وقوع سیلاب

وقوع سیلاب

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، ولی بهره مند بعدازظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بارشها از فردا عصر آغاز و تا یکشنبه ادامه دارد. وی بیان داشت: با توجه به اینکه بارشها در طی این دو روز شدید پیش بینی می‌شود، کشاورزان مناطق گرمسیری، می‌توانند غلات خود را کشت کنند. بهره مند اظهار داشت: همچنین کشاورزان در مناطق سردسیری، برای کاهش سرمازدگی، محصولات خود را در برابر سرما محافظت کنند و نسبت به تامین دمای مورد نیاز گلخانه‌ها، سالنهای پرورش قارچ و مرغداریها اقدام کنند. وی افزود: بر طبق نقشه‌های هواشناسی، بارشها از فردا آغاز و بارش باران و برف در مناطق سردسیری و مستعد، رعد و برق و تگرگ، کولاک برف و هوای مه آلود از جمله پتانسیل‌های این سامانه است. بهره مند تصریح کرد: با توجه به احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی، مردم هوشیار باشند.
مهرمهر1 روز قبل
فرج‌الله شکوهی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به تقویت سامانه بارشی شاهد تشدید بارندگی‌ها همراه با رعد و برق‌های شدید و وزش باد شدید و گاهی تندباد‌های لحظه‌ای در استان خواهیم بود. وی اضافه کرد: نسبت به آبگرفتگی شدید معابر عمومی و وقوع سیلاب در برخی نقاط، همچنین سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، ریزش کوه در محورهای مواصلاتی استان، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها و در نتیجه اختلال در ترددهای شهری و جاده‌ای هشدار داده می‌شود. مدیرکل هواشناسی استان بوشهر خاطرنشان کرد: همچنین نسبت به وقوع طوفان تندری همراه با رعدوبرق شدید و ریزش تگرگ هشدار داده می‌شود. وی تصریح کرد: همچنین در این مدت از ترددهای غیر ضروری در محورهای مواصلاتی استان اجتناب شود. مدیرکل هواشناسی استان بوشهر افزود: اقدامات لازم برای حفاظت از محصولات کشاورزی و دامداری اندیشیده شود.
ایمناایمنا1 روز قبل
وی افزود: به رغم اهمیتی که عنصر خاک در محیط زیست و سلامت انسان دارد، جامعه تاکنون درباره این موضوع حساس نبوده است. وی تصریح کرد: براساس گزارش سازمان جنگل‌ها، کشور ما سالانه ۱۶ تن در هکتار فرسایش خاک دارد که سه برابر متوسط جهانی است بنابراین جز کشورهایی هستیم که با سرعت زیاد خاک را از دست می‌دهیم. آلودگی هوا عامل آلودگی خاک استمدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به منابع آلاینده خاک اشاره و اظهار کرد: آلودگی هوا منجر به آلودگی خاک می‌شود، آلاینده هایی که در هوا منتشر می‌شود پس از مدتی در سطح خاک نفوذ می‌کند؛ بسیاری از خاک‌های اطراف معادن مهم به دلیل آلودگی هوا، آلوده شدند. مریدی با بیان اینکه آلودگی خاک به سادگی از بین نمی‌رود، خاطرنشان کرد: خاک اگر آلوده شد سال‌های سال این آلودگی در خاک می‌ماند و به راحتی می‌تواند از راه جذب گیاهان وارد چرخه غذایی انسان شود. مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب و ابلاغ قانون حفاظت از خاک پس از سال هاپیگیری در خردادماه امسال، افزود: این قانون سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد که با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی خسارت‌های وارده به خاک در حسابهای عمومی کشور وارد شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
بر اساس اخطاریه سازمان هواشناسی فردا (۱۴ آذرماه) بارش باران در سواحل گیلان و غرب مازندران حداکثر بین ۵۰ تا ۷۰ میلیمتر و بارش برف در شمال استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات گیلان و مازندران حداکثر ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر رخ می‌دهد. بر اثر این شرایط بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر عمومی و لغزندگی جاده‌های مواصلاتی پیش‌بینی و احتیاط در تردد و اجتناب از توقف اطراف رودخانه‌ها توصیه می‌شود. روز جمعه (۱۵ آذرماه) رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید برای استان‌های خوزستان، شمال بوشهر، جزایر شمالی خلیج فارس حداکثر بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر و برای استان‌های ایلام، کرمانشاه حداکثر بین ۲۵ تا ۳۵ میلیمتر و بارش برف برای استان‌های کهگیلویه وبویراحمد، چهار محال و بختیاری، دامنه‌های زاگرس درشمال فارس، جنوب وغرب اصفهان، شرق لرستان حداکثر بین ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر و غرب کردستان و شمال قزوین حداکثر ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط احتمال طغیان رودخانه‌ها، وقوع سیلاب و بارش تگرگ و صاعقه در مناطق مستعد، متلاطم شدن آب‌های شمال خلیج فارس و لغزندگی جاده‌های مواصلاتی و کاهش دید وجود دارد و احتیاط در تردد، اجتناب از توقف در اطراف رودخانه‌ها، مسیل‌ها و در مناطق جنوبی انجام اقدامات پیشگیرانه در برابر رویداد رگبار شدید باران، تگرگ و صاعقه توصیه می‌شود.
مازن آنلاینمازن آنلاین2 روز قبل
پیام مازند - ساری – ایرنا – مدیر آب منطقه‌ای شهرستان‌های قائمشهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ از بازگشایی و احصاء ۹۰ درصد از نقاط سیل‌زا در مسیر رودخانه تلار خبر داد. هادی نیک اختر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از شناسایی ۵۲ نقطه آسیب پذیر در مسیر رودخانه تلار خبر داد و گفت: تاکنون ۹۰ درصد از نقاط سیلزا در مسیر رودخانه تلار احصاء شد و مابقی هم در حال انجام شدن است. طول رودخانه تلار از گدوک تا بهنمیر ۱۶۳ کیلومتر است. وی با بیان اینکه بارندگی و طغیان رودخانه تلار به سردهنه این رودخانه آسیب زد، افزود: بعد از وقوع سیلاب ۱۲ فروردین ماه در شهر زیراب از شهرستان سوادکوه سریعا اصلاح مسیر، بازگشائی و دیوارسازی انجام شد که کار اصلاح مسیر و بازگشائی رودخانه تلار به اتمام و دیوارسازی این رودخانه هم بیش از ۶۰ درصد آن انجام شده است. وی به بارندگی و طغیان رودخانه تلار در شهرستان سیمرغ طی دو هفته گذشته اشاره کرد و ادامه داد: بر اثر بارندگی شدید، دبی آب رودخانه تلار در این شهرستان به ۳۷۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده بود که به دلیل بازگشائی‌ها و اصلاح مسیر این رودخانه از وقوع سیلاب مجدد در این شهرستان جلوگیری شد.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، رضا باقری در نشست خبری اداره کل منابع طبیعی استان یزد با محوریت نهضت نهالکاری اظهار داشت: پیش از این مردم روستاها نگرانی بابت بروز سیل نداشتند و در برابر اجرای برخی طرح‌ها مقاومت می‌کردند و از بارش باران خوشحال بودند. وی بیان کرد: پس بروز سیلاب‌های متعدد در سال گذشته، اکنون وقوع سیل به یکی از نگرانی‌های مردم تبدیل شده زیرا می‌دانند که ضعیف شدن مراتع و کاهش پوشش گیاهی همچنین کم عمق شدن خاک، احتمال وقوع سیل را افزایش می‌دهد. باقری عنوان کرد: اکنون بیشترین درخواست و مطالبه مردم در روستاهای استان یزد، اجرای طرح‌های آبخیزداری و مقابله با بروز سیل است و تلاش ما نیز این بوده که اولویت اجرای پروژه‌ها را به طرح‌های مورد نیاز مردم در زمینه کنترل سیلاب اختصاص دهیم. معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان یزد یادآور شد: تلاش شده در اجرای پروژه‌ها، دانش بومی منطقه و مشارکت مردم را به شکل جدی‌تری مدنظر قرار دهیم. باقری ادامه داد: بخشی از پروژه‌های منابع طبیعی با بهره‌برداران ارتباط مستقیم دارد و از آنجا که نیاز به دانش خاص، تجهیزات یا ماشین آلات پیچیده وجود ندارد، امکان واگذاری این طرح‌ها به مردم فراهم شده و امیدواریم شاهد مشارکت خوب مردم در اجرای این پروژه‌ها باشیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
اسماعیلی ادامه داد: در این زمینه ما فقط در استان کهگیلویه و بویر احمد در بستر رودخانه بشار آزاد ۵۲ هکتار بستر رودخانه آزاد سازی شده است. در رودخانه رزجرد قزوین در ۷۱ نقطه به بستر و حریم رودخانه‌ها تجاوز شده بود که رفع تصرف شده است. در شهرستان فیروزکوه و در بستر رودخانه حبله رود ۲۲ هزار متر مربع از اراضی بستر رودخانه آزاد شده است. وی ادامه داد: همچنین در استان آذربایجان غربی و در بستر و حریم رودخانه قوری چای ۱۰ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه آزاد شده است. همچنین در شهرستان ساوجبلاغ ۵۳ هزار متر از بستر رودخانه‌ها آزادسازی شد.
ایسناایسنا3 روز قبل
وقوع طوفان «کاموری» در فیلیپین یک کشته برجا گذاشت و منجر به لغو صدها پرواز شد. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام رسانه‌های محلی امروز (سه‌شنبه) طوفان مهیبی فیلیپین را درنوردید و تاکنون مرگ یک تن در این حادثه تایید شده است. همچنین بارش شدید باران به لغو پرواز هواپیماها و تعطیلی اداره‌های دولتی در پایتخت این کشور منجر شد. مقامات محلی با هشدار نسبت به احتمال وقوع سیلاب، رانش زمین و بالا آمدن سطح آب دریا، اظهار داشتند: حدود ۲۲۵ هزار نفر از ساکنان مناطق طوفان‌زده از خانه‌های خود تخلیه شدند. به گزارش خبرگزاری رویترز، «کاموری» بیستمین طوفانی است که طی سال جاری میلادی (۲۰۱۹) فیلیپین را درنوردیده و با وزش بادهایی با سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت همراه بوده و به تعدادی خانه و ساختمان خسارت وارد کرده‌ و همچنین منجر به سقوط چندین درخت شده است.
فارسفارس5 روز قبل
در نشستی که با حضور اعضای کارگروه امور سیل و شریان‌های حیاتی برگزار شد، نقاط تلاقی شبکه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی شهر تهران با تاسیسات شرکت‌های خدمات رسان شهری مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری فارس، کارگروه امور سیل و شریان‌های حیاتی در نشست اخیر خود به شناسایی و بررسی نقاط تلاقی شبکه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی با تاسیسات شرکت‌های خدمات رسان شهری پرداخت. در ادامه این جلسه، نماینده شرکت آب و فاضلاب شهر تهران گزارشی از مطالعات و اقدامات انجام شده در خصوص نصب مخازن ۱۰۰ متر مکعبی آب به عنوان منابع شبکه آبرسانی اضطراری شهر تهران در شرایط بحرانی را ارائه کرد. کارگروه امور سیل و شریان‌های حیاتی، متشکل از نمایندگان معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، شرکت گاز استان تهران، شرکت برق منطقه‌ای تهران، شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، شرکت آب منطقه‌ای تهران، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران، شرکت ارتباطات سیار، شرکت فاضلاب تهران، شرکت راه آهن شهری تهران (مترو)، شرکت بهره برداری متروی تهران و شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه تهران است. انتهای پیام/
ایسناایسنا5 روز قبل
ایسنا/خوزستان فرماندار دشت آزادگان از استحکام‌بخشی سیل‌بندهای تخریب شده مسیر رودخانه کرخه در این شهرستان خبر داد. وی افزود: برای پیشگیری از خطرات احتمالی در زمان وقوع سیلاب، از خردادماه سال جاری تاکنون ۹۲ درصد این سیل‌بندها بازسازی شدند اما برای استحکام‌بخشی سیل‌بندها به اعتبارات نیاز داریم. برای تامین اعتبار مورد نیاز پیگیری لازم انجام و استحکام‌بخشی ۱۸ کیلومتر این سیل‌بندها مصوب شد و کار در این زمینه از چند روز گذشته آغاز شده است. سیلاوی در خصوص وضعیت لایروبی رودخانه کرخه، بیان کرد: یکی از مواردی که در جهت رفع خطر سیل موثر خواهد بود لایروبی رودخانه است و لایروبی بخش انتهایی رودخانه کرخه در هدایت آب تاثیرگذار است. با پیگیری انجام شده اعتبار لایروبی رودخانه کرخه در بخش انتهایی اختصاص یافته و پیمانکار آغاز به کار کرده است.

۲ سامانه بارشی در راه است

صدا و سیماصدا و سیما5 روز قبل
وی گفت: فردا سامانه بارشی از سمت غرب وارد کشور می‌شود که مناطقی از غرب و جنوب غرب و بخش‌هایی از شمال غرب کشور را در بر می‌گیرد و به تدریج در ساعات عصر به بخش‌های مرکزی و دامنه‌های البرز مرکزی و زاگرس می‌رسد. ضرابی گفت: تمرکز بارش‌ها در غرب استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال استان خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری است که باعث آب گرفتگی معابر و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و وقوع سیلاب خواهد شد. وی این بارش‌ها را در مناطق مرتفع به صورت برف پیش بینی کرد و گفت: در بخش‌هایی از کردستان، چهارمحال و بختیاری ۵۰ میلی متر و برای کرمانشاه و لرستان، ایلام، شمال خوزستان تا ۶۰ میلی متر بارش پیش بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی گفت: از فردا با شمالی شدن سوی جریان‌های هوا در استان‌های ساحلی خزر به مدت ۲۴ ساعت شاهد بارش خواهیم بود. وی گفت: این بارش‌ها در استان‌های گیلان، مازندران و سواحل دریای خزر از سمت غرب به شرق با مواج شدن دریا و رسیدن موج به دو تا سه متر پیش بینی می‌شود. ضرابی برای سه شنبه پیش بینی کرد این سامانه به بخش‌های شمال شرق و شرق کشور برسد و چهارشنبه شاهد بارش‌های پراکنده در این مناطق باشیم. ضرابی برای تهران از فردا شب بارش پیش بینی کرد و همچنین از ورود یک سامانه جدید بارشی از پنجشنبه به کشور خبر داد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین5 روز قبل
پیام خوزستان - فرماندار دشت آزادگان از استحکام‌بخشی سیل‌بندهای تخریب شده مسیر رودخانه کرخه در این شهرستان خبر داد. وی افزود: برای پیشگیری از خطرات احتمالی در زمان وقوع سیلاب، از خردادماه سال جاری تاکنون ۹۲ درصد این سیل‌بندها بازسازی شدند اما برای استحکام‌بخشی سیل‌بندها به اعتبارات نیاز داریم. برای تامین اعتبار مورد نیاز پیگیری لازم انجام و استحکام‌بخشی ۱۸ کیلومتر این سیل‌بندها مصوب شد و کار در این زمینه از چند روز گذشته آغاز شده است. سیلاوی در خصوص وضعیت لایروبی رودخانه کرخه، بیان کرد: یکی از مواردی که در جهت رفع خطر سیل موثر خواهد بود لایروبی رودخانه است و لایروبی بخش انتهایی رودخانه کرخه در هدایت آب تاثیرگذار است. با پیگیری انجام شده اعتبار لایروبی رودخانه کرخه در بخش انتهایی اختصاص یافته و پیمانکار آغاز به کار کرده است.
مهرمهر5 روز قبل
وی با اشاره به سیستمی که در این شرکت طراحی شده است، بیان کرد: ما توانستیم سیستمی را برای پایش آنلاین سیلاب‌ها بسازیم که میزان بارش و سطح آب رودخانه‌ها را اندازه گیری می‌کند. جعفرزاده بیان کرد: به دلیل مسایلی همچون اختلال در سیستم‌های مخابراتی امکان اطلاع رسانی سیلاب‌ها وجود نداشته که با این سیستم چنین مشکلی بر طرف شده است. این سامانه سیلاب‌ها را با رزولیشن بالا وقتی شیب آب در رودخانه‌ها بالا می‌رود اطلاع می‌دهد. وی با اشاره به سازمانهایی که مخاطب این سامانه هستند، گفت: ایستگاههای هواشناسی، اداره آب منطقه‌ای، اداره آب و فاصلاب، اداره هواشناسی، سد‌ها و … می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. وی تاکید کرد: در تولید و ساخت دستگاه پایش آنلاین آب، بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی ارزی می‌شود.
مهرمهر6 روز قبل
ذبیح الله غریب در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در استان چهارمحال و بختیاری ۸۴۱ رشته قنات وجود دارد. وی تاکید کرد: وقوع سیلاب خسارت‌های قابل توجهی به قنات‌های چهارمحال و بختیاری وارد کرد. رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: بیشترین قنات‌ها در شهرستان‌های بن، بروجن و کیار خسارت دیده‌اند. وی ادامه داد: ۱۰۳رشته قنات در چهارمحال و بختیاری لایروبی می‌شوند. رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ۲۴ میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی قنات‌ها در این استان اختصاص یافته است.

همت بلند قرارگاه جهادی کربلا در ساخت مسکن سیل‌زدگان لرستان

مهرمهر1 هفته قبل
قرارگاه جهادی حسینیه کربلا پای کار آمد‌همچنین در این حادثه به ۳۰۰ قنات، ۲۶۰ حلقه چاه و هزار و ۸۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع این استان آسیب وارد شد. ضمن اینکه نیروهای قرارگاه جهادی حسینه کربلا با همت بلند خود تجهیز این واحدها به لوازم خانگی را نیز برعهده گرفتند. وی افزود: در همین راستا قرارگاه جهادی حسینیه کربلا با پشتیبانی و همراهی بسیاری از گروه‌های جهادی و مردمی در این بخش شروع به کار عمرانی کرده است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دخترانه مسئول قرارگاه جهادی حسینیه کربلا با تاکید بر اینکه عملیات ساخت این مسجد در حال انجام است، افزود: قرارگاه جهادی حسینیه کربلا مجری اصلی این طرح بوده و در ساخت مجتمع آموزشی «تزکیه» نیز مشارکت دارد و کمک می‌کند. مسئول قرارگاه جهادی حسینیه کربلا، تاکید کرد: برای تجهیز این منازل مسکونی گاز، یخچال، تلویزیون، فرش، آب گرمکن و … در نظر گرفته شده و تحویل اهالی می‌شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه در محدوده شهری اهواز روزانه حدود ۱۸۵ هزار مترمکعب آب بدون تصفیه و با کیفیت بسیار بد، اعم از آب شهری و فاضلاب بیمارستانی وارد رودخانه می‌شود، گفت: برای ما بد است که سیستم فاضلاب بیمارستان گلستان با کیفیت بسیار بد وارد رودخانه می‌شود. اشرفی گفت: در محدوده شهری اهواز روزانه حدود ۱۸۵ هزار متر مکعب آب بدون تصفیه و با کیفیت بسیار بد، اعم از آب شهری و فاضلاب بیمارستانی وارد رودخانه می‌شود. برای ما بد است که سیستم فاضلاب بیمارستان گلستان با کیفیت بسیار بد وارد رودخانه می‌شود. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به پیگیری‌های این اداره‌کل برای جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه کارون گفت: مدیرعامل شرکت آبفا اهواز در شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون قول داده‌اند ظرف سه ماه حدود ۸۰ درصد فاضلاب شرق اهواز یعنی معادل ۵۰ درصد فاضلاب کل اهواز را به صورت موقت به تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز هدایت کند که اگر این کار انجام شود، اقدام بزرگی است. کریمی‌کیا با بیان اینکه خوزستان از نظر ثروت کم‌برخوردار نیست، بیان کرد: برای حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان باید از ظرفیت ملی استفاده شود.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 هفته قبل
به گزارش ایسنا، وی افزود: مردم نمی‌پذیرند که وضعیت فاضلاب اینگونه باشد و فاضلاب به این شکل وارد رودخانه‌ها و منابع آبی شود. اشرفی گفت: در محدوده شهری اهواز روزانه حدود ۱۸۵ هزار متر مکعب آب بدون تصفیه و با کیفیت بسیار بد، اعم از آب شهری و فاضلاب بیمارستانی وارد رودخانه می‌شود. برای ما بد است که سیستم فاضلاب بیمارستان گلستان با کیفیت بسیار بد وارد رودخانه می‌شود. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به پیگیری‌های این اداره‌کل برای جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه کارون گفت: مدیرعامل شرکت آبفا اهواز در شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون قول داده‌اند ظرف سه ماه حدود ۸۰ درصد فاضلاب شرق اهواز یعنی معادل ۵۰ درصد فاضلاب کل اهواز را به صورت موقت به تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز هدایت کند که اگر این کار انجام شود، اقدام بزرگی است. کریمی‌کیا با بیان اینکه خوزستان از نظر ثروت کم‌برخوردار نیست، بیان کرد: برای حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان باید از ظرفیت ملی استفاده شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
آخرین آماری که توسط وزیر نیرو ارائه شده حاکی از آن است که لایروبی ۷۵۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های مهم و اصلی کشور در اولویت بوده و تا پایان سال جاری برای لایروبی ۱۱۰۰ کیلومتر برنامه‌ریزی شده است. بر این اساس نمی‌توان برای بلندمدت وقوع سیل را در استانی پیش‌بینی کرد. بنابراین لازم است همه تمهیدات لازم برای مدیریت سیلاب، تخلیه ایمن سیلاب در مجاری انتقال آب، رودخانه‌ها و کانال‌ها فراهم شود. اردکانیان، درباره نقش مردم در زمان وقوع سیلاب توضیح داد: دستگاه‌های مسئول در مواقع بارش‌های شدید و احتمال وقوع سیل هشدارهای لازم را به مردم می‌دهند. در عرصه مدیریت سیلاب دو مقوله پیش‌بینی و هشدار وجود دارد.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 هفته قبل
یکی از عوامل بروز سیلاب، رودخانه‌ها هستند که به واسطه عدم ساماندهی و ایمن سازی آنها، با کمترین بارش بارانی به بزرگترین چالش در منطقه تبدیل می‌شوند و طغیان رودخانه‌ها خسارت‌های زیادی را به بخش‌های مختلف وارد می‌آورد. به گفته این شهروند، امروزه از روش‌های بهتری برای دیواره سازی حاشیه رودخانه‌ها استفاده می‌شود اما مشخص نیست که چرا دستگاه‌های مربوطه همچنان بر ساخت دیواره‌های سنگچین اصرار می‌ورزند. ** ایمن سازی رودخانه‌ها به صورت علمی امکان پذیر است، اما …معاون عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن در پاسخ به انتقاد‌های صورت گرفته پیرامون ایمن سازی رودخانه‌ها گفت: ایمن سازی رودخانه‌ها به صورت علمی امکان پذیر است چرا که از دانش و تکنولوژی آن بهره مند هستیم اما معمولا برای پروژه‌های عمرانی ابتدا بودجه و سپس توان و اولویت را مدنظر قرار می‌دهیم تا ببینیم چه نتیجه‌ای حاصل می‌گردد. باقری با بیان اینکه در مهندسی رودخانه‌ها شیب رودخانه و تثبیت بستر رودخانه مورد توجه است، خاطر نشان کرد: برای بررسی هر یک از این موارد مطالعات آنچنانی نیاز ندارد و کارشناسان اداره امور آب می‌توانند آن را انجام دهند. مهدی رازجویان از روند دیواره سازی حاشیه رودخانه‌ها ابراز رضایت کرد و افزود: از محل آورده رودخانه دیواره سازی صورت گرفته اما نیاز بود که این دیواره‌ها از مقاومت بیشتری برخوردار باشند لذا مقرر گردید تا با تزریق بتن این مشکل برطرف شود.
مهرمهر1 هفته قبل
علی مرادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ساماندهی رودخانه قره سو، اظهار داشت: در بهار امسال پیش از وقوع سیلاب اقداماتی به منظور ساماندهی رودخانه قره سو انجام شد به گونه‌ای که در این بازه زمانی ۱٫۵ کیلومتر کانال با استفاده از بیل مکانیکی زده شد تا آب منحرف شود هرچند با توجه به گستردگی سیلاب جوابگو نبود. وی با اعلام اینکه با توجه به عظیم و عریض بودن رودخانه قره سو که نیاز به لجن برداری هم دارد، هزینه ساماندهی آن مقداری بالا است، افزود: طرح ساماندهی قره سو از محل منابع اعتبارات ملی به میزان هفت کیلومتر انجام شد. این مسئول گفت: پس از وقوع سیلاب اعتبارات برای جبران خسارات به برخی استان‌ها از جمله کرمانشاه اختصاص یافت. وی افزود: نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد پیش بینی کرد که با اقدامات انجام شده باز هم مشکلی در حوزه رودخانه قره سو ایجاد شود یا خیر هرچند درصدد هستیم تا مشکل خاصی پیش نیاید. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: با تمام توان برای پیشگیری از وقوع مشکلات احتمالی در تلاش هستیم.
فارسفارس1 هفته قبل
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه، ‌ با بیان اینکه امسال وقوع سیلاب در کرمانشاه منتفی است، ‌ گفت: با اجرای پروژه آبخیزداری در سطح ۱۵ هزار هکتار در تنگه کنشت، کنترل سیلاب در بخش‌های شمالی شهر کرمانشاه میسر شد. به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، غلامرضا چامه مجموع اعتبارات امسال برای انجام پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در استان کرمانشاه را ۵۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی اعلام کرد. معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: تاکنون عملیات اجرایی سه پروژه از این ۱۹ پروژه به اتمام رسیده و پیش بینی می‌شود تا قبل از بارندگی‌های زمستان عمده این پروژه‌ها به اتمام برسد. چامه افزود: یکی از پروژه‌هایی که در حوزه‌های مشرف به شهر کرمانشاه کار شده حوزه آبخیز «تنگ کنشت» در شمال شهر کرمانشاه است که سیلاب ناشی از آن قسمت‌های شمال شهر کرمانشاه مخصوصا شهرک‌های «تکاور»، «ظفر»، «آبادانی و مسکن»، «جهاد»، «جوادیه»، «نصر» و بخش‌هایی از فرودگاه کرمانشاه در میدان امام خمینی (ره)، شهرک «ده پهن» و ایستگاه راه آهن کرمانشاه را به شدت تهدید می‌کرد که در هنگام وقوع سیلاب‌های فروردین امسال هم بیشترین دغدغه مسئولان استان بود. چامه گفت: عملیات آبخیزداری و کنترل سیلاب این حوضچه شامل ۱۱ دستگاه بند خاکی بوده که حجم سیلاب آبشوران را به ۵۰۰ هزار مترمکعب در هر واقعه سیلاب کاهش می‌دهد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
تلفات رانش زمین در کنیا به ۵۶ تن افزایش پیدا کرد. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مقامات محلی در پی بارش شدید باران و رانش زمین در شمال غرب کنیا تاکنون ۵۶ تن جان خود را از دست داده‌اند. از روز جمعه بارش باران در منطقه West Pokot که در مرز با اوگاندا قرار دارد آغاز شد و به تدریج شدت گرفت. مقامات محلی با تایید کشته شدن ۵۶ تن اظهار داشتند: تعدادی دیگر مفقود هستند که آمار دقیقی از آنان وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته محققان گرم شدن اقیانوس‌ها موجب بروز الگوهای آب و هوایی غیر قابل پیش‌بینی در شرق آفریقا شده‌ است.
مهرمهر1 هفته قبل
یعقوب هارونی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به شتاب گیری روند آزادسازی و رفع تصرفات در بالادست حوضه زاینده رود اظهار داشت: در سال جاری ۵٫۵ هکتار از مسیل رودخانه زاینده رود در بالادست آزادسازی شده است و این آزادسازی‌ها در مخزن زاینده رود در محدوده اصفهان به ۱۵٫۳ هکتار و در محدوده استان چهار محال و بختیاری بالغ بر ۱۰ هکتار می‌رسد. وی با اشاره به اینکه آزادسازی‌ها در بالادست حوضه زاینده رود در تعامل سازنده با دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری در حال پیشرفت است، ادامه داد: آزادسازی حریم و بستر سرشاخه‌ها و آب راهه‌های رودخانه زاینده رود از اقدامات انجام شده است. هارونی با اشاره آزادسازی سراسری رودخانه دامنه داران و آزادسازی ۴۵۰ هکتار مسیل رودخانه زاینده رود بیان داشت: در سه سال گذشته ۴۰۰ هکتار از تصرفات حریم و بستر رودخانه آزادسازی شده و در شش ماهه اخیر این آزادسازی‌ها ۳۰ هکتار بوده است که در همکاری با یگان ویژه نیروی انتظامی و شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان به نتیجه رسیده است. وی با یادآوری اهمیت حفاظت و مهندسی رودخانه در پیشگیری از سیلاب گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در پایشی سراسری در بالادست حوضه زاینده رود در حال سنجش میزان حریم و بستر آبراهه‌ها و سرشاخه‌های زاینده رود است و اطلاعات کسب شده در قالب بانک اطلاعاتی می‌تواند به شناسایی تخلفات یاری رساند و نتایج در قالب گزارش به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها در جهت آزادسازی و پیشگیری از وقوع سیلاب موثر خواهد بود. نماینده شرکت مشاور آب منطقه‌ای استان اصفهان در واحد حفاظت و مهندسی رودخانه با اشاره به رتبه بالای سد زاینده رود در خصوص پیشگیری از ورود رسوبات به دریاچه در میان سدهای کشور تصریح کرد: بندهای آبخیزداری در سرشاخه‌های سد زاینده رود از ورود رسوبات به مخزن سد زاینده رود ممانعت به عمل آورده و نیازی به لایروبی سد زاینده رود نیست.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، رضا میرزایی در گفت و گو با رسانه‌ها در سخنانی با اشاره به لایروبی، اصلاح مسیر و ساماندهی رودخانه‌های لرستان، اظهار داشت: پیمانکاران در این رابطه مشغول به فعالیت هستند. وی با بیان اینکه در برخی شهرستان‌ها مانند الشتر در چهار نقطه لایروبی رودخانه داشته‌ایم، عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی در این رابطه به صورت ۱۰۰ درصدی است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان، گفت: همچنین در شهرستان بروجرد در چند نقطه در حال لایروبی رودخانه‌ها هستیم. میرزایی با بیان اینکه در شهرستان دورود نیز در دو نقطه در حال لایروبی، اصلاح مسیر و ساماندهی رودخانه هستیم، تصریح کرد: بیشترین فعالیت ما در حوزه رودخانه «کشکان» شهرستان پلدختر و معمولان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان، عنوان کرد: امیدواریم قبل از هر گونه وقوع سیلابی بتوانیم پروژه‌ها را به اتمام برسانیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
غزال جعفری درباره تلاش وزارت نیرو برای حفاظت حریم و بستر رودخانه‌ها در مقابل متجاوزان، گفت: آزادسازی سالانه دو هزارهکتار از اراضی دارای اولویت در برنامه کاری این وزارت قرار دارد. در این راستا وزارت نیرو به‌عنوان پیش‌نیاز هرگونه اقدام حفاظتی، نسبت به انجام مطالعات تعیین حد بستر حریم حدود ۷۰ درصد اولویت تعیین شده تا پایان برنامه ششم توسعه با تمرکز بر بازه‌های عبوری از مراکز جمعیتی اقدام کرده است. جانمایی و تثبیت حدود بستر و حریم رودخانه‌ها در سامانه جامع کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از زمره اقدام‌های موثر و پیشگیرانه صورت پذیرفته در همین راستاست که در سال‌های اخیر موجب کاهش روند صدور سند مالکیت جدید در اراضی بستر رودخانه‌ها شده است. این در حالی است که رکورد سالانه لایروبی کشور در شرایط عادی حدود ۳۸۰ کیلومتر است. جعفری در باره اینکه لایروبی چه تاثیری در مهار سیلاب دارد، گفت: لایروبی رودخانه‌ها یکی از مجموعه اقدام‌های موردنیاز برای حفاظت، ساماندهی رودخانه‌ها و کنترل سیلاب است که تنها برای رفع انسدادهای ایجاد شده در مسیر تخلیه رودخانه‌ها به پایانه خود که می‌تواند دریا یا تالاب باشد کاربرد دارد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، بارش باران همراه با سیلاب از دقایقی پیش ساری مرکز مازندران را درنوردید. براساس گزاش خبرنگاران تسنیم در شهر ساری، بارش سیلاب سبب آبگرفتگی معابر شهری مرکز استان شده است. بارش باران همچنین سبب وقوع ترافیک شدید در مرکز استان شده و آمد و شد خودروها را دچار اختلال کرده است. بارش باران همراه با سیلاب همچنین سبب مسدودی محور سوادکوه به تهران شده است. وی افزود: تردد در تمام محورهای استان مازندران با وجود بارش برف و باران برقرار است و مشکلی برای تردد خودروهای عبوری در محورهای این استان وجود ندارد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
وی افزود: سیلاب و خشکسالی در ذات کشور ماست و این موضوع باید هم مورد توجه قرار بگیرد و هم مدیریت شود چراکه طبق شرایط گفته شده، کشور در وضعیت مشخصی نیست و مداوم از فاز خشکسالی وارد فاز سیلاب می‌شود و این ترتیب ادامه خواهد داشت. سلاجقه اظهار داشت: خوش‌بختانه امسال بارش پاییزی در شرایط مناسبی است، اما این موضوع که آیا این روند بارندگی مناسب در زمستان نیز ادامه خواهد داشت یا خیر، قابل تشخیص نیست. استاد دانشگاه تهران ادامه داد: این بارش‌های مناسب باید توسط مسئولین کشور مدیریت شوند تا از این شرایط نامشخص جوی عبور و از تکرار وقوع سیلاب و در نهایت از بین رفتن منابع آبی جلوگیری کنیم، اما متاسفانه این مدیریت منابع آب کشور توسط مسئولین قوا صورت نمی‌گیرد. به گزارش دانشجو، علی سلاجقه تصریح کرد: طرح مدیریت جامع آبخیز کشور باید به طور جدی در دستور کار دولت‌مردان قرار بگیرد و خاک و پوشش گیاهی کشور را برای جلوگیری از وقوع سیلاب حفظ و منابع آب کشور را نیز مدیریت کنیم. وی اظهار داشت: متاسفانه در زمان وقوع سیلاب به دلیل عدم مدیریت جامع آبخیز، تب سیلاب تمام کشور را فرامی‌گیرد و با وقوع سیلاب، تمام منابع آب از بین می‌رود؛ در چند سیلاب اخیر مقادیر قابل توجهی منابع آب در کشور از بین رفت آن هم تنها به این دلیل که متاسفانه در کشور به منبع اثر نمی‌پردازیم و به دنبال معلول‌ها هستیم.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشصادق ضیاییان مدیر پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره آخرین وضعیت آب و هوایی کشور اظهار کرد: براساس نقشه‌های هواشناسی امروز برای استان‌های ساحلی دریای خزر، تهران، قم، بخش‌های مرکزی، اصفهان، سمنان، کرمان، بخش هایی از استان بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و جنوبی بارش برف و باران داریم. اخبار اجتماعی - وی از استمرار بارش طی روزهای آینده در برخی مناطق کشور خبر داد و گفت: روز پنج شنبه بارش در سواحل دریای خزر، استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوبی، کرمان، بخش هایی از استان هرمزگان بویژه شرق ادامه دارد و برای روز جمعه بارش عمدتا در سواحل دریای خزر، اردبیل و خراسان شمالی خواهیم داشت. مدیر پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز پنج شنبه اوج بارش‌ها در جنوب شرقی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و بخش هایی از خراسان جنوبی است. به گفته وی، روز پنج شنبه بارش‌های عمده در استان گیلان، مازندران، خراسان شمالی، اردبیل و ارتفاعات رشته کوه البرز به صورت برف خواهد بود که براین اساس وقوع برف در ارتفاعات ممکن است مشکلاتی در تردد استان‌های گیلان و اردبیل ایجاد شود. ضیاییان در پایان نسبت به وقوع سیل و آبگرفتگی در برخی مناطق هشدار داد و گفت: بنابر بولتن‌های هواشناسی، با توجه به بارش شدید باران در سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی خراسان رضوی و خراسان جنوبی و بخش هایی از استان کرمان احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر وجود دارد.

آبگرفتگی خیابان‌های بوشهر پس از بارندگی‎های دو روز اخیر

11+
ایسناایسنا2 هفته قبل

به انتهای لیست رسیدید