ولیعهد سعودی

ولیعهد سعودی

تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خلیج‌آنلاین مقامات سعودی یکی از شیخ‌های بزرگترین قبیله عربستان را احضار و او را مجبور به امضای تعهدنامه‌ای مبنی بر عدم دخالت در اموری که به او مربوط نیست کردند. این اتفاق چند روز پس از درخواست این شیخ برای آزادی برادرش که در یکی از زندان‌های این کشور است افتاد. صفحه اجتماعی آزادی بیان در اخبار مربوط به بازداشت‌شدگان در عربستان نوشت که مقامات سعودی٬ شیخ عبدالرحمن بن سلطان بن حمید (برادر امیر فیصل‌بن سلطان بن حمید) را احضار و از او بازجویی کردند. بن حمید همچنین در خصوص تلگراف‌هایی که به دیوان پادشاهی عربستان فرستاده و پاسخ هیچکدام از آنها را دریافت نکرده صحبت کرده بود. فیصل بن سلطان بن حمید یکی از روسای قبیله عتیبه٬ بزرگترین قبیله عربستان است که پس از انتقاد از فعالیت‌های هیئت تفریح و سرگرمی عربستان و هزینه کردن صدها میلیون برای فعالیت‌های تفریحی غیرمنطقی بازداشت شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
اتهام قتل عمد در حالی به شیخ زکزاکی زده شده که شش پسر وی در جریان جنایت زاریا توسط ارتش نیجریه به شهادت رسیدند. جنایت زاریا که تا سه روز ادامه داشت، علاوه بر بیش از ۳۵۰ شهید، شمار زیادی زخمی و بازداشت شده نیز برجای گذاشت. اما این موارد پایان سناریوی قتل شیعیان از سوی دولت نیجریه نبود. اظهارات مذکور اعتراف واضحی از همدستی عربستان با سیاست‌های ظالمانه و وحشیانه دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور است. این حکم با اعمال نفوذ دولت نیجریه نادیده گرفته شده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گفته وی این سفر بنا بر دعوت رسمی ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به وقوع پیوسته است. این دومین سفر جین‌بیک‌اف در سال ۲۰۱۹ به عربستان سعودی است. در اکتبر سال ۲۰۱۱ بود که سفارت عربستان سعودی در شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان تاسیس شد و احمد الحمود نخستین سفیر عربستان در قرقیزستان تعیین شد. در فوریه ۲۰۱۹، چنگیز آیداربیک‌اف، وزیر امور خارجه قرقیزستان نخستین سفر رسمی‌اش به عنوان وزیر امور خارجه را به عربستان ترتیب می‌دهد. وی در این دیدار با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و شماری از مقامات عربستان سعودی دیدار و گفت‌و‌گو می‌کند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: قتل جمال خاشقجی یک جنایت هولناک و غیرقابل قبول بود. خاشقجی مقیم آمریکا بود و از منتقدان جدی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به شمار می‌رفت. وی آخرین بار ۲ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول دیده شده است. قتل خاشقجی با موجی از نفرت علیه مقام‌های رژیم سعودی همراه بوده و به اعتبار محمد بن سلمان به شدت لطمه وارد کرده است. سازمان سیا و برخی دولت‌های غربی بر این باورند که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
اخبار بین‌الملل- این طرح کشورهای طرف قرارداد هسته‌ای با آمریکا را ملزم به امضای پروتکل الحاقی می‌کند. دولت ترامپ مدت زمان زیادی است که مذاکرات مخفیانه‌ای با عربستان سعودی داشته است. ریاض به دنبال ساخت ۲ نیروگاه هسته‌ای است و قصد دارد از فناوری آمریکایی استفاده کند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سال گذشته گفت: ریاض به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست ولی اگر ایران سلاح اتمی تولید کند، عربستان نیز به دنبال انجام چنین کاری خواهد بود. نگرانی‌ها در کنگره آمریکا درباره تلاش عربستان برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول به شدت افزایش یافته است.
ایمناایمنا3 روز قبل
وی در دفاع از دیدگاه‌ها و طرح‌های بلندپروازانه خود گفته است، آثار مثبت اصلاحات اقتصادی و ساختاری طی سه سال گذشته شروع به نشان دادن خود روی عملکرد مالی و اقتصادی کشور کرده و عربستان به لطف خدا اخیرا به طور قابل ملاحظه شاهد رشد میانگین تولید داخلی واقعی در بخش‌های غیرنفتی بوده است و دولت برای ایفای نقش اساسی بخش خصوصی در اقتصاد کشور همراه با شاخص‌های مثبت و ثبت تعداد بخش‌های عملی با رشد مثبت ویژه‌ عمل کرده است. ولیعهد سعودی ادامه داد: دولت اقدام به اجرای طرح‌های بزرگ در بخش‌های حیاتی و مهم و فعالیت‌های مختلف کرده که در تحقق اهداف رشد و فعالیت اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی هموطنان موثر خواهند بود. محمد بن سلمان بر اهمیت مشارکت با بخش خصوصی به عنوان شریک اصلی و حیاتی در توسعه کشور تاکید کرد و گفت: اصلاحات دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار و ایجاد بستری برای جذب سرمایه‌گذاران جهت مشارکت در تقویت رشد اقتصادی ادامه دارند و آن در بهبود مقدمه‌چینی عربستان در شاخص‌های جهانی رقابتی و سهولت اقدامات در این زمینه نتیجه داده است. عربستان بودجه سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد که وزارت دارایی درآمدزایی معادل ۸۳۳ میلیارد ریال و هزینه‌های کلی معادل ۱۰۲۰ میلیارد دلار را در آن برآورد کرده که این یعنی کسری مورد انتظار حدود ۱۸۷ میلیارد ریال خواهد بود. منبع: ایسنا
تسنیمتسنیم3 روز قبل
این طرح کشورهای طرف قرارداد هسته‌ای با آمریکا را ملزم به امضای پروتکل الحاقی می‌کند. این طرح سیاست دفاعی آمریکا، آژانس بین المللی انرژی اتمی را ملزم می‌کند تا بازرسی‌های سرزده از تاسیسات هسته‌ای انجام دهد تا مطمئن شود کشورهای طرف قرارداد آمریکا به دنبال تولید مواد هسته‌ای مورد نیاز برای تسلیحات اتمی نیستند. دولت ترامپ مدت زمان زیادی است که مذاکرات مخفیانه‌ای با عربستان سعودی داشته است. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سال گذشته گفت: ریاض به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست ولی اگر ایران سلاح اتمی تولید کند، عربستان نیز به دنبال انجام چنین کاری خواهد بود. نگرانی‌ها در کنگره آمریکا درباره تلاش عربستان برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول به شدت افزایش یافته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
ولیعهد سعودی و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه مدعی شده است، مرحله تحول اقتصادی که دولت عربستان در پیش گرفته مطابق چشم انداز ۲۰۲۰ عربستان پیشرفت ثابتی را طی کرده و اصلاحات اقتصادی و ساختاری در حال به ثمر نشستن هستند. اعتمادآنلاین| محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه در بیانیه‌ای در پایان جلسه این شورا که به اعلام بودجه سراسری دولت برای سال ۲۰۲۰ اختصاص داشت، گفت، این بودجه برای تقویت تعهد نسبت به اجرای اصلاحات، طرح‌ها و برنامه‌های در نظر گرفته شده در چشم‌انداز ۲۰۳۰ و نیز تعیین اهداف مشخص و محورهای متعدد برای ایجاد جامعه‌ای پویا، اقتصادی شکوفا و سرزمینی آرمانی تنظیم شده است. ولیعهد سعودی ادامه داد: دولت اقدام به اجرای طرح‌های بزرگ در بخش‌های حیاتی و مهم و فعالیت‌های مختلف کرده که در تحقق اهداف رشد و فعالیت اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی هموطنان موثر خواهند بود. عربستان بودجه سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد که وزارت دارایی درآمدزایی معادل ۸۳۳ میلیارد ریال و هزینه‌های کلی معادل ۱۰۲۰ میلیارد دلار را در آن برآورد کرده که این یعنی کسری مورد انتظار حدود ۱۸۷ میلیارد ریال خواهد بود. منبع: ایسنا
ایلناایلنا3 روز قبل
ولیعهد سعودی مدعی شد که اصلاحات اقتصادی در این کشور به بار نشسته و دولت چشم ‌انداز مشخص و برنامه‌هایی برای افزایش سطح کیفی زندگی شهروندان سعودی دارد. به گزارش ایلنا به نقل از خبر گزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی طی اظهاراتی به مناسبت صدور بودجه سال مالی ۲۰۲۰ مدعی شد که مرحله تحول اقتصادی دولت بر اساس چشم انداز ۲۰۳۰ با سرعت پایدار پیش می‌رود. بن سلمان گفت: ‌ «این بودجه برای تقویت پایبندی به اجرای اصلاحات و طرح‌ها و برنامه‌های هدفمند به منظور تحقق استراتژی‌های مورد نظر و تعیین اهداف مشخص و محورهای متعدد برای تحقق یک جامعه پویا و اقتصادی شکوفا و کشوری بلندپرواز در نظر گرفته شده است». وی در ادامه مدعی شد: «عربستان اخیرا شاهد افزایش چشمگیری در رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در بخش غیر نفتی بوده است و دولت تلاش کرده تا بخش خصوصی را برای ایفای نقش اصلی خود در اقتصاد همراه با شاخص‌های مثبت توانمند کند و تعدادی از بخش‌های تجاری رشد مثبت و متمایز ژی را به ثبت رساندند». ولیعهد سعودی در ادامه ادعاهای خود افزود: ‌ «دولت طرح‌های بزرگی را در بخش‌های حیاتی و فعالیت‌های مختلف اجرا کرده تا در تحقق اهداف رشد فعالیت اقتصادی و گسترش فعالیت‌های شغلی برای شهروندان سهیم باشد».
خبر فوریخبر فوری3 روز قبل
ولیعهد سعودی و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه مدعی شده است، مرحله تحول اقتصادی که دولت عربستان در پیش گرفته مطابق چشم انداز ۲۰۲۰ عربستان پیشرفت ثابتی را طی کرده و اصلاحات اقتصادی و ساختاری در حال به ثمر نشستن هستند. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه در بیانیه‌ای در پایان جلسه این شورا که به اعلام بودجه سراسری دولت برای سال ۲۰۲۰ اختصاص داشت، گفت، این بودجه برای تقویت تعهد نسبت به اجرای اصلاحات، طرح‌ها و برنامه‌های در نظر گرفته شده در چشم‌انداز ۲۰۳۰ و نیز تعیین اهداف مشخص و محورهای متعدد برای ایجاد جامعه‌ای پویا، اقتصادی شکوفا و سرزمینی آرمانی تنظیم شده است. ولیعهد سعودی ادامه داد: دولت اقدام به اجرای طرح‌های بزرگ در بخش‌های حیاتی و مهم و فعالیت‌های مختلف کرده که در تحقق اهداف رشد و فعالیت اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی هموطنان موثر خواهند بود. محمد بن سلمان بر اهمیت مشارکت با بخش خصوصی به عنوان شریک اصلی و حیاتی در توسعه کشور تاکید کرد و گفت: اصلاحات دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار و ایجاد بستری برای جذب سرمایه‌گذاران جهت مشارکت در تقویت رشد اقتصادی ادامه دارند و آن در بهبود مقدمه‌چینی عربستان در شاخص‌های جهانی رقابتی و سهولت اقدامات در این زمینه نتیجه داده است. عربستان بودجه سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد که وزارت دارایی درآمدزایی معادل ۸۳۳ میلیارد ریال و هزینه‌های کلی معادل ۱۰۲۰ میلیارد دلار را در آن برآورد کرده که این یعنی کسری مورد انتظار حدود ۱۸۷ میلیارد ریال خواهد بود.
ایسناایسنا3 روز قبل
ولیعهد سعودی و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه مدعی شده است، مرحله تحول اقتصادی که دولت عربستان در پیش گرفته مطابق چشم انداز ۲۰۲۰ عربستان پیشرفت ثابتی را طی کرده و اصلاحات اقتصادی و ساختاری در حال به ثمر نشستن هستند. ولیعهد سعودی ادامه داد: دولت اقدام به اجرای طرح‌های بزرگ در بخش‌های حیاتی و مهم و فعالیت‌های مختلف کرده که در تحقق اهداف رشد و فعالیت اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی هموطنان موثر خواهند بود. محمد بن سلمان بر اهمیت مشارکت با بخش خصوصی به عنوان شریک اصلی و حیاتی در توسعه کشور تاکید کرد و گفت: اصلاحات دولت در زمینه بهبود فضای کسب و کار و ایجاد بستری برای جذب سرمایه‌گذاران جهت مشارکت در تقویت رشد اقتصادی ادامه دارند و آن در بهبود مقدمه‌چینی عربستان در شاخص‌های جهانی رقابتی و سهولت اقدامات در این زمینه نتیجه داده است. عربستان بودجه سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد که وزارت دارایی درآمدزایی معادل ۸۳۳ میلیارد ریال و هزینه‌های کلی معادل ۱۰۲۰ میلیارد دلار را در آن برآورد کرده که این یعنی کسری مورد انتظار حدود ۱۸۷ میلیارد ریال خواهد بود. انتهای پیام
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
اخبار بین‌الملل- کارزار انتخاباتی بایدن وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات، در روابط آمریکا و عربستان سعودی بازنگری خواهد کرد. کارزار انتخاباتی بایدن ضمن اشاره به آزمایش تسلیحاتی کره شمالی، این اقدام را مایه شرمساری رئیس جمهور آمریکا ارزیابی کرده است. «تی جی دوکلو» سخنگوی کارزار انتخاباتی بایدن در این باره گفت: دولت ترامپ یک چک سفید امضا برای پادشاهی سعودی نوشته است تا با مصونیت در سراسر جهان به اقدامات خود ادامه دهد. مشاور ارشد بایدن افزود: بایدن هرگز نامه‌های عاشقانه و دوستانه برای رهبر کره شمالی ارسال نخواهد کرد. این سایت موشکی همان مکانی است که مقام‌های آمریکایی پیش از این گفته بودند که کره شمالی قول داده است آن را تعطیل کند.
ایلناایلنا3 روز قبل
مقام‌های سعودی در اقدامی جدید برای کاهش محدودیت‌های حاکم بر جدائی زنان و مردان، دیگر از رستوران‌ها نمی‌خواهند که درب‌های جداگانه برای ورود زنان و مردان داشته باشند. محدودیت‌های اختلاط زنان و مردان در دوره اخیر کاهش یافته و بسیاری از رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها، قوانین جدایی جنسیتی را با شدت اعمال نمی‌کنند. سخنگوی وزارت امور شهری و روستایی عربستان توضیح نداد که آیا این حکم مشمول جدایی زنان و مردان بر سر میز رستوران‌ها نیز می‌شود یا خیر. در دوره اخیر قوانین دیگری چون سرپرستی مرد بر زن که مستلزم اجازه مرد در بسیاری از امور زنان است، لغو شد. این در حالی است که این تحول اجتماعی با بازداشت و دستگیری بسیاری از روحانیون و روشنفکران و فعالان از جمله فعالان حقوق زنان همراه است.
جام نیوزجام نیوز3 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، «محمد بن سلمان» در تماس تلفنی با «دونالد ترامپ» حمایت خود را از خانواده قربانیان این حادثه خونبار اعلام کرد. ولیعهد سعودی همچنین بر تأسف و ناراحتی ملت عربستان از این جنایت شنیع تاکید کرد. بن سلمان همچنین بار دیگر بر تمایل عربستان برای همکاری با مقامات آمریکایی برای انجام تحقیقات در خصوص انگیزه‌های این فرد جنایت کار تاکید کرد. «محمد الشمرانی» ۲۱ ساله دانشجوی دانشکده نظامی عربستان که در پایگاه هوایی دریایی پنساکولا تحت آموزش نظامی قرار داشت عمل این حمله مرگبار بود. این دومین تیراندازی در پایگاه‌های نظامی آمریکا در هفته گذشته بوده است.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی عربی، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی همچنان به اصلاحات ظاهری خود ادامه می‌دهد. بر اساس این گزارش، اخیرا وزارت امور شهری و روستای سعودی اعلام کرده است که محدودیت‌های ورود زنان و مردان به رستوران‌ها از یک درب، برداشته شده است. با این حال، در بخشنامه صادره از سوی وزارتخانه مذکور سخنی در خصوص محدودیت ورود همزمان زنان و مردان به مکان‌های دیگر از جمله بیمارستان‌ها و ادارات، به میان نیامده است. اجازه ورود زنان و مردان به رستوران‌ها را از یک درب مشترک را نمی‌داد. گفتنی است، قوانین اجتماعی حاکم بر عربستان که غالبا توسط مفتی‌های وهابیت وضع شده‌اند، دشواری‌های زیادی را برای جامعه سعودی ایجاد کرده است.
رکنارکنا3 روز قبل
به گزارش رکنا، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای زخمی‌های این حادثه شفای عاجل مسئلت کرد و به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت، احساسات ملت عربستان از این حادثه وحشتناک جریحه دار شده است. ولیعهد سعودی در این تماس تلفنی بار دیگر بر توجه کشورش به همکاری بی‌قید و شرط مقامات سعودی مربوطه با مقامات آمریکایی برای ارائه اطلاعات کمک کننده به روند تحقیقات جنایی و روشن شدن انگیزه‌های این حادثه تاکید کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایلناایلنا4 روز قبل
ولیعهد سعودی در پی حادثه تیراندازی خلبان سعودی به همکاران آمریکایی خود در پایگاه نظامی فلوریدا به رئیس جمهوری این کشور تسلیت گفت و با خانواده­‌های قربانیان ابراز همدردی کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی شب گذشته- یکشنبه- طی تماس تلفنی در پی حادثه تیراندازی خلبان سعودی در پایگاه نظامی فلوریدا به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تسلیت گفت و پیام همدردی مردم عربستان با خانواده‌­های قربانیان این حادثه را به وی ابلاغ کرد. بن سلمان در این گفت‌وگو بر پایبندی عربستان به همکاری با آمریکا برای پیشگیری از تکرار چنین حوادث وحشتناکی تأکید کرد. ترامپ نیز به نوبه خود از همکاری ولیعهد سعودی در روند تحقیقات و ادامه شراکت دو طرف تقدیر و تشکر کرد. دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) روز گذشته- یکشنبه- اعلام کرد که بازرسان معتقدند یک افسر نیروی دریایی عربستان به تنهایی عامل حمله به پایگاه نظامی در ایالت فلوریدا بوده است.
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
در عربستان سعودی حتی شعب رستوران‌ها و کافه‌های غربی همچون «مک دونالد» و «استار باکس» هم ملزم به رعایت اصل تفکیک جنسیتی بوده‌اند. دولت عربستان سعودی به سیاست تفکیک جنسیتی در رستوران‌های این کشور خاتمه داد. در عربستان سعودی حتی شعب رستوران‌ها و کافه‌های غربی همچون «مک دونالد» و «استار باکس» هم ملزم به رعایت اصل تفکیک جنسیتی بوده‌اند و فضاهایی خاص و جدا برای مردان مجرد و خانواده‌ها داشتند. در رستوران‌ها یا کافه‌های کوچکتر هم که فاقد مکان تفکیک هستند، زنان پیش از این مجاز به ورود نبوده‌اند. از سال ۲۰۱۷ «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی اصلاحاتی اجتماعی را در عربستان سعودی به مورد اجرا گذاشته که با تحسین مجامع بین‌المللی و غربی مواجه شده است.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
کارزار انتخاباتی بایدن وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات، در روابط آمریکا و عربستان سعودی بازنگری خواهد کرد. کارزار انتخاباتی بایدن ضمن اشاره به آزمایش تسلیحاتی کره شمالی، این اقدام را مایه شرمساری رئیس جمهور آمریکا ارزیابی کرده است. وی در ادامه درباره آزمایش اخیر تسلیحاتی کره شمالی نیز گفت: این اقدام کره شمالی یک شرمساری آشکار برای ترامپ است و نشان می‌دهد که نشست‌های ساختگی تلویزیونی با رهبر کره شمالی، دستاورد ناچیزی داشته و کره شمالی به اقدامات خطرناک خود ادامه می‌دهد. مشاور ارشد بایدن افزود: بایدن هرگز نامه‌های عاشقانه و دوستانه برای رهبر کره شمالی ارسال نخواهد کرد. این سایت موشکی همان مکانی است که مقام‌های آمریکایی پیش از این گفته بودند که کره شمالی قول داده است آن را تعطیل کند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
در همین راستا، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) بامداد، امروز- دوشنبه- گزارش داد که «محمد بن‌سلمان» ولیعهد این کشور، یکشنبه‌شب با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تماس تلفنی برقرار کرده و طی آن، تسلیت صمیمانه خود را به خانواده قربانیان حادثه تاسف‌بار در ایالت فلوریدا اعلام و برای مجروحان شفای عاجل درخواست کرده است. بن‌سلمان به ترامپ گفته است که از این جنایت فجیع شوکه‌ شده است. ولیعهد سعودی همچنین طی این تماس تلفنی، بر علاقه‌مندی کشورش به همکاری کامل با مقام‌های آمریکایی درخصوص گردآوری اطلاعاتی، که به روند تحقیقات مربوط به عامل تیراندازی و انگیزه‌های او کمک می‌کند، تأکید کرد. پلیس فدرال آمریکا روز یکشنبه با اعلام این‌که حادثه تیراندازی در پایگاه نظامی فلوریدا یک اقدام تروریستی بوده است، تصریح کرد که فرد مهاجم از سلاح «Glock ۴۵ ۹ mm» که به صورت قانونی خریداری کرده بود در این حمله استفاده کرده است. مهاجم فلوریدا، که شهروندی سعودی به نام «محمد سعید الشمرانی» دانشجوی نیروی هوای سعودی بود، با سلاح گرم ۳ تن از هم دوره‌های آمریکایی خود را به قتل رساند و خودش نیز بعد از این تیراندازی هدف قرار گرفت و کشته شد.
ایلناایلنا4 روز قبل
برای درک حادثه اخیر تیراندازی به پایگاه نظامی فلوریدا باید لایه‌های سیاست دولت آمریکا و اشتباهات محرز این کشور در اتخاذ سیاست‌های مهاجرتی را ورق زد. برای درک این حادثه می‌توانیم دو تفسیر ارائه دهیم: نخست اینکه این فرد به صورت خودجوش دست به چنین اقدامی زده است. در هر حال همچنان تحقیقات برای کشف زوایای پنهان این حادثه وجود دارد و نکته مهم در اینجا سیاست‌های مهاجرتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکاست. برای ارتباط حادثه ترور با سیاست‌های مهاجرتی ترامپ باید گفت که وی دستور منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان (یمن، عراق، سوریه، ایران، سومالی، لیبی و سودان) را به داخل خاک آمریکا صادر کرد. سیاست جدائی مادران از فرزندانشان چهره شرور ترامپ و دولتش را نمایان کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
اخبار سیاسی- این پایگاه خبری با اشاره به اینکه دو طرف درباره فصل بعدی حج رایزنی کردند گزارش داد که در این جلسه معاون وزیر حج و عمره دیوان پادشاهی سعودی و چند مقام سعودی دیگر نیز حضور داشته‌اند. دو طرف همچنین یک توافق در ارتباط با حضور زائران ایرانی در عربستان سعودی امضا کردند. بنیتن در یک نشست خبری گفت که ملک سلمان پادشاه سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر لزوم فراهم کردن همه نیازها و تسهیلات لازم برای زائران از سرتاسر جهان تاکید کرده‌اند. وی همچنین از زائران ایرانی و همکاری آنها در طول مراسم حج و اقدامات آنها در زمینه انجام مناسک مذهبی در آرامش و صلح قدردانی کرد.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با حضور در سالنی که مسابقه بوکس میان آنتونی جوشوا انگلیسی و اندی رویز آمریکایی مکزیکی‌ الاصل برگزار می‌شد، نگاه‌ها را به خود جلب کرد. فعالان در فضای مجازی حضور بن سلمان در سالن برگزاری این مسابقه را آن هم در حالتی که جلیقه ضد گلوله به تن کرده بود، غافلگیرکننده توصیف کردند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم4 روز قبل
بارئیل، که تحلیلگر امور منطقه عربی در روزنامه عبری‌زبان «هاآرتص» است، خاطرنشان کرد که فرود هواپیمای تیم ملی عربستان سعودی به دوحه واقعه‌ای تاریخی است و این رویداد محاصره علیه دوحه را شکست. این تحلیلگر اسرائیلی خاطرنشان کرد، تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای ایجاد آشتی میان عربستان سعودی و قطر به نتیجه نرسید ولی به نظر می‌رسد تصمیم استراتژیک او مبنی بر آغاز عقب‌نشینی از خاورمیانه همان عامل محرکی است که عربستان سعودی را به گام گذاشتن در مسیر آشتی با قطر سوق داد. علاوه بر این، منابعی به این شرق‌شناس صهیونیستی اعلام کردند که سیرک آکروباتیک، که در رسانه‌ها به «معامله قرن» معروف است و عربستان سعودی در آن نقش اساسی ایفا می‌کرده، در حال جمع کردن بار خود است. به منظور پیشگیری از این «فاجعه» بایستی «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی به منظور تثبیت جایگاه کشورش در خاورمیانه و بهبود وجهه آن در واشنگتن به سرعت وارد عمل شود. البته بارئیل توضیح داد که روابط ایران و انصارالله هرگز وابسته به برقراری این روابط دیپلماتیک با سعودی‌ها نیست.
برترین‌هابرترین‌ها5 روز قبل
این فعال حقوق بشری سعودی در مصاحبه با نیویورک تایمز بر این موضوع تاکید می‌کند که دلیل بازداشت بسیاری از افراد در عربستان سعودی مشخص نیست. طی سال‌های اخیر مقام‎های عربستان سعودی اگرچه با برخی اقدامات نمادین سعی در فریب افکار عمومی را داشته، اما در عمل شیوه سرکوب و شکنجه مخالفان را شدت بخشیده‌اند؛ قتل وحشیانه «جمال خاشقجی» در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول که تاکنون نیز به طور دقیق جزئیات آن به طور دقیق منتشر نشده تنها یک نمونه از اقدامات سرکوبگرانه عربستان سعودی در برابر مخالفان است. سیاست‌های سلمان بن عبدالعزیز و پسرش در سال‌های اخیر شکست‌هایی را برای عربستان سعودی در زمینه سیاست خارجی به همراه داشت که بحران یمن یکی از این موارد است. چرا عربستان از مواضع منطقه‌ای خود عقب نشینی کرده است!؟ تلاش برای حل و فصل بحران با قطر جدی‌ترین تلاش سعودی‌ها در وضعیت کنونی است. حل بحران یمنپذیرش نقش انصارالله در یمن نیز از جمله تلاش‌های دیگر عربستان سعودی برای عقب نشینی از مواضع قبلی خود بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
این تیراندازی در حالی روی می‌دهد که در پی حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، عربستان سعودی از سوی بسیاری از مقام‎هاو مردم آمریکا هدف انتقادات گسترده قرار گرفته است. بیشتر بخوانید: بسیاری از مردم آمریکا از زمان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، عربستان را عامل کشتار مردم آمریکا می‌دانند، موضوعی که همچنان موضوع بسیاری از چالش‌ها و پرونده‌های قضایی است. نشریه «نیویورک تایمز» در گزارشی به این تیراندازی پرداخته و می‌نویسد که حادثه تیراندازی در پایگاه نظامی فلوریدا، انتقادات علیه عربستان سعودی را افزایش خواهد داد. مقام‎های آمریکا هویت عامل تیراندازی در پایگاه هوایی فلوریدا را «محمد سعید الشمرانی» اعلام کرده‌اند؛ دانشجوی هوانوردی عربستان سعودی. نیویورک تایمز در ادامه می‌افزاید: مردم آمریکا و همچنین بسیاری از اعضای کنگره درباره حادثه ۱۱ سپتامبر به عربستان سعودی مظنون هستند و این حادثه را نشانه دیگری بر این موضوع می‌دانند.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
«مایک پنس» حاضر به سفر به بغداد به عنوان پایتخت کشور عراق و دیدار با مقامات عراق نشد که این خود در عرف دیپلماتیک بی احترامی به دولت و ملت عراق و شاید اعلام نوعی نارضایتی آمریکا از عملکرد و رویکرد دولت عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر این کشور باشد. «مایک پنس» پس از دیدار با نظامیان آمریکایی حاضر در در پایگاه نظامی عین الاسد، مستقیم به اربیل رفت و با مقامات اقلیم از جمله «نیچروان بارزانی» رئیس اقلیم، «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر، «قباد طالبانی» معاون نخست‌وزیر و «مصطفی سید قادر» معاون دوم رئیس اقلیم، دیدارو گفت‌وگو کرد. فرستاده دولت آمریکا به اقلیم کردستان عراق در دیدار با مقامات عالیرتبه اقلیم، از نقش و تاثیر ایران در برخی از تصمیم گیری‌ها در دولت عراق ابراز نارضایتی کرد و از آن‌ها خواسته تا روابط میان اقلیم و ایران قطع شود و برای امتیاز دهی به آنها، وعده داد که حمایت آمریکا و کمک به نیرو‌های پیشمرگه ادامه خواهد یافت. این موضع گیری از سوی نخست وزیر اقلیم از طرفی هم یکی از اهداف آمریکا مبنی بر گسست اختلاف میان اربیل و بغداد را هم ناکام می‌گذارد. کمتر از یک هفته از سفر پنس به عراق، «مارک میلی»، رئیس جدید ستاد مشترک ارتش آن کشورهم پس از سفری که به عربستان داشت و دیدارش با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به بغداد رفت تا در اولین سفر منطقه‌ای خود پس از انتصابش با برخی از مقامات عراقی نیز گفت‌وگو داشته باشد.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشدولت مستعفی یمن در بیانیه‌ای بر التزام خود به توافق ریاض تاکید و هر گونه استقرار مداوم نظامی را در «عدن» پایتخت موقت دولت مستعفی را رد کرد. اخبار بین‌الملل- «راجح بادی» سخنگوی دولت مستعفی، شورای انتقالی را مسؤول درگیری‌ها و کارشکنی در توافق ریاض دانست. این موضوع با واکنش منفی شورای انتقالی رو به رو شد و این شورا با صدور بیانیه‌ای از اتهامات دولت مستعفی در خصوص رد استقرار نیروهای نظامی در جنوب، انتقاد کرد. پس از ماه‌ها کشمکش و درگیری مسلحانه میان نیروهای وفادار به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب این کشور، روز سه شنبه چهاردم آبان ماه با میانجیگری سعودی‌ها، توافقی میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی در ریاض به امضا رسید. امضای این توافق با حضور چهره‌هایی همچون «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی و منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن در ریاض صورت گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما5 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما در صفحه کاربری «مجتهد» در توئیتر آمده است: محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی) دستور داده است اسامی شماری از نزدیکان زن و مرد «شیخ فیصل بن حمید» (شیخ قبیله عتیبه) به استثنای برخی خائنان در فهرست ممنوع الخروجی‌های قرار گیرد. ممنوع الخروج شدن، شامل شماری از بزرگان قبیله «عتیبه» نیز می‌شود که بیم آن می‌رود در صورت خروج از کشور، با پویش ایجاد شده توسط محمد العتیبی برای درخواست آزادی شیخ فیصل همراه شوند.

به انتهای لیست رسیدید