مهم‌ترین و آخرین اخبار ونزوئلا
ونزوئلا

ونزوئلا

گل مارتینز به ونزوئلا (آرژانتین ۱-۲ ونزوئلا)

طرفداریطرفداری1 ماه قبل
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا اظهار داشت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، رهبر مخالفان در ونزوئلا است. آریزا گفت: چرا ترامپ و مادورو با یکدیگر دیدار نمی‌کنند؟ این دیدار همه چیز را حل خواهد کرد. مادورو رئیس دولت ونزوئلا است و ترامپ رئیس مخالفان در ونزوئلا است. وزیر امورخارجه ونزوئلا گفت: دولت و مخالفان باید یک راه حل سیاسی برای این وضعیت پیدا کنند. ما باید با مخالفان دیدار کنیم و به یک توافق سیاسی برسیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
مادورو در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا مجددا انتخاب شد و گوایدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا است. اعتمادآنلاین| تصمیم ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره برسمیت شناختن «خوان گوایدو»، رییس مجلس ملی ونزوئلا به عنوان رییس جمهوری آن کشور و نادیده گرفتن نیکلاس مادورو رییس جمهوری فعلی به بحرانی جدی در ونزوئلا دامن زده است. او صنایع ونزوئلا را ملی کرد و بخش اعظمی از سرمایه ونزوئلا را به برنامه‌های اجتماعی اختصاص داد. ۴: ارتش ونزوئلا قدرت را در دست خواهد گرفتارتش ونزوئلا یکی از مهمترین نهادهای آن کشور است. بساری می‌ترسند که روزهای وحشتناک دیکتاتوی نظامی ونزوئلا و به طور کلی امریکای جنوبی زنده شود.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، وزارت امور خارجه ونزوئلا، سفیر آلمان در این کشور را به دلیل دخالت در امور داخلی ونزوئلا، عنصر نامطلوب خواند. وزارت امور خارجه ونزوئلا گفت: ونزوئلا، «دنیل مارتین کرینر» سفیر آلمان در ونزوئلا را به دلیل دخالت مداوم در امور داخلی ونزوئلا، که نقض آشکار قوانین روابط دیپلماتیک است، را عنصر نامطلوب می‌داند. وزارت امور خارجه ونزوئلا افزود: سفیر آلمان نقش سیاستمدار مرتبط با مخالفان در ونزوئلا را بازی می‌کند که این اقدامی، غیر قابل قبول است. وزارت امور خارجه ونزوئلا ۴۸ ساعت به سفیر آلمان فرصت داده است تا این کشور را ترک کند.
موجموج2 هفته قبل
همزمان با انتشار اخباری مبنی بر تلاش برای کودتا در ونزوئلا در ۲۴ ساعت گذشته، دولت ونزوئلا از شکست و ناکامی طرح کودتا در این کشور خبر داده است. کوبا تهدیدهای آمریکا علیه خود در موضوع ونزوئلا را رد کردآسوشیتدپرس- رئیس جمهور کوبا تهدید‌های دولت آمریکا مبنی اعمال تحریم‌های بیشتر بر این کشور به دلیل حمایت نظامی و اطلاعاتی از دولت ونزوئلا را رد کرد. مادورو ادعای پمپئو مبنی بر تلاش برای خروج از ونزوئلا را رد کردرویترز-نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، ادعای مایک پمپئو مبنی بر قصد وی برای ترک ونزوئلا را قویا رد کرد. در ۲۴ ساعت گذشته، ونزوئلا صحنه آشوب و درگیری میان هوادان گوآیدو و مادورو بوده است. مادورو از پیروزی بر کودتاگران در ونزوئلا خبر دادسی ان ان-نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرده طرح کودتا در ونزوئلا به رهبری خوان گوایدو و لئوپولدو لوپز به طور کامل شکست خورده است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری تله‌سور، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در واکنش به تصمیم اخیر وزارت امور خارجه آمریکا برای ممانعت از سفر «ساموئل مونکادا» نماینده ونزوئلا در سازمان ملل به خارج از نیویورک، اظهار داشت: «آمریکا از سخنان ونزوئلایی‌ها می‌ترسد و از حقیقت ونزوئلا وحشت دارد. آمریکا با اقدام اخیر خود می‌خواهد صدای دولت قانونی ونزوئلا را خفه کند اما موفق به این کار نخواهد شد.» یک روز پس از آن‌که نماینده ونزوئلا طی سخنرانی خود در سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) در واشنگتن به‌شدت از سیاست‌های کاخ سفید در قبال تحولات اخیر ونزوئلا انتقاد کرد، وزارت امور خارجه آمریکا در اقدامی جنجالی تصمیم گرفت اقامت وی آمریکا را به شهر نیویورک محدود و از ترددش به سایر شهرهای آمریکا جلوگیری کند. آمریکا می‌کوشد ونزوئلا را از سازمان کشورهای آمریکایی اخراج کند و در همین راستا اخیرا فشارهای خود به دیپلمات‌های ونزوئلا در این سازمان و نیز سازمان ملل متحد را افزایش داده است. با این حال وزیر امور خارجه ونزوئلا تأکید کرده است که کشورش تسلیم فشارهای آمریکا نخواهد شد و تا پیش از موعد تعیین‌شده (۲۷ آوریل- ۷ اردیبهشت) سازمان کشورهای آمریکایی را ترک نخواهد کرد. انتهای پیام/.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
رئیس‌جمهوری ونزوئلا در تازه‌ترین هشدار به آمریکا خطاب به دونالد ترامپ گفت: در امور داخلی ما دخالت نکن و دست از سر ونزوئلا بردار! اعتمادآنلاین| نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در جریان استقبال از دیپلمات‌های ونزوئلایی که از آمریکا بازگشته بودند، طی سخنانی به انگلیسی خطاب به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود گفت، دونالد ترامپ… کودتا در ونزوئلا؟ نه! در امور ونزوئلا دخالت نکن، دست از سر ونزوئلا بردار! رئیس‌جمهوری ونزوئلا تصریح کرد: تمام تدابیر قانونی، سیاسی، کاربردی، فنی و تجاری را برای حفاظت از منافع ونزوئلا در آمریکا و در کشورمان اتخاذ خواهیم کرد. پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی از اعمال تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا (پترولئوس دی ونزوئلا) خبر داده بودند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
شبه ‌نظامیانی که در سال ۲۰۰۸ توسط هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین ونزوئلا، تشکیل شدند، نقش عمده‌ای در پشتیبانی از دولت سوسیالیستی ونزوئلا دارند. فروپاشی اقتصادی ونزوئلا بسیار سنگین‌ است به گفته صندوق بین المللی پول این احتمال وجود دارد که تولید نفت که درآمد اصلی ونزوئلا است تا ۶٠٠هزار بشکه در روز کاهش یابد. بر اساس پیش بینی‌های صندوق بین المللی پول ونزوئلا برای خروج از بحران حداقل به ده سال وقت نیاز دارد. اخیرا گزارش هایی مبنی بر خروج حدود ۳۰ تن طلا از بانک مرکزی توسط دولت ونزوئلا در سال گذشته منتشر شده است. دولت واشنگتن و کشور‌های مخالف، دولت ونزوئلا را به تلاش برای فروش ذخایر طلای ملی در خارج از کشور متهم کرده‌اند.
ایلناایلنا2 ماه قبل
رهبر اوپوزیسیون ونزوئلا مدعی شد کمک‌های بشردوستانه از مرز برزیل وارد ونزوئلا شده است. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «خوان گوایدو» رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا امروز-شنبه- مدعی شد کمک‌های بشردوستانه از مرز برزیل وارد ونزوئلا شده است. این در حالی است که پیشتر گفته می‌شد کمک‌های بشردوستانه آمریکا در کلمبیا قرار گرفته و به همین علت ارتش ونزوئلا با دستور نیکلاس مادورو، مرز‌های ونزوئلا و کلمبیا را مسدود کرد. رییس‌جمهوری قانونی ونزوئلا ارسال کمک‌های بشردوستانه توسط آمریکا را تلاشی برای مداخله در امور داخلی ونزوئلا خوانده و با آن مخالفت کرده است.
فارسفارس1 ماه قبل
یک روزنامه آمریکایی گزارش کرد که برخلاف انتظارات دولت آمریکا برای شورش در نیروهای مسلح ونزوئلا، ارتش «کاراکاس» تاکنون به رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا پشت و حمله نکرده است. واشنگتن‌پست: برخلاف انتظارات آمریکا، ارتش ونزوئلا به مادورو پشت نکردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور برزیل اخیرا از طرح همکاری با آمریکا برای ایجاد شکاف در ارتش ونزوئلا با هدف برکنار کردن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا پرده‌برداری کرده بود. با اینحال، حدود سه ماه از آن زمان می‌گذرد و بنا به گزارش واشنگتن‌پست، ارتش قدرتمند ونزوئلا همچنان تحت ریاست‌جمهوری مادورو به صورت دست نخورده باقی مانده است. یکی از مقامات ارشد سابق آمریکا که در زمینه سیاست ونزوئلا با دونالد ترامپ همکاری داشته است، معتقد است که دولت ترامپ و مخالفان ونزوئلا، بیش از اندازه‌ای به شورش ارتش ونزوئلا علیه دولت مادورو امید بسته بودند. در حالیکه بسیاری از کشورها دنباله رو سیاست‌های آمریکا در ونزوئلا هستند، روسیه، چین و کوبا همچنان از دولت منتخب ونزوئلا حمایت می‌کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
صندوق بین ‌المللی پول گفته است که تشدید تحریم‌‌های نفتی آمریکا علیه ایران‌ می‌‌تواند افزایش ۵۰ درصدی نرخ تورم را برایبه دنبال داشته باشد. به گفته کارشناسان اقتصادی کشورمان، ابر تورم زمانی اتفاق می‌‌افتد که یک کشور نرخ تورم بسیار بالا و پرشتاب را تجربه می‌‌کند. همچنین برآورد سازمان بین ‌المللی پول نشان می‌‌دهد که اقتصاد ایران که بزرگ‌‌ترین اقتصاد منطقه پس ازمحسوب می‌شود، در سال گذشته میلادی سه و ۹دهم درصد کوچک ‌تر شده است. رشد پایه پولی و نقدینگی در ایران با آن‌ که در سال‌‌های گذشته بالاتر از ظرفیت‌های پولی اقتصاد ایران بوده، اما هرگز به اندازه کشوری مانندنبوده است. رشد متوسط نقدینگی ماهانه ٢درصدی ایران قابل قیاس با رشد متوسط ٦٠ درصدی ونزوئلا نیست. از سوی دیگر اقتصاد ایران اکنون برخوردار ازصادراتی چند ۱۰ میلیارد دلاری است که اقتصاد ونزوئلا فاقد این درآمدها است.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
همشهریهمشهری2 ماه قبل

شورش در ونزوئلا

8+
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس‌جمهوری خودخوانده این کشور اعلام کرد: بروز تغییر در دولت ونزوئلا می‌تواند به نفع دو طلبکار خارجی اصلی ونزوئلا یعنی چین و روسیه باشد. اعتمادآنلاین| خوآن گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا و رهبر اپوزیسیون این کشور گفت: با هر دو متحد نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا که گوآیدو را به ایجاد کودتایی علیه دولت سوسیالیست مادورو متهم می‌کنند، ارتباط برقرار کرده است. رهبر اپوزیسیون ونزوئلا افزود: دولت این کشور مسؤول بدهی‌هایش به طلبکاران خواهد بود. گوآیدو اظهار کرد: در حال بررسی به دست گرفتن کنترل شاخه شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا در آمریکاست که بزرگترین دارایی خارجی ونزوئلا محسوب می‌شود. گوایدو ادامه داد: در صورت تشکیل دولت آینده، شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا در کنترل دولت باقی خواهد ماند.
فارسفارس3 ماه قبل
وزیر امور خارجه آمریکا طی نشست خبری درباره ونزوئلا، ضمن اعلام انتخاب فرستاده ویژه در امور ونزوئلا، از مردم این کشور خواست که دولت مشروع خود را سرنگون کنند. به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد شنبه طی اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره وضعیت ونزوئلا، از مردم این کشور خواست تا علیه دولت مشروع و منتخب ونزوئلا شورش کرده و آن را سرنگون کنند. پامپئو طی نشست خبری درباره وضعیت ونزوئلا در مقر وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن، ضمن «ستمگر و دیکتاتور» خواندن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا، گفت: «ایالات متحده، «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا را رئیس‌جمهور موقت این کشور می‌داند». الیوت آبرامزوی البته توضیح داد آمریکایی‌هایی که ونزوئلا را ترک کرده‌اند، دیپلمات‌های مهم در این کشور نبوده و مسئولان اصلی سفارتخانه در ونزوئلا باقی می‌مانند. آبرامز نیز در اولین نطق خود درباره ونزوئلا، به‌صورت کوتاه مدعی شد: «بحران ونزوئلا عمیق، دشوار و خطرناک است».
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
رئیس‌جمهوری ونزوئلا در تازه‌ترین هشدار به آمریکا خطاب به دونالد ترامپ گفت: در امور داخلی ما دخالت نکن و دست از سر ونزوئلا بردار! نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در جریان استقبال از دیپلمات‌های ونزوئلایی که از آمریکا بازگشته بودند، طی سخنانی به انگلیسی خطاب به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود گفت، دونالد ترامپ … کودتا در ونزوئلا؟ نه! در امور ونزوئلا دخالت نکن، دست از سر ونزوئلا بردار! او باز به انگلیسی گفت: دونالد ترامپ، نه، هرگز موفق نخواهد شد! پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی از اعمال تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا (پترولئوس دی ونزوئلا) خبر داده بودند.
ایرناایرنا3 ماه قبل
وزیر خارجه ونزوئلا درباره رخدادهای اخیر در کشورشان و حمایت آمریکا از مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور اظهار داشت: باید بگویم که یک کودتا در کشور ما جریان دارد. **ونزوئلا آرام استوزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه آنها تلاش می‌کنند که در ونزوئلا بحران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ونزوئلا آرام است و یک دولت وجود دارد. وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: ارتش و مردم ونزوئلا از یکپارچگی کشورشان دفاع می‌کنند و سرزمین‌های ما همراه با منابع انرژی همواره بخشی از جمهوری بولیواری ونزوئلا بوده و خواهند بود. **راهبرد سیاسی به نام کمک انسان دوستانهآرائاسا درباره کمک‌های بشردوستانه ادعایی ونزوئلا هم گفت: آمریکا ونزوئلا را مسدود کرده است که هزینه آن بیش از ۳۰ میلیارد دلار می‌شود. وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: این اقدام آمریکا هیچ گاه کمک‌های انسان دوستانه نبوده بلکه یک راهبرد سیاسی است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
رئیس جمهوری ونزوئلا نشست اخیر میان روسای جمهوری آمریکا و کلمبیا را که در جریان‌ آن بحران ونزوئلا به بحث گذاشته شد، محکوم کرد. به گزارش ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: این یک «ضیافت نفرت‌پراکنی» نسبت به ونزوئلا بود. رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که به دنبال یک حمله نظامی به ونزوئلا است. وی افزود: کمپین جمعی راه‌افتاده برای جمع‌آوری امضاء علیه مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا به فعالیت خود ادامه خواهد داد. مادورو افزود: ونزوئلا حقوق اخلاقی و یک قانون اساسی دارد و همگان را مجبور به احترام گذاشتن به آنها می‌کند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با شدت گرفتن خشونت‌های آشوبگران ونزوئلایی علیه دولت قانونی این کشور، تنی چند از مقامات بلندپایه آمریکایی حمایت خود را از رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا یعنی «خوان گوایدو» اعلام کردند و خواستار تداوم آشوب‌ها شدند. «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا طی پیامی توئیتری در واکنش به تحولات اخیر ونزوئلا نوشت: «به خوان گوایدو، نمایندگان مجمع ملی ونزوئلا و همه دوستداران آزادی در ونزوئلا که امروز در راستای عملیات آزادسازی ونزوئلا به خیابان‌ها آمده‌اند، می‌گوییم ما در کنار شما هستیم. دموکراسی را نمی‌توان شکست داد.» در ادامه دخالت‌های مقامات واشنگتن در امورات داخلی ونزوئلا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در خصوص اتفاقات اخیر ونزوئلا گفت: «نیروهای مسلح ونزوئلا باید پاسدار قانون اساسی و مردم ونزوئلا باشند. آنها باید در کنار مجمع ملی ونزوئلا و سایر نهادهای قانونی این کشور، در برابر غارتگران دموکراسی بایستند. مقامات ارتش و وزارت دفاع ونزوئلا تأکید کرده‌اند حمایت از قانون اساسی و دولت قانونی این کشور را وظیفه خود می‌دانند و برای عمل به این وظیفه کاملا مصمم هستند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
به گفته نماینده رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در آمریکا، نمایندگان گوایدو کنترل سه ساختمان متعلق به دولت ونزوئلا در آمریکا را در دست گرفتند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کارلوس وچیو، نماینده خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در آمریکا اعلام کرد: این گروه کنترل دو ساختمان وابسته به وزارت دفاع ونزوئلا در واشنگتن و یک ساختمان کنسولگری در نیویورک را تحت اختیار خود در آورده است. وی از دفتر وابسته نظامی ونزوئلا در واشنگتن و هنگام پایین آوردن عکس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا و جایگزینی آن با عکس گوایدو گفت: ما برای حفظ دارایی‌های ونزوئلا در این کشور این کار را انجام دادیم. در مقابل وزارت خارجه دولت ونزوئلا از واشنگتن خواست که تدابیر لازم را برای جلوگیری از اشغالگری‌های دفاتر دیپلماتیک اتخاذ کند. پس از اعلام حمایت آمریکا از گوایدو به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا، مادورو از کارمندان دیپلماتیک و کنسولگری‌های کشورش در آمریکا خواست به ونزوئلا بازگردند به گفته ووچیو، از ۵۵ کارمند دیپلماتیک ونزوئلا، ۱۲ نفر در آمریکا مانده و از گوآیدو حمایت می‌کنند.
فارسفارس2 ماه قبل
معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن هشدار درباره توسل آمریکا به گزینه نظامی در ونزوئلا، تاکید کرد که مسکو از منافع خود در ونزوئلا حفاظت خواهد کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن تاکید بر «تفاوت‌های بنیادین» مواضع دو کشور در مورد ونزوئلا، به واشنگتن درباره توسل به گزینه نظامی هشدار داده است. به گزارش «راشا تودی»، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا در رم ایتالیا ضمن هشدار درباره توسل آمریکا به گزینه نظامی در ونزوئلا تأکید کرد که مسکو از منافع خود در ونزوئلا حفاظت خواهد کرد. ریابکوف با انتقاد از مواضع آمریکایی‌ها تصریح کرد: «چطور کسی می‌تواند دولت ونزوئلا را به خاطر سوءمدیریت محکوم کرد و همزمان این دولت را از دارایی‌های بزرگ آن محروم کرد؟ از بحران انسانی در ونزوئلا نباید برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده کرد و باید تحریم‌ها علیه ونزوئلا برداشته شوند». دولت آمریکا از چند ماه پیش در تلاش برای تغییر دولت قانونی کاراکاس، «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» به رسمیت شناخته است.

ونزوئلا در بحران

14+
الفالف2 هفته قبل
تابناکتابناک2 ماه قبل
پس از ساعت‌ها قطعی برق در بیشتر شهرهای ونزوئلا، اعلام شد که برق کاراکاس، پایتخت و سایر شهرها دوباره وصل شده است. پدیده قطع برق در ونزوئلاپدیده قطع برق در ونزوئلا پدیده جدیدی نیست. لوییز موتا، وزیر انرژی ونزوئلا پس از قطع برق مدعی شد که علت قطع برق، خرابکاری در مخزن سد «گوری» بوده است. سندیکای کارکنان صنعت برق ونزوئلا یکی از دلایل قطع برق در این کشور را فرسودگی زیرساخت صنعت برق اعلام کرده است. در این اطلاعیه همچنین ضمن تاکید بر اینکه ونزوئلا یک کشور مستقل است، گفته شد: درهای ونزوئلا برای گفتگو با مقامات کشورهای اروپایی باز است.
رجانیوزرجانیوز1 ماه قبل
یک روزنامه آمریکایی گزارش کرد که برخلاف انتظارات دولت آمریکا برای شورش در نیروهای مسلح ونزوئلا، ارتش «کاراکاس» تاکنون به رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا پشت و حمله نکرده است. یک روزنامه آمریکایی گزارش کرد که برخلاف انتظارات دولت آمریکا برای شورش در نیروهای مسلح ونزوئلا، ارتش «کاراکاس» تاکنون به رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا پشت و حمله نکرده است. به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور برزیل اخیرا از طرح همکاری با آمریکا برای ایجاد شکاف در ارتش ونزوئلا با هدف برکنار کردن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا پرده‌برداری کرده بود. یکی از مقامات ارشد سابق آمریکا که در زمینه سیاست ونزوئلا با دونالد ترامپ همکاری داشته است، معتقد است که دولت ترامپ و مخالفان ونزوئلا، بیش از اندازه‌ای به شورش ارتش ونزوئلا علیه دولت مادورو امید بسته بودند. در حالیکه بسیاری از کشورها دنباله رو سیاست‌های آمریکا در ونزوئلا هستند، روسیه، چین و کوبا همچنان از دولت منتخب ونزوئلا حمایت می‌کنند.
الفالف3 ماه قبل
گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث ایجاد آشوب در خیابان‌های ونزوئلا شده است. وی اعلام کرده است که به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می‌گیرد. به گزارش واشنگتن‌پست، او در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز من رسما خوآن گوآیدو، رییس مجمع ملی ونزوئلا را به عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسم. رئیس جمهور ونزوئلا گفت نمی‌خواهیم به دوران مداخله جویی‌های آمریکا بازگردیم. وزیر دفاع ونزوئلا نیز اعلام کرد نیروهای نظامی با دفاع از قانون اساسی این کشور در مورد حفظ حاکمیت ملی ونزوئلا تضمین داده‌اند.
انتخابانتخاب1 هفته قبل
«خوان گوایدو» از دستگیری ادگار زامبرانو (Edgar Zambrano) معاون وی در مجلس ملی ونزوئلا توسط نیرو‌های امنیتی ونزوئلا خبر داد. به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز بامداد پنجشنبه نوشت: خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا از دستگیری معاونش توسط نیرو‌های امنیتی ونزوئلا خبر داد. زامبرانو در هنگامی که می‌خواست از خودروی خود پیاده شود با دو ماشین محاصره شده و توسط نیرو‌های امنیتی ونزوئلا بازداشت می‌شود. در ماه مارس (فروردین ۹۸) دولت ونزوئلا، «خوان گوایدو» را نیز به مدت ۱۵ سال از فعالیت‌های دولتی محروم کرد. گوایدو که خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خوانده، تحت حمایت آمریکا و اروپا و برخی همسایگان ونزوئلا است، اما کشور‌هایی مانند روسیه او را به رسمیت نشناخته‌اند.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
آمریکا در روز دوشنبه شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرد تا ارسال محموله‌های نفتی این عضو اوپک را قطع کند. آمریکا بزرگترین مشتری نفت ونزوئلا است که به طور میانگین حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام در ۲۰۱۸ وارد کرده است. نفت ونزوئلا کجا میرود؟ تحریم‌های ترامپ به شرکت‌های آمریکایی اجازه خرید نفت ونزوئلا را می‌دهد ولی پول این خریدها به یک حساب «مسدود شده» واریز میشود. بنابراین شرکت نفت ونزوئلا قصد دارد به سرعت صادرات به آمریکا را متوقف کند، در سراسر جهان خواهان نفت ونزوئلا وجود دارد. آمریکا چگونه نفت ونزوئلا را جایگزین می‌کند؟ محموله‌های نفتی که از ونزوئلا وارد آمریکا می‌شوند، ۷۵ درصد درآمد نفتی این کشور را تشکیل می‌دهند.
انتخابانتخاب2 هفته قبل
رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در مصاحبه‌‌ای، علت شکست کودتای اخیر در این کشور را وفاداری ارتش ونزوئلا به رئیس‌جمهور منتخب اعلام کرد. به گزارش فارس، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا که چندی پیش مردم کشورش را به شورش علیه دولت منتخب ونزوئلا فراخوانده بود، در اظهاراتی اعتراف کرد که «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا همچنان از وفاداری ارتش این کشور برخوردار است. بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا و طرفدارانش روز سه‌شنبه هفته گذشته بعد از آنکه گوایدو از ارتش و مخالفان ونزوئلا درخواست شورش و خلع مادورو از قدرت کرد، متحمل شکست شرم‌آوری شدند. پس از شکست کودتای ونزوئلا، گوایدو ۳۵ ساله در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» اعتراف کرد که در محاسبه میزان وفاداری ارتش ونزوئلا به مادورو اشتباه کرده است. علیرغم تمام تلاش‌های گوایدو و همپیمانان آمریکایی وی برای کودتا در ونزوئلا، «نیکلاس مادورو» از ارتش این کشور خواسته تا آمادگی خود را در صورت حمله نظامی محتمل آمریکا به کشورش حفظ کند.

اعتراضات اخیر ونزوئلا

ایلناایلنا3 ماه قبل

به انتهای لیست رسیدید

ونزوئلا

ونزوئلا یا جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری است در شمال آمریکای جنوبی. پایتخت آن کاراکاس است. ونزوئلا در زبان لاتین به معنای ونیز کوچک است و از این رو این نام را یافته‌است که یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این سامان خانه‌های خود را بر روی آب ساخته‌اند. ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده‌است، اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار ونزوئلا را می‌خوانید. ویکی‌پدیا