مهم‌ترین و آخرین اخبار ونزوئلا
ونزوئلا

ونزوئلا

خبرآنلاینخبرآنلاین30 دقیقه قبل
«جنینه آنیس» نائب رئیس سنای بولیوی و رهبر مخالفان دولت این کشور روز سه شنبه اعلام کرد که به صورت موقت زمام امور بولیوی را برعهده می‌گیرد. در همین حال «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی برای جلوگیری از تشدید خشونت‌ها از مقام خود استعفا داد و به همراه شماری از مقام‌های دولت سابق این کشور به مکزیک پناهنده شد. ریابکوف گفت که در هنگام تایید نامزدی آنیس برای مقام رئیس جمهوری این کشور، وی نتوانست رای اکثریت نمایندگان پارلمان را به دست بیاورد و مسکو به این نکته توجه می‌کند. وی افزود: اما این واقعیت را درک می‌کنیم که آنیس تا برگزاری انتخابات جدید در مقام رئیس جمهوری بولیوی خواهد بود. با زلنسکی ارتباط دارمپوتین در بخش دیگری از سخنانش به تماس خود با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین اشاره کرد و گفت: ما تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنیم.
عصر ایرانعصر ایران51 دقیقه قبل
طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در اکتبر سال ۲۰۱۹ به ۲٫۱۴۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران دو دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه ارزان شد. طبق آمار منابع ثانویه، اوپک که متشکل از ۱۴ کشور است، در سپتامبر ۲۹٫۶۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۹۴۳ هزار بشکه در روز در مقایسه با سپتامبر رشد داشت. افزایش تولید نفت خام عمدتا در عربستان سعودی، ونزوئلا و امارات متحده عربی بود. قیمت نفت سنگین ایران در ماه اکتبر ۵۷ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه بود که در مقایسه با ۶۰ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه در سپتامبر، دو دلار و ۳۸ سنت (۳٫۹ درصد) کاهش نشان داد. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۶۱ دلار و ۷۷ سنت در مقایسه با ۶۹ دلار و ۵۹ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ بوده است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
رهبران کشورهای عضو بریکس که در نشستی دو روزه در پایتخت برزیل شرکت کرده بودند، از گفتگو درباره اوضاع ونزوئلا امتناع کرده و توجه خود را به مسائل جهانی اقتصاد معطوف کردند. وانگ ژیائولونگ، فرستاده ویژه چین در نشست بریکس با اشاره به بیانیه مشترک کشورهای عضو در روز پایانی نشست گفت: ونزوئلا در دستور کار نشست نبود و به آن پرداخته نشد. اگرچه من به مساله ونزوئلا اشاره کردم، اما این مساله از سوی رهبران حاضر در نشست چه در جلسه غیرعلنی و چه در جلسه علنی به بحث گذاشته نشد. درگیری بین حامیان مادورو و گوآیدو در سفارت ونزوئلا در برزیل هم باعث نشد تا رهبران شرکت کننده در نشست بریکس وضعیت در ونزوئلا را به بحث بگذارند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز روز پنجشنبه گفت، حمله به سفارتخانه ونزوئلا در برزیل یک اقدام تحریک‌آمیز همزمان با برگزاری نشست بریکس بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
سرویس جهان مشرق - پرواز سناتور ۵۲ ساله بولیوی، ژنینه آنیس در فرودگاه بولیویا به زمین نشست در حالی که پرواز رئیس‌جمهور مستعفی آن کشور اوو مورالس با اعلام آمادگی مکزیک برای اعطای پناهندگی سیاسی به وی بولیوی را ترک کرد. پس از ۱۳ سال حضور مورالس در قدرت، سه هفته اعتراض هواداران نامزد منتقد خیابان‌های شهر را به صحنه آشوب تبدیل کرده بود و حالا با پذیرش آنیس در مجلس بولیوی به عنوان رئیس‌جمهور موقت، این هواداران مورالس بودند که در خیابان‌ها دست به اعتراض زدند. او آنیه را به عنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت شناخت همان طور که چند وقت پیش آنیه او را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته بود. البته بعید است این مخالفت‌ها یا تظاهرات هواداران مورالس تغییری ایجاد کند. اگر اکثریت ارتش با تغییر سیاست در بولیوی همراه نبود، نه فرمانده‌اش استعفا می‌داد و نه پیش از استعفا به مورالس پیشنهاد استعفا می‌داد.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
اصلی‌ترین وظیفه روسیه جلوگیری از نفوذ تروریست‌های با تجربه خوب جنگی در سوریه به خاک خود بود. به گفته وی، کشورهایی که مشغول حل و فصل مشکلات در سوریه هستند، وظایف زیادی در رابطه با منطقه کاهش تنش ادلب دارند. رئیس جمهوری روسیه خواستار تشریک مساعی سازنده همه کشورها در مبارزه با تروریسم شد، برای اینکه آنها برای همه جهان خطرناک هستند. رئیس‌جمهور روسیه یادآور شد که در تماس‌ نزدیک با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه بوده و به خوبی می‌داند که وی نگرانی‌هایی درباره برخی سازمان‌ها دارد. پیشنهاد پوتین درباره استفاده از روبل روسیه برای تسویه حساب‌ها در گروه بریکسرئیس جمهوری روسیه همچنین پیشنهاد کرد که روبل روسیه به طور فعال برای مبادلات ارزی بین کشورهای عضو گروه بریکس مورد استفاده قرار بگیرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
کاهش رشد اقتصادی، باقی ماندن نرخ تورم در سطوح پایین و افزایش ریسک‌های موجود بر سر راه نظام مالی باعث شده که بسیاری از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان نرخ بهره خود را کاهش دهند. بانک مرکزی آمریکا چهارشنبه هفته گذشته با کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره و قرار گرفتن این نرخ در سطح ۱٫۵ تا ۱٫۷۵ درصدی موافقت کرد تا بدین ترتیب سومین کاهش متوالی نرخ بهره در سال جاری به ثبت برسد. بانک مرکزی اروپا نیز نرخ بهره را به منفی ۰٫۵ درصد رسانده است که پایین‌ترین نرخ بهره ثبت شده در طول تاریخ این منطقه قرار گیرد. در ادامه نرخ بهره در کشورهای مختلف آمده است: زیمباوهنرخ بهره در حال حاضر: ۷۰٫۱۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۵۰ درصدآرژانتیننرخ بهره در حال حاضر: ۶۷٫۰۳ درصدنرخ بهره قبلی: ۶۸ درصدونزوئلانرخ بهره در حال حاضر: ۳۱٫۸۳ درصدنرخ بهره قبلی: ۲۷٫۸۷ درصدمصرنرخ بهره در حال حاضر: ۱۳٫۲۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۱۴٫۲۵ درصدگرجستاننرخ بهره در حال حاضر: ۸٫۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۷٫۵ درصدآذربایجاننرخ بهره در حال حاضر: ۸ درصدنرخ بهره قبلی: ۷٫۷۵ درصدروسیهنرخ بهره در حال حاضر: ۷درصدنرخ بهره قبلی: ۶٫۵ درصدارمنستاننرخ بهره در حال حاضر: ۵٫۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۵٫۵ درصدهندنرخ بهره در حال حاضر: ۵٫۱۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۵٫۴ درصدعراقنرخ بهره در حال حاضر: ۴ درصدنرخ بهره قبلی: ۴ درصدکویتنرخ بهره در حال حاضر: ۳ درصدنرخ بهره قبلی: ۲٫۷۵ درصدعربستاننرخ بهره در حال حاضر: ۲٫۲۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۲٫۵ درصداماراتنرخ بهره در حال حاضر: ۲٫۲۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۲ درصدکانادانرخ بهره در حال حاضر: ۱٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۱٫۷۵ درصدآمریکانرخ بهره در حال حاضر: ۱٫۵ تا ۱٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۲ تا ۱٫۷۵ درصداسترالیانرخ بهره در حال حاضر: ۰٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۰٫۷۵ درصدانگلیسنرخ بهره در حال حاضر: ۰٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۰٫۷۵ درصدژاپننرخ بهره در حال حاضر: منفی ۰٫۱ درصدنرخ بهره قبلی: منفی ۰٫۱ درصدمنطقه یورو (منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.) نرخ بهره در حال حاضر: ۰٫۱ درصدنرخ بهره قبلی: منفی ۰٫۵ درصدسوئیسنرخ بهره در حال حاضر: منفی ۰٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: منفی ۰٫۷۵ درصد
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
این نفتکش طبق قراردادی که با شرکت رزنفت روسیه دارد، ۲ میلیون بشکه نفت بارگیری کرده است. به نظر می‌رسد فرستنده‌های این نفتکش قبل از ورود به آبهای ونزوئلا خاموش شده باشند. اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد پس از تحریم شرکت بزرگ کشتیرانی چینی توسط آمریکا به اتهام حمل نفت ایران، فعالیت نفتکشها با فرستنده‌های خاموش افزایش یافته است. ایران، یک عضو دیگر اوپک هم که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد از این تکنیک برای صادرات نفت خود استفاده میکند. آمریکا اخیرا واردکنندگان نفت چینی و شرکت‌های کشتیرانی آن مثل شرکت ژوهای ژن رانگ و یک واحد از شرکت کشتیرانی کاسکو را به اتهام حمل عامدانه نفت ایران هدف قرار داده است.
الفالف7 ساعت قبل
حال می‌خواهیم با نقل مطالبی از رسانه‌های سعودی، به کسانی که این رسانه‌ها را اداره می‌کنند، واقف شویم. همچنین در رسانه‌های سعودی می‌خوانیم که «به عنوان مثال سازمان جهاد اسلامی فلسطین یک گروه ایرانی است و حماس که یک گروه اخوانی است هم پیمان و متحد نظام ایران است». پیش از آنکه الذایدی را برای مخاطبان خود معرفی کنیم، باید آنچه را که درباره معاون رییس جمهور ونزوئلا گفته است، تصحیح کنیم. الذایدی در عمل به دستورات امریکا و رژیم صهیونیستی، نسبت به رییس جمهور ونزوئلا و نظام ونزوئلا کینه شدیدی دارد. اما سخن گفتن این افراد در تریبون‌های عربستان سبب می‌شود تا همگان واقعیت و ماهیت این نظام سعودی را بیش از پیش درک کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴11 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - -گزارش ناراحت کننده اوپک از سقوط تولید نفت ایران در روز پنجشنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۹۸ باردیگر این فرضیه را که یکی از دلایل اصلی تحریم ایران از سوی آمریکا اخراج کامل ایران از بازار جهانی نفت و جایگزین کردن نفت خود به جای نفت ایران و حتی ونزوئلا است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان ماه در گزارشی اعلام کرد، در ۱۰ ماه اول سال جاری نه تنها تولید نفت ایران به شدت سقوط کرده، بلکه ارزش نفت ایران نیز کاهش یافته است. اما دنیای امروز با دنیایی که در آن ویلیام ناکس دارسی به ایران آمد و با رنج و مرارت نفت ایران را به بازار عرضه کرد تفاوت‌های قابل اعتنایی دارد. عربستان سعودی غول بزرگ نفت جهان، امریکای دارای نفت و گاز شیل و … رقبای سرسختی برای ایران شده‌اند. ایران تنها کشوری نیست که نفت و گاز دارد و تنها سرزمینی نیست که نیاز به سرمایه دارد. یادمان باشد که نفت و گاز ایران در زیر زمین و در آب‌های بی‌انتهای دریاها تا روزی که به روی زمین نیاید فایده‌ای نخواهد داشت. "
فارسفارس12 ساعت قبل
به‌گزارش‌گروه‌ بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور موقت بولیوی امروز (پنجشنبه) گفت «اوو مورالس»، رئیس‌جمهور سابق این کشور که بعد از استعفا به مکزیک پناهنده شده از شرکت در انتخابات آتی این کشور منع خواهد شد. «ژیناین آنز» که روز سه‌شنبه خودش را رئیس‌جمهور موقت بولیوی اعلام کرد مدعی شده مورالس صلاحیت شرکت در انتخابات برای چهارمین دوره را ندارد. آنز روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «اوو مورالس صلاحیت نامزد شدن برای چهارمین دوره را ندارد. مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود، پس از اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یکشنبه از سمتش استعفا داد. طبق آمارهای کمیسیون انتخابات بولیوی و رأی دادگاه عالی این کشور مورالس در انتخابات ریاست‌جمهور اکتبر موفق به کسب ۴۷ درصد آرا شد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از وین، دبیرخانه اوپک اعلام کرد ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت در ماه اکتبر روزانه ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه نفت تولید کردند. دبیرخانه اوپک در گزارشی نوشت: تولید نفت اوپک در ماه اکتبر در مقایسه با ماه سپتامبر روزانه ۹۴۳ هزار بشکه افزایش داشته است. عربستان با افزایش تولید روزانه یک میلیون و ۹۴ هزار بشکه‌، بیشترین افزایش تولید نفت را به خود اختصاص داده است. عراق در ماه اکتبر ۴ میلیون ۶۹۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است. تولید نفت ونزوئلا پس از مدت‌ها کاهش با ۴۲ هزار بشکه افزایش نسبت به ماه پیش به ۶۸۷ هزار بشکه در روز رسید.
برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور موقت بولیوی امروز (پنجشنبه) گفت «اوو مورالس»، رئیس‌جمهور سابق این کشور که بعد از استعفا به مکزیک پناهنده شده از شرکت در انتخابات آتی این کشور منع خواهد شد. «ژیناین آنز» که روز سه‌شنبه خودش را رئیس‌جمهور موقت بولیوی اعلام کرد مدعی شده مورالس صلاحیت شرکت در انتخابات برای چهارمین دوره را ندارد. آنز روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «اوو مورالس صلاحیت نامزد شدن برای چهارمین دوره را ندارد. مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود، پس از اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یکشنبه از سمتش استعفا داد. طبق آمارهای کمیسیون انتخابات بولیوی و رأی دادگاه عالی این کشور مورالس در انتخابات ریاست‌جمهور اکتبر موفق به کسب ۴۷ درصد آرا شد.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشرئیس‌جمهور موقت بولیوی امروز (پنجشنبه) گفت «اوو مورالس»، رئیس‌جمهور سابق این کشور که بعد از استعفا به مکزیک پناهنده شده از شرکت در انتخابات آتی این کشور منع خواهد شد. اخبار بین الملل- «ژیناین آنز» که روز سه‌شنبه خودش را رئیس‌جمهور موقت بولیوی اعلام کرد مدعی شده مورالس صلاحیت شرکت در انتخابات برای چهارمین دوره را ندارد. آنز روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «اوو مورالس صلاحیت نامزد شدن برای چهارمین دوره را ندارد. مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود، پس از اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی روز یکشنبه از سمتش استعفا داد. طبق آمارهای کمیسیون انتخابات بولیوی و رأی دادگاه عالی این کشور مورالس در انتخابات ریاست‌جمهور اکتبر موفق به کسب ۴۷ درصد آرا شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
جنبش تغییر در سراسر دنیا به راه افتاده است و مردم تمایل دارند این چرخه‌ای که یک نفر طی سالیان سال حضور دارد دیگر تکرار نشود. فلسفه دموکراسی هم همین است که افرادی در مقاطع خاص ۴ سال یا ۸ سال به کاری گمارده شوند و سپس قدرت را واگذار کنند. در این هشت سال یا ۴ سال هر تلاشی که بخواهند دران مقطع زمانی انجام دادند از این بیشتر قطعا فساد اور است. این تغییر خبر از یک بلوغ سیاسی می‌دهد به این معنی که ما تغییر را پذیرفته‌ایم. این کارشناس در پایان گفت: کشورهای مشابه که وضعیت مشابه‌ای دارند مثل کوبا و ونزوئلا می‌گویند کودتا!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، بعد از استعفای «اوو مورالس» از ریاست‌جمهوری بولیوی در پی کودتای نظامی، دولت روسیه نیز «جنینه آنز» رئیس‌جمهور موقت این کشور را به رسمیت شناخت. «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت مسکو آنز را به عنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت می‌شناسد. سناتور آنز که پیشتر نایب رئیس دوم مجلس سنای بولیوی بود، بعد از استعفای مورالس، رئیس و نایب رئیس اول سنا، توانست به ریاست این مجلس رسیده و سپس خود را رئیس‌جمهور موقت بولیوی بنامد. قانون اساسی بولیوی اجازه می‌دهد یک رئیس‌جمهور موقت، ۹۰ روز اختیارات را در دست داشته باشد تا انتخابات جدید را برنامه‌ریزی کند. در مقابل، آمریکا با استقبال از این تحولات، گفته است واشنگتن آنز را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت بولیوی» به رسمیت می‌شناسد.
فارسفارس19 ساعت قبل
دولت روسیه هم بعد از ایالات متحده، «جنینه آنز» را به عنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت شناخت. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از استعفای «اوو مورالس» از ریاست‌جمهوری بولیوی در پی کودتای نظامی، دولت روسیه نیز «جنینه آنز» رئیس‌جمهور موقت این کشور را به رسمیت شناخت. «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت مسکو آنز را به عنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت می‌شناسد. قانون اساسی بولیوی اجازه می‌دهد یک رئیس‌جمهور موقت، ۹۰ روز اختیارات را در دست داشته باشد تا انتخابات جدید را برنامه‌ریزی کند. در مقابل، آمریکا با استقبال از این تحولات، گفته است واشنگتن آنز را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت بولیوی» به رسمیت می‌شناسد.
الفالف19 ساعت قبل
در کشورهای آمریکای لاتین، دخالت نظامیان در امور سیاسی به یک سنت تبدیل شده که همواره با هدایت آمریکا صورت گرفته است. به نوشته چاینا میلیتاری، می‌توان گفت دخالت نیروهای خارجی به ویژه مداخله مستقیم خشونت بار آمریکا، دلیلی مهم برای تغییرات ناگهانی در اوضاع سیاسی بولیوی است. مورالس که از وی به عنوان مبارز ضد آمریکایی یاد می‌شود، رهبر چپ گرایان آمریکای لاتین است، مانند هوگو چاوز. این روزنامه با اشاره به ادعای تقلب در انتخابات مورالس که آمریکا و OAS اعلام کردند، می‌افزاید تاریخ و واقعیت بارها ثابت کرده است که دخالت تحت امر آمریکا منبع اصلی ظهور و تشدید ناآرامی‌ها در کشورهای آمریکای لاتین است. به نوشته این روزنامه کناره گیری مورالس، بولیوی را در حالت «هرج و مرج» موقت قرار داده است اما این مساله به هیچ وجه پایان کار نیست، بلکه احتمالا آغاز نارامی‌های جدید است.
مهرمهر20 ساعت قبل
میانگین جهانی مصرف عمومی یک خودرو روزانه ۳ تا ۴ لیتر است، اما در ایران، خودروها به طور میانگین روزانه ۴ تا ۵ لیتر بنزین مصرف می‌کنند. ۱۶ میلیون خودرو و ۸ میلیون موتورسیکلت در کشور تردد می‌کنند که اگر یک لیتر از میانگین مصرف جهانی بیشتر بنزین مصرف کنند ۱۹ میلیون لیتر اضافه مصرف داریم. وی گفت: قاچاق بنزین در مقایسه با گازوییل بسیار کمتر است و با توجه به مصرف و قیمت‌ها، حدود دو و نیم تا سه میلیون لیتر بنزین، مظنون به قاچاق است. مصرف بنزین ایران ۳۸ برابر اتحادیه اروپابه گفته این مقام مسوول میانگین مصرف بنزین سال گذشته کشور ۳۸ درصد بیشتر از مصرف اتحادیه اروپا بوده است. چشم انداز مصرف بنزین اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ چهار و دو دهم لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است، اما در ایران در هر ۱۰۰ کیلومتر هفت و هفت دهم لیتر بنزین مصرف می‌کنیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
ماجرای انتصاب کاظم جلالی، نماینده سابق و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، به سمت سفارت در جمهوری فدراتیو روسیه، حاشیه‌ساز شده. آقای ظریف بعد از موافقت مجلس با استعفای آقای کاظم جلالی، با وی گفت‌وگوی تلفنی داشت. اما روسیه پیش از اینها هم سفیری به خود دیده که پیش‌تر نماینده مجلس بوده است. غلامعلی فریورتهرانی نیز نماینده مجلس شورای ملی بود که بعد از پیروزی انقلاب و در دولت موقت مهندس بازرگان سفارت ایران در سوئیس را به مدت ۱۹ ماه عهده‌دار شد. انتصاب نمایندگان مجلس به سمت سفارت یکی از معمول‌ترین انتصاب‌هاست که تحت عنوان سفیر سیاسی (سفیری خارج از کادر وزارت خارجه) انجام می‌شود.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
دلاویز گفت: هر ۱۰ سال، مصرف بنزین کشور دو برابر می‌شود. مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: ظرفیت تولید بنزین کشور از سال ۹۲ تاکنون دو برابر شده است، اما اگر روند مصرف را کنترل نکنیم در چند سال آینده باید بنزین وارد کنیم. مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: اگر این یارانه ساماندهی شود در درآمد سرانه تأثیر دارد و برای پیشرفت کشور هزینه می‌شود. دلاویز گفت: تا زمانی که قیمت‌های انرژی این چنین است بحث بهینه سازی مصرف به جایی نمی‌رسد. مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: دو برابر تعداد خودرو‌های کشور کارت سوخت صادر شده، اما حدود ۸۰۰ هزار کارت در پست مانده است و متقاضیان پیگیری نمی‌کنند.
تابناکتابناک1 روز قبل
بازار ارز در حالی آخرین روز کاری هفته را پشت سر می‌گذارد که روند روز‌های گذشته حکایت از نوسان رو به افزایش بهای ارز داشته است. تا جاییکه در ساعات پایانی روز گذشته، دلار فردایی برای تحویل در بازار امروز، به نرخ ۱۱۸۸۰ تومان نیز رسیده بود. بازار ارز در حالی آخرین روز کاری هفته را پشت سر می‌گذارد که روند روز‌های گذشته حکایت از نوسان رو به افزایش بهای ارز داشته است. بانک مرکزی با اقتدار به عنوان بازار ساز در بازار ارز حضور فعال دارد. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «پنج شنبه بیست و سوم آبان ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اگرچه حدود سه سال از حضور ترامپ در معادلات قدرت در واشنگتن سپری شده اما «اتحاد مثلث» در آمریکای لاتین همچنان به قوت خود باقی مانده است. ترامپ پیش‌بینی کرده بود که سرانجام تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی به حضور مادورو در ونزوئلا پایان دهد و دولتی غرب گرا (به رهبری خوان گوایدو) را جایگزین وی سازد. با این حال ونزوئلا همچنان به عنوان حلقه اتصال جریان‌های چپ‌گرا در آمریکای مرکزی و جنوبی در حال ایفای نقشی موثر است. دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز خود یکی از نمادهای مقابله با امپریالیسم کهنه و امپریالیسم نوین در آمریکای لاتین محسوب می‌شود. کوبا نیز به مانند دهه‌های گذشته، در مقابل تحریم‌های سنگینی که این بار از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه هاوانا وضع شده، مقاومت می‌کند. بنابراین، اتحاد مثلثی که واشنگتن از آن به عنوان اصلی‌ترین معضل و نقطه هدف کاخ سفید یاد می‌کند، به اندازه‌ای محکم است که ترامپ و همراهانش قدرت انهدام آن را ندارند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از استعفای «اوو مورالس» از ریاست‌جمهوری بولیوی در پی کودتای نظامی، رئیس‌جمهور موقت و خودخوانده این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. سناتور «جنینه آنز» که پیشتر نایب رئیس دوم مجلس سنای بولیوی بود، بعد از استعفای مورالس، رئیس و نایب رئیس اول سنا، توانست به ریاست این مجلس رسیده و سپس خود را رئیس‌جمهور موقت بولیوی نامید. به نوشته وبگاه شبکه «دویچه وله» آنز بامداد امروز (پنجشنبه) با متهم کردن مورالس به دروغگویی درباره وقوع کودتا در بولیوی، بر لزوم برگزاری هرچه سریعتر انتخابات جدید تاکید کرد. قانون اساسی بولیوی اجازه می‌دهد یک رئیس‌جمهور موقت، ۹۰ روز اختیارات را در دست داشته باشد تا انتخابات جدید را برانمه‌ریزی کند. دستیار وزیر خارجه آمریکا نیز گفت واشنگتن آنز را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت بولیوی» به رسمیت می‌شناسد.
فارسفارس1 روز قبل
سناتور اهل بولیوی که خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت معرفی کرده با به رسمیت شناختن رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، از او خواست تا فردی را بعنوان سفیر «کاراکاس» در «لاپاز» را منصوب کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جنینه آنز» سناتور اهل بولیوی که پس از کودتای این کشور، از خلاء قدرت به نفع خود سوء‌استفاده و خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور آمریکای جنوبی معرفی کرد، روز گذشته (چهارشنبه)، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت. آنز در حالی گوایدو را به رسمیت شناخته است که بسیاری از کشورها، خودش را بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت نشناخته‌اند. با اینحال، آمریکا ضمن حمایت از کودتای بولیوی، آنز را بعنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور آمریکای جنوبی به رسمیت شناخته است. گوایدو در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن ماه) ضمن تقاضا از ارتش ونزوئلا برای کمک به وی در خلع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت، خود را بعنوان رئیس‌جمهور کشورش معرفی کرد.

«اوو مورالس»؛ از اوج محبوبیت تا سقوط یک رئیس‌جمهور +عکس و فیلم

5+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «پنج شنبه بیست و سوم آبان ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۳۲ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۹۳۳ ریال و هر یورو نیز با ۴۴ ریال افت نسبت به روز گذشته ۴۶ هزار و ۲۱۶ ریال ارزش‌گذاری شد. افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۴۴۰ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۳۱۰ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۵۶۵ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۱۸۵ریال، روپیه هند ۵۸۳ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۲۳۱ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۶ هزار و ۹۲۲ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۶۳۸ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۳۶۷ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۲ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۶۷۸ ریال قیمت خورد. از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۶ هزار و ۸۴۸ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۸۱۴ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۲۸۱ ریال، روبل روسیه ۶۵۴ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۱۸ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۵۵۹ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۴ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۸۰۵ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۴۰ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۳۱ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۲۱۶ ریال تعیین شد. همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۹۹ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۸۴۶ ریال، یوان چین ۵ هزار و ۹۸۱ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۹ هزار و ۳۷ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۱۰۱ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۷۸۰ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۷۸۹ ریال، لاری گرجستان ۱۴ هزار و ۲۱۴ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۷۹ ریال، افغانی افغانستان ۵۳۵ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۴۳۶ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۰۷ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۲ هزار و ۶۵۴ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۳۳۳ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۱ هزار و ۹۶۹ ریال ارزش‌گذاری شد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
«جنینه آنز» سناتور بولیوی، که سه‌شنبه بلافاصله پس از استعفای «اوو مورالس» رئیس‌جمهور این کشور، خود را رئیس‌جمهور موقت خواند چهارشنبه خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، را به رسمیت شناخت و گفت منتظر یک سفیر از سوی کاراکاس به این کشور است. آنز در این پیام افزود: «در مقام رئیس‌جمهور بولیوی از شما دعوت می‌کنم سفیر جدیدی را از سوی ونزوئلا در بولیوی منصوب کنید. گوایدو پیشتر در توییترش نوشته بود «جنینه آنز را رئیس‌جمهور موقت بولیوی می‌شناسم. آنز که پیشتر در میان اعتراضات مردمی خواستار برگزاری انتخابات دوباره شده بود در حالی گوایدو را به رسمیت می‌شناسد که بسیاری از کشور‌ها خودش را در مقام رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت نشناخته‌اند. گوایدو در ژانویه سال جاری میلادی خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا خواند و از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی این کشور، خواست از قدرت کنار برود.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
بعد از استعفای «اوو مورالس» از ریاست‌جمهوری بولیوی در پی کودتای نظامی، رئیس‌جمهور موقت و خودخوانده این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. فارس نوشت: بعد از استعفای «اوو مورالس» از ریاست‌جمهوری بولیوی در پی کودتای نظامی، رئیس‌جمهور موقت و خودخوانده این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. سناتور «جنینه آنز» که پیشتر نایب رئیس دوم مجلس سنای بولیوی بود، بعد از استعفای مورالس، رئیس و نایب رئیس اول سنا، توانست به ریاست این مجلس رسیده و سپس خود را رئیس‌جمهور موقت بولیوی نامید. قانون اساسی بولیوی اجازه می‌دهد یک رئیس‌جمهور موقت، ۹۰ روز اختیارات را در دست داشته باشد تا انتخابات جدید را برانمه‌ریزی کند. دستیار وزیر خارجه آمریکا نیز گفت واشنگتن آنز را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت بولیوی» به رسمیت می‌شناسد.
فارسفارس1 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا که کشورش پیش از این از «کودتا» در بولیوی حمایت کرده بود، با صدور بیانیه‌ای به سناتور اهل این کشور آمریکای جنوبی که خود را رئیس‌جمهور موقت معرفی کرده است، تبریک گفت. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) به «ژیناین آنز» سناتور اهل بولیوی که پس از استعفای «اوو مورالس»، خود را بعنوان رئیس‌جمهور موقت کشورش معرفی کرد، تبریک گفت. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پامپئو در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «آمریکا ژیناین آنز سناتور اهل بولیوی تحسین می‌کند که بعنوان رئیس‌جمهور موقت برخاست تا کشورش را به سوی این گذار دموکراتیک، تحت قانون اساسی بولیوی و مطابق با اصول منشور دموکراتیک سازمان کشورهای آمریکایی هدایت کند». علیرغم آنکه بسیاری از کشورها، تحولات اخیر بولیوی علیه دولت «اوو مورالس» رئیس‌جمهور مستعفی را کودتا توصیف کرده بودند، واشنگتن ضمن حمایت از این کودتا، روز گذشته اعلام کرد که آنز را بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت می‌شناسد. مورالس که اوایل هفته در پی تشدید اعتراضات و به منظور جلوگیری از خونریزی از سمت خود کناره‌گیری کرد و با گرفتن پناهندگی عازم مکزیک شد، روز گذشته، اقدام قانونگذار مخالف دولتش در اعلام خود به عنوان رئیس‌جمهور موقت را خیانت‌بارترین و وحشتناک‌ترین کودتای تاریخ جهان خواند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
او با اشاره به بحث عدالت اجتماعی افزود: در حال حاضر سه دهک ثروتمند جامعه ۵۰ درصد یارانه انرژی را مصرف می‌کند. دلاویز با اشاره به اینکه باید بخش عظیمی از کنترل مصرف را در صنعت ببینیم عنوان کرد: تولید کنندگان خودرو باید به سمت بهینه کردن انرژی، تکنولوژی و کارآمد کردن افراد پیش بروند. او با تاکید بر اینکه در بحث قیمت بنزین نباید تک بعدی برخورد کنیم گفت: باید بحث نظارت، حمایت و قیمت را به خوبی دنبال کنیم لذا باید دهک‌های پایین از تغییر قیمت بهره‌مند شوند و در نهایت به سمت عدالت اجتماعی پیش برویم. فریدون اسعدی کارشناس حوزه انرژی در ادامه برنامه طی تماس تلفنی گفت: با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی باید بتوانیم کاهش مصرف انرژی را رقم بزنیم. او با اشاره به قانون هدفمندی یارانه‌ها افزود: این قانون سهمی را برای صنایع و شرکت‌های تولید کننده انرژی در نظر گرفته است این مسئله می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند و توسعه حمل و نقل عمومی و اصلاح مصرف استفاده از تسهیلات باید بتواند منجر به کاهش مصرف انرژی صنایع شود.

به انتهای لیست رسیدید

ونزوئلا

ونزوئلا یا جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری است در شمال آمریکای جنوبی. پایتخت آن کاراکاس است. ونزوئلا در زبان لاتین به معنای ونیز کوچک است و از این رو این نام را یافته‌است که یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این سامان خانه‌های خود را بر روی آب ساخته‌اند. ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده‌است، اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار ونزوئلا را می‌خوانید. ویکی‌پدیا