ونزوئلا

ونزوئلا

مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا اظهار داشت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، رهبر مخالفان در ونزوئلا است. آریزا گفت: چرا ترامپ و مادورو با یکدیگر دیدار نمی‌کنند؟ این دیدار همه چیز را حل خواهد کرد. مادورو رئیس دولت ونزوئلا است و ترامپ رئیس مخالفان در ونزوئلا است. وزیر امورخارجه ونزوئلا گفت: دولت و مخالفان باید یک راه حل سیاسی برای این وضعیت پیدا کنند. ما باید با مخالفان دیدار کنیم و به یک توافق سیاسی برسیم.

گل مارتینز به ونزوئلا (آرژانتین ۱-۲ ونزوئلا)

طرفداریطرفداری3 روز قبل
فارسفارس1 ماه قبل
وزیر امور خارجه آمریکا طی نشست خبری درباره ونزوئلا، ضمن اعلام انتخاب فرستاده ویژه در امور ونزوئلا، از مردم این کشور خواست که دولت مشروع خود را سرنگون کنند. به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد شنبه طی اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره وضعیت ونزوئلا، از مردم این کشور خواست تا علیه دولت مشروع و منتخب ونزوئلا شورش کرده و آن را سرنگون کنند. پامپئو طی نشست خبری درباره وضعیت ونزوئلا در مقر وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن، ضمن «ستمگر و دیکتاتور» خواندن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا، گفت: «ایالات متحده، «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا را رئیس‌جمهور موقت این کشور می‌داند». الیوت آبرامزوی البته توضیح داد آمریکایی‌هایی که ونزوئلا را ترک کرده‌اند، دیپلمات‌های مهم در این کشور نبوده و مسئولان اصلی سفارتخانه در ونزوئلا باقی می‌مانند. آبرامز نیز در اولین نطق خود درباره ونزوئلا، به‌صورت کوتاه مدعی شد: «بحران ونزوئلا عمیق، دشوار و خطرناک است».
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، وزارت امور خارجه ونزوئلا، سفیر آلمان در این کشور را به دلیل دخالت در امور داخلی ونزوئلا، عنصر نامطلوب خواند. وزارت امور خارجه ونزوئلا گفت: ونزوئلا، «دنیل مارتین کرینر» سفیر آلمان در ونزوئلا را به دلیل دخالت مداوم در امور داخلی ونزوئلا، که نقض آشکار قوانین روابط دیپلماتیک است، را عنصر نامطلوب می‌داند. وزارت امور خارجه ونزوئلا افزود: سفیر آلمان نقش سیاستمدار مرتبط با مخالفان در ونزوئلا را بازی می‌کند که این اقدامی، غیر قابل قبول است. وزارت امور خارجه ونزوئلا ۴۸ ساعت به سفیر آلمان فرصت داده است تا این کشور را ترک کند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
وزیر خارجه ونزوئلا درباره رخدادهای اخیر در کشورشان و حمایت آمریکا از مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور اظهار داشت: باید بگویم که یک کودتا در کشور ما جریان دارد. **ونزوئلا آرام استوزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه آنها تلاش می‌کنند که در ونزوئلا بحران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ونزوئلا آرام است و یک دولت وجود دارد. وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: ارتش و مردم ونزوئلا از یکپارچگی کشورشان دفاع می‌کنند و سرزمین‌های ما همراه با منابع انرژی همواره بخشی از جمهوری بولیواری ونزوئلا بوده و خواهند بود. **راهبرد سیاسی به نام کمک انسان دوستانهآرائاسا درباره کمک‌های بشردوستانه ادعایی ونزوئلا هم گفت: آمریکا ونزوئلا را مسدود کرده است که هزینه آن بیش از ۳۰ میلیارد دلار می‌شود. وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: این اقدام آمریکا هیچ گاه کمک‌های انسان دوستانه نبوده بلکه یک راهبرد سیاسی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
مادورو در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا مجددا انتخاب شد و گوایدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا است. اعتمادآنلاین| تصمیم ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره برسمیت شناختن «خوان گوایدو»، رییس مجلس ملی ونزوئلا به عنوان رییس جمهوری آن کشور و نادیده گرفتن نیکلاس مادورو رییس جمهوری فعلی به بحرانی جدی در ونزوئلا دامن زده است. او صنایع ونزوئلا را ملی کرد و بخش اعظمی از سرمایه ونزوئلا را به برنامه‌های اجتماعی اختصاص داد. ۴: ارتش ونزوئلا قدرت را در دست خواهد گرفتارتش ونزوئلا یکی از مهمترین نهادهای آن کشور است. بساری می‌ترسند که روزهای وحشتناک دیکتاتوی نظامی ونزوئلا و به طور کلی امریکای جنوبی زنده شود.
الفالف2 ماه قبل
گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث ایجاد آشوب در خیابان‌های ونزوئلا شده است. وی اعلام کرده است که به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می‌گیرد. به گزارش واشنگتن‌پست، او در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز من رسما خوآن گوآیدو، رییس مجمع ملی ونزوئلا را به عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسم. رئیس جمهور ونزوئلا گفت نمی‌خواهیم به دوران مداخله جویی‌های آمریکا بازگردیم. وزیر دفاع ونزوئلا نیز اعلام کرد نیروهای نظامی با دفاع از قانون اساسی این کشور در مورد حفظ حاکمیت ملی ونزوئلا تضمین داده‌اند.
ایلناایلنا4 هفته قبل
رهبر اوپوزیسیون ونزوئلا مدعی شد کمک‌های بشردوستانه از مرز برزیل وارد ونزوئلا شده است. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «خوان گوایدو» رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا امروز-شنبه- مدعی شد کمک‌های بشردوستانه از مرز برزیل وارد ونزوئلا شده است. این در حالی است که پیشتر گفته می‌شد کمک‌های بشردوستانه آمریکا در کلمبیا قرار گرفته و به همین علت ارتش ونزوئلا با دستور نیکلاس مادورو، مرز‌های ونزوئلا و کلمبیا را مسدود کرد. رییس‌جمهوری قانونی ونزوئلا ارسال کمک‌های بشردوستانه توسط آمریکا را تلاشی برای مداخله در امور داخلی ونزوئلا خوانده و با آن مخالفت کرده است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
رئیس جمهوری ونزوئلا نشست اخیر میان روسای جمهوری آمریکا و کلمبیا را که در جریان‌ آن بحران ونزوئلا به بحث گذاشته شد، محکوم کرد. نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: این یک «ضیافت نفرت‌پراکنی» نسبت به ونزوئلا بود. رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که به دنبال یک حمله نظامی به ونزوئلا است. وی افزود: کمپین جمعی راه‌افتاده برای جمع‌آوری امضاء علیه مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا به فعالیت خود ادامه خواهد داد. مادورو افزود: ونزوئلا حقوق اخلاقی و یک قانون اساسی دارد و همگان را مجبور به احترام گذاشتن به آنها می‌کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
رئیس‌جمهوری ونزوئلا در تازه‌ترین هشدار به آمریکا خطاب به دونالد ترامپ گفت: در امور داخلی ما دخالت نکن و دست از سر ونزوئلا بردار! اعتمادآنلاین| نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در جریان استقبال از دیپلمات‌های ونزوئلایی که از آمریکا بازگشته بودند، طی سخنانی به انگلیسی خطاب به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود گفت، دونالد ترامپ… کودتا در ونزوئلا؟ نه! در امور ونزوئلا دخالت نکن، دست از سر ونزوئلا بردار! رئیس‌جمهوری ونزوئلا تصریح کرد: تمام تدابیر قانونی، سیاسی، کاربردی، فنی و تجاری را برای حفاظت از منافع ونزوئلا در آمریکا و در کشورمان اتخاذ خواهیم کرد. پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی از اعمال تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا (پترولئوس دی ونزوئلا) خبر داده بودند.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
رئیس‌جمهوری ونزوئلا در تازه‌ترین هشدار به آمریکا خطاب به دونالد ترامپ گفت: در امور داخلی ما دخالت نکن و دست از سر ونزوئلا بردار! به گزارش ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در جریان استقبال از دیپلمات‌های ونزوئلایی که از آمریکا بازگشته بودند، طی سخنانی به انگلیسی خطاب به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود گفت، دونالد ترامپ … کودتا در ونزوئلا؟ نه! در امور ونزوئلا دخالت نکن، دست از سر ونزوئلا بردار! او باز به انگلیسی گفت: دونالد ترامپ، نه، هرگز موفق نخواهد شد! پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی از اعمال تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا (پترولئوس دی ونزوئلا) خبر داده بودند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس جمهوری خودخوانده این کشور اظهار کرد، بروز تغییری در دولت ونزوئلا می‌تواند به نفع دو طلبکار خارجی اصلی ونزوئلا یعنی چین و آمریکا باشد. آمریکا و چندین کشور دیگر اکنون گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند. گوآیدو در این گفت‌وگو اظهار کرد: چیزی که بیش از هر چیز به نفع چین و روسیه است، ثبات در ونزوئلا و تغییر دولت آن است. گوآیدو اظهار کرد، در حال بررسی به دست گرفتن کنترل شاخه شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا در آمریکاست که بزرگترین دارایی خارجی ونزوئلا محسوب می‌شود. گوآیدو ادامه داد، در صورت تشکیل دولت آینده، شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا در کنترل دولت باقی خواهد ماند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دولت ترامپ در روز دوشنبه شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرد. تحریم‌ها احتمالا باعث تغییر جریان نفت ونزوئلا به مناطق دیگر می‌شوند. پالایشگاه‌های آمریکا که از نفت سنگین ونزوئلا استفاده می‌کردند حالا باید به دنبال جایگزین هایی برای آن باشند. یک منبع شرکت نفت دولتی ونزوئلا با اشاره به تصمیم بخش تجارت و عرضه این شرکت گفت اجازه نمی‌دهند هیچ تانکری قبل از پیش پرداخت، بنادر ونزوئلا را به مقصد والرو یا چورون ترک کند. برخی استثناهای دیگر در تحریم‌ها، بستن قراردادهای مشترک چورون را با ونزوئلا تسهیل می‌کند و به نهادهای آمریکایی مستقر در ونزوئلا اجازه می‌دهد بنزین شرکت نفت دولتی ونزوئلا را بخرند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
واشنگتن در آخرین اقدام خود علیه دولت نیکولاس مادورو، اعلام کرد که شرکت نفت ونزوئلا را تحریم می‌کند. به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی از اعمال تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا (پترولئوس دی ونزوئلا) خبر دادند. او اضافه کرد: تحریم شرکت نفت ونزوئلا از قرار گرفتن دارایی‌های این کشور در اختیار مادورو جلوگیری کرده و این سرمایه‌ها را برای مردم ونزوئلا حفظ خواهد کرد. وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: راه رفع تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا، واگذاری اختیارات به رئیس‌جمهوری موقت یا روی کار آمدن دولتی منتخب است. شرکت نفتی ونزوئلا بزرگترین منبع درآمد ونزوئلا و مالک پالایشگاه نفتی سیتگو در آمریکا است.
فارسفارس6 روز قبل
وزارت خارجه ونزوئلا به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه «روی میز بودن همه گزینه‌ها» واکنش نشان داد و اعلام کرد که دولت ونزوئلا این اظهارات خطرناک را قویا رد می‌کند. وزارت خارجه ونزوئلا به تهدید نظامی این کشور توسط ترامپ واکنش نشان دادبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اظهارات تهدیدآمیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه ونزوئلا در دیدارش با «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهور برزیل در کاخ سفید واکنس وزارت خارجه ونزوئلا را به دنبال داشته است. رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره احتمال مداخله نظامی این کشور در ونزوئلا گفت: «همه گزینه‌ها روی میز است». بولسونارو رئیس‌جمهور برزیل هم که مواضع دولتش در قبال ونزوئلا همسو با مواضع آمریکایی‌ها بوده است، در دیدار با ترامپ بر لزوم ادامه حمایت‌ها از «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا تاکید کرد. وزارت خارجه ونزوئلا در واکنش به اظهارات روسای جمهوری آمریکا و برزیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت ونزوئلا اظهارات خطرناک دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور برزیل را قویا رد می‌کند».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس‌جمهوری خودخوانده این کشور اعلام کرد: بروز تغییر در دولت ونزوئلا می‌تواند به نفع دو طلبکار خارجی اصلی ونزوئلا یعنی چین و روسیه باشد. اعتمادآنلاین| خوآن گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا و رهبر اپوزیسیون این کشور گفت: با هر دو متحد نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا که گوآیدو را به ایجاد کودتایی علیه دولت سوسیالیست مادورو متهم می‌کنند، ارتباط برقرار کرده است. رهبر اپوزیسیون ونزوئلا افزود: دولت این کشور مسؤول بدهی‌هایش به طلبکاران خواهد بود. گوآیدو اظهار کرد: در حال بررسی به دست گرفتن کنترل شاخه شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا در آمریکاست که بزرگترین دارایی خارجی ونزوئلا محسوب می‌شود. گوایدو ادامه داد: در صورت تشکیل دولت آینده، شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا در کنترل دولت باقی خواهد ماند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
بدنبال اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا، دولت کاراکاس اعلام کرد که هدف این تحریم‌ها ایجاد شکاف در میان نظامیان وطن پرست ونزوئلا بوده چون این نظامیان از کاراکاس در برابر توطئه‌ها برای حمله به ونزوئلا دفاع می‌کنند. وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته ۶ نفر از مقامات امنیتی ونزوئلا را تحریم و آنها را متهم به «جلوگیری از تحویل کمک‌های بشردوستانه» به مردم ونزوئلا کرد. این تحریم‌های جدید چند روز پس از جریمه شدن چهار متحد 'نیکلاس مادورو' رئیس جمهوری ونزوئلا صورت می‌گیرد. آمریکا بلافاصله پس از آنکه گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا و رئیس مجلس ملی این کشور خود را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا خواند، وی را به رسمیت شناخت. مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا آمریکا را عامل پشت پرده تشدید اعتراض‌ها علیه دولت خود می‌داند و مخالفان را به طرح‌ریزی کودتا متهم می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
رئیس‌جمهوری ونزوئلا در تازه‌ترین هشدار به آمریکا خطاب به دونالد ترامپ گفت: در امور داخلی ما دخالت نکن و دست از سر ونزوئلا بردار! نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در جریان استقبال از دیپلمات‌های ونزوئلایی که از آمریکا بازگشته بودند، طی سخنانی به انگلیسی خطاب به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود گفت، دونالد ترامپ … کودتا در ونزوئلا؟ نه! در امور ونزوئلا دخالت نکن، دست از سر ونزوئلا بردار! او باز به انگلیسی گفت: دونالد ترامپ، نه، هرگز موفق نخواهد شد! پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی از اعمال تحریم علیه شرکت نفت ونزوئلا (پترولئوس دی ونزوئلا) خبر داده بودند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس جمهوری ونزوئلا نشست اخیر میان روسای جمهوری آمریکا و کلمبیا را که در جریان‌ آن بحران ونزوئلا به بحث گذاشته شد، محکوم کرد. به گزارش ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: این یک «ضیافت نفرت‌پراکنی» نسبت به ونزوئلا بود. رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که به دنبال یک حمله نظامی به ونزوئلا است. وی افزود: کمپین جمعی راه‌افتاده برای جمع‌آوری امضاء علیه مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا به فعالیت خود ادامه خواهد داد. مادورو افزود: ونزوئلا حقوق اخلاقی و یک قانون اساسی دارد و همگان را مجبور به احترام گذاشتن به آنها می‌کند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری تله‌سور، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در واکنش به تصمیم اخیر وزارت امور خارجه آمریکا برای ممانعت از سفر «ساموئل مونکادا» نماینده ونزوئلا در سازمان ملل به خارج از نیویورک، اظهار داشت: «آمریکا از سخنان ونزوئلایی‌ها می‌ترسد و از حقیقت ونزوئلا وحشت دارد. آمریکا با اقدام اخیر خود می‌خواهد صدای دولت قانونی ونزوئلا را خفه کند اما موفق به این کار نخواهد شد.» یک روز پس از آن‌که نماینده ونزوئلا طی سخنرانی خود در سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) در واشنگتن به‌شدت از سیاست‌های کاخ سفید در قبال تحولات اخیر ونزوئلا انتقاد کرد، وزارت امور خارجه آمریکا در اقدامی جنجالی تصمیم گرفت اقامت وی آمریکا را به شهر نیویورک محدود و از ترددش به سایر شهرهای آمریکا جلوگیری کند. آمریکا می‌کوشد ونزوئلا را از سازمان کشورهای آمریکایی اخراج کند و در همین راستا اخیرا فشارهای خود به دیپلمات‌های ونزوئلا در این سازمان و نیز سازمان ملل متحد را افزایش داده است. با این حال وزیر امور خارجه ونزوئلا تأکید کرده است که کشورش تسلیم فشارهای آمریکا نخواهد شد و تا پیش از موعد تعیین‌شده (۲۷ آوریل- ۷ اردیبهشت) سازمان کشورهای آمریکایی را ترک نخواهد کرد. انتهای پیام/.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
همشهریهمشهری2 هفته قبل

شورش در ونزوئلا

8+
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگویی تلویزیونی درباره تحولات ونزوئلا مدعی شد ایران و حزب‌الله هم‌اکنون در تحولات ونزوئلا فعال هستند. مایک پمپئو در ادامه این ادعای خود افزود: «مردم نمی‌دانند حزب‌الله واحدهای فعالی در ونزوئلا دارد یا ایران در حال تأثیرگذاری بر مردم ونزوئلا و کل منطقه‌ آمریکای جنوبی است. حتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیز آشکارا از احتمال حمله نظامی به ونزوئلا سخن می‌گوید. تنش اخیر در ونزوئلا پس از آن آغاز شد که خوان گوایدو، سرکرده مخالفان دولت ونزوئلا، در اقدامی غیرقانونی و با چراغ سبز آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای منطقه خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا معرفی کرد. این در حالی است که روسیه، ایران، مکزیک، ترکیه، اروگوئه و کشورهای دیگر اعلام کردند نیکلاس مادورو، تنها رئیس‌جمهور مشروع و قانونی ونزوئلاست.
فارسفارس6 روز قبل
معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن هشدار درباره توسل آمریکا به گزینه نظامی در ونزوئلا، تاکید کرد که مسکو از منافع خود در ونزوئلا حفاظت خواهد کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن تاکید بر «تفاوت‌های بنیادین» مواضع دو کشور در مورد ونزوئلا، به واشنگتن درباره توسل به گزینه نظامی هشدار داده است. به گزارش «راشا تودی»، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا در رم ایتالیا ضمن هشدار درباره توسل آمریکا به گزینه نظامی در ونزوئلا تأکید کرد که مسکو از منافع خود در ونزوئلا حفاظت خواهد کرد. ریابکوف با انتقاد از مواضع آمریکایی‌ها تصریح کرد: «چطور کسی می‌تواند دولت ونزوئلا را به خاطر سوءمدیریت محکوم کرد و همزمان این دولت را از دارایی‌های بزرگ آن محروم کرد؟ از بحران انسانی در ونزوئلا نباید برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده کرد و باید تحریم‌ها علیه ونزوئلا برداشته شوند». دولت آمریکا از چند ماه پیش در تلاش برای تغییر دولت قانونی کاراکاس، «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» به رسمیت شناخته است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
به گفته نماینده رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در آمریکا، نمایندگان گوایدو کنترل سه ساختمان متعلق به دولت ونزوئلا در آمریکا را در دست گرفتند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کارلوس وچیو، نماینده خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در آمریکا اعلام کرد: این گروه کنترل دو ساختمان وابسته به وزارت دفاع ونزوئلا در واشنگتن و یک ساختمان کنسولگری در نیویورک را تحت اختیار خود در آورده است. وی از دفتر وابسته نظامی ونزوئلا در واشنگتن و هنگام پایین آوردن عکس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا و جایگزینی آن با عکس گوایدو گفت: ما برای حفظ دارایی‌های ونزوئلا در این کشور این کار را انجام دادیم. در مقابل وزارت خارجه دولت ونزوئلا از واشنگتن خواست که تدابیر لازم را برای جلوگیری از اشغالگری‌های دفاتر دیپلماتیک اتخاذ کند. پس از اعلام حمایت آمریکا از گوایدو به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا، مادورو از کارمندان دیپلماتیک و کنسولگری‌های کشورش در آمریکا خواست به ونزوئلا بازگردند به گفته ووچیو، از ۵۵ کارمند دیپلماتیک ونزوئلا، ۱۲ نفر در آمریکا مانده و از گوآیدو حمایت می‌کنند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
آمریکا در روز دوشنبه شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرد تا ارسال محموله‌های نفتی این عضو اوپک را قطع کند. آمریکا بزرگترین مشتری نفت ونزوئلا است که به طور میانگین حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام در ۲۰۱۸ وارد کرده است. نفت ونزوئلا کجا میرود؟ تحریم‌های ترامپ به شرکت‌های آمریکایی اجازه خرید نفت ونزوئلا را می‌دهد ولی پول این خریدها به یک حساب «مسدود شده» واریز میشود. بنابراین شرکت نفت ونزوئلا قصد دارد به سرعت صادرات به آمریکا را متوقف کند، در سراسر جهان خواهان نفت ونزوئلا وجود دارد. آمریکا چگونه نفت ونزوئلا را جایگزین می‌کند؟ محموله‌های نفتی که از ونزوئلا وارد آمریکا می‌شوند، ۷۵ درصد درآمد نفتی این کشور را تشکیل می‌دهند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
دولت ونزوئلا سفیر برلین در این کشور را «یک عنصر نامطلوب» خواند و از او خواست که خاک ونزوئلا را ظرف ۴۸ ساعت ترک کند. به گزارش ایسنا، دولت ونزوئلا اعلام کرد که دانیل کرینر، سفیر آلمان در این کشور عنصر نامطلوب است و ظرف ۴۸ ساعت باید خاک ونزوئلا را ترک کند. دلیل اتخاذ این تصمیم از سوی دولت ونزوئلا دخالت سفیر آلمان در امور داخلی این کشور عنوان شده است. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در اولین واکنش خود از اخراج سفیر کشورش از دولت ونزوئلا انتقاد کرد و آن را غیر قابل فهم خواند. گوایدو روز دوشنبه به ونزوئلا بازگشت و دولت ونزوئلا مانعی برای ورود او ایجاد نکرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
وزیر امور خارجه آمریکا طی نشست خبری درباره ونزوئلا، ضمن اعلام انتخاب فرستاده ویژه در امور ونزوئلا، از مردم این کشور خواست که دولت مشروع خود را سرنگون کنند. خبرگزاری فارس: «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد شنبه طی اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره وضعیت ونزوئلا، از مردم این کشور خواست تا علیه دولت مشروع و منتخب ونزوئلا شورش کرده و آن را سرنگون کنند. پامپئو طی نشست خبری درباره وضعیت ونزوئلا در مقر وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن، ضمن «ستمگر و دیکتاتور» خواندن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا، گفت: «ایالات متحده، «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا را رئیس‌جمهور موقت این کشور می‌داند». آبرامز نیز در اولین نطق خود درباره ونزوئلا، به‌صورت کوتاه مدعی شد: «بحران ونزوئلا عمیق، دشوار و خطرناک است». ماجرا از آنجا شروع شد که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی ویدئویی خطاب به مخالفان دولت ونزوئلا، ضمن «دیکتاتور» خواندن مادورو، صراحتا اعلام کرد که از هر آشوب و اغتشاشی برای سرنگون کردن دولت مادورو حمایت می‌کند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
وزارت خارجه روسیه نسبت به تماس مستقیم آمریکا با برخی از اعضای ارتش ونزوئلا هشدار داد و افزود شواهد بسیاری نشان می‌دهند که کودتای نظامی در ونزوئلا به اولویت اول غرب تبدیل شده است. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا جنجالی‌ترین و مناقشه برانگیزترین سناریو در ونزوئلا را انتخاب کرده و آشکارا نیروهای مسلح ونزوئلا را به کودتا تشویق می‌کند. هدف اصلی از این اقدامات نیروهای مسلح ونزوئلا است. سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: کارکنان ونزوئلا آشکارا به انجام شورش تشویق می‌شوند. او با اشاره به انبار کمک‌های آمریکا در شهر مرزی کوکوتای کلمبیا در مرز با ونزوئلا گفت: این یک اقدام تحریک آمیز است.

به انتهای لیست رسیدید

ونزوئلا

ونزوئلا یا جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری است در شمال آمریکای جنوبی. پایتخت آن کاراکاس است. ونزوئلا در زبان لاتین به معنای ونیز کوچک است و از این رو این نام را یافته‌است که یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این سامان خانه‌های خود را بر روی آب ساخته‌اند. ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده‌است، اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار ونزوئلا را می‌خوانید. ویکی‌پدیا