پاکستان

تسنیمتسنیم1 هفته قبل
صادقی ادامه داد: اخبار خوب و بد همواره از پاکستان به گوش می‌رسد؛ در دفاع مقدس رزمندگان پاکستانی جانفشانی‌های بزرگی داشتند؛ اکنون هم در جبهه مقاومت شاهد افتخارآفرینی‌های برادران پاکستانی هستیم. وی افزود: در اخبار در سطح جهانی و افکارسنجی موسسه‌های جهانی، ایران محبوب‌ترین کشور نزد پاکستانیان است؛ عربستان با همه هزینه‌هایی که می‌کند به اندازه ایران در پاکستان محبوب نیست. رایزن سابق فرهنگی ایران در پاکستان گفت: در منطقه پاکستان ریشه فرهنگی قوی و غنی وجود دارد که با ورود انگلستان به این مناطق باز هم از علاقه پاکستانیان به ایرانیان کم نشد؛ از نخستین اقدامات انگلستان این بود که به جنگ زبان فارسی رفتند تا بتوانند زبان انگلیسی را جایگزین زبان فارسی کنند. وی تصریح کرد: آرمان آزادسازی فلسطین از همان روزهای اول استقلال پاکستان وجود داشت؛ بعد از نگارش قانون اساسی، پاکستان در ۱۹۵۶ پیشگام حرکت مبارزه با استعمار و استقلال شیعیان پیشگام بودند. رایزن سابق فرهنگی ایران در پاکستان خاطرنشان کرد: پاکستان عمق و امتداد فرهنگ ایرانی و شیعی است؛ تاریخ ایران بخشی از فرهنگ و باور پاکستان است و اگر ما پاکستان را یاری نکنیم، آنها سرشکسته می‌شوند، پاکستان تنها کشور غیرشیعی است که روز تاسوعا و عاشورا تعطیل است.
فارسفارس1 ماه قبل
جمعی از فعالان رسانه‌های پاکستانی با حضور در خبرگزاری فارس، ضمن دیدار از بخش‌های مختلف این خبرگزاری، با خبرنگاران فارس نیز به گفت‌وگو نشستند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، جمعی از فعالان رسانه‌های پاکستانی با حضور در خبرگزاری فارس، ضمن دیدار از بخش‌های مختلف این خبرگزاری، با خبرنگاران فارس نیز به گفت‌وگو نشستند. مدیر خبرگزاری فارس، خاطرنشان کرد: در گذشته نیز میزبان فعالان رسانه‌ای پاکستان بوده‌ایم، اما به نتیجه مورد انتظار خود نرسیده‌ایم. خبرگزاری فارس در پاکستان دفتر دارد و روزانه اخبار متعددی درباره پاکستان و روابط آن با ایران و کشورهای دیگر در خبرگزاری فارس منتشر می‌شود. «وسیم شاهد» از دیگر فعالان رسانه‌ای پاکستان نیز با اشاره به اهمیت خبرگزاری فارس در منطقه گفت: این خبرگزاری دارای بخش‌های بسیار متنوع و جالبی است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
وزیر راه آهن پاکستان در سفری سه روزه به ایران درباره درگیری‌های هند و پاکستان با مقامات ایرانی گفت‌وگو می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از ژئو نیوز، با استناد به برخی منابع آگاه، شیخ رشید احمد، وزیر راه‌آهن پاکستان عازم ایران شده است تا پیام نخست‌وزیر پاکستان را به حسن روحانی منتقل کند. پاکستان با کشوران متحد خود ارتباطاتی برقرار کرده و مسئله درگیری با هند را در نشست‌های بین‌المللی مطرح می‌کند. انتهای پیام
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
وزیر راه آهن پاکستان در سفری سه روزه به ایران درباره درگیری‌های هند و پاکستان با مقامات ایرانی گفت‌وگو می‌کند. اعتمادآنلاین| با استناد به برخی منابع آگاه، شیخ رشید احمد، وزیر راه‌آهن پاکستان عازم ایران شده است تا پیام نخست‌وزیر پاکستان را به حسن روحانی منتقل کند. پاکستان با کشوران متحد خود ارتباطاتی برقرار کرده و مسئله درگیری با هند را در نشست‌های بین‌المللی مطرح می‌کند. منبع: ایسنا
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
پاکستان از ایران خواست مجوز ترانزیت کالاهای پاکستانی را از طریق مرز زمینی به روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و خاورمیانه صادر کند. اعتمادآنلاین| پاکستان از ایران خواسته محدودیت‌ها را بردارد و دوباره مجوز‌های ترانزیت کالاهای پاکستانی را از طریق مرز زمینی به روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و خاورمیانه آغاز کند. کالاها قبلا از بلوچستان از طریق کوتاه‌ترین مسیر زمینی در ایران صادر می‌شد ولی به خاطر اعمال محدودیت برای صدور مجوز ترانزیت برای پاکستان، صادر کنندگان کالا مجبور شدند از دریا استفاده کنند ولی مسیر دریایی گران است. وزیر پاکستانی گفت ما باید روابط دو طرفه را از طریق تجارت و کسب و کار گسترش دهیم و جلوی قاچاق کالا از مرز ایران و پاکستان بگیریم. ایران از پتانسیل‌های پاکستان آگاه است و علاقه مند است از پاکستان واردات داشته باشد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
**روابط ایران و پاکستان همواره دوستانه استسناتور رحمان ملک در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره روابط ایران و پاکستان گفت دو کشور ایران و پاکستان همسایه یکدیگر هستند که همواره از روابط دوستانه خود لذت می‌برند. این سناتور پاکستانی به دولت اسلام آباد توصیه کرد باید فرآیند توسعه روابط با تهران را سرعت بدهد تا روابط دوستانه میان دو کشور به سطح عالی‌تر برسد. وزیر پیشین کشور پاکستان افزود ایران و پاکستان باید با همفکری و همکاری مشترک راه حل اساسی برای کنترل و امنیت مرزهای خود پیدا کنند. رحمان ملک خطاب به دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان گفت ما باید بین ایران و عربستان مانند یک پل باشیم. سناتور رحمان ملک افزود ایران و پاکستان می‌توانند برای تقویت همکاری‌های اقتصادی در مناطق ساحلی و مرزی سرویس کشتی رانی دوطرفه را آغاز کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، شبکه تلویزیونی سما پاکستان به نقل از «رفیع عالم» کارشناس محیط ‌زیست پاکستان افزود، براساس توافقنامه آبی هند و پاکستان، اجرای تهدیدهای آبی هندی امکانپذیر نیست. رفیع عالم در واکنش به قطع جریان آب رودخانه‌ها به پاکستان افزود، آب رودخانه بیاس به خاک پاکستان نمی‌رسد. پاکستان و هند حتی بعد از جنگ ۱۹۶۵ و ۱۹۷۱ میلادی به قرارداد سند طاس پایبند بودند اما در حال حاضر هند سعی دارد این قرارداد را نادیده بگیرد. طبق قرارداد سند طاس آب رودهای شرقی سهم هند و رودهای غربی سهم پاکستان است. رودخانه سند (ایندوس) که آب رودخانه نیلوم به آن می‌ریزد در مناطق مرزی بسیار حساس هند و پاکستان جاری است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- عضو مجلس سنای پاکستان و کمیسیون سیاست خارجی این مجلس درخصوص ۴۰ سالگی انقلاب مردم ایران گفت: جمهوری اسلامی هم اکنون به قدرت مهم و تاثیرگذار منطقه و بین الملل تبدیل شده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، نزهت صادق انقلاب اسلامی مردم ایران را در نوع خود بی نظیر دانست و گفت: مردم پاکستان، دوستدار ایران بوده و به دلیل مشترکات فراوان، به مردم ایران عشق می‌ورزند. خانم نزهت صادق اضافه کرد: نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان، بسیار به گسترش روابطه با ایران علاقه مند بود و لازم است که روند گسترش روابط با ایران در دولت کنونی پاکستان نیز ادامه یابد. این عضو مجلس سنای پاکستان در ادامه این گفت و گو با تاکید بر لزوم همکاری دوجانبه ایران و پاکستان برای تقویت و گسترش تجارت، افزود: برای قوی شدن در زمینه اقتصادی به محیط امن نیاز است و برای تحقق این مهم، باید روابط خوبی با همسایگان به ویژه ایران داشته باشیم. عضو مجلس سنای پاکستان و عضو کمیسیون سیاست خارجی این مجلس همچنین با بیان امیدواری در خصوص سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران، گفت: هیچ دلیلی برای تاخیر در این سفر وجود ندارد و باید دیپلماسی گسترش روابط با کشورهای همسایه با قدرت ادامه یابد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
خبرگزاری میزان- طالبان خبرهای انتشار یافته مبنی بر برگزاری دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان در اسلام آباد را تکذیب و اعلام کرد مخالف ورود دولت افغانستان به این مذاکرات است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، طالبان افغانستان مذاکره با آمریکا در پاکستان را رد کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، طالبان افغانستان مذاکره با آمریکا در پاکستان را رد کرد. به گزارش رویترز، طالبان افغانستان ضمن تکرار مجدد اجتناب از مذاکره مستقیم با دولت افغانستان، اخبار رسانه‌های پاکستانی مبنی بر برگزاری دور بعدی مذاکرات طالبان و «زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا را در پاکستان رد کرد. سران ارشد طالبان اعلام کردند که قدرت‌های منطقه‌ای مانند پاکستان خواستار دیدار با نماینده آمریکا در امور افغانستان و وارد کردن دولت افغانستان در روند مذاکرات صلح شده‌اند که از سوی طالبان رد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
خبرگزاری میزان- نخست وزیر پاکستان با اعلام حمایت کامل کشورش از راه حل سیاسی برای پایان جنگ افغانستان، گفت و گو را تنها راه پایان جنگ در کشور همسایه عنوان کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، عمران خان روز سه شنبه در دیدار «کامرون مونتر» سفیر پیشین آمریکا در پاکستان (۲۰۱۰ -۲۰۱۲) با وی محیط امن منطقه‌ای را پیش شرط تحقق برنامه‌های اقتصادی دولت خود خواند و افزود: اولویت‌های دولت وی، اعمال تغییرات اساسی در زندگی شهروندان پاکستانی از طریق توسعه اجتماعی و اقتصادی و توزیع عادلانه منابع است. عمران خان همچنین با تاکید بر اعتماد متقابل در روابط اسلام آباد- واشنگتن، بر حمایت پاکستان از روند مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرد. بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های پاکستان، طرفین در این دیدار، در خصوص مسائل دوجانبه، موضوعات بین المللی و منطقه‌ای نیز گفت و گو کردند. انتهای پیام/

فیلم| هواپیمای چینی- پاکستانی جی اف ۱۷ تاندر

همشهریهمشهری2 هفته قبل
جی‌اف- ۱۷ (JF-۱۷) برای ماموریت‌های رهگیری هوایی، حمله به زمین و شناسایی هواپیماها به کار می‌رود. نیروی هوایی پاکستان برای نخستین اسکادران این هواپیما را در سال ۲۰۱۰ دریافت کرد. هواپیماهای جی‌اف-۱۷ برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ بوسیله نیروی هوایی پاکستان برای بمباران مواضع نظامی شورشیان در شمال غرب پاکستان، با بمب‌های معمولی و موشک‌های هدایت‌شونده، به کار رفتند. هند نیز مدعی شد که یک هواپیمای اف‌-۱۶ نیروی هوایی پاکستان را سرنگون کرده است، اما پاکستان این ادعا را تکذیب کرد. پاکستان با هواپیماهای چینی جنگنده‌های هندی را ساقط کرددر این فیلم مانورهای هوایی یک فروند هواپیمای جی‌اف-۱۷ نیروی هوایی پاکستان را در نمایشگاه هوایی رادوم ۲۰۱۸ در شهر رادوم لهستان می‌بینید.
ایلناایلنا4 هفته قبل
این حمله‌های تروریستی با سفر شاهزاده سعودی به منطقه هند و پاکستان همزمان شده است. این در حالی است که روابط عربستان و ایران در شرایط پر التهابی قرار دارد. با توجه به هم‌مرزی پاکستان و ایران و روابط نزدیک پاکستان و عربستان، تهران تهدید زیادی از سمت پاکستان احساس می‌کند. گروه‌های تروریستی پاکستانی به انجام عملیات انتحاری در داخل هندوستان و پاکستان دست زده‌اند. از سوی دیگر ایران کشوری است که به دلیل تحرکات گروه‌های تروریستی در داخل پاکستان طی دو ده گذشته مورد تهدید واقع شده‌است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از تریبیون، پاکستان از ایران خواسته محدودیت‌ها را بردارد و دوباره مجوز‌های ترانزیت کالاهای پاکستانی را از طریق مرز زمینی به روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و خاورمیانه آغاز کند. کالاها قبلا از بلوچستان از طریق کوتاه‌ترین مسیر زمینی در ایران صادر می‌شد ولی به خاطر اعمال محدودیت برای صدور مجوز ترانزیت برای پاکستان، صادر کنندگان کالا مجبور شدند از دریا استفاده کنند ولی مسیر دریایی گران است. پاکستان و ایران مرز جغرافیایی با هم دارند که فرصت تجارت محصولات کشاورزی را فراهم می‌کند ولی چالش‌هایی هم در راه صادرات و واردات کالاهای کشاورزی وجود دارد. وزیر پاکستانی گفت ما باید روابط دو طرفه را از طریق تجارت و کسب و کار گسترش دهیم و جلوی قاچاق کالا از مرز ایران و پاکستان بگیریم. ایران از پتانسیل‌های پاکستان آگاه است و علاقه مند است از پاکستان واردات داشته باشد.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 هفته قبل
وزیر راه‌آهن پاکستان برای گفت‌وگو درباره مسائل منطقه‌ای به ایران سفر خواهد کرد. به گزارش نامه نیوز، «شیخ رشید احمد» وزیر راه آهن پاکستان به ایران سفر می‌کند. این مقام پاکستانی حامل پیام «عمران خان» نخست وزیر پاکستان برای مقام‌های ایران استوزیر راه‌‌آهن پاکستان در این سفر ضمن دیدار با مقام‌های ایران در مورد مسائل منطقه گفت‌وگو و هم‌چنین در مورد افزایش تنش‌ها بین ایران و پاکستان با سران ایرانی مذاکره می‌کنند. تقویت روابط میان دو کشور به خصوص در زمینه خط ریلی یکی دیگر از اهداف سفر شیخ رشید به ایران بیان شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| سردار قاسم رضایی در حاشیه مراسم ترحیم مادر اسکندر مؤمنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت سربازان ربوده شده در مرز پاکستان گفت: دغدغه اصلی ما آزادی نیروهایی است که توسط گروهک تروریستی گروگان گرفته شده‌اند ما پیگیر وضعیت این افراد هستیم و به طور جد آن را دنبال می‌کنیم. وی ادامه داد: همکاری‌هایی با پاکستان در این خصوص داشتیم و بر اساس اخباری که به ما رسیده است الحمدلله این افراد در صحت و سلامت هستند؛ اما هنوز نتوانسته‌ایم شرایط بازگشت این افراد را فراهم کنیم و این اتفاق نیفتاده است اما هم دولت پاکستان و هم رده‌های متناظر در وزارت خارجه و ستاد کل با ما همکاری لازم در این زمینه را دارند. فرمانده مرزبانی ناجا خاطر نشان کرد: ما به قول‌های دولت پاکستان خوشبین هستیم و امیدواریم به زودی زود سربازان به خانواده‌هایشان بازگردند. ما ارتباطی با گروهک تروریستی نداریم و این موضوع را از طریق پاکستان پیگیری می‌کنیم. منبع: ایسنا
نامه‌نیورنامه‌نیور2 هفته قبل
یک روزنامه اردو پاکستان مدعی شد پس از تنش‌های نظامی اخیر میان این کشور و هند، دو فروند جنگنده نیروی هوایی هند در حریم هوایی پاکستان سرنگون شد و علاوه بر بازداشت خلبان هندی، یک خلبان رژیم صهیونیستی نیز به چنگ پاکستان افتاده است. خلبان رژیم صهیونیستی در چنگ پاکستان استبه گزارش نامه نیوز، وب سایت روزنامه 'امت' روز پنجشنبه به نقل از برخی از منابع نزدیک به ارتش و دولت پاکستان گزارش داد: «ابی نندن» خلبان هندی جنگنده میگ-۲۱ در خاک پاکستان بازداشت شد اما جنگنده دیگر هندی که وارد حریم هوایی پاکستان شده، سوخوی-۳۰ بود که توسط پاکستان سرنگون و خلبان اسرائیلی آن نیز به چنگ نیروهای پاکستانی افتاد. روزنامه امت پاکستان به نقل از منابع آگاه مدعی شد: هند نیز از بازداشت خلبان اسرائیلی در پاکستان باخبر است اما نمی‌تواند در این خصوص اعلام مواضع کند و از طرفی دیگر رژیم صهیونیستی نیز نمی‌تواند معترف به این موضوع باشد که خلبان این رژیم در عملیات حمله هوایی به پاکستان شریک بوده است. با بروز جنگ میان اعراب از جمله سوریه با اسرائیل در سال ۱۳۵۱ شمسی (۱۹۷۳ میلادی)، پاکستان به کمک کشورهای دوست خود شتافت و طی آن چند فروند از جنگنده‌های نیروی هوایی پاکستان وارد عملیات علیه اسرائیل شدند. ستار علوی یکی از خلبانان نیروی هوایی پاکستان بود که در آن زمان طی عملیات مشترک با سوریه، مصر، عراق و اردن موفق شده جنگنده اسرائیلی را سرنگون کند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
وی دیروز در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در کنسولگری ایران در کویته گفت که توسعه و ارتقای این مناسبات به ویژه از طریق گذرگاه مرزی تفتان می‌تواند موجب توسعه استانداردهای زندگی مردم استان سیستان و بلوچستان ایران و بلوچستان پاکستان گردد. کمال ضمن اشاره به ابعاد روحی و کمالات شخصیت سیاسی و دینی امام خمینی (ره) به عنوان معمار انقلاب اسلامی در ایران، تعهد دولت‌های ایران و پاکستان برای افزایش سطح مبادلات تجاری دو کشور تا ۵ میلیارد دلار (آمریکا) را زمینه ساز تبدیل سال‌های آینده به عصری برای توسعه و تقویت دوستی ملت‌های دو کشور خواند. وی همچنین با اشاره به مودت تاریخی میان دولت و ملت‌های ایران و پاکستان و حمایت‌های آنها از اقدامات استقلال خواهی در دو کشور، گفت که ملت پاکستان به سبب علقه‌های فرهنگی و دینی با ملت ایران احترام زیادی برای ملت و اقدامات دولت کشور دوست و برادر ایران قائل است. وی ضمن اشاره به سفر قریب الوقوع یک هیات ۱۲۳ نفره از گروه دوستی پارلمانی پاکستان و ایران به تهران، آن را عامل دیگری برای توسعه دوستی و مناسبات دو دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان خواند که در مسیری مناسب محقق خواهد شد. آساق**۱۳۷۸**۱۳۳۷انتهای پیام /*
فارسفارس1 هفته قبل
معاون وزیر خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با همتای پاکستانی ضمن توافق درباره تقویت همکاریها در زمینه مبارزه با تروریسم، بر حل مسالمت آمیز تنش بین هند و پاکستان تاکید کرد. به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در صفحه توئیترش از گفتگوی تلفنی با همتای پاکستانی خبر داد و‌ نوشت: «امروز با تهمینه جنجوعا معاون وزیر خارجه پاکستان تلفنی گفت و گو کردم.» عراقچی ایران و پاکستان را همسایگان و دوستان نزدیک هم برشمرد و با بیان اینکه در خصوص تقویت همکاری در همه حوزه‌ها از جمله مبارزه با تروریسم توافق کردیم، تصریح کرد: «ایران خواهان کاهش تنش و حل مسالمت آمیز مناقشه بین هند و پاکستان است.» پیش از این هم محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با همتایان پاکستانی و هندی به صورت جداگانه تلفنی گفتگو و آمادگی ایران را برای کمک به حل مسالمت آمیز تنش بین دو کشور اعلام کرده بود. انتهای پیام/
ایرناایرنا1 ماه قبل
آنان خطاب به نخست وزیر پاکستان گفتند که، عمران خان باید اعتماد نمایندگان مجلس به ویژه جناح مخالف را نسبت به اهداف سفر بن سلمان جلب کند. به گفته سیاستمدان پاکستانی، شعار عمران خان و حزب تحریک انصاف درخصوص ساده زیستی و پرهیز از مخارج بیهوده در کشور هرگز با تکاپوی دولت برای میزبانی پرهزینه از هیات بن سلمان، مطابقت ندارد. نبیل گوبل در این خصوص گفت: دولت عمران باید به روابط پاکستان با جمهوری اسلامی ایران نیز فکر کند. بن سلمان برای انجام سفر رسمی به پاکستان فردا وارد اسلام آباد شود و روز دوشنبه با اتمام سفر ۲۴ ساعته خود راهی کوالالامپور پایتخت رسمی و سلطنتی مالزی می‌شود. این اولین سفر محمد بن سلمان در مقام ولیعهدی عربستان به پاکستان محسوب می‌شود، وی پیش از این به عنوان وزیر دفاع سعودی چند بار به پاکستان سفر کرده بود.
ایلناایلنا3 هفته قبل
رییس‌جمهوری آمریکا مدعی شد اخبار قابل توجه و جذابی از تنش‌های میان هند و پاکستان در اختیار دارد. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در نشست خبری پس از پایان دیدارش با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی، گفت که اخبار جذاب و قابل توجهی از تنش‌های میان هند و پاکستان در اختیار دارد. ترام گفت: «ما در تلاش‌ها برای متوقف کردن درگیری‌ها مشارکت داشتیم. تلاش کردیم به هردو آنها کمک کنیم تا صلح یا توافقی حاصل شود و فکر می‌کنم این مساله محقق خواهد شد.» ساعاتی پس از اظهارات ترامپ، نخست‌وزیر پاکستان برای آزادی خلبان هندی اسیر شده اعلام آمادگی کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
پاکستان از ایران درخواست کرده تا محدودیت‌ها را بردارد و صدور مجوزهای ترانزیت برای انتقال کالاهای پاکستانی از طریق مسیر زمینی به روسیه، کشورهای آسیای میانه و کشورهای غرب آسیا را از سربگیرد. صاحب زاده محبوب سلطان، وزیر امنیت غذایی پاکستان این موضوع را با مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان در نشستی در روز پنج شنبه مطرح کرد. سفیر ایران در پاکستان ضمن توضیح اینکه رهبر ایران معتقد است تمامی درها باید به روی پاکستان گشوده شود، گفت این درخواست را با مقامات در ایران مطرح خواهد کرد. وی گفت: پاکستان تاسیسات فرآوری گوشت با امکانات پیشرفته در کراچی دارد و پتانسیل صادرات مقادیر مورد نیاز گوشت به ایران را نیز در اختیار دارد. «ایران از پتانسیل پاکستان آگاه است و تمایل دارد که واردات خود را از این کشور انجام دهد.» منبع: فارس
فارسفارس3 هفته قبل
پاکستان از ایران درخواست کرده تا محدودیت‌ها را بردارد و صدور مجوزهای ترانزیت برای انتقال کالاهای پاکستانی از طریق مسیر زمینی به روسیه، کشورهای آسیای میانه و کشورهای غرب آسیا را از سربگیرد. صاحب زاده محبوب سلطان، وزیر امنیت غذایی پاکستان این موضوع را با مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان در نشستی در روز پنج شنبه مطرح کرد. سفیر ایران در پاکستان ضمن توضیح اینکه رهبر ایران معتقد است تمامی درها باید به روی پاکستان گشوده شود، گفت این درخواست را با مقامات در ایران مطرح خواهد کرد. وی گفت: پاکستان تاسیسات فرآوری گوشت با امکانات پیشرفته در کراچی دارد و پتانسیل صادرات مقادیر مورد نیاز گوشت به ایران را نیز در اختیار دارد. «ایران از پتانسیل پاکستان آگاه است و تمایل دارد که واردات خود را از این کشور انجام دهد.» انتهای پیام/
ایلناایلنا2 هفته قبل
وزیر راه‌آهن پاکستان برای گفت‌وگو درباره مسائل منطقه‌ای به ایران سفر خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از ژئوتی‌وی، «شیخ رشید احمد» وزیر راه آهن پاکستان به ایران سفر می‌کند. این مقام پاکستانی حامل پیام «عمران خان» نخست وزیر پاکستان برای مقام‌های ایران استوزیر راه‌‌آهن پاکستان در این سفر ضمن دیدار با مقام‌های ایران در مورد مسائل منطقه گفت‌وگو و هم‌چنین در مورد افزایش تنش‌ها بین ایران و پاکستان با سران ایرانی مذاکره می‌کنند. تقویت روابط میان دو کشور به خصوص در زمینه خط ریلی یکی دیگر از اهداف سفر شیخ رشید به ایران بیان شده است.
فارسفارس3 هفته قبل
جمهوری اسلامی ایران دو کشور هند و پاکستان را به خویشتنداری و تلاش هر چه بیشتر برای کاهش تنش و حل مسالمت آمیز اختلاف و مشکلات فیمابین از طریق گفت‌وگو فراخواند. ایران دو کشور هند و پاکستان را به خویشتنداری دعوت کردبه گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اخبار منتشره در خصوص بروز تنش در روابط هند و پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران دو کشور هند و پاکستان را به خویشتنداری و تلاش هر چه بیشتر برای کاهش تنش و حل مسالمت آمیز اختلاف و مشکلات فیمابین از طریق گفت‌وگو فرا می‌خواند. قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای قربانی تروریسم در جهان معتقد است تنها راه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی همکاری همه جانبه و بدون تبعیض توسط همه کشورهای جهان است. به گزارش فارس، بامداد امروز تعدادی از جنگنده‌های نیروی هوایی هند با نقض حریم هوایی پاکستان اقدام به بمباران اهدافی در داخل خاک پاکستان کردند. در پی نقض حریم هوایی پاکستان توسط جنگنده‌های هندی، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان اقدام به تشکیل جلسه اضطراری کرد.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
بانی فیلم: در پی افزایش تنش میان هند و پاکستان، اتحادیه نمایش فیلم پاکستان روز چهارشنبه از توقف اکران فیلم‌های هندی در سینماهای این کشور خبر داد. فواد حسین، وزیر اطلاعات و اخبار پاکستان نیز ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که پخش تبلیغات محصولات هندی نیز در رسانه‌های پاکستان متوقف می‌شود. تنش نظامی اخیر میان هند و پاکستان از زمان حمله انتحاری گروه جیش محمد به شبه‌نظامیان هندی در ایالت کشمیر آغاز شد. در آن حمله که روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن روی داد دست کم ۴۰ تن از نیروهای شبه‌نظامی هندی کشته شدند. پاکستان نسبت به پیامدهای حمله هند هشدار داده بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
پاکستان و هند که پس از سرنگونی دو جنگنده هندی در آسمان پاکستان و یک جنگنده پاکستانی، در آستانه جنگی تمام‌عیار قرار گرفته‌اند، پروازهای داخلی و بین‌المللی خود را در شهرهای بزرگ متوقف کرده‌اند. بر اساس این گزارش، هند نیز پروازها به فرودگاه سرینگر و سه شهر نزدیک به مرز پاکستان را متوقف کرده است. پاکستان امروز از سرنگون کردن دو جنگنده هندی و دهلی نو نیز از سرنگونی یک جنگنده پاکستانی خبر داد. هند اظهارات پاکستان درباره سرنگونی جنگنده‌های خود را نادرست خوانده و اعلام کرده است که خطای خلبانان باعث سقوط شده است. هند از حمله هوایی به خاک پاکستان به عنوان حمله «غیرنظامی و پیشگیرانه» یاد می‌کند.
فارسفارس1 ماه قبل
روحانی با اشاره به اینکه فرصت‌های بسیار خوبی برای گسترش همکاری‌های ایران و پاکستان در بخش‌های مختلف اقتصادی وجود دارد، گفت: احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان یکی از پروژه‌های مهم دو کشور است و خوشحالیم که امروز توانسته‌ایم به تمامی تعهدات خود در این راستا عمل کرده و لوله انتقال گاز را به نزیدک مرز پاکستان برسانیم و امیدواریم این پروژه با تلاش مسئولان پاکستانی به زودی عملیاتی شود. رئیس جمهور با بیان اینکه ایران منبع مطمئن تأمین انرژی برای پاکستان است، افزود: آماده احداث نیروگاه‌های بیشتر برای تأمین برق مورد نیاز این کشور هستیم. روحانی با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های ایران و پاکستان در آب‌های جنوب، خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت دو بندر مهم چابهار و گوادر به عنوان بنادری که مکمل یکدیگر هستند، به خوبی استفاده کنیم. رئیس جمهور با بیان اینکه مرزهای ایران و پاکستان باید مرزهای امن باشند، بر ضرورت تلاش در راستای توسعه امنیت مرزهای دو کشور و تسریع در آزادی مرزبانان گروگان در خاک پاکستان تأکید کرد. روحانی، ایران، پاکستان و ترکیه را از بنیانگذاران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در منطقه دانست و افزود: باید در زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی و توسعه صلح و ثبات منطقه‌ای، همکاری نزدیک‌تری با هم داشته باشیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، روزنامه دی انترنشنل پاکستان در یک مطلب تحلیلی نوشته است که کالاهای پاکستان بازار فروش خود را در افغانستان از دست دادند. براساس این گزارش در نتیجه سیاست‌های غلط دولت پاکستان، اموال و کالاهای تجارتی پاکستانی بازارهای خود را در افغانستان از دست داده و این مساله مشکلات جدی را برای تاجران پاکستانی به وجود آورده است. به گفته این روزنامه، میزان صادرات پاکستان در ۱۲ سال اخیر به افغانستان سالانه ۲٫۴ میلیارد دلار بود؛ این میزان در سال جاری به ۱٫۴ میلیارد دلار کاهش یافته است. پاکستان در مورد معادلات تجارتی با افغانستان سیاست‌های غلطی را در پیش گرفته و به همین خاطر اموال تجارتی پاکستان بازارهای خود را در افغانستان از دست داده است. پیش از این بانک مرکزی پاکستان نیز اعلام کرده بود که میزان صادرات پاکستان به افغانستان کاهش یافته است.
مهرمهر3 هفته قبل
صبح امروز نیروی هوایی هند از رهگیری دست کم سه جنگنده پاکستانی در حریم هوایی این کشور خبر داد. ورود جنگنده‌های پاکستانی به حریم هوایی هند بعد از اقدام روز گذشته هند در حمله به پاکستان انجام می‌شود. این مقام‌ها در مورد این که آیا این هواپیما به دست ارتش پاکستان سقوط کرده یا نه، اظهار نظری نکرده‌اند. تماس چاوش اوغلو با شاه محمود قریشی و واکنش‌های بین المللیاما با بالا کرفتن درگیری میان هند و پاکستان، «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اقدام به برقراری تماس تلفنی با «شاه محمود قریشی» همتای پاکستانی خود کرده است. هند پاکستان را به دست داشتن در انفجار روز ۲۵ بهمن متهم کرده، اما پاکستان این اتهام را نمی‌پذیرد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، سفارت پاکستان در تهران با انتشار بیانیه‌ای محورهای اصلی دیدار «محمد سلامی» وزیر راه و شهرسازی ایران و «شیخ رشید احمد» وزیر راه‌آهن پاکستان را اعلام کرد. سلامی گفت: تهران آماده همکاری برای توسعه ترانزیت کالاهای صادراتی پاکستان است که اهمیت فراوانی برای اسلام‌آباد دارد. وی از تهران دعوت کرد در مناقصه پروژه خط ریلی کویته به تفتان شرکت کند تا از این طریق روابط دو کشور گسترش پیدا کند. در این ملاقات مسئولین وزارت راه و شهرسازی کشورمان گزارش مبسوطی از تکنولوژی راه‌آهن و پیشرفت‌های آن پس از انقلاب به وزیر راه‌آهن پاکستان ارائه دادند. گفتنی است ایران و پاکستان ۹۰۴ کیلومتر مرز مشترک دارند و امکان بهبود حمل‌ونقل ریلی میان دو کشور کاملا فراهم است.

به انتهای لیست رسیدید