پمپئو

پمپئو

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
وارن در نامه‌ای به خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از تحت‌ تأثیر قرار گرفتن کمک‌های انساندوستانه به ایران با تحریم‌های آمریکا نوشت: «من درک می‌کنم که اقلام انساندوستانه از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا معاف شده است و اینکه دولت ایران مسئول اصلی سلامت شهروندانش است و اینکه ایالات متحده یا هرقدرت خارجی دیگری، مقصرپاسخ ناکافی دولت ایران به شیوع کرونا نیستند». وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شده این اقدام در راستای رسمیت بخشیدن به کانالی است که سوئیس برای مبادلات اقلام بشردوستانه با ایران راه‌اندازی کرده است. وارن تصریح کرد، در حالیکه خزانه‌داری آمریکا گام‌هایی را در راستای صدور مجوز امدادرسانی به ایران برداشته است اما بانک‌ها و بنگاههای معاملاتی حاضر به پیشبرد این تعاملات با ایران نیستند. پمپئو در پاسخ به این سؤال که آیا دولت آمریکا، معافیت‌های تحریمی برای کمک به مقابله با ویروس کرونا در ایران در نظرمی‌گیرد، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه تحریم‌ها، دسترسی ایران به فراورده‌های دارویی و پزشکی را دشوار کرده، انکار کرد. دولت دونالد ترامپ همچنین آبان‌ماه سال جاری دستورالعملی صادر کرد که به گفته کارشناسان مبادلات اقلام بشردوستانه با ایران را دشوار می‌کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
براساس گزارش‌ها، توافق صلح بین طالبان و آمریکا امروز شنبه با حضور وزرای خارجه چندین کشور امضا می‌شود. آمریکا و طالبان بیش از یک سال است که مذاکرات صلح را در قطر برگزار می‌کنند و در این میان مذاکرات صلح با موانع بسیاری روبرو شده است. اصلی‌ترین نکات توافق صلح بین طالبان و آمریکا، خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر است. کاخ سفید شامگاه جمعه به وقت واشنگتن، بیانیه دونالد ترامپ روئیس‌جمهور آمریکا درباره امضای توافقنامه صلح با طالبان را منتشر کرده است. به گفته ترامپ، «ما (آمریکا) در افغانستان پیشرفت بزرگی کسب کردیم اما این پیشرفت با هزینه بسیاری شامل (کشته شدن) اعضای شجاع ارتشمان، از دست رفتن پول مالیات دهندگان آمریکایی و همچنین مردم افغانستان حاصل شد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نامه‌ای به وزرای خارجه و خزانه‌داری این کشور از آثار سوء تحریم‌های آمریکا بر ارسال کالاهای پزشکی و بشردوستانه به ایران و به تبع آن گسترش ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد. وی ادامه داد: بنابراین، به دنبال اطمینان و تضمینی هستم که هر اقدام قابل قبولی از طرف آمریکا انجام شود تا امکان در دسترس بودن دارو و دیگر موارد غیرقابل تحریم بشردوستانه برای مردم ایران فراهم شده و از شیوع بیشتر کرونا ویروس جلوگیری شود. وارن در ادامه این نامه با اشاره به برخی تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران پس از خروج دولت فعلی آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و همچنین برخی معافیت‌های اعمال شده، نوشت: اگرچه این اقدامات به ظاهر ممکن است کافی به نظر بیایند اما نگرانم که نوع محدود این استثناها و این واقعیت که تجارت با ایران به طور کلی توسط تحریم‌های آمریکا محدود شده است، ممکن است رسیدن کالاهای ضروری به ایران را برای مبارزه با کرونا ویروس سخت کنند. بر اساس این گزارش، اظهارات وارن در پی این مطرح شده است که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته با اعلام رسمی نهایی‌شدن سازوکار بشردوستانه سوئیس با ایران و با صدور مجوزی، به شرکت‌ها اجازه داد تا بدون خطر تحریم‌ شدن اقلامی از جمله مواد غذایی، دارویی و کالاهای اساسی را به ایران ارسال کنند. انتهای پیام
ایسناایسنا6 ساعت قبل
پنتاگون و رئیس جمهور آمریکا ابتدا گفتند که هیچ یک از نظامیان آمریکایی در این حمله ایران نه آسیب دیده و نه کشته شده‌اند. در اوایل ماه فوریه، پنتاگون تایید کرد که در بیش از ۱۰۰ تن از نظامیان آمریکایی علایم آسیب به مغز تشخیص داده شده است. نمایندگان آمریکایی همچنین از پمپئو و دولت آمریکا به خاطر عدم ارائه اسناد و شواهدی که ادعایشان را برای به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی توجیه کند، انتقاد کردند. بر اساس این گزارش، جلسه عصر جمعه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی ترور سردار سردار سلیمانی در دی ماه سال جاری برگزارش شد. ادعای ترامپ و پمپئو که به عنوان توجیهی برای این اقدام ارائه می‌شد این بود که سردار سلیمانی تهدیدی قریب‌الوقوع متوجه منافع و شهروندان آمریکا در منطقه کرده بود.
کرد آنلاینکرد آنلاین7 ساعت قبل
عصر کرد - وزیر امور خارجه آمریکا برای ارائه توضیحاتی درباره اقدام اخیر آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شدپمپئو مدعی پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با کرونا شدبه نقل از رویترز، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که برای ارائه توضیحاتی درباره سیاست‌های اخیر آمریکا در برابر ایران و به ویژه توجیهات دولت آمریکا برای به شهادت رساندن سردارقاسم سلیمانی در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شده است، در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درباره شیوع کرونا در ایران مدعی شد: ما پیشنهادهایی برای ارائه کمک به ایران داده‌ایم. پمپئو باری دیگر ادعاهای دولت آمریکا علیه ایران را تکرار و ایران را اولین کشور حامی تروریسم و بزرگ‌ترین کشور حامی یهودی‌ستیزی خواند که می‌خواهد اسرائیل را از روی زمین محو کند. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی در ایران مدعی شد که ایران مسئول سرنگون کردن یک هواپیمای غیرنظامی در ماه ژانویه بوده که هنوز هم جعبه‌سیاه را تحویل نداده است. وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه ادعاهایی علیه سردار شهید قاسم سلیمانی مطرح کرد و حذف سردار سلیمانی از میدان مبارزه را اقدامی تنش‌زدایانه خواند. او همچنین در ادامه مدعی شد که با خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها بر ایران، از آن‌چه وی کارزارهای ترور و ایجاد بی‌ثباتی آن می‌خواند، جلوگیری به عمل آمده است.
وانانیوزوانانیوز2 روز قبل
تماس تلفنی وزرای خارجه آمریکا و قطر در مورد ایرانتماس تلفنی وزرای خارجه آمریکا و قطر در مورد ایرانوزیران امورخارجه آمریکا و قطر در یک تماس تلفنی با یکدیگر درباره ایران گفت وگو کردند. به گزارش وانانیوز، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امورخارجه قطر چهارشنبه شب با یکدیگر به صورت تلفنی گفت وگو کردند. بنابر گزارش وب سایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا، دو طرف در این تماس تلفنی درباره روابط دو جانبه و سیاست‌های منطقه‌ای ایران رایزنی داشته‌اند. آن‌ها همچنین بر اهمیت وجود اتحاد در منطقه خلیج فارس برای حفظ ثبات در منطقه تاکید کردند. انتهای پیام
نامه‌نیورنامه‌نیور2 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امورخارجه قطر چهارشنبه شب با یکدیگر به صورت تلفنی گفت وگو کردند. بنابر گزارش وب سایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا، دو طرف در این تماس تلفنی درباره روابط دو جانبه و سیاست‌های منطقه‌ای ایران رایزنی داشته‌اند. آن‌ها همچنین بر اهمیت وجود اتحاد در منطقه خلیج فارس برای حفظ ثبات در منطقه تاکید کردند.
ایلناایلنا2 روز قبل
وزرای خارجه قطر و آمریکا با محوریت ایران به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به صورت تلفنی با «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر خارجه قطر گفت‌وگو کردپمپئو در این تماس در مورد روابط ایالات متحده با قطر و رفتار ایران در منطقه رایزنی کرد. پمپئو و همتای قطری‌اش در این تماس اتحاد و یکپارچگی میان کشورهای عربی خلیج فارس را عاملی مهم در راستای ایجاد ثبات در منطقه دانستند. پمپئو همچنین از همکاری قطر در امور مختلف مانند حمایت و ایجاد شرایط لازم برای شکل‌گیری گفت‌وگوهای صلح در افغانستان تشکر کرد.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین نماینده سفارت آمریکا را در اعتراض شدیدالحن به اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا احضار کرد. «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تاکید کرد چنانچه آمریکا به آزار و محدودیت رسانه‌های چینی فعال در این کشور ادامه دهد، پکن اقدامات شدیدتری را اتخاذ خواهد کرد. وزارت خارجه چین هم در واکنش به این اتهام‌ها گفته بود: پمپئو از پاشیدن تخم نفاق درباره چین دست بردارد. سخنگوی وزارت امور خارجه‌ چین در پاسخ به ادعای پمپئو گفته بود: او دارد درست و غلط را به هم می‌بافد. مقاله‌های توهین آمیزی که در وال استریت ژورنال منتشر می‌شد هیچ سنخیتی با آزادی بیان یا بکلی با مطبوعات ندارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توییتری نوشت: امروز ما دوباره تاکید می‌کنیم که کریمه متعلق به اوکراین است. ایالات متحده هرگز ادعاهای حاکمیتی روسیه بر این شبه جزیره را به رسمیت نشناخته و به رسمیت نخواهد شناخت. ۲۷ فوریه ۲۰۱۴ مجلس کریمه برگزاری یک رفراندوم برای تعیین وضعیت این شبه جزیره را اعلام کرد. این رفراندوم منجر به اعلام تحریم‌های آمریکا علیه روسیه شد، به بهانه آنچه مداخله مسکو در امور داخلی اوکراین توصیف شد. به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مساله تعلق ارضی این شبه جزیره «به لحاظ تاریخی بسته شده است.»
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمیخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه تحریم‌های آمریکا علیه سایر کشورها آن هم به‌ دلیل همکاری با ایران را محکوم و تاکید کرد که این اقدام غیر‌قانونی است. اخبار سیاسی - بوگدانوف روز چهارشنبه گفت که روسیه با بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالف است و آن را ابراز خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد که سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن نباید به ابرازی برای پیشبرد اهداف سیاسی سایر کشورها تبدیل شوند. او در مورد نشست وین نیز گفت که مسکو قصد دارد طی این دور از نشست‌ها، گستره فعالیت مکانیزم کانال تبادل تجاری موسوم به اینستکس را توسعه بخشد. گفتنی است، در ادامه فشارهای حداکثری و بی‌نتیجه آمریکا علیه ایران، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه نام ۱۳ فرد و نهاد را در چین، عراق، روسیه و ترکیه به دلیل آنچه همکاری با ایران خوانده مورد تحریم قرار داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
سرویس سیاست مشرق - دولت روحانی اکنون در هفتمین سال فعالیت خود به سر می‌برد. روحانی- ۳۰ بهمن ۹۸- در نشست هیات دولت گفت: «کسی که می‌گوید تحریم اثر ندارد، حامی آمریکا است». آمریکا که ناتوان از حمله نظامی به ایران و درمانده از تحریم‌های ضد ایرانی است، برای رهاشدن از این استیصال محتاج مذاکره با ایران است. هرچند تورم و تحریم با هم درارتباطند اما اگر تحریم هم نمی‌بود ما تورم را داشتیم. اما در این سوی میدان هیچ نشانه‌ای از آرایش جنگ اقتصادی در دولت مشاهده نمی‌شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 روز قبل
ریاض و مسقط تا حد زیادی از طرح‌های آمریکا برای منطقه خاورمیانه حمایت می‌کنند، گرچه در جزئیات مسائل تفاوت‌هایی وجود دارد. مقامات مسقط هیچ‌گاه رسما این میانجی‌گری را تایید نکرده‌اند، اگرچه سخنان شنیده شده از پایتخت عمان همواره درباره لزوم تماس‌های دیپلماتیک است. به‌رغم اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه برای مشارکت در رفع مشکلات منطقه، مقامات تهران علاقه‌ای به مذاکره با طرف آمریکایی نشان نمی‌دهند. به‌خصوص در شرایطی که مقامات واشنگتن به‌طور علنی اذعان می‌کنند که هدف ایالات‌متحده «تغییر رفتار ایران» در منطقه است. او قول داده که تلاش می‌شود تا از طریق روش‌های اعمال فشار سیاسی و اقتصادی بر مقامات تهران به این هدف نزدیک شد.
ایرناایرنا6 روز قبل
به گزارش شبکه طلوع نیوز، سازمان یوناما در آخرین گزارش خود در افغانستان اعلام کرد که گروه‌های مخالف دولت عامل کشته شدن یک هزار و ۶۶۶ غیرنظامی و مسئول کشته شدن یک هزار و ۴۷۳ نیروی دولتی هستند. فیونا فریزر رییس بخش حقوق‌ بشر یوناما در افغانستان گفت: تلفات غیرنظامیان هم‌چنان بالا است، زیرا در سال ۲۰۱۹ مانند پنج سال اخیر یوناما تلفات زیاد غیرنظامیان را در جریان درگیری‌های مسلحانه ثبت کرده‌است. فریزر افزود: موضوع کلیدی این است که پایان دادن به جنگ بسیار ضروری است تا تلفات غیرنظامیان در افغانستان به صفر برسد. به دنبال انتشار این گزارش گروه طالبان گزارش یوناما را رد کرده‌است. دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت برای کاهش تلفات غیرنظامیان و کمک به آسیب دیده‌گان گام‌های عملی برمی‌دارد.
عصر ایرانعصر ایران6 روز قبل
اسکات میلر فرمانده ارتش آمریکا در افغانستان روز شنبه گفت: به عنوان بخشی از توافق کاهش خشونت با طالبان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان متوقف شده است. به گزارش ایرنا، ژنرال اسکات میلر در یک نشست خبری با حضور وزیران امور داخله و دفاع افغانستان گفت: ایالات متحده طبق توافق برای کاهش خشونت پیش از توافق صلح احتمالی، عملیات نظامی تهاجمی در افغانستان را علیه طالبان متوقف کرده است. عملیات تهاجمی خود را به عنوان بخشی از تعهدات خود متوقف کردیم، اما همچنان متعهد به دفاع از نیروهای خود هستیم. فرمانده ناتو در افغانستان، کاهش خشونت را یک «دوره آزمایشی» توصیف کرد که در آن ایالات متحده و نیروهای دولتی افغانستان در صورت حمله، حق دفاع از خود را حفظ می‌کنند. در هفتمین روز هفته کاهش خشونت، قرار است آمریکا و طالبان توافقنامه پایان جنگ را امضا کنند.
جام نیوزجام نیوز6 روز قبل
با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه مقام‌های آمریکایی نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند و نسبت به این تصمیم ابراز خرسندی کردند. در همین راستا مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار توئیتی اقدام کارگروه ویژه اقدام مالی مبنی بر اتخاد اقدامات تقابلی علیه ایران را ستود و همچنین مدعی شد که ایران باید همانند کشوری عادی رفتار کند! جای خوشحالی است که می‌بینم جامعه جهانی رژیم ایران را به دلیل ادامه تامین مالی تروریسم و برنامه‌های پولشویی، در فهرست سیاه قرار داده است. تد کروز از دیگر سناتورهای تندروی جمهوری خواه نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن استقبال از کارگروه اقدام مالی در قرار دادن ایران در لیست سیاه، بر تحریم کل سیستم مالی ایران تاکید کرد. سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: به هر حال انگ پولشویی و انگ تامین مالی تروریسم وصله نچسبی است که قطعا به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
به گزارش ایسنا، رضا رسالت در یاداشتی با عنوان «مهار سیاست‌های جنگ‌طلبانه ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران» نوشت: چند روز پیش مجلس سنای آمریکا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، رئیس‌جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران بدون اجازه کنگره را نخواهد داشت. دموکرات‌ها که پیشنهاد دهنده این قطعنامه بودند، توانستند با جذب ۸ سناتور جمهوری خواه به اکثریت ۵۵ رای موافق برسند. آنها بر این باورند که سیاست‌ها و مواضع دولت ترامپ تنها به تشدید تنش در آن منطقه منجر شده است. ترامپ گفته بود: «روزی که اختیارات من محدود شود، بزرگ‌ترین روز برای ایران خواهد بود. یک جنگ تهاجمی نیاز به تصویب نهایی از سوی کنگره آمریکا دارد. "
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌هایی که طی ساعات گذشته در جهان به وقوع پیوسته‌اند، به شرح زیر است: * پیشروی ارتش سوریه در حومه ادلبنیرو‌های ارتش سوریه طی عملیاتی در شهرک «النیرب»، حملات تروریست‌ها را دفع کرده و صد‌ها نفر از آن‌ها را به هلاکت رساندند. * انتخاب جانشین شهید ابومهدی المهندسحشد الشعبی شامگاه پنجشنبه، «ابوفدک المحمداوی» را به عنوان معاون این سازمان و جانشین شهید «ابومهدی المهندس» انتخاب کرد. * دیدار وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، که به عربستان سعودی سفر کرده، با «محمد بن سلمان»، ولیعهد این کشور، دیدار کرد. * عملیات موشکی ارتش یمن علیه عربستان سعودیبامداد روز جمعه برخی از منابع خبری گزارش دادند که یگان موشکی ارتش یمن شهر بندری «ینبع» عربستان سعودی را هدف قرار داده است. * وال استریت ژورنال: اف‌ای‌تی‌اف ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهدنشریه وال استریت ژورنال مدعی شده که گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) ایران را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، روزنامه دیلی استار نوشت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که به ریاض سفر کرده بود با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی دیداری داشت که اول از همه بر نگرانی‌های امنیتی پیرامون ایران، «رقیب منطقه‌ای» این دو کشور معطوف بود. پمپئو پس از دیدار با پادشاه سعودی به یک پایگاه هوایی نظامی این کشور رفت که تقریبا ۲۵۰۰ تن از نظامیان آمریکایی برای آن‌چه پاسخ به تهدیدهای ایران عنوان شده است، در آن‌جا مستقر هستند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
هفته آینده وزیر خارجه کشورهای اتریش و هلند قرار است به ایران بیایند تا برای مذاکرات سیاسی، دیدارهایی با مقامات ایرانی داشته باشند. به گزارش تجارت‌نیوز، هفته آینده وزیر خارجه کشورهای اتریش و هلند قرار است به ایران بیایند تا برای مذاکرات سیاسی، دیدارهایی با مقامات ایرانی داشته باشند. سفر وزیر هلندی به تهرانهمزمان منابع هلندی نیز روز چهارشنبه ۱۹ فوریه از سفر استیف بلوک، وزیر امورخارجه هلند به ایران خبر داده‌اند. به گزارش ایرنا، سفر به عربستان و امارات‌متحده‌عربی از دیگر برنامه‌های سفر وزیر امورخارجه هلند با هدف تلاش‌ برای کاهش تنش در منطقه اعلام شده است. وزیر امورخارجه هلند هفته گذشته با همتای آمریکایی خود درباره تحولات منطقه از جمله ایران گفت‌وگو کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
در حالی که بیش از هشت هزار نیروی امریکای در افغانستان حضور دارند، معاون رهبر طالبان روز پنجشنبه اعلام کرد، در صورت ادامه حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان توافق صلحی صورت نخواهد گرفت. به گزارش ایرنا سراج الدین حقانی در مقاله‌ای در روزنامه «نیویورک» تایمز با تاکید بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان به عنوان بخشی از توافق صلح با آمریکا نوشت: خروج نیروهای خارجی اولین و مهمترین خواست ما بوده است. حقانی در ادامه افزود: طالبان می‌خواهد که توافق صلح منجر به خروج همه نیروهای امریکا و کشورهای ائتلافی در افغانستان شود. واشنگتن‌پست در گزارش روز سه شنبه با اشاره به توافق احتمالی دولت ترامپ با طالبان، نوشت: توافق صلح آمریکا و طالبان هنوز اعلام رسمی نشده، پرسش‌ها و ابهامات بی‌شماری را در میان مقامات آمریکایی ایجاد کرده است. یکی از مقامات طالبان هم گفت که توافق تا آخر ماه امضا خواهد شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش شبکه‌، ای بی‌سی نیوز، سفر مایک پمپئو به ریاض و دیدار با مقامات ارشد حاکمیت عربستان در حالی صورت گرفت که وی اصرار برخی از قانونگذاران آمریکا در مورد پرداختن به پرونده حقوق بشری عربستان در این سفر نادیده گرفته و هیچ اشاره به این موضوع نکرد و تنها به موضوع اتخاذ سیاست‌های فشار حداکثری آمریکا علیه ایران پرداخت. شماری از قانونگذاران ارشد مجلس سنای آمریکا پیش از سفر پمپئو به ریاض نامه‌ای به او نوشته و خواستار پیگیری آزادی «ولید فتیحی» یک پزشک آمریکایی- سعودی شدند؛ پزشکی که بیش از یک سال قبل انتشار گزارش‌ها درباره شکنجه و بازداشت او در عربستان سعودی خبرساز شده بود. به گفته این پنج سناتور ارشد آمریکایی، دکتر فتیحی نوامبر (آذر) ۲۰۱۷ برای اولین بار دستگیر شد و بدون تفهیم اتهام به مدت دو سال در بازداشت قرار داشت و طبق گزارش‌ها در این مدت تحت شکنجه هم قرار گرفت. وی در تابستان ۲۰۱۹ برای انجام روند دادگاه آزاد شد، اما پرونده اتهامی علیه او همچنان ادامه دارد. دولت عربستان سعودی علیه دکتر فتیحی و خانواده او ممنوعیت سفر اعمال کرده و اجازه بازگشت به ایالات متحده را به آن‌ها نمی‌دهد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
وزیر خارجه آمریکا افزود: در صورتی که ایرانی‌ها آماده گفت وگو و نشستن پای میز مذاکره باشند، ما نیز آماده خواهیم بود. پمپئو تاکید کرد که ایران اجازه ادامه برنامه‌های هسته‌ای خود و آنچه را که او «وحشت افکنی در سراسر جهان» خواند، ندارد. پمپئو در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: ایران مدام حقوق بشر را نقض می‌کند و هنوز اروپایی‌ها و آمرکیایی‌ها به طور غیرقانونی در این کشور در بازداشت هستند که این مسئله پذیرفتنی نیست. پمپئو درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان نیز گفت: قطعا درباره مسئله ولید فتیحی (پزشک سعودی بازداشت شده) و سایر مسائل حقوق بشر در عربستان گفت وگو خواهم کرد. پیش از این، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و وضعیت حقوق بشر در این کشور گفت‌ وگو خواهد کرد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش شبکه خبری العربیه، پمپئو که ساعاتی پیش در سفری رسمی وارد ریاض شد قرار است سه روز در این کشور بماند. وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به ریاض، وارد آفریقای جنوبی، اتیوپی، سنگال، آنگولا و آلمان شده و با مقام‌های این کشور در خصوص مسائل مختلف گفت و گو کرده بود. پیش از این، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و وضعیت حقوق بشر در این کشور گفت‌ وگو خواهد کرد. پمپئو در حالی به عربستان سفر می‌کند که گزارش‌های اخیر حاکی از تلاش واشنگتن برای ممانعت از نزدیکی ریاض به تهران است. در همین راستا، روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد که مقام‌های آمریکایی برای جلوگیری از نزدیک شدن ریاض به تهران، شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی را ترور کردند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه به منظور گفتگو با مقامات سعودی وارد ریاض شد. بر اساس اعلام این خبرگزاری، وزیر خارجه آمریکا قرار است تا روز جمعه هفته جاری در ریاض مانده و سپس عازم عمان شود. گزارش‌ها در این خصوص حاکیست، مایک پمپئو در صدد است پیرامون مسائل امنیتی و موضوع ایران به رایزنی با مقامات سعودی مبادرت نماید.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
این در حالیست که دولت ترامپ قبلا گفته بود که دستور ترور این ژنرال ایرانی به دلیل آن بوده که وی تهدیدی فوری برای امنیت آمریکا محسوب می‌شد. پیش از این نیز خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی تحلیلی، نوشته بود توجیه شکننده دولت دونالد ترامپ درباره ترور سردار قاسم سلیمانی سبب شد تا آمریکا از ادعای تهدید قریب‌الوقوع بودن به عنوان دلیلی برای انجام این ترور، به راهبرد بازدارندگی تغییر موضع دهد و اعلام کند که این ترور را با هدف بازدارندگی انجام داده است. پیشتر اعضای کنگره آمریکا از دولت ترامپ به دلیل خودداری از ارائه اطلاعات کافی در توجیه ترور سردار سلیمانی انتقاد کرده بود. رئیس جمهوری و مقام‌های دولت آمریکا در هفته‌های بعد از ترور سردار سلیمانی اظهارات ابهام آمیز، نامناسب و حتی ضد و نقیضی را درباره مسائل امنیتی پیرامون این حمله مطرح کردند. این ابهامات حتی بعد از اقدام تلافی جویانه ایران در حمله به پایگاه هوایی نیروهای آمریکایی در عراق ادامه پیدا کرد: ترامپ نخست گفت که این حمله تلفاتی نداشته است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
وی در یک سخنرانی در این شهر به دفاع از مالکیت خصوصی مبتنی بر اصول لیبرالیسم پرداخت و برنامه‌های دولت آفریقای جنوبی برای باز توزیع اراضی در میان مردم را پدیده‌ای نامطلوب خواند. موضوع مالکیت املاک و اراضی یک موضوع حساس در آفریقای جنوبی است که میراث دوران آپارتاید در این کشور و کشورهای همسایه همچون زیمبابوه است؛ چرا که اقلیت سفیدپوست که از دوره استعمار در آفریقای جنوبی ۹ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد، ۷۵ درصد از اراضی قابل کشت را در اختیار دارد. با توجه به اینکه مشکل زمین بعد از پایان رژیم نژادپرست سابق در این کشور هنوز حل نشده است، حکومت جدید آفریقای جنوبی در تلاش است تا قسمتی از اراضی متعلق به سفید پوستان را بدون تضمین بین شهروندان سیاه پوست توزیع کند. همچنین دولت آفریقای جنوبی به دنبال ارائه یک لایحه سلب مالکیت است که بر مبنای آن شرایطی که طی آن سلب مالکیت از اراضی بدون دادن غرامت مجاز است، شرح داده می‌شود. این نخستین بار نیست که دولت ترامپ با طرح آفریقای جنوبی برای بازتوزیع اراضی مخالفت می‌کند، چرا که خود ترامپ در سال ۲۰۱۸ نیز مدعی شده بود دولت آفریقای جنوبی در حال تصاحب مزارع بوده و تعداد زیادی از مزرعه‌داران در این کشور کشته شده‌اند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
مومنی‌راد تاکید کرد: باید جهاد علمی و تلاش بسیجی خود را در این صحنه داشته باشیم تا حداکثر بهره‌وری را از ظرفیت‌های حقوقی بین‌المللی برای استیفای منافع‌مان داشته باشیم. مومنی‌راد اضافه کرد: همچنین حاکمیت دولت عراق با اقدامی که با اطلاع و موافقت آنها نبوده نقض شده و غیر از سپهبد سلیمانی فرمانده ارشد نظامی آنها نیز ترور شده است. از منظر حقوق ضد تروریسم نیز کنوانسیون ۱۹۷۴ نیویورک را داریم که می‌گوید باید با اقداماتی که به افراد مورد حمایت حقوق بین‌الملل از جمله مقامات دیپلماتیک تعدی می‌شود، برخورد شود و دقیقا این ترور نقض این معاده محسوب می‌شود. وی گفت: آیا ما می‌توانیم به عنوان خسارت معنوی طرح دعوا کنیم؟ در حقوق بین‌الملل خسارت بر دو گونه معنوی و مادی است. با بررسی‌های صورت گرفته، امکان‌سنجی اینکه امکان طرح دعوا از منظر خسارت معنوی داشته باشیم، فراهم است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در سفر سه روزه خود به عربستان با ملک سلمان، پادشاه این کشور، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی دیدار می‌کند. پمپئو در ادعایی خطاب به گزارشگران در آدیس بابا، پایتخت اتیوپی و پیش از سوار شدن به هواپیما برای سفر به عربستان گفت: ما عجله‌ای نداریم. کمپین فشار (علیه ایران) ادامه دارد. وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به اتیوپی، به آلمان، سنگال و آنگولا سفر کرده بود و با مقام‌های این کشورها دیدار و گفتگو داشت. وی پس از عربستان، قصد دارد به عمان سفر کند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس1 هفته قبل
درباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردندظریف ادامه داد: اگر این مسئله را قبول نداریم ببینیم ترامپ درباره توافق چه می‌گوید. وی درباره تحریف صحبت‌هایش درباره جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هم یادآور شد: البته صحبت‌های من را تقطیع کردند. ما حق داریم در هر بررسی جعبه سیاه حضور داشته باشیم. اگر قرار باشد جعبه سیاه را به دیگران بدهیم که جایی ما آن را بخوانند، حتما این کار نمی‌کنیم. همچنین از لابراتورهای مختلف درخواست کرده‌ایم مقررات‌شان را برای آزمایش، بررسی و خواندن جعبه سیاه به ما بگویند.

به انتهای لیست رسیدید