پهلوی

پهلوی

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
سفر جانسون به واشنگتن و دریافت پاداش حدود ۱۷ هزار پوندی از اندیشکده آمریکاییدر سپتامبر ۲۰۱۸، بوریس جانسون در سفری سه روزه به منظور دریافت پاداشی در ضیافت سالانه شام موسسه امریکن اینترپرایز به واشنگتن رفت. جانسون در مراسم موسسه امریکن اینترپرایز همچنین گفت: «این (موسسه امریکن اینترپرایز) یک نهاد بسیار مهم است. رابطه تنگاتنگ اندیشکده امریکن اینترپرایز با دولت ترامپآنطور که در این گزارش توضیح داده شده است، موسسه امریکن اینترپرایز ارتباط نزدیکی با دولت ترامپ دارد. نقش اندیشکده آمریکایی در تأمین بودجه وزرای انگلیسیطبق این گزارش، جانسون تنها وزیر در دولت جدید بریتانیا نیست که موسسه امریکن اینترپرایز به وی پاداش داده است. این پایگاه خبری در پایان نوشت که جانسون، جاوید، گاو و موسسه امریکن اینترپرایز حاضر به اظهارنظر درباره این مقاله نشدند.

فیلم/ اعتراض فعال اپوزیسیون به مقدس سازی دوران پهلوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
علی افشاری فعال اپوزیسیون به ایران اینترنشنال گفت: این روزها شاهد تلاش برای تقدیس و سپیدنمایی از دوران حکومت پهلوی هستیم؛ درحالی که رژیم شاهنشاهی در آن زمان نفس مردم را بریده بود.

از «مجمع تشخیص مصلحت» تا موزه «مرمر»

ایسناایسنا5 ساعت قبل
مدتی قبل گذشته کاخ مرمر تخلیه شد، اما نه به راحتی، بلکه با ادعا و جرو بحث. اما تلاش‌هایی که صورت گرفته و توسط نهادهایی خاص نیز با جدیت زیاد پیگیری کردند، باعث همراهی مجمع تشخیص مصلحت نظام و تخلیه‌ی این بنای تاریخی شد. او اما درباره‌ی احتمال پیوستن موزه قرآن به موزه‌ی کاخ مرمر اظهار می‌کند: این‌ها دو مقوله جدا هستند. یک هدف پابرجایی موزه قران و هدف دیگر تبدیل کاخ مرمر به به عنوان یک موزه است. این کاخ در سال ۱۳۵۵ به موزه تبدیل شد و تا سال ۱۳۵۷ با عنوان «موزه پهلوی» قابل بازدید بود.
ایرناایرنا8 ساعت قبل
مهدی عبدخدایی دوشنبه شب در مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی و یارانش در مسجد قائمیه گنبدکاووس اظهار داشت: آن شهید والامقام در راه مبارزه با حضور آمریکا در ایران و توسط افرادی که پای این رژیم استعمارگر را به کشورمان باز کردند، در ۶۴ سال پیش به شهادت رسید. عبدخدایی گفت که پس از شهید نواب صفوی، امام راحل نیز پرچم مبارزه با آمریکا را در دست گرفت و با بیداری اسلامی که در ملت ایران و جهان اسلام ایجاد کرد، موفق به پیروزی انقلاب اسلامی شد و آمریکا را از ایران بیرون انداخت. شهید نواب صفوی از پیشتازان مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی بود که برخی از نویسندگان تاریخ معاصر، تلاش‎های او و یارانش را در پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانسته‌اند. وی به همراه برخی از یارانش ۲۷ دی ماه ۱۳۳۴ توسط رژیم ستمشاهی به شهادت رسید. هرساله مراسم بزرگداشت شهادت شهید نواب صفوی و یارانش به همت شورای مرکزی فداییان اسلام استان گلستان که در شهرستان ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس مستقر است، برگزار می‌شود.
فردا نیوزفردا نیوز10 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم: آخرین روز دی ماه، سالروز درگذشت مهندس مهدی بازرگان رئیس دولت موقت و نماد لیبرالیسم در ایران است. مقطع نخست مربوط به مبارزات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و نگاه او نسبت به مبارزه با رژیم پهلوی است. ۳۰ مهر سال ۱۳۵۷ و حدود ۴ ماه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مهندس بازرگان به همراه ابراهیم یزدی و ناصر میناچی در فرانسه با امام خمینی (ره) دیدار کرد. ابوالفضل توکلی‌بینا از مبارزان انقلابی می‌گوید: «مهندس بازرگان وقتی وارد پاریس شد، به نوفل‌لوشاتو آمد و با امام ملاقات کرد. سیاستی که هدفش سقوط رژیم پهلوی نبود و به عقیده امام ممکن بود، مردم در مسیر پیروزی انقلاب ناامید شوند.
سینماپرسسینماپرس11 ساعت قبل
سینماپرس: فصل جدید «در برابر طوفان» در دهه فجر از رسانه ملی پخش می‌شود؛ کارگردان این مستند معتقد است که جریان‌های «نفوذ» در بزنگاه‌ها فعال می‌شوند و با تحریم فجر خودنمایی می‌کند، اگر چه تعدادشان بسیار جزئی است. به گزارش سینماپرس، مهدی نقویان کارگردان و مستندساز که سابقه ساخت ۲ فصل از مجموعه مستند «در برابر طوفان» را دارد، به خبرنگاران پویا از ساخت فصل سوم آن همزمان با دهه فجر امسال خبر داد و گفت: در برابر طوفان ۳ با همکاری شبکه مستند و مرکز آفرینش‌های هنری بسیج در مراحل پایانی ساخت است و اتفاقات ویژه یکسال آخر حکومت پهلوی و منتهی به انقلاب را بررسی می‌کند؛ این اتفاقات به بهانه‌های مختلف فلش بک خورده و مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد؛ این مجموعه، ۱۰ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای است که در ایام دهه فجر امسال از ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن به روی آنتن خواهد رفت؛ براساس برنامه‌ریزی که صورت گرفت، پخش این مجموعه مستند از شبکه یک سیما و مستند خواهد بود؛ ساعت پخش آن از شبکه یک سیما بین دو اخبار ۱۹ و ۲۱ است و شبکه مستند نیز ساعت ۲۲ آن را پخش خواهد کرد. مهدی نقویان بیان داشت: در برابر طوفان ۳ از تابستان ۱۳۵۶ آغاز شده و تا زمستان ۱۳۵۷ را روایت می‌کند؛ در این مجموعه اتفاقاتی را بررسی کردیم که تاکنون کمتر بدان پرداخته شده است؛ برای مثال در مورد حمایت کشورهای خارجی از محمدرضا پهلوی به صورت کلی اطلاعاتی داشتیم اما در این مستند وارد مصادیق شدیم؛ همچنین به صورت جزئی‌تر به آغاز موج انقلاب در تمام استان‌های کشور پرداختیم؛ من قبل از اینکه بخواهم این مجموعه را شروع کنم احساس می‌کردم که اگر بخواهم یک سال آخر منتهی به انقلاب را تصویر کنم دچار تکرار می‌شوم اما حالا که این مجموعه به پایان رسیده است اصلا چنین اتفاقی نیفتاده است؛ جالب است بدانید که در این فصل حدودا ۱۰ درصد از راش‌های گذشته که در ۲ مجموعه قبلی استفاده شد مورد استفاده قرار گرفت و از این منظر تصاویر جدیدی را به نمایش می‌گذاریم؛ این مجموعه اکنون مراحل پایانی تولید را پشت سر می‌گذارد. کارگردان مستند «رمز و راز ملکه» با اشاره به اتفاقات روزهای اخیر و انصراف تعدادی از هنرمندان از حضور در جشنواره فیلم فجر گفت: به نظرم وظیفه رسانه ما این است که مسائل مختلف را تبیین کرده تا مردم اصل قضیه را بفهمند؛ دشمنان ما همیشه به دنبال این هستند که ضربه بزنند و قشر هنرمند به این دلیل که بیشتر اهل احساس است در چنین مواقعی بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ برای مثال در خیلی از اتفاقات مشابهی که در گذشته رخ داده است می‌بینید که بسیاری از هنرمندان و سلبریتی‌ها حرف‌هایی زدند که به آن وفادار نبودند؛ در حقیقت معلوم بود که دچار جو و احساسات ابتدایی شدند، واکنشی نشان دادند و بعدا خلاف آن عمل کردند؛ در مورد احساسات صحبت کردم؛ باید در این زمینه اشاره کنم که ما در مقابل این احساسات وظیفه داریم با کار رسانه‌ای درست این خلا را پر کنیم. بخش دیگر نیز مربوط به «نفوذ» است؛ همان‌طور که دشمن در سیاست، اقتصاد و … نیز نفوذ کرده، در هنر و سینما نیز نفوذ رخ داده است و در این بزنگاه‌ها فعال می‌شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل
این در حالی است که مهندس بازرگان پس از دوران نخست وزیری تنها دو بار به سفر خارجی رفت. بیش و پیش از همه به این سبب که اولین و آخرین نخست وزیر تاریخ ایران است که از مردم رأی اعتماد گرفت. از نکات دیگر دربارۀ کارنامۀ مهندس بازرگان که معمولا مغفول می‌ماند نقش او در پایان جنگ هشت ساله است، نه به لحاظ اداری که یادآوری خسارات ادامۀ آن. رأی بالای بازرگان در انتخابات مجلس در تهران نشان داد اگر کاندیدا می‌شد چه بسا بنی صدر را کنار می‌زد. جان کلام دربارۀ مهندس بازرگان را اما دکتر سروش در مراسم بزرگداشت او در حسینیه ارشاد و در همان سال ۷۳ گفت: «آن که به نام بازرگان بود، نه به صفت».
ایرناایرنا12 ساعت قبل
یکصد و هفتاد و هشتمین نشست انسان‌شناسی و فرهنگ یکشنبه بیست و نهم دی‌ماه ۹۸ با موضوع مدیریت فرهنگی در دههٔ ۱۳۴۰ با یادی از فریدون رهنما برگزار شد. برای همین نیز می‌خواهم از مدیریت فرهنگی به او برسم. به همین ترتیب فریدون رهنما چه پیش از تلویزیون و چه در دورانی که در این نهاد بود، نقش بسیار مهمی داشت. فروغی می‌گفت باید کاری کرد که مردم از شارلاتانیسم و هوچی‌گری به‌سوی فرهنگ بیایند؛ مدیریت فرهنگی به این معنا است. مدیریت فرهنگی همان سرپرستی فرهنگی نیستپس از صحبت‌های کریمی، اصلانی بار دیگر به موضوع مدیریت فرهنگی اشاره کرد و گفت: مدیریت فرهنگی را نباید با سرپرستی فرهنگی اشتباه گرفت و منظور از مدیریت، ایجاد فضای مناسب برای کسانی بود که می‌توانستند کار هنری کنند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس13 ساعت قبل
و شاه می‌گوید: پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟ ازهاری می‌گوید: بسته به نظر اعلیحضرت است. کارتر با شاه میانه‌ای نداشت، البته مخالف شاه هم نبود چون ایران از لحاظ استراتژیک برای آمریکا جایگاه مهمی داشت. به این دلیل، کالاهان به شاه علاقه‌ای نداشت ولی عدم علاقه کارتر و کالاهان به شاه بدان معنا نبود که از وقوع انقلاب ایران خشنود بودند. زمانی که در مقابل موج بزرگ انقلاب قرار گرفتند، ترجیح دادند از تشویق شاه به ماندن در ایران خودداری کنند. اگر این شناخت وجود داشت قطعا این کار را با انقلاب ایران نیز می‌کردند و پیروزی انقلاب سخت‌تر و خونین‌تر می‌شد».
ایران‌جیبایران‌جیب15 ساعت قبل
پیام می‌گوید: «خوش‌خوشانند. قبل از پاسگاه اورامان کناره‌های جاده‌ همچون تن مار پرپیچ‌‌وخم، ماشین‌هایی ایستاده‌اند که کولبران را به ابتدای مسیر کولبری رسانده‌اند. همراه پدر و برادرش «پیمان» کولبری می‌کند. «تحسین» تازه جراحی کرده و با همین حال کولبری می‌کند. می‌گوید سه روز است که دشت نکرده و کار و کاسبی چندان بر وفق مرادش نیست.
فراروفرارو16 ساعت قبل
ادعای مالکیت ایران را داشتن، فقط، به دو مورد بالا خلاصه نمی‌گردد. برای نمونه، فرض کنید که یک کارگر ساده که زیاد کار می‌کند و کم دستمزد می‌گیرد، از کشور خارج شود. در مورد دارندگان دغدغه‌های دیگر، اوضاع اصلا بهتر نیست، زیرا این افراد یا حرف حساب می‌زنند یا حرف حساب نمی‌زنند! اگر آن‌ها حرف حساب بزنند، ماندنی ارزنده‌تر از رفتن دارند و اگر، احیانا، حرف حساب از دهان آن‌ها خارج نمی‌شود، این مسئولین و اولیای امور هستند که ایشان را مشکل دار و ناحسابی بار آورده‌اند. برای درک بهتر مطلب دوم، کافی است نگاهی به فرازی از زندگی آموزنده امیر کبیر بیندازیم: امیر، مایه‌کوبی را اجباری کرده بود تا بلای آبله از سرزمین ایران رخت بربندد.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ محمد حسنی عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در یادداشتی به بررسی این ادعا که «فعالیت مدارس غیر دولتی در راستای افزایش عدالت اجتماعی و آموزشی است» پرداخته است. برای روشنگری بیشتر به تشریح دیدگاهی درباره عدالت توزیعی پرداخته می‌شود و بر اساس آن نتیجه گرفته خواهد شد که این مدارس عادلانه نیست. طبق این اصل، نباید دسترسی ویژه را برای گروهی از دانش‌آموزان جامعه فراهم ساخت، هیچ کودکی نباید از آن بازبماند. به طور کلی پدیده تنوع مدارس به ویژه از نوع مدارس «VIP» عامل اساسی در ایجاد این شکاف و بی‌عدالتی تربیتی کیفی شده است که مدارس غیردولتی یکی از آنهاست با این وضعیت نظام آموزشی که باید عامل توسعه عدالت اجتماعی باشد، عامل مهم و ریشه‌ای در بازتولید و گسترش فاصله طبقاتی می‌شود. به نظر می‌رسد که تأسیس مدارس غیر دولتی راهکاری برای رفع کمبودهای مالی دولت در تامین هزینه‌های اصل ۳۰ قانون اساسی بوده است نه راهکاری برای توسعه عدالت تربیتی یا جبران آن.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
در آثار عارف هم با صورت‌های مختلفی از تغییر و تحریف و تصرف در متن و حتی جعل مواجهیم. ˜ چند مثال از خطاها و بدخوانی‌های راه یافته در دیوان عارف می‌زنید؟ برای نمونه مصراع «برای کشت ز اشک آب‌دادۀ دهقان» در چاپ‌های دیوان عارف به این صورت آمده است: «برای کشت ز سنگ آب‌دادۀ دهقان» که کاملا‌ بی‌معناست. سال ۱۳۷۲ کتابی از حائری منتشر شد با عنوان فریبنده‌ی آثار منتشر نشده عارف قزوینی. در این کتاب شعرهایی به نام عارف جعل شد و سرچشمه انحراف در چاپ دیوان عارف و مطالعات ادبی در حیطه شعر و اندیشه عارف‌ شد. من در رساله‌ام یکایک این شعرهای جعلی را بررسی و اثبات کرده‌ام که گوینده هیچ‌یک از این سروده‌ها عارف قزوینی نیست.

فیلم/ انتقاد فعال اپوزیسیون از رفتار خاندان پهلوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
«علی افشاری» فعال اپوزیسیون، در شبکه «ایران اینترنشنال»: ما شاهد یک تقدیس‌گرایی و سپیدسازی از دوران حکومت پهلوی هستیم؛ درحالیکه نفر اول مملکت می‌گفت همینی که هست و هرکس نمی‌خواهد برود بیرون!
ایسناایسنا18 ساعت قبل
مستند «آیت‌الله» با محوریت زندگی و زمانه سید ابوالقاسم موسوی خویی از تأثیرگذارترین و پرمقلدترین مراجع تقلید شیعه به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سیدمصطفی موسوی تبار آماده نمایش شد. به گزارش ایسنا، طبق گزارش رسیده، آیت الله سیدابوالقاسم خویی استاد اکثر مراجع تقلید امروز جهان تشیع به‌شمار می‌رود، به‌گونه‌ای که بین فقها و مراجع تقلید شیعه از او با عنوان (استاد الفقها و المجتهدین) یاد می‌شود و بسیاری از مراجع تقلید ایران از جمله آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله وحید خراسانی، آیت الله مکارم شیرازی و … در محضر درس او حاضر بوده‌اند و در مستند «آیت‌الله» برای اولین بار وجوه دیده نشده از زندگی و زمانه آیت‌الله خویی به تصویر کشیده شده است. این مستند جنبه‌های گوناگونی از شخصیت این عالم بزرگ شیعی را از دوران کودکی و مشق دروس حوزه تا ایام جوانی و تربیت شاگردان به تصویر می‌کشد. در ساخت مستند «آیت‌الله» که ساخت آن بیش از سه سال به طول انجامید بیش از ۳ هزار متن پژوهشی و ۳۰۰ ساعت مصاحبه با بسیاری از شخصیت‌های موثر از جمله آیت‌الله شاه‌آبادی، شیخ مسلم واحدی، مرحوم آیت الله سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی، آیت الله فیاض و … بهره برده شده است. مستند آیت الله محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج و تولید شده در موسسه عهد است.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
خیلی‌ها هستند که در کنار کار، زندگی و درگیری‌های روزمره‌شان گاهی شعر هم می‌گویند. این آدم‌های شتاب‌زده غالبا شاعر نیستند، ممکن است شعر هم بگویند اما نمی‌توانند معیار این باشند که بگوییم جامعه دارد متاثر شرایط و در واکنش به آن عمل می‌کند. این خوشایند نیست که تصور می‌کنند اهل قلم کارمندان زیر دست آن‌ها هستند که به دستور آن‌ها بدهند چه بگویند یا چه کتابی چاپ کنند یا چه کنگره‌ای را شرکت کنند. این مدرس دانشگاه ادامه داد: اساسا این تصور غلط است که آقایان صاحب قدرت و سیاست‌مدار فکر می‌کنند مردم کارمندان مواجب‌بگیر آن‌ها هستند. مردم با دادن خون و شهید و تحمل کردن سختی‌ها و در محاصره اقتصادی این را به دست آورده‌اند.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/خراسان شمالی موزه فرش خراسان شمالی این بار هم افتتاح نشد. ۲۰تخته فرش از هشت سال گذشته برای راه اندازی موزه فرش در خراسان شمالی از مرکز ملی فرش ایران به این استان انتقال داده شدند که قیمت این فرش‌ها حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود و بیشتر این فرش‌ها مربوط به دوره پهلوی اول و یکی دو تخته نیز متعلق به دوره اسلام است. نبود فضای مناسب برای راه اندازی این فرش‌های نفیس مسئله‌ای بوده که از سوی سازمان صمت و میراث فرهنگی برای راه اندازی نشدن این موزه در استان مطرح شده است. قرار بر این بود تا این مرتبه این موزه با حضور وزیر میراث فرهنگی طی فردا افتتاح شود اما به علت لغو چندین باره سفر این وزیر، افتتاح موزه بازهم به زمانی دیگر موکول شد. طبق گفته مدیر کل میراث فرهنگی خراسان شمالی در موزه فرش شیروان ۱۷ تخته فرش از این فرش‌های نفیس به نمایش گذاشته خواهد شد و از سوی دیگر این فضا باید توسعه پیدا کند و قسمت فضای توسعه یافته به نمایش گلیم اختصاص یابد.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
مهدى نقویان کارگردان و مستندساز که سابقه ساخت ۲ فصل از مجموعه مستند «در برابر طوفان» را دارد، در گفتگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا از ساخت فصل سوم آن همزمان با دهه فجر امسال خبر داد و گفت: در برابر طوفان ۳ با همکاری شبکه مستند و مرکز آفرینش‌های هنری بسیج در مراحل پایانی ساخت است و اتفاقات ویژه یکسال آخر حکومت پهلوی و منتهی به انقلاب را بررسی می‌کند؛ این اتفاقات به بهانه‌های مختلف فلش بک خورده و مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد؛ این مجموعه، ۱۰ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای است که در ایام دهه فجر امسال از ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن به روی آنتن خواهد رفت؛ براساس برنامه‌ریزی که صورت گرفت، پخش این مجموعه مستند از شبکه یک سیما و مستند خواهد بود؛ ساعت پخش آن از شبکه یک سیما بین دو اخبار ۱۹ و ۲۱ است و شبکه مستند نیز ساعت ۲۲ آن را پخش خواهد کرد. مهدی نقویان بیان داشت: در برابر طوفان ۳ از تابستان ۱۳۵۶ آغاز شده و تا زمستان ۱۳۵۷ را روایت می‌کند؛ در این مجموعه اتفاقاتى را بررسی کردیم که تاکنون کمتر بدان پرداخته شده است؛ برای مثال در مورد حمایت کشورهای خارجی از محمدرضا پهلوی به صورت کلی اطلاعاتی داشتیم اما در این مستند وارد مصادیق شدیم؛ همچنین به صورت جزئی‌تر به آغاز موج انقلاب در تمام استا‌ن‌های کشور پرداختیم؛ من قبل از اینکه بخواهم این مجموعه را شروع کنم احساس می‌کردم که اگر بخواهم یک سال آخر منتهی به انقلاب را تصویر کنم دچار تکرار می‌شوم اما حالا که این مجموعه به پایان رسیده است اصلا چنین اتفاقى نیفتاده است؛ جالب است بدانید که در این فصل حدودا ۱۰ درصد از راش‌های گذشته که در ۲ مجموعه قبلی استفاده شد مورد استفاده قرار گرفت و از این منظر تصاویر جدیدی را به نمایش می‌گذاریم؛ این مجموعه اکنون مراحل پایانی تولید را پشت سر می‌گذارد. کارگردان مستند «رمز و راز ملکه» با اشاره به اتفاقات روزهای اخیر و انصراف تعدادی از هنرمندان از حضور در جشنواره فیلم فجر گفت: به نظرم وظیفه رسانه ما این است که مسائل مختلف را تبیین کرده تا مردم اصل قضیه را بفهمند؛ دشمنان ما همیشه به دنبال این هستند که ضربه بزنند و قشر هنرمند به این دلیل که بیشتر اهل احساس است در چنین مواقعی بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ برای مثال در خیلی از اتفاقات مشابهی که در گذشته رخ داده است می‌بینید که بسیاری از هنرمندان و سلبریتی‌ها حرف‌هایی زدند که به آن وفادار نبودند؛ در حقیقت معلوم بود که دچار جو و احساسات ابتدایی شدند، واکنشی نشان دادند و بعدا خلاف آن عمل کردند؛ در مورد احساسات صحبت کردم؛ باید در این زمینه اشاره کنم که ما در مقابل این احساسات وظیفه داریم با کار رسانه‌ای درست این خلا را پر کنیم. بخش دیگر نیز مربوط به «نفوذ» است؛ همان‌طور که دشمن در سیاست، اقتصاد و … نیز نفوذ کرده‌، در هنر و سینما نیز نفوذ رخ داده است و در این بزنگاه‌ها فعال می‌شوند. انتهای پیام/
قدس آنلاینقدس آنلاین20 ساعت قبل
ایرانیان از دیرباز با ترجمه آثار ادبی و فلسفی جهان با نهضت ترجمه در جهان همگام بودند. بی‌شک ترجمه آثار ادبی نه‌تنها ضربه‌ای به جریان تولید آثار تألیفی نمی‌زند بلکه موجب می‌شود ادبیات تألیفی رشد کند و جریان‌ساز شود. هدف آن‌ها از ترجمه آثار ادبی، ارتقای ادبیات بومی و آشنا کردن مردم با ادبیات‌ بیگانه بود. با این اوصاف در نهضت ترجمه ایرانی مترجمان آنچنان به ترجمه اشعار غربی تمایل نداشتند و بیشتر داستان‌ها و رمان‌های غربی ترجمه شدند. ناتوانی مترجمان ایرانی خود عاملی شد تا آثار ادبی غرب تنها به زبان‌فارسی ترجمه شوند و کسی را یارای ترجمه آثار ادبی‌فارسی به زبان بیگانه نیست.
رجانیوزرجانیوز23 ساعت قبل
طرح کاهش مناسبات جمهوری اسلامی ایران با انگلیس شامل یک ماده واحده و یک تبصره با ۲۳ امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد. وی افزود: مردم این روزها با طومارهایی بلند از مجلس شورای اسلامی می‌خواهند هر چه سریعتر وضعیت سفیر انگلیس در ایران مشخص شود. نماینده همدان در مجلس تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای از دولت خواسته‌اند که هر چه سریعتر وضعیت سفیر انگلیس تعیین تکلیف شود. سفیر انگلیس باید از تهران اخراج شودحجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی بیان کرد: نتیجه دیپلماسی خنده وزارت خارجه این است که سفیر انگلیس دست به چنین گستاخی در خاک ما می‌زند. براساس اخبار، سفیر انگلیس در تهران در تجمعی غیرقانونی حضور پیدا کرده و اقدام به تهیه کلیپ کرده است و توسط نیروی انتظامی دستگیر شده است.

خون فروشی مردم به ستوه‌ آمده در دوران پهلوی! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، علی افشاری فعال اپوزیسیون، در گفت‌وگو با شبکه سعودی ایران اینترنشنال، درباره وضعیت مردم در دوران پهلوی صحبت کرد. این فعال اپوزیسیون گفت: به دلیل فقر تاریخی یک تقدیس سازی و سپیدسازی از دورانی می‌شود که در آن هراس از ساواک نفس مردم را گرفته بود. مردم از رژیم پهلوی به ستوه آمده‌ بودند و خون‌هایشان را می‌فروختند. بیشتر بخوانید: وقتی حنای ربع پهلوی حتی در شبکه‌های سعودی هم رنگی نداردانتهای پیام/
رکنارکنا1 روز قبل
بالاخره «غلامرضا تختی» مرد. اما با تغییر نظام سیاسی، نامش از بسیاری از نام‌های مطرح در عرصه عمومی جامعه، زنده‌تر بود. گویا در این حجم از معابر اصلی و فرعی و ورزشگاه و سالن‌های ورزشی، فقط نام‌ غلامرضا تختی زیادی کرده است. هفدهم دی‌ماه، پنجاه‌ودومین سالروز درگذشت غلامرضا تختی بود. به نظر شما، نام و بزرگی غلامرضا تختی، این روزها بلای جان چه کسانی شده است؟ چه کسانی قرار است با کوچک‌شدن قواره اجتماعی و پهلوانی غلامرضا تختی، به چشم بیایند؟ چه کسانی امروز از جایگاه و علاقه مردم به غلامرضا تختی رنج می‌برند؟ چه کسانی قرار است بر جایگاه پهلوانی او، در میان مردم بنشینند؟ «…گیرم که فلک جامه دهد، کو اندام …» برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
راه‏ها و زیرساخت‏های کشاورزی در ۳ استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی در سیل دو هفته گذشته بیش از سه هزار میلیارد تومان خسارت دیده‌اند. اما استان سیستان و بلوچستان فقیرترین استان از نظر جاده سازی در کشور به حساب می‌آید. زمین‏های سیستان و بلوچستان به سختی آب جذب می‏کنند و همین موجب به‌وجود آمدن گودال‌های چند متری شده است. روز پنج‌شنبه، ۲۶ دی ۹۸ وزارت جهاد کشاورزی درباره خسارت‌های وارد شده به بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان و برآوردهای انجام شده در این مورد خبری را منتشر کرد. در نتیجه فقر استان سیستان و بلوچستان در موضوع راه و شهرسازی باعث شده تا خسارات سیل در این استان بیش از سایر مناطق خود را نشان دهد.
ایرناایرنا1 روز قبل
وی افزود: با تعیین تکلیف این بخش کوچک، فرآیند حقوقی پرونده به پایان خود نزدیک‌ می‌شود و بهانه‌ای برای عدم پرداخت بدهی باقی نخواهد ماند. پس از انقلاب اسلامی این قرارداد لغو شد و با توجه به آنکه ایران همه پول قرارداد را پرداخت کرده بود، خواستار بازپس‌گیری پول خود شده است. سفیر ایران در انگلیس دو سال پیش از آمادگی لندن برای پرداخت بدهی ایران خبر داد و گفت: بعد از دو دهه دعوای حقوقی سنگین بین ایران و انگلیس، پرداخت مطالبه ایران از انگلیس به مرحله‌ نهایی خود رسیده و قرار است این بدهی طی روزهای آینده به ایران پرداخت شود. دادگاه انگلیس پنج ماه پیش با صدور حکمی طرف انگلیسی را از پرداخت بخشی از سود بدهی مربوط به سال‌های تحریم معاف کرد. بنا به یک تخمین، سود پول ایران در سال‌های ٢٠٠٨ تا ٢٠١٨ نزدیک بیست میلیون پوند (١٩٫٧) برآورد می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: برای کسانی که متصرف املاک بنیاد هستند و نه اجاره نمی‌دهند و نه تخلیه نمی‌کنند، حکم قضایی تخلیه را خواهیم گرفت. یا مثلا بنیاد مستضعفان کارخانه فولادی را از رژیم قبل به ارث نبرد، ولی امروز ۱۰ درصد فولاد کشور را بنیاد مستضعفان تولید می‌کند. به گفته فتاح، بنیاد مستضعفان به هیچ وجه بدهی مالیاتی ندارد و معافیت مالیاتی ندارد و سازمان مالیاتی هم گواه این مدعا است. به گفته فتاح ۶۰۰ هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله از سوی بنیاد مستضعفان واگذار شده و تمام سود بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی هزینه خواهد شد. به گفته رئیس بنیاد مستضعفان همه پرداختی‌ها و حقوق مدیران بنیاد در چارچوب ضوابط است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن عصر امروز (یکشنبه) در صحفه توییتر خود نوشت: «روزهای چهارشنبه و‌ پنجشنبه این هفته، جلسه استماع دادگاه تجدیدنظر مربوط به بخش کوچکی از مبلغ بدهی قرارداد تسلیحاتی انگلیس به ایران، در لندن تشکیل می‌گردد». وی در ادامه خاطرنشان کرد: «با تعیین تکلیف این بخش کوچک، فرآیند حقوقی پرونده به پایان خود نزدیک‌ می‌شود و بهانه‌ای برای عدم پرداخت بدهی باقی نخواهد ماند.» بدهی دولت انگلیس به ایران، به یک قرارداد تسلیحاتی منعقده در دهه ۱۹۷۰ میلادی بر می‌گردد که دولت وقت انگلیس با شاه مخلوع ایران منعقد کرده بود. این پول از سوی شاه ایران به انگلیس پرداخت شده بود، اما تجهیزات نظامی موضوع قرارداد هیچگاه به دولت ایران تحویل داده نشد. در پاییز سال ۹۶، بحث پرداخت بدهی معوق دولت انگلیس به ایران بر سر زبان‌ها افتاد. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 روز قبل
این پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: از زمان رسمی شدن مذهب شیعه اثنی‌عشری در کشور، زمینه برای ایجاد نهادهای مذهبی فراهم شد، پشتیبانی شاهان صفوی این امکان را به وجود آورد که یک نهاد استثنایی به نام هیأت‌ مذهبی به وجود بیاید که در هیچ تمدن دیگری نمونه ندارد و مختص شیعه است. حفظ این روحیه باعث ایجاد بصیرت می‌شود و در مقاطع حساس راهگشاست. مثلا در فتنه ۸۸ دیدیم که بچه‌های هیأتی وارد شدند و کار سران فتنه را یکسره کردند. وی با اشاره به اینکه هیئت‌ها می‌توانند در رفع مشکلات جامعه موثر باشند و هدف، تنها احساس ارادت به ائمه نیست، اضافه کرد: این احساسات باید نمود بیرونی داشته باشد؛ گسترش هیئت‌ها می‌تواند در عرصه‌های دیگر نیز به جوانان انگیزه دهد، و پیشرفت مارا تضمین و تسریع کند. انتهای پیام/
ایرناایرنا1 روز قبل
چهارباغ یکی از خیابان‌های تاریخی و اصلی اصفهان است و به دو بخش چهارباغ صفوی و چهارباغ عباسی بخش می‌شود. چهارباغ عباسی یکی از خیابان‌های تاریخی شهر اصفهان است که بین دروازه دولت و سی و سه پل قرار دارد. دو قسمت چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا در عصر شاه عباس یکم طراحی و اجرا شد و تاریخ تقریبی ساخت آن به سال ۱۰۰۰ هجری قمری (۱۵۹۱ میلادی) برمی‌گردد. چهارباغ پایین (چهارراه تختی تا دروازه دولت) در دوره رضا شاه پهلوی و با همان طرح به چهارباغ دوره صفوی افزوده گردید. پل الله وردی خان یا سی و سه پل، خیابان چهارباغ را به دو قسمت (خیابان چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی) تقسیم می‌کرده و راه ارتباط چهار باغ بالا و چهارباغ عباسی بوده‌است.
ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس بنیاد مستضعفان از تبدیل کاخ مرمر به موزه خبر داد. به گزارش ایلنا، سیدپرویز فتاح (رئیس بنیاد مستضعفان) از تبدیل کاخ مرمر به موزه خبر داد. او در برنامه تلویزیونی پایش اعلام کرد: بعد از تخلیه کاخ مرمر قرار بود این کاخ برای پذیرش مهمانان خارجی و تشریفات استفاده شود. امروز ما می‌خواهیم کاخ مرمر را به موزه‌ای در شأن مردم تبدیل کنیم تا همه بتوانند از آن بازدید و استفاده کنند. فتاح ادامه داد: امیدواریم در دهه فجر بتوانیم اعلام کنیم که کاخ مرمر آماده بهره‌برداری و حضور مردم است.

به انتهای لیست رسیدید