پیری جمعیت

پیری جمعیت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
به عنوان نمونه بند ۱۲ سیاست‌های کلی خانواده به حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان تأکید می‌کند. بر اساس آمارها حدود ۱۲ درصد از زنان را، زنان سرپرست خانواده تشکیل می‌دهند که نیازمند حمایت‌های ویژه هستند. ۸۱ درصد زنان سرپرست خانواده در دهک اول، بیسواد هستند. با این حال هنوز فراکسیون زنان مجلس، این سیاست‌ها را تصویب نکرده است تا به مرحله اجرا رسیده و بخشی از مشکلات زنان سرپرست خانوار حل شود. در شرایطی که سیاست‌های کلی خانواده اهتمام ویژه‌ای به حل مشکلات زنان دارد، برخی مسئولین به دنبال نسخه‌های وارداتی برای زنان هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به نقل از معظم له به این شرح منتشر کرد: پیر شدن کشور، کم شدن نسل جوان در چندین سال بعد، از همان چیزهائی است که اثرش بعدا ظاهر خواهد شد؛ آن روز دیگر قابل علاج نیست؛ اما امروز چرا، امروز قابل علاج است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به نقل از معظم له به این شرح منتشر کرد: «فرزندآوری یک مجاهدت بزرگ است. ما با خطاهائی که داشتیم، با عدم دقت‌هائی که از ما‌ها سر زده، یک برهه‌ای در کشور ما متأسفانه این مسئله مورد غفلت قرار گرفت و ما امروز خطراتش را داریم می‌بینیم. من بار‌ها این را به مردم عرض کرده‌ام: پیر شدن کشور، کم شدن نسل جوان در چندین سال بعد، از همان چیزهائی است که اثرش بعدا ظاهر خواهد شد؛ وقتی هم اثرش ظاهر شد، آن روز دیگر قابل علاج نیست؛ اما امروز چرا، امروز قابل علاج است.» ۱۳۹۲/۰۲/۱۱انتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل ازشینهوا، سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد بیش از دو میلیارد نفر در جهان دچار مشکلات بینایی هستند که سبک زندگی و عدم فعالیت فیزیکی از عوامل اصلی آن است. سازمان جهانی بهداشت در آستانه روز جهانی بینایی (دهم اکتبر) در گزارشی ضمن استقبال از موفقیت‌های به دست آمده اخیر در زمینه از بین بردن بیماری هایی همچون تراخم (ورم ملتحمه گرانول) در هشت کشور جهان، هشدار داد مشکلات بینایی بیش از پیش با سبک زندگی افراد از جمله مدت زمان سپری شده در مقابل صفحات نمایش، در ارتباط است. دکتر آلارکوس سیزا (Alarcos Cieza) از سازمان جهانی بهداشت در جمع خبرنگاران در ژنو گفت جوانان مهمترین گروه در معرض خطر هستند. یکی از عوامل بالقوه افزایش شمار کودکان دچار نزدیک بینی این است که کودکان زمان کافی در فضای بیرون از خانه سپری نمی‌کنند. دکتر استوارت کیل از سازمان جهانی بهداشت گفت: «هنگامی که شما در داخل خانه هستید، چشم شما هرگز استراحت نمی‌کند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب گفت: در شهرستان بیجار بیش از ۱۳ هزار نفر سالمند زندگی می‌کنند. حسین جعفری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار گفت: دوران پس از ۶۰ سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است. مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار، با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان کرد: در شهرستان بیجار بیش از ۱۳ هزار نفر سالمند زندگی می‌کنند. جعفری ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در سطح استان در صدر جدول قرار دارد و شاخص سالمندی بیجار در این سامانه ۷۰/۴ است. جعفری در پایان تاکید کرد: آغوش گرم خانواده سلامت روانی سالمندان را تضمین می‌کند و بخش عمده ایی از مشکلات این قشر را مرتفع می‌نماید.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 هفته قبل
عصر کرد - مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب گفت: در شهرستان بیجار بیش از ۱۳ هزار نفر سالمند زندگی می‌کنند. حسین جعفری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار گفت: دوران پس از ۶۰ سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است. مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار، با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان کرد: در شهرستان بیجار بیش از ۱۳ هزار نفر سالمند زندگی می‌کنند. جعفری ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در سطح استان در صدر جدول قرار دارد و شاخص سالمندی بیجار در این سامانه ۷۰/۴ است. جعفری در پایان تاکید کرد: آغوش گرم خانواده سلامت روانی سالمندان را تضمین می‌کند و بخش عمده ایی از مشکلات این قشر را مرتفع می‌نماید.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 هفته قبل
عصر کرد - مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب گفت: در شهرستان بیجار بیش از ۱۳ هزار نفر سالمند زندگی می‌کنند. حسین جعفری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار گفت: دوران پس از ۶۰ سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است. مدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار، با اشاره به آمارهای استخراج شده از سامانه سیب بیان کرد: در شهرستان بیجار بیش از ۱۳ هزار نفر سالمند زندگی می‌کنند. جعفری ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در سطح استان در صدر جدول قرار دارد و شاخص سالمندی بیجار در این سامانه ۷۰/۴ است. جعفری در پایان تاکید کرد: آغوش گرم خانواده سلامت روانی سالمندان را تضمین می‌کند و بخش عمده ایی از مشکلات این قشر را مرتفع می‌نماید.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
دوران پس از ۶۰ سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی‌شمارند؛ دورانی که به اعتقاد جامعه شناسان این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است. *۳۱ درصد سالمندان تحت پوشش بیمه تکمیلیرئیسی با بیان اینکه ۹۴ درصد سالمندان بیمه پایه دارند، گفت: ۳۱٫۳۴ درصد سالمندان تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند؛ ضمن اینکه نیاز سالمندان به بستری شدن دو برابر افراد عادی جامعه است. معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه ۵۶٫۵ درصد سالمندان فعالیت فیزیکی ناکافی دارند، گفت: ۲۱ درصد سالمندان سابقه مصرف دخانیات داشته، ضمن اینکه ۲۶ درصد سالمندان نیز در سال گذشته حداقل یک بار زمین خورده و دچار شکستگی شده‌اند. سالمندان جامعه چه زن یا مرد دارای نیازهای مختلفی هستند که باید توسط فرزندان و جامعه و متولیان و مسئولان حوزه‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد. برکاتی ادامه داد: وزارت بهداشت در حوزه‌های پیشگیری، بهداشت، غربالگری و درمان در این طرح مشارکت دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
تعداد جمعیت سالمند کشور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۵، حدود هفت‌درصد افزایش داشته است. شاخص پیری جمعیت در کشور از ۱۴٫۸ درصد در سال ۳۵ به ۳۹٫۵ درصد در سال ۹۷ رسیده است. براساس برآورد انجام‌شده در سال ۹۷ بیشترین تعداد جمعیت سالمندان مربوط به تهران با یک‌میلیون و ۵۰۳‌هزار سالمند است. استان گیلان با ۱۳٫۹ درصد، مازندران با ۱۲ درصد و آذربایجان‌شرقی، همدان، مرکزی و اصفهان با ۱۱٫۱ درصد بیشترین درصد سالمندان در قیاس با کل کشور را دارند. سیستان و بلوچستان با ۴٫۹ درصد، هرمزگان با ۶٫۲ درصد و بوشهر با ۷٫۱ درصد به ترتیب حائز کمترین درصد‌های جمعیت سالمندان به جمعیت کل کشور هستند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه برای پیشگیری و توانمند سازی سالمندان باید تمهیدات لازم را فراهم کرد، گفت: جوامع در حال توسعه، زمان کمتری برای پیری جمعیت از نظر برنامه ریزی دارند، لذا در این خصوص باید شتاب بیشتری داشته باشند. سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه برای پیشگیری و توانمند سازی سالمندان باید تمهیدات لازم را فراهم کرد، گفت: جوامع در حال توسعه، زمان کمتری برای پیری جمعیت از نظر برنامه ریزی دارند، لذا در این خصوص باید شتاب بیشتری در این حوزه داشته باشند. وی سیاست‌های کشور را در سال ۹۵ افزایش جمعیت ذکر کرد و گفت: از اواخر دهه ۸۰ تا دهه ۹۰ سیاست کشور به سمت افزایش جمعیت پیش می‌رود. بنابراین باید در هر دوره‌ای توازن جمعیتی و برنامه ریزی برای افزایش جمعیت را داشته باشیم. سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، توجه و برنامه ریزی برای مدیریت سالمندی را امری اساسی، لازم و ضروری عنوان کرد و افزود: در امر پیشگیری، درمان، بازتوانمندی و آماده سازی بسترهای لازم علاوه بر سازمان بهزیستی همه سازمان‌های دولتی، غیردولتی، مردم نهاد و آحاد جامعه از جمله رسانه‌ها باید برای ارتقا جایگاه سالمندان تعامل و همکاری کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
برآوردها حاکی از آن است که در سال ۹۸، نسبت جمعیت سالمند به کل جمعیت کشور به ۱۰درصد می‌رسد و جمعیت ایران یک قدم به دوره سالمندی نزدیک‌تر می‌شود. در سایه این تغییر بنیادین، اکنون سه‌چهارم جمعیت سالمند کشور در مناطق شهری سکونت دارند. نکته دیگر نیز پیرتر بودن جمعیت شهری نسبت به روستایی است که شاخص پیری آن به‌ترتیب ۴۱ و ۳۷ برآورد می‌شود. براساس آمارها، نرخ مشارکت اقتصادی سالمندان در مناطق شهری ۱۲٫۷درصد با نرخ بیکاری ۳٫۵درصد و در مناطق روستایی نرخ مشارکت اقتصادی ۲۷٫۳درصد و نرخ بیکاری آنها ۰٫۹درصد بوده است. این آمارها نشان می‌دهد جمعیت سالمند کشور با وجود اینکه از سن کار خارج شده‌اند، اما همچنان در بازار کار حاضر هستند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز3 هفته قبل
سه استان گیلان، مازندران و آذربایجان شرقی در سال گذشته نسبت به دیگر استان‌های کشور بیشترین جمعیت سالمند را داشته‌اند، همچنین به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت زیر ۱۵ ساله، حدود ۴۰ نفر ۶۰ ساله و بیشتر در کشور زندگی می‌کنند. همچنین متوسط رشد سالیانه جمعیت در افراد سالمند در دوره سال‌های ۹۷-۹۵ حدود ۳٫۴ درصد شده، اما این شاخص برای جمعیت کل کشو حدود ۱٫۳ درصد است. همچنین شاخص پیری جمعیت ایران در حدود شش دهه اخیر از حدود ۱۵ نفر در ۱۰۰ نفر به بیش از ۳۹ نفر رسیده است. آمارها نشان می‌دهد کشور در حال نزدیک شدن به میانسالی و گروه کشورهای با ترکیب جمعیت پیر است؛ به عبارتی دیگر در سال گذشته به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت زیر ۱۵ ساله کشور، حدود ۴۰ نفر ۶۰ ساله و بیشتر در کشور زندگی می‌کنند. استان‌های جوان کشور که کمترین نسبت جمعیت سالمند را دارند سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر به ترتیب با ۴٫۹ درصد، ۶٫۲ درصد و ۷٫۱ درصد قرار دارند.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، فردین مهرابیان صبح یکشنبه در همایش سالمندی، فرصت‌ها و چالش‌ها در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه استان گیلان دارای رتبه یک سالمندی در کشور است، اظهار کرد: ۱۳٫۲۵ درصد جمعیت استان گیلان بالای ۶۰ سال هستند و سالمندان شهری از جمعیت سالمندی روستایی کمتر است. مهرابیان با اشاره به ویژگی‌های پیری جمعیت، آن را در جهان فراگیر، پایدار و برگشت ناپذیر عنوان کرد و گفت: پیری جمعیت طی قرن‌های ۲۰ و ۲۱ روند افزایشی یافته و سریع‌تر از نرخ رشد جمعیت شد و شامل گروه سنی ۸۰ ساله و بالای آن است. وی ادامه داد: پیری جمعیت در کشورهای در حال توسعه سریع‌تر داشته و زنان بیشترین افراد سالمند را تشکیل می‌دهند. وی افزود: درصد تاهل در مردان سالمند بیش از دو برابر زنان سالمند که این درصد در شهر و روستا تقریبا برابر است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیش از یک سوم سالمندان برای ادامه زندگی وابسته به کمک همراهان خود هستند، ادامه داد: ۱۶٫۲درصد سالمندان شهری و ۸٫۶ سالمندان فاقد پوشش بیمه‌ای هستند.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، حسین نحوی‌نژاد صبح امروز در همایش «سالمندی، فرصت‌ها و چالش‌ها» در رشت اظهار داشت: شعار سال ۲۰۱۹ روز جهانی سالمندان، «برابری و فرصت برابر برای همه سنین» است. وی به اهداف این سند ملی اشاره کرد و افزود: ارتقای سطح فرهنگی جامعه و توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان، ارتقای سرمایه اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در امور سالمندی و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان از اهداف سند سالمندان است. مدیرکل بهزیستی استان گیلان رسیدگی به سالمندان را کاری توسعه محور دانست و خاطرنشان کرد: اگر فرد جوان شاغلی دغدغه ذهنی سلامت والدین سالمند خود را داشته باشد، نمی‌تواند کار خود را به‌درستی انجام دهد لذا ارتقای سلامت سالمندان امری ضروری برای پیشرفت جامعه است. فردین مهرابیان با اشاره به اینکه جوامع فقیر و توسعه‌نیافته باید با شتاب بیشتری برای جمعیت سالمندی برنامه‌ریزی کنند ابراز داشت: آمارهای کشوری نشان می‌دهد که جمعیت ایران به سمت پیری و سالمندی می‌رود. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۱۳٫۲۵ از کل جمعیت استان گیلان سالمند است خاطرنشان کرد: جمعیت سالمندان شهری در گیلان نسبت به جمعیت سالمندان روستایی کمتر است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، با پایان قرن بیستم، سؤال اصلی در مورد مسأله جمعیت این است که چگونه می‌توان از افزایش جمعیت جهان به بیش از ۲۰ میلیارد نفر در پایان قرن بیست و یکم جلوگیری کرد. طی دو دهه اخیر پیش بینی‌های جمعیتی حاکی از این هستند که تغییر جمعیتی، از الگوی رشد مداوم به الگوی کاهش و پیری جمعیت در حال گذار است. در حال حاضر در اکثر کشورها جمعیت در سن کار بیشتر از جمعیت وابسته است، به طوری که در کل دنیا، تعداد افراد در سن کار، پنج برابر جمعیت افراد بالای ۶۰ سال است. این نسل‌ها به سنین پیری وارد خواهند شد و بسیاری از آنها تا هشتاد و نود سالگی را تجربه خواهند کرد. سؤال این است که کشورهای مختلف که در مراحل متغیری از گذار سنی هستند، با این چالش‌ها چگونه مواجه خواهند شد؟ کتاب تغییر جمعیت و آینده جهان؛ چگونه تغییرات جمعیت، آینده جهان مارا رقم خواهد زد؟ نوشته سارا هارپر با ترجمه روح الله جلیلی و لیلا زندی به همت انتشارات نقد فرهنگ به بهای ۳۵۰۰۰ تومان منتشر شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
چندی پیش مهین‌السادات عظیمی، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت در مصاحبه با قدس گفته بود: بر اساس آخرین بررسی‌های آماری سال ۱۳۹۵، ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور سالخورده‌اند که این رقم ۲/۹ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. منتها با توجه به روند رشد جمعیت سالمند در سال‌های اخیر پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند شوند که در این صورت جمعیت سالمند کشورمان از میانگین آسیا و حتی دنیا بیشتر خواهد بود و از هر سه نفر، یک نفر سالمندی را تجربه خواهد کرد. یعنی اکنون به این پدیده ورود کرده‌ایم و پنجره پیری در کشور به ویژه در استان‌های شمالی کاملا مشهود و هویداست. این موضوع از جمله معضلاتی است که جامعه را به سمت پنجره پیری سوق داده است. به هر حال برای خروج کشور از پدیده سالمندی راهی جز افزایش سطح رفاه جامعه، ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی و ازدواج آسان برای جوانان نیست.
فارسفارس3 هفته قبل
یک پژوهشگر حوزه جمعیت گفت: در شرایط کنونی اصلی‌ترین و نخستین مانع فرزندآوری خانواده‌های ایرانی سبک زندگی، فرهنگ و نوع نگرش به فرزندآوری است. مثلا فرهنگ، تبلیغات رسانه‌ای، سیاست‌های دولتی، دلایل روانشناختی و برخی مسائل در حوزه زناشویی و این روزها … تغییر سبک زندگی! البته (تاکید می‌کنیم) شاید مهم‌ترین عامل بروز چنین معضلی مثلا در شهر تهران، تغییر سبک زندگی باشد. اگر قرار است برای تغییر روند رشد جمعیت، سیاستی به کار رفته شود باید در راستای اصلاح سبک زندگی باشد. همه این شواهد آماری موجود حاکی است که با وجود اهمیت متغیر اقتصاد در الگوی فرزندآوری اما در شرایط کنونی اصلی‌ترین و نخستین مانع فرزندآوری خانواده‌های ایرانی سبک زندگی و فرهنگ است.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 هفته قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
آخرین آمارهای سرشماری کشور در سال ۹۵ نشان می‌دهد، حدود ۱۰‌درصد از جمعیت کل کشور سالمند هستند. او با بیان آنکه بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته تا سال ۱۴۰۵، سه‌میلیون نفر به جمعیت ۶۰ سال به بالای کشور افزوده خواهد شد، گفت: در ۱۰ سال آینده جمعیت سالمندان بالای ۶۰ سال کشور به ۱۰٫۵‌میلیون نفر برابر با ۷/۱۰‌درصد جمعیت کشور می‌رسد. بازهم مشکلی به نام دهه ۶۰وی همچنین خاطرنشان می‌کند: ‌ مهم‌ترین عاملی که باعث افزایش روند پیری جمعیت در ایران شد، رشد جمعیت در دهه ۶۰ است. همه این اتفاقات دست به دست هم داد تا در ۳ دهه آینده، ۳۰‌درصد از جمعیت کشور سالمند شود. اگر جمعیت کشور ۹۰‌میلیون نفر باشد، ۳۰میلیون نفر از این تعداد سالمند خواهند بود.
ایسناایسنا4 هفته قبل
معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور گفت: ‌در کشور ایران ۱۳۰۰ شهر و ۳۷ هزار روستا داریم که هر کدام ظرفیت‌ها و جاذبه‌های خاص خود را دارند. وی تصریح کرد: سیاست ملی شهری در تشکیل شهرها کمک می‌کند تا نقاط دارای قابلیت شهر شدن مشخص و مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین باید بسترها و زیرساخت‌های مختلف را فراهم کرد تا سرمایه گذار و گردشگر و … به سمت شهر بیاید. در وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها نیز آمادگی همکاری برای تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل را داریم. لذا در کنار موارد لازم برای توسعه توجه به همکاری بخش خصوصی نیز ضرورت دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
کاهش میزان باروری از مباحثی است که در سال‌های اخیر باعث کوچک شدن خانوارهای ایرانی شده که بخشی از این موضوع اگرچه تحت تأثیر عوامل اقتصادی بوده اما تحولات و تغییرات در نگرش زنان و موضوعات جسمی در عدم باروری موفق نیز در کاهش این شاخص تأثیر مستقیم داشته است. نتیجه استعمال دخانیات، کاهش باروری استوی با بیان این که مصرف دخانیات اثر نامطلوبی در باروری دارد، می‌گوید: اگرچه مصرف سیگار و قلیان لزوما باعث ناباروری نمی‌شود، اما می‌تواند اثرهای منفی در قدرت باروری زوج‌ها داشته باشد. کاهش جمعیت، دغدغه دولت استشریف ترکمن نژاد رییس مرکز بهداشت شمال تهران نیز با بیان این که دغدغه امروز مسئولان؛ کاهش نرخ باروری و افزایش سن ازدواج است، می‌گوید: موضوع فرزند آوری و کاهش جمعیت جزء دغدغه‌های کشور است، این که جمعیت جایگزینی نداشته باشد و یا کشور دچار پدیده پیری جمعیت شود. وی تاثیر منفی تبلیغات برخی سیستم‌های حمایتی اجتماعی، نبود حمایت و نظارت کافی بر موضوع امنیت شغلی، آشنایی با وسایل کنترل باروری و تنظیم خانواده، بالارفتن سن ازدواج به واسطه ادامه تحصیل را از مهمترین عوامل کاهش زاد و ولد در کشور ذکر می‌کند. وی کار سخت و پر استرس در زنان و مردان را یکی دیگر از عوامل ناباروری ذکر می‌کند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
بحران جمعیتی در پرتغال این کشور را با مشکلاتی در زمینه رشد اقتصادی، پرداخت حقوق بازنشستگان، خدمات سلامت عمومی و خدمات مراقبت از سالمندان روبرو کرده است و کارشناسان معتقدند رکود اقتصادی نیز از بحران جمعیتی حاصل شده است. بحران جمعیتی در عمل موجب خالی شدن بسیاری روستاها و شهرهای کوچک از سکنه شده و مشکل تمرکزگرایی را در پرتغال به وجود آورده است. از این رو دولت پرتغال در تلاش است تا با اتخاذ سیاست‌هایی در جهت کنترل بحران جمعیت، از ابعاد این بحران بکاهد. پرتغال به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، نه تنها از بحران جمعیتی گریبان گیر این اتحادیه مصون نمانده، بلکه گسترده‌ترین سطح از بحران در این اتحادیه را تجربه می‌کند. نرخ باروری پرتغال در سال ۱۹۵۵، عدد ۳٫۱ بوده که در سال ۲۰۱۹ به ۱٫۲۷ رسیده است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «اس ار اف» سوئیس، بعد از موفقیت چشمگیر حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» عرصه اقتصادی آلمان درباره تاثیرات این مسئله ابراز نگرانی کرد. حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در انتخابات ایالتی براندنبورگ و زاکسن توانست با کسب آرائی چشمگیر جایگاه دومین حزب قدرتمند را کسب کند. حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود ریزش آراء شدید نسبت به دور قبل البته توانست در جایگاه قدرتمندترین حزب در ایالت زاکسن قرار گیرد. برنده بزرگ این انتخابات ایالتی حزب افراطی جایگزینی برای آلمان بود که نتیجه تاریخی را دراین انتخابات به دست آورد. حزب دموکرات مسیحی هم بدترین نتیجه خود در این انتخابات ایالتی به دست آورد و بعد از حزب افراطی در جایگاه سوم قرار گرفت.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، احد جمالی پیش از ظهر دوشنبه در نشست شورای ثبت احوال و شورای راهبردی جمعیت استان، افزود: باید نوسانات و تغییرات جمعیتی با نگاه کارشناسی و پژوهشی مورد توجه قرار بگیرد. جمالی با اشاره به ظرفیت‌ها نیروی انسانی کشور، تصریح کرد: جمعیت کشور ما یک درصد جمعیت دنیاست و بیش از ۳ درصد منابع دنیا در کشور ما قرار گرفته و همچنین نیروی انسانی توانمندی در کشور وجود دارد. وی افزود: استفاده از این ظرفیت‌ها رشد توسعه و رفاه کشور را بیش از ۴ برابر رفاه جهانی قرار خواهد داد و باید آسیب شناسی در این راستا عملیاتی شود. جمالی با بیان اینکه نمودارها و آمارهای‌های جمعیتی هرکدام یک نماد و پیام دارند، اظهار کرد: در استان نیز باید اقدامات و آسیب شناسی هایی بر این اساس شکل بگیرد. وی با بیان اینکه تغییراتی در جشنواره شکل گرفته است، ابراز داشت: امید است افرادی که واقعا تلاش کرده‌اند، در این جشنواره دیده شوند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
نکته مهمتر اینکه آمریکا در حال از دست دادن علاقه مندی خود به خلیج فارس است. از صحبت‌های من نباید استنباط شود که آمریکا قصد دارد از خلیج فارس خارج شود، اما این علاقه مندی نسبت به دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی بسیار کمتر شده است. البته مزیت کنترل انرژی در خلیج فارس می‌تواند به آمریکا امتیاز کنترل بر چین را نیز بدهد. تنش‌ها در خلیج فارس بین تهران و واشنگتن می‌تواند تسهیل کننده مدیریت تنش بین چین و آمریکا باشد؛ بدین معنا که این تنش‌ها توجه آمریکا را از شرق آسیا به خلیج فارس معطوف می‌کند. در همین حال وجود بحران‌ها در خلیج فارس نیز فرصت هایی را برای نقش آفرینی‌های جدید فراهم می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
نکته مهمتر اینکه آمریکا در حال از دست دادن علاقه مندی خود به خلیج فارس است. از صحبت‌های من نباید استنباط شود که آمریکا قصد دارد از خلیج فارس خارج شود، اما این علاقه مندی نسبت به دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی بسیار کمتر شده است. البته مزیت کنترل انرژی در خلیج فارس می‌تواند به آمریکا امتیاز کنترل بر چین را نیز بدهد. تنش‌ها در خلیج فارس بین تهران و واشنگتن می‌تواند تسهیل کننده مدیریت تنش بین چین و آمریکا باشد؛ بدین معنا که این تنش‌ها توجه آمریکا را از شرق آسیا به خلیج فارس معطوف می‌کند. در همین حال وجود بحران‌ها در خلیج فارس نیز فرصت هایی را برای نقش آفرینی‌های جدید فراهم می‌کند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
یک نکته‌ی قابل‌توجه این بود که برخی از فعالان استانی حوزه خانواده هم به این مراسم دعوت شده بودند و به نظرم این انتخاب، انتخاب خوبی بود. در حوزه خانواده، رویکرد آسیب‌شناسانه غلبه داردبحث دیگری بحث ارتباط بین نهادهای مختلف در حوزه خانواده بود. گزاره انتقادی ای که این روزها مطرح می‌شود این است که این نهادها تجمیع شده و فراگیر نیستند. من فکر کنم علت این است که اولا ما تحلیل دقیقی از وضعیت حوزه‌‌ خانواده نداریم. همه این‌ها حوزه خانواده را به جزیره‌های جدا از هم که رابطه‌ی ارگانیکی بین‌ آن‌ها وجود ندارد تبدیل کرده است. همین مسائل باعث شده حوزه خانواده آن جور که باید و شاید حقش ادا نشود و مسائلش حل نشود.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

کاهش جمعیت