کارگران

الفالف14 ساعت قبل
کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به عدم تناسب حقوق دریافتی کارگران با مخارج و هزینه‌های زندگی‌شان گفت: حقوق کارگران ایرانی، جزو پایین‌ترین حقوق‌های پرداختی به قشر کارگر در دنیا است. حاجیانفرد بیان کرد: مهمترین دغدغه سازمان بینالمللی کار ILO، مربوط به تعیین حداقل دستمزد موضوع مقاوله نامه شماره ۱۳۱ و توصیه نامه شماره ۱۳۵ در خصوص تعیین حداقل دستمزد مصوب ۱۹۷۰ میلادی موضوع مهمی است که باید مورد مطالعه قرار گیرد. بررسی این موضوع بیانگر اهمیتی است که سازمان بینالمللی کارILO به مساله حداقل دستمزد در سطح جهانی دارد. این در حالیست که حداقل حقوق دریافتی کارگران در ایران طبق حداقل حقوق مصوب سال ۹۷، ۱۱۱۵۱۴۰ تومان است. وی ادامه داد: این در صورتی است که حداقل حقوق در کشورهای اروپای غربی حدود ۲۰۰۰دلار در ماه و برای کشورهای اروپای شرقی که حقوق خیلی کمتری را پرداخت می‌کنند بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار بوده که حدودا ۴ الی ۴ برابر حداقل حقوق در کشور ما است.
ایلناایلنا22 ساعت قبل
محمد شریعتمداری عصر امروز در جمع کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه حاضر شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاع اجتماعی) عصر امروز (۲ اسفندماه) از مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دیدار کرده و از مشکلات کارگران این واحد تولیدی مطلع شد. این در حالی است که روزهای گذشته جمعی از کارگران بازنشسته و شاغل این مجتمع دنبال وصول مطالبات سنوات سال‌های ۹۵ و ۹۶ خود بودند که تعدادشان به حدود ۲۶۰ نفر می‌رسد. کارگران کشت و صنعت هفت‌تپه خواستار مشخص شدن وضعیت قرارداهای کاری خود هستند. در عین حال مسئولان متعهد شده بودند با کارگران پیمانکاری این واحد تولیدی قرارداد دائم ببندند.
الفالف20 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۱۰ ۳۹۷۱۲۰۲۱۸۱به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاع اجتماعی) عصر امروز (۲ اسفندماه) از مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه دیدار کرده و از مشکلات کارگران این واحد تولیدی مطلع شد. این در حالی است که روزهای گذشته جمعی از کارگران بازنشسته و شاغل این مجتمع دنبال وصول مطالبات سنوات سال‌های ۹۵ و ۹۶ خود بودند که تعدادشان به حدود ۲۶۰ نفر می‌رسد. کارگران کشت و صنعت هفت‌تپه خواستار مشخص شدن وضعیت قرارداهای کاری خود هستند. در عین حال مسئولان متعهد شده بودند با کارگران پیمانکاری این واحد تولیدی قرارداد دائم ببندند.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بازدید از شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با کارگران این شرکت دیدار و گفت و گو کرد. به گزارش ایسن، محمد شریعتمداری امروز ۲ اسفندماه با حضور در شهرستان شوش از شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بازدید و با کارگران این شرکت گفت و گو کرد. پیگیری مطالبات و قراردادهای موقت کارگری، حل مشکلات تولید، نوسازی و اورهال کارخانه از جمله مباحث مطرح شده در این بازدید بود. شریعتمداری در جمع کارگران قول پیگیری مطالبات و درخواست‌های کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را به آنها داد. در این بازدید غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را همراهی کرد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا رشد و بالندگی هر جامعه استفاده بهینه از نیروی انسانی آن کشور است. کارگران در نظام سرمایه‌داری نقش ابزار سودآوریدر سرمایه‌داری یا «کپیتال» مسئله تبعیض به صورت افراطی‌ دیده می‌شود به گونه‌ای که مفهوم سرمایه‌داری با نظام طبقاتی به شدت گروه خورده است. بنابراین مشخصهٔ بارز قانون سرمایه‌داری آن است که تولید کالا در درجهٔ اول از برای کسب سود اقتصادی انجام می‌گیرد و نه لزوما رفع نیازهای انسان‌ها. مباحث اقتصاد سیاسی به مطالعهٔ این موضوع می‌پردازد که قانون سرمایه‌داری تا چه اندازه مسئول استثمار اقتصادی، جنگ‌های امپریالیستی، استعمارگرایانه و ضدانقلابی، همچنین سرکوب کارگران، اتحادیه‌های صنفی و نسل‌کشی است. این خلاصه‌ای از بینش سرمایه‌داری نسبت به جامعه و کارگران است.
ایلناایلنا1 روز قبل
یک فعال کارگری گفت: تا وقتی که ایرادات قانون شوراهای اسلامی کار را نتوانیم رفع کنیم، کارگران نمی‌توانند مطالبات خود را در قالب تشکل‌های واقعی مطرح کنند. عبدالله وطن‌خواه (فعال کارگری) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه در حال حاضر اصلاحیه‌ای از سوی فراکسیون کارگری و دبیر شوراهای اسلامی کار تهران برای اصلاح قانون شوراها به مجلس برده شده که نشان می‌دهد عدم تطابق قانون با مقاوله‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های سازمان جهانی کار مشکل‌زا شده است، اظهار داشت: سازمان جهانی کار آیین‌نامه‌های اجرایی شورای اسلامی کار را به عنوان آیین‌نامه تشکل کارگری نمی‌پذیرد. سازمان جهانی کار این ایراد را وارد دانسته است. وی افزود: شورای اسلامی کار یکی از سه شکل تشکل مجاز برای کارگران در ایران است. وطن خواه با اشاره به اینکه تعدادی از بندهای قانون شوراهای اسلامی کار مخالف حقوقی است که سازمان جهانی کار به کارگران داده است و از این رو کارگران قدرت تشکل‌یابی مستقل و آزاد ندارند، تصریح کرد: البته نه فقط شوراهای اسلامی کار بلکه انجمن‌های صنفی و مجمع نمایندگان کارگری نیز همین ایرادات را دارند.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ۲۰ نفر بر اثر انفجار خودرو بمبگذاری شده‌ای که کارگران میدان نفتی در حومه دیرالزور شرق سوریه را هدف قرار داد، خبر داد و اعلام کرد که بیشتر کشته شدگان را کارگران تشکیل می‌دهند. گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین گزارش داد: نیروهای سوریه دموکراتیک به منزلی در شهر الشحیل در حومه شرقی دیرالزور حمله کردند و سه عراقی وابسته به داعش را بازداشت کردند. درگیری شدیدی همزمان رخ داد. شبکه روسیاالیوم نیز از کشته و زخمی شدن دهها نفر بر اثر انفجاری که خودرو حامل کارگران میدان نفتی العمر در شهر الشحیل در نزدیکی بیمارستان تخصصی را هدف قرار داد و به کشته و زخمی شماری از غیرنظامیان منجر شد، خبر داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
هیأت مدیره سازمان بینالمللی کار در سال ۲۰۱۳ از کشورهای عضو درخواست کرد گزارشی از وضعیت تعیین حداقل دستمزد در کشورهای خود را به سازمان ارائه کند. بررسی این موضوع بیانگر اهمیتی است که سازمان بینالمللی کارILO به مسأله حداقل دستمزد در سطح جهانی دارد. این در حالیست که حداقل حقوق دریافتی کارگران در ایران طبق حداقل حقوق مصوب سال ۹۷، ۱۱۱۵۱۴۰ تومان است. وی ادامه داد: این در صورتی است که حداقل حقوق در کشورهای اروپای غربی حدود ۲۰۰۰دلار در ماه و برای کشورهای اروپای شرقی که حقوق خیلی کمتری را پرداخت می‌کنند بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار بوده که حدودا ۴ الی ۴ برابر حداقل حقوق در کشور ما است. حاجیان فرد گفت: یکی از اشتباهات راهبردی دولت در تعیین حداقل حقوق، افزایش حقوق منطبق بر تورم سال قبل است که با توجه به تورم سال ۹۷ که برخی کارشناسان تورمی حدود ۲۰۰درصد را اعلام کردند، افزایش ۲۰درصدی حداقل حقوق جز یک مزاح برای قشر کارگر که متولی معیشت خانوادههایشان هستند چیز دیگری نیست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، قاسم رحیمی بعد از ظهر امروز در جلسه بررسی فعالیت‌های حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل اظهار داشت: اهمیت به توسعه مناطق محروم استان و توسعه اقتصادی و اشتغال این مناطق جزو برنامه‌های اولویت‌دار استان است که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های اساسی مبنای کار قرار گرفته است. رحیمی تصریح کرد: ارائه تسهیلات کم بهره به مناطق محروم و نواحی روستایی با هدف توسعه ابعاد اجتماعی و اقتصادی در این مناطق مد نظر قرار داده شده و امیدواریم برنامه‌های انجام داده شده خروجی مورد انتظار و مطلوب را به دنبال داشته باشد و باید این طرح‌ها با محوریت حمایت از کالاهای داخلی باشد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: با هدف افزایش برنامه‌های حمایتی از کارگران و استفاده از روش‌های نوین آموزشی و ورزشی برای این قشر فضای ورزشی تخصیص داده می‌شود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی کارگران را توسعه می‌بخشیم که این مسئله سبب ایجاد تعادل بازار خواهد شد و در این زمینه به دنبال توسعه برنامه‌های مربوط به کارگران هستیم که انتظار می‌رود حمایت همه جانبه مسئولان مبنای کار قرار گیرد. انتهای پیام/ش
فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر استانی به خوزستان، بدون اعلام قبلی همراه با استاندار خوزستان از شرکت نیشکر هفت تپه بازدید و‌ در جمع کارگران حاضر شد و با آنها گفت‌و‌گو‌ کرد. انتهای پیام/

آخرین خبرها درباره «کارگران»

ایلناایلنا4 روز قبل
شماری از کارگران مجموعه شهرداری آبادان در اعتراض به مشکلات صنفی خود دست به تجمع زدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز دو‌شنبه (۲۹ بهمن ماه) شماری از کارگران مجموعه شهرداری آبادان تجمع کردند. کارگران حاضر در این اجتماع مدعی هستند که دو تا سه ماه مطالبات مزدی طلبکارند. به گفته کارگران کارگران شهرداری آبادان، پس از هر بار تجمع، مسئولان شهری یک ماه از معوقات مزدی آنها را آنهم به صورت پایه حقوق به حساب کارگران واریز می‌کنند. مطالبات کارگران آتش‌نشان تقریبا مشابه مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران خدماتی و فضای سبز است.
ایلناایلنا3 هفته قبل
کارگران شهرداری کورائیم در استان اردبیل چهار ماه دستمزد پرداخت نشده، دارند. جمعی از کارگران شهرداری کورائیم در استان اردبیل در تماس با خبرنگار ایلنا، از چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند. به گفته این کارگران، کارگران شهرداری کورائیم، چهارماه دستمزد پرداخت نشده دارند و اضافه‌کاری این کارگران نیز در شش ماه گذشته پرداخت نشده است. از قرار معلوم حق بیمه کارگران شهرداری کورائیم از شهریور ماه پرداخت نشده و کارگران برای تعویض دفترچه‌های بیمه دچار مشکل هستند. منابع مالی برای پرداخت دستمزد کارگران نداریمطاهر شیردل (سرپرست شهرداری کوائیم) با تایید معوقات مزدی و بیمه کارگران گفت: شهر کورائیم یکی از شهرهای کوچک زیر هزار نفر جمعیت است که منابع مالی کافی برای پرداخت مطالبات مزدی و هزینه‌های شهرداری ندارد.
ایرناایرنا5 روز قبل
کارگران فعال در نانوایی‌ها نسبت به دستمزد دریافتی خود گلایه دارند و خواستار توجه بیشتر مسئولان هستند. فرخ منصوبیان با اشاره به سختی کار کارگران نانوایی‌ها افزود: تا زمانی که نرخ نان افزایش نیابد دستمزد کارگران افزایش نمی‌یابد و هیچ توجهی به تورم و افزایش نجومی قیمت‌ها نمی‌شود. نایب رئیس انجمن صنفی کارگران نانوایی دزفول با بیان اینکه کارگران نانوایی روزانه در پخت سنگین بین ۵۸۰ تا ۶۰۰ هزار ریال دریافتی دارند، افزود: حدود ۵۰ درصد کارگران نانوایی‌ها به دلیل برخی مشکلات، این شغل را رها کرده و به مشاغل دیگر روی آورده‌اند و همین امر موجب کاهش تعداد کارگران شده است. رئیس صنف کارگران نانوایی دزفول نیز اظهار داشت: افزایش دریافتی کارگران نانوایی براساس نرخ نان صورت می‌گیرد و هیچ توجهی به مشکلات آنها نمی‌شود. رئیس اتحادیه نانوایی‌های دزفول نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دریافتی کارگران نانوایی با افزایش ۲۶ درصدی نرخ نان تا ۵۵ درصد افزایش یافته است.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
سید راضی نوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت حضور کارگران خارجی در صنعت ساختمان سازی کشور، گفت: ورود کارگران خارجی به کشور بدون اخذ مجوز از مراکز قانونی، غیرمجاز است و کارفرمایان باید پاسخگوی این نوع اقدامات غیرقانونی باشند و درگام بعدی نیز باید به این نکته توجه کرد که اولویت در اختیار گرفتن فرصتهای شغلی با کارگران ایرانی است و نباید با ورود کارگر خارجی به کشور فضای اشتغال برای کارگران ایرانی تنگ ترشود. بیمه کارگران مشاغل ساختمانی در اولویت قرار بگیردنماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمام کارگران که در حوزه صنعت ساختمان مشغول بکار هستند، فارغ از اینکه خارجی یا ایرانی هستند، باید بیمه شوند زیرا حادثه هیچ گاه بویژه در مشاغل پر ریسک ساختمانی و عمرانی خبر نمی‌کند. اعمال و رفتار کارگران قاچاق قابل رصد نیستنوری افزود: کارگران خارجی که بدون شناسنامه وقاچاق وارد کشور شدند، باید شناسایی شوند و با کارفرمایان نیز برخورد قانونی شودزیر ا اعمال و رفتار کارگران خارجی درکشور به هیچ وجه ممکن قابل رصدوشناسایی نیست. وی ادامه داد: در زمینه نظارت کاربردی بر وضعیت حضور کارگران خارجی انتظار داریم که وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی چتر حمایتی اش را بر اوضاع حضور کارگران خارجی در صنعت ساختمان را باز کند تا اعمال کارگران خارجی که در کشورفعالیت می‌کنند، قابل رصد وشناسایی باشند. حضور کارگران خارجی بدون مجوز دولت قانونی نیستعضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس بابیان اینکه حضور کارگران خارجی در حوزه اشتغال بدون مجوز دولت قانونی نیست وبرای کارفرمایان پیگرد قانونی دارد یادآورشد: کارفرمایان باید کارگرانی خارجی که توسط وزارت تعاون وکار و اجتماعی مجوز فعالیت کاری را دارند را بیمه کنند. /پایان پیام
ایسناایسنا1 هفته قبل
عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران با بیان اینکه حقوق تنها ۲۹ درصد از هزینه‌های معشیت کارگران را پوشش می‌دهد، گفت: قدرت خرید کارگران زیر ۳۰ درصد است و نوسانات قیمت محصولات اساسی در بازار به شکلی است که حقوق کارگران کفاف تأمین این اقلام را نمی‌دهد. محمدرضا راهداری‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت حفظ قدرت خرید کارگران اظهار کرد: اکنون هر تصمیمی در بحث افزایش مزد کارگران در شورای عالی کار گرفته شود، شامل سال آینده خواهد شد و با توجه به اینکه در روزهای پایان سال و عید نوروز قرار داریم، تغییری در مزد کارگران به وجود نخواهد آمد. وی افزود: در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حقوق تنها ۲۹ درصد از هزینه‌های معیشت کارگران را پوشش می‌دهد و عملا افزایش حقوق اثر چندانی بر حل مشکلات کارگران نخواهد داشت و به هر میزان که حقوق افزایش پیدا کند مشکلات کارگران همچنان پابرجا خواهد بود. نوسانات قیمت‌ها در بازار به شکلی است که حقوق کارگران کفاف تأمین این اقلام را نمی‌دهد. راهداری زاده با اشاره به اینکه قدرت خرید کارگران زیر ۳۰ درصد است، عنوان کرد: اگر دولت تعهدات حاکمیتی خود را در بحث کارگاه‌های تولیدی اجرا کند، قطعا فشار از روی کارفرما برداشته خواهد شد و شرایط برای افزایش مزد نیز فراهم می‌شود.
انتخابانتخاب1 هفته قبل
نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی از ارسال استفساریه‌ای به مجلس خبر داد که بر اساس آن سن بازنشستگی کارگران ساختمانی از ۳۵ سال به ۳۰ سال کاهش یابد. هادی ساداتی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی اظهار کرد: در این قانون به صراحت گفته شده که مراجع صدور پروانه ساختمانی مکلفند ۱۵ درصد عوارض مربوط به جواز و پروانه‌های ساختمانی را برای محاسبه میزان سهم بیمه کارگران ساختمانی به سازمان تأمین اجتماعی اعلام کنند. نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی درباره موضوع بازنشستگی کارگران ساختمانی گفت: متأسفانه در بحث بازنشستگی کارگران ساختمانی مشکل داریم. کارگران ساختمانی تنها گروهی هستند که دارای بیمه سهمیه‌ای هستند ولی سن بازنشستگی آنها ۳۵ سال دیده شده است. به گزارش ایسنا، قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در سال ۱۳۹۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
ایلناایلنا2 هفته قبل
اعتراضات صنفی کارگران قطار شهری اهواز با وعده پرداخت مطالبات از صبح امروز چهار‌شنبه (۱۷ بهمن ماه) خاتمه یافت و کارگران به سر کار بازگشتند. به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در قطار شهری اهواز اعلام کردند: از صبح امروز کارگران این پروژه عمرانی به اعتراض بیست و چهار روزه خود (که از روز از بیست و سوم دی آغاز شده بود) خاتمه دادند. بر همین اساس؛ تمامی کارگرانی که در نوبت صبح مشغول کار بوده‌اند، به کار خود بازگشته‌ و در حال حاضر فعالیت بخش‌های مختلف این پروژه عمرانی در اهواز به حالت عادی بازگشته است. کارگران تصریح کردند: تجمع بیست و چهار روزه آنها درحالی امروز خاتمه یافته است که روز گذشته (در بیست و سومین روز از اعتراض) مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز و چند نفر از مدیران سازمان در جمع کارگران حاضر شده و وعده دادند تا پایان ۱۵ اسفند ماه سال جاری ۵ ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کنند. به گفته آنها؛ کارگران قطار شهری اهواز در حال حاضر حدود ۱۵ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرمای شرکت پیمانکاری کیسون طلبکارند که مربوط به سال جاری و سنوات گذشته می‌شود.
ایلناایلنا2 هفته قبل
علی حسن‌پور گفت: حدود ۳ هزار نفر پرداخت کننده بیمه از کارگران ساختمانی در شهرستان قرچک و حومه هستند، درحالی‌که بالغ بر ۸۰۰ کارگر ساختمانی بیمه نشده در قرچک وجود دارد. علی حسن پور (رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی قرچک) با اشاره به اینکه کارگران ساختمانی قرچک مشکلات زیادی دارند، اظهار داشت: حدود ۳ هزار نفر پرداخت‌کننده بیمه از کارگران ساختمانی در شهرستان قرچک و حومه هستند، درحالی‌که بالغ بر ۸۰۰ کارگر ساختمانی بیمه نشده در قرچک وجود دارد. وی افزود: انجمن صنفی کارگران ساختمانی قرچک تلاش کرده تا با تبلیغات و آگاه کردن کارگران اعضای بیشتری داشته باشد که تاکنون حدود ۱۶۰۰ نفر از این کارگران عضو انجمن صنفی شده‌اند. از قرار معلوم صد هزار کارگر ساختمانی در سامانه رفاهی کارگران ساختمانی در انتظار بیمه شدن هستند و باید تشخیص صلاحیت شوند. کارمند کارگزاری از زندگی کارگر ساختمانی چیزی نمی‌داند.
ایلناایلنا2 هفته قبل
محمد باقری می‌گوید که از ابتدای امسال سازمان تامین اجتماعی هیچ سهیمه‌ بیمه‌‌ای برای کارگران ساختمانی این استان درنظر نگرفته است. «محمد باقری» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی باید هرچه سریعتر سهمیه ۴۲ هزار نفری که از سامانه بیمه کارگران ساختمانی حذف شده‌اند را به کارگران ساختمانی واقعی اختصاص دهد، گفت: از ابتدای امسال سازمان تامین اجتماعی هیچ سهیمه‌ بیمه‌‌ای برای کارگران ساختمانی این استان درنظر نگرفته است. وی با بیان اینکه نگرانیم که در نهایت سهمیه بیمه کارگران استان تهران به کارگران سایراستان‌ها اختصاص داده شود، گفت: سازمان تامین اجتماعی چند سال است که بر سر قضیه بیمه کارگران ساختمانی ما را بازی می‌دهد و با طرح مسائل حاشیه‌ای اذهان را از موضوعات اصلی منحرف می‌کند. وی با بیان اینکه زودتر از اینها باید ساختاری ترتیب داده می‌شد تا عده‌‌ای از بیمه کارگران ساختمانی سوءاستفاده نکنند، گفت: بنگاه‌‌داران، طلا فروشان و … با دریافت کارت مهارت فنی به راحتی از مزایای بیمه کارگران ساختمانی استفاده کردند. باقری افزود: نمایندگان کارگران در مجلس طرحی را ارائه دادند که بر مبنای آن تمام افرادی که از بیمه کارگران ساختمانی به نحوی سوءاستفاده کردند، مجازات شوند.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در گفت وگوبا خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره افزایش حق مسکن کارگران گفت: این مقدار هیچ دردی از کارگران دوا نمی‌کند. ۶۰هزار تومان به حق مسکن کارگران اضافه کرده‌اند، اما درجامعه همه می‌گویند به حق مسکن کارگران اضافه شده است. ابوی افزود: زمانی که صحبت از کمک هزینه مسکن می‌شود عرف این است که ۵۰ درصد هزینه مسکن داده شود. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه نمایندگان کارگران به جدیت کامل به دنبال ترمیم مزد هستند اظهار داشت: نمایندگان کارگران درخواست درباره معیشت کارگران دارند. حتی اگر بگوییم که شش میلیون کارگر در کشور کارگر نیستند، حتما حدود سه میلیون نفر در کشور فاقد بیمه و در کارگاه‌های زیرپله‌ای مشغول به کارند یا به مشاغل کاذب روی آورده‌اند که برای دریافت سبدکالا، نیازمند شناسایی هستند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
اصغر آهنی‌ها امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: کارفرمایان از سختی شرایط معیشت کارگران اطلاع دارند اما با توجه به هزینه‌های بالای تولید به تنهایی قادر به پرداخت افزایش حقوق نقدی کارگران نیستیم و نباید این هزینه‌ها به تولیدکنندگان تحمیل شود. نماینده کارفرمایی در شورای عالی کار ادامه داد: کارگران به بهبود شرایط معیشتی نیاز دارند اما باید دولت وارد عمل شده و با تقبل بخشی از هزینه‌های مرتبط با کارگران، مانع تعطیلی واحدهای تولیدی شود. آهنی‌ها درباره پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران که هفته گذشته در جلسه شورای عالی کار مطرح شد، تصریح کرد: کارفرمایان براین باورند که این موضوع باید در جلسات پایانی سال و در قالب افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸ مطرح شود؛ زیرا کارفرمایان برای افزایش‌های چندین باره حقوق و مزایای کارگران و در قالب‌های متفاوت توان مالی ندارند. ** نرخ تورم یکی از شاخص‌های افزایش حقوق کارگران استنماینده کارفرمایان در شوری عالی کار در پاسخ به اینکه «پیشنهاد کارفرمایان برای افزایش حقوق سال ۹۸ کارگران چه میزان است» گفت: هنوز دراین باره به جمع بندی نرسیده‌ایم اما بدون شک نرخ تورم یکی از شاخص‌های افزایش حقوق کارگران است و توانایی مالی کارفرمایان برای افزایش حقوق کارگران نیز باید لحاظ شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، پس از نوسان‌های ارزی و جهش قیمت برخی کالاها، پیشنهاد افزایش نقدی حقوق کارگران از ماه‌های ابتدایی سال مطرح شد اما به دلیل مخالفت کارفرمایان و دولت سرانجام مقرر شد در قالب توزیع سه نوبت بسته حمایتی از کارگران حمایت شود.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی از ارسال استفساریه‌ای به مجلس خبر داد که بر اساس آن سن بازنشستگی کارگران ساختمانی از ۳۵ سال به ۳۰ سال کاهش یابد. هادی ساداتی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی اظهار کرد: در این قانون به صراحت گفته شده که مراجع صدور پروانه ساختمانی مکلفند ۱۵ درصد عوارض مربوط به جواز و پروانه‌های ساختمانی را برای محاسبه میزان سهم بیمه کارگران ساختمانی به سازمان تأمین اجتماعی اعلام کنند. نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی درباره موضوع بازنشستگی کارگران ساختمانی گفت: متأسفانه در بحث بازنشستگی کارگران ساختمانی مشکل داریم. کارگران ساختمانی تنها گروهی هستند که دارای بیمه سهمیه‌ای هستند ولی سن بازنشستگی آنها ۳۵ سال دیده شده است. به گزارش ایسنا، قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در سال ۱۳۹۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
طبق وعده‌های داده شده از امروز ۲۰۰ هزار تومان بسته حمایت غذایی به حساب کارگران مشمول قانون کاری که دریافتی زیر سه میلیون تومان داشته باشند، واریز می‌شود. آنطور که وی گفته، وجوه بسته‌های حمایتی بر اساس تامین اعتبار صورت گرفته از سوی سازمان برنامه و بودجه به حسابهای کارگران واریز خواهد شد. رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بر این عقیده بود که اگر بن خواربار و حق مسکن کارگران افزایش پیدا کند، کارگران دیگر نیازی به کمک‌های جبرانی نقدی و سبدکالای دولت نخواهند داشت. یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار به دولت پیشنهاد کرده بود که به جای دادن سبد کالا به خانوارهای کارگری، مبلغی را به عنوان کمک خرجی به حساب یارانه کارگران واریز کند. کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران نیز بر لزوم توزیع هرچه سریع‌تر بسته حمایت غذایی به کارگران تاکید کرده و اعلام کرده بود حمایت از کارگران با اختصاص سبد کالا یا بن خواربار و بسته‌های حمایتی باید هرچه زودتر آغاز شود تا معیشت خانوارهای کارگری بیش از این تحت تاثیر افزایش هزینه‌ها و نوسان بازار به مخاطره نیفتد.
ایسناایسنا5 روز قبل
یک کارشناس حوزه کار با بی اهمیت خواندن افزایش ۲۰ یا ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران گفت: آن چیزی که برای کارگران اهمیت دارد، این است که دولت تورم را برای سال آینده کنترل کند و قیمت اقلام ضروری سبد معیشت کارگران را ثابت نگه دارد تا معیشت کارگران به خطر نیافتد. رحمت‌اله پورموسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعیین رقم جدید هزینه سبد معیشت کارگران، گفت: خواسته ما اجرای دقیق ماده ۴۱ قانون کار و توجه بیش‌تر به بند دو این ماده است و اکنون که رقم هزینه معیشت کارگران به روز شده انتظار داریم تا شورای عالی کار در چارچوب این رقم برای تعیین مزد کارگران حرکت کند. وی افزود: خواسته جامعه کارگری این است که فاصله بین حداقل دستمزد و رقم سبد معیشت پر شود و دستمزد کارگران فدای برخی مصلحت‌اندیشی‌ها نشود. وی با بیان اینکه افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزدها کفاف هزینه‌های زندگی کارگران را نمی‌دهد، گفت: برای حل این مشکل ابتدا باید تورم را کنترل کنیم و سپس قیمت‌ها را ثابت نگه داریم تا فاصله بین خط فقر و سبد هزینه‌های زندگی کارگران کاهش یابد. به اعتقاد این کارشناس حوزه کار، عقب ماندگی دستمزد کارگران باید در یک فاصله زمانی منطقی جبران شود و در عرض سه تا چهار سال پوشش داده شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
یک فعال حوزه کار معتقد است با توجه به فاصله بین حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران، شورای عالی کار باید به سمت واقعی کردن دستمزد سال آینده کارگران برود. وی ادامه داد: اعتقاد ایشان این بود که دستمزدهای فعلی جوابگوی معیشت کارگران نیست و باید به شکل منطقی حقوق و دستمزد را واقعی کرد. پورموسی متذکر شد: کارگران به دنبال تفریح و مسافرت نیستند و حتی افزایش مزد هم مدنظرشان نیست؛ تنها خواسته کارگران و بازنشستگان این است که رقم سبد معیشت آنها محاسبه و ملاک تعیین دستمزد قرار گیرد. نایب رئیس کانون بازنشستگان مشهد در پایان از شورای عالی کار خواست تا دستمزد سال آینده کارگران را بر مبنای واقعیت‌های موجود تعیین کند و به سمت واقعی کردن مزد کارگران برود و هزینه سبد معیشت کارگران را فدای مصلحت نکند. به گزارش ایسنا، در آخرین نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار مقرر شد تا رقم هزینه معیشت کارگران در سراسر کشور به شکل دقیق‌تر بررسی و در جلسه آینده تعیین شود.
ایلناایلنا4 هفته قبل
رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان مازندران گفت: امروز جامعه کارگری و بازنشستگی متحمل دردهای فراوانی است. رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان مازندران با اشاره به اینکه امروز جامعه کارگری و بازنشستگی متحمل دردهای فراوانی است، اظهار کرد: بیش از ۶۵٪ کارگران بازنشسته و مستمر بگیر دارای حقوق حداقل می‌باشند و دارای مشکلات معیشتی فراوان هستند. دریابیگی ادامه داد: امروز معضل اصلی کارگران مشکلات معیشتی است و این امر وضعیت را اسفناک کرده است درحالی‌که طبق قانون، کارگران باید حداقل حقوق قانونی را دریافت کنند. ویادامه داد: اتکای جامعه کارگران بازنشسته و مستمر بگیر به سازمان تامین اجتماعی است و همسان سازی حقوق بازنشستگان مهم‌ترین دغدغه کارگران می‌باشد. معصومه جاشوئی ادامه داد: امیدواریم هرچه زودتر این مشکل حل شود تا بیش از این شرمنده کارگران بازنشسته نشویم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 روز قبل
از سوی دیگر این ابهام مطرح می‌شود که آیا به واقع افزایش حقوق کارگران می‌تواند به تشدید تورم منجر شود. «علی خدایی» اضافه می‌کند: شکاف میان دستمزد و هزینه سبد معیشت کارگران باید در قالب افزایش نقدی حقوق کارگران جبران شود. مخالفت کارفرمایان با افزایش نقدی حقوق کارگراننماینده کارفرمایی در شورای عالی کار بر این باور است که نباید حقوق کارگران به شکل نقدی افزایش پیدا کند. این فعال صنعتی می‌افزاید: افزایش نقدی حقوق کارگران به بالارفتن هزینه‌های تولید و در نتیجه گرانی مجدد کالاها منجر خواهد شد. وی تصریح می‌کند: طی سالهای اخیر حقوق کارگران همواره افزایش یافته اما سطح رفاه آنها ارتقا نیافته است؛ بنابراین نباید افزایش حقوق کارگران را تنها راه حل مشکلات این قشر دانست.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک فعال کارگری با بیان اینکه کارگران در سبد معیشتی خود با مشکل مواجه هستند، گفت: بسته حمایتی ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی که از سوی دولت برای کارگران در نظر گرفته شده است، تنها می‌تواند یک مسکن مقطعی برای حل مشکلات معیشتی کارگران باشد. محمدرضا راهداری‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت معیشتی کارگران اظهار کرد: دولت برای بیمه شدگان تامین اجتماعی بسته حمایتی ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته است و این تصمیم برای حل بخشی از عقب افتادگی‌های معیشتی کارگران است. وی در خصوص اثرگذاری چنین بسته‌های حمایتی در زندگی و معیشت کارگران افزود: با توجه به هزینه‌های زندگی، در نظر گرفتن چنین بسته‌های حمایتی از سوی دولت برای کارگران، تنها می‌تواند یک مسکن مقطعی برای حل مشکلات معیشتی آن‌ها باشد و به تنهایی دردی از دردهای آنان را دوا نمی‌کند. عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران تصریح کرد: در شرایط کنونی هزینه‌های زندگی بالا است و تصمیمات اتخاذ شده در خصوص بسته‌های حمایتی برای کارگران، هرچند عقب افتادگی معیشتی کارگران را جبران نمی‌کند اما به نوعی کمکی برای بهبود وضعیت معیشتی آن‌ها است. راهداری زاده با اشاره به مشکلات کارگران به خصوص در زمینه تامین خوراک مورد نیاز خانوارهای خود ادامه داد: روز به روز شرایط تامین خوراک مورد نیاز خانوارها با توجه به افزایش قیمت مرغ، گوشت و سایر محصولات سخت‌تر می‌شود و معیشت کارگران در این زمینه به خطر افتاده است.
ایلناایلنا6 روز قبل
کارگران شهرداری سروآباد در استان کردستان صبح امروز در اعتراضی گروهی، خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود شدند. برخی منابع کارگری به خبرنگار ایلنا گفتند: سه روز از اعتراض کارگران شهرداری سروآباد در کردستان می‌گذرد و این کارگران هنوز منتظرند تا مسئولان شهری در خصوص پرداخت مطالبات مزدی آنها کاری انجام دهند. فرزاد اخترکاوان (شهردار سروآباد) با تایید معوقات مزدی کارگران شهرداری گفت: هفت ماه حقوق و ۴۰ ماه مزایای کارگران و کارکنان شهرداری این شهر پرداخت نشده است. به گفته وی؛ مشکلات مالی، نبود درآمد پایدار و عدم وصول مطالبات شهرداری مشکلات زیادی از جمله پرداخت حقوق و مزایای کارگران را برای ما ایجاد کرده است. وی یادآور شد: شهرداری سروآباد بیش از ۵۰ میلیارد ریال بدهی دارد که بخش عمده‌ای از آن مربوط به حقوق و مزایای کارگران و کارکنان شهرداری است.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: با درنظر گرفتن خط فقر و رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری انتظار داریم دستمزد سال آینده کارگران بیش از نرخ تورم تعیین شود. وی متذکر شد: اگر مجلس خط فقر سه میلیون تومانی را تایید می‌کند چرا به کمک کارگران نمی‌آید و برای دستمزد آنها چاره‌اندیشی نمی‌کند؟ اگر قرار بود کارگران لایحه بدهند که خودشان به مجلس می‌رفتند. انتظار ما از فراکسیون کارگری این است که اگر دغدغه معیشت کارگران را دارند و دشواری زندگی آنها را درک می‌کنند کاری برای جامعه کارگری انجام بدهند. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران همچنین درباره اعلام افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران، گفت: به نظرات افراد احترام می‌گذاریم ولی امیدواریم منظور از این حرف این باشد که ۲۰ درصد بالای تورم به حقوق کارگران اضافه می‌شود. ابوی گفت: وزیر کار قطعا از وضع معیشت کارگران و هزینه‌های زندگی، درمان، اجاره بها و خورد و خوراک اطلاع دارند.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
کریمی افزود: با تغییر و اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی حدود ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در نوبت، بیمه هستند. او افزود: کارگران ساختمانی که تمایل به بیمه دارند در سامانه مربوط به وزارت کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کنند. رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی هم گفت: قانون بیمه کارگران ساختمانی تنها به بیمه حوادث، از کارافتادگی، بازنشستگی و فوت تعلق می‌گیرد و مابقی حقوق بیمه‌ای را دریافت نمی‌کنند. به جای اینکه قانون بیمه کارگران ساختمانی در حمایت از آنان باشد بطور کامل پرداخت نمی‌شود در صورتیکه ۳۰ درصد حق بیمه به بیمه گزار پرداخت می‌شود. مصری گفت: از هر طرح و پیشنهادی برای شفاف سازی بیمه کارگران ساختمانی استقبال می‌کنیم.
ایلناایلنا4 هفته قبل
یک فعال کارگری گفت: رقم ریالی‌ای که تورم در سبد معیشت اثر گذاشته باید به حقوق کارگران اضافه شود. چراکه اگر این رقم ریالی هم اضافه شود، تازه قدرت خرید کارگران به قدرت خرید سال قبل رسیده است. آنچه ما تاکید داریم این است که اختلاف سبد معیشت سال گذشته و امسال باید محاسبه شود و به دستمزد کارگران افزوده شود. وی افزود: رقم ریالی‌ای که تورم در سبد معیشت اثر گذاشته باید به حقوق کارگران اضافه شود. اگر آن رقم ریالی هم اضافه شود، تازه قدرت خرید کارگران به قدرت خرید سال قبل رسیده است. با این نحوه افزایش حقوق‌ها قدرت خرید کارگران سال به سال نزول کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
وی ادامه داد: در روزهای گذشته نیز فراکسیون کارگری مجلس پس از بحث و بررسی در خصوص وضع معیشت کارگران رقم چهار میلیون تومان را به عنوان حداقل دستمزد سال آینده کارگران پیشنهاد کرد تا به خط فقر سه میلیون و دویست هزار تومانی مرکز پژوهش‌های مجلس نزدیک شود. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: نمایندگان مجلس از کجا به رقم چهار میلیون تومان رسیده‌اند؟ اگر ما اعلام می‌کنیم هزینه ماهانه معیشت کارگران به پنج میلیون تومان رسیده ناشی از محاسبه هزینه‌های زندگی خانوارها و فاصله بین حداقل مزد و سبد معیشت بوده است که باید پر شود. وی متذکر شد: اگر مجلس خط فقر سه میلیون تومانی را تایید می‌کند چرا به کمک کارگران نمی‌آید و برای دستمزد آنها چاره‌اندیشی نمی‌کند؟ اگر قرار بود کارگران لایحه بدهند که خودشان به مجلس می‌رفتند. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران همچنین درباره اعلام افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران، گفت: به نظرات افراد احترام می‌گذاریم ولی امیدواریم منظور از این حرف این باشد که ۲۰ درصد بالای تورم به حقوق کارگران اضافه می‌شود. ابوی گفت: وزیر کار قطعا از وضع معیشت کارگران و هزینه‌های زندگی، درمان، اجاره بها و خورد و خوراک اطلاع دارند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار و عبدالرضاعزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در نشستی به بررسی دستمزد ۹۸ پرداختند. عزیزی درباره دستمزد ۹۸ گفت: متأسفانه کار هرروز برای کارگر موجود نیست و اگر هم باشد، در بهترین شرایط همان حقوق پایه است و به همین سبب حقوق کارگران، کفاف حداقل هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد. کارگران ۷۰ درصد قدرت خریدشان را از دست داده‌اندعلی خدایی، نماینده شورای عالی کاردرباره دستمزد ۹۸ گفت: از مرداد ماه درخواست‌های مکرر برای ترمیم قدرت خرید کارگران را در شورای عالی کار مطرح کردیم، متأسفانه این درخواست از سوی دولت و کارفرماها جدی گرفته نشد. در طول پنج سال با تلاش‌هایی که در شورای عالی کار صورت شد، این ۳۷ درصد به ۵۰٫۸ درصد ارتقاء پیدا کرده بود یعنی حدقل دستمزد، نصف هزینه‌های زندگی کارگران را تامین می‌کرد. نماینده کارگران در شورای عالی کار در ادامه بیان کرد: قطعا اگر کمک کمیسیون اجتماعی مجلس در کنار کارگران نباشد، ساختار شورای عالی کار اجازه نخواهد داد، حقوق کارگران را تأمین کنیم و به همین دلیل از این کمیسیون درخواست دارم، حمایت‌های عملی از کارگران انجام دهند.
ایلناایلنا4 روز قبل
به دنبال اجتماع دو روز گذشته شماری از کارگران بازنشسته و شاغل نیشکر هفت‌تپه، مدیرعامل این مجتمع گفت: پیگیر مطالبات سنواتی بازنشستگان و قرارداد کارگران روزمزدی شرکت هستیم. به گزارش ایلنا، کیومرث کاظمی در خصوص مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل هفت تپه به سایر رسانه‌ها گفت: طی ۲ روز گذشته شماری از کارگران بازنشسته و شاغل این مجتمع به دنبال وصول مطالبات سنواتی و مشخص شدن وضعیت قرارداهای کاری خود بودند که در حال پیگیری این مشکلات هستیم. وی با بیان اینکه سنوات ۲۶۰ نفر از بازنشستگان باید پرداخت شود، اظهار داشت: این کارگران خواستار پرداخت سنوات سابقه کاری سال‌های ۹۵ و ۹۶ شده‌اند. به گفته وی، تعدادی از کارگران نیز پیگیر قراردادهای خود بودند که بزودی همزمان با عملیات برداشت نیشکر مشکلات این دسته از کارگران نیز برطرف خواهد شد. طبق قول مسئولان قرار بود کارگران پیمانکاری نیشکر هفت تپه به طور مستقیم با شرکت قرارداد ببندند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
وی ادامه داد: در روزهای گذشته نیز فراکسیون کارگری مجلس پس از بحث و بررسی‌ در خصوص وضع معیشت کارگران رقم چهار میلیون تومان را به عنوان حداقل دستمزد سال آینده کارگران پیشنهاد کرد تا به خط فقر سه میلیون و دویست هزار تومانی مرکز پژوهش‌های مجلس نزدیک شود. وی متذکر شد: اگر مجلس خط فقر سه میلیون تومانی را تایید می‌کند چرا به کمک کارگران نمی‌آید و برای دستمزد آنها چاره‌اندیشی نمی‌کند؟ اگر قرار بود کارگران لایحه بدهند که خودشان به مجلس می‌رفتند. انتظار ما از فراکسیون کارگری این است که اگر دغدغه معیشت کارگران را دارند و دشواری زندگی آنها را درک می‌کنند کاری برای جامعه کارگری انجام بدهند. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران همچنین درباره اعلام افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران، گفت: به نظرات افراد احترام می‌گذاریم ولی امیدواریم منظور از این حرف این باشد که ۲۰ درصد بالای تورم به حقوق کارگران اضافه می‌شود. ابوی گفت: وزیر کار قطعا از وضع معیشت کارگران و هزینه‌های زندگی، درمان، اجاره بها و خورد و خوراک اطلاع دارند.
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ضمن اعلام تازه‌ترین رقم هزینه سبد معیشت ماهانه کارگران، پیش‌بینی اعمال مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی برای کارفرمایان و کاهش هزینه‌های درمان و مسکن کارگران را خواستار شد. خبرگزاری ایسنا: دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ضمن اعلام تازه‌ترین رقم هزینه سبد معیشت ماهانه کارگران، پیش‌بینی اعمال مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی برای کارفرمایان و کاهش هزینه‌های درمان و مسکن کارگران را خواستار شد. هادی ابوی اظهار کرد: بر اساس آمار و ارقام و مستنداتی که از منابع معتبری همچون انستیتو تغذیه گرفتیم و محاسباتی که از هزینه معیشت خانوارها در مناطق و استان‌ها به دست آوردیم، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران اکنون به پنج میلیون تومان رسیده و این رقم در واقع هزینه زندگی یک خانوار چهار نفره در ماه است. وی ادامه داد: با در نظر گرفتن این رقم می‌توان اکنون فهمید که حقوق یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی که سال گذشته در شورای عالی کار تصویب کردیم چه میزان از هزینه پنج میلیونی کارگران را پوشش می‌دهد و اگر شورای عالی کار فکری برای معیشت کارگران در سال آینده نکند، بسیاری از خانوارها از زیر خط فقر هم پایین خواهند رفت. به گزارش ایسنا، در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد دریافتی کارگران صرف هزینه‌های مسکن و اجاره بها می‌شود.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
کریمی افزود: با تغییر و اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی حدود ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در نوبت، بیمه هستند. جزئیات تغییرات دستمزد کارگران ساختمانی در یک سال اخیر ادعای انبوه‌سازان درباره تخلفات گسترده در بیمه‌ کارگران ساختمانیرئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی هم گفت: قانون بیمه کارگران ساختمانی تنها به بیمه حوادث، از کارافتادگی، بازنشستگی و فوت تعلق می‌گیرد و مابقی حقوق بیمه‌ای را دریافت نمی‌کنند. به جای اینکه قانون بیمه کارگران ساختمانی در حمایت از آنان باشد بطور کامل پرداخت نمی‌شود در صورتیکه ۳۰ درصد حق بیمه به بیمه گزار پرداخت می‌شود. مصری نماینده مجلس یکی از مشکلات تنظیم قانون برای بیمه کارگران ساختمانی را محل و زمان مشخص آنان را اعلام کرد و گفت: کارگر ساختمانی کارفرما ندارد که مشمول بیمه شود تا برای او حق بیمه سهم کارفرما پرداخت کند. مصری گفت: از هر طرح و پیشنهادی برای شفاف سازی بیمه کارگران ساختمانی استقبال می‌کنیم.
ایسناایسنا3 هفته قبل
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از واریز عیدی و پاداش پایان سال کارگران با حقوق بهمن ماه خبرداد و گفت: کارفرمایانی که از نقدینگی و توان پرداخت عیدی به کارگران خود برخوردارند با حقوق بهمن ماه، عیدی و پاداش پایان سال نیروهای کار خود را پرداخت کنند. فتح‌اله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برابر مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان تعیین شده که بر اساس قانون مصوب مجلس، کارفرمایان باید حداقل دو ماه پایه حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به کارگرانشان بدهند. وی درباره رقم عیدی امسال کارگران، گفت: عیدی امسال کارگران حداقل دو میلیون و ۲۲۲ هزار تومان و حداکثر سه میلیون و ۳۳۷ هزار تومان است که بهتر است کارفرمایان با توجه به ازدحام بانک‌ها و تراکنش‌های مالی پایان سال زودتر پرداخت کنند. بیات با بیان اینکه منعی برای واریز عیدی و پاداش پایان سال کارگران در بهمن ماه وجود ندارد، گفت: کارفرمایانی که از تمکن مالی و نقدینگی لازم برخوردارند از بهمن ماه همراه با حقوق و دستمزد کارگران عیدی و پاداش پایان سال را هم می‌پردازند. این مقام مسئول کارگری درباره میزان پرداخت عیدی کارگران نیز گفت: با وجود آنکه مصوبه مجلس، میزان پرداخت عیدی کارگران را مشخص کرده و دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر میزان عیدی دریافتی پیش‌بینی کرده اما میزان عیدی کارگران بسته به مدت قرارداد و کارکرد آنها متفاوت است.

موضوع‌های مشابه

سازمان تامین اجتماعی