کارگران

خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
هر ساله با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی سال کارگران در انتظار افزایش دستمزد سال آینده خود و نتیجه جلسات تعیین دستمزد می‌نشینند. با این‌حال بسیاری از کارشناسان افزایش دستمزد کارگران در سال آینده را بیش از ۲۵ درصد می‌دانند. آیا راهکاری جز افزایش دستمزد وجود دارد که تاثیر مثبتی بر قدرت خرید کارگران بگذارد؟ افزایش حقوق کارگران و کارمندان یک بار روانی در اقتصاد ایجاد می‌کند و صاحبان بازار از این فرصت برای افزایش محصولات خود استفاده می‌کنند. علاوه بر افزایش دستمزد، دولت باید بخشی از حمایت‌های خود را در قالب غیرنقدی بگنجاند. اگر سال آینده کالاهای اساسی در قالب بن در اختیار آنها قرار نگیرد، به یقین می‌توان گفت که در سال آینده بحرانی به مراتب بدتر از سالجاری در پیش‌روی اقتصاد است.
الفالف2 ماه قبل
کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به عدم تناسب حقوق دریافتی کارگران با مخارج و هزینه‌های زندگی‌شان گفت: حقوق کارگران ایرانی، جزو پایین‌ترین حقوق‌های پرداختی به قشر کارگر در دنیا است. حاجیانفرد بیان کرد: مهمترین دغدغه سازمان بینالمللی کار ILO، مربوط به تعیین حداقل دستمزد موضوع مقاوله نامه شماره ۱۳۱ و توصیه نامه شماره ۱۳۵ در خصوص تعیین حداقل دستمزد مصوب ۱۹۷۰ میلادی موضوع مهمی است که باید مورد مطالعه قرار گیرد. بررسی این موضوع بیانگر اهمیتی است که سازمان بینالمللی کارILO به مساله حداقل دستمزد در سطح جهانی دارد. این در حالیست که حداقل حقوق دریافتی کارگران در ایران طبق حداقل حقوق مصوب سال ۹۷، ۱۱۱۵۱۴۰ تومان است. وی ادامه داد: این در صورتی است که حداقل حقوق در کشورهای اروپای غربی حدود ۲۰۰۰دلار در ماه و برای کشورهای اروپای شرقی که حقوق خیلی کمتری را پرداخت می‌کنند بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار بوده که حدودا ۴ الی ۴ برابر حداقل حقوق در کشور ما است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: امسال در مورد حداقل دستمزد کارگران روزه شک‌دار نمی‌گیریم و از حقوق کارگران کوتاه نمی‌آییم. دولت باید یا حداقل دستمزد کارگران را شناور کند یا همه نوسان‌های اقتصادی را در تعیین میزان حداقل حقوق کارگران لحاظ نمایدناهید تاج‌الدین در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حداقل حقوق کارگران در سال ۹۸ گفت: امسال واقعا سال بدی برای کارگران بود و فشار اقتصادی بر روی طبقه کارگر استخوان خردکن بود. نماینده مردم اصفهان افزود: به نظرم در همان پایان نیمه اول سال، باید در مورد حداقل دستمزد کارگران تجدید نظر می‌کردیم و با توجه به موج افزایش قیمت‌ها حداقل حقوق کارگران را نیز افزایش می‌دادیم چون برابر ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران باید بر مبنای دو معیار نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و نیز سبد هزینه خانوار باشد. این هر دو به ما می‌گفت افزایش حداقل حقوق کارگران ناگزیر است اما دولت قول داد که به جای افزایش حداقل حقوق کارگران بسته‌های حمایتی تعبیه کند و ضعیف شدن سبد هزینه خانوار کارگری را به وسیله بسته‌های حمایتی جبران کند. این عضو کمیسیون اجتماعی در پایان تاکید کرد: امسال در مورد حداقل دستمزد کارگران روزه شک دار نمی‌گیریم و از حقوق کارگران کوتاه نمی‌آییم، دولت باید یا حداقل دستمزد کارگران را شناور کند یا همه نوسان‌های اقتصادی را در تعیین میزان حداقل حقوق کارگران لحاظ نماید.
ایرناایرنا1 ماه قبل
«حاتم شاکرمی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهارداشت: امسال میان دستمزد و حداقل هزینه‌های زندگی کارگران بیش از یک میلیون تومان اختلاف وجود دارد ولی این شکاف را نمی‌توان از طریق تعیین افزایش حقوق و دستمزد سال آینده کارگران پر کرد. وی افزود: پارسال نیز حداقل هزینه زندگی کارگران بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود ولی حداقل حقوق کارگران یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان تعیین شد. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: میزان تورم یکی از موئلفه‌های موثر در تعیین میزان افزایش حقوق کارگران خواهد بود. شاکرمی با بیان اینکه عصر امروز (سه شنبه) جلسه شورای کار برای تعیین میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار می‌شود، خاطرنشان ساخت: تاکنون هفت مرتبه جلسات کمیته حقوق و دستمزد برای بررسی‌های تخصصی افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸ کارگران برگزار شده است. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، از سوی کمیته حقوق و دستمزد هزینه معیشت خانوار ۳٫۳ نفری کارگران ۳ میلیون و ۷۵۰ هزارتومان تعیین شده که این رقم با حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و ۸۹ هزار تومان فاصله دارد و نمایندگان کارگری در شورای عالی کار به دنبال جبران این رقم در حقوق سال آینده کارگران هستند.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
همان گونه که حدس زده می‌شد، افزایش حقوق کارگران برای سال آتی نیز از فرمول دو قیمتی تبعیت کرد تا سهم کارگران حداقلی بگیر از افزایش حقوق بیشتر باشد و دستمزد دیگر کارگران به شیوه دیگری محاسبه شود. تابناک: همان گونه که حدس زده می‌شد، افزایش حقوق کارگران برای سال آتی نیز از فرمول دو قیمتی تبعیت کرد تا سهم کارگران حداقلی بگیر از افزایش حقوق بیشتر باشد و دستمزد دیگر کارگران به شیوه دیگری محاسبه شود. البته این افزایش حقوق شامل همه کارگران نمی‌شود و به حداقلی بگیران محدود شده، تا افزایش حقوق دیگرا کارگران از فرمول دیگری تبعیت کند. فرمولی که بر اساس تصمیم اعضای شورای عالی کار، افزایش ۱۳ درصدی به علاوه مبلغ ۲۶۱ هزار و ۱۱۸ تومان خواهد بود. حقوق و مزایای حداقل بگیرانحقوق و مزایای سایر سطوح مزدیروند افزایش نرخ حقوق کارگران در سال‌های گذشته
تابناکتابناک1 ماه قبل
همان گونه که حدس زده می‌شد، افزایش حقوق کارگران برای سال آتی نیز از فرمول دو قیمتی تبعیت کرد تا سهم کارگران حداقلی بگیر از افزایش حقوق بیشتر باشد و دستمزد دیگر کارگران به شیوه دیگری محاسبه گردد. همان گونه که حدس زده می‌شد، افزایش حقوق کارگران برای سال آتی نیز از فرمول دو قیمتی تبعیت کرد تا سهم کارگران حداقلی بگیر از افزایش حقوق بیشتر باشد و دستمزد دیگر کارگران به شیوه دیگری محاسبه گردد. البته این افزایش حقوق شامل همه کارگران نمی‌شود و به حداقلی بگیران محدود شده، تا افزایش حقوق دیگرا کارگران از فرمول دیگری تبعیت کند. فرمولی که بر اساس تصمیم اعضای شورای عالی کار، افزایش ۱۳ درصدی به علاوه مبلغ ۲۶۱ هزار و ۱۱۸ تومان خواهد بود. بدین ترتیب حقوق و مزایای کارگران در سال آینده به این شرح خواهد بود: حقوق و مزایای حداقل بگیران حقوق و مزایای سایر سطوح مزدی
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشهادی قوامی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیشنهادات متعدد نمایندگان در لایحه بودجه ۹۸ برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، گفت: با توجه به تورم ۴۰درصدی و افزایش قیمت کالاهای اساسی، حقوق کارگران به‌عنوان اقشار ضعیف و کم‌درآمد یکسان است که تأثیر منفی در زندگی و معیشت آنها گذاشته است. وی با بیان اینکه به‌دلیل کاهش ارزش پول ملی و تورم موجود در کشور، حقوق کارگران براساس نرخ ارز، کمتر از ۱۰۰ دلار است، اظهار کرد: با وجود نرخ تورم ۴۰درصدی، حقوق کارگران در سال ۹۸ حداقل می‌بایست ۲۰ درصد افزایش یابد. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، افزایش بیش از ۲۰درصدی حقوق کارگران را منطقی دانست و گفت: با وجود تحریم‌ها و شرایط تولید در کشور، افزایش بیش از ۲۰درصدی حقوق کارگران امکان‌پذیر نیست اما باید حداقل شرایط برای بهبود وضعیت معیشتی آنها فراهم شود. قوامی از پیشنهاد جدید تعدادی از نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸ خبر داد و تصریح کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس پیشنهاد کردند که حقوق کارگران در سال ۹۸ حداقل تا ۳ میلیون تومان به‌صورت ماهانه افزایش یابد، این پیشنهاد طی روزهای آینده و در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس بررسی می‌شود. نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: نبود ثبات در عرضه و تقاضا باعث شده قیمت کالاهای اساسی افزایش بی‌رویه‌ای داشته باشد که با افزایش معقول حقوق کارگران می‌توان به ارتقای قدرت خرید آنها کمک کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
وی همچنین در مورد اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان تصریح کرد: برای اجرای کامل این قانون ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز است که البته در لایحه بودجه ۹۸ مبلغ هزار میلیارد تومان برای اجرای بخشی از این قانون پیش‌بینی شده است، با این شرایط ما نمی‌توانیم شاهد اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان باشیم. شریعتمداری همچنین در رابطه با انتصابات زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: ما باید بتوانیم در زیرمجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از زنان توانمند استفاده کنیم، که البته در این زمینه در کمیته‌های انتصابات زیرمجموعه وزارتخانه به این موضوع تاکید شده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره افزایش حقوق و دستمزد کارگران، بیان کرد: همه اجزای این ۳ ضلع، نظراتی درباره نحوه تامین فاصله حداقل سبد معیشتی با حداقل دستمزد دارند و ما نیز به همه نظرات احترام می‌گذاریم، اما مرجع تصمیم‌گیری نهایی شورای عالی کار است. وی ادامه داد: قبلا نیز کمیته‌ای برای این موضوع معین شده و کلیات مورد تفاهم قرار گرفته است که ارتباط منطقی بین حداقل دستمزد و میزان حداقل سبد معیشتی خانوار به وجود بیاوریم و تلاش می‌شود آن هدف را در یک زمانبندی معین و دربازه ۳ تا ۵ ساله محقق کنیم. شریعتمداری تصریح کرد: تلاش می‌شود ارتباط منطقی بین حداقل دستمزد با نرخ تورم به وجود بیاوریم و یک جزء ثابتی را معین کنیم در افزایش دستمزدها که این فاصله را تا حدودی منطقی‌تر کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهادات متعدد نمایندگان در لایحه بودجه ۹۸ برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، گفت: با توجه به تورم ۴۰ درصدی و افزایش قیمت کالاهای اساسی، حقوق کارگران به عنوان اقشار ضعیف و کم‌درآمد یکسان است که تأثیر منفی در زندگی و معیشت آنها گذاشته است. وی با بیان اینکه به دلیل کاهش ارزش پول ملی و تورم موجود در کشور، حقوق کارگران براساس نرخ ارز، کمتر از ۱۰۰ دلار است، اظهار کرد: با وجود نرخ تورم ۴۰ درصدی، حقوق کارگران در سال ۹۸ حداقل می‌بایست ۲۰ درصد افزایش یابد. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، افزایش بیش از ۲۰ درصدی حقوق کارگران را منطقی دانست و گفت: با وجود تحریم‌ها و شرایط تولید در کشور، افزایش بیش از ۲۰ درصدی حقوق کارگران امکان‌پذیر نیست اما باید حداقل شرایط برای بهبود وضعیت معیشتی آنها فراهم شود. قوامی از پیشنهاد جدید تعدادی از نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸ خبر داد و تصریح کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس پیشنهاد کردند که حقوق کارگران در سال ۹۸ حداقل تا ۳ میلیون تومان به صورت ماهانه افزایش یابد، این پیشنهاد طی روزهای آینده و در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس بررسی می‌شود. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: نبود ثبات در عرضه و تقاضا باعث شده قیمت کالاهای اساسی افزایش بی‌رویه‌ای داشته باشد که با افزایش معقول حقوق کارگران می‌توان به ارتقای قدرت خرید آنها کمک کرد.
فراروفرارو1 ماه قبل
فرارو- حداقل حقوق کارگران بالاخره در ساعات پایانی شب گذشته تعیین شد و پایه حقوق کارگران در سال ۹۸ با افزایش ۳۶٫۱ درصدی به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. یکی از دلایل آن هم این است که برای اولین بار در سال ۹۸ پایه حداقلی بگیران و سایر سطوح مزدی به شکل متفاوتی افزایش حقوق گرفتند. این یعنی دریافتی کارگران در سال ۹۸ حدود ۴۷ درصد افزایش یافته است. پیش از این، سال ۹۳ رکورددار افزایش حقوق کارگران بود. چراکه در این سال حقوق و مزایای حداقلی‌بگیران ۲۷ درصد افزایش یافت، اما حالا سال ۹۸ با افزایش حقوق ۴۷ درصدی بیشترین افزایش حقوق سالانه را نصیب کارگران کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
با این‌حال بسیاری از کارشناسان افزایش دستمزد کارگران در سال آینده را بیش از ۲۵ درصد می‌دانند. زیرا علاوه بر کارگران، کارفرمایان هم تحت‌تاثیر شرایط اقتصادی یک سال گذشته با مشکلات عدیده‌‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. به هر حال نمی‌توان یک‌طرفه قضاوت کرد، در شرایط سخت امروز اقتصاد ایران کارفرمایان هم به اندازه کارگران آسیب دیده‌اند. از جمله اینکه پیش‌بینی می‌شود سال آینده شرایط اقتصاد ایران به‌مراتب سخت‌تر از سالجاری شود. علاوه بر افزایش دستمزد، دولت باید بخشی از حمایت‌های خود را در قالب غیرنقدی بگنجاند.
تابناکتابناک1 ماه قبل
کمتر از دو هفته دیگر تا پایان سال مانده، ولی هنوز نه خبری از عیدی کارگران است و نه مشخص شده در سال آینده کارگران چه میزان افزایش حقوق و دستمزد خواهند داشت. با اینکه کمتر از دو هفته دیگر تا پایان سال مانده، هنوز نه خبری از عیدی کارگران است و نه مشخص شده در سال آینده کارگران چه میزان افزایش حقوق و دستمزد خواهند داشت. با این حال امسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به این موضوع ورود کرده‌اند و با انتقاد از این رویه خواستار افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان معقول هستند. دستمزد کارگران واقع بینانه تعیین شودنماینده مردم ساری در مجلس دهم شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه دستمزد کارگری باید واقع بینانه تعیین شود، عنوان کرد: برای تعیین حداقل حقوق کارگران باید به نرخ تورم، خطر فقر و وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور توجه کرد. یوسف نژاد با تأکید بر اینکه تعیین حداقل حقوق کارگری غیردولتی است، گفت: حقوق کارگران در سال جاری، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که با توجه به شرایط حاکم بر فضای اقتصادی کشور، تصور می‌کنم حداقل حقوق کارگری در سال ۹۸ باید ۲ میلیون تومان باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
بر اساس آمار بانک مرکزی، سال ۹۷ از لحاظ ارزش برابری حداقل حقوق کارگران نسبت به نرخ دلار در بازار آزاد، بدترین سال برای کارگران بود. رقم ۸۶ دلاری حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷ پایین‌ترین رقم از سال ۱۳۸۰ بدین سو بوده است. بر اساس آمار بانک مرکزی از سال ۱۳۵۷ تاکنون بهترین سال حقوق کارگران سال ۱۳۸۹ بود به طوری که حداقل حقوق کارگران معادل ۲۸۶ دلار بوده است. نکته مهم دیگر آنکه از لحاظ تغییرات ارزش دلاری حقوق کارگران، سال ۹۷ بدترین سال برای کارگران از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بوده است. در سال ۱۳۹۷ ارزش دلاری حداقل حقوق کارگران نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۶۳ درصد کاهش پیدا کرد که بیشترین سقوط از سال ۱۳۵۷ به بعد بوده است.
تابناکتابناک1 ماه قبل
تقریبا یک ماهی می‌شود، تکلیف افزایش حقوق کارکنان دولت مشخص شده است. هرچند بحث‌های گوناگونی مانند حقوق توافقی بین کارفرما و کارگر هم گاهی مطرح می‌شود، به نظر نمی‌رسد امسال هیچ فرمول جایگزینی در نظر گرفته شود و آن گونه که از اخبار برمی‌آید، نمایندگان کارفرمایی در انتظار تصویب لایحه بودجه در مجلس هستند تا میزان افزایش حقوق کارگران را بر مبنای افزایش حقوق کارمندان دولت افزایش دهند. در این باره باید گفت، نظریه‌های گوناگونی درباره افزایش حقوق کارگران وجود دارد؛ برخی‌ بر این باورند، طبق قانون برنامه ششم و با توجه به گرانی‌های اخیر، باید میزان افزایش بر اساس نرخ تورم باشد. با این حساب باید حقوق کارگران را به نحوی تعیین کرد تا از پس هزینه‌های زندگی روزمره خانواده شان برآیند. حقوق کارگران در سال جاری، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که با توجه به شرایط حکم بر فضای اقتصادی کشور، تصور می‌کنم حداقل حقوق کارگری در سال ۹۸ باید ۲ میلیون تومان باشد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس پیشنهادات خود برای افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸ را تشریح کرد. به گزارش نامه نیوز، محمد وحدتی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تورم و افزایش قیمت کالا‌ها، اظهار داشت: اکثر کالا‌ها افزایش قیمت داشته‌اند، قیمت برخی از آنها ۲ برابر و برخی تا ۵ برابر افزایش قیمت داشته‌اند. وی افزود: هم‌اکنون که شورای حقوق و دستمزد در حال بررسی میزان حقوق کارگران و برای تعیین حداقل حقوق آنها تصمیم‌گیری خواهد کرد، بهتر است به گونه‌ای عمل کند که کارگران کمترین آسیب را از تورم و افزایش قیمت‌ها داشته‌ باشند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه قرار است با مصوبه مجلس حقوق کارگران ۴۰۰ هزار تومان به علاوه ۱۰ درصد در سال آینده افزایش یابد، اظهار داشت: حقوق کارگران نیز باید در سال ۹۸ حداقل به میزان حقوق کارمندان دولت افزایش یابد. وحدتی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی، حداقل حقوق یک کارگر در سال ۹۸ باید ۲ میلیون تومان باشد تا بخشی از فشارهای اقتصادی بر این قشر جبران شود.
الفالف4 هفته قبل
بر اساس آمار بانک مرکزی، سال ۹۷ از لحاظ ارزش برابری حداقل حقوق کارگران نسبت به نرخ دلار در بازار آزاد، بدترین سال برای کارگران بود. رقم ۸۶ دلاری حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷ پایین‌ترین رقم از سال ۱۳۸۰ بدین سو بوده است. بر اساس آمار بانک مرکزی از سال ۱۳۵۷ تاکنون بهترین سال حقوق کارگران سال ۱۳۸۹ بود به طوری که حداقل حقوق کارگران معادل ۲۸۶ دلار بوده است. نکته مهم دیگر آنکه از لحاظ تغییرات ارزش دلاری حقوق کارگران، سال ۹۷ بدترین سال برای کارگران از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بوده است. در سال ۱۳۹۷ ارزش دلاری حداقل حقوق کارگران نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۶۳ درصد کاهش پیدا کرد که بیشترین سقوط از سال ۱۳۵۷ به بعد بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، شکور پورحسین، عضو ناظر مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد، با اشاره به پیشنهادات نمایندگان مجلس برای چگونگی و میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸، گفت: تاکنون پیشنهادات متعددی از سوی نمایندگان برای میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده، در قالب بودجه سال ۹۸ مطرح شده است. وی با اشاره به یکی از پیشنهادات نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان مجلس به کمیسیون تلفیق پیشنهاد کردند تا حقوق کارگران در سال آینده، ۲۵ درصد افزایش یابد، اما این میزان افزایش باید با نرخ تورم متناسب باشد. بیشتر بخوانید: میزان مالیات بر حقوق کارمندان و کارگران در سال ۹۸عضو ناظر مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد، افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران در سال آینده را یکی دیگر از پیشنهادات نمایندگان به کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ دانست و گفت: پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد، زیرا طبق اعلام مرکز آمار، نرخ تورم، بیش از ۴۰ درصد است. پورحسین همچنین، یکی دیگر از پیشنهادات برای افزلیش حقوق کارگران در سال آینده را، افزایش ۲۵ درصدی اعلام کرد و افزود: طبق پیشنهاد، می‌بایست حقوق کارگران در سال آینده و طبق بودجه ۹۸، ۲۵ درصد افزایش یابد، این پیشنهاد با استقبال تعداد زیادی از نمایندگان مجلس مواجه شده است. عضو ناظر مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد در پایان خاطرنشان کرد: طبق تصمیمی که در شورای عالی حقوق و دستمزد اتخاذ شده، قرار است عمده‌ترین پیشنهادات نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده و طبق بودجه سال ۹۸، در این شورا بررسی شده و در نهایت به تصمیم جامعی برسیم.
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
«علیرضا محجوب» امروز (سه شنبه) در نشست خبری برنامه‌های ستاد هفته کارگر که در محل خبرگزاری کار برگزار شد، یادآوری کرد: معیشت از مسائل مهم جامعه کارگری است و پیش بینی نمایندگان این بود که با افزایش حقوق تا اندازه‌ای مشکل آنان حل شود. وی افزود: دستمزد نباید ملاک تعیین معیشت کارگران باشد زیرا آنان با مشکلات زیادی مواجه‌اند. «به نظر ما حقوق کارگران باید تا ۲ برابر افزایش می‌یافت تا از نظر قدرت خرید نسبت به سال‌های ٩۵ و ٩۶ قابل مقایسه می‌شد». این نماینده مجلس تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی پیگیر است بخشنامه افزایش حقوق که به دستگاه‌ها ابلاغ شده است، اجرا شود. وی ادامه داد: دستگاه‌ها باید در این زمینه پیشتاز باشند و در پرداخت‌ها مقاومت نکنند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
رئیس جمهور می‌گوید که تورم بیش از ۲۰ درصد بوده و حقوق کارگران نیز بیش از ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت، کارفرمایان آماده‌اند تا بر مبنای آخرین نرخ تورم حقوق را بالا ببرند. با این حساب هزینه خانوار کارگری نسبت به سال گذشته بالغ بر یک‌میلیون و ۸۵ هزار تومان در ماه افزایش یافته است. توفیقی تاکید می‌کند: باید در نظر داشت که با دو تورم رو به رو هستیم؛ یکی تورم اسمی و دیگری تورم واقعی که باید تورم انتظاری را هم در نظر گرفت. اما نمایندگان کارفرمایی می‌گویند که نمی‌توانند رقمی بیش از تورم را به دستمزد کارگران اضافه کنند، چرا که افزایش دستمزد بیش از آن آنها را با مشکلات دیگری مواجه خواهد کرد و ریسک تعدیل کارگران را بالا می‌برد. اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کارمی‌گوید: کارفرمایان آماده‌اند تا بر اساس آخرین نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار میزان دستمزد کارگران را در سال آینده بالا ببرند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
«هوشیار رستمی» کارشناس اقتصادی، درباره تعیین حداقل دستمزد گفت: تعیین حداقل دستمزد یک رویه جهانی است که با هدف حمایت از کارگران انجام می‌شود و به هیچ عنوان مختص ایران نیست. وی با بیان اینکه تعیین حداقل دستمزد کار درستی است درباره رقم آن افزود: رقم حداقل دستمزد، باید بر اساس هزینه خانوار تعیین شود. «فرامرز توفیقی» افزود: بر اساس ماده ۴۱ قانون کار حقوق کارگران باید با نگاهی به نرخ تورم سبد معیشت کارگران افزایش یابد؛ این درحالیست که میزان واقعی تورم در افزایش حقوق کارگران لحاظ نشده است. وی تاکید کرد: براساس علم اقتصاد، باید نرخ تورم در هزینه کارگران ضرب شده و حاصلضرب از هزینه کارگران کسر شود و نتیجه این محاسبه، به حقوق کارگران اضافه شود. یکی کارشناسان اقتصادی در این باره گفت: هم اکنون در بیش از ۸۵ درصد کشورهای جهان حداقل دستمزد تعیین می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
عضو فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم که شورای عالی کار به حقوق کارگران توجه جدی داشته باشد و امسال به هیچ عنوان بنا نداریم بر سر حقوق کارگران سازش یا توافق داشته باشیم. او ادامه داد: امیدواریم که شورای عالی کار به حقوق کارگران توجه جدی داشته باشد و امسال به هیچ عنوان بنا نداریم بر سر حقوق کارگران سازش یا توافق داشته باشیم. حداقل حقوق کارگران ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و مسئولین باید برای رساندن این رقم به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فکر جدی کنند. از یک سو از شرکت یا کارخانه‌ای حمایت می‌کنیم و ثروت آن کارخانه به صورت نجومی رشد می‌کند که بیشتر هم شرکت‌های دولتی هستند، اما حقوق کارگران افزایش نمی‌یابد. باید این عزم برای افزایش حقوق کارگران وجود داشته باشد، در غیر اینصورت تعادل جامعه بر هم می‌خورد.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
با این حساب هزینه خانوار کارگری نسبت به سال گذشته بالغ بر یک‌میلیون و ۸۵ هزار تومان در ماه افزایش یافته است. وی تاکید می‌کند: باید در نظر داشت که با دو تورم رو به رو هستیم؛ یکی تورم اسمی و دیگری تورم واقعی که باید تورم انتظاری را هم در نظر گرفت. اما نمایندگان کارفرمایی می‌گویند که نمی‌توانند رقمی بیش از تورم را به دستمزد کارگران اضافه کنند، چرا که افزایش دستمزد بیش از آن آنها را با مشکلات دیگری مواجه خواهد کرد و ریسک تعدیل کارگران را بالا می‌برد. اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار به فارس می‌گوید: کارفرمایان آماده‌اند تا بر اساس آخرین نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار میزان دستمزد کارگران را در سال آینده بالا ببرند. معمولا دیدگاه خود را تا آخرین لحظه‌ها اعلام نمی‌کند، حالا یک روز قبل از نشست احتمالا پایانی شورای عالی کار دیدگاه خود را نزدیک به کارفرمایی اعلام کرده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
عضو ناظر مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد آخرین تصمیمات این شورا درباره افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸ را تشریح کرد. با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تشکیل دوباره جلسات شورای عالی کار با محوریت تعیین حداقل مزد کارگران برای سال ۹۸، نزدیک کردن حداقل میزان حقوق کارگران به سبد معیشت به یکی از دغدغه‌های اصلی کارگران و نمایندگان کارگری تبدیل شده است. پورحسین خاطرنشان کرد: هنوز هیچ تصمیمی درباره میزان و چگونگی افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸ اتخاذ نشده اما به طور قطع تصمیمی گرفته خواهد شد که به نفع کارگران و در راستای افزایش قدرت خریدشان باشد، این تصمیم تا هفته آینده و پیش از پایان سال ۹۷، نهایی و اعلام می‌شود. دولت خواستار افزایش ۲۰درصدی حقوق کارمندان در لایحه بودجه سال ۹۸ بود اما نمایندگان مجلس این امر را با عدالت سازگار نمی‌دانستند لذا پیشنهادی مبنی بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق همه کارمندان دولت به تصویب مجلس رسید. رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اظهارات تأکید کرد دولت ملزم به اجرای قانون است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد وحدتی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تورم و افزایش قیمت کالا‌ها، اظهار داشت: اکثر کالا‌ها افزایش قیمت داشته‌اند، قیمت برخی از آنها ۲ برابر و برخی تا ۵ برابر افزایش قیمت داشته‌اند. وی افزود: هم‌اکنون که شورای حقوق و دستمزد در حال بررسی میزان حقوق کارگران و برای تعیین حداقل حقوق آنها تصمیم‌گیری خواهد کرد، بهتر است به گونه‌ای عمل کند که کارگران کمترین آسیب را از تورم و افزایش قیمت‌ها داشته‌ باشند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه قرار است با مصوبه مجلس حقوق کارگران ۴۰۰ هزار تومان به علاوه ۱۰ درصد در سال آینده افزایش یابد، اظهار داشت: حقوق کارگران نیز باید در سال ۹۸ حداقل به میزان حقوق کارمندان دولت افزایش یابد. وحدتی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی، حداقل حقوق یک کارگر در سال ۹۸ باید ۲ میلیون تومان باشد تا بخشی از فشارهای اقتصادی بر این قشر جبران شود. نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: بخش خصوصی و تولید، چرخه‌های اقتصادی کشور را به حرکت در می‌آورند، بنابراین افزایش حقوق کارگران نباید به میزانی باشد که کارفرمایان تحت فشار قرار گیرند و این مسئله باعث تعطیلی کارگار‌های تولیدی شود؛ لذا شورای حقوق و دستمزد هم باید منافع تولید‌کنندگان و هم کارگران را نیز در نظر گیرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
اصغر آهنی‌ها اظهار داشت: در جلسه امشب (یکشنبه) شورای عالی کار صحبتی از میزان افزایش حقوق کارگران به میان نیامد و مقرر شد تا نمایندگان کارگری و کارفرمایی پس از رایزنی درباره میزان افزایش حقوق سال ۹۸ کارگران در جلسه آینده پیشنهادهای خود را اعلام کنند. وی افزود: یکی دیگر از مواردی که در جلسه امشب شورای عالی کار به آن اشاره شد، این بود که اگر حقوق سال آینده کارگران بیش از حداقل افزایش پیدا کند، باید در سایر ردیف‌های حقوقی و مزایای کارگران به نوعی این موضوع لحاظ شود تا کارفرمایان بتوانند از عهده تامین مالی و منابع برای پرداخت حقوق کارگران بربیایند. پیش از این علی خدایی نماینده کارگری در شورای عالی کار با تاکید بر ضرورت افزایش حقوق و دستمزد کارگران گفته بود که بین هزینه و دستمزد کارگران یک میلیون و هشتاد و نه هزار تومان اختلاف وجود دارد که این رقم باید برای کارگران تامین شود تا بتوانند از عهده هزینه‌های خانوار بر بیایند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
میزان افزایش حقوق بازنشستگان و زمان اعمل افزایش حقوق‌ها یکی از مهمترین موضوعاتی است که در این ارتباط اینستاگرامی مورد سوال قرار گرفت. وی در این باره گفت: افزایش حقوق بازنشستگان حداقل‌‌بگیر برابر با افزایش حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار است که در سال جاری ۳۶ و نیم درصد تعیین شده است. زدا اظهار امیدواری کرد که مصوبه هیأت دولت به زودی ابلاغ شده و امکان اعمال افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه فراهم شود. سرپرست سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه کارگران ساختمانی نیز خاطرنشان کرد: کارگران ساختمانی از جمله افراد زحمتکش هستند و ۴۰ درصد حوادث شغلی کشور مربوط به کارگران ساختمانی است. زدا از افزایش دستمزد مبنای کسر حق بیمه کارگران ساختمانی مطابق با پیشنهاد انجمن صنفی کارگران ساختمانی خبر داد و ابراز داشت: با این کار حقوق بازنشستگی کارگران ساختمانی افزایش می‌یابد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعضای شورای عالی کار دقایقی قبل با افزایش ۳۶٫۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران موافقت کرده و پایه حقوق کارگران در سال ۹۸ را ۴۰۰ هزار تومان افزایش دادند. شورای عالی کار همچنین بن خواروبار کارگران را به ۱۹۰ هزار تومان افزایش داد. همچنین پایه سنوات کارگران به دنبال مصوبه شورای عالی کار به ۷۰,۰۰۰ تومان رسید. با در نظر گرفتن کمک هزینه مسکن، بن خواروبار، سنوات و دیگر مزایای جانبی مزد حداقل دستمزد سال ۹۸ کارگران به دو میلیون تومان رسید. شورای عالی کار اسفند ماه سال گذشته با افزایش ۱۹٫۵ درصدی مزد، پایه حقوق کارگران را یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان تعیین کرده بود.
ایلناایلنا2 ماه قبل
عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس درباره شرایط سخت کارگران اظهار داشت: متاسفانه کار هر روز برای کارگر موجود نیست و اگر هم باشد، در بهترین شرایط همان حقوق پایه است و به همین سبب حقوق کارگران، کفاف حداقل هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد. وی همچنین خاطرنشان کرد: البته همه، شرایط اقتصادی را می‌دانیم و از وضعیت نامساعد تولید و کارفرماها نیز اطلاع داریم. در ادامه برنامه علی خدایی با بیان اینکه از مرداد ماه درخواست‌های مکرر برای ترمیم قدرت خرید کارگران را در شورای عالی کار مطرح کردیم، گفت: متاسفانه این درخواست از سوی دولت و کارفرماها جدی گرفته نشد. وی بیان کرد: از سال ۹۱ به این سمت را اگر مرور کنیم، در سال ۹۱ به دلیل نوسانات ارزی، قدرت کارگرها کاهش پیدا کرد و حداقل دستمزد کارگرها می‌توانست ۳۷ درصد از هزینه‌های زندگی را پوشش دهد. نماینده کارگران در شورای عالی کار در ادامه بیان کرد: قطعا اگر کمک کمیسیون اجتماعی مجلس در کنار کارگران نباشد، ساختار شورای عالی کار اجازه نخواهد داد، حقوق کارگران را تامین کنیم و به همین دلیل از این کمیسیون درخواست دارم، حمایت‌های عملی از کارگران انجام دهند.

حداقل حقوق کارگران در سال ۹۸ تصویب شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
الفالف1 ماه قبل
حداقل حقوق کارگران برای سال آینده در شورای عالی کار یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان تعیین شد، همچنین افزایش حقوق سایر سطوح مزدی ۱۳ درصد به علاوه ۲۶۱ هزار و ۱۱۸ تومان خواهد بود. در توافق نهایی، حداقل دستمزد ۳۷ درصد افزایش یافته است. با این حساب با محاسبه حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی و پایه سنوات ۷۰ هزار تومانی، می‌توان گفت کل دریافتی کارگران با ۴۵ افزایش به ۲۰۷۴۰۷۶۹ ریال می‌رسد. محمد شریعتمداری دیروز در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۷ گفته بود: در تعیین حداقل دستمزد کارگران در شورای عالی کار، به ماده ۴۱ قانون کار توجه جدی داریم؛ این ماده قانونی تعیین حقوق و دستمزد را متاثر از دو عامل «نرخ تورم» و «حداقل معیشت» می‌داند. اما دستمزد سایر کارگران که حقوق پایه آنها در سال ۹۶ بیشتر از ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان بوده است، در گروه «سایر سطوح مزدی» قرار می‌گیرند.

به انتهای لیست رسیدید