اخبار کتابخوانی - آخرین و مهم ترین اخبار کتابخوانی از خبرگزاری‌های ایران | خبری

کتابخوانی

خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان، جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با حضور سعید دهقانلو، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ محمد مرادی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سمنان؛ سید ابراهیم موسوی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود؛ کمال ترابیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان میامی؛ حسن نورمحمدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار؛ ابراهیم مونسان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان آرادان؛ محمد سلطانیه، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دامغان؛ عبدالعظیم عظیمی نژاد، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مهدی‌شهر؛ نسرین قلی بیک، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سرخه؛ حنیفه صفری، رئیس اداره کتابخانه مرکزی استان سمنان و کارشناسان ستادی این اداره کل برگزار شد. سعید دهقانلو سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان سمنان ضمن قدردانی از تلاش کتابداران و همکاران ستادی در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: استقبال مردم و مسئولان استان سمنان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بی‌نظیر بود. سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان سمنان گفت: در راستای اجرای این طرح در استان سمنان پایگاه‌های «مهربانی در مهر» در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای کودکان و دانش آموزان در استان‌های سیل‌زده ایجاد می‌شود. وی با تأکید بااینکه بیش از ۶۱هزارنفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان سمنان هستند و از خدمات این کتابخانه‌ها بهره‌مندمی شوند اظهار داشت: باید برای تشویق کودکان و نوجوانان برای حضور حداکثری در کتابخانه‌ها برنامه‌ریزی شود. در خاتمه رؤسای اداره‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان و کارکنان ستادی درزمینه جذب مخاطبان به کتابخانه و اجرای طرح «مهربانی در مهر» به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان البرز

13+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 ساعت قبل

فاز توسعه کتابخانه شهید حمید باکری سردرود به بهره برداری رسید

6+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 ساعت قبل

عضو مجلس خبرگان رهبری، یک روز را با کتابداران گذراند

7+
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 ساعت قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 ساعت قبل
در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی جشن کتاب در میان کودکان و نوجوانان عشایر بختیاری شهرستان فریدونشهر برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان، همزمان با روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان، اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فریدونشهر به برگزاری جشن کتاب و قصه گویی در میان کودکان و نوجوانان عشایر بختیاری منطقه پیشکوه فریدونشهر اقدام کرد. در این برنامه فرهنگی غلامرضا جعفری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فریدونشهر ضمن معرفی کتب متنوع به کودکان و بیان اهمیت کتاب و کتابخوانی، کتاب هایی با موضوعات مذهبی، علمی، ادبیات و داستان، که با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان فراهم شد، به کودکان اهدا کرد. لازم به ذکر است، این عشایر در شش ماه نخست سال در منطقه پیشکوه موگویی ساکن هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
وی ادامه داد: هر سال در خصوص موانع اجرای این طرح، جلسات و نشست‌های متعددی برگزار می‌شود، اما اینکه چرا هنوز این مهم شکل نگرفته است جای سوال دارد. مردانی با انتقاد نسبت به نحوه پیگیری‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در خصوص احداث کتابخانه مرکزی استان، اهتمام بیش از پیش این اداره کل برای تعیین تکلیف این طرح مهم فرهنگی را خواستار شد. مردانی پیشنهاد داد، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در یک طرح تحقیقاتی و پژوهش‌‌های میدانی علل بی‌توجهی مردم به کتاب و کتابخوانی را شناسایی تا برای رفع این موانع راهکارهای لازم تدوین شود. در این نشست در خصوص وضعیت کتابخانه فرهنگسرای شهر گهرو گزارشی ارائه و مقرر شد تا این طرح تا هفته دولت آماده بهره‌برداری شود. همچنین مقرر شد تا با فرمانداران و شهرداران در خصوص راه اندازی کتابخانه در شهرهای بدون کتابخانه نشست‌هایی برگزار شود تا شرایط تحقق این مهم فراهم شود.
موجموج5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: اجرای طرح تابستانه کتاب تا سوم مردادماه در اصفهان ادامه دارد. اصغر مختاری اظهار داشت: اجرای این طرح با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب باعث تشویق عموم به کتابخوانی می‌شود. وی با بیان اینکه در این طرح هر فرد می‌تواند تا سقف ١٢٠ هزار تومان کتاب خریداری کند، افزود: در طرح تابستانه کتاب، کتاب‌های تالیفی با ٢٥ درصد و کتاب‌های ترجمه با ١٥ درصد تخفیف به فروش می‌رسد. معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: استان تهران با ثبت نام ۹۷ کتابفروشی، اصفهان با ۸۰ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۶۶ کتابفروشی بیشترین مشارکت را در طرح تابستانه کتاب ۹۸ داشته‌اند.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
وی درباره طرح تابستانه کتاب ۹۸ گفت: در این طرح کتابفروشی‌هایی که شرایط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام می‌توانند کتاب‌های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشد به خریداران بفروشند. مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان بیان داشت: موسسه خانه کتاب به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبلغ یارانه خرید کتاب را به کتابفروشی‌ها پرداخت خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: دوستداران و علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی می‌توانند با مراجعه به کتابفروشی‌های عضو طرح، کتاب‎های تالیفی را با یارانه ۲۵ درصد و کتا‌ب‌های ترجمه را با یارانه ۱۵ درصدی خریداری کنند. وی افزود: اسامی و مشخصات کتابفروشی‌های عضو این طرح به تفکیک هر استان بر روی سایت tarh. ketab. ir قابل مشاهده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اظهارداشت: در این طرح، سقف مجاز خرید برای هر فرد حداکثر ۱۲۰ هزار تومان است و خریداران کتاب می‌توانند در چند نوبت و از چند کتابفروشی، کتاب‌های مورد نیاز خود تهیه کنند.
موجموج6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، احمد ناصری ظهر امروز در بازدید از روند برگزاری دوره تربیت مدرس دوره‌های سواد آموزی در مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان اردبیل اظهار داشت: توجه به کیفیت آموزش در کلاس‌های سوادآموزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده که باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اساسی توسط معاونت سوادآموزی انجام شود. مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل از کسب رتبه خوب و قابل تقدیر معاونت سوادآموزی استان در ارزیابی جامع عملکرد سالانه بر اساس شاخص‌ها و معیارها در سال ۹۸ خبر داد و افزود: براساس تعهدات انجام شده امسال ۱۰ هزار و ۸۲۲ نفر در کلاس‌های سوادآموزی جذب می‌شوند. ناصری بیان کرد: از این افراد چهار هزار و ۳۸۶ نفر در کلاس‌های سوادآموزی، یک هزار و ۵۳۰ نفر در دوره انتقال، دو هزار و ۶۴۶ نفر در دوره تحکیم سواد، ۴۶۰ نفر در آموزش رایانه، ۲۵۰ نفر در دوره مهارت‌آموزی و یک هزار و ۸۰۰ نفر در حلقه‌های کتابخوانی شرکت می‌کنند. وی از آغاز ثبت‌نام دوره‌های سواد آموزی از ابتدای مردادماه و دوره‌های تحکیم و انتقال از اول شهریورماه خبر داد و گفت: علاوه بر مناطق شهری این دوره‌ها در مناطق روستایی و عشایری استان نیز اجرا می‌شود به طوری که از سهمیه استان در این زمینه ۳۰ درصد مربوط به این مناطق است. مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح شتاب‌بخشی سوادآموزی در هشت منطقه عشایری مشگین‌شهر، پارس‌آباد، بیله‌سوار، اصلاندوز، ارشق، انگوت، گرمی و جعفرآباد تصریح کرد: براساس این طرح هدفگذاری شده تا سال ۱۴۰۰ میزان بیسوادی در مناطق عشایری به صفر برسد.
مهرمهر6 ساعت قبل
اسم کتاب «چخوف، مهمان تابستانی» و اثر یک نویسنده آمریکایی به نام آلیسون آندرسون است. من وقتی این کتاب یعنی «چخوف، مهمان تابستانی» و مطالبی را درباره زندگی چخوف خواندم، دیدم چه جایگاهی عجیبی بین مردم روسیه، اوکراین و کشورهای اقماری شوروی دارد! قانع درباره سختی‌های ترجمه این رمان گفت: بازگردانی «چخوف، مهمان تابستانی» از این جهت برایم سخت بود که اسامی اشخاص و اماکن همه روسی بودند. گرچه همه مطالبش واقعی نیست اما اثر زیبایی است و این‌که اتفاقات رمان تا چه حد واقعی و خیالی هستند، مربوط به نویسنده اثر است. جالب است که نویسنده «چخوف، مهمان تابستانی» خودش مترجم است و علاقه‌مند به چخوف.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
وی افزود: یکی از برنامه‌هایی که در فصل تابستان اجرا می‌شود؛ طرح کتاب‌پارک است که به دلیل ظرفیت بسیار خوب پارک‌ها در شهر تهران و استقبال خانواده‌ها از پارک‌ها قرار است در تمام مناطق شهر تهران اجرایی شود. فاطمیان‌پور با بیان اینکه قرار است طرح کتاب‌پارک در مراکز تجمع عمومی برگزار شود، عنوان کرد: اکنون زمان اوقات فراغت کودکان و نوجوانان است و ما تلاش کردیم از این ظرفیت برای جذب خانواده‌ها و کودکان به کتابخوانی استفاده کنیم. وی یادآور شد: در این زمینه قرار است در هر یک از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، ۵ پارک تحت پوشش این طرح قرار گیرند و به تناسب توان هر پارکی این طرح اجرایی شود. فاطمیان‌پور با اشاره به جزئیات اجرای طرح کتاب‌پارک توضیح داد: در این طرح جمعی از مربیان کتابخوانی هر روز یک کتاب را می‌خوانند و همان کتاب با تخفیف ویژه در غرفه طرح به مردم فروخته می‌شود. به گفته وی، تشویق و ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه و کتابخوانی در قالب طرح‌های مختلف از جمله اقداماتی است که معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دنبال می‌شود که امیدواریم در ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر باشد.
ایمناایمنا8 ساعت قبل
این طرح در سنین کودک و نوجوان اجرا می‌شود و مقطع بسیار مناسبی برای توسعه کتاب و کتاب خوانی است. معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصرح کرد: سال گذشته در استان اصفهان شاهد تشکیل بیش از دو هزار و ۵۰۰ باشگاه بودیم که منجر به کسب رتبه نخست در کشور شد. پس از پایان کارگاه کتاب خوانی شاهد یک رقابت استانی و پس از آن رقابت کشوری خواهیم بود. در المان‌هایی مانند فیلم موبایلی برتر، نویسنده برتر، کتاب برتر و … که برای انتخاب برترین استان انتخاب شده بود استان اصفهان موفق به کسب رتبه‌های برتر در این زمینه‌ها شده است. وی در خصوص کارگاه‌های پیشین جام کتابخوانی کودکان و نوجوانان گفت: کارگاه‌های پیشین به صورت متمرکز در اصفهان برگزار می‌شد.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، احمد ناصری صبح امروز در بازدید از روند برگزاری دوره تربیت مدرس دوره‌های سواد آموزی در مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان اردبیل اظهار داشت: توجه به کیفیت آموزش در کلاس‌های سوادآموزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده که باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اساسی توسط معاونت سوادآموزی انجام شود. مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل از کسب رتبه خوب و قابل تقدیر معاونت سوادآموزی استان در ارزیابی جامع عملکرد سالانه بر اساس شاخص‌ها و معیارها در سال ۹۸ خبر داد و افزود: براساس تعهدات انجام شده امسال ۱۰ هزار و ۸۲۲ نفر در کلاس‌های سوادآموزی جذب می‌شوند. ناصری بیان کرد: از این افراد چهار هزار و ۳۸۶ نفر در کلاس‌های سوادآموزی، یک هزار و ۵۳۰ نفر در دوره انتقال، دو هزار و ۶۴۶ نفر در دوره تحکیم سواد، ۴۶۰ نفر در آموزش رایانه، ۲۵۰ نفر در دوره مهارت‌آموزی و یک هزار و ۸۰۰ نفر در حلقه‌های کتابخوانی شرکت می‌کنند. وی از آغاز ثبت‌نام دوره‌های سواد آموزی از ابتدای مردادماه و دوره‌های تحکیم و انتقال از اول شهریورماه خبر داد و گفت: علاوه بر مناطق شهری این دوره‌ها در مناطق روستایی و عشایری استان نیز اجرا می‌شود به طوری که از سهمیه استان در این زمینه ۳۰ درصد مربوط به این مناطق است. مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح شتاب‌بخشی سوادآموزی در هشت منطقه عشایری مشگین‌شهر، پارس‌آباد، بیله‌سوار، اصلاندوز، ارشق، انگوت، گرمی و جعفرآباد تصریح کرد: براساس این طرح هدفگذاری شده تا سال ۱۴۰۰ میزان بیسوادی در مناطق عشایری به صفر برسد.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
وی با بیان اینکه ارتقای فرهنگ نیازمند صرف هزینه است، افزود: ایجاد اولویت در بحث فرهنگ نیازمند نگاه مثبت مسئولان است. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید در روستاها حساسیت ایجاد شود، اضافه کرد: این فرهنگ زیربنای توسعه استان است که نیاز به سرمایه گذاری دارد. وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ اعتبارات برای احداث این پروژه دیده شده است، گفت: اولویت این طرح باید برای وزیر ارشاد بازگوشود، اگر اعتبار در نظر گرفته شده پیگیری نشود از دست می‌رود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه راهکاری اساسی برای رفع کاهش زمان مطالعه در جامعه باید اتخاذ شود، افزود: یک کار پژوهشی و مطالعاتی باید در زمینه دلایل کاهش زمان مطالعه انجام شود. مردانی با اشاره به افزایش مشارکت مردم در نهمین جشنواره رضوی، اضافه کرد: این افزایش مشارکت نشان دهنده علاقه مردم به سیره اهل بیت (ع) است.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
جوانان و نوجوانان هدف بسیاری از برنامه ریزی‌های دشمنتاثیرگذاری بر گروه‌های سنی مختلف با درجات متفاوت تعبیر می‌شود که مطالعه آن نشان از تاثیر پذیری زیاد و ماندگار افراد در دوره‌های سنی کودکی تا جوانی است از این رو همین مسئله سبب شده است تا بخش قابل توجهی از تهاجمات دشمن بر این گروه سنی متمرکز باشد. وی افزود: برای تبیین این ارزش‌ها باید انقلاب اسلامی، ارزش‌های آن و روزهای مبارزه و تلاش به خوبی برای نسل جوان تعریف شود. ردپای مشهود اعتیاد در آسیب‌های اجتماعیمنوچهر حبیبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین هم دراین خصوص به خبرنگار تسنیم گفت: بررسی آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه نشان از رد پای اعتیاد در همه این آسیب‌های اجتماعی دارد. وی بیان کرد: قطعا افزایش آسیب‌های اجتماعی در گروه‌های سنی جوانان و نوجوانان با اعتیاد نیز مرتبط است چرا که رد پای مشهود اعتیاد در آسیب‌های اجتماعی به خوبی مشاهده می‌شود. فاطمی خاطرنشان کرد: دهه کرامت زمان مناسب ترویج فرهنگ رضوی و معرفی سبک زندگی اسلامی به نسل جوان برای جلوگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب «دو روایت از یک عکس» گفت: بسیاری از جوانان هستند که موقعیت، ارتباط و یا سرمایه کافی را برای چاپ اثرشان ندارد، همین باعث می‌شود تا این نسل نتوانند در هیچ مکانی خود را محک بزنند. وی عدم تاثیرگزاری بین المللی جشنواره‌های ادبی کشور را ناراحت کننده خواند و افزود: اکثریت جشنواره‌های فرهنگی کشور مخصوصا جشنواره‌های ادبی، بسیار داخلی برگزار می‌شوند و به نوعی تاثیر جهانی بسیار کمی دارند، جشنواره‌های داخلی یک مدت زمان خاص دارند که بعد از پایان به مدت یکسال به طور کامل تعطیل شده و هیچ تاثیری بر بدنه فرهنگ نخواهند گذاشت. نویسنده کتاب «روایتی ساده از ماجرایی پیچیده» در همین راستا ادامه داد: از نظر من اگر جشنی ادبی می‌خواهد تاثیرگذار باشد، باید در ابتدا دبیرخانه سالانه داشته باشد و بعد از آن هم می‌بایست با رایزنی‌های فرهنگی با کشورهای مختلف باعث بسط و گسترش ادبیات و فرهنگ داخلی شود. حسن‌بیگی نسل جوان را آینده ادبیات کشور دانست و خاطرنشان کرد: حضور جوانان در جشن‌های کتاب می‌تواند این امکان را برای ادبیات به وجود بیاورد که نسلی تازه به هنرمندان عرصه قلم معرفی شود، از نظر من می‌توان به نویسندگان جوان بهای بیشتری داد و از پتانسیل بالای آنان جهت ارتباط وضعیت کتاب و کتابخوانی به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. انتهای پیام/
فارسفارس20 ساعت قبل
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه منابع کافی در دسترس علاقمندان به کتابخوانی وجود دارد گفت: بیش از یک‌میلیون و ۲۹۸ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان موجود است. فارس من| منابع کافی در دسترس علاقمندان به کتابخوانی وجود داردبه گزارش خبرگزاری فارس از همدان، «کمبود منابع در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌های همدان» سوژه‌ای است که مردم در فارس من ثبت کرده‌اند. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این خصوص اظهار کرد: در کتابخانه‌های عمومی استان بیش از یک‌میلیون و ۲۹۸ هزار نسخه کتاب در اختیار اعضا قرار گرفته است. وی خاطرنشان کرد: هر سال نیز منابع جدید توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خریداری و به تمام کتابخانه‌ها ارسال می‌شود. زارعی به وجود پایگاه‌های منابع الکترونیکی در کتابخانه‌های عمومی استان اشاره کرد و گفت: اعضای کتابخانه‌های عمومی استان به منابع و مقالات موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی چون نورمگز و ایران نمایه دسترسی دارند که بخش زیادی‌ از نیاز محققان و دانشجویان را برطرف می‌کند.
آناجآناج1 روز قبل
طرح تابستانه کتاب با شعار «کتاب، هم نشین دل نشین» از ٢٥ تیرماه تا سوم مردادماه هم زمان با سراسر کشور در تبریز و چند شهر دیگر آذربایجان‌شرقی هم برگزار می‌شود. امسال طبق اعلام سامانه زرح تابستانه کتاب، استان ما با ثبت نام تنها ۲۶ کتاب فروشی، سهم ناچیزی از این طرح دارد. در این‌میان، استان تهران با ثبت نام ۹۷ کتابفروشی، اصفهان با ۸۰ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۶۶ کتابفروشی بیشترین مشارکت را در این طرح داشته‌اند. در طرح تابستانه کتاب، کتاب‌های تالیفی با ٢٥ درصد و کتاب‌های ترجمه با ١٥ درصد تخفیف به فروش می‌رسد و تا امروز، آذربایجان‌شرقی با ثبت ۲۶ کتاب فروشی، در اواسط جدول کشوری است. معایب و مزایای طرح تابستانه طرح تابستانه کتاب به عنوان یکی از طرح‌های عرصه فرهنگی با سرمایه گذاری از سوی دولت تاکنون چندین دوره خود را طی کرده که در هرگام و هرسال برگزاری، پخته‌تر شدن طرح به گفته کارشناسان مشهود است؛ اما برای بهترشدن گام هایی نیز در پیش دارد.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به دنبال برگزاری موفق پویش «بهار مهربانی» که با هدف کاهش آلام مردم به ویژه کودکان، کاهش آسیب‌های اجتماعی، پرکردن اوقات فراغت و سرگرمی کودکان در مناطق سیل‌زده اجرا شد، طرح «مهربانی در مهر» به منظور تهیه نوشت افزار اسلامی- ایرانی و کتاب‌های کمک درسی برای کودکان و دانش آموزان از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در روند اجرایی طرح «مهربانی در مهر» اقلام جمع‌آوری شده پس از ساماندهی و تفکیک، تا تاریخ ۱۰ شهریور به انبار اداره کل منابع ارسال گردد تا پس از ارزیابی‌های لازم به استان‌های سیل زده ارسال شود و در اختیار کودکان و دانش‌آموزان این مناطق قرار گیرد. گفتنی است پس از اینکه آغاز سال جدید با وقوع سیل در برخی استان‌های شمالی و غربی کشور خسارات سنگینی به برخی هموطنان مان در استان‌های مختلف تحمیل شد، دستگاه‌های مختلف به کمک نیروهای مردمی اقدامات امدادی آمادگی خود را برای کمک‌رسانی و همچنین تأمین نیازهای اولیه حادثه دیدگان سیل اعلام کردند؛ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در مدت کوتاهی پس از این اتفاق، با فراخوان جمع‌آوری کمک‌های مردمی و اعزام کارکنان نهاد برای ارائه خدمات فرهنگ و امدادی در این مناطق، اقدام به اجرای پویش «بهار مهربانی» کرد. این حرکت در ماه مبارک رمضان نیز با عنوان طرح «بهار مهربانی در بهار قرآن» که به توزیع عادلانه اقلام جمع‌آوری شده در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت ماه مبارک رمضان اختصاص داشت، ادامه یافت. نقالی، شاهنامه خوانی، بازی‌های بومی محلی، مسابقات تفریحی، پرواز بادبادک‌ها، قصه گویی با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی، برنامه‌های جهادی فرهنگی، قصه گویی، برنامه‌های مرتبط با ماه مبارک رمضان و برنامه ویژه روزه اولی‌ها، بخشی از برنامه‌های اجرا شده در این مناطق بود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند- کودک با هدف ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امیدواری، حفظ محیط زیست و آموزش مفاهیم ارزشی برای کودکان ۲۳ تا ۲۶ مردادماه در شیراز برگزار می‌شود. براساس فراخوان جشنواره آخرین مهلت ارسال اثر به این جشنواره ۱۰ مردادماه است و گروه‌های نمایشی باید تا این تاریخ ۵ نسخه فیلم از نمایش خود را به دبیرخانه جشنواره در فرهنگسرای هنر شیراز ارسال کنند. این جشنواره با همکاری انجمن تئاتر، ارشاد اسلامی فارس و شهرداری شیراز با موضوع آزاد و در ۳ بخش تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر عروسکی و آزاد برگزار می‌شود. کودک و شهر، فرهنگ کتابخوانی و مشارکت مسئولانه کودکان در کتابخوانی، کودک و مشارکت مسئولانه در آموزش فرهنگ شهروندی بخش دیگری از محورهای این جشنواره است. براساس فراخوان جشنواره گروه‌های منتخب مرحله نهایی ۱۵ مردادماه اعلام می‌شود و زمان برگزاری نیز ۲۳ تا ۲۶ مردادماه است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
» مهمانان این نشست از ادبیاتی‌ها بودند؛ چه آنهایی که کاری برای ادبیات کودک و نوجوان انجام می‌دهند چه آنهایی که دغدغه کودک و ادبیات دارند. آغازگر صحبت مهمانان، فاطمه مرتضایی‌فرد، عضو هیأت مدیره و هماهنگ‌کننده بخش ادبیات کودک و نوجوان در شورای کتاب کودک بود. » مرتضایی‌فرد شورای کتاب کودک را معرفی کرد و از مسئولان شهری گلایه‌ای هم داشت، اینکه آنها فقط در یک روز خاص به فکر ادبیات کودکان هستند. شورای شهر کمک کند این ویترین راه‌اندازی شود، بزرگ‌ترین خدمت را به ادبیات کودک و نوجوان کرده است. » اقبال‌زاده: کودک، خانه کودکی می‌خواهدشهرام اقبال‌زاده، نویسنده، منتقد، مترجم و ویراستار ادبیات کودک و نوجوان از کار گروهی صحبت کرد، اینکه همه نهادهایی که به حوزه کودک و ادبیات کودک مربوط هستند باید در کنار هم حرکت کنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
ثبت‌نام کتابفروشی‌های سراسر کشور در چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان آغاز شد. قدس آنلاین: به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، ثبت‌نام کتابفروشی‌های متقاضی شرکت در طرح باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان از روز یک‌شنبه ۲۳ تیرماه آغاز شده است و کتابفروشی‌های علاقه‌مند به مشارکت در طرح فروش کتاب به باشگاه‌های کتابخوانی می‌توانند تا ۸ مرداد از طریق وب‌سایت jam. ketab. ir نام نویسی کنند. همچنین مهد کودک‌ها ی فعال به تناسب تعداد اعضای باشگاه‌های کتابخوانی تا سقف یک میلیون تومان از ۵۰ درصد یارانه برخوردار می‌شوند. خرید کتاب فقط برای اعضای باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوانی امکان‌پذیر است که در سایت www. bookpromotion. ir ثبت‌نام کرده باشند. جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان را معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی، به منظور توسعه فرهنگی و ترویج کتابخوانی برگزار می‌کند و این رویداد با همکاری ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و موسسه خانه کتاب «جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان» را برگزار می­‌شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال برگزاری پویش «بهار مهربانی» که با هدف کاهش آلام مردم به ویژه کودکان، کاهش آسیب‌های اجتماعی، پرکردن اوقات فراغت و سرگرمی کودکان در مناطق سیل‌زده اجرا شد، طرح «مهربانی در مهر» برای تهیه نوشت افزار اسلامی- ایرانی و کتاب‌های کمک درسی برای کودکان و دانش‌آموزان توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. این اقدام با توجه به نزدیک‌شدن سال تحصیلی جدید به منظور تهیه نوشت افزار اسلامی- ایرانی و کتاب‌های کمک درسی، در راستای اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای امداد فرهنگی و تأمین نیازهای روانی کودکان و نوجوانان در مناطق سیل‌زده از ۲۰ تیر تا ۳۰ مرداد برگزار می‌شود و طی این مدت کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به‌عنوان پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی (شامل نوشت افزار اسلامی- ایرانی و کتاب‌های کمک درسی) فعالیت می‌کنند. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در روند اجرایی طرح «مهربانی در مهر» اقلام جمع‌آوری شده پس از ساماندهی و تفکیک، تا تاریخ ۱۰ شهریور به انبار اداره کل منابع ارسال می‌شود تا پس از ارزیابی‌های لازم به استان‌های سیل زده ارسال شود و در اختیار کودکان و دانش‌آموزان این مناطق قرار گیرد. این حرکت در ماه مبارک رمضان نیز با عنوان طرح «بهار مهربانی در بهار قرآن» که به توزیع اقلام جمع‌آوری شده در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت ماه مبارک رمضان اختصاص داشت، ادامه پیدا کرد. نقالی، شاهنامه‌خوانی، بازی‌های بومی محلی، مسابقات تفریحی، پرواز بادبادک‌ها، قصه‌گویی با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی، برنامه‌های جهادی فرهنگی، قصه‌گویی، برنامه‌های مرتبط با ماه مبارک رمضان و برنامه ویژه روزه اولی‌ها، بخشی از برنامه‌های اجرا شده در این مناطق بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، آمار ارائه شده از فعالیت ۵ ماهه فعالیت سامانه «استعلام کتب اهدایی» در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مزایای بسیاری از جمله کوتاه شدن مدت استعلام از ۶۰ روز به ۴ روز، افزایش سرعت روند بررسی، حذف بروکراسی اداری و کاهش افراد دخیل در پروسه استعلام از ۱۸ نفر به ۵ نفر را به همراه داشته است. اداره کل منابع نهاد در سال گذشته به منظور رفع این نقایص روند استعلام کتب اهدایی به کتابخانه‌های عمومی، اقدام به راه‌اندازی سامانه «استعلام کتاب اهدایی» کرد؛ آمار استخراج شده از پیاده‌سازی و اجرای سامانه «استعلام کتب اهدایی» طی بازه زمانی پنج ماهه از اول دی سال ۱۳۹۷ (آغاز بکار رسمی سامانه) تا ۳۱ اردیبهشت سال جاری، نشان می‌دهد استعلامات انجام شده طی این بازه زمانی تقریبا حدود سه برابر کل استعلامات سال ۱۳۹۶ بوده است. همچنین موضوع دین و ادبیات (قصه و رمان) هریک با ۲۴ درصد فراوانی بیشترین میزان استعلام اهدایی را در بین موضوعات داشته‌اند. در نهایت از این میزان استعلام پاسخ داده شده، حدود ۹۸ درصد تأیید و تنها کمتر از ۳ درصد از کتاب‌ها جهت ثبت در کتابخانه‌های عمومی مناسب تشخیص داده نشده است. مهم‌ترین دلایل مردود شدن پذیرش برخی کتب اهدایی عبارت‌اند از: ۱.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
در محرم سال گذشته، ناگهان مداحی خاصی از آقای محمود کریمی در فضای جامعه پیچید. شنبه ۲۲تیر نیز، محمود کریمی به‌مناسبت میلاد امام رضا (ع) کتاب «زیبای رانده‌شده» نوشته آقای سیدسعید هاشمی را معرفی کرد. پنجه‌شاهی درباره انتخاب مخاطب این کار در هیأت هم می‌گوید: «شاخه‌های متعددی بررسی شد که یکی از آن معرفی کتاب بود که اگر نوجوانی کتاب بخواند، از خیلی از حواشی دیگر و آفات دور خواهد ماند. این معرفی مستقیم کتاب تأثیر مستقیمی می‌گذارد و شاید خانواده‌ای ده‌ها کتاب داشته باشد که نوجوان رغبتی برای مطالعه آن نداشته باشد؛ ولی وقتی این کتاب معرفی می‌شود، بهتر رغبت پیدا می‌کند. این مسوول هیأت رایت‌العباس افزود: «بخش‌های معرفی کتاب هم در فضای مجازی به‌صورت مستقل، اما با تأخیر منتشر می‌شود تا درکنار مطالب اصلی گم نشود».
همشهریهمشهری1 روز قبل
کار ما در «سرای محبت» سمبلیک است؛ در واقع ما اینجا ادای کتاب خواندن را درمی‌آوریم. کتاب توزیع کرده و سر و صدا می‌کنیم تا مردم کتاب بخوانند و باز کتاب را میان دیگران توزیع کنند؛ در واقع کتاب، سوژه است برای التماس تفکر از شما، اگر تفکری پشت کتاب خواندن نباشد، هیچ فایده‌ای ندارد. با این تعریفی که از نوع کتاب خواندن داشتید، جا دارد این سوال را بپرسم که چه کتابی بیشترین تاثیر را در زندگی شما داشته است؟ «کوری» اثر ژوزه سارماگو. شما عقیده دارید که زیاد کتاب خواندن مهم نیست بلکه تفکر پشت هر کتاب و تاثیر آن در زندگی اهمیت دارد. کتاب توزیع کرده و سر و صدا می‌کنیم تا مردم کتاب بخوانند و باز کتاب را میان دیگران توزیع کنند؛ در واقع کتاب، سوژه است برای التماس تفکر از شما، اگر تفکری پشت کتاب خواندن نباشد، هیچ فایده‌ای ندارد، بسیاری از آدم‌های درست و حسابی دنیا نه از کتاب خواندن بلکه از تفکر به جایی رسیده‌اند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: اوقات فراغت و نحوه غنی‌سازی مطلوب آن یکی از مسائل مهم حوزه جوانان و نوجوانان است که هر ساله مورد توجه برنامه‌ریزان فرهنگی قرار گرفته، لذا یکی از مکان‌های متولی این بخش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است. یکی از وظایف متولیان حوزه فرهنگی برنامه‌ریزی نحوه گذران اوقات فراغت است، زیرا با برنامه‌ریزی دقیق در این خصوص، چارچوب و سبک مناسبی برای یادگیری، رشد و شکوفایی جوان فراهم می‌شود. حجت الاسلام ارزانی افزود: به منظور اهمیت و لزوم برنامه‌ریزی صحیح برای اوقات فراغت برای گروه‌های سنی مختلف، ستادهای استانی ما در زمینه غنی سازی اوقات فراغت از ابتدای تیرماه تشکیل شده و امیدوارم خروجی آن به رشد و بالندگی نسل جوان و نوجوان منتج شود. این کانون‌ها امسال در شش محور قرآن و عترت، آموزش و توانمندسازی، فعالیت‌های هنری، شبکه سازی و فضای مجازی، کتاب و کتابخوانی و فعالیت‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت حدود ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری در بحث اوقات فراغت گفت: از ابتدای تیرماه تا کنون این کانون‌ها فرصت داشته‌اند تا فعالیت‌های خود را حول شش محور اصلی برنامه‌ریزی کنند و در سامانه بچه‌های مسجد به آدرس bachehayemasjed. ir به ثبت برسانند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، از سه اثر جدید مهناز فتاحی با عناوین «گم بی»، «من عروسک گلهانم» و «قلب کوچک سپهر» روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه در حوزه هنری انقلاب اسلامی رونمایی می‌شود. «گم‌بی» کتاب جدید مهناز فتاحی برای کودکان و نوجوانان است که بر اساس اتفاقات واقعی نوشته شده است. «قلب کوچک سپهر» هم به ماجراهای واقعی بیماری فرزند نویسنده «سپهر» پرداخته شده است. کتاب «قلب کوچک سپهر» برای تقویت امید به زندگی و ایستادگی در برابر مشکلات، برای نوجوانان بسیار مناسب است. نویسنده کتاب فرنگیس با اشاره به اینکه هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش‌تر از کتاب نیست گفت: زیرا کتاب مایه آرامش روحی انسان است و کتاب همدمی است که اندوه را می‌زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می‌آورد و به او حکمت‌های جان پرور می‌آموزد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
در محرم سال گذشته، ناگهان مداحی خاصی از آقای محمود کریمی در فضای جامعه پیچید. شنبه ۲۲تیر نیز، محمود کریمی به‌مناسبت میلاد امام رضا؟ ع؟ کتاب «زیبای رانده‌شده» نوشته آقای سیدسعید هاشمی را معرفی کرد. کتاب‌هایی که برای نوجوانان مناسب باشد، کارگروه انتخاب می‌کند و محمود کریمی حتما خودش کتاب را می‌خواند و درنهایت معرفی می‌کند. این معرفی مستقیم کتاب تأثیر مستقیمی می‌گذارد و شاید خانواده‌ای ده‌ها کتاب داشته باشد که نوجوان رغبتی برای مطالعه آن نداشته باشد؛ ولی وقتی این کتاب معرفی می‌شود، بهتر رغبت پیدا می‌کند. این مسوول هیأت رایت‌العباس افزود: «بخش‌های معرفی کتاب هم در فضای مجازی به‌صورت مستقل، اما با تأخیر منتشر می‌شود تا درکنار مطالب اصلی گم نشود».
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
بنابراین شبکه چهار به این مباحث می‌پردازد و با نخبگان درباره مسائلی حرف می‌زند که مردم به صورت روزمزه با آن‌ها سر و کار دارند. مدیر شبکه چهار سیما درباره دیگر ماموریت‌های این شبکه عنوان کرد: ما امسال دو ماموریت داریم؛ یکی زبان و ادبیات فارسی و دیگری کتاب و کتابخوانی است که در معاونت سیما به شبکه چهار محول شده است. معینی پور با اشاره به کاهش برنامه‌های کنکوری نیز تصریح کرد: ما یکی از برنامه‌های کنکوری را حذف کردیم. البته برنامه کنکوری دیگری داریم که به عنوان یک ضرورت پخش می‌شود. مدیر شبکه چهار در پایان درباره حضور ده نمکی که ویژه برنامه‌هایی مناسبتی را در شبکه ایجاد می‌کرد، گفت: امسال هم ان‌شاءالله با مسعود ده‌نمکی برنامه خواهیم داشت.

به انتهای لیست رسیدید