کتاب‌خانه مشرق

کتاب‌خانه مشرق

«بریج‌فای»، نسل جدید پیام‌رسان برای معترضان هنگ کنگی/ آیا بعد از ایران، هنگ‌کنگ مدل جدید اغتشاشات خیابانی می‌شود؟ +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
در ابتدای این گزارش می‌خوانیم: «اعتراضات هنگ‌کنگ به همان اندازه که شاهد درگیری در خیابان بوده‌اند، با درگیری در اینترنت هم همراه شده‌اند. تجربه استفاده از بریج‌فای در اعتراضات هنگ‌کنگپایگاه خبری هنگ‌کنگی آباکس‌نیوز سپس می‌نویسد: ما تصمیم گرفتیم بریج‌فای را در خیابان‌های هنگ‌کنگ آزمایش کنیم. اکنون می‌توانستم بدون اتصال به اینترنت، پیام ارسال و دریافت کنم. بلوتوث، اینترنت جدید؟ اگرچه بریج‌فای در تجربه خبرنگار آباکس‌نیوز چندان سربلند از آزمون اعتراضات هنگ‌کنگ بیرون نیامد، اما این اپلیکیشن از جنبه‌های دیگری هم حائز اهمیت است. با این حال، راهکار جدید معترضان هنگ‌کنگی نشان می‌دهد آن‌ها دارند خلاقیت بیش‌تری به خرج می‌دهند.

تفریح وزیر خارجه سابق انگلیس در ایران در ماه محرم/ ماجرای نامه کنار «سرو ابرکوه» چه بود؟

4+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل

ترامپ متوهم فکر می‌کند می‌تواند جمهوری اسلامی را سرنگون کند/ کرم سفر به ایران که بگیری دیگر درمان ندارد! +تصاویر

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ماه قبل
خبرنگاران پولیتیکو درباره تماس احتمالی فاینستاین با ظریف می‌گویند خودشان در آسانسور دیده‌اند که صفحه مشخصات ظریف در بخش مخاطبین گوشی فاینستاین باز بوده است. گفته می‌شود روابط این دو به سال‌های سال قبل برمی‌گردد؛ زمانی که ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بود. فاینستاین سال ۱۹۶۹ با پیروزی در انتخابات به عضویت شورای نظارت شهر سان‌فرانسیسکو درآمد و ۹ سال در همین سمت باقی ماند. دونالد ترامپ بارها جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، را به ادامه گفت‌وگوها با ظریف پس از روی کار آمدن دولت ترامپ متهم کرده است. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، «فاینستاین» را تلویحا به نقض لایحه «لوگان» متهم کرده است (+) به هر حال چنان‌که گفته شد، به نظر می‌رسد ظریف و فاینستاین از سال‌ها پیش با هم ارتباط داشته‌اند.

روحانی ۹۲: هم سانتریفیوژ باید بچرخد، هم چرخ زندگی مردم/ خاتمی: برای بهبود اقتصاد و ایجاد امید، به روحانی رأی بدهید +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ماه قبل
هشت سال [ریاست‌جمهوری] محمود احمدی‌نژاد و تقلب در انتخابات سال ۲۰۰۹ [!] عارف کاریزماتیک نبود و فاقد طرف‌دارانی مانند آن‌هایی بود که خاتمی را سال ۱۹۹۷ به قدرت رسانده بودند. جوکی که درون کاخ سفید تعریف می‌کردند این بود: تنها جنبه مثبت پیروزی جلیلی این است که حداقل دیگر رئیس هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران نخواهد بود. یک اتفاق دیگر از این دست [مانند آن‌چه در انتخابات سال ۸۸ رخ داد] کافی بود تا کل رژیم سقوط کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حمایت خاتمی: برای بهبود وضع اقتصادی و ایجاد امید در جامعه به روحانی رأی بدهید [دانلود] فقط چهار روز مانده به انتخابات، روحانی هم‌چنان، با فاصله، از رقبای محافظه‌کارش عقب بود.

رهبر ایران: روابط با آمریکا مفید باشد، اول از همه خودم می‌گویم رابطه برقرار شود/ ایرانی‌ها تسلیم نمی‌شوند چون «ایرانی» هستند +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ماه قبل
به گفته برخی از تصمیم‌گیرندگان اتحادیه اروپا حاضر در مذاکرات، آمریکا داشت مستأصل می‌شد. پروفسور «ناصر هادیان» مشاور وزیر خارجه ایران می‌گوید: «در آن مقطع دیگر کاملا بی‌معنی بود که هزینه‌ای بابت تحریم‌ها پرداخت شود. علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه وقت ایران [آیت‌الله] خامنه‌ای را مجاب کرد که واشینگتن برای برداشتن این گام حیاتی آماده است. درون دولت اوباما این اتفاق‌نظر وجود داشت که شخص مناسب برای بازی کردن کارت غنی‌سازی برنز است. سلطان سپس خاجی، معاون وزیر خارجه ایران را برای ارائه گزارش فراخواند.

کابوس آمریکا: جمهوری اسلامی می‌جنگد اما تسلیم نمی‌شود/ سفیر سابق ایتالیا: تحریم‌ها از الطاف خفیه خدا به ایران بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ماه قبل
انتظارات و محاسبات آمریکا این بود که سیاست تحریم‌ها می‌تواند تحلیل هزینه-فایده ایران را تغییر بدهد: ایران مقاومت می‌کرد، اما در نهایت به نقطه تسلیم می‌رسید. (امروزه روسیه بزرگ‌ترین بازیگر خارجی در برنامه هسته‌ای ایران است.) «محمدجواد ظریف» می‌گفت تحریم‌ها مؤثرترین راه برای متحد کردن ملت ایران است [+] سفیر سابق ایتالیا: تحریم‌ها از الطاف خفیه خدا به ایران بودبدون ظهور یک روایت جایگزین در ایران جهت زمینه‌سازی برای تغییر در سیاست‌های این کشور، استراتژی تحریم‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانست موفق به تغییر محاسبات هسته‌ای ایران شود. «روبرتو توسکانو» سفیر سابق ایتالیا در ایران می‌گوید تحریم‌ها موهبتی برای ایران هستند [+] استراتژی فشار در آسیب زدن به اقتصاد ایران نتیجه‌بخش بود، اما روی هم رفته موفق نبود. آمریکایی‌ها در پیش‌بینی رهبر ایران اشتباه کرده بودند و نمی‌دانستند جمهوری اسلامی پیش از تسلیم آماده جنگ می‌شود [+] تحقق کابوس آمریکا: ایران حاضر بود بجنگد اما تسلیم نشودرهبر عالی ایران کاملا آگاه بود که تقلب در انتخابات سال ۲۰۰۹ [!]

حق غنی‌سازی ایران چگونه تضمین شد/ اوباما مذاکره کرد چون تحریم‌ها داشت از هم می‌پاشید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ماه قبل
این [پذیرش حق غنی‌سازی ایران] برگی بود که اوباما از ابتدا طرح بازی با آن را ریخته بود، زیرا عقیده داشت امکان بازگرداندن کامل برنامه هسته‌ای ایران [به نقطه صفر] وجود ندارد. موضوع اصلی و حل‌نشدنی از همان آغاز بحران هسته‌ای، مسئله غنی‌سازی بود. مشاوران کلیدی دولت اوباما در موضوع عدم اشاعه، مانند «گری سیمور» نیز با این هدف مخالف نبودند. دولت بوش با اصرار بر غنی‌سازی صفر، فرصت‌های قبلی برای محدود کردن ظرفیت غنی‌سازی ایران را هدر داده بود. از سوی دیگر، فرانسوی‌ها مشهور شده بودند به این‌که در این مورد از دولت اوباما هم تندروتر هستند.

جزئیات مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکا/ روش مذاکره‌کننده آمریکا برای جذب اعضای هیأت ایران/ رهبر ایران بدعهدی آمریکا را پیش‌بینی کرده بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ماه قبل
سوری این پیام را به صالحی انتقال داد و وزیر خارجه [وقت] ایران متوجه شد آزمایش نکردن این کانال می‌تواند اشتباه بزرگی باشد. رهبر ایران می‌گفت آمریکایی‌ها بدعهدی خواهند کردآن زمان، بحث شدیدی در میان نخبگان سیاست خارجی ایران در رابطه با شیوه برقراری روابط تهران با قدرت‌های بزرگ وجود داشت [۸]. وی دارای تخصص منطقه‌ای بود و در مورد ایران (کشور ایران، نه معضل هسته‌ای این کشور) اطلاعات بسیار زیادی داشت. راه آشتی آمریکا با ایران کمک به اصلاح‌طلبان استجیک سالیوان، ستاره‌ای روبه‌رشد در میان نخبگان سیاست خارجی واشینگتن، جوان‌ترین فرد در مذاکرات بود. او با کمال میل نقش پلیس بد را در تیم مذاکره‌کننده آمریکا مقابل ایران بازی می‌کرد [۱۶].

جزئیات مکالمه ظریف و کری برای آزادی ملوان‌های آمریکایی/ عکسی که ظریف برای جان کری ایمیل کرد/ تحریم‌ها ثابت کرد تحریم ایران بی‌فایده است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ماه قبل
اما الآن به لطف روابط قوی کری و ظریف در اثر مذاکرات هسته‌ای، واشینگتن پیشاپیش چنین طرحی را داشت: گفت‌وگوی مستقیم با ایرانی‌ها برای حل‌وفصل موضوع. وزیر خارجه آمریکا به ظریف تأکید کرد که اولویت اصلی آمریکا آزادی و سلامت ملوان‌هاست. عکسی که ظریف برای جان کری ایمیل کردیک ساعت بعد دو وزیر خارجه با هم صحبت کردند و ظریف درباره وضعیت ملوان‌ها به کری گزارش داد. پس از چندین دهه مهار ایران، آمریکا و غرب با واقعیت ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای کنار آمده بودند. دوما سیاست مهار (و زیرمجموعه هسته‌ای آن یعنی تحریم تهران) آمریکا و ایران را به آستانه جنگ رسانده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ماه قبل

تریتا پارسی: با ظریف جلسات خصوصی دوساعته داشتم/ ایرانی‌ها به تهدید حساسیت دارند

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ماه قبل
سرویس جهان مشرق - مذاکرات هسته‌ای که منجر به امضای «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) شد، بیش از دو سال به طول انجامید. گفت‌وگوهای دوجانبه میان هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای [+] مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. در طرف ایرانی، «[محمد] جواد ظریف» وزیر امور خارجه، در بذل زمان و دیدگاه، بی‌اندازه سخاوتمند بود، چنان‌که «محمد نهاوندیان» رئیس دفتر پرزیدنت حسن روحانی و «مجید [تخت] روانچی» معاون وزیر خارجه نیز همین‌گونه بودند. فقط توافق هسته‌ای و مزایای احتمالی آن برای روابط آمریکا و ایران در درازمدت نبود که در معرض خطر قرار داشت. ظریف گفت: «من می‌ترسیدم که این اتفاق همه چیز را به خطر بیندازد، نه فقط اجرای توافق هسته‌ای را [۱۱].» آن‌چه خواندید، بخش اول از یک مجموعه گزارش بود.

به انتهای لیست رسیدید