کردهای سوریه

کردهای سوریه

ایرناایرنا3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری کردی هاوار «آلدار خلیل» افزود: سخنان نیچروان بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق درباره روابط میان حزب کارگران کردستان مستقر در کوه‌های قندیل عراق با یگان‌های کرد سوریه همان بهانه‌های ترکیه برای اشغالگری این مناطق است. وی با تأسف‌آور خواندن این اظهارات بارزانی اضافه کرد: این سخنان به ترکیه بهانه بیشتری برای اشغال مناطق کردنشین و قانونی دانستن این اشغالگری می‌دهد. خلیل از بارزانی خواست که به جای بهانه دادن به ترکیه ساکت باشد و از گفتن سخنانی که به کردها آسیب می‌زند خودداری کند. وی سخنان بارزانی را در شرایط کنونی مشکوک دانست. بارزانی در گفت وگو با پایگاه المانیتور از وجود رابطه میان کردهای کوه‌های قندیل عراق و کردهای سوریه یعنی همان بهانه‌های ترکیه برای حمله به شمال و شمال شرق سوریه سخن گفته بود.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
به نظر می‌رسد دونالد ترامپ در دیدار با رییس اقلیم کردستان عراق در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس، کردهای سوریه را با کردهای عراق اشتباه گرفت. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در این دیدار بر تحسین کردهای سوریه تمرکز کرد. این درحالی است که دولت بارزانی در هیچ طرحی مرتبط با منطقه به اصطلاح «امن» در مرز ترکیه و سوریه شرکت نداشته است. همچنین کردهای سوریه هم از لحاظ جغرافیایی و هم سیاسی از کردهای عراق جدا هستند. ترامپ در بخش دیگری از سخنانش از کردها برای دستگیری هزاران زندانی داعشی و همکاری در ائتلاف مبارزه با داعش تشکر کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان کرد در سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد)، در گفت‌وگو با سایت «المانیتور» از آمادگی برای گفت‌وگو با ترکیه خبر داد. به گزارش وبگاه خبری معارض «بلدی»، مظلوم عبدی در گفت‌گو با سایت «المانیتور»، گفته است: «ما آماده گفت‌وگو با ترکیه هستیم. ترکیه در سال ۲۰۱۵، استخوان‌های سلیمان شاه را از قره قوزاق در کرانه رودخانه فرات به نزدیکی مرز ترکیه در غرب کوبانی انتقال داده بود. ما به عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای حامی مردم در گذشته مستقیما با ترکیه گفت‌وگو داشتیم و باری دیگر آماده‌ایم این کار را انجام دهیم؛ ما صلح می‌خواهیم». پس از گذشت یک هفته از آغاز حملات، توافق آتش‌بسی میان ترکیه و آمریکا به توقف موقت درگیری‌ها منجر شد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
به نظر می‌رسد دونالد ترامپ در دیدار با رییس اقلیم کردستان عراق در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس، کردهای سوریه را با کردهای عراق اشتباه گرفت. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در این دیدار بر تحسین کردهای سوریه تمرکز کرد. این درحالی است که دولت بارزانی در هیچ طرحی مرتبط با منطقه به اصطلاح «امن» در مرز ترکیه و سوریه شرکت نداشته است. همچنین کردهای سوریه هم از لحاظ جغرافیایی و هم سیاسی از کردهای عراق جدا هستند. به نظر می‌رسد ترامپ در این دیدار بارزانی را با «مظلوم عبدی» (کوبانی)، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) که همپیمان آمریکا در جنگ علیه داعش هستند اشتباه گرفته و از وی به جای کوبانی تقدیر کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نیچرفان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به تصور آنکه او رهبر کردهای سوریه است به طور کامل در مورد مناطق امن در سوریه و ترکیه با وی سخن گفت. اعتمادآنلاین|‌ گاف جدید رئیس جمهور آمریکا، رئیس اقلیم کردستان عراق را در موضع بغرنجی قرار داد. به گزارش اعتمادآنلاین، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نیچرفان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، به تصور آنکه او رهبر کردهای سوریه است به طور کامل در مورد مناطق امن در سوریه و ترکیه با وی سخن گفت. این اتفاق در حالی به وقوع پیوست که حرکات و چهره بارزانی وضعیت بغرنجش را در مقابل دوربین‌های تلویزیونی نشان می‌داد.
فارسفارس3 روز قبل
عضو پارلمان سوریه از احتمال آغاز مجدد گفت‌وگوی میان دولت سوریه و احزاب کرد به منظور اتحاد هر چه بیشتر همه طیف‌های ملت سوریه در برابر اشغالگری آمریکا و ترکیه خبر داد. دمشق و کردهای سوریه برای مقابله با اشغالگری آمریکا و ترکیه گفت‌وگو می‌کنندبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عمر اوسی» عضو پارلمان سوریه و رئیس «طرح ملی برای کردهای سوریه» فضای رابطه میان دمشق و کردها را مثبت و امیدوار کننده خواند و از گفت‌وگوی احتمالی میان احزاب کرد با دولت سوریه ظرف روزهای آتی خبر داد. یگان‌های ارتش سوریه از یک ماه پیش در شهر القامشلی در شمال شرق استان الحکسه در شرق سوریه نزدیک خط مرزی با ترکیه مستقر شدند. پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در ۱۷ مهر ماه گذشته به بهانه عقب راندن شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه»، کردهای سوریه از ارتش سوریه خواستند تا در این مناطق مستقر شود و از حملات ارتش ترکیه جلوگیری کند. «علی مملوک» رئیس سازمان امنیت ملی سوریه هم اخیرا با شماری از چهره‌های سرشناس در شهر القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه دیدار کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
اول، استفاده از تعبیر «رزمندگان بدون مرز» برای نیروی قدس سپاه. ایشان در توصیف سپاه قدس فرمودند: سپاه قدس یک نهاد انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی مشاهده‌ کنیم. نیروی قدس: نهاد انسانی و رزمندگان بدون مرزشاید نخستین بار است که رهبر انقلاب به صورت واضح مانیفست و مرام نامه سپاه قدس را در تریبون‌های عمومی و رسمی تشریح کردند. این نکته، بیانگر وجه اسلام گرایانه ماموریت نیروی قدس سپاه است. این استراتژی در حقیقت، مکمل راهبرد «رزمندگان بدون مرز» است.
ایسناایسنا5 روز قبل
یک دیپلمات سابق آمریکایی از واشنگتن خواست دست از بلندپروازی‌هایش در خاورمیانه بردارد. وی که قبلا فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات اسرائیل و فلسطین و سفیر آمریکا در اسرائیل بوده، درباره دلیل بازگشت همیشگی آمریکا به خاورمیانه سوالاتی را مطرح کرد. در سایه این مواضع امروز تحول ریشه‌ای در منافع آمریکا در خاورمیانه رخ داده و واشنگتن با دوره سختی برای اذعان به آن مواجه است. ایراناندیک مدعی است: برنامه هسته‌ای ایران باقی می‌ماند که پرونده حیاتی از پرونده‌های امنیت ملی آمریکاست و احتمالا این کشور را به جنگ وادار می‌کند. از بین بردن بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران پایداری آمریکا در گزینه دیپلماتیک را می‌طلبد نه متوسل شدن به جنگ.
خبر فوریخبر فوری6 روز قبل
رئیس شورای دموکراتیک سوریه گفت که احزاب کرد آماده آغاز مذاکره با دولت دمشق هستند. «ریاض درار» رئیس سازمان «شورای دموکراتیک سوریه» مدعی تمایل این سازمان برای آغاز مذاکرات با دولت سوریه شد. او در مصاحبه با شبکه «رووداو»، مدعی شد این تشکل کردی از نیمه سال ۲۰۱۸ به سمت گفت‌وگو با دولت دمشق رفته، اما دولت مانع رسیدن به یک توافق شده است. «ریاض درار» با ادعای اینکه دولت سوریه تلاش دارد تا مسائل به شرایط پیش از سال ۲۰۱۱ بازگردد، افزود: «ما می‌خواهیم تا شرایط مذاکراتی جدید و پویایی به وجود آید تا به یک نتیجه موفقیت‌آمیز منجر شود.» کردهای سوریه به خصوص پس از حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه در قالب عملیات «چشمه صلح» بارها از اعلام آمادگی خود برای مذاکره با دولت سوریه سخن گفته‌اند، اما هر بار پیش‌شرط‌هایی را مطرح کرده‌اند که مورد قبول دولت سوریه نبوده است. یک مقام دیپلماتیک سوریه پیش از این به خبرگزاری سانا گفته بود که کردها همپیمانی با آمریکا را علی رغم کارشکنی‌های متعدد واشنگتن به توافق با دولت سوریه ترجیح می‌دهند.
ایسناایسنا6 روز قبل
رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک اعلام کرد، این شورا به آغاز مذاکرات جدید با دولت دمشق تمایل دارد. به گزارش ایسنا، ریاض درار، رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک به شبکه رسانه‌ای «روداو» گفت: ما در مسیر مذاکره با دولت سوریه هستیم و این روند را از اواسط ۲۰۱۸ آغاز کرده‌ایم و این مذاکرات به دلیل تمایل نظام نسبت به بازگشت امور به پیش از سال ۲۰۱۱ متوقف شد. ما در حال حاضر خواستار مذاکرات جدید، پیشرفته و با موفقیت بیشتر هستیم. درار درباره موضع کشورهای عربی را درباره کردهای شمال شرقی سوریه در خصوص مقابله با حمله ترکیه گفت: به قاهره دعوت شدیم و با وزیرخارجه مصر دیدار کردیم ما خواستار بازگشت سومین کنفرانس قاهره شدیم و به همین دلیل به این کشور دعوت شدیم. انتهای پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، «ریاض درار» رئیس سازمان «شورای دموکراتیک سوریه» مدعی تمایل این سازمان برای آغاز مذاکرات با دولت سوریه شد. بیشتر بخوانید: در حمله نافرجام به ارتش سوریه ۵۰ تروریست کشته شدنداو در مصاحبه با شبکه «رووداو»، مدعی شد این تشکل کردی از نیمه سال ۲۰۱۸ به سمت گفت‌وگو با دولت دمشق رفته، اما دولت مانع رسیدن به یک توافق شده است. «ریاض درار» با ادعای اینکه دولت سوریه تلاش دارد تا مسائل به شرایط پیش از سال ۲۰۱۱ بازگردد، افزود: «ما می‌خواهیم تا شرایط مذاکراتی جدید و پویایی به وجود آید تا به یک نتیجه موفقیت‌آمیز منجر شود.» کردهای سوریه به خصوص پس از حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه در قالب عملیات «چشمه صلح» بارها از اعلام آمادگی خود برای مذاکره با دولت سوریه سخن گفته‌اند، اما هر بار پیش‌شرط‌هایی را مطرح کرده‌اند که مورد قبول دولت سوریه نبوده است. یک مقام دیپلماتیک سوریه پیش از این به خبرگزاری سانا گفته بود که کردها همپیمانی با آمریکا را علی رغم کارشکنی‌های متعدد واشنگتن به توافق با دولت سوریه ترجیح می‌دهند.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ریاض درار» رئیس سازمان «شورای دموکراتیک سوریه» مدعی تمایل این سازمان برای آغاز مذاکرات با دولت سوریه شد. او در مصاحبه با شبکه «رووداو»، مدعی شد این تشکل کردی از نیمه سال ۲۰۱۸ به سمت گفت‌وگو با دولت دمشق رفته، اما دولت مانع رسیدن به یک توافق شده است. «ریاض درار» با ادعای اینکه دولت سوریه تلاش دارد تا مسائل به شرایط پیش از سال ۲۰۱۱ بازگردد، افزود: «ما می‌خواهیم تا شرایط مذاکراتی جدید و پویایی به وجود آید تا به یک نتیجه موفقیت‌آمیز منجر شود.» کردهای سوریه به خصوص پس از حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه در قالب عملیات «چشمه صلح» بارها از اعلام آمادگی خود برای مذاکره با دولت سوریه سخن گفته‌اند، اما هر بار پیش‌شرط‌هایی را مطرح کرده‌اند که مورد قبول دولت سوریه نبوده است. یک مقام دیپلماتیک سوریه پیش از این به خبرگزاری سانا گفته بود که کردها همپیمانی با آمریکا را علی رغم کارشکنی‌های متعدد واشنگتن به توافق با دولت سوریه ترجیح می‌دهند. انتهای پیام/ق
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
«ریاض درار» در مصاحبه با شبکه کردی «روداو»، گفت، ما به دنبال مذاکره با نظام سوریه هستیم. ما روند مذاکره را از نیمه ۲۰۱۸ آغاز کردیم اما بنا به دلایلی این مذاکرات متوقف شد. درار ادامه داد، کشورهای عربی علیه تجاوز ترکیه به شمال سوریه، موضعگیری خوبی داشتند و در کنار ما هستند. درار پیشتر گفته بود که کردهای سوری برای گفت و گوی بدون پیش شرط با دمشق آماده‌اند. ترکیه ۱۷ مهرماه به همراه نیروهای هم پیمان خود عملیاتی موسوم به «چشمه صلح» را به بهانه مبارزه با شبه نظامیان کردهای سوریه در شمال و شمال شرق این کشور آغاز کرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
خبرگزاری فارس: «ریاض درار» رئیس سازمان «شورای دموکراتیک سوریه» مدعی تمایل این سازمان برای آغاز مذاکرات با دولت سوریه شد. او در مصاحبه با شبکه «رووداو»، مدعی شد این تشکل کردی از نیمه سال ۲۰۱۸ به سمت گفت‌وگو با دولت دمشق رفته، اما دولت مانع رسیدن به یک توافق شده است. «ریاض درار» با ادعای اینکه دولت سوریه تلاش دارد تا مسائل به شرایط پیش از سال ۲۰۱۱ بازگردد، افزود: «ما می‌خواهیم تا شرایط مذاکراتی جدید و پویایی به وجود آید تا به یک نتیجه موفقیت‌آمیز منجر شود.» کردهای سوریه به خصوص پس از حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه در قالب عملیات «چشمه صلح» بارها از اعلام آمادگی خود برای مذاکره با دولت سوریه سخن گفته‌اند، اما هر بار پیش‌شرط‌هایی را مطرح کرده‌اند که مورد قبول دولت سوریه نبوده است. یک مقام دیپلماتیک سوریه پیش از این به خبرگزاری سانا گفته بود که کردها همپیمانی با آمریکا را علی رغم کارشکنی‌های متعدد واشنگتن به توافق با دولت سوریه ترجیح می‌دهند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) بر هماهنگی‌ این نیروها با طرف‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و روسیه درباره سرنوشت داعشی‌های بازداشت شده تاکید کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، مظلوم عبدی (کوبانی)، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) توییت کرد: تقریبا همه روزه هماهنگی‌ میان نیروهای قسد و طرف‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و روسیه درباره سرنوشت داعشی‌های بازداشت شده وجود دارد. فرمانده نیروهای قسد افزود: با وجود امکانات اندک و تهدیدی که از طرف ترکیه علیه امنیت و حفاظت از بازداشتگاه وجود داشت، در مدیریت این مساله ضمن حفظ امنیت و صلح جهانی موفق شدیم. این اظهارات فرمانده قسد پس از آن بود که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت، «برخی شبه‌نظامیان از مراکز بازداشت تحت کنترل قسد در شرق سوریه گریخته‌اند و مسکو درباره اخبار منتشر شده از اینکه قسد در برابر مبلغ مشخصی تروریست‌ها را آزاد می‌کند، تحقیق انجام می‌دهد». عبدی هفته گذشته گفته بود، قسد بیش از ۱۲ هزار داعشی را بازداشت کرده است.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
یک مقام ارشد آنکارا از نشست سه جانبه بین ترکیه، سوریه و روسیه در مسکو خبر داد. به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، پس از سال‌ها روابط خصمانه بین اردوغان و بشار اسد، مقامات ارشد امنیتی سوریه و ترکیه در مسکو دیدار کردند. اردوغان در سال‌های اولیه جنگ داخلی سوریه، بشار اسد را تروریست نامید و از او خواست تا ریاست جمهوری را ترک کند. نیروهای سوری تحت حمایت روسیه نیز همزمان با حرکت نیروهای تحت حمایت ترکیه به مناطق شمالی می‌روند. _______________________________________بیشتر بخوانید: در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) حمله دوباره ترکیه به شمال سوریه بعد از آتش بسآغاز حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه / درخواست کردهای سوریه از آمریکا: منطقه پرواز ممنوع ایجاد شود_____________________________________
جام نیوزجام نیوز2 هفته قبل
به گزارش جام نیوز، بررسی تاریخی میان روابط بین ترکیه و آمریکا نشان می‌دهد در دوره جنگ سرد، محور اصلی روابط ترکیه و آمریکا مقابله با تهدیدات بلوک شرق بود، در سال‌های بعد، تمرکز همکاری‌های دو کشور بر روی مسائل غرب آسیا، قفقاز، آسیای مرکزی، دریای سیاه و بالکان قرار گرفته است. شکل گیری اعتراضات مردمی در شهر‌های مختلف دلایل واضحی برای تشدید احساسات ضد آمریکایی در جامعه ترکیه است. روز قدس سال ۲۰۱۹ با تفاوت‌های بسیاری نسبت به سال‌های قبل برگزار شد است. به طور مثال در شهر استانبول برای اول بار راهپیمایی روز قدس در چهار نقطه متفاوت شهر برای دست رسی بهتر برگزار شده است. در سال ۲۰۱۹ شهر‌های استانبول، آنکارا، اسکندرون، ایغدیر، موش، مالاتیا، الازیغ، خوجالی و دیار بکر تظاهرات پرشور ضد آمریکایی و اسرائیلی را مشاهده کردند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
مردم شهید پرور خوزستان رشادت‌های سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی را هیچگاه فراموش نمی‌کنند. شهادت سردار سلیمانی جهشی برای جهانی شدن انقلاب اسلامی است شهادت سردار سلیمانی جهشی برای جهانی شدن انقلاب اسلامی است شهادت سردار سلیمانی جهشی برای جهانی شدن انقلاب اسلامی است. شهید سلیمانی را باید در ساده زیستیش جست و جو کردسردار اهوازیان از همرزمان شهید سلیمانی در گفت وگو با خبرگزاری بسیج می‌گوید: شهید سلیمانی در حالی که در اوج شوکت و شکوه و اعتبار در بین ملت‌های منطقه و جهان داشت، در زندگی شخصی خود یک انسان ساده زیست بود. روزی که سردار سلیمانی صاحب نوه‌های دوقلو شدسایت خبری رویداد ایران به خاطرات محمد ترکمن، پزشک اطفال از همنشینی با سردار سلیمانی پرداخت و آورد: دو سال قبل سردار سلیمانی صاحب نوه‌های دوقلو شدند. مصطفی رزاق‌کریمی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما، با اشاره به محبوبیت شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: بزرگترین دلیل محبوبیت حاج قاسم سلیمانی مردمی بودنش است.
ایلناایلنا2 هفته قبل
به گزارش ایلنا، پایگاه هوایی عین‌الاسد در استان الانبار واقع در غرب عراق (۱۶۰ کیلومتری بغداد) و نزدیک مرز سوریه قرار گرفته و یکی از مراکز مهم استقرار نیروهای نظامی و تجهیزات ارتش آمریکا در عراق است. این همان‌ پایگاهی است که هم دونالد ترامپ و هم مایک پنس (معاون رئیس جمهوری آمریکا) با نیروهای آمریکایی در آن دیدار کرده‌اند. این پایگاه در جریان جنگ عراق مهم‌ترین پایگاه تدارکاتی، تأمین سوخت و خودروهای نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا بود. بر اساس آخرین داده‌های موجود، ‌ تعداد نیروهای آمریکایی در پایگاه نظامی عین الاسد بالغ بر پنج هزار نفر است که اکثرا از مستشاران نظامی نیستند. عین‌الاسد همان پایگاهی است که بسیاری از نیروهای آمریکایی خارج شده از سوریه، پس از ورود به خاک عراق، در آن مستقر شدند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
اعتمادآنلاین| عبیر ایلیا، معاون رئیس دفتر روابط خارجی در «اداره خودمختار کردهای سوریه» گفت: نیروهای سوریه دموکراتیک حدود ۱۱ هزار داعشی را بازداشت کرده‌اند که از بینشان ۱۰۰۰ داعشی از ۵۰ کشور هستند و بقیه سوری و عراقی هستند. پرونده تروریست‌های سوری و عراقی از تروریست‌های خارجی جداست و در صورتی که دادگاه ویژه بین المللی در مناطق اداره خودمختار تأسیس شود آن‌ها نیز در همین دادگاه محاکمه خواهند شد. عبیر ایلیا گفت: کشورهای غربی از جمله فرانسه، سوئد و هلند با تأسیس این دادگاه موافقت کرده‌اند. وی تأکید کرد: پرونده زندانیان خارجی و خانواده‌هایشان در اردوگاه‌های الهول و روژ بار سنگینی بر دوش اداره خودمختار است. ضرورتی برای نهایی کردن این پرونده از طریق همکاری بین المللی برای تشکیل دادگاه ویژه وجود دارد.
ایسناایسنا2 هفته قبل
دفتر روابط خارجی در «اداره خودمختار کردهای سوریه» مجددا خواهان تأسیس دادگاه بین المللی برای محاکمه داعشی‌ها شد. پرونده تروریست‌های سوری و عراقی از تروریست‌های خارجی جداست و در صورتی که دادگاه ویژه بین المللی در مناطق اداره خودمختار تأسیس شود آن‌ها نیز در همین دادگاه محاکمه خواهند شد. عبیر ایلیا گفت: کشورهای غربی از جمله فرانسه، سوئد و هلند با تأسیس این دادگاه موافقت کرده‌اند. وی تأکید کرد: پرونده زندانیان خارجی و خانواده‌هایشان در اردوگاه‌های الهول و روژ بار سنگینی بر دوش اداره خودمختار است. ضرورتی برای نهایی کردن این پرونده از طریق همکاری بین المللی برای تشکیل دادگاه ویژه وجود دارد.
ایسناایسنا2 هفته قبل
یگان‌های مسلح کرد صدها داعشی و خانواده‌های آنها را از اردوگاه الهول در شمال شرقی سوریه آزاد کردند. به گزارش ایسنا، منابع محلی موثق به خبرگزاری آناتولی گفتند، یگان‌های مسلح کرد ۴۰۰ داعشی و خانواده‌های آنها را که در اردوگاه الهول واقع در استان حسکه تحت بازداشت بودند، آزاد کردند. به گفته این منابع، عملیات آزادسازی پس از آن صورت گرفته که عشایر عرب این منطقه مسئولیت بازداشتی‌ها را برعهده گرفتند. این گروه‌های تروریستی بیش از ۱۰۰۰ داعشی و خانواده‌های آنها را هم طی دو ماه اخیر آزاد کرده بودند. در اردوگاه الهول علاوه بر سوری‌ها و عراقی‌ها چند هزار مسلح از تقریبا ۵۰ کشور حضور دارند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
در بحران سیاسی جهان نباید از ویروس ناسیونالیسم سفید هم گذشت. اما در مرکز بحران‎های سیاسی جهان در سال ۲۰۲۰ خاورمیانه قرار دارد. او رئیس‎جمهوری است که باعث شده سیاست‎های امریکا در خاورمیانه غیرقابل پیش‎بینی شود. هرچند پیش‎بینی من از خاورمیانه ۲۰۲۰ همچون سایر جهان، بحران سیاسی باشد، اما این به آن معنا نیست که شاهد جنگی جدید در این منطقه باشیم. در بحث از خاورمیانه و شمال آفریقا نباید بحران لیبی را هم فراموش کرد.

از بانوی برمه تا اشک‌های ترزا می‌و خاکستر نشینی نوتردام

4+
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
فارسفارس3 هفته قبل
تلاش دولت سعودی برای کنار زدن ترکیه و بسط نفوذ خود در میان معارضان سوریه، سرانجام هیأت عالی معارضان را بار دیگر دچار دو دستگی کرد. اختلافات ترکیه و عربستان، معارضان سوریه را بار دیگر چند تکه کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشست «ائتلاف معارضین مستقل» سوریه روز گذشته پس از دو روز در ریاض، پایتخت عربستان سعودی به پایان رسید و جار و جنجال زیادی در محافل معارضان سوریه به پا کرد. نشستی که «هیأت عالی معارضان» به رهبری «نصر الحریری» به انتقاد شدید از آن پرداخت و محافل رسانه‌ای وابسته به معارضان سوریه از آن به عنوان کودتای دولت سعودی علیه هیأت عالی معارضان یاد کردند. العربی الجدید به نقل از منابع خود در میان معارضان سوریه نوشت که دولت سعودی با هدف کاهش نفوذ ترکیه اقدامات خود برای تغییر ترکیب هیأت عالی معارضان را آغاز کرده است. در پایان همانگونه که ذکر شد، معارضان سوریه هدف دولت سعودی از این برگزاری این نشست را کاهش نفوذ ترکیه در میان معارضان دانسته‌اند.
ایسناایسنا3 هفته قبل
رسانه‌های ترکیه‌ای از سفر فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک به ابوظبی از طریق فرودگاه بین‌المللی بغداد و دیدار وی با مقامات سعودی و اماراتی خبر دادند. به گزارش ایسنا، روزنامه ترکیه‌ای خبر ترک فاش کرد که مظلوم عبدی (کوبانی)، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) اخیرا به ابوظبی سفر کرده و چهار روز در این شهر اقامت داشته است. طبق ادعای این رسانه ترکیه‌ای، فرمانده نیروهای قسد در چهار روزی که در ابوظبی اقامت داشت با مقامات عربستانی و اماراتی دیدار کرد و در پایان سفر با کیف‌های حاوی مبالغ هنگفت به بغداد بازگشت و از آنجا نیز به سلیمانیه رفت و در نهایت به حسکه بازگشت. این منبع از مداخله ترکیه در امور داخلی کشورهای دارای حاکمیت ابراز تعجب کرد و گفت: ترکیه این حق را به خودش می‌دهد که در سوریه، عراق و لیبی مداخله نظامی کند. این منبع کرد ادامه داد: ترکیه همچنین عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر را مورد هجمه قرار می‌دهد و سفر مظلوم عبدی به امارات که یک مسأله طبیعی بوده و هیچ‌گونه تجاوزی محسوب نمی‌شود، برایش قابل پذیرش نیست.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز4 هفته قبل
تاجران ایرانی می‌گویند بعد از حمله ترکیه به کردهای سوریه، شهروندان اقلیم کردستان عراق به کالاهای ترکیه پشت کرده‌اند و موج خرید کالاهای ایرانی در مهم‌ترین منطقه عراق بالا گرفته است. کردهای عراقی برای خرید کالاهای ایرانی کمپین راه انداختند. تاجران ایرانی می‌گویند بعد از حمله ترکیه به کردهای سوریه، شهروندان اقلیم کردستان عراق به کالاهای ترکیه پشت کرده‌اند و موج خرید کالاهای ایرانی در مهم‌ترین منطقه عراق بالا گرفته است. چرا عراق برای تجار ایرانی جذاب است؟ عراق پس از چین بزرگترین بازار کالاهای ایرانی است. کردهای عراقی بازارشان را از ترکیه پس گرفتنداکنون خبر می‌رسد شهروندان کرد عراقی به استقبال کالاهای ایرانی آمده‌اند.
فارسفارس4 هفته قبل
به نوشته وبگاه الحدث عربستان، طبق بیانیه پایانی، سیزده نفر برای حضور در هیأت مذاکره کننده انتخاب شدند که سه تن از آنها زن هستند. دولت سعودی ۶۵ نفر را از شخصیت‌های معارضان برای حضور در این نشست دعوت کرده بود. اما برگزاری این نشست، با اعتراض «هیأت عالی معارضان» سوریه و شخص «نصر الحریری» رئیس هیأت مذاکره کننده معارضان روبه رو شده است و پایگاه‌های خبری وابسته به معارضان نیز از این نشست به عنوان «کودتا» علیه هیأت مذاکره کننده، یاد می‌کنند. در این راستا دولت سعودی شخصیت‌های جدیدی را از کردهای سوریه را وارد هیأت مستقلین کرده است. (جزئیات بیشتر) «هیأت عالی معارضان» در دسامبر ۲۰۱۵ در نشست «ریاض۲» تشکیل شد تا نماینده معارضان در مذاکرات ژنو باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
سیاست خارجی دونالد ترامپ طی سال ۲۰۱۹ هر چه بیشتر حالت شخصی پیدا کرده و به تبع آن بی‌ثبات و مبتنی بر معامله‌گری بود؛ سیاست خارجی که نیروی محرک آن تغییر احساسات ترامپ، اعمال نفوذ خارجی و تجدید نظرها بوده‌اند. در نشست مذکور ترامپ به رهبر کره شمالی توافقی بر مبنای «همه‌چیز در ازای همه‌چیز» پیشنهاد کرد. عوامل امنیت ملی در دولت آمریکا نیز تعطیلات سال نوی میلادی خود را در انتظار دریافت به اصطلاح «هدیه کریسمس» کره شمالی سپری می‌کنند. این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا باعث شگفتی همه طرف‌های مربوطه شد چرا که دو طرف به سختی درباره مراحل مختلف جنگ ۱۸ ساله افغانستان مذاکره کرده بودند. در مجموع ترامپ به دنبال کاهش ابعاد ماموریت‌های نظامی طولانی‌مدت خارجی آمریکا و آوردن سربازان آمریکایی به خانه بوده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد، آنکارا هرگز در برابر رایزنی‌های کشورهای خلیج فارس با فرمانده نیروهای کرد سوریه سکوت نخواهد کرد. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی ۲۱، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در دفتر ریاست جمهوری در آنکارا با اشاره به اینکه برخی کشورهای حوزه خلیج فارس با مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای «سوریه دموکراتیک» (قسد) رایزنی می‌کنند، اظهار کرد: می‌بینیم برخی کشورهای خلیج فارس دیدارهایی با کوبانی «تروریست» داشته و تلاش می‌کنند از او علیه ترکیه استفاده کنند، البته این اقدامات هرگز بدون پاسخ نخواهند ماند. سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه درباره تنش‌های به وجود آمده در ادلب سوریه نیز گفت: حملات به ادلب باید در اسرع وقت متوقف شوند و انتظار داریم این اتفاق با یک توافق جدید آتش‌بس انجام شود و این خواسته اصلی ما از روسیه است. وی تاکید کرد: آنکارا طرف‌های مربوطه را به در پیش گرفتن اقدامات لازم برای حفظ جان غیرنظامیان در ادلب و به جریان انداختن روند سیاسی تشویق می‌کند. این مسؤول دولت ترکیه در بخش دیگری از اظهارات خود خطاب به کنگره آمریکا گفت: تلاش‌ها برای تسلیم کردن ترکیه با زبان تهدید و تحریم بی‌فایده هستند.

به انتهای لیست رسیدید