کردهای سوریه

کردهای سوریه

ایلناایلنا6 ساعت قبل
تحلیلگر مسائل منطقه گفت: اسرائیل به دنبال آن است تا با مانور دادن بر تضاد ایدئولوژی کردها با دولت‌های اسلامی کشورهای بزرگ را به دولت‌های کوچک تبدیل کند. باید متوجه بود که رژیم صهیونیستی یک جغرافیای بسیار کوچک به حساب می‌آید و از این منظر نیاز دارد تا دولت‌های کوچک در مقابلش قرار بگیرند. از این جهت به دنبال چند پاره کردن کشورهای بزرگ هستند تا برابر قدرت و موازنه را عملیاتی کنند. این موضوع بسیار مهم باعث می‌شود تا اسرائیل ازاین بحث به عنوان یک محور ایدئولوژیک به نفع خود استفاده کند. بنابر مستند‌ها و داده‌های موجود باید بگویم که تشکیل کردستان مستقل در سوریه غیر قابل اجرا است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
من نیز چاره‌ای نداشتم و تقریبا ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ با مساعدت عبدالرحمان و امین به شهر ادلب رفتیم. در منطقه ریف، مهندسین ادلب سوریه، شوهرم عبدالبیک یک ماه دوره آموزش آماده‌سازی نظامی را زیر نظر داعش گذرانده و با این گروه «بیعت» کرد. در راه تا به منطقه بصیره شهر رقه نرسیده بودیم که از جانب نیروهای امنیتی داعش دوباره دستگیر شدیم. رهبری داعش سال ۲۰۱۷ تقریبا ۵۰۰ زن بیوه جنگجویان خود را به بهانه به ترکیه فرستادن، به کردهای سوریه فروختند. با کمک سفارت جمهوری تاجیکستان در ترکیه، در تاریخ ۳ مه سال ۲۰۱۹ با همراهی ۴ فرزندم از شهر عزاز سوریه به ترکیه آمدم.
فارسفارس1 روز قبل
منابعی در کردهای سوریه، از سفر محرمانه وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی به کردستان عراق با هدف بررسی تشکیل «کردستان سوریه» خبر دادند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابعی در هیأت موسوم به «الدفاع الذاتی» (خوددفاعی) وابسته به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) فاش کردند که نشستی محرمانه با حضور کردهای سوریه و «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در کردستان عراق برگزار شده است. طبق ادعای این منابع، این نشست در دهم ماه می‌و در شهر «شقلاوه» از توابع استان اربیل کردستان عراق برگزار شده است. این منابع همچنین توضیح دادند که کردهای سوریه شرکت کننده در جلسه، شروط اسرائیل را در مورد تشکیل هیأت اداره مشترک پذیرفته‌اند. پیشتر در بیست‌وچهارم تیرماه، گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که از منطقه کردستان عراق، برای نوزدهمین بار، ۲۸۰ کامیون حامل سلاح و تجهیزات لجستیکی برای شبه‌نظامیان کرد در شرق سوریه ارسال شده است.
ایسناایسنا5 روز قبل
رئیس مشترک حزب اتحاد دموکرات سوریه ضمن ابراز تردید نسبت به موفقیت آمیز بودن رایزنی‌های کمیته قانون اساسی در سایه عدم حضور نمایندگان دولت خودمختار در روند سیاسی، تاکید کرد، گروه کوچک کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش از مشارکت این نمایندگان حمایت می‌کنند و روسیه نیز بارها درباره عدم حضور نمایندگان کردها و لزوم مشارکت نمایندگان دولت خودمختار و نیروهای سوریه دموکراتیک صحبت کرده است. او افزود: در کارگاه پاریس در مورد مساله قانون اساسی، حکومتداری و ساختار سیاسی گفتگو شد و رویکرد کلی گروه‌های مخالف لزوم مشارکت نمایندگان دولت خودمختار در شمال شرق سوریه و نیز حضور نمایندگان سوریه دموکراتیک در مذاکرات ژنو و کمیته قانون اساسی بود. نزدیک شدن ما به راه‌حل سیاسی بر اساس ساختاری دموکرات مساله‌ای استراتژیک و گزینه‌ای همیشگی است و گفتگو ضامن موفقیت تمامی مسائل موجود است. او با اشاره به بررسی دقیق سرنوشت اسرای داعشی و خانواده‌های آنها در دیدارهای نمایندگان کشورهای یاد شده گفت: بحث و گفتگوهایی با نمایندگان دولت خودمختار کردها درباره تشکیل یک دادگاه بین‌المللی ویژه جرائم تروریستی انجام شد و این مهمترین موضوع همایش بین‌المللی بود. آنها بار سنگینی بر دوش دولت کردها هستند.
ایسناایسنا6 روز قبل
به گزارش ایسنا، موتی کاهانا تاجر اسرائیلی سند منتشر شده از سوی روزنامه الاخبار مبنی بر اینکه او صادرات نفت استخراجی سوریه از مناطق کردنشین شرق فرات را برعهده دارد، تایید کرد. این مناطق تحت کنترل «شورای سوریه دموکراتیک» است. کاهانا خبر روزنامه الاخبار را تایید کرد و گفت، تلاش خواهد کرد، هیچ نفتی از منطقه شرق سوریه، به دست دولت دمشق نرسد. کاهانا همچنین مدعی شد: وکالتم برای فروش نفت با سایر فعالیت‌های «امدادرسانی» ‌ام تفاوت چندانی ندارد. زیرا من در حال حاضر به فروش نفت برای کمک به مردم سوریه متمرکز هستم.
ایسناایسنا6 روز قبل
در همین حال، ارتش ترکیه آمادگی نیروهای خود در مرز با سوریه را بالا برده است. از سوی دیگر، ارتش ترکیه و گروه‌های وابسته به ارتش آزاد سوریه که همپیمان با ارتش ترکیه هستند، آمادگی نیروهای مستقر خود در مرزهای مشترک با سوریه در حومه شمالی رقه را بالا بردند. همه این نیروها آمادگی خود را ارتقا داده و توپخانه سنگین خود را در نزدیکی مرزهای سوریه مستقر و راه اندازی کردند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیشتر ایجاد منطقه‌ای حائل در مرزهای مشترک ترکیه و سوریه را مسئله‌ای ضروری دانسته بود. ترکیه در سال ۲۰۱۶ عملیات سپر فرات و در اوایل سال ۲۰۱۸ عملیات شاخه زیتون را علیه کردهای سوریه آغاز کرد.
ایسناایسنا6 روز قبل
این نشانه همان نامه امضا شده توسط الهام احمد، رئیس مشترک «هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک» وابسته به «نیروهای سوریه دموکراتیک» است که خطاب به موته کاهانا، یکی از بازرگانان اسرائیلی نوشته است. انجمن عمالیا همچنین در زمینه «تقویت روابط موجود میان اسرائیل، مردم سوریه و انقلاب این کشور» فعالیت گسترده‌ای داشت و در این راستا یک مدرسه ساخت «تا ذهنیت نسل سوریه درباره اسرائیل را تغییر دهد». گفته می‌شود که نیروهای سوریه دموکراتیک بر ۸۰ درصد از میادین نفتی سوریه کنترل دارند. طبق اعلام روزنامه الاخبار، منابعی که با شورای سوریه دموکراتیک در ارتباط هستند، تاکید کردند، این شورا و کاهانا درخصوص مساله نفت به توافق رسیده‌اند. الهام احمد کیست؟ الهام احمد، رئیس مشترک هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک، یکی از بارزترین حامیان گزینه ائتلاف کردها با آمریکا است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
نفوذ نیروهای تابع ائتلاف آمریکا و رژیم صهیونیستی در تحرکات کردهای سوریه رو به افزایش است. ۳-مشارکت در ائتلاف آمریکا و رژیم صهیونیستی به معنای عدم راه برگشت برای ارتباط با ملت و دولت سوریه است. آنها همچنین تلاش می‌کنند تا در مسیر اجرای پروژه‌های جداسازی، به هرطریق آمریکا و رژیم صهیونیستی را راضی نگه دارند. در آن روز گفته می‌شد که لابی رژیم صهیونیستی نقش زیادی در برگزاری این نشست داشته است. شورای دموکراتیک سوریه، شاخه سیاسی گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
نیروهای سوریه دموکراتیک با حمایت جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش «مغز اقتصادی داعش» را از پای درآوردند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در بیانیه‌ای از کشته شدن ثابت صبحی فهد الاحمد، وزیر نفت گروه تروریستی داعش معروف به شیخ ثابت در عملیات ویژه‌ای با هماهنگی ائتلاف ضد داعش خبر دادند. در این بیانیه آمده است، در این عملیات یک اسلحه خاص نیز از منزل شیخ ثابت کشف و ضبط شد، همچنین یک بمب در روستای ابوحمام در حومه دیرالزور کشف و خنثی‌سازی شد. شیخ ثابت یکی از مهم‌ترین فرماندهان داعش در منطقه الصور در حومه دیر الزور محسوب می‌شد، او یکی از بزرگترین حامیان مالی داعش و مسؤول فروش نفت و قاچاق آن بوده و مغز اقتصادی این گروه تروریستی محسوب می‌شد. انتهای پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
نشست‌هایی نیز با رهبران عشایر منطقه برگزار شده و پس از این جلسات سطح آمادگی نیروها در مناطق «الباب» و «جرابلس» افزایش یافته است. طبق این گزارش، هرچند ارسال تجهیزات نظامی ترکیه به مرز با سوریه در ماههای گذشته نیز اتفاق افتاده اما در روزهای اخیر حجم و سرعت ارسال تجهیزات به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. منطقه «عین‌العرب» (کوبانی) که در بخش شرقی رود فرات و میانه مناطق تحت تسلط نیروهای همسو با ترکیه قرار گرفته، اصلی‌ترین هدف تهاجم ترکیه محسوب می‌شود. بخشی از نیروهای ترکیه نیز در مناطق مشرف به منطقه «تل ابیض» که بازهم بارها مورد تهدید اردوغان برای انجام ملیات نظامی در آن‌جا قرار گرفته؛ مستقر شده‌اند. منطقه امنی که نیروهای کرد را تا عمق ۱۵ کیلومتری مرز ترکیه دور نگه می‌دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
ساعت ۲۴ -رجب طیب اردوغان رییس جمهور پر قدرت ترکیه پایش را در یک کفش کرده و اصرار دارد خرید سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ از روسیه و استقرار آن در ترکیه را به رغم تنش‌ها میان آنکارا و واشنگتن که به نقطه بحرانی رسیده را اجرایی کند. دلایل و ریشه پافشاری ترکیهترکیه و آمریکا، این دو عضو مؤسس ناتو، این روزها با کلاف سردرگمی از منازعات و اختلافات استراتژیک روبرو شده‌اند. تنها چند هفته از آغاز مداخله نظامی روسیه در سوریه نگذشته بود که دولت اردوغان به طور رسمی خواستار آن شد که آمریکا سامانه پاتریوت خود را در خاک ترکیه باقی نگه دارد. مقامات دولت ترکیه معتقدند دست کم چهار معیار اصلی را برای خرید یک سامانه پدافند هوایی لحاظ کرده‌اند: ۱) امکان انتقال فن‌آوری ساخت و تولید سامانه ۲) امکان تولید مشترک با کشور سازنده ۳) زمان تحویل سامانه ۴) مقرون به صرفه بودن به لحاظ قیمت و هزینه‌های تعمیر و نگهداری. بر این اساس دولت اردوغان مدعی است که پیشنهاد روسیه به ترکیه برای فروش سامانه اس ۴۰۰ کلیه معیارهای فوق‌الذکر را بر آورده ساخته است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
حزب عدالت و توسعه در سالیان اخیر در حوزه سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی با مشکلاتی روبرو شده و بارها٬ نتایج انتخاباتی این حزب تحت تاثیر رفتار در حوزه سیاست خارجی قرار گرفته است. مرکز مطالعات ترکی (CTRS) به منظور کسب اطلاع از روند مراجعه مردم به رسانه‌های مختلف برای فهم سیاست خارجی دولت٬ یک تحقیقات میدانی وسیع در ۲۶ استان ترکیه انجام داده است. بازار شایعات اجتماعی هنوز هم داغ استدر تحقیات میدانی از مردم ترکیه در ۲۶ استان مشخص شده شده که ۸۷ درصد از مردم ترکیه برای فهم سیاست خارجی کشورشان٬ به تلویزیون مراجعه می‌کنند. اولویت سیاست خارجی ترکیه از دید مردمدر این تحقیق میدانی در مورد اصلی‌ترین اولویت‌های سیاست خارجی ترکیه از مردم سوال شده است. بررسی پاسخ‌ها نشان می‌دهد که جمعا ۳۳ درصد از مردم ترکیه به خطرات پ. ک. ک توجه دارند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
روزهای قدرت اردوغان شاید به شماره نیفتاده باشند اما او هرگز قدرت سابق را نخواهد داشت. ایوب در این یادداشت نوشته است: «چند سال پیش بود که اردوغان گفت،» آنان که در استانبول پیروز می‌شوند، در ترکیه پیروز شده‌اند". شورای عالی انتخابات ترکیه نیز که از سوی حزب عدالت و توسعه اردوغان تحت فشار بود، نتایج این انتخابات را به بهانه تخلف انتخاباتی لغو کرد. علاوه بر این تنها استانبول نیست که آرای آن نشانگر کاهش قدرت اردوغان و حزب عدالت و توسعه است. روزهای قدرت اردوغان شاید به شماره نیفتاده باشند اما او هرگز به قدرت سابق خود بازنخواهد گشت. "
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
او این خرید تسلیحاتی را یکی از نیازهای امنیتی کشورش خواند و گفت، به‌دلیل تهدیدهای منطقه‌ای تقویت پدافند هوایی ترکیه بسیار ضروری است. این مقام ترکیه‌ای همچنین در پاسخی پیشدستانه به واکنش احتمالی واشنگتن گفت: حفاظت از مرزهای ترکیه همان حفاظت از مرزهای ناتو و اروپا است. امریکا در روزها و ماه‌های گذشته با اتخاذ مواضع بسیار تند بارها و بارها خشم و نارضایتی خود را از قرارداد تسلیحاتی اس ۴۰۰ بین ترکیه و روسیه ابراز و حتی تهدید کرده بود اگر این سامانه وارد ترکیه شود ترکیه را تحریم می‌کند. زیرا امریکا حاضر نشده تکنولوژی سیستم دفاع هوایی پاتریوت خود را با ترکیه به اشتراک بگذارد. تحریم ترکیه و خارج کردن این کشور از برنامه اف ۳۵ می‌تواند یکی از برجسته‌ترین شکاف‌ها در روابط دو کشور باشد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گره بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه ملیت٬ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل گفت‌وگو کرد. در تماس تلفنی چاووش اوغلو با گوترش٬ موضوع دیدار یکی از مسئولین سازمان ملل با یکی از فرماندهان کردهای سوریه٬ مورد بحث قرار گرفته و چاووش اوغلو اعتراض و گلایه آنکارا از سازمان ملل را اعلام کرده و بر این نکته تاکید کرد که این دیدارها به معنی مشروعیت بخشیدن به گروه‌هایی است که ترکیه آنها را تروریست قلمداد می‌کند. چندی پیش «ویرجینیا گامبا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور کودکان٬ در دیدار با فرهاد عبدی شاهین فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک٬ معاهده عدم تسلیح کودکان و نوجوانان و عدم استفاده از آنها در جنگ را امضا کرد. این در حالی است که این مقام کرد سوری٬ از اعضای کادر رهبری پ. ک. ک است و وزارت کشور ترکیه در لیست تروریست‌های تحت تعقیب برای دستگیری او ۶ میلیون لیره٬ جایزه تعیین کرده است. انتهای پیام/
فارسفارس2 هفته قبل
صلیب سرخ جهانی با انتقاد از کشورهای جهان به دلیل عدم پذیرش اتباع خود که به سوریه رفته‌اند، شرایط اردوگاه آوارگان «الهول» در این کشور را تأسف‌بار دانست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیته بین‌الملل صلیب سرخ جهانی بار دیگر در خصوص اوضاع اردوگاه آوارگان «الهول» در شمال شرق سوریه هشدار داد و آن را «فاجعه‌آمیز» خواند. در سال‌های اوج فعالیت گروه تروریستی داعش، چند هزار تبعه اروپایی و آمریکایی برای پیوستن به این گروه به سوریه رفتند. در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار نفر در ادوگاه الهول واقع در استان حسکه سوریه در شرایط بسیار بدی به سر می‌برند. دو اردوگاه «الهول» در شمال و اردوگاه «الرکبان» در جنوب سوریه هر دو به نوعی تحت تسلط آمریکا قرار دارند.
فارسفارس2 هفته قبل
دولت ترکیه به امضای توافقنامه میان سازمان ملل و کردهای سوریه اعتراض کرد و اردوغان نیز آن را یک اقدام «شرم‌آور» دانست. ترکیه به توافقنامه سازمان ملل با کردهای سوریه به شدت اعتراض کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ترکیه روز پنج‌شنبه (دیروز) با اعتراض رسمی به توافق سازمان ملل با نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) در خصوص عدم به کارگیری سربازان زیر ۱۸ سال، اصل امضای توافق با این گروه را نشانه‌ای از تلاش برای به رسمیت شناختن آن‌ها توصیف کرده است. به نوشته پایگاه خبری عنب‌بلدی، ترکیه یادداشت اعتراض آمیز خود را به دفتر سازمان ملل در ژنو و مقامات سوئیس ارسال کرده است. همراه با این یادداشت، مقامات ترکیه همچنین سندی که نشان می‌دهد پلیس اینترپل «فرهاد عبدی شاهین» از فرماندهان قسد را در لیست سیاه قرار داده‌ است، تقدیم مقامات سازمان ملل کردند. یگان‌های مدافع خلق (YPG) که شاخه گروهک پ‌ک‌ک در سوریه محسوب می‌شوند، عمده اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) را تشکیل می‌دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
دولت ترکیه به امضای توافقنامه میان سازمان ملل و کردهای سوریه اعتراض کرد و اردوغان نیز آن را یک اقدام «شرم‌آور» دانست. ترکیه یادداشت اعتراض آمیز خود را به دفتر سازمان ملل در ژنو و مقامات سوئیس ارسال کرده است. همراه با این یادداشت، مقامات ترکیه همچنین سندی که نشان می‌دهد پلیس اینترپل «فرهاد عبدی شاهین» از فرماندهان قسد را در لیست سیاه قرار داده‌ است، تقدیم مقامات سازمان ملل کردند. خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز نوشته است که دفتر ترکیه در سازمان ملل در تماس با «گیر پدرسون» نماینده این سازمان در سوریه، در این خصوص خواستار ارائه توضیح شده اما او گفته است که از این توافقنامه اطلاعی ندارد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در چین به این موضوع اشاره کرد و گفت: «امضای توافقنامه سازمان ملل با سازمان تروریستی پ. ک. ک در خصوص کودکان سرباز به هیچ وجه قابل قبول نیست.» او تأکید کرد که این توافقنامه به هر دلیلی که باشد، نشان از رسمیت داشتن پ‌ک‌ک نزد سازمان ملل دارد و این «شرم‌آور» است.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان نشست خبری مشترک با یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در مسکو، پایتخت روسیه تاکید کرد: اقدامات توطئه‌آمیز آمریکا درباره استفاده ابزاری از کردهای سوریه جهت تجزیه خاک این کشور ناراحت کننده است. کردها به گفتگو توجه می‌کنند. وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: آمریکا از کردها که قصد دارند در شرق رود فرات دولت خودخوانده تشکیل دهند و یکپارچگی خاک سوریه را به خطر می‌اندازند، استفاده ابزاری می‌کند. اقدامات توطئه‌آمیز آمریکا درباره استفاده ابزاری از کردهای سوریه جهت تجزیه خاک این کشور ناراحت کننده است. امیدواریم آمریکا از انجام اقداماتی که قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و منافع تمامی گروه‌های قومی و مذهبی ساکن در سوریه را نقض می‌کند، دست بردارد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
با اوج گرفتن اقدامات پ ک ک، ترکیه اقدامات جدی برای دستگیری عبدالله اوجان سرکرده این گروه انجام داد و سرانجام با این اقدام در سال ۱۹۹۹ روند فعالیتهای پ ک ک رو به افول نهاد. جریان پ ک ک یا آپوئیسم در ترکیه تا سال ۲۰۱۰ در حالتی بین عملیات و مذاکره سیاسی با آنکارا بود. اوضاع به سود پ ک ک در جریان بود. همین امر باعث شد حزب حاکم تصمیم به مقابله با حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه د پ) که آن را شاخه نظامی پ ک ک می‌دانست بگیرد. این تغییر رویکرد در قالب دو عملیات سپر فرات و شاخه زیتون در شمال سوریه خود را نشان داده است.
فارسفارس3 هفته قبل
یک تحلیلگر سیاسی سوری معارض، بحران سوریه را بحرانی همزمان با افول قدرت غرب خواند و نوشت، مخالفان ایران باید با واقعیت امروز ایران کنار بیایند؛ سرنگونی پهپاد آمریکا در تنگه هرمز تجسم ضعف آمریکاست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ایاد الجعفری» روزنامه‌نگار و تحلیلگر سوری نزدیک به جبهه معارضان دمشق، در یادداشتی به شایعات هم‌فکران خود درباره قدرت ایران پاسخ داد. آنچه در آسمان تنگه هرمز رخ داد، تأکیدی بر وجود این واقعیت است. نویسنده سوری نوشت: اتفاقی که در آسمان تنگه هرمز رخ داد، ‌ نمایش [دروغ] نبود بلکه تجسم کاهش قدرت آمریکاست. بنابراین تهران سناریوی خفقان اقتصادی را بدون پاسخ نمی‌گذارد و پاسخش در تنگه هرمز خواهد بود تا کشورهای حاشیه پایینی خلیج [فارس] را با خود خفه کند.
ایرناایرنا4 هفته قبل
وی افزود: متأسفانه برخی کردهای سوریه معتقدند هدف آمریکا از استقرار در شمال سوریه حمایت از آنان است اما آمریکا آنان را می‌فروشد و به زودی رهایشان می‌کند. این نماینده مجلس سوریه در خصوص پناهجویان سوری هم گفت: دولت سوریه همواره آماده بازگشت پناهجویان و تأمین نیازهای آنان است اما کشورهای غربی از سال ۲۰۱۱ درصدد بهره برداری سیاسی از موضوع پناهجویان سوری علیه دولت برآمدند؛ رویکردی که در مورد پناهجویان سوری در لبنان نیز صدق می‌کند به این معنی که برخی طرف‌های سیاسی لبنانی ضد سوریه و مقاومت هستند. وی اظهار داشت: آمریکا مانع بازگشت ساکنان اردوگاه «الرکبان» به شهرها و روستاهای خود است تا از این طریق ناامنی در سوریه را القا و حضور نظامی غیرقانونی خود در خاک این کشور را توجیه کند؛ حضوری که بر اساس تمام قوانین بین المللی اشغالگری است. این نماینده سوری تاکید کرد: هدف اسرائیل از حملاتی که در فواصل زمانی مختلف علیه سوریه انجام می‌دهد، نابودی زیرساخت‌های نظامی آن است. اسرائیل گمان می‌کند می‌تواند با این اقدامات ارتش سوریه را تضعیف کند و در واقع در شرایطی که ارتش سوریه مشغول مبارزه با تروریسم است در صدد سو استفاده از این وضعیت برآمده است.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه بیرگون، مرکز حقوقی قرن، یعنی دفتر وکلای مدافع عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ. ک. ک به افشاگری‌های روز گذشته یک استاد دانشگاه که به زندان جزیره ایمرالی رفته پاسخ داد. وکلای اوجالان، ضمن اعلام این که اطلاع نداشته‌اند که ممکن است بدون حضور آنها کسی به ملاقات او فرستاده شود، اعلام کرده‌اند: تا زمانی که موکل خود را نبینند، نمی‌توانند اظهارات علی کمال ازجان را تایید کنند یا به آن پاسخ دهند. آنها همچنین اعلام کردند که در دیدار اخیر، موکل آنها نکاتی در مورد تحرکات سیاسی کردهای سوریه اعلام کرده و معتقد است که کردها باید در کنار دیگر اقوام سوریه در چارچوب یک حرکت دموکراتیک و به منظور تغییر قانون اساسی حرکت کنند. علی کمال ازجان، استاد دانشگاه تونجلی دیروز پس از دیدار با اوجالان اعلام کرد: رهبر پ. ک. ک از حزب اتحاد دموکراتیک خلق‌ها خواسته در انتخابات استانبول بی‌طرف باشند، اما وکلای اوجالان، خیانت در امانت کرده و این قسمت از پیام مهم او را با افکار عمومی ترکیه در میان نگذاشتند. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشبحران میان آمریکا و ترکیه، بر سر خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه مراحل جدیدی را تجربه‌ می‌کند. شاید بزرگترین نگرانی آمریکا این است که اجرایی شدن قرارداد میان روسیه و ترکیه، برای هیمنه و تسلط آمریکا در ناتو یک تهدید اصلی به شمار رود و در همین بتواندراستا تسلط آمریکا در ساختار تک قطبی قدرت جهانی را از بین ببرد. به نوشته روزنامه ینی شفق، پرونده کردهای شمال سوریه نیز به بحران ترکیه و آمریکا افزوده است. آیا ترکیه از ناتو خارج می‌شود؟ المیادین در ادامه می‌نویسد: با این حال به نظر نمی‌رسد که اختلافات دو کشور، ترکیه را به خروج از ناتو مجبور کند. ائتلاف‌های جدیدبا توجه به این تحولات و برخی اطلاعات درز یافته از ارتش ترکیه، آمریکا قصد دارد لهستان را جایگزین ترکیه در ناتو از حیث تعداد و بزرگی نیروی نظامی بکند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، بحران میان آمریکا و ترکیه، بر سر خرید سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ از روسیه مراحل جدیدی را تجربه می‌کند. شاید بزرگترین نگرانی آمریکا این است که اجرایی شدن قرارداد میان روسیه و ترکیه، برای هیمنه و تسلط آمریکا در ناتو یک تهدید اصلی به شمار رود و در همین بتواندراستا تسلط آمریکا در ساختار تک قطبی قدرت جهانی را از بین ببرد. به نوشته روزنامه ینی شفق، پرونده کردهای شمال سوریه نیز به بحران ترکیه و آمریکا افزوده است. آیا ترکیه از ناتو خارج می‌شود؟ المیادین در ادامه می‌نویسد: با این حال به نظر نمی‌رسد که اختلافات دو کشور، ترکیه را به خروج از ناتو مجبور کند. ائتلاف‌های جدیدبا توجه به این تحولات و برخی اطلاعات درز یافته از ارتش ترکیه، آمریکا قصد دارد لهستان را جایگزین ترکیه در ناتو از حیث تعداد و بزرگی نیروی نظامی بکند.
فارسفارس1 ماه قبل
بهانه‌های متعددی میان آمریکا و ترکیه برای افزایش بحران وجود دارد؛ دو کشور در چندین پرونده منطقه‌ای، جهانی و حتی استراتژیک با یکدیگر به مشکل خورده‌اند. آینده این اختلافات به کجا ختم خواهد شد؟ بحران میان ترکیه و آمریکا به کجا ختم خواهد شد؟ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بحران میان آمریکا و ترکیه، بر سر خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه مراحل جدیدی را تجربه‌ می‌کند. به نوشته روزنامه ینی شفق، پرونده کردهای شمال سوریه نیز به بحران ترکیه و آمریکا افزوده است. آیا ترکیه از ناتو خارج می‌شود؟ المیادین در ادامه می‌نویسد: با این حال به نظر نمی‌رسد که اختلافات دو کشور، ترکیه را به خروج از ناتو مجبور کند. ائتلاف‌های جدیدبا توجه به این تحولات و برخی اطلاعات درز یافته از ارتش ترکیه، آمریکا قصد دارد لهستان را جایگزین ترکیه در ناتو از حیث تعداد و بزرگی نیروی نظامی بکند.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشبا گذشت پنج روز از سفر «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس، «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین به استان «دیرالزور» در شرق سوریه، همچنان جزئیات جدیدی از این دیدار و اهداف آن منتشر می‌شود. اخبار بین الملل- به نوشته الجزیره، در میانه افزایش تنش میان عشائر عربی و نیروهای دموکراتیک سوریه که اغلب آن‌ها از کردها هستند، آمریکا تلاش دارد از میزان آن بکاهد و عربستان سعودی نیز به سران عشائر وعده کمک در قبال پذیرش شروط خاصی را داده است. این سه تن روز پنجشنبه هفته گذشته در سفری غیر منتظره وارد پایگاه نیروهای آمریکایی در استان دیرالزور شدند و با سه تن از رهبران عشائر منطقه و تعداد زیادی از فرماندهان کرد دیدار و در خصوص آینده منطقه پس از غلبه بر داعش گفت و‌گو کردند. شرط ریاض برای قطع ارتباط با ترکیه و قطر در حالی است که آنکارا در مناطق تحت نفوذ خود در شمال سوریه نقش ویژه‌ای به عشائر داده است و سعودی‌ها از نفوذ ترکیه پس از شکست تروریست‌های همسو با ریاض در جنوب سوریه، هراس دارد. این نشست در حالی برگزار شد که آمریکا و عربستان سعودی چندی پیش نیز گروه معارض «التیار العربی المستقل» (جریان عربی مستقل) را در شرق سوریه تشکیل دادند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
وزیر دارایی بلژیک اعلام کرد که این کشور به زودی میزبان شش کودک داعشی خواهد بود. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، الکساندر دیکرو، وزیر دارایی بلژیک امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد که این کشور به زودی میزبان شش تن از کودکان داعشی خواهد بود که از اردوگاه‌هایی تحت کنترل کردها در سوریه به این کشور منتقل می‌شوند. وزیر دارایی بلژیک اظهار کرد: این کودکان در کشور ما متولد شده‌اند و اکنون خانواده‌ای ندارند. وی تاکید کرد: تصمیم برای تحویل این کودکان روز چهارشنبه در جلسه کابینه گرفته شد و هنوز تاریخ دقیقی برای عملیات تحویل گرفتن آنها مشخص نشده است. فرانسه ۱۲ کودک داعشی که در اردوگاه‌های واقع در استان حسکه ساکن بودند را تحویل گرفت.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک هیئت از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به همراه مسؤولانی از ائتلاف ضد داعش به عنوان مهم‌ترین هیئت غربی وارد مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه شد. به گزارش ایسنا، خبرگزاری هاوار وابسته به کردهای سوریه اعلام کرد: این هیئت عالی رتبه آمریکایی به ریاست ویلیام روباک، مشاور ویژه آمریکا در نیروهای ائتلاف به همراه تعدادی از مسؤولان وزارت دفاع این کشور وارد مناطق شرق رودخانه فرات شد. همچنین این سفر دو ماه و نیم پس از اعلام پایان حضور داعش در شرق سوریه و پس از درگیری‌های نیروهای قسد انجام شد. روباک افزود: ما از اقدامات ساکنان منطقه شرق فرات و هم پیمانان‌مان در نیروهای سوریه دموکراتیک برای مبارزه با تروریسم قدردانی می‌کنیم و به همکاری‌های خود با آن‌ها ادامه خواهیم داد. همزمان یک هیئت از روزنامه‌نگاران، چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای و نیز حقوق‌دانان اروپایی و آمریکایی با هدف حمایت از بخش‌های بهداشتی، آموزشی و خدماتی وارد منطقه شدند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری ANHA روز گذشته در شهر قامیشلو در استان حسکه سوریه٬ صدها تن از شهروندان این شهر در حمایت از پ. ک. ک و اوجالان راهپیمایی کرده و ضمن محکوم کردن عملیات نظامی موسوم به چنگال در شمال عراق٬ علیه دولت این کشور شعار سردادند. راهپیمایان همچنین شعارهایی در مورد آزادی عفرین و تلاش برای پایان دادن به اشغال‌گری ترکیه سر دادند. این چندمین بار است که در شهرهای قامیشلو٬ عامودا و چند شهر دیگر منطقه جزیره در شمال سوریه٬ راهپیمایی‌هایی در حمایت از پ. ک. ک توسط نهادهای اقماری این گروه سازماندهی می‌شود. انتهای پیام/

به انتهای لیست رسیدید