کلانشهر

کلانشهر

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در یکصد و هجدهمین جلسه شورای شهر ١٠ دستور کار وجود داشت که در میان این دستور کارها شاهد ۶ لایحه یک طرح دو فوریتی و سه ایراد هیئت تطبیق فرمانداری بودیم. علی ناصری اضافه کرد: کمربندی شیراز در شمار پرتلفات‌ترین مسیرهای استان فارس است به گونه‌ای که جز چهار نقطه خطرناک محورهای مواصلاتی استان فارس به شمار می‌آید که بیشترین کشته‌ها را در طول سال دارد. وی در خصوص وضعیت کلی کمربندی شیراز تصریح کرد: کمربندی شیراز، جایی که بستر به سوگ نشستن خانواده هاو ایجاد ضرر و زیان مادی و جانی به آنها بر اثر حوادث و تصادف در اثر عدم ایمنی و استاندارد سازی‌ها و حجم ترافیک عبوری، تداخل ترافیک حومه‌ای است. نامه‌ی شهرداری شیراز درباره وصول قدرالسهم سرانه خدمات عمومی موضوع ماده ۱۰۱ اصلاحی قانون شهرداری و قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها، نیز در صحنی علنی شورای شهر شیراز بررسی و تصویب شد. در این جلسه همچنین لایحه شهرداری شیراز مبنی بر واگذاری مدیریت سرای محله‌های شیراز به سازمان‌های مردم‌نهاد در صحن علنی شورا تصویب شد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز گفت: یکی از مشکلات جوانان مناطق کمتر برخوردار اهواز از جمله ساکنان کوی مندلی ایجاد اشتغال است که در دستور کار نهادهای دولتی از جمله کمیته امداد امام خمینی قرار گرفته است. وی افزود: مشکلات منطقه کوی مندلی پایش، احصا و برای آنها برنامه‌ریزی شده است یکی از مطالبات جوانان این منطقه ایجاد اشتغال است البته اشتغال تعاریف گوناگونی دارد که یکی از مصادیق آن مشاغل خرد و خانگی هستند. وی ادامه داد: یکی دیگر از مطالبات ساکنان کوی مندلی رسیدگی به وضعیت آسفالت چند خیابان است که آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است. کوی مندلی یکی از مناطق حاشیه‌ای کلانشهر اهواز است، بیش از ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت این کلانشهر در مناطق حاشیه سکونت دارند و اهواز پس از مشهد دومین کلانشهر به لحاظ تعداد حاشیه نشینان است. برچسب‌هاامام جمعه اهواز حاشیه نشینی خوزستان اهواز
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، حوالی ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه امروز برخورد اتوبوس شرکت واحد اتوبوسرانی اهواز با پل عابر پیاده در اتوبان گلستان روی داد که در این حادثه چند نفر به صورت سطحی مصدوم شدند و یک نفر هم به بیمارستان اعزام شدد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کلانشهر خوزستان گفت: علت این حادثه بی احتیاطی راننده و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه بوده است. برخورد اتوبوس با پل عابر پیاده در اتوبان گلستان اهواز حادثه ساز شد. حوالی ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه امروز برخورد اتوبوس شرکت واحد اتوبوسرانی اهواز با پل عابر پیاده در اتوبان گلستان روی داد که در این حادثه چند نفر به صورت سطحی مصدوم شدند و یک نفر هم به بیمارستان اعزام شدد. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کلانشهر خوزستان گفت: علت این حادثه بی احتیاطی راننده و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه بوده است. سرهنگ منصور جمشیدی افزود: دقایقی پس از این حادثه، سبب تراکم حرکت خودروها در این نقطه و ایجاد ترافیک شد که با حضور ماموران راهنمایی و رانندگی، این مشکل برطرف شد.
فارسفارس1 روز قبل
فارس من| قفل چند ساله پروژه آفتاب به دست جهاد نصر باز می‌شودنادر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به ثبت سوژه «طولانی شدن ساخت پارکینگ طبقاتی میدان شهدا» در سامانه فارس من اظهار کرد: پیش‌نویس قرارداد پروژه آفتاب با شرکت جهاد نصر به امضا رسید و این طرح به زودی وارد فاز عملیاتی می‌شود. وی تصریح کرد: پروژه تجاری و پارکینگ طبقاتی «آفتاب» چندین سال به صورت نیمه کاره در میدان شهدا رها شده بود و موجب گلایه و نارضایتی شهروندان را در پی داشت. شهردار کلانشهر اراک گفت: اخیرا با پیگیری‌های صورت گرفته قرار شد شرکت جهاد نصر عملیات تکمیل این طرح را بر عهده بگیردو ظرف ۲۴ ماه قرارداد را اجرایی کند. شفیعی اظهار کرد: برنامه ارائه شده از سوی جهاد نصر برای این طرح ماهیانه بوده و مشخص است که در هر ماه چه میزان کار باید انجام شود. به گفته وی عملیات تکمیل این پروژه با مبلغ ۸۲۵ میلیارد ریال به شرکت جهاد نصر واگذار شده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کلانشهر خوزستان گفت: علت این حادثه بی احتیاطی راننده و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه بوده است. برخورد اتوبوس با پل عابر پیاده در اتوبان گلستان اهواز حادثه ساز شد. به گزارش صداوسیما، حوالی ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه امروز برخورد اتوبوس شرکت واحد اتوبوسرانی اهواز با پل عابر پیاده در اتوبان گلستان روی داد که در این حادثه چند نفر به صورت سطحی مصدوم شدند و یک نفر هم به بیمارستان اعزام شدد. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کلانشهر خوزستان گفت: علت این حادثه بی احتیاطی راننده و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه بوده است. سرهنگ منصور جمشیدی افزود: دقایقی پس از این حادثه، سبب تراکم حرکت خودروها در این نقطه و ایجاد ترافیک شد که با حضور ماموران راهنمایی و رانندگی، این مشکل برطرف شد.
ایمناایمنا1 روز قبل
حجت الله علی عسگریان در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به گذر امواج ناپایدار از روی استان تا اوایل هفته آینده، اظهار کرد: امروز وضعیت جوی بیشتر مناطق استان به صورت قسمتی ابری، گاهی افزایش ابر و وزش باد پیش بینی می‌شود؛ همچنین از اواخر امروز در نیمه غربی استان بارش برف را شاهد خواهیم بود. وی افزود: بارش برف و باران از روز جمعه در غرب استان آغاز می‌شود و روزهای شنبه و یکشنبه با تقویت سامانه بارشی در بسیاری از مناطق استان بارش‌ها را شاهد خواهیم بود. کارشناس مسئول پیش بینی هوای استان اصفهان با بیان اینکه دمای هوا در ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی ندارد، گفت: بویین میاندشت با دمای ۱۰ درجه سانتی گراد زیر صفر و خوروبیابانک با دمای ۱۲ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین مناطق استان پیش بینی می‌شود. وی اضافه کرد: بیشینه دما در کلانشهر اصفهان امروز به ۶ درجه سانتی گراد بالای صفر و کمینه دما صبح فردا به ۲ درجه سانتی گراد زیر صفر می‌رسد.
ایسناایسنا1 روز قبل
فرماندار شهرستان شمیرانات ضمن انتقاد از قوانین دست و پاگیر که یکطرفه وضع می‌شوند، گفت: قوانین و مقرراتی که مصوب می‌شوند نباید حقوق ساکنان منطقه را تضییع کند؛ آسایش و رفاه شهروندان محلی اولویت دارد. وی افزود: مصوباتی که در خصوص حوزه آبریز سد لتیان تصویب شده مصوبه‌ای است که در دهه ۷۰ در راستای حفاظت و صیانت از حوزه آبریز سد لتیان تصویب شد و در پی آن محدودیت‌های بسیاری برای اهالی بخش‌های لواسانات و رودبار قصران به وجود آمد. کاهش حریم شهر لواسان از ۳۳۰۰ هکتار به ۷۶۱ هکتار و عدم صدور مجوز برای ساخت و سازهای منطقه یکی از این مشکلات است. وی تاکید کرد: برخی از قوانین در تراز ملی کارساز هستند و در بعد محلی باید با دیدگاه دیگری مورد بررسی قرار بگیرد. باید تعادل و توازنی میان قوانین و منافع مردم برقرار سازیم تا هم از این رودخانه که خود از دارایی‌های عمومی به حساب می‌آید صیانت شود و هم مردم بتوانند در آسایش زندگی کنند.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اهتمام جدی همه دستگاه‌ها برای صیانت از فضای سبز شهری، ایجاد ساختاری برای پایش وضعیت فضای سبز و عملکرد دستگاه‌ها در حفظ و توسعه این فضاها در همه شهرهای استان را خواستار شد. محمدرضا پورمحمدی در جلسه ستاد صیانت از فضای سبز کلانشهر تبریز، با قدردانی از اهتمام و علاقه‌مندی مسئولان به حفاظت از محیط زیست، گفت: در حال حاضر حضور شاهد پویایی و جدیت در حوزه فضای سبز تبریز هستیم که منشأ اثرات مهمی در این حوزه خواهد بود. وی بر تشکیل کارگروه تخصصی پایش و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در زمینه حفاظت از فضای سبز شهری تاکید کرد و گفت: این موضوع نباید منحصر به شهر تبریز باشد و در همه شهرهای استان نیازمند اهتمام جدی در این زمینه هستیم. وی با بیان اینکه فضای سبز یکی از منابع تجدیدناپذیر است، افزود: تعریف و ایجاد کمربندی سبز برای همه شهرها ضروری است و در این زمینه باید از تدابیر و تجارب بین‌المللی نیز استفاده شود. جواد رحمتی همچنین بر توسعه فضای سبز در حریم شهرها برای تثبیت محدوده شهرها و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز تاکید کرد و گفت: هدف ما توسعه فضای سبز است نه مالکیت آن، بنابراین باید از مشارکت مردم در توسعه فضای سبز با مالکیت خود آنان نیز استفاده کنیم.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین وزارت کشور، استانداری آذربایجان‌شرقی و شهرداری تبریز در راستای اجرای برنامه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در محلات حاشیه‌نشین شهر تبریز منعقد شد. استاندار آذربایجان شرقی در جلسه امضای این تفاهم‌نامه، ساماندهی بافت‌های حاشیه‌نشین و ناکارآمد شهری در استان را یکی از ضروریت‌های کنونی کلانشهر تبریز دانست و گفت: ساماندهی این محلات نقش بسیار مهمی در رفع سایر معضلات اجتماعی دارد. محمدرضا پورمحمدی ادامه داد: در کنار ساخت و ساز مناسب و ایمن و همچنین توسعه کالبدی برای همشهری‌های ساکن در این مناطق، باید برای ارتقای فرهنگی و آموزشی نیز برنامه‌ ویژه‌ای داشته باشیم و بدون توجه به این‌ موضوع، نمی‌توان انتظار رفع معضلات اجتماعی را داشت. او خاطرنشان کرد: حاشیه‌نشینی در تبریز هم به لحاظ وسعت و هم به لحاظ ترکیب جمعیتی از وضعیت خاصی برخوردار است و باید با توجه ویژه تمامی دستگاه‌های اجرایی و همراه‌کردن مردم، برنامه ویژه‌ای در این زمینه داشته باشیم. به گزارش روابط عمومی شهرداری تبریز، این تفاهم نامه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله) در زمینه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و در چارچوب سیاست‌ها وخط مشی‌های مصوب شورای اجتماعی کشور و به منظور طراحی و اجرای برنامه‌های فوق‌العاده برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی منعقد شد.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز _پنجشنبه ۲۶ دی ماه_ با میانگین ۷۳ در وضعیت قابل قبول «سالم» ثبت شد. هم اکنون و بر اساس شاخص لحظه‌ای هوای این کلانشهر با میانگین ۱۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. بر این اساس شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش دائم از جمله میدان احمدآباد روی عدد ۷۴، خیابان استانداری روی عدد ۸۶، خیابان پروین روی عدد ۶۶، خیابان دانشگاه روی عدد ۶۱، خیابان رودکی روی عدد ۷۱ و بزرگراه خرازی روی عدد ۷۷ گزارش می‌شود. سیستم ایستگاههای پایش هوای شهرهای خمینی شهر، زرین شهر، لنجان و دولت آباد قطع است و از داده‌های آنها اطلاعی در دست نیست. شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
۳ دستورکار دیگر نامه‌های فرمانداری شیراز درباره ایراد هیئت تطبیق مصوبات بود که با موافقت اعضای شورای شهر این مصوبات پس از اعمال اصلاحات لازم برای فرمانداری ارسال می‌شود. مطالعات فاز دوم شامل مسیر اجرایی و ایستگاه‌های آن به تصویب مشاور طرح بهنگام‌سازی مطالعات جامع حمل و نقل شیراز، شورای ترافیک استان فارس و شورای اسلامی شهر شیراز رسانده شود و سپس نسبت به عملیات اجرایی آن اقدام شود. ناصری در ادامه به بیان نکاتی درباره کمربندی شیراز پرداخت و از آن به‌عنوان منطقه‌‌ای که بستر به سوگ نشستن خانواده‌های شیراز و ایجاد ضرر و زیان مالی و جانی به آنها به‌واسطه حوادث و تصادفاتی که رخ می‌دهد، یاد کرد. ناصری با اعلام اینکه ۸ درصد تلفات انسانی جاده‌ای و تصادفات استان فارس تنها در مسیر ۴۲ کیلومتری کمربندی شیراز از پل شهید اسکندری در شمال شیراز آغاز و تا پل فسا در جنوب این کلانشهر ادامه دارد، گفت: کمربندی شیراز در شمار پرتلفات‌ترین مسیرهای استان است به گونه‌ای که جزء چهار نقطه خطرناک محورهای مواصلاتی فارس بشمار می‌آید و بیشتری تعداد کشته‌ها را در سال دارد. عضو شورای شهر شیراز وضعیت نابسامانی مدیریتی در شیراز را از عوامل شناخته شدن کمربندی شیراز به عنوان حادثه‌خیزترین قسمت در شهر دانست و بیان کرد: شرح وظایف و عملکرد سازمانی میان شهرداری شیراز و اداره کل راه و شهرسازی فارس مطابقت ندارند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، پس از چند روز بارش برف و تمیزی هوا در کلانشهر اراک، از ساعتی پیش هوای این شهر برای همه گروه‌های سنی در شرایط قرمز و ناسالم قرار گرفت. براساس ایستگاه شریعتی اراک شاخص آلایندگی عدد ۱۵۴ یعنی شرایط ناسالم برای همه گروه‌های سنی را نشان می‌دهد. براین اساس از تمام مردم به ویژه گروه‌های حساس درخواست می‌شود از تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند. به گزارش تسنیم، این درحالی بود که ظهر امروز برخی فعالان زیست محیطی شهرستان شازند مدعی استفاده دوباره نیروگاه شازند از سوخت مازوت شدند. انتهای پیام/۷۱۱/ع
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز- مدیرکل فنی‌وحرفه‌ای خوزستان گفت: خوزستان در همه زمینه‌ها که می‌توان متصور شد، ظرفیت توسعه مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال را دارد. دبیر شورای مهارت خوزستان ادامه داد: از دیگر برنامه‌هایی که در حال اجرا است، طرح توانمندسازی ساکنان مناطق کم برخوردار و در معرض آسیب کلانشهر اهواز است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خوزستان، طرح یادگیری و یاددهی الکترونیک مبتنی بر ریزمحتواها را از جمله برنامه‌های کاری این اداره کل بیان کرد که اجرای آن با مصوبه کارگروه تخصصی آموزش، در آستانه اجرا است. وی افزود: با توجه به مجموعه‌های متعدد نظامی در خوزستان، نیاز است تا مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای از ظرفیت بالاتری برای ارایه این دوره‌ها برخوردار شوند. بر اساس این گزارش، هم اکنون تعداد ۶۰۰ آموزشگاه خصوصی آزاد (فنی) در سطح خوزستان فعال هستند.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/فارس شهردار شیراز تاکید کرد که اجازه تضییع حقوق هیچ یک از کارکنان رسمی، قراردادی، پیمانی یا شرکتی این مجموعه را نخواهد داد و در چارچوب قانون از حقوق همه دفاع خواهد کرد. حیدر اسکندرپور بعدازظهر چهارشنبه ۲۵ دی در صحن علنی شورای شهر شیراز با اشاره به موضوع ساماندهی نیروهای انسانی در مجموعه شهرداری شیراز و تشریح اقدامات انجام شده در این خصوص گفت: طی چند ماه گذشته شاهد همراهی و همگانی شورا با شهرداری در پیگیری این موضوع بودیم. او افزود: انتظاری از مجموعه وزارت کشور داشتیم و داریم که از این زاویه است که کلانشهرها از سال ۹۳ از بخشی ظرفیت‌های خود استفاده کردند اما کلانشهر شیراز اقدامی نکرد و امروز باید این حق به مجموعه شهرداری داده شود. شهردار شیراز با تاکید بر اینکه به دنبال مشکل همه پرسنل شهرداری هستیم و اقدامات در این راستا هم مبتنی بر شاخص‌هاست، خاطرنشان کرد: بنای ما حرکت در مسیر شاخص‌هاست و اگر با محدودیتی مواجه شدیم بر مبنای شاخص‌ها حرکت خواهیم کرد. همه مجموعه شورا و شهرداری این نگاه را دارند و سعی در تقویت آن دارند. رئیس شورای شهر شیراز نیز پس از اتمام موضوع مورد اشاره شهردار گفت: امید است یکی از باقیات و صالحات برای شورا و شهرداری شیراز ساماندهی نیروی انسانی باشد.
ایرناایرنا2 روز قبل
عباس شاهسونی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: شاخص متوسط آلودگی هوا در کلانشهر تهران اکنون روی عدد ۱۱۲ یعنی ناسالم برای گروه‌های حساس است. میزان آلودگی البته در مناطق مختلف متفاوت است و حداکثر آلودگی در دو منطقه تهران اکنون (ساعت۱۴ روز چهارشنبه) از عدد ۱۵۰ فراتر و ناسالم برای همه مردم است. وی گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از فردا شاهد ناپایداری جوی و وزش باد خواهیم بود بنابراین روز پنجشنبه و جمعه از میزان آلودگی هوا در کلانشهر تهران کاسته خواهد شد به خصوص اینکه به طور معمول تردد خودروها در این روزها کمتر می‌شود. روز شنبه نیز بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی به احتمال زیاد در تهران شاهد بارندگی خواهیم بود و میزان آلاینده‌های جوی کم می‌شود. شاهسونی افزود: مهمترین آلاینده‌های هوا در شهر تهران به خصوص در پاییز و زمستان ذرات معلق کوچکتر از ۲٫۵ میکرون است که بیشترین آلایندگی را ایجاد می‌کند و خودروها و صنایع مهمترین تولیدکنندگان این آلودگی هستند.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 روز قبل
سلامت نیوز: رئیس اداره سلامت هوا و اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شاخص متوسط آلودگی هوای تهران اکنون در سطح ناسالم برای گروه‌های حساس است و از فردا (پنجشنبه) به علت ناپایداری جوی و وزش باد از میزان آلاینده‌ها کاسته می‌شود. به گزارش سلامت نیوز، عباس شاهسونی در گفت وگو با ایرنا افزود: شاخص متوسط آلودگی هوا در کلانشهر تهران اکنون روی عدد ۱۱۲ یعنی ناسالم برای گروه‌های حساس است. میزان آلودگی البته در مناطق مختلف متفاوت است و حداکثر آلودگی در دو منطقه تهران اکنون (ساعت۱۴ روز چهارشنبه) از عدد ۱۵۰ فراتر و ناسالم برای همه مردم است. وی گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از فردا شاهد ناپایداری جوی و وزش باد خواهیم بود بنابراین روز پنجشنبه و جمعه از میزان آلودگی هوا در کلانشهر تهران کاسته خواهد شد به خصوص اینکه به طور معمول تردد خودروها در این روزها کمتر می‌شود. شاهسونی افزود: مهمترین آلاینده‌های هوا در شهر تهران به خصوص در پاییز و زمستان ذرات معلق کوچکتر از ۲٫۵ میکرون است که بیشترین آلایندگی را ایجاد می‌کند و خودروها و صنایع مهمترین تولیدکنندگان این آلودگی هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، مرکز این استان آلوده‌ترین کلانشهر کشور است. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، مرکز این استان را آلوده‌ترین کلانشهر در بین هشت کلانشهر کشور دانست و گفت: در ۱۰ ماه گذشته هیچ روز پاکی برای این شهر ثبت نشده است. ایرج حشمتی در نشست شورای اداری استان اصفهان افزود: حال محیط زیست استان مطلوب نیست و در کنار تمامی موفقیت‌های این استان در زمینه صنعت و معدن، در حوزه محیط‌زیست ضعف داریم. وی بخشی از مشکلات اداره حفاظت محیط زیست را منطقه‌ای بیان و تاکید کرد که از مجموعه فعالیت‌های اقتصادی، سهم محیط زیست پرداخت شود و صنایع هم با توجه به قانون یک در هزار از فروش خود، مشکلات محیط زیستی را رفع کنند همچنین بخشی از عوارض آلایندگی‌ها هم الزامی است صرف رفع مشکلات محیط‌زیستی شود. منبع: خبرگزاری صداوسیماانتهای پیام/
ایمناایمنا2 روز قبل
وی افزود: با وجود پایداری هوا احتمال افزایش غلظت آلاینده‌ها و آلودگی هوا در ۲۴ ساعت آینده وجود ندارد. کارشناس مسئول پیش بینی هوای استان اصفهان با اشاره به گذر امواج ناپایدار از روی استان در روز جمعه، گفت: فعالیت این امواج به صورت بارش برف و باران در بسیاری از مناطق به ویژه نیمه غربی استان اصفهان پیش بینی می‌شود. عزتیان با بیان اینکه میانگین بارشی روز گذشته در کلانشهر اصفهان ۲ میلی متر بوده است، اظهار کرد: بیشینه دما در کلانشهر اصفهان امروز به هشت درجه سانتی گراد بالای صفر و کمینه دما صبح فردا به سه درجه سانتی گراد زیر صفر می‌رسد. وی با اشاره به افزایش دو تا سه درجه‌ای دما در ۲۴ ساعت آینده، افزود: شهرضا با دمای ۱۷ درجه سانتی گراد زیر صفر و چوپانان با دمای ۹ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین مناطق استان بوده‌اند. کارشناس مسئول پیش بینی هوای استان اصفهان با اشاره به بارندگی‌های ۲۴ ساعت گذشته، اضافه کرد: بیشترین بارش از دهاقان با میانگین هفت میلی متر باران (۱۰٫۵ سانتی متر ارتفاع برف) گزارش شده است.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: ثبت ملی بخشی از شرکت ماشین‌سازی اراک و ایجاد موزه صنعت در این شرکت گام نخست توسعه گردشگری صنعتی در اراک است. علیرضا ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: برند اصلی اراک، صنعت است، اما تاکنون در حوزه میراث صنعتی این شهر اقدام خاصی صورت نگرفته بود، ولی خوشبختانه با همکاری مدیریت شرکت ماشین‌سازی اراک، با توجه به وجود فضاهای بسیار ارزشمند در این شرکت موضوع ثبت ملی بخشی از این واحد صنعتی مطرح شد. وی با اشاره به مجموعه آموزشی که در محوطه کارخانه ماشین‌سازی اراک واقع شده است، گفت: این ساختمان معماری خوبی دارد و امروز در بازدید از این مجموعه پیشنهاداتی مطرح شد که امیدواریم به سرانجام برسد. وی بیان کرد: ساختمان آموزشی شرکت ماشین‌سازی اراک در واقع کپی برداری شده از نقشه یک ساختمان آموزشی به نام باوهاوس در آلمان است و می‌توان با استفاده از ظرفیت استانداری و ارتباط با سفارت آلمان از این بهانه برای توسعه گردشگری صنعتی بین ایران و آلمان بهره‌برداری کرد. ایزدی تصریح کرد: گام اول برای تقویت گردشگری صنعتی در اراک با ثبت بخشی از شرکت ماشین‌سازی آغاز شده است و ایجاد موزه نیز اتفاق بسیاری خوبی خواهد بود.
ایمناایمنا2 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز - چهارشنبه ۲۵ دی ماه- با میانگین ۷۰ در وضعیت قابل قبول «سالم» ثبت شد. هم اکنون و بر اساس شاخص لحظه‌ای هوای این کلانشهر با میانگین ۸۷ در وضعیت سالم قرار دارد. کیفیت هوا در دیگر شهرهای استان از جمله شاهین شهر با میانگین ۶۳، کاشان با میانگین ۷۴، مبارکه با میانگین ۷۰، سجزی با میانگین ۷۶ و نجف آباد با میانگین ۵۵ در وضعیت قابل قبول «سالم» است. سیستم ایستگاههای پایش هوای شهرهای خمینی شهر، زرین شهر، لنجان و دولت آباد قطع است و از داده‌های آنها اطلاعی در دست نیست. شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
ایسناایسنا2 روز قبل
روز گذشته حشمتی، مدیر کل محیط زیست استان اصفهان در جلسه شورای اداری، اعلام کرد که حال محیط زیست استان خوب نیست. سال‌ها پیش استفاده از سوخت مازوت در صنایع اصفهان ممنوع شد و به خصوص از ۱۳۹۳ مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه‌های اصفهان پلمب شد. وی تصریح کرد: خوشبختانه اکنون تمام صنایع اصفهان از گاز استفاده می‌کنند، همچنین در جلسه با دادستان اصفهان تاکید شد که حتی در شرایط اضطرار هیچ صنعتی اجازه استفاده از سوخت مازوت را ندارد. سازمان صمت اصفهان: یک صنعت از مازوت استفاده کرداگر چه اداره کل محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که سه واحد صنعتی استان اصفهان از سوخت مازوت کرده بودند و این موجب تشدید آلودگی هوای این شهر به خصوص در دی ماه شده بود، اما مشاور اجرایی رئیس سازمان صمت استان اصفهان با خودداری از نام صنایعی که از سوخت مازوت استفاده کرده بودند، در پاسخ به ایسنا تاکید کرد که تنها یک واحد صنعتی در استان از سوخت مازوت استفاده کرده بود. وی در خصوص اینکه برخی صنایع اصفهان به خصوص در منطقه شرق اصفهان شبانه از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، گفت: ۹۲ درصد واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی اصفهان از سوخت گاز استفاده می‌کنند و این شاخصه بزرگ صنایع استان است که با برنامه ریزی صورت گرفته است.
مهرمهر2 روز قبل
وی موضوع ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در کشور را یکی از اساسی‌ترین چالش‌های اجتماعی در جامعه دانست و عنوان کرد: جلسات متعددی با حضور شخص رهبر معظم انقلاب در ارتباط با ساماندهی معضلات اجتماعی برگزار شده و ایشان خواستار اهتمام جدی مسئولان در این زمینه هستند. محبوبی استقرار دفاتر تسهیل‌گری در بدنه مدیریت شهری را خواستار شد و عنوان کرد: فعالین این مراکز باید به گونه‌ای باشد که این عزیزان خودشان را کارمند دولت تلقی نکنند و در کنار این موضوع، استانداری‌ها به حمایت خود از دفاتر تسهیل‌گری ادامه دهند. شهرام دبیری، رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز در این جلسه با اشاره به بخش مهمی از عملکرد شورا و شهرداری‌تبریز در ارتباط با ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشین عنوان کرد: در بودجه سال آتی شهرداری تبریز، اعتبار ویژه‌ای برای این موضوع اختصاص داده‌ایم. فریدون بابایی اقدم، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز در این جلسه از تخصیص چهار میلیارد تومان اعتبار به موضوع ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در تبریز خبر داد و گفت: دفاتر تسهیل‌گری اقدامات بسیار ارزنده‌ای انجام داده‌اند و باید حمایت‌های مسئولین در این زمینه افزایش یابد. این تفاهم نامه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله) در زمینه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و در چارچوب سیاست‌ها وخط مشی‌های مصوب شورای اجتماعی کشور و به منظور طراحی و اجرای برنامه‌های فوق‌العاده برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی منعقد شد.
ایرناایرنا2 روز قبل
از دیدگاه متخصصان و صاحبنظران مردم شناس؛ فرهنگ غذا، خوراکیها و نوشیدنیها جایگاهی خاص در آداب، رسوم، اخلاقیات و خلقیات انسانها دارد. جذابیت و محبوبیت غذا برای گردشگرانرییس اتحادیه صنف رستوران، چلوکباب، آشپزخانه، کباب و حلیم مشهد گفت: گردشگری غذا ظرفیتی جذاب و غنی در خطه خراسان و محبوب گردشگران خارجی و داخلی محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: سه غذای مورد توجه و سفارش گردشگران خارجی به ترتیب شیشلیک، چلوگوشت و ماهیچه است که بسیار در بین این گردشگران پرطرفدار است. وی ادامه داد: جوانان می‌توانند با نظاره جذابیت و محبوبیت غذاهای ایرانی در بین گردشگران خارجی از شدت لذیذ بودن این غذاها و اهمیت آنها برای گردشگران خارجی مطلع شوند. وی تاکید کرد: گردشگری غذا فرصت و ظرفیتی نو در عرصه گردشگری است که می‌توان با پر رنگ کردن آن در کنار سایر جذابیت‌های موجود، شمار بیشتری از گردشگران را جذب کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، شهرستان ری با جمعیتی حدود یک میلیون نفر در جنوب استان تهران واقع شده است. وجود صنایع آلاینده‌ای مانند کارخانه سیمان تهران و پالایشگاه شهید تندگویان در کنار مجتمع پردازش پسماندهای کلانشهر تهران در آرادکوه کهریزک و عبور کامیون‌های سنگین ۱۷ استان جنوبی کشور، شهرستان ری را تبدیل به کانون آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع در استان تهران کرده است. محسنی بندپی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های دامپروری و کشاورزی در اطراف تهران نیز در زمانی که هوا پایدار است، در انتشار گاز و بوی نامطبوع بی‌تاثیر نیستند. آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطیمریم محمدی، فعال زیست‌‌محیطی گفت: آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی که به واسطه‌ صنایع مختلف در شهرستان ری وجود دارد حق زندگی سالم را از مردم این منطقه گرفته است. عبادتی اظهار داشت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل تولید گاز دی اکسید‌گوگرد (SO۲) و گاز ترش (H۲S) که موجب آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع می‌شد در کارخانه سیمان تهران متوقف شده است.
ایرناایرنا3 روز قبل
با خنک شدن هوا در اهواز بازار عرضه قلیان‌های میوه‌ای در ۲ طرف رودخانه کارون، پارک‌های ساحلی داغتر شده است. درروزهای تعطیل پارک ساحلی اهواز از شمال تا پل «علی ابن‌مهزیار» کمتر محل خالی از بوی تند تنباکوی میوه‌ای ومناسب برای تفریح خانواده‌ها و کودکان می‌توان پیدا کرد و این وضعیت باعث ناراحتی شهروندان این شهر شده است. مینو محسنی شهروند اهوازی از وضعیت اسفبار پارک ساحلی گفت و بیان کرد: پارک ساحلی اهواز از پل طبیعت تا کتابخانه مرکزی متاسفانه محلی برای کشیدن قلیان شده و بیش از نیمی از حجم فضای سبز این پارک را صندلی‌های رنگی اشغال کرده است و دیگر جایی برای تفریح خانواده‌ها دراین پارک نیست. علی مددی شهروند اهوازی است که ایام تعطیل را با خانواده به پارک ساحلی می‌رود، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تعداد قلیان فروش‌های پارک ساحلی چندین برابر شده که دیگر فضایی برای تفریح خانواده‌ها وجود ندارد. مددی ادامه داد: متولیان پارک ساحلی باید با پدیده قلیان فروش‌ها برخورد کنند و تصمیم جدی برای جمع آوری آنها بگیرند.
ایسناایسنا3 روز قبل
ایسنا/البرز رئیس پلیس راهور کرج گفت: ۷۴ درصد تصادفات منجر به فوتی در معابر شهری البرز مربوط به عابرین پیاده است. سرهنگ حمداله رحمتی پور امروز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه در برنامه ویژه طرح بانوان‌ فرهنگ یار ترافیک که در باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد، بیان کرد: البرز حدود ۱۸درصد بار ترافیکی کشور را به دوش می‌کشد. رئیس پلیس راهور کرج بیان کرد: در معابر استان البرز در سال گذشته بالغ بر ۹۳ تصادف منجر به فوت داشته‌ایم. وی افزود: آمار کشته‌های تصادفات در معابر استان البرز در ۹ ماهه سال جاری ۶۰ نفر بوده است که ۷۴ درصد از تصادفات در البرز را عابرین پیاده تشکیل داده‌اند. وی گفت: با اقدامات انجام شده توسط شهرداری کرج توانسته‌ایم طی ماه‌های گذشته آمار تصادفات شهری را کاهش دهیم.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، سرهنگ حمدالله رحمتی پور در مراسم ویژه طرح بانوان فرهنگیار پلیس که ظهر امروز در سالن میلاد کرج برگزار شد، اظهار داشت: استان البرز و کرج چهارمین کلانشهر کشور با نیمی از معابر کشور ۱۸ درصد ترافیک کشور را عبور می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت معابر استان البرز، افزود: در سال ۹۷ در معابر استان ۹۳ نفر تصادف فوتی داشتیم. رئیس پلیس راهور کرج در ۹ ماهه اول سال‌جاری ۶۰ نفر فوتی بر اثر تصادفات در استان البرز داشته‌ایم، بیان کرد: ۷۴ درصد از این تصادفات را عابران پیاده تشکیل می‌دهند. سرهنگ رحمتی پور با بیان اینکه شهرداری کرج اقدامات خوبی را در سطوح شهر برای به حداقل رساندن تصادفات انجام داده است، بیان کرد: مواردی مانند کانالیزه کردن معابر پیاده و رسیدگی به پل‌های عابر پیاده توسط شهرداری در حال انجام است. انتهای پیام/ش
ایسناایسنا3 روز قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی گفت: طبق آمار اعلام شده از مرکز رصد اجتماعی وزارت کشور، میزان خشونت در آذربایجان شرقی به نسبت جمعیت استان از میانگین کشوری بیشتر است، طبق بررسی‌های انجام یافته از سال ۹۴ تا۹۷، متاسفانه جایگاه استان در جرایم و بزهکاری مربوط به حوزه خشونت از رتبه‌ی هفتم به رتبه‌ی سوم کشوری جابجا شده است. وی خاطرنشان کرد: اداره کل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی با هدایت استاندار، در این راستا برای تحقق بخشیدن به این ماموریت خطیر، گام برداشته و اقدامات موثری در راستای اولویت‌های پنج گانه آسیب‌های اجتماعی انجام داده است. وی بیان کرد: از سال ۹۳ با تاسی از سیاست گذاری کلان توانستیم در راستای مسائل فرهنگی و اجتماعی، گام‌های مهمی برداریم. مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: اکنون چهار دفتر تسهیل‌گری با پوشش جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر برای رفع معضل حاشیه نشینی در تبریز راه اندازی شده است. وی متذکر شد: متاسفانه ما در استان، شهرستانی داریم که میزان خشونت در آن به تناسب جمعیتی بیشتر از کلانشهر تبریز است.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ حمدالله رحمتی پور پیش از ظهر سه شنبه در برنامه ویژه طرح بانوان فرهنگ یار ترافیک که در کرج و با حضور معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا برگزار شد، اظهار کرد: استان البرز با دارا بودن نیمی از معابر ایران حدود ۱۸ درصد ترافیک کشور را عبور می‌دهد. وی گفت: طی سال گذشته در معابر استان البرز ۹۳ تصادف منجر به فوت رخ داده است، آمار کشته‌های تصادفات در ۹ ماهه سال جاری ۶۰ نفر بوده که ۷۴ درصد آنها عابر بوده‌اند. رئیس پلیس راهور کرج با اشاره به اقدامات خوبی که در سطح شهر کرج از سوی شهرداری برای به حداقل رساندن تصادفات دنبال می‌شود، گفت: خوشبختانه مواردی مانند کانالیزه کردن مسیر عابرین پیاده، رسیدگی به وضعیت معابر شهری و یا جانمایی پل‌های عابر پیاده توسط شهرداری این کلانشهر به صورت جهادی در حال انجام است. وی عنوان کرد: با اقدامات انجام شده توسط شهرداری کرج توانسته‌ایم در ماه‌های اخیر تصادفات شهری را به حداقل برسانیم.

به انتهای لیست رسیدید