کمیسیون مشترک برجام

کمیسیون مشترک برجام

ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ماه قبل
ساعت ۲۴-سیدجلال ساداتیان سفیر اسبق ایران در انگلستان: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته گزارشی را پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی منتشر کرد. اروپا اما به جای اصلاح رفتارهای خود، ایران را تهدید کرد مکانیسم حل اختلاف را فعال می‌کند و در نهایت در دی ماه با اعمال تهدیدهای آمریکا این اقدام را انجام داد. پیش‌تر آژانس تأیید می‌کرد که ایران به تعهدات خود عمل می‌کند و به‌رغم کاهش تعهدات، دسترسی آژانس به تمامی تأسیسات هسته‌ای مجاز است. این روزها که صحبت‌هایی پیرامون عدم دسترسی به یک یا دو سایت از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح می‌شود، ابتدا باید صحت مسأله را از مسئولان داخلی سنجید و بررسی کرد آیا ایران جلوی بازرسان آژانس در دسترسی به یک یا دو سایت خاص را گرفته یا این صحبت‌ها حرکتی سیاسی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. به بیان دیگر اساسا آلمان، فرانسه و انگلستان به دنبال کشاندن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شورای امنیت و فعال کردن مکانیسم ماشه نیستند.
الفالف2 ماه قبل
با این حال، دولت آمریکا به سبب آنکه اردیبهشت‌ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و دیگر عضو این توافق نیست نمی‌تواند این ساز و کار را فعال کند. او مردادماه سال جاری گفت: ««در خصوص مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها (مکانیسم ماشه) باید بگویم ما دیگر داخل آن توافق (برجام) نیستیم. تردیدی وجود ندارد که ایران در حال نقض توافق هسته‌ای است ولی این تصمیمی است که آنهایی که داخل توافق هستند باید بگیرند.» «ساز و کار حل اختلافات» در بندهای ۳۶ و ۳۷ در توافق هسته‌ای برجام توضیح داده است. در صورتی که رضایت طرف شاکی جلب نشود، پرونده پس از چند روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد. در این حالت، قطعنامه‌های تحریمی پیشین سازمان ملل متحد علیه ایران احیا خواهند شد.
وانانیوزوانانیوز3 ماه قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
همشهریهمشهری3 ماه قبل
به گزارش همشهری آنلاین، تسنیم به نقل از ریانووستی نوشت: «سرگئی ریابکوف» معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که در سطح معاونین و مدیران کل در وین برگزار شد، تأکید کرد که مسکو و اعضای مسئولیت‌پذیر جامعه بین‌الملل قاطعانه در برابر تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران ایستادگی خواهند کرد. ریابکوف در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «من فکر می‌کنم که در هر صورت تلاش‌های احتمالی آمریکا برای فعال کردن این سناریوها -هم تمدید تحریم تسلیحاتی و هم بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت- با مخالفت قاطعانه ما یعنی اعضای مسئولیت‌پذیر جامعه بین‌الملل مواجه خواهد شد. در پایان باید تأکید کنم که شورای امنیت نباید به آلت دست واشنگتن تبدیل شود. ما اجازه نخواهیم داد که این اتفاق رخ دهد.»
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ماه قبل
هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو روز قبل (سه‌شنبه ۶ اسفندماه) در توئیتی اعلام کرد که برای تدارک «نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سال ۲۰۲۰» در وین به‌سرمی‌برد. وی تصریح کرد که همه به طور جمعی وظیفه داریم توافق هسته‌ای ایران را حفظ کنیم. در این میان و در اثنای برگزاری پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، یکی از فضاهایی که توسط تمام خبرنگاران دنیا لحظه به لحظه رصد و پالایش می‌شود، توئیتر است. در این میان «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توئیتر خود در مورد نشست روز گذشته نوشت: «نشست کمیسیون مشترک برجام در فضای بده-بستان متقابل اتفاق افتاد. در این میان سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امو خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای روسیه نیز اعلام کرده که ایران و روسیه (بهار) درباره همکاری‌های هسته‌ای خود رایزنی می‌کنند.
الفالف3 ماه قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۷۱۷۵به گزارش طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، سخنان نماینده چین در پایان نشست مشترک کمیسیون مشترک برجام که امروز در پایتخت اتریش برگزار شد مطرح شده است. وانگ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد اعضای کمیسیون مشترک دیدگاه‌های مختلفی درباره فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلافات» دارند. دیپلمات چینی با وجود این تأکید کرد که در جلسه امروز هیچ بحثی درباره راه‌اندازی این ساز و کار مطرح نشده است. او گفت: «بازگرداندن تحریم‌ها یا کلید زدن مکانیسم [حل و فصل اختلاف] پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیستند. شرکت‌کنندگان در این جلسه تأیید کردند که این مسئله نباید در دستور کار ما قرار بگیرد.» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین درباره تبعات تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هشدار داد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی امروز چهارشنبه در خصوص نشست ساعات پیش کمیسین مشترک برجام در شهر وین در پیامی توئیتر ی نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام در فضای بده بستان متقابل روی داد. نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در این باره ادامه داد: اعضاء در این نشست تعهد خود در قبال برجام به عنوان رکن نظام منع گسترش هسته‌ای را متذکر شدند. کارشناسان بیش‌تر در مورد موضوعات هسته‌ای توضیح می‌دهند. این درحالیست که اتحادیه‌اروپا دوشنبه اعلام کرده بود که نشست کمیسیون مشترک برجام ۲۶ فوریه سال جاری میلادی (امروز چهارشنبه) برگزار می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز3 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارش «وانگ گون» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی خروج آمریکا از برجام را منشا مشکلات فعلی پیرامون این توافق توصیف کرد. اخبار سیاسی - او در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز چهارشنبه در شهر «وین» پایتخت اتریش برگزار شد، در جمع خبرنگاران به این نکته اشاره کرد که کشور‌های حاضر در توافق هسته‌ای در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستند. نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرد که راه‌اندازی مکانیسم حل اختلاف برجام دستور کار نشست امروز وین نبوده و طرف‌های شرکت کننده توافق کردند بر روی مواردی متمرکز شوند که عملا قابل ارائه است و می‌تواند روند را به جلو هدایت کند و به چندجانبه‌گرایی در برجام کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان و هلگا اشمید به نمایندگی از اتحادیه اروپا که پیش از ظهر امروز به وقت اتریش در هتل کوبورگ وین آغاز شده بود پس از یک ساعت و نیم به کار خود پایان داد. این پانزدهمین نشست عادی و دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام بود که بطور معمول هر سه ماه در سطح معاونین وزرا و مدیران سیاسی برگزار می‌شود.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «اتحادیه اروپا» طی بیاینه‌ای که در وب سایت اینترنتی این اتحادیه منتشر شد، اعلام کرد: «نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در فوریه ۲۶ (چهارشنبه هفت اسفند) در وین برگزار خواهد شد.» در این بیانیه آمده است: «این کمیسیون مشترک به ریاست «هلگا مریا اشمید» دبیرکلسرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و به نمایندگی از جوزف بوررل عالی‌ترین نماینده اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد و نمایندگی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس و ایران در آن شرکت خواهند کرد.» انتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
اتحادیه اروپا از برگزاری نشست کمیسیون مشترک (برجام) در وین خبر داد. این نشست قرار است روز چهارشنبه ۲۶ فوریه برگزار شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در روز ۸ مه سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۹۷) به صورت یکجانبه آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج و تحریم‌ها علیه ایران را احیا کرد. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، کشورهای اروپایی نیز علیرغم ادعاها، عملا اقدامی در راستای عمل به تعهدات خود انجام نداده‌اند.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
اولین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از فعال شدن سازوکار حل اختلاف در این توافق، روز چهارشنبه (۷ اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای باقی‌مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا، در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود. اولین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از فعال شدن سازوکار حل اختلاف در این توافق، روز چهارشنبه (۷ اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای باقی‌مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا، در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود. دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که درمجموع پانزدهمین دور این نشست‌ها محسوب می‌شود، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می‌شود. ۹ روز بعد (۲۴ دی‌ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه‌ای سازوکار حل اختلاف در برجام را فعال کردند. البته جوسپ بورل می‌گوید که این سازوکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ سرویس خارجی اتحادیه اروپا از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در وین خبر داد. سرویس خارجی اتحادیه اروپا از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در روز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در وین خبر داد. در ادامه انفعال و عدم پایبندی طرف‌های غربی به تعهدات خود در چارچوب این توافق سبب شد تا کشورمان اقدام به حرکت در مسیر کاهش تعهدات کند. گام نهایی و پنجم کاهش تعهدات در اوایل ژانویه سال ۲۰۲۰ از سوی کشورمان برداشته شد. این امر سبب شد تا «بورل» از برگزاری نشست کمیسیون برجامی در آینده نزدیک خبر بدهد.
ایلناایلنا3 ماه قبل
اتحادیه اروپا از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز جهارشنبه خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک برجام را در وین برگزار می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که درمجموع پانزدهمین دور این نشست‌ها محسوب می‌شود، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می‌شود. ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد. ۹ روز بعد (۲۴ دی‌ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه‌ای سازوکار حل اختلاف در برجام را فعال کردند. البته جوسپ بورل می‌گوید که این سازوکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است. ایران تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اعتمادآنلاین| اتحادیه اروپا امروز «چهارشنبه» از برگزاری نشست کمیسیون برجام در وین روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد. بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا امروز موعد نشست مشترک کمیسیون برجام را چهارشنبه و مکان آن را وین اعلام کرده است. در صورت برگزاری نشست کمیسیون برجام در وین در روز چهارشنبه، این اولین نشست کمیسیون برجام بعد از اقدام سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در کلید زدن ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» خواهد بود. آخرین دور، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزارت‌خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) ۱۵ آذرماه در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر بدون اشاره به تاریخ دقیق گفته بود که جلسه کمیسیون مشترک ماه فوریه برگزار خواهد شد.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، اتحادیه‌اروپا امروز دوشنبه اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام ۲۶ فوریه سال جاری میلادی (چهارشنبه هفته جاری) برگزار می‌شود. ادامه دارد …
ایسناایسنا3 ماه قبل
اتحادیه اروپا اعلام کرد: نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام هفت اسفندماه در وین برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا با انتشار اطلاعیه‌ای که روی وب سایت رسمی آن قرار گرفته است، زمان برگزاری نشست بعدی کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کرد. طبق این اطلاعیه، نشست آتی کمیسیون مشترک روز چهارشنبه ٢٦ فوریه (هفت اسفندماه) در وین، پایتخت اتریش با حضور نمایندگان طرف‌های برجام، یعنی چین، روسیه، فرانسه، آلمان، انگلیس و آلمان برگزار خواهد شد. به گزارش ایسنا، این اولین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از فعال شدن سازوکار حل اختلاف در این توافق است. تروئیکای اروپا چندی پیش اعلام کردند که به منظور رفع مسائل کنونی پیرامون اجرای برجام سازوکار حل اختلافات در این توافق را فعال می‌کنند.
ایرناایرنا3 ماه قبل
این خبر روز دوشنبه از سوی سایت رسمی اتحادیه اروپا اعلام شد. دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که درمجموع پانزدهمین دور این نشست‌ها محسوب می‌شود، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می‌شود. ۹ روز بعد (۲۴ دی‌ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه‌ای سازوکار حل اختلاف در برجام را فعال کردند. البته جوسپ بورل می‌گوید که این سازوکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است. ایران تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.
ایرناایرنا3 ماه قبل
این خبر روز دوشنبه از سوی سایت رسمی اتحادیه اروپا اعلام شد. دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که درمجموع پانزدهمین دور این نشست‌ها محسوب می‌شود، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می‌شود. ۹ روز بعد (۲۴ دی‌ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه‌ای سازوکار حل اختلاف در برجام را فعال کردند. البته جوسپ بورل می‌گوید که این سازوکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است. ایران تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ماه قبل
روابط ایران و اروپا در موضوع برجام فراز و نشیب‌هایی را طی چندماهه اخیر تجربه کرده است. ارزیابی شما از وضعیت کنونی برجام چیست؟ من فکر می‌کنم آینده برجام در حال حاضر تابعی از واقعیت‌های روی زمین است. جوزپ بورل نظرات متعادل‌تری نسبت به سران اروپایی در موضوع برجام دارد. در تقسیم‌بندی پست‌ها در اتحادیه اروپا به‌طور معمول تاکنون ریاست کمیسیون و ریاست شورای اروپا به احزاب دست راستی رسیده و ریاست سیاست خارجی به احزاب دست چپی. در بند ۱۱ هم تصریح شده که ۳۰ روز بعد از اعلام نقض فاحش برجام تحریم‌ها بدون رعایت روال عادی رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعاده می‌شوند.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است در فرصت مناسب به ایران سفر کند. رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پرونده ایران به خصوص بحث پی. رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تأکید کرد که خواسته‌ها و القائات سیاسی نباید در تصمیم‌گیری‌های آژانس اثرگذار باشد. گفتنی است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از تصدی به این سمت نیز از تمایلش برای سفر به ایران خبر داده بود. لازم به ذکر است، سومین اجلاس دوسالانه امنیت هسته‌ای از دوشنبه تا جمعه دهم تا چهاردهم فوریه (۲۱ تا ۲۵ بهمن ماه) در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برپاست.
ایرناایرنا3 ماه قبل
دلیلی برای نگرانی در مورد ساخت بمب اتمی توسط ایران وجود نداردنماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه مصاحبه گفت: هیچ دلیلی وجود ندارد که نگران باشیم ایران می‌تواند بمب اتمی بسازد. اولیانوف افزود: تا سال ۲۰۰۳ ایران تاحدودی از تعهدات خود در توافقنامه پادمان‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی عدول کرد. اما از سال ۲۰۰۹ آژانس هیچ گونه انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران گزارش نکرده است. وی خاطرنشان کرد: رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد احتمال ساخت بمب اتمی در ایران اخیرا پاسخ خوبی داد. نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسیبه گفته نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی وزارت خارجه کشورهای عضو اواخر ماه فوریه جاری و اوایل ماه مارس برگزار خواهد شد.
ایرناایرنا3 ماه قبل
در طول یک سال بعد از خروج‌ آمریکا از برجام ایران با صبر استراتژیک به اروپا فرصت داد تا راهکاری برای اجرای تعهدات برجامی خود بیابد. آن طور که اداره خدمات خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود، این مکانیزم قرار بود با هدف اجرای کامل و موثر برجام ایجاد شود. هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در یادداشتی در نشریه آمریکایی پروجکت سیندیکیت بر لزوم عمل‌گرایی در سیاست اتحادیه اروپا خصوصا برای حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید کرده است. اکنون باید دید آیا بورل می‌تواند تغییری در سیاست‌های اتحادیه اروپا ایجاد کند و راهکار عملی برای بهره‌مندی ایران از منافع برجامی را فعال کند. باید دید اتحادیه اروپا می‌تواند در نظم نوین بین‌المللی به عنوان یک قدرت جهانی به طور فعال تاثیرگذار باشد.
ایرناایرنا3 ماه قبل
مشکل اصلی از اروپا نیست بلکه از آمریکا است و آنها هم زمانی کوتاه می‌آیند که نشان دهیم تحریم‌ها اثری ندارد و وضعیت اقتصاد ایران بهبود یافته است. بهشتی‌پور با بیان اینکه اروپا و حتی روسیه و چین در مورد برجام منتظر نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا هستند، یادآور شد: تا مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری، اروپایی‌ها سعی خواهند کرد به گونه‌ای رفتار کنند که نه برجام از بین برود و نه آمریکا به خاطر ایران بر آنها بشورد. آنها منتظر تحول مثبتی با شکست ترامپ هستند چراکه با شکست او و پیروزی دموکرات‌ها، احتمالا آمریکا مجددا به برجام بازخواهد گشت. احتمال انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا کم نیستوی درباره رویکرد ایران هم عنوان کرد: با وجود چشم‌انتظاری اروپا، روسیه و چین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ایران نباید منتظر شکست ترامپ باقی بماند بلکه باید هم برای پیروزی ترامپ و هم شکست او سناریو داشته باشد و وضعیت خود را به نتایج انتخابات آمریکا گره نزند. این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: منتظر ماندن تا آبان ماه برای مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اشتباه است چراکه احتمال انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا کم نیست.
صدا و سیماصدا و سیما3 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو، همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی روزنامه اسلوبوجنیه چاپ سارایوو با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور مصاحبه‌ای انجام داد. سفیر کشورمان در این مصاحبه به تشریح مسائل مرتبط با روابط دو کشور و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات مهم منطقه‌ای و جهانی پرداخت. محمود حیدری سفیر کشورمان در بوسنی و هرزگوین با تاکید بر ویژگی مردمی بودن انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی کاملا مردمی و بدون هرگونه وابستگی به خارج بود و امسال چهل و یکمین سالی است که نظام برخاسته از این انقلاب، مسیر خود را طی نموده و این راه را با جدیت نیز ادامه خواهد داد. حیدری یکی از دستاورد‌های انقلاب اسلامی را استقلال سیاسی برشمرد و افزود: استقلال سیاسی از بزرگترین دستاورد‌های انقلاب ماست و این افتخار بزرگی برای مردم ایران است. سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص شخصیت و جایگاه سردار شهید سلیمانی گفت: سردار سلیمانی برای مردم ایران و ملت‌های منطقه خاورمیانه شخصیتی شناخته شده و مورد احترام همه جناح‌های سیاسی و پیروان همه مذاهب و ادیان است و آمریکا، اروپا و همه جامعه بین‌المللی نیز بخشی از امنیت کنونی خویش را مدیون سردار سلیمانی برای نقش ویژه او در شکست داعش و مقابله با افراط گرایی در خاورمیانه هستند. حیدری تصریح کرد: شهادت سردار سلیمانی باعث تقویت وفاق در میان مردم شد و اتحاد ملت بزرگ ایران و عراق و دیگر ملت‌های منطقه را افزایش داد و همانطور که آقای ظریف وزیر خارجه ایران گفتند: قاسم سلیمانی به عنوان یک شهید به مراتب موثرتر از سردار سلیمانی است. حیدری با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور ایران و بوسنی گفت: در حوزه اقتصادی تجار بوسنیایی می‌توانند از طریق ایران به بازار آسیا دسترسی پیدا کنند و بازرگانان ایرانی از طریق بوسنی و هرزگوین می‌توانند به بازار تجاری اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشند و همانطور که قبلا نیز گفته‌ام، ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور بسیار بیشتر از سطح کنونی است و فرصت‌های زیادی پیش روی دو کشور در عرصه اقتصادی خصوصا در حوزه‌های انرژی، پتروشیمی، موارد معدنی، محصولات کشاورزی و غذائی، صنایع مختلف و گردشگری وجود دارد. وی افزود: ایران در زمینه برخی فناوری‌های نوین جزو کشور‌های پیشرو در دنیاست و در این عرصه نیز آمادگی انتقال تجارب به بوسنی هرزگوین وجود دارد. حیدری در پاسخ به پرسشی در خصوص چشم انداز مناسبات ایران و آمریکا گفت: توافق هسته‌ای نقش سازنده‌ای در بهبود مناسبات ایران و غرب ایفا کرد و التزام کامل همه طرف‌ها به تعهدات می‌توانست در استمرار این مسیر موثر باشد، اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام که در واقع این خروج منشا همه تنش‌های کنونی است نشان داد که این دولت آمریکاست که به قوانین جهانی و حقوق بین الملل بی توجه بود و ناقض تعهدات بین المللی است. از جانب ایران همواره آمادگی انجام مذاکرات در چارچوب کمیسیون مشترک برجام که از مشروعیت بین المللی برخوردار است وجود داشته است لیکن تاکید ما بر این بوده که ایالات متحده اگر مایل به حضور در این مذاکره است باید تمامی تحریم‌های ظالمانه را لغو و اقدامات غیر قانونی را جبران نماید. ما همچنین در برجام انتظارات بیشتری از شرکای اروپایی در راستای ایفاء تعهداتشان داشتیم که بنظر می‌رسد فشار‌های بیرونی وارده و ضعف‌های درونی مانع از پایبندی کامل آن‌ها به تعهداتشان گردیده است و بدیهی است در شرایطی که ایران از مزایای التزام به توافقنامه هسته‌ای بهره‌مند نشده است انگیزه‌ای برای پایبندی یکجانبه به همه تعهداتش را ندارد. البته همانگونه که بار‌ها تاکید شده ایران همچنان عضو برجام است و به محض اجرای کامل تعهدات از جانب سایر شرکاء اجرای جامع تعهدات خود را از سر خواهد گرفت.
ایرناایرنا3 ماه قبل
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تمدید نامحدود زمان استفاده از بندهای حل اختلاف برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» خبر داد. با سفر این مقام اتحادیه اروپا روزنه‌های امیدبخشی برای نجات برجام دیده می‌شود، اما آنچه که در این میان اهمیت زیادی دارد، مخالفان داخلی و خارجی برجام است. ترامپ از خروج از برجام پشیمان نیستاستاد دانشگاه روتگرز تاکید کرد: خروج ترامپ از برجام عامل شرایط کنونی است اما ترامپ به هیچ وجه پشیمان نیست که از برجام خارج شده است. آنچه بر نخستین سفر بورل به ایران سایه انداخته، قرار گرفتن ایران و بازماندگان در توافق در یک بن‌بست فنی و سیاسی است. او گفت: «من به ایران سفر کردم، چون مسئله ثبات بدون در نظر گرفتن ایران امکانپذیر نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، دفتر رسانه‌ای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای با اشاره به سفر اخیر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به تهران، به نقل از این مقام ارشد اروپایی مدعی شد که اتحادیه اروپا از هیچ تلاشی برای حفظ برجام فروگذار نخواهد کرد. در این بیانیه با اشاره به دیدارهای جوزف بورل با مقامات ارشد ایرانی و موضوعات مطرح شده در این دیدارها که مشخصا حول محور برجام بوده، آمده است: «وی [بورل] بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌ها تأکید کرده و گفته است که به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، مصمم است که هر کاری بتواند برای حفظ برجام که یک توافق کلیدی برای امنیت منطقه و جهان است انجام دهد.» دفتر رسانه‌ای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه به نقل از جوزپ بورل می‌افزاید: «ما به همکاری با همه طرف‌های برجام برای حصول پیشرفت ادامه می‌دهیم و از ایران انتظار داریم که به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود بازگردد. البته ایران باید بتواند که از مزایای اقتصادی رفع تحریم‌ها بهره‌مند شود. آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی نقش مهمی در نظارت بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران دارد.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در تهران با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار و با آنها در خصوص آخرین تحولات مرتبط با برجام گفتگو کرد.
ایرناایرنا3 ماه قبل
عبدالرضا فرجی‌راد در سرمقاله‌ای در روزنامه اعتماد، نوشت: روابط ایران و اتحادیه اروپا در دو، سه ماه اخیر سیر نزولی داشت. در همین شرایط تحولات در راس اتحادیه اروپا هم در حال روی دادن بود و فدریکا موگرینی، نماینده عالی پیشین اتحادیه اروپا در سیاست خارجی جای خود را به جوسب بورل داد. جوسب بورل هم به عنوان نماینده عالی جدید اتحادیه اروپا در سیاست خارجی در مقام خود مستقر شده و جا افتاده است. بعد از شکست طرح امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، به دلیل مخالفت امریکا، اروپایی‌ها چندان دست خود را برای ابتکارهای تازه بدون همکاری دولت ایالات متحده امریکا باز نمی‌بینند. قطعا ادامه این مذاکرات در چارچوب مذاکرات مربوط به کمیسیون مشترک برجام با ایران ادامه خواهد یافت.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نخستین‌بار پس از تصدی این سمت به ایران سفر کرده است. ظریف و جوزف بورل پیش از این در حاشیه نشست گفت‌وگوهای رایسینا در هند دیدار و گفت‌وگو کردند. در آن زمان ظریف درباره بورل به‌کارگیری مکانیزم حل‌وفصل اختلافات در برجام با بورل گفت‌وگو کرد. ظریف گفت‌وگوی صریحی در این چارچوب با مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دو هفته پیش در هند داشت. ایران و آمریکا در شرایط میانجی‌گری نیستندسخنگوی وزارت‌خارجه ایران همچنین گفت: وضعیت ایران و آمریکا در موقعیت میانجی‌گری قرار ندارد.

به انتهای لیست رسیدید