کنوانسیون پالرمو

کنوانسیون پالرمو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل
ایران یک بار در سال ۲۰۰۷ تجربه ورود به لیست سیاه FATF را دارد. اولین گام‌های اصلاحی در ایران در سال ۱۳۸۹ برداشته شد و با ادامه این اقدامات در نهایت در سال ۲۰۱۶ نام ایران از لیست سیاه FATF حذف شد. برخی‌ها بر این باورند که از آنجایی که سیستم بانکی ایران تحریم است، تحریم‌های FATF بار سنگین دیگری را نمی‌تواند بر دوش شبکه بانکی بگذارد و محدودیت جدید ایجاد نمی‌کند. اما تحریم‌های FATF بسیار پیچیده و چند وجهی است چرا که تمام بخش‌ها و حوزه‌های مراودات اقتصادی کشورمان را شامل می‌شود. با اعمال تحریم‌های FATF امکان انجام هرگونه مبادله و معامله‌ای که جنبه مالی داشته‌باشد، برای کشورمان وجود نخواهد داشت.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
زیرا تا زمانی که آمریکا به اطلاعات تراکنش‌های مالی ایران دسترسی نداشته باشد، نمی‌تواند مانع انجام مبادلات مالی بین طرف‌های ایرانی و خارجی شود و عملا تیغ تحریم‌ها کند خواهد شد. بر اساس ماده ۳ کنوانسیون پالرمو، تلاش ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا که معمولا از طریق شبکه‌ای از شرکت‌ها صورت می‌گیرد مصداق جرم سازمان‌یافته فراملی است. از سوی دیگر سپاه پاسداران که به تصریح وزیر بهداشت، نقش جدی در دور زدن تحریم‌های آمریکا دارد، مدت‌هاست در لیست سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا قرار دارد. بر این اساس با پیوستن ایران به کنوانسیون CFT ایران متعهد می‌شود اطلاعات مالی افراد و مجموعه‌های وابسته به سپاه را که مشکوک به تأمین مالی تروریسم هستند (!) این موضوع به خوبی نشان می‌دهد هسته اصلی برنامه اقدام ایران، پیوستن به این دو کنوانسیون است.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
یکی از اسناد به دست آمده از صورت جلسات استماع کنگره آمریکا نشان می‌دهد آمریکا از طریق FATF به اطلاعات مالی ایران دسترسی پیدا می‌کند. زیرا تا زمانی که آمریکا به اطلاعات تراکنش‌های مالی ایران دسترسی نداشته باشد، نمی‌تواند مانع انجام مبادلات مالی بین طرف‌های ایرانی و خارجی شود و عملا تیغ تحریم‌ها کند خواهد شد. بر اساس ماده ۳ کنوانسیون پالرمو، تلاش ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا که معمولا از طریق شبکه‌ای از شرکت‌ها صورت می‌گیرد مصداق جرم سازمان‌یافته فراملی است. بر این اساس با پیوستن ایران به کنوانسیون CFT ایران متعهد می‌شود اطلاعات مالی افراد و مجموعه‌های وابسته به سپاه را که مشکوک به تأمین مالی تروریسم هستند (!) این موضوع به خوبی نشان می‌دهد هسته اصلی برنامه اقدام ایران، پیوستن به این دو کنوانسیون است.
مهرمهر2 روز قبل
زیرا تا زمانی که آمریکا به اطلاعات تراکنش‌های مالی ایران دسترسی نداشته باشد، نمی‌تواند مانع انجام مبادلات مالی بین طرف‌های ایرانی و خارجی شود و عملا تیغ تحریم‌ها کند خواهد شد. بر اساس ماده ۳ کنوانسیون پالرمو، تلاش ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا که معمولا از طریق شبکه‌ای از شرکت‌ها صورت می‌گیرد مصداق جرم سازمان‌یافته فراملی است. از سوی دیگر سپاه پاسداران که به تصریح وزیر بهداشت، نقش جدی در دور زدن تحریم‌های آمریکا دارد، مدت‌هاست در لیست سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا قرار دارد. بر این اساس با پیوستن ایران به کنوانسیون CFT ایران متعهد می‌شود اطلاعات مالی افراد و مجموعه‌های وابسته به سپاه را که مشکوک به تأمین مالی تروریسم هستند (!) این موضوع به خوبی نشان می‌دهد هسته اصلی برنامه اقدام ایران، پیوستن به این دو کنوانسیون است.
فردا نیوزفردا نیوز5 روز قبل
آیت‌الله محسن مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جلسه امروز (چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه) مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در جلسه امروز گزارش‌های درباره حوادث یکی دو هفته اخیر مطرح شد. وی افزود: در جلسه امروز، هیچ بحثی درباره لوایح مرتبط با FATF انجام نشد. گفتنی است دو لایحه الحاق به CFT و کنوانسیون پالرمو مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از سوی دولت به مجلس ارسال شده بود، به‌دلیل اختلاف نظر بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است و مدتی است که در انتظار تصمیم‌گیری اعضای این نهاد بالادستی قرار دارد. آیت‌الله مجتهد شبستری پیش‌تر به فارس گفته بود که اکثر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالف پیوستن به کنوانسیون‌های FATF هستند، اما دولت اصرار دارد تا این لوایح به‌تصویب برسد. عضو مجمع تشخیص، این توصیه را نیز به دولت کرده بود که بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس، بهتر است دولت دیگر اصراری برای تصویب این لوایح نداشته باشد و با مجمع، همکاری لازم را انجام دهد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 روز قبل
به علاوه، دیاکو حسینی مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: «آمریکایی‌ها منتظرند ایران اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند». *استانداردهای FATF چگونه باعث افزایش اثرگذاری تحریم­‌های آمریکا می­‌شود؟ آمریکا برای اثرگذاری بیشتر تحریم‌­ها به دنبال شفافیت نظام مالی ایران در عرصه بین الملل است. هسته اصلی استانداردهای FATF شفافیت نظام مالی و بانکی کشور برای طرف­‌های خارجی است که منجر به افزایش اثرگذاری تحریم‌­ها و بستن راه‌­های دور زدن تحریم خواهد شد. دیوید کوهن معمار تحریم‌ها علیه ایران در تشریح دلایل موفقیت اعمال تحریم‌های مالی علیه ایران چهار علت اصلی را بیان می‌کند. علاوه بر این، منوچین وزیر خزانه داری آمریکا صراحتا گفت: «FATF مانع دور زدن تحریم‌ها می‌شود».
فارسفارس6 روز قبل
در حالی حامیان اجرای کامل درخواست‌های FATF معتقدند تصویب لوایح آن به معنای مقابله با آمریکا است که اظهارات معاون تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمان دولت اوباما نشان می‌دهد که اجرای استانداردهای FATF به افزایش اثرگذاری تحریم‌ها کمک خواهد کرد. به علاوه، دیاکو حسینی مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: «آمریکایی‌ها منتظرند ایران اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند». *استانداردهای FATF چگونه باعث افزایش اثرگذاری تحریم­‌های آمریکا می­‌شود؟ آمریکا برای اثرگذاری بیشتر تحریم‌­ها به دنبال شفافیت نظام مالی ایران در عرصه بین الملل است. هسته اصلی استانداردهای FATF شفافیت نظام مالی و بانکی کشور برای طرف­‌های خارجی است که منجر به افزایش اثرگذاری تحریم‌­ها و بستن راه‌­های دور زدن تحریم خواهد شد. دیوید کوهن معمار تحریم‌ها علیه ایران در تشریح دلایل موفقیت اعمال تحریم‌های مالی علیه ایران چهار علت اصلی را بیان می‌کند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
در هفته پایانی آذرماه، انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر «بازگشت ایران بهFATF» باعث بروز نوسان‌­هایی در بازار ارز شد. با توجه به افزایش التهابات ارزی در نیمه دوم سال ۹۵ و ادامه آن در سال ۹۶ بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ ارز میزان تزریق ارز به بازار را افزایش داد. در نمودار زیر، مجموع اخبار مرتبط با FATF در مهم­ترین سایت‌های حامی آن شامل ایرنا، ایسنا، ایلنا، خبرآنلاین، انتخاب و آفتاب در هفته­‌های اخیر آورده شده است. *افزایش نرخ ارز با تصویب کنوانسیون پالرموبر اساس بند ۲ ماده ۷ کنوانسیون پالرمو، کشور ملزم به گزارش انتقال مبالغ بزرگ پول نقد و اوراق بهادار می­ شود. بنابراین از نظر فنی نه تنها تصویب نشدن لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌­های پالرمو و CFT منجر به افزایش نرخ ارز نخواهد شد، بلکه خیال همکاران اقتصادی منطقه‌­ای ما به خاطر عدم افشای اطلاعات هویت ذی‌نفع واقعی آسوده‌تر خواهد شد و این امر می­تواند به بهبود وضعیت نرخ ارز در بازار منتج شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
در حالی حامیان اجرای کامل برنامه اقدام FATF با بزرگ‌نمایی در بیان آثار لیست سیاه FATF و ارتباط دادن آن به نوسانات نرخ ارز به دنبال تصویب کنوانسیون‌‌های پالرمو و CFT هستند که بررسی‌ها نشان می‌دهد که اتفاقا تصویب این کنوانسیون‌ها به افزایش نرخ ارز منجر می‌شود. اعتمادآنلاین| در هفته پایانی آذرماه، انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر «بازگشت ایران به لیست سیاه FATF» باعث بروز نوسان‌­هایی در بازار ارز شد. این روند نشان می‌دهد که نرخ دلار، از تحریم‌های آمریکا اثر می‌پذیرد اما تصمیمات FATF درباره ایران، «تقریبا هیچ» اثری بر نرخ دلار نداشته است. مدیریت بازار ارز دست دولت استواقعیت آن است که کنترل نرخ ارز دست دولت است و تجربه نشان داده که دولت هر وقت منابع ارزی در اختیار داشته و اراده کرده است، توانسته بازار ارز را کنترل کند، مهم­ترین مصداق در تایید این جمله، تزریق ۱۸ میلیارد دلار ارز به بازار آزاد برای کنترل نرخ آن پیش از انتخابات ۹۶ بود. افزایش نرخ ارز با تصویب کنوانسیون پالرموبر اساس بند ۲ ماده ۷ کنوانسیون پالرمو، کشور ملزم به گزارش انتقال مبالغ بزرگ پول نقد و اوراق بهادار می­ شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، در هفته پایانی آذرماه، انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر «بازگشت ایران به لیست سیاه FATF» باعث بروز نوسان‌­هایی در بازار ارز شد. با توجه به افزایش التهابات ارزی در نیمه دوم سال ۹۵ و ادامه آن در سال ۹۶ بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ ارز میزان تزریق ارز به بازار را افزایش داد. در نمودار زیر، مجموع اخبار مرتبط با FATF در مهم­ترین سایت‌های حامی آن شامل ایرنا، ایسنا، ایلنا، خبرآنلاین، انتخاب و آفتاب در هفته­‌های اخیر آورده شده است. *افزایش نرخ ارز با تصویب کنوانسیون پالرموبر اساس بند ۲ ماده ۷ کنوانسیون پالرمو، کشور ملزم به گزارش انتقال مبالغ بزرگ پول نقد و اوراق بهادار می­ شود. بنابراین از نظر فنی نه تنها تصویب نشدن لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌­های پالرمو و CFT منجر به افزایش نرخ ارز نخواهد شد، بلکه خیال همکاران اقتصادی منطقه‌­ای ما به خاطر عدم افشای اطلاعات هویت ذی‌نفع واقعی آسوده‌تر خواهد شد و این امر می­تواند به بهبود وضعیت نرخ ارز در بازار منتج شود.
فارسفارس1 هفته قبل
در حالی حامیان اجرای کامل برنامه اقدام FATF با بزرگ‌نمایی در بیان آثار لیست سیاه FATF و ارتباط دادن آن به نوسانات نرخ ارز به دنبال تصویب کنوانسیون‌‌های پالرمو و CFT هستند که بررسی‌ها نشان می‌دهد که اتفاقا تصویب این کنوانسیون‌ها به افزایش نرخ ارز منجر می‌شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در هفته پایانی آذرماه، انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر «بازگشت ایران به لیست سیاه FATF» باعث بروز نوسان‌­هایی در بازار ارز شد. با توجه به افزایش التهابات ارزی در نیمه دوم سال ۹۵ و ادامه آن در سال ۹۶ بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ ارز میزان تزریق ارز به بازار را افزایش داد. *افزایش نرخ ارز با تصویب کنوانسیون پالرموبر اساس بند ۲ ماده ۷ کنوانسیون پالرمو، کشور ملزم به گزارش انتقال مبالغ بزرگ پول نقد و اوراق بهادار می­ شود. بنابراین از نظر فنی نه تنها تصویب نشدن لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌­های پالرمو و CFT منجر به افزایش نرخ ارز نخواهد شد، بلکه خیال همکاران اقتصادی منطقه‌­ای ما به خاطر عدم افشای اطلاعات هویت ذی‌نفع واقعی آسوده‌تر خواهد شد و این امر می­تواند به بهبود وضعیت نرخ ارز در بازار منتج شود.
ایرناایرنا2 هفته قبل
مگر می‌شود تحریم باشیم و بعد بگوییم ما FATF را پذیرفتیم؟ FATF زمانی خوب است که شرایط کشورمان عادی باشد. پایگاه خبری ایستانیوز نوشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال رسیدن به ایستگاه پایانی بررسی FATF است. البته این پیامک‌های تهدیدآمیز فقط روانه موافقان FATF و لوایح آن نشده است؛ بلکه حتی مخالفان تصویب این لوایح نیز از ترکش آنها در امان نبودند. پایگاه خبری عصر ایران نوشت: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت‌الله آملی لاریجانی در درس خارج فقه خود حاشیه‌ای به FATF زده است. غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که بر اساس آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان در مورد پالرمو و سی اف تی حاکم است و این دو لایحه تایید نشده به حساب می‌آید.
فارسفارس2 هفته قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه اثرات بد اقتصادی, نتیجه تحریم است و به FATF ارتباطی ندارد، گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند که FATF دستگاه فنی و اقتصادی است در حالی که ماهیت سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی دارد. وحیدی گفت: پس از آنکه در سال ۲۰۱۶, برنامه اقدام را امضا کردیم آنها ما را از حالت اقدامات مقابله‌ای خارج کردند. وی تاکید کرد: از زمانی که از «همکار با اقدامات مقابله‌ای» به «غیر همکار با ریسک بالا» تقلیل پیدا کردیم, هیچ تغییر معناداری صورت نگرفته است. وحیدی ادامه داد: بنابراین نتیجه می‌گیریم که اثرات بد اقتصادی, نتیجه تحریم است و به FATF ارتباطی ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: علت همکاری نکردن برخی بانک‌ها با کشور ما FATF نیست بلکه تحریم امریکاست.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
یک وکیل دادگستری گفت: نپیوستن ما به FATF و خطر حتمی قرار دادن نام کشور در لیست سیاه، نه تنها یکی دو کشور نسبتا هم‌پیمان را در راستای منافع خود از ایران دور خواهد ساخت، بلکه عملا ما را در محاصره کامل اقتصادی قرار خواهد داد. وی افزود: بعلاوه با قراردادن ایران در لیست سیاه، نه تنها مبادلات عادی بلکه نقل و انتقال چمدانی و دستی پول برای امور بسیار ضروری با مشکلات جدی‌تر از اکنون مواجه شده و شاید عملا ناممکن گردد. وی افزود: در صورت نپیوستن به FATF، تقریبا هیچ بانک یا موسسه مالی با ایران همکاری نکرده و هزینه‌های دلالی جابجایی پول بر گرده مردم ایران سنگینی خواهد کرد. این وکیل دادگستری در خصوص دیدگاه مخالفان با پیوستن به FATF اظهار کرد: بیشترین استدلال مخالفان به دسترسی غربی‌ها و آمریکایی‌ها به همه اطلاعات مالی و ریز معاملات بین المللی ایران و نیز قطعی نبودن قرار نگرفتن ایران در لیست سیاه است. بعلاوه گفته می‌شود که ایران بدون آنکه اعمال حق شرط را دارا باشد، ناگزیر به اصلاح برخی مقررات داخلی خود خواهد شد.
ایسناایسنا2 هفته قبل
یک وکیل دادگستری گفت: نپیوستن ما به FATF و خطر حتمی قرار دادن نام کشور در لیست سیاه، نه تنها یکی دو کشور نسبتا هم‌پیمان را در راستای منافع خود از ایران دور خواهد ساخت، بلکه عملا ما را در محاصره کامل اقتصادی قرار خواهد داد. وی افزود: بعلاوه با قراردادن ایران در لیست سیاه، نه تنها مبادلات عادی بلکه نقل و انتقال چمدانی و دستی پول برای امور بسیار ضروری با مشکلات جدی‌تر از اکنون مواجه شده و شاید عملا ناممکن گردد. وی افزود: در صورت نپیوستن به FATF، تقریبا هیچ بانک یا موسسه مالی با ایران همکاری نکرده و هزینه‌های دلالی جابجایی پول بر گرده مردم ایران سنگینی خواهد کرد. این وکیل دادگستری در خصوص دیدگاه مخالفان با پیوستن به FATF اظهار کرد: بیشترین استدلال مخالفان به دسترسی غربی‌ها و آمریکایی‌ها به همه اطلاعات مالی و ریز معاملات بین المللی ایران و نیز قطعی نبودن قرار نگرفتن ایران در لیست سیاه است. بعلاوه گفته می‌شود که ایران بدون آنکه اعمال حق شرط را دارا باشد، ناگزیر به اصلاح برخی مقررات داخلی خود خواهد شد.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
اکنون نیز حامیان FATF موج جدیدی از فرافکنی‌ها را در فضای افکار عمومی با پیش کشیدن مسئله همکاری کشورهای محور مقاومت با FATF آغاز کرده‌اند. شکل ۱- تصویب پالرمو و CFT توسط کره‌ی شمالیدرباره این ادعا باید گفت که هیچ کشوری در لیست سیاه FATF (لیستی که علیه آنها اقدام مقابله‌ای صورت می‌گیرد) نبوده است و تنها ایران و کره شمالی در لیست سیاه FATF قرار داشته‌اند؛ که البته کره شمالی با وجود اینکه کنوانسیون پالرمو و CFT را پذیرفته است، اما هنوز در لیست سیاه FATF قرار دارد. در بیانیه نشست FATF در ژوئن ۲۰۱۸ دلیل خروج عراق از لیست خاکستری اجرای برنامه اقدام FATF توسط عراق عنوان شده است. شکل ۲- ورود عراق به لیست خاکستری FATF در سال ۲۰۱۳در بخش دیگر ویدئوکامنت، ادعا شده است که «یمن، لبنان و سوریه نیز با پذیرفتن کنوانسیون‌های FATF از لیست سیاه خارج شده‌اند». بنابراین از آنجا که بانک مرکزی لبنان تحریم‌های آمریکا را اجرا می‌کند، دیگر نیازی به FATF نیست؛ به خاطر همین است که لبنان حتی در لیست خاکستری FATF هم قرار نداشته است.
ایمناایمنا2 هفته قبل
گاهی پیامک‌ها از یک منطقه خاص برای نمایندگان ارسال می‌شود. او با تاکید بر اینکه اتاق فکری در پشت پرده ارسال پیامک به نمایندگان وجود دارد توضیح داد: نیت ارسال‌کنندگان پیامک‌های گروهی به نمایندگان خیر نیست. در زمان بررسی لوایح چهارگانه مشخص بود این نمایندگان از یک نقطه جغرافیایی با شماره‌های مشخص پیامک ارسال می‌کردند. این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: کسانی که به نمایندگان پیامک ارسال می‌کنند باید شناسایی شوند و این روش برچیده شود. بادامچی شرح داد: در لوایح مشخص یا طرح‌های معینی که ممکن است مخالف نظر یک طیف سیاسی باشد، پیامک‌هایی ارسال می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز؛ با اینکه در روز چهارشنبه قیمت دلار با کاهش روبرو شد، اما توانست سطح قیمتی خود را بالاتر از مرز ۱۳۲۰۰ تومانی نگه دارد. در پنجمین روز از دومین هفته زمستان، قیمت این ارز با حدود ۴۰ تومان کاهش به ۱۳ هزار و ۲۶۰ تومان رسید. همچنین قیمت سکه تمام بهار آزادی تحت تاثیر کاهش قیمت دلار، نسبت به روز سه‌شنبه کاهش ارزش را تجربه کرد. تاکتیک جدید بانک مرکزی برای کنترل نوساناتاما شاید مهم‌ترین اتفاقی که در این روزها، در بازار ارز کشور در حال رخ دادن است، تغییر مکانیزم بانک مرکزی برای مداخله در این بازار است. عصر چهارشنبه سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان رسید و سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان قیمت خورد.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
قدس آنلاین: این روزها دولتی‌ها دور تازه‌ای از تحرکات را برای تصویب لوایح FATF به راه انداخته‌اند. دولت با ایجاد ترس و فضاسازی‌ها درباره عدم تصویب لایحه پالرمو که مهلت یکساله آن برای تصویب در مجمع تشخیص مصلحت می‌گذرد، سعی دارد که بار دیگر اعضای مجمع را به تصویب پالرمو ترغیب کند. بنابراین با تصویب لوایح FATF همچنان سایه مشکلات بر سر بانک‌های ایرانی باقی می‌ماند زیرا سوئیفت، لیست تحریم‌های آمریکا را معیار عمل خود می‌داند. چنانکه بانک‌های جهان در مسیر همکاری با کشورهای مورد تحریم آمریکا، جریمه‌های هنگفتی شده‌اند. از طرف دیگر به گزارش کمیته ارزیابی FATF، آمریکا ۳۱ توصیه از ۴۰ توصیه FATF را یا ضعیف اجرا کرده یا اصلا اجرا نکرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
این حکایت یک‌سال جدال برای تصویب یا رد لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. محمد صدر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت‌نظام این حمله پیامکی را یک اقدام تشکیلاتی می‌داند که حتی ارسال کننده‌های آن‌ها از چند و چون این لوایح خبر ندارند. او از برگزاری این جلسه خبر ‌می‌دهد اما انطور که می‌گوید گویا در این جلسه برای این لوایح خواب‌هایی دیده شده است. درحالی که مظفر می‌گوید در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار است این لوایح رد یا تعلیق شود «محمد صدر» از در دستور کار نبودن این لوایح خبر می‌دهد. برجام‌شان نشان داد چقدر آدمهای ناقابلی‌اند و CFT بدتر از برجام است.» لاریجانی می‌گوید: «بدانید من به وظیفه‌ام عمل می‌کنم.
ایلناایلنا2 هفته قبل
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به ارسال پیامک برای اعضای این مجمع در خصوص تصمیم گیری در مورد «FATF» گفت: حرکت مشکوکی دیده می‌شود که بعضا یا به عنوان موافق یا مخالف، یک مساله حقوقی را سیاسی می‌کنند. قبلا مرکز تحقیقات استراتژیک بود و برای کوچک سازی مجمع منحل شد و فعالیت‌های راهبردی مجمع در پژوهشکده تحقیقات راهبردی متمرکز شده است. دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: به همین جهت این مساله به صورت جدی و واقعی در حال بحث است و همه طرف‌ها بحث‌های خود را انجام دادند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معلوم نیست که امروز آخرین جلسه بررسی FATF باشد، اما جلسه مهمی در کمیسیون مشترک برگزار می‌شود. رضایی در رابطه با صحت پیامکی که گفته می‌شود به برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است، اظهار داشت: حرکت مشکوکی دیده می‌شود که بعضا یا به عنوان موافق یا مخالف، یک مساله حقوقی را سیاسی می‌کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم رونمایی از دستاوردهای پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین تصمیمات این مجمع درباره لوایحه پالرمو و سی اف تی گفت: ما امروز جلسه چهارم کمیسیون مشترک را داریم که درباره دو کنوانسیون پالرمو و سی اف تی بحث می‌شود. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هر نتیجه‌ای که مجمع در این رایطه اتخاذ کند، اعلام خواهیم کرد، گفت: امروز مشخص نیست که آخرین جلسه کمیسیون مشترک باشد یا خیر ولی قطعا جلسه امروز جلسه بسیار مهمی در این رابطه است. تاکنون هیچ چیز در ارتباط با این دو لایحه به تصویب مجمع نرسیده است. منتها بعضی از مصوبات است که فعلا مصلحت نیست که بیان شود چرا که باید دید جایگزینی برای آنها وجود دارد یا خیر. در حالی که اف ای تی اف یک شورای فنی و حقوقی است و حق دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.
فارسفارس2 هفته قبل
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ‌ عده‌ای تحت عنوان مخالف و عده‌ای نیز تحت عنوان موافق در حال سیاسی کردن بحث‌های حقوقی این دو لایحه مرتبط با FATF هستند و به دلیل همین سیاسی‌کاری‌ها شورای FATF فضا را مهیا دیده تا در امور سیاسی کشور دخالت کند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هر نتیجه‌ای که مجمع در این رایطه اتخاذ کند، اعلام خواهیم کرد، گفت: امروز مشخص نیست که آخرین جلسه کمیسیون مشترک باشد یا خیر ولی قطعا جلسه امروز جلسه بسیار مهمی در این رابطه است. تاکنون هیچ چیز در ارتباط با این دو لایحه به تصویب مجمع نرسیده است. منتها بعضی از مصوبات است که فعلا مصلحت نیست که بیان شود چرا که باید دید جایگزینی برای آنها وجود دارد یا خیر. وی ادامه داد: این در حالی است که FATF یک شورای فنی و حقوقی است و حق دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران، گفت: امروز، پژوهشکده راهبردی مجمع تشخیص که مصوب وزارت علوم است آغاز به کار کرد. قبلا مرکز تحقیقات استراتژیک بود و برای کوچک سازی مجمع منحل شد و فعالیت‌های راهبردی مجمع در پژوهشکده تحقیقات راهبردی متمرکز شده است. دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: به همین جهت این مساله به صورت جدی و واقعی در حال بحث است و همه طرف‌ها بحث‌های خود را انجام دادند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معلوم نیست که امروز آخرین جلسه بررسی FAFF باشد، اما جلسه مهمی در کمیسیون مشترک برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه شورای FAFF یک شورای فنی است و حق ندارد وارد مسائل داخلی کشور شود، گفت: زیرا تنها این دو کنوانسیون نیست که آنها منتظر تصویب آن هستند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم رونمایی از دستاوردهای پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین تصمیمات این مجمع درباره لوایحه پالرمو و سی اف تی گفت: ما امروز جلسه چهارم کمیسیون مشترک را داریم که درباره دو کنوانسیون پالرمو و سی اف تی بحث می‌شود. وی افزود: بحث‌های بسیاری فنی در این رابطه مطرح است. تاکنون هیچ چیز در ارتباط با این دو لایحه به تصویب مجمع نرسیده است. منتها بعضی از مصوبات است که فعلا مصلحت نیست که بیان شود چرا که باید دید جایگزینی برای آنها وجود دارد یا خیر. در حالی که اف ای تی اف یک شورای فنی و حقوقی است و حق دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، یکی دیگر از موضوعاتی که دستاویز حامیان تصویب لوایح درخواستی گروه ویژه اقدام مالی FATF یعنی لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو شده است، قطعنامه ۲۴۶۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در تاریخ ۸ فروردین ماه ۹۸ به پیشنهاد فرانسه و با موضوع مبارزه با تامین مالی تروریسم به تصویب رسید. شاهد ملموس این مدعا این است که در ۱۴ سالی که از تصویب قطعنامه ۱۶۱۷ می‌گذرد، هیچ اقدامی از سوی شورای امنیت علیه کشورهایی که استانداردهای FATF را رعایت نکرده‌اند، صورت نگرفته است. بند ۵ قطعنامه ۲۴۶۲ از کشورها می‌خواهد قوانین و ساز و کارهای داخلی مناسب را برای جرم انگاری تامین مالی اقدامات تروریستی داشته باشند. د- ایران مشمول بند پنجم قطعنامه ۲۲۶۴ یعنی تحریم در صورت نداشتن قانون داخلی مبارزه با تامین مالی تروریسم نیست زیرا در سال ۱۳۹۴ قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را به تصویب رسانده است. FATF در گزارش نوامبر ۲۰۱۵ خود به G۲۰ آورده است: «اکثر کشورها چارچوب‌های قانونی جامعی دارند، اما بسیاری از کشورها هنوز قوانین ابتدایی لازم را برای مبارزه با تامین مالی تروریسم ندارند».
فارسفارس2 هفته قبل
خاطر نشان می‌گردد اساسا شورای امنیت نمی‌تواند کشوری را ملزم به عضویت در یک کنوانسیون یا پیمان نماید. یعنی عمل نکردن به این بند، اقدام تحریمی شورای امنیت را در پی ندارد و بنابراین الزام آور نیست. شاهد ملموس این مدعا این است که در ۱۴ سالی که از تصویب قطعنامه ۱۶۱۷ می‌گذرد، هیچ اقدامی از سوی شورای امنیت علیه کشورهایی که استانداردهای FATF را رعایت نکرده‌اند، صورت نگرفته است. بند ۵ قطعنامه ۲۴۶۲ از کشورها می‌خواهد قوانین و ساز و کارهای داخلی مناسب را برای جرم انگاری تامین مالی اقدامات تروریستی داشته باشند. د- ایران مشمول بند پنجم قطعنامه ۲۲۶۴ یعنی تحریم در صورت نداشتن قانون داخلی مبارزه با تامین مالی تروریسم نیست زیرا در سال ۱۳۹۴ قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را به تصویب رسانده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبر داد که از شب گذشته حجم انبوهی از پیامک‌هایی با محتوای مخالفت با تصویب لوایح مرتبط با FATF را دریافت کرده است و این پیامک‌ها همچنان ادامه دارد. به گفته او اگر چه پیامک‌ها تنوع محتوایی داشته اما ۷۰ درصد آنها شبیه به هم بوده و این طور به نظر می‌رسد که از یک مرکز واحد هماهنگ شده است. سال گذشته هم در جریان بررسی لوایح مرتبط با اف ای ای اف جمعی از نمایندگان از دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز در مورد تصویب این لوایح خبر دادند. این ششمین بار است که نهاد مذکور به ایران فرصت می‌دهد تا اقدامات لازم را در راستای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی انجام دهد. برنامه عمل گروه ویژه اقداممالی برای ایران شامل ۴۱ توصیه بوده است که تاکنون ۳۷ مورد از این برنامه‌ها عملیاتی شده و از چهار توصیه تقنینی این نهاد دو مورد به تصویب رسیده و دو لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو همچنان در مجمع تشخیص مصلحت تعیین تکلیف نشده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشمحسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران درباره وظیفه پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع، گفت: امروز پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص که مصوب وزارت علوم است آغاز به کار کرد و قبلا مرکز تحقیقات استراتژیک بود که برای کوچک‌سازی مجموعه مجمع تشخیص مصلحت نظام منحل شد و فعالیت‌های راهبردی مجمع تشخیص در پژوهشکده تحقیقات راهبردی متمرکز شده است. اخبار سیاسی- او ادامه داد: از جمله مسائلی که ما در این پژوهشکده به آن می‌پردازیم مسائل مهمی است که نیاز به پژوهش‌های بیشتر و نظرخواهی از همه نخبگان کشور دارد. یکی از همین مسائل مربوط به FATF بود که در این پژوهشکده کاملا مورد مطالعه قرار گرفته و از موافقان و مخالفان دعوت شده است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما امروز فعلا جلسه چهارم کمیسیون مشترک را داریم که درباره موضوع دو کنوانسیون پالرمو و FATF‌ در آن بحث خواهد شد. از همین رو ما در حال بررسی تمام این‌ها هستیم تا بتوانیم مصلحت کشور را به طور دقیق تشخیص دهیم که در صورت رد یا تصویب این لوایح چه آثاری برای کشور بوجود خواهد آمد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی علاوه بر واکاوی ابعاد سیاسی اقتصادی لوایح FATF تاثیر تصویب و عدم تصویب این لوایح چهارگانه روی معیشت مردم را نیز بررسی کرده‌اند. این اقتصاددان با اشاره به شکل‌گیری FATF گفت: FATF سال ۱۹۸۹ در وین با شرکت ۱۶ کشور تأسیس شد. وی در مورد FATF نیز گفت: FATF یک سازمان بین دولتی است که برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم تلاش می‌کند. تا به امروز، کره شمالی تنها کشوری است که در «لیست سیاه» FATF قرار دارد. محصولی درباره ادعای محمود واعظی که گفته بود اگر «FATF در مجمع تشخیص به تصویب نرسد در لیست سیاه FATF قرار خواهیم گرفت»، الان که در لیست سیاه FATF قرار نداریم مورد تحریم قرار گرفته‌ایم؛ چون تحریم‌های ثانویه آمریکا هیچ ربطی به FATF ندارد.

به انتهای لیست رسیدید