اخبار تفکیک زباله - آخرین و مهم ترین اخبار تفکیک زباله از خبرگزاری‌های ایران | خبری

کیک

ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/هرمزگان مرحله دوم طرح تپش یا تفکیک زباله با اضافه شدن ۱۰ خودروی ویژه حمل جمع آوری پسماند در بندرعباس آغاز شد. معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران، گفت: هدف از اجرای این طرح را جداسازی پسماند‌تر و خشک از یکدیگر در منازل، جمع آوری به موقع زباله‌ها در شهر و حذف مخازن زباله در محلات اعلام کرد. اسماعیل موحدی‌نژاد افزود: روزانه ۴۰۰ تن زباله‌تر در محلات جمع آوری می‌شود که هزینه جمع آوری آن ماهانه چهار و نیم میلیارد تومان است. وی با بیان اینکه پس از بررسی‌های لازم مقرر شد طرح تپش را به معنای تفکیک پسماند شهری در دستور کار قرار دهیم، تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی اجرای طرح تپش تفکیک زباله از مبدأ است. معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس بیان کرد: موضوع ضروری در این طرح، هماهنگی بین چند مجموعه درون شهرداری بندرعباس شامل خود شهرداری، پیمانکار تفکیک، پیمانکار تنظیف و هماهنگی بین بخشی در مناطق است.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گیلان شهردار رشت از تدوین ۴۰ برنامه بلندمدت با چشم انداز ۱۴۱۴ خبر داد و گفت: اگر سالانه پنج برنامه اجرا کنیم تا سال ۱۴۰۴ بخش عمده‌ای از عقب ماندگی رشت جبران می‌شود. حاج محمدی شهر خلاق را نیازمند زیرساخت خلاق دانست و اضافه کرد: فرهنگ اولین زیرساخت تحقق رویکرد شهر خلاق است. مادامی که مشکل زیرساختی داریم شهر خلاق محقق نخواهد شد. وی با تاکید بر لزوم حل مشکل فاصلاب رشت، ادامه داد: هیچ کجای دنیا فاضلاب را وارد رودخانه نمی‌کنند. شهرداری رشت از تدوین ۴۰ برنامه بلندمدت با چشم انداز ۱۴۱۴ خبر داد و تصریح کرد: اگر سالانه پنج برنامه اجرا کنیم تا سال ۱۴۰۴ بخش عمده‌ای از عقب ماندگی رشت جبران می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رشد و افزایش تعداد زباله‌گردها به ویژه کودکان، مساله مهمی است که باید مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد. یکی از مسائلی که برای حذف این پدیده زیان‌بار اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد، مساله تفکیک زباله در مبدا است. اواسط دهه ۷۰ شهرداری تهران وام ٧٠هزار دلاری بلاعوض از بانک جهانی گرفت و به وسیله آن با شرکت بی‌سی برلین قراردادی در حوزه مدیریت پسماند بست. در سال ٩٦ نود هزار مخزن زباله در تهران وجود داشت که شهرداری به دنبال افزایش آنها تا ١٥٠ هزار مخزن بود. به ‌طور کلی زباله شامل ۳۰ درصد مواد خشک (پلاستیک، کاغذ، مقوا، شیشه و فلزات) است و ۷۰ درصد مواد‌‌تر که شامل مواد غذایی است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
حمل و نقل با خدمات شهری بوده که مهم‌ترین بحث، دفن زباله‌ها است که با سازمان پسماند است. سرپرست سازمان پسماند شهرداری ساری گفت: در گذشته کلبه‌ها تک شیفت و صبح بودند و با نظر شهردار نیروهای سازمان برای عصر نیز فعال شدند. ابوالقاسمی افزود: طرح تفکیک زباله خانه به خانه در ساری برنامه‌ریزی شد و ماه آینده از دو مجتمع آغاز می‌شود. در قبال دریافت زباله خشک کارت‌های شهروندی پرداخت می‌شود که مبلغ کارت نیز بستگی به امتیازات دارد که می‌توانند از فروشگاهها خرید کنند. نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های مازندران تا عصر جمعه در محل نمایشگاه سعید جاده خزرآباد جریان دارد.
مازن آنلاینمازن آنلاین3 روز قبل
شهردار تنکابن در گفتگو با مهر: پیام مازند - تنکابن - شهردار تنکابن گفت: برنامه ریزی جامع و مدونی برای تبدیل تنکابن به شهر پاک و دوستدار محیط زیست انجام شده است. شهردار جوان تنکابن با بیان اینکه رویای ساخت کارخانه کمپوست در تنکابن پس از حدود ۲۰ سال افت و خیز تحقق نیافته بود، اضافه کرد: مردم تنکابن دیگر هر وعده و قولی درباره راه اندازی کارخانه کمپوست را بیشتر شبیه طنز تصور می‌کردند. مدیر شهری تنکابن در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در کنار پیگیری برای راه اندازی کارخانه کمپوست رویداد مهم دیگری را برای مهار پسماند دنبال کردم. شهردار تنکابن عنوان کرد: برای این پروژه مراحل اداری و تشریفاتی مزایده و مناقصه انجام و پیمانکار آن هم انتخاب شده و یک برگ برنده برای کارخانه کمپوست خواهد بود. ساخت اولین ایستگاه هواشناسی آنلاین در شمال کشورمدیر شهری تنکابن همچنین ساخت نخستین ایستگاه هواشناسی آنلاین در شمال کشور در تنکابن را از جمله دیگر اقدامات زیست‌محیطی دانست و افزود: تجهیز و نوسازی ناوگان موتوری هم یکی دیگر از اقدامات ارزنده شهرداری تنکابن بود که انجام دادم.
فارسفارس3 روز قبل
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: کل پسماند شهری و روستایی استان کردستان ۴۶۰ هزار و ۴۵۱ تن زباله در سال است که از این مقدار حدود ۳۹۲ هزار و ۱۰ تن زباله در حوزه شهری و ۶۸ هزار و ۴۴۱ تن زباله در حوزه روستایی تولید می‌شود. تولید سالانه بیش از ۶۸ هزار تن زباله در حوزه روستایی کردستانفارس: سالانه چقدر زباله در استان کردستان تولید می‌شود؟ کل پسماند شهری و روستایی استان کردستان ۴۶۰ هزار و ۴۵۱ تن زباله در سال است. براساس آخرین سرشماری، جمعیت شهری استان کردستان یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۲۴ نفر است که سالانه حدود ۳۹۲ هزار و ۱۰ تن زباله در سال تولید می‌کنند اما براساس جمعیت روستایی استان که حدود ۴۶۸ هزار و ۷۸ نفر است تقریبا ۶۸ هزار و ۴۴۱ تن زباله در سال در حوزه روستایی تولید می‌شود. تولید روزانه بیش از هزار تن زباله در استاندر کل استان روزانه یک هزار و ۷۴ تن پسماند در حوزه شهری و ۶۸۷ تن زباله در حوزه روستایی تولید می‌شود که براساس این سرانه تولید زباله در حوزه شهری هر نفر ۹۴۶ گرم است و سرانه زباله روستایی هر نفر ۴۰۰ گرم است. جایگاه‌های دفن زباله در کردستان فقط محل تلنبار زباله استاکثر جایگاه‌های زباله در استان کردستان فقط محل دپو، تلنبار و نهایتا تخلیه زباله است یعنی جایگاه دفع بهداشتی زباله در استان نداریم تنها یک جایگاه زباله در شهرستان سقز فنس‌کشی شده داریم ولی آن هم باز مشکلات حل نشده‌ای دارد و قرار بود تصفیه‌خانه برای شیرابه زباله آن بسازند که متاسفانه تا الان انجام نشده است.

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا

4+
همشهریهمشهری4 روز قبل
مهرمهر5 روز قبل
شهردار جوان تنکابن با بیان اینکه رویای ساخت کارخانه کمپوست در تنکابن پس از حدود ۲۰ سال افت و خیز تحقق نیافته بود، اضافه کرد: مردم تنکابن دیگر هر وعده و قولی درباره راه اندازی کارخانه کمپوست را بیشتر شبیه طنز تصور می‌کردند. این مسئول با برشمردن مزایای کارخانه کمپوست نسبت به کارخانه زباله‌سوز کارایی بالا و ارزان بودن آن را برجسته دانست و بیان داشت: به جرأت می‌توانم بگویم که یکی از مدرن‌ترین کارخانه‌های کمپوست کشور در تنکابن ساخته شد. مدیر شهری تنکابن در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در کنار پیگیری برای راه اندازی کارخانه کمپوست رویداد مهم دیگری را برای مهار پسماند دنبال کردم. شهردار تنکابن عنوان کرد: برای این پروژه مراحل اداری و تشریفاتی مزایده و مناقصه انجام و پیمانکار آن هم انتخاب شده و یک برگ برنده برای کارخانه کمپوست خواهد بود. ساخت اولین ایستگاه هواشناسی آنلاین در شمال کشورمدیر شهری تنکابن همچنین ساخت نخستین ایستگاه هواشناسی آنلاین در شمال کشور در تنکابن را از جمله دیگر اقدامات زیست‌محیطی دانست و افزود: تجهیز و نوسازی ناوگان موتوری هم یکی دیگر از اقدامات ارزنده شهرداری تنکابن بود که انجام دادم.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
تالار سرمایه‌گذاری شهرداری بجنورد که با سر و صدای فراوان راه‌اندازی و تبلیغاتی شد نیز دردری از دردهای توسعه شهری استان را دوا نکرد. بیش از یک سال و چندین ماه از برگزاری تالار سرمایه گذاری در بجنورد که با تبلیغات فراوان و آمدن گروه‌های خارجی به استان همراه بود٬ می‌گذرد. طرح توجیهی ۳۰فرصت سرمایه گذاری در بجنورد آماده شده و در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. دبیر همایش سرمایه گذاری خارجی بجنورد٬ در ادامه تصریح کرد: تمام تلاش ما این است تا شرکت‌های سرمایه گذار راغب به این امر در بجنورد شوند. خروجی همایش سرمایه گذاری شهرداری بجنورد صفر بوده استمجید درخشانی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان شمالی در خصوص همایش سرمایه گذاری شهرداری بجنورد اظهارداشت: تالار مذاکرات بین المللی اقتصاد شهری در بجنورد اثری برای استان به همراه نداشت و تاکنون نتوانسته هیچ سرمایه گذاری را جذب کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز6 روز قبل
سلامت نیوز: افزایش کودکان زباله‌گرد نگران‌کننده است و فعالیت آنها در شب‌ها نشان می‌دهد که تعداد کودکان زباله‌گرد ایرانی در حال افزایش است. براساس تحقیقات جمعیت امام‌علی (ع)، کودکان زباله‌گرد روزانه و به‌طور متوسط ۶۰ کیلوگرم زباله جمع‌آوری کرده و اغلب در کارگاه‌های تفکیک زندگی می‌کنند. شرایط غیرانسانی کودکان زباله‌گرددر این رابطه یک فعال حقوق‌ کودک می‌گوید: تفکیک پسماند جزو زیانبارترین مشاغلی است که می‌توان حضور کودکان و نوجوان را در آنها متصور شد. شهرداری در قبال تک تک این کودکان مسئول است و کار این کودکان مخالف تمام کنوانسیون‌های حقوق کودک امضا شده توسط ایران است. او خاطرنشان می‌کند: تفکیک‌زباله در مبدا نیاز به آموزش و سازوکار مشخص دارد و بهای آن را نباید کودکان کار و زباله‌گرد پرداخت کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
با این حال زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در این باره نظر دیگری دارد. وی اظهار کرد: اگر نگاه‌مان واقع بینانه باشد، تهران شهر تمیزی است و درست نیست که در یک مساحت ۷۰۰ کیلومتری اگر در کوچه‌ای زباله باقیمانده یا بهداشت یک مخزن رعایت نشده بگوییم تهران شهر کثیفی است. وی افزود: رهاسازی زباله‌ها در کانال‌ها و جوی‌ها هنگام بارندگی مشکلی ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند منجر به ایجاد سیلاب شود. بنابراین لازم است همه در این زمینه حساس و فعال باشیم و پیمانکاران نیز با تعهد بیشتری کار را دنبال کنند. رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند به عنوان ناظر به ما کمک کنند و هرجا متوجه نقص یا کوتاهی شدند، آن را گزارش کنند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
با این حال زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در این باره نظر دیگری دارد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار کرد: اگر نگاه‌مان واقع بینانه باشد، تهران شهر تمیزی است و درست نیست که در یک مساحت ۷۰۰ کیلومتری اگر در کوچه‌ای زباله باقیمانده یا بهداشت یک مخزن رعایت نشده بگوییم تهران شهر کثیفی است. وی افزود: رهاسازی زباله‌ها در کانال‌ها و جوی‌ها هنگام بارندگی مشکلی ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند منجر به ایجاد سیلاب شود. بنابراین لازم است همه در این زمینه حساس و فعال باشیم و پیمانکاران نیز با تعهد بیشتری کار را دنبال کنند. رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند به عنوان ناظر به ما کمک کنند و هرجا متوجه نقص یا کوتاهی شدند، آن را گزارش کنند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
دبیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان قزوین به تعرضات اراضی موقوفه در روستای رشتقون قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: برای بیش از ۲۴۱ هکتار از اراضی موقوفه در این منطقه سند مالکیت برای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین صادر شده اما چون اداره اوقاف در این اراضی مستقر نبوده است لذا مورد تعرض و تصرف اهالی قرار گرفته و بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال، اداره کل ملزم و مکلف شد جهت حفاظت از این اراضی و جلوگیری از تصرفات نسبت به استقرار کانکس و فنس‌کشی اقدام کند و نیروی انتظامی نیز در مورد تامین امنیت اقدام کند. دادستان قزوین با بیان اینکه تعرضات به اراضی موقوفه رشتقون رفع تصرف می‌شود بیان کرد: برخی مدعی مالکیت با اسناد عادی و نسق زراعی هستند که باید این افراد در محاکم حقوقی طرح دعوی و اثبات مالکیت کنند و برخی نیز دارای سند مالکیت رسمی می‌باشند که در کمیسیون نظارت ثبتی رفع تعارض می‌شود اما متعرضین این اراضی که از خلأ ایجاد شده اقدام به تصرف این اراضی موقوفه کرده‌اند باید شخصا نسبت به رفع تصرف اقدام کنند، در غیر این صورت برخورد می‌شود. قاسمی در مورد سایت پسماند محمدآباد قزوین گفت: این سایت تنها مرکز جمع‌آوری و بازیافت زباله در استان قزوین از طریق اکثر شهرداری‌ها است و ظرفیت آن نیز محدود است که دارای برخی ایرادات زیست محیطی است و باید در اسرع وقت تحت نظارت اداره کل محیط زیست استان برطرف شود. ضمن اینکه موضوع از طریق کارگروه پسماند با حضور نماینده دادستان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و قابل توجه است که این مرکز گنجایش حجم ورودی این سطح زباله را ندارد و باید شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با شهرداری همکاری کنند. انتهای پیام/ح
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- قاسمی در خصوص پروژه قزوین-الموت-کلاچای گفت: این پروژه در ۹ کیلومتر ابتدایی مشکلی ندارد، اما در ادامه راه، پروژه به دلیل مسائل زیست محیطی با وقفه روبه‌رو شده و اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل محیط زیست استان قزوین به عنوان دو دستگاه متولی می‌بایست در یک ماه آینده نظر کارشناسی خود را تهیه تا در کمترین زمان ممکن مشکلات این پروژه برطرف شود. دادستان قزوین با بیان اینکه تعرضات به اراضی موقوفه رشتقون رفع تصرف می‌شود، بیان کرد: برخی مدعی مالکیت با اسناد عادی و نسق زراعی هستند که باید این افراد در محاکم حقوقی طرح دعوی و اثبات مالکیت نمایند و برخی نیز دارای سند مالکیت رسمی می‌باشند که در کمیسیون نظارت ثبتی رفع تعارض می‌شود، اما متعرضین این اراضی که از خلاء ایجاد شده اقدام به تصرف این اراضی موقوفه نموده‌اند باید شخصا نسبت به رفع تصرف اقدام کنند، در غیر این صورت برخورد خواهد شد. قاسمی در خصوص سایت پسماند محمدآباد قزوین گفت: این سایت تنها مرکز جمع‌آوری و بازیافت زباله در استان قزوین از طریق اکثر شهرداری‌ها است و ظرفیت آن نیز محدود است که دارای برخی ایرادات زیست محیطی است و باید در اسرع وقت تحت نظارت اداره کل محیط زیست استان مرتفع شود. ضمن اینکه موضوع از طریق کارگروه پسماند با حضور نماینده دادستان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و قابل توجه است که این مرکز گنجایش حجم ورودی این سطح زباله را ندارد و باید شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با شهرداری همکاری کنند. انتهای پیام/
مهرمهر1 هفته قبل
محمد قاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دستگاه قضایی در گذشته برای وقوع تخلفات ورود می‌کرد، اما موضوع جدیدی که در همایش مطرح شد، بحث برخورد با ترک فعل مدیران به علت عدم اجرای وظایف قانونی است، لذا مدیران ومسئولان نباید تنها به امورات روزمره سازمان مربوطه بپردازند، بلکه باید وظایف قانونی خود را در راستای حقوق عامه به نحو قانونی دنبال کنند و چنانچه به خاطر کوتاهی و غفلت در اجرای وظایف حقوق عمومی تضییع شود، از این رو به دلیل ترک فعل در عدم اجرای وظایف قانونی باید پاسخگو باشند. وی افزود: تلاش‌ها و زحمات انجام گرفته توسط اعضای شورای حفظ حقوق بیت المال باعث شده استان قزوین در بحث پیشگیری، صیانت و حفاظت از حقوق بیت المال عملکرد نسبتا قابل قبولی داشته باشد که امیدواریم با تلاش‌های مضاعف، همدلی، وحدت و همگرایی بتوانیم گام‌های مثبتی در این حوزه برداریم و به نتایج مطلوب مورد نظر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که از دغدغه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز می‌باشد، دست یابیم. دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان قزوین به تعرضات اراضی موقوفه در روستای رشتقون قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: برای بیش از ۲۴۱ هکتار از اراضی موقوفه در این منطقه سند مالکیت برای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین صادر شده است، اما چون اداره اوقاف در این اراضی مستقر نبوده است، لذا مورد تعرض و تصرف اهالی قرار گرفته و بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال، اداره کل ملزم و مکلف گردید جهت حفاظت از این اراضی و جلوگیری از تصرفات نسبت به استقرار کانکس و فنس کشی اقدام کند و نیروی انتظامی نیز در خصوص تامین امنیت اقدام کند. دادستان قزوین با بیان اینکه تعرضات به اراضی موقوفه رشتقون رفع تصرف می‌شود، بیان داشت: برخی مدعی مالکیت با اسناد عادی و نسق زراعی هستند که باید این افراد در محاکم حقوقی طرح دعوی و اثبات مالکیت نمایند و برخی نیز دارای سند مالکیت رسمی می‌باشند که در کمیسیون نظارت ثبتی رفع تعارض می‌شود، اما متعرضین این اراضی که از خلاء ایجاد شده اقدام به تصرف این اراضی موقوفه نموده‌اند باید شخصا نسبت به رفع تصرف اقدام کنند، در غیر این صورت برخورد خواهد شد. ضمن اینکه موضوع از طریق کارگروه پسماند با حضور نماینده دادستان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و قابل توجه است که این مرکز گنجایش حجم ورودی این سطح زباله را ندارد و باید شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با شهرداری همکاری کنند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/مرکزی میرزایی بر لزوم استقرار صنایع در کنار یکدیگر به شکل اکوسیستمی تاکید کرد. وی با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی که طبق آن حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است و هر کاری که با محیط زیست همخوان نباشد ممنوع است، بیان کرد: محیط زیست استان مرکزی طی دو سال اخیر با استقرار صنایع آب‌بر در استان موافقت نداشته است چراکه حفظ محیط زیست طبق فرموده مقام معظم رهبری باید در اولویت باشد. وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموخته دیروز بدون علم و اطلاعات به ‌روز، بی‌سواد فرداست، افزود: خوشبختانه در استان مرکزی تمامی مسئولان و سمن‌ها دغدغه زیست‌محیطی دارند. البته موضوعات محیط زیست، موضوعات عمومی و جهانی هستند چراکه نقاط روی یکدیگر اثر می‌گذارند به همین دلیل باید همه نسبت به حفظ محیط زیست نگاهی مسئولانه داشته باشند. به گزارش ایسنا، در حاشیه این نشست دفتر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در دانشگاه پیام‌نور اراک افتتاح شد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/گیلان رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با تاکید بر لزوم برقراری پیوند میان آگاهی و نگرش زیست محیطی با وظایف سازمانی، گفت: در راستای حفاظت از محیط زیست سازمان‌ها نیز باید آگاهی و نگرش زیست محیطی پیدا کنند. دکتر فریبرز جمالزاد فلاح در حاشیه برگزاری دومین کارگاه تدوین و اجرای برنامه ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی (سیپا) تالاب امیرکلایه در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حوزه محیط زیست با دو واژه «آگاهی» و «نگرش» رو به رو هستیم، اظهار کرد: آگاهی زمانی معنا پیدا می‌کند که نسبت به محیط زیست و مسائل و مشکلات آن مطلع هستیم، اما اقدامات عملی ما نسبت به آن آگاهی نگرش زیست محیطی را شکل می‌دهد. وی با بیان اینکه جامعه ما نسبت به مشکل زباله آگاهی دارد، تصریح کرد: اگر تفکیک زباله را انجام دهیم و زباله‌ها را در محیط زیست رها نکنیم، آنگاه از نگرش زیست محیطی هم برخورداریم. در راستای حفاظت از محیط زیست سازمان‌ها نیز باید آگاهی و نگرش زیست محیطی پیدا کنند. رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با تاکید بر لزوم برقراری پیوند میان آگاهی و نگرش زیست محیطی با وظایف سازمانی، متذکر شد: در گام بعدی باید آگاهی و نگرش فردی به آگاهی و نگرش بین بخشی تسری یابد و وظایف سازمانی را به فعالیت‌های بین بخشی مرتبط کنیم.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، احمد مسجدجامعی درباره اهمیت طرح شهردار مدرسه اظهار کرد: این طرح از سال‌ها پیش در حال اجراست، اما همواره مدیران شهری با توجه به خط مشی خود، تفاسیر مختلفی از آن داشته و به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کردند. اکنون اما شاهد تلاشی مشترک برای انجام فعالیت‌هایی از قبیل همکاری با شورایاری‌ها بوده و به دنبال این هستیم که اداره شهر را به خود مردم واگذار و نقش شهرداری را کمرنگ کنیم. وی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات فعلی شهر را می‌توان به کمک طرح‌هایی همچون طرح شهردار مدرسه حل کرد، گفت: اموری مثل رسیدگی به محیط زیست، تفکیک زباله، اهمیت دادن به فضای سبز، پاکیزه نگاه داشتن شهر و … از مواردی هستند که می‌توان در قالب طرح شهردار مدرسه نهادینه کرد و عمق بخشید. مسجدجامعی با بیان اینکه بخش زیادی از زمان اعضای شورای شهر تهران به اموری مانند ساخت و ساز اختصاص یافته است، عنوان کرد: اگرچه این مسائل حائزاهمیت هستند، در کنار آن‌ها مسائلی مثل شهردار مدرسه نیز مهم هستند و به تربیت اجتماعی و قواعد زندگی جمعی بازمی‌گردند. وی با تأکید بر لزوم انسجام بخشیدن به اجرای طرح شهردار مدرسه، خاطرنشان کرد: درصورتی که شهرداری گزارشی از روند اجرای این طرح به شورا ارائه کند، هم شهرداری و هم شورای شهر به اجرای این طرح مقید خواهند شد.
آناجآناج1 هفته قبل
مدیرعامل سازمان پسماندشهرداری تبریز در گفت‌وگو با آناج؛ اجرای طرح ساماندهی تفکیک‌کنندگان غیرمجاز در تبریز/ افزایش ۵ برابری قیمت ضایعاتاصغری گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، قیمت کالاها و ضایعات نیز افزایش ۵ برابری داشته بنابراین متقاضی تفکیک زباله روبه افزایش است. علیرضا اصغری، مدیرعامل سازمان پسماندشهرداری تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به ساماندهی تفکیک‌کنندگان غیرمجاز زباله اظهار داشت: این افراد در حدود هزار نفر هستند که ۳۰۰ نفر از آن‌ها، تاکنون شناسایی و برای طی مراحل اخذ کارت شناسایی اعم از واکسیناسیون و سایر موارد معرفی شده‌اند. مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: در کارگروه ساماندهی مشاغل استانداری، مصوب شد که این افراد ساماندهی شده و تحت پوشش بخش خصوصی فعالیت کنند. این طرح با عنوان ساماندهی تفکیک‌کنندگان غیرمجاز شروع شده است که از ۱۰ آذر ماه به صورت رسمی آغاز خواهد کرد. اصغری ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، قیمت کالاها و ضایعات نیز افزایش ۵ برابری داشته بنابراین متقاضی تفکیک زباله روبه افزایش است، در این مدت ۱۵ انبار پلمپ غیرمجاز زباله نیز شناسایی و پلمپ شده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشاحمد مسجدجامعی درباره اهمیت طرح شهردار مدرسه اظهار کرد: این طرح از سال‌ها پیش در حال اجراست، اما همواره مدیران شهری با توجه به خط مشی خود، تفاسیر مختلفی از آن داشته و به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کردند. اکنون اما شاهد تلاشی مشترک برای انجام فعالیت‌هایی از قبیل همکاری با شورایاری‌ها بوده و به دنبال این هستیم که اداره شهر را به خود مردم واگذار و نقش شهرداری را کمرنگ کنیم. وی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات فعلی شهر را می‌توان به کمک طرح‌هایی همچون طرح شهردار مدرسه حل کرد، گفت: اموری مثل رسیدگی به محیط زیست، تفکیک زباله، اهمیت دادن به فضای سبز، پاکیزه نگاه داشتن شهر و … از مواردی هستند که می‌توان در قالب طرح شهردار مدرسه نهادینه کرد و عمق بخشید. مسجدجامعی با بیان اینکه بخش زیادی از زمان اعضای شورای شهر تهران به اموری مانند ساخت و ساز اختصاص یافته است، عنوان کرد: اگرچه این مسائل حائزاهمیت هستند، در کنار آن‌ها مسائلی مثل شهردار مدرسه نیز مهم هستند و به تربیت اجتماعی و قواعد زندگی جمعی بازمی‌گردند. وی با تأکید بر لزوم انسجام بخشیدن به اجرای طرح شهردار مدرسه، خاطرنشان کرد: درصورتی که شهرداری گزارشی از روند اجرای این طرح به شورا ارائه کند، هم شهرداری و هم شورای شهر به اجرای این طرح مقید خواهند شد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/خراسان رضوی برگزاری جشنواره‌های سبز راهکاری مؤثر در مقابله با تغییرات آب وهوایی است. برنامه جشنواره سبز ابتکار عمل گردشگری شهر کلر (Clare) ایرلند است که با بودجه محلی برگزار می‌شود. اولین جشنواره سبز در سال ۲۰۱۷ در شهر کلر برگزار شد. هدف نهایی از این طرح، برگزاری جشنواره‌های سبز عاری از کربن تا سال ۲۰۲۱ در این شهر است. برگزاری این جشنواره‌ها نه‌فقط منجر به کاهش تاثیرات زیست‌محیطی می‌شود، بلکه در کاهش هزینه‌های مرتبط با برگزاری مراسم نیز مؤثر است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
استاندار گیلان با اشاره به ورود سالانه یک میلیون گردشگر به تالاب انزلی تصریح کرد: تالاب انزلی به‌دلیل دارا بودن ۱۸۹ گونه پرنده، ۵۲ گونه انواع ماهی، صدها گونه گیاهی و اکوسیستم کم‌نظیر در محدوده ۲۰ هزار هکتاری ظرفیت بسیار زیادی برای معیشت و اشتغال مردم گیلان ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه حفظ و صیانت از تالاب انزلی به‌جهت اهمیت آن در بعد ملی و نقش آن در اشتغال مردم آن منطقه بسیار مهم است خاطرنشان کرد: تالاب انزلی برای کشاورزان، صیادان، شکارچیان و آب‌بندان‌داران از حیث تأمین اشتغال حائز اهمیت است. استاندار گیلان از تلاش مسئولان استان برای بهره‌برداری از پروژه فاضلاب شهر انزلی تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و ابراز داشت: با وجود محدودیت‌ها در زمینه تأمین اعتبار پروژه‌های محیط زیستی اما اولویت ما پسماند و تالاب است. زارع عنوان کرد: تخلیه فاضلاب‌های صنعتی، خانگی، زباله‌ها و نخاله‌ها در تالاب انزلی یکی از جدی‌ترین مشکلات این تالاب است و اجرای اقدامات لازم براساس نظرات کارشناسان و اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب شهر رشت، صومعه‌سرا و فومن روند احیای تالاب سرعت می‌گیرد. زارع با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به لایروبی، رسوب‌زدایی و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی تأکید کرد: باید ضمن افزایش آگاهی مردم و مسافران برای کاهش تولید زباله، در رابطه با تفکیک زباله از مبدأ نیز برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/گیلان استاندار گیلان با بیان اینکه تلاش ما براین است تا با پیش‌بینی و تأمین‌ اعتبارات مورد نیاز، پروژه فاضلاب شهر انزلی را تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسانیم، گفت: با همه محدودیت‌های اعتباری موضوع محیط زیست، پسماند و تالاب از موضوعات اولویت‌دار استان و در ماه‌های اخیر در سطح کشور است. ارسلان زارع در جلسه کمیته مدیریت تالاب انزلی، با اشاره به اینکه این تالاب به عنوان یکی از مهمترین تالاب‌های جهان علاقمندان به حوزه طبیعت، محیط زیست و مورد توجه جدی مردم گیلان است، افزود: تالاب از جمله مواهب خدادادی است که ظرفیت‌های مثبتی برای شمال کشور به ویژه گیلان دارد. وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید خود را موظف بدانند که براساس طرح‌ جامع محیط زیست اقدامات را به پیش ببرند، افزود: هر زمانی‌که معیار، قانون باشد و مردم نیز هم‌افزایی داشته باشند؛ بهتر به نتیجه خواهیم رسید. استاندار گیلان با تأکید بر اینکه بایستی از تالاب انزلی بهره‌مندی خردمندانه داشته باشیم و در جهت حفاظت از آن احساس مسئولیت کنیم، گفت: از سال گذشته تاکنون برای حفاظت و صیانت از تالاب انزلی در سطح ملی و استانی توجه جدی صورت گرفته و برای مشکلاتی که حاصل سال‌های متمادی بوده باید برمبنای نظرات کارشناسانه و علمی بررسی و راهکار ارائه شود. نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر جلوگیری از تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی اظهار کرد: موضوع لایروبی و رسوب زایی باید در کنار یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.
خانه ملتخانه ملت2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت؛ آلونک‌های کارگران زباله‌گرد در گودی اشرف آباد یا به‌ اصطلاح گاراژ تفکیک زباله اشرف آباد در اطراف شهرری، اواخر ماه گذشته تخریب شد. کودکان کار زاده فقر هستندسهیلا جلودارزاده نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگویی با خانه ملت در مورد زباله‌گردی کودکان می‌گوید: کودکان کار ناشی از ناهنجاری اجتماعی هستند، این کودکان زاده شده فقراند و متاسفانه کودکان کار از کوچکی بزرگ شده برای آنها کودکی معنا ندارد در این بین کودکان زباله گرد بیش از کودکان کار دیگر درمعرض آسیب و بیماریها هستند آنها به دلیل ارتباط مستقیم با زباله در خطر مبتلا به عنوان بیماریها عفونی از جمله بیماری ایدز هستند. موضوع کودکان زباله‌گرد، در کنار جمع‌آوری نادرست پسماندهای خشک، بستری برای سودجویی عده‌ای می‌شود که از خلأهای قانونی به نفع مقاصد مافیایی خود استفاده می‌کنند. فقر، بی‌سرپرستی یا بدسرپرستی؛ پازل معیوبی است که چشم‌انداز زندگی این کودکان معصوم را ترسیم می‌کند. در این میان به نظر می‌رسد نقش نهادهای قانونگذار در رسیدگی به این آینده‌سازان، از همیشه قابل بحث‌تر باشد. /پایان پیامگزارشگر: محبوبه اشرفی پیمان
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگارمهر، هوشنگ عباسقلی‌زاده ظهر پنج شنبه در مراسم معارفه شهردار جدید کومله که در سالن گردان حمزه اداره آموزش و پرورش این منطقه برگزار شد با تأکید برلزوم توجه شهرداران در تهیه و تدوین برنامه‌های راهبردی برای توسعه شهری، اظهارکرد: به واسطه وجود چنین برنامه‌ای می‌توان به توسعه شهری رسید. وی زباله‌ را از معضلات همه شهرداری‌ها عنوان کرد و گفت: کاهش تولید زباله باید گام نخست همه شهرداران در راستای حل این معضل باشد و این مسئله با تبیین خطرات تولید زباله توسط مردم ممکن خواهد شد. وی با تأکید بر لزوم توجه به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ، تصریح کرد: راه‌اندازی کارخانه زباله سوز به حل بخشی از این مشکل کمک خواهد کرد. وی به عدم وجود برنامه راهبردی در سطح شهرهای استان گیلان و انجام مدیریت به صورت سنتی اشاره و تأکید کرد: نخسیتن گام باید تهیه یک برنامه راهبری و محوری برای توسعه شهری باشد. عباسقلی زاده همچنن با اشاره به اجرای پروژه‌های ماندگار از سوی شهرداران، بیان کرد: شهرداران باید برای ایجاد تغییر در سطح شهرها به اجرای پروژه‌های ماندگار که در اقتصاد شهر و رفع مشکلات مردم تأثیرگذار است بپردازند.

نهالکاری، پاکسازی و آموزش برای حفظ محیط زیست

9+
مهرمهر2 هفته قبل
ایسناایسنا2 هفته قبل
ایسنا/کرمانشاه معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه از آغاز جمع‌آوری زباله به صورت سنتی در سطح منطقه شش شهرداری خبر داد. خسرو عیساییان با اشاره به شروع جمع آوری زباله به روش تفکیک از مبداء در سال ۱۳۷۹ در کرمانشاه، گفت: اولین کارخانه بازیافت زباله کشور در کرمانشاه راه اندازی شد و در همین راستا روش جمع‌آوری به صورت مخزن رفته رفته جایگزین روش سنتی جمع‌آوری زباله شد. معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه افزود: با توجه به مخاطرات بهداشتی و معضل زباله‌ گردها در این روش جمع آوری زباله، مجموعه مدیریت شهری کرمانشاه مجددا تصمیم به اجرای روش سنتی جمع‌آوری زباله گرفت. مهندس فرهنگیان شهردار منطقه شش شهرداری کرمانشاه هم با اشاره به جمع آوری زباله به روش سنتی در تمام شهرک‌های این منطقه اظهار کرد: منطقه شش در طرح سنتی جمع آوری زباله به دو لاین شرقی و غربی تقسیم شده است. وی از شهروندان منطقه شش درخواست کرد، تفکیک زباله در مبداء را رعایت کنند تا جمع آوری زباله به صورت منظم و دقیق انجام گیرد.
مهرمهر2 هفته قبل
کامبیز گلیجانی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر از آغاز بکار کارخانه کمپوست در ایام مبارک فجر سال جاری خبر داد و گفت: با رایزنی و تلاش‌های مستمر شهردار تنکابن و حمایت‌های بی‌دریغ شورای اسلامی دو دستگاه ویندرو ترنر و ساید –ترن برای تکمیل فاز دوم کارخانه کمپوست تنکابن وارد کشور شده و در گمرک شهریار آماده تحویل به شهرداری تنکابن است. وی بابیان اینکه فاز نخست این کارخانه در دهه فجر سال گذشته راه‌اندازی شده بود، افزود: ساخت این کارخانه از بیش از ۱۵ سال پیش آغاز و در چندین مرحله دچار شکست و به‌طور نیمه‌کاره رهاشده بود که با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر شهردار و شورای اسلامی تنکابن سرانجام به نتیجه رسید. این مسئول افزود: این طرح پس از سه مرحله بررسی در کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تنکابن در حال آماده‌سازی پروپزال توسط دبیر و کارشناسان این کمیسیون است. وی افزود: خرید این کارخانه‌ها تحت عنوان کارخانه دوکاره موبایل (بازیافتی) و کارخانه سنگ‌شکن بااعتبار ۷ میلیارد تومان از محل درآمدهای شهرداری در دستور کار مدیریت شهری تنکابن قرار گرفت. مسئول کمیسیون عمران شورای اسلامی تنکابن بابیان اینکه با ساخت و خرید این کارخانه‌ها، در هزینه کرد شهرداری جهت خرید آسفالت تا ۵۰ درصد صرفه‌جویی می‌شود، خاطرنشان کرد: با فروش این آسفالت تولیدی به دهیاری‌ها و شهرداری‌های هم‌جوار منبع درآمدی پایدار، به میزان قابل‌توجهی برای شهرداری تنکابن ایجاد می‌شود.
مازن آنلاینمازن آنلاین2 هفته قبل
در گفتگو با مهر مطرح شد: پیام مازند - تنکابن - مسئول کمیسیون عمران شورای شهر تنکابن با اشاره به شمارش معکوس برای افتتاح کارخانه کمپوست شهرستان اظهار داشت: دهه فجر بهره برداری از این پروژه آغاز می‌شود. کامبیز گلیجانی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر از آغاز بکار کارخانه کمپوست در ایام مبارک فجر سال جاری خبر داد و گفت: با رایزنی و تلاش‌های مستمر شهردار تنکابن و حمایت‌های بی‌دریغ شورای اسلامی دو دستگاه ویندرو ترنر و ساید –ترن برای تکمیل فاز دوم کارخانه کمپوست تنکابن وارد کشور شده و در گمرک شهریار آماده تحویل به شهرداری تنکابن است. این مسئول افزود: این طرح پس از سه مرحله بررسی در کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تنکابن در حال آماده‌سازی پروپزال توسط دبیر و کارشناسان این کمیسیون است. وی افزود: خرید این کارخانه‌ها تحت عنوان کارخانه دوکاره موبایل (بازیافتی) و کارخانه سنگ‌شکن بااعتبار ۷ میلیارد تومان از محل درآمدهای شهرداری در دستور کار مدیریت شهری تنکابن قرار گرفت. مسئول کمیسیون عمران شورای اسلامی تنکابن بابیان اینکه با ساخت و خرید این کارخانه‌ها، در هزینه کرد شهرداری جهت خرید آسفالت تا ۵۰ درصد صرفه‌جویی می‌شود، خاطرنشان کرد: با فروش این آسفالت تولیدی به دهیاری‌ها و شهرداری‌های هم‌جوار منبع درآمدی پایدار، به میزان قابل‌توجهی برای شهرداری تنکابن ایجاد می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید