آخرین و مهم‌ترین اخبار گردشگری
گردشگری

اخبار «گردشگری»

پارس نیوزپارس نیوز9 دقیقه قبل
بدلین شوری آب مردم شوشتر سیب زمینی و خیار می‌کارند، چیپس و خیار شور برداشت می‌کنند! ‌. بسیاری از مردم معتقدند از زمانی که سد گتوند راه‌اندازی شد، آب این منطقه هم شور شد. به گفته آنها هزینه هر دستگاه آب شیرین‌کن ۶۰۰ هزار تومان است که مجبورند فیلتر هر دستگاه را ماهی یک بار عوض کنند. یکی از زمین‌داران که ۶۵ ساله است، به علت شوری آب منطقه از آب چاه برای آبیاری مزرعه‌اش استفاده می‌کند. باور دارد دولت برای آنکه هزینه کمتری کند، سد گتوند را در پایین‌دست ساخته است و حالا مردمی که در منطقه‌های اطراف زندگی می‌کنند، با مشکل مواجه شده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 دقیقه قبل
فریدون الله یاری با اشاره به اینکه حمام شیخ بهایی میراث دوران صفویه است و بیش از دو دهه از ثبت ملی آن می‌گذرد، اظهار داشت: حمام شیخ بهایی معروف‌ترین حمام شهر اصفهان، توسط شیخ بهایی در عهد شاه عباس طراحی و ساخته شده است. وی افزود: با وجود پیشنهادهایی از بخش خصوصی در ارتباط با مرمت این حمام تاریخی، پس از رایزنی‌های متعدد در سطح کشور و استان اصفهان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان متولی مرمت و بازسازی حمام شیخ بهایی شد. برپایی گارگاه‌های متعدد برای مرمت حمام تاریخی شیخ بهاییمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه کارگاه‌های متعدد برای مرمت در این حمام تاریخی در طول سال‌های گذشته برپا شده است، اظهار داشت: مرمت و بازسازی حمام شیخ بهایی رو به پایان است و در سال جاری برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود. وی ادامه داد: با توجه به خاص بودن حمام شیخ بهایی درصدد هستیم تا کاربری‌های متناسب با شخصیت شیخ بهایی در این حمام برپا شود و با تأمین اعتبارات امیدواریم این پروژه در سال جاری به بهره برداری برسد. آشنایی با تاریخ عهد صفویه در حمام شیخ بهاییالله یاری تاکید کرد: پس از اتمام کارگاه‌های مرمتی پروژه حمام شیخ بهایی، در حمام بر روی علاقه مندان گشوده می‌شود تا با بازدید از این مکان با ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی اصفهان و ایران در عهد صفویه بیش از گذشته آشنا شوند.
مهرمهر24 دقیقه قبل
از طرفی برخی کشورهای منطقه هم اولویت خود را برای افزایش سطح روابط تجاری، ایران می‌دانند که سوریه و عراق در این قالب می‌گنجند. همچنین توریست مذهبی و پزشکی هم می‌تواند از دیگر مواردی باشد که ایران ظرفیت پذیرایی و ارائه خدمات به توریست‌های مختلف را در آن داراست. زارعی گفت: ایجاد اشتغال، رونق تولید و همچنین تنوع بخشی در سبد درآمدی کشور از جمله مزایای پرداختن هر چه بیشتر به صنعت گردشگری و همکاری با کشورهای منطقه در این خصوص خواهد بود. این کارشناس مسائل منطقه در خصوص نقش دستگاه دیپلماسی در کمک به رونق اقتصادی کشور نیز گفت: امروز باید دیپلماسی در خدمت اقتصاد باشد ولی متأسفانه دستگاه دیپلماسی ما آنگونه که باید نتوانسته در خدمت اقتصاد باشد. وی با بیان اینکه یکی از وظایف و کار ویژه‌های وزارت امور خارجه پرداختن به موضوع تسهیل شرایط همکاری‌های اقتصادی و رونق تجارت خارجی است، تصریح کرد: معاونت دیپلماسی اقتصادی هم به این منظور در وزارت خارجه تشکیل شد اما تا به امروز متأسفانه اثرگذاری چندانی را از دیپلماسی اقتصادی به صورت شفاف و ملموس نمی‌بینیم.
ایسناایسنا31 دقیقه قبل
وقتی نرخ بلیت در مسیر هوایی تهران مشهد با مسیر هوایی عتبات عالیات عراق و شهر نجف برابری می‌کند، واضح است که آن مسیر در اولویت مشتاقان سفرهای زیارتی قرار می‌گیرد. درحال حاضر نرخ بلیت مسیر تهران چابهار به همراه هزینه اقامت با سفر آنتالیا، استانبول یا گرجستان برابری می‌کند. این اتفاق درباره هواپیماهای کوچکتر و در شرکت‌های هواپیمایی خارجی بیشتر رخ داده است که علت آن تامین هزینه‌ها از طریق فروش بلیت صندلی‌های کلاس قیمتی بالا است. که معمولا از طریق فروش بلیت و عرضه صندلی با کلاس قیمتی بالا این کار را انجام می‌دهند. رفیعی‌شاد درباره نقش متولی گردشگری در تنظیم این وضعیت که سفرهای هوایی گردشگری را نیز تحت تاثیر قرار داده است، گفت: گردشگری صنعتی چند وجهی است و رونق آن جز با همکاری سازمان‌ها و عناصر دخیل در سفر، میسر نیست.
مهرمهر32 دقیقه قبل
فریدون الله یاری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حمام شیخ بهایی میراث دوران صفویه است و بیش از دو دهه از ثبت ملی آن می‌گذرد، اظهار داشت: حمام شیخ بهایی معروف‌ترین حمام شهر اصفهان، توسط شیخ بهایی در عهد شاه عباس طراحی و ساخته شده است. وی افزود: با وجود پیشنهادهایی از بخش خصوصی در ارتباط با مرمت این حمام تاریخی، پس از رایزنی‌های متعدد در سطح کشور و استان اصفهان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان متولی مرمت و بازسازی حمام شیخ بهایی شد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه کارگاه‌های متعدد برای مرمت در این حمام تاریخی در طول سال‌های گذشته برپا شده است، اظهار داشت: مرمت و بازسازی حمام شیخ بهایی رو به پس از سالها پایان است و در سال جاری برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود. دلیل طولانی شدن مرمت حمام شیخ بهاییوی با تاکید بر اینکه دلیل مرمت طولانی این حمام، تغییرات زیاد در ساختمان آن توسط مالکان در طول سالهای گذشته بوده است، ادامه داد: با توجه به خاص بودن حمام شیخ بهایی درصدد هستیم تا کاربری‌های متناسب با شخصیت شیخ بهایی در این حمام برپا شود و با تأمین اعتبارات امیدواریم این پروژه در سال جاری به بهره برداری برسد. آشنایی با تاریخ عهد صفویه در حمام شیخ بهاییالله یاری تاکید کرد: پس از اتمام کارگاه‌های مرمتی پروژه حمام شیخ بهایی، در حمام بر روی علاقه مندان گشوده می‌شود تا با بازدید از این مکان با ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی اصفهان و ایران در عهد صفویه بیش از گذشته آشنا شوند.
ایلناایلنا34 دقیقه قبل
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار بوشهر به منظور بررسی ظرفیت‌های اشتغال در این استان جلسه‌ای مشترک برگزار کردند. وی با اشاره به نشست اخیر فرمانداران با معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: در استان بوشهر ۳۶۰ میلیارد تومان ظرفیت تولید و اشتغال در زمینه شیلات و کشاورزی داریم که امکان جذب این میزان اعتبار در استان فراهم است. گراوند تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود استان در زمینه گردشگری، کشاورزی و شیلات، زمینه ایجاد اشتغال جدید در استان بوشهر وجود دارد، به طوری که سال آینده امکان تولید ۸۰ هزار تن میگوی پرورشی در استان بوشهر داریم و این میزان تولید فرصتی خوبی برای جذب نیروهای کار جدید است. شاکرمی بیان کرد: با همت استاندار و مسئولان استانی، وضعیت استان بوشهر در زمینه مشکلات واحدهای تولیدی نسبت به سایر استانها بهتر است ضمن اینکه ما آمادگی کامل برای بررسی پیشنهادات استانی با هدف رونق تولید و اشتغال داریم. معاون روابط کار تاکید کرد: نباید از ظرفیت‌های ایجاد اشتغال و تولید در استانها غفلت کنیم؛ چراکه این امر فرصت بسیار خوبی برای افزایش اشتغال در کشور خواهد بود.

باغ هرندی کرمان ظرفیتی مغفول در گردشگری کرمان

مهرمهر39 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، باغ هرندی یکی از مهمترین مکان‌های تاریخی کرمان در عصر قاجار و پهلوی به شمار می‌رود، این باغ یکی از محل‌های اسکان رضا شاه در سفرش از تهران به بندرعباس برای انتقال به تبعیدگاه بود، رضا شاه که به صورت ناگهانی و اجباری تهران را ترک کرده بود بعد از خراب شدن خودرو شخصی اش در شهر کرمان که هنوز در باغ هرندی نگهداری می‌شود چند روز در این شهر اقامت کرد و بسیاری از کارهای اداری خود را در این شهر انجام داد و در نهایت با خودروی شخصی هرندی عازم بندرعباس شد. هرندی یکی از متمولین و افراد مورد اعتماد مردم کرمان بوده که اقدامات زیادی برای توسعه شهر کرمان انجام داده است، باغی که نام هرندی بر آن گذاشته شده در چهار راه طهماسب آباد کرمان و در انتهای یک خیابان سنگ فرش قرار گرفته است. اما این باغ به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب هیچ گاه نتوانسته به جایگاه حقیقی خود در حلقه گردشگری دست یابد، هر چند که هزینه‌های بسیاری در سالهای اخیر برای بازسازی باغ فتح آباد شد و باغ شاهزاده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است اما اگر سری به باغ هرندی بزنید، می‌بینید که این باغ نیز چیزی از این دو باغ کم ندارد و وجود درختان کهنسال، حوضچه‌های پلکانی و عمارت مرکزی، زیبایی بی‌نظیری به آن بخشیده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین45 دقیقه قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان یزد: پرونده سرو کهنسال ابرکوه برای ثبت در فهرست میراث جهانی آماده شده است و بزودی به یونسکو ارسال خواهد شد. سید مصطفی فاطمی با اشاره به اینکه تاکنون ۶۰ درخت دیرزیست طبیعی در استان یزد شناسایی شده است، گفت: معروف ‌ترین این درخت‌‌ها که شهرت جهانی دارد، سرو ابرکوه است که با قول مساعد معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور قرار شد پرونده جهانی شدن آن در آینده‌ای نزدیک به سازمان یونسکو ارائه شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان یزد افزود: شرایط و مدارک کافی برای ثبت جهانی این اثر وجود دارد و امیدواریم با پیگیری موضوع آینده خوبی در انتظار این اثر طبیعی باشد. سرو کهنسال ابرکوه با بیش از چهار هزار سال سن، یکی از پیرترین موجودات زنده دنیاست که در فهرست آثار ملی کشور با شماره ۳ به ثبت رسیده است.
مهرمهر1 ساعت قبل
عباس پاپی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با هدف تثبیت و حفظ بافت کهن دزفول به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی و همچنین اهتمام به سابقه تمدنی این شهرستان، اعتبارات قابل توجهی برای احیا و بهسازی بافت کهن و پل باستانی دزفول از طریق اعتبارات ملی مصوب شده است. وی از تصویب ۱۵ میلیارد ریال اعتبار در راستای مرمت پل باستانی دزفول از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور برای سال جاری خبر داد و افزود: پل باستانی دزفول یادگار دوران تاریخی و از مهمترین آثار گردشگری این شهرستان به شمار می‌رود که باید نسبت به احیا و مرمت آن اهتمام بیشتری نسبت به گذشته داشت. وی در ادامه جذب این اعتبارات را فرصت ارزشمندی برای احیای بافت تاریخی و کهن دزفول که با مشکلات و تهدیدهای فراوان در زمینه تخریب مواجه است، برشمرد و یادآور شد: لازم است شهرداری نیز در کنار این اعتبارات ملی، برای پیشبرد هرچه بهتر این طرح‌ها به تعهدات خود در زمینه بهسازی بافت کهن عمل کند تا شاهد یک انقلاب مرمتی در بافت کهن دزفول و آثار تاریخی ارزشمند موجود در آن باشیم. نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی همچنین از تأمین اعتبار برای دانشگاه جندی شاپور با محوریت انجام کار مطالعاتی در خصوص شهر باستانی جندی شاپور باستان خبر داد و بیان کرد: از سویی با پیگیری‌های به عمل آمده، ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای پایگاه میراث فرهنگی جندی‎شاپور در راستای کاوش و حفاظت از این محوطه در سال جاری تصویب و تأمین شده است. پاپی زاده در پایان هدف اصلی از جذب این اعتبارات را اهتمام به سابقه تاریخی و اثر گذاری دزفول در پیشرفت تمدنی و علمی کشور عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح‌ها می‌توان بیش از پیش به حفظ و تثبیت بافت تاریخی و کهن دزفول که یادآور فرهنگ، تمدن و معماری کم نظیر این دیار است امیدوار بود، هر چند این رویه جذب اعتبار برای احیای گنجینه‌های تاریخی و تمدنی دزفول به شکل‌های مختلف تداوم خواهد داشت.
مهرمهر1 ساعت قبل
وی ادامه داد: حالا از معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران نقل می‌کنند که قرار است در میانکاله اتوبوس گردشگری راه بیاندازند! به نظر می‌رسد بعضی از مدیران محیط زیست ما، رسالت اصلی‌شان، که همانا حفظ و صیانت از محیط زیست و حیات وحش است را فراموش کرده‌اند. اگر مسئولیت آقای یداللهی به عنوان مدیر فنی در سازمان محیط زیست ذکر نمی‌شد انسان فکر می‌کرد ایشان کارمند سازمان گردشگری هستند! چندی پیش، علی‌اکبر یداللهی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به رسانه‌ها گفته بود: اتوبوس گردشگری در منطقه میانکاله مازندران راه‌اندازی می‌شود. ۶ هکتار از منطقه میانکاله برای بازدید مردم در نظر گرفته شده است.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: امسال استانداری کرمانشاه برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را با اولویت گردشگری و صنایع دستی تدوین کرده است. وی با بیان اینکه حضور صنعتگران دیگر استان‌ها در شهر ما باعث می‌شود هنرمندان و صنعتگران از سلایق و تجارب یکدیگر استفاده کنند بیان کرد: مردم نیز می‌توانند با آرامش، صنایع دستی و سوغات متنوع مورد نیاز خود را تهیه کنند. سالاری افزود: صنایع دستی می‌تواند در جهت اشتغال‌زایی، بهبود معیشت صنعتگران، افزایش درآمد و بهبود روحیه مردم به واسطه تولید و نمایش آثار هنری نقش مهمی ایفا کند. مدیرکل صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه ۲۵۰ رشته صنایع دستی مصوب در کشور وجود دارد که از این تعداد ۶۰ رشته آن در استان کرمانشاه فعال است. وی افزود: جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازک کاری چوب و ریزه کاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی و ساخت زیورآلات محلی، چیخ بافی و فلزکاری از جمله صنایع دستی کرمانشاه استان است.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بهرام نصراللهی زاده چهارشنبه شب در جلسه هماهنگی همایش بین المللی اکوتوریسم و توسعه روستایی ۲۰۲۰ که به میزبانی سنندج و کرمانشاه برگزار می‌شود، با بیان اینکه این همایش فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان است، اهار داشت: این همایش یک وضعیت مطلوب برای استان است و توسعه گردشگری را به دنبال دارد که باید از آن به نحو مطلوب بهره برداری کرد. وی برگزاری سلسله برنامه‌های مختلف در طول سال برای کردستان را مفید و گامی اساسی در شناساندن استان عنوان کرد و افزود: علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های لازم ارائه آموزش‌های لازم در داخل استان و فرهنگ جذب گردشگر حائز اهمیت است. رئیس سازمان مدیریت وبرنامە ریزی استان کردستان ادامه داد: ترویج فرهنگ و ادبیات گردشگر پذیری از جمله مسائلی است که همواره باید مورد توجه قرار بگیرد. نصرالهی زاده یادآور شد: اگر استان بخواهد بصورت جدی در حوزه گردشگری فعالیت کند ابتدا باید در خصوص فرهنگ جذب گردشگر کار کند و آموزش‌های لازم را به افرادی که با توریست‌ها در ارتباط اند، ارائه دهد.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بهمن مرادنیا چهارشنبه شب در جلسه هماهنگی همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی ۲۰۲۰ که به میزبانی سنندج و کرمانشاه برگزار می‌شود، اظهار داشت: در این همایش باید منافع استان در نظر گرفته شود و صرفا ایجاد هزینه برای کردستان نباشد. وی افزود: اگر ما از برگزاری این همایش حمایت می‌کنیم و برای آن هزینه‌ای متحمل می‌شویم باید همچون یک سرمایه گذاری باشد و از همه ظرفیت‌های آن استفاده شود. استاندار کردستان از مسئولان برگزاری همایش خواست میزان هزینه‌ها و اقدامات لازم را کاملا بررسی و تا زمان برگزاری همایش با دقت برنامه ریزی‌های مورد نظر را انجام دهند. مرادنیا خواستار برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مردم مناطقی کە همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی در آنها برگزار می‌شود شد و یادآور شد: لازم است از تجربیات استان‌های دیگری کە نظیر چنین برنامە هایی را برگزار کردە اند استفادە شود.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
وی افزود: با الگوگیری از بافت تاریخی یزد و اقداماتی که برای احیای آن شده بود، تلاش کردیم بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها را به سمت این بافت‌ها هدایت کنیم. مدیرکل میرث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه بافت تاریخی گرگان پس از چندسال یکی از پایلوت‌های سرمایه‌گذاری برای جذب گردشگر شده است، ادامه داد: سیاست ما درباره بافت تاریخی، تملک ساختمان نیست. کریمی گفت: امروز با موجی از تقاضاها در بافت تاریخی گرگان مواجه هستیم. وی افزود: خانه باقری‌ها به عنوان یک بنای شاخص تاریخی در گرگان قرار است تا چندماه آینده تبدیل به هتل شود. کریمی گفت: دستگاه‌های دیگری از جمله شهرداری نیز برای احیای بافت تاریخی گرگان پای کار آمده‌اند و جداره‌سازی و پیاده‌روسازی در این مناطق در حال انجام است.
مهرمهر2 ساعت قبل
توجه به حجاب گردشگران در جنگل ابرامام جمعه شاهرود بابیان اینکه وضعیت گردشگری در جنگل ابر در فصل تابستان باید مدیریت شود، تاکید کرد: ترویج بی حجابی باعث ضرر همه است از سوی دیگر محیط زیست فقط درخت و هوا نیست بلکه باید به جنبه اجتماعی و فرهنگی آن نیز دقت کرد. وی افزود: در فصل تابستان مصرف بهینه انرژی می‌بایست از ادارات آغاز شود چرا که رعایت الگوی مصرف در نظام اداری بر مردم مقدم است لیکن اگر چنین رویه‌ای در جامعه بیشتر شود مردم نیز صرفه جویی در مصرف آب و برق را در دستور کار خود قرار خواهند داد. مصرفه بهینه از ادارات آغاز می‌شودامام جمعه شاهرود همچنین بابیان اینکه رؤسای ادارات شهرستان هیچ وقت نباید به خاطر کارهای سرنوشت ساز کارهای کوچک را اندک و کم بشمارند، ابراز داشت: کارگزاران نظام اسلامی نباید به خاطر کارهای بزرگ کارهای کوچک اما تاثیرگذار را فراموش کنند ما معتقدیم که با انجام کارهای کوچک می‌بایست مردم را از خدمات بزرگ بهره‌مند کرد. امینی بابیان اینکه نامه منشور حکومت‌داری حضرت علی (ع) می‌بایست از سوی سازمان ملل، جهانی شود، تصریح کرد: طبق نامه ۵۳ حضرت علی (ع) فرمانده باید صالح، اهل انصاف و دارای سوابق خوب، شجاع اهل سخاوت باشد زیرا این صفات شاخه‌هایی از کرامت و معروف‌ها است. وی بابیان اینکه اگر کسی قدرت و فکر نظامی داشته باشد این فرمانده اهل خیانت نیست، افزود: کسی رئیس اداره شد زیر دستان را باید تفقد کند و این موارد باعث می‌شود مردم امیدوار به ارائه خدمات باشند.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ سارا اخوت اظهارکرد: مجسمه سنگی مرد ساسانی در موزه باستان شناسی گرگان رونمایی خواهد شدوی افزود: مجسمه سنگی مرد ساسانی، پیکره تمام قد انسانی از جنس سنگ آهک یکپارچه است که در اوایل دهه ۶۰ خورشیدی و پس از وقوع سیلی بطور اتفاقی در جنگل النگدره گرگان شناسایی و کشف شد. اخوت خاطر نشان کرد: طی هماهنگی‌های بعمل آمده بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و مازندران مقرر شد این مجسمه که هم اکنون در موزه بابل نگهداری می‌شود به مدت یک ماه در موزه باستان شناسی گرگان جهت بازدید عموم به نمایش گذاشته شود. وی یادآور شد: در مورد تاریخ گذاری ساخت اثر و بر اساس مطالعات تطبیقی صورت گرفته بر روی خصوصیات شمایل نگارانه، به نظر می‌رسد این مجسمه به دوران ساسانی تعلق داشته باشد. معاون میراث فرهنگی استان گلستان افزود: اگرچه عدم تناسب و نوع ترکیب اندام، لباس و برخی ویژگی‌های دیگر را می‌توان نشانه پیکره سازی اشکانی دانست، اما شباهت آن با برخی از شاخصه‌های هنر پیکرتراشی ساسانی همچون نحوه ایستادن و قرارگیری دست‌ها و تزئینات وابسته، قدمت آن به دوره ساسانی را نزدیک‌تر می‌کند. اخوت خاطر نشان کرد: تاریخ رونمایی از مجسمه سنگی مرد ساسانی در این موزه شهرستان گرگان متعاقبا اعلام خواهد شد.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
» سرمدیان خاطر نشان کرد: «هدف موسسۀ بین‌المللی آرکی‌تایزر از برگزاری این رقابت جهانی، معرفی معماران برجسته و آثار آنهاست که می‌تواند تصویری کلی از کارنامۀ سالانۀ تولیدات معماری روز جهان ارائه دهد و بهترین پروژه‌ها و آثار معماری سال را به جهان معرفی و از آن‌ها تقدیر کند. هیأت داوران این مسابقه متشکل از سرآمدترین شخصیت‌های هنری و معماری جهان است. » او افزود: «موسسۀ آرکی‌تایزر با بیش از ۴۰۰ میلیون مخاطب جهانی‌، در ایران نیز در میان جامعه مهندسین معمار بسیار شناخته شده است، ولی با این وجود این اولین بار است که پروژۀ مرمت یک خانۀ تاریخی در ایران موفق به دریافت این جایزه شده است. پروژۀ مرمت خانه تاریخی سعادت در کتاب پروژه‌های منتخب معماری سال ۲۰۱۹ موسسۀ آرکی‌تایزر توسط ناشر معتبر هنری Phaidon به چاپ خواهد رسید. » خانه تاریخی سعادت در سال ۱۳۸۷ به شماره ۲۴۴۴۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
آقای فلانی همان موقع امتحان می‌داد و اسمش را موقع حضور و غیاب می‌شنیدم که بعدها استاندار شد. آن وقتی که من تمام نمره‌هایم ۲۰ بود، آنها که الان صاحب منصب و کارخانه‌دار شده‌اند، نهایتش ۱۲ می‌گرفتند. من عضو شورای روستا هستم و از همان موقع آنقدر برای کار مردم به اداره‌ها آمده بودم که خودم به کار وارد شدم. این‌طوری عریضه‌نویس شدم.» بایرام حالا ۲۰ سالی می‌شود که عریضه‌نویس است. «دیگر امکانات نداشتم دخترها را بیاورم شهر درس بخوانند.

ساحلی در ایران که می‌تواند جاذب سرمایه گردشگران خارجی باشد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران4 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ساحل هرمزگان در بندرعباس یکی از وسیع‌ترین و همینطور جذاب‌ترین سواحل کشور است که با توجه بیشتر مسئولان و همینطور سرمایه گذاری‌های بلند مدت می‌تواند مرکزی مناسب برای سفر جهانگردان به این منطقه باشد. بیشتر بخوانید: استفاده از ابزار سینما برای ترویج گردشگریانتهای پیام/ساحلی زیبا در ایران + فیلم
کرد آنلاینکرد آنلاین4 ساعت قبل
استاندار کردستان: عصر کرد - استاندار کردستان گفت: همایش‌هایی که در کردستان برگزار می‌شود باید به نحوی باشد که در آینده برای استان به سرمایه تبدیل شود. به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، بهمن مرادنیا در جلسه هماهنگی همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی ۲۰۲۰ که به میزبانی سنندج و کرمانشاه برگزار می‌شود، گفت: در این همایش باید منافع استان در نظر گرفته شود و صرفا ایجاد هزینه برای کردستان نباشد. وی افزود: اگر ما از برگزاری این همایش حمایت می‌کنیم و برای آن هزینه‌ای متحمل می‌شویم که باید همچون یک سرمایه گذاری باشد و از همه ظرفیت‌های آن استفاده شود. مرادنیا از مسئولان برگزاری همایش خواست میزان هزینه‌ها و اقدامات لازم را کاملا بررسی و تا زمان برگزاری همایش با دقت برنامه ریزی‌های موردنظر را انجام دهند. استاندار کردستان خواستار برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مردم مناطقی کە همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی در آنها برگزار می‌شود شد و گفت: لازم است از تجربیات استان‌های دیگری کە نظیر چنین برنامە‌هایی برگزار کردە‌اند، استفادە شود.
کرد آنلاینکرد آنلاین4 ساعت قبل
عصر کرد - رئیس سازمان مدیریت وبرنامە ریزی استان کردستان برگزاری همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی را فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های استان عنوان کرد. به گزارش ایسنا، منطقه کردستان؛ بهرام نصراللهی زاده در جلسه هماهنگی همایش بین المللی اکوتوریسم و توسعه روستایی ۲۰۲۰ که به میزبانی سنندج و کرمانشاه برگزار می‌شود، گفت: این همایش یک وضعیت مطلوب برای استان و توسعه گردشگری آن به وجود می‌آورد که باید از آن به نحو مطلوب بهره برداری کرد. وی برگزاری سلسله برنامه‌های مختلف در طول سال برای کردستان را مفید و گامی اساسی در شناساندن استان عنوان کرد و افزود: علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های لازم ارائه آموزش‌های لازم در داخل استان و فرهنگ جذب گردشگر حائز اهمیت است. نصراللهی زاده ادامه داد: ترویج فرهنگ و ادبیات گردشگر پذیری از جمله مسائلی است که همواره باید مورد توجه قرار بگیرد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان یادآور شد: اگر استان بخواهد به صورت جدی در حوزه گردشگری فعالیت کند ابتدا باید در خصوص فرهنگ جذب گردشگر کار کند و آموزش‌های لازم را به افرادی که با توریست‌ها در ارتباطند ارائه دهد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین5 ساعت قبل
نماینده مردم دزفول در مجلس: پیام خوزستان - دزفول- نماینده دزفول در مجلس گفت: حدود ۸۰ میلیارد ریال اعتبار از طریق ستاد بازآفرینی برای بهسازی و احیای بافت کهن دزفول در سال جاری تصویب شد. عباس پاپی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با هدف تثبیت و حفظ بافت کهن دزفول به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی و همچنین اهتمام به سابقه تمدنی این شهرستان، اعتبارات قابل توجهی برای احیا و بهسازی بافت کهن و پل باستانی دزفول از طریق اعتبارات ملی مصوب شده است. وی از تصویب ۱۵ میلیارد ریال اعتبار در راستای مرمت پل باستانی دزفول از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور برای سال جاری خبر داد و افزود: پل باستانی دزفول یادگار دوران تاریخی و از مهمترین آثار گردشگری این شهرستان به شمار می‌رود که باید نسبت به احیا و مرمت آن اهتمام بیشتری نسبت به گذشته داشت. وی در ادامه جذب این اعتبارات را فرصت ارزشمندی برای احیای بافت تاریخی و کهن دزفول که با مشکلات و تهدیدهای فراوان در زمینه تخریب مواجه است، برشمرد و یادآور شد: لازم است شهرداری نیز در کنار این اعتبارات ملی، برای پیشبرد هرچه بهتر این طرح‌ها به تعهدات خود در زمینه بهسازی بافت کهن عمل کند تا شاهد یک انقلاب مرمتی در بافت کهن دزفول و آثار تاریخی ارزشمند موجود در آن باشیم. نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی همچنین از تأمین اعتبار برای دانشگاه جندی شاپور با محوریت انجام کار مطالعاتی در خصوص شهر باستانی جندی شاپور باستان خبر داد و بیان کرد: از سویی با پیگیری‌های به عمل آمده، ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای پایگاه میراث فرهنگی جندی‎شاپور در راستای کاوش و حفاظت از این محوطه در سال جاری تصویب و تأمین شده است.
کرد آنلاینکرد آنلاین6 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت وبرنامە ریزی کردستان: عصر کرد - سنندج - رئیس سازمان مدیریت وبرنامە ریزی استان کردستان گفت: همایش بین‌المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی فرصتی مغتنم برای معرفی کردستان استبه گزارش خبرنگار مهر، بهرام نصراللهی زاده چهارشنبه شب در جلسه هماهنگی همایش بین المللی اکوتوریسم و توسعه روستایی ۲۰۲۰ که به میزبانی سنندج و کرمانشاه برگزار می‌شود، با بیان اینکه این همایش فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان است، اهار داشت: این همایش یک وضعیت مطلوب برای استان است و توسعه گردشگری را به دنبال دارد که باید از آن به نحو مطلوب بهره برداری کرد. وی برگزاری سلسله برنامه‌های مختلف در طول سال برای کردستان را مفید و گامی اساسی در شناساندن استان عنوان کرد و افزود: علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های لازم ارائه آموزش‌های لازم در داخل استان و فرهنگ جذب گردشگر حائز اهمیت است. رئیس سازمان مدیریت وبرنامە ریزی استان کردستان ادامه داد: ترویج فرهنگ و ادبیات گردشگر پذیری از جمله مسائلی است که همواره باید مورد توجه قرار بگیرد. نصرالهی زاده یادآور شد: اگر استان بخواهد بصورت جدی در حوزه گردشگری فعالیت کند ابتدا باید در خصوص فرهنگ جذب گردشگر کار کند و آموزش‌های لازم را به افرادی که با توریست‌ها در ارتباط اند، ارائه دهد.
کرد آنلاینکرد آنلاین6 ساعت قبل
استاندار کردستان: عصر کرد - سنندج – استاندار کردستان گفت: همایش‌هایی که برگزار می‌شود باید به نحوی باشد که در آینده برای استان به سرمایه تبدیل شود و صرفا هزینه‌های آن برای ما باقی نماند. به گزارش خبرنگار مهر، بهمن مرادنیا چهارشنبه شب در جلسه هماهنگی همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی ۲۰۲۰ که به میزبانی سنندج و کرمانشاه برگزار می‌شود، اظهار داشت: در این همایش باید منافع استان در نظر گرفته شود و صرفا ایجاد هزینه برای کردستان نباشد. وی افزود: اگر ما از برگزاری این همایش حمایت می‌کنیم و برای آن هزینه‌ای متحمل می‌شویم باید همچون یک سرمایه گذاری باشد و از همه ظرفیت‌های آن استفاده شود. استاندار کردستان از مسئولان برگزاری همایش خواست میزان هزینه‌ها و اقدامات لازم را کاملا بررسی و تا زمان برگزاری همایش با دقت برنامه ریزی‌های مورد نظر را انجام دهند. مرادنیا خواستار برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مردم مناطقی کە همایش بین المللی اکوتوریسم و گردشگری روستایی در آنها برگزار می‌شود شد و یادآور شد: لازم است از تجربیات استان‌های دیگری کە نظیر چنین برنامە هایی را برگزار کردە اند استفادە شود.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
وی بیان کرد: شب شعر و موسیقی در صحن بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی همزمان با هفته استان اردبیل برگزار می‌شود که این برنامه همراه با اجرای موسیقی سنتی فارسی و موسیقی مقامی آذری خواهد بود که در روز پنجم هفته استان برگزار می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: برنامه شب‌های فرهنگی شهرستان‌ها نیز برای معرفی آداب و رسوم شهرستان‌های مختلف استان در طول این هفته بگزار می‌شود. فلاحی با اشاره به اهمیت برنامه‌های هفته استان اردبیل در اعتلای فرهنگ مردم استان گفت: در برنامه‌های این هفته تمامی دستگاه‌هایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه فرهنگ تاثیرگذارند، دخیل هستند. وی اظهار کرد: در این دوره از برنامه‌های هفته پاسداشت استان اردبیل یکی از اهداف اصلی، آگاهی بخشی از نقش و چایگاه صفویه در کشور است. دبیر برگزاری پاسداشت هفته استان از برگزاری نشست‌های علمی، جشن‌های مردمی و مسابقات ورزشی خبر داد و اظهار کرد: جشن بزرگ ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی همزمان با ۹ مرداد سالروز ثبت جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار خواهد شد.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول شامگاه چهارشنبه در سومین نشست عمومی چهارشنبه‌های گردشگری دزفول که با حضور مردم و فعالان عرصه گردشگری، با محوریت جشنواره ۱۰۰ روز با رودخانه دز در خانه تاریخی سوزنگر برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره ۱۰۰ روز با رودخانه دز امسال برای سومین بار متوالی با همت فعالان گردشگری و محیط زیستی شهرستان از ۲۷ خرداد آغاز شده و تا دوم مهرماه ادامه دارد. مصطفی استاد چینی‌گر افزود: معرفی رودخانه دز در سطح ملی، ارتقای وضعیت زیست محیطی این رودخانه، ایجاد فرصت مناسب برای بهره برداری بهینه از رودخانه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی و انتقال مفاهیم، اطلاعات و افزایش آگاهی توده مردم در جهت حفظ و حراست از رودخانه دز از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره صد روز با رود دز است. رئیس اداره محیط زیست دزفول با اشاره به نقش رودخانه دز در حوزه کشاورزی، اقتصاد و مسائل زیست محیطی این شهرستان ادامه داد: واقعیت این است که اگر از این موهبت الهی به نحو مطلوب استفاده نشود در آینده دچار مشکلات زیست محیطی و بهداشتی فراوانی خواهیم شد. مهدی دباغ، عضو مجمع فعالان گردشگری شهرستان دزفول نیز در این همایش اظهار کرد: مجمع فعالان گردشگری دزفول متشکل از فعالان صنعت گردشگری شهرستان و علاقه مندان به این حوزه بالغ بر یک سال است که تشکیل شده و هدف آن علاوه بر معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری دزفول، آگاه سازی مردم نسبت به ظرفیت‌های شهرستان و مطالبه‌گری از مسئولان امر برای رفع مشکلات، موانع و توسعه حوزه گردشگری شهرستان است. به گزارش خبرنگار مهر، سخنرانی در خصوص قسمت‌های مختلف و ظرفیت‌های رودخانه دز از گذشته تاکنون و سرودن شعر با گویش دزفولی از دیگر آیتم‌های سومین نشست عمومی چهارشنبه‌های گردشگری شهرستان دزفول بود.
مهرمهر10 ساعت قبل
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – بهنام عبداللهی: حالا که گرما ایران را در آغوش گرفته، باید به آذربایجان شرقی و تبریز سفر کرد. سهند نام قله و رشته‌کوهی آتشفشانی در جنوب تبریز، غرب بستان‌آباد، شمال مراغه و هشترود، و شرق آذرشهر، عجب‌شیر و اسکو، در مرکز استان آذربایجان شرقی است. البته هوای مطلوب تابستانی را در همه جای آذربایجان شرقی به ویژه در جاذبه‌های تاریخی و گردشگری آن می‌توانید حس کنید. عصر آهن دارای ۳۸ گور است که جسدهای آن یک فصل جدید از تاریخ تبریز را باز کرده‌اند. یکی دیگر از مکان‌هایی که همه می‌دانند زیر متن اثبات زیبایی تبریز را هزار بار امضا می‌کند، ائل‌گلی است.
افکارنیوزافکارنیوز10 ساعت قبل
اخبار اجتماعی- این خانه‌های دنج را که به دور از دغدغه‌های زندگی شهری است، به اسم بوم‌گردی می‌شناسیم. رضا یوسفی بیان کرد: اکنون هفت اقامتگاه بوم‎گردی در بخش مرکزی و کوهسرخ بسیاری از مهمانان داخلی و خارجی را پذیرایی می‌کنند و به مکانی مناسب برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده‎اند تبدیل شده است. در ادامه مسئول اقامتگاه بوم‎گردی رمضان‌بیگ در کاشمر گفت: اقامتگاه‌های بوم‎گردی نقش بسیار حائز اهمیتی در توسعه صنعت گردشگری روستا‌ها دارند. رضا نخعی افزود: کاهش مهاجرت به شهر‌ها و درآمدزایی و اشتغال برای روستاییان از جمله اهداف راه‎اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی‎است. لیلا قرایی افزود: وجود نیرو‌های متخصص و آموزش دیده در اقامتگاه‌های بوم‌گردی ضروری است در اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید بیشتر برای پذیرش مهمان تلاش کرد، چون اگر زیاد به فکر مسائل اقتصادی باشیم آسیب خواهیم دید.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
ایرنا نوشت: محمدحسین آقاسی وکیل مدافع محمدرضا شجریان با اعلام این خبر گفت: شکایتی را از سوی استاد شجریان در سال ۸۸ از حسین شریعتمداری مطرح کردیم که این شکایت در ادامه با ۱۹ شکایت دیگر علیه مدیرمسئول روزنامه کیهان جمع و تبدیل به یک پرونده واحد شد. این وکیل دادگستری افزود: جالب این است که اخیرا و بعد از گذشت ۱۰ سال، شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در تمام این شکایت‌ها قرار منع پیگرد صادر کرده و نکته جالب‌تر این است که یکی از شاکیان دادستان عمومی و انقلاب تهران است. وکیل مدافع شجریان افزود: شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تمام شکایات به جز شکایت دادستان تهران را به خاطر اینکه مجازات اتهامات انتسابی درجه ۶ محسوب و تا ۵ سال از وقوع جرم امکان پیگیری دارد، مشمول مرور زمان دانسته و رد کرده است. وکیل مدافع شجریان اضافه کرد: به صراحت ماده ۲۶۴ قانون آئین دادرسی کیفری، بازپرس باید ظرف پنج روز از تاریخ پایان تحقیقات، قرار خود را مبنی بر منع پیگرد یا قرار مجرمیت صادر کند. آقاسی گفت: شکایت دادستان عمومی و انقلاب تهران از شریعتمداری نیز مربوط به ۲۸ آذر سال ۹۱ و به اتهام توهین به مقدسات است که شعبه بازپرسی به علت عدم کفایت ادله جهت احراز وقوع رفتار مجرمانه قرار منع پیگرد صادر کرده است.
الفالف12 ساعت قبل
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی به حادثه سیل استان فارس پرداخت و گفت: در حادثه سیل استان فارس با وجود اینکه همه سازمان‌ها پای کار بودند ولی مدیریت واحدی وجود نداشت با این حال جمعیت هلال احمر بر اساس تجربیات و مقررات حاکم بر اصول و مبنای امدادرسانی خود توانست ظرف کمتر از ۶ ساعت نسبت به امدادرسانی اقدام و از بروز بحران جلوگیری کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات ستودنی و بسیار زیبای هلال احمر در حوادث و بحران‌ها رسیدگی به همه اقشار آسیب دیده است و اینطور نیست که به طیف خاصی رسیدگی نمایند در حوادث سیل ماه‌های گذشته چیزی که ما از نزدیک شاهد آن بودیم رسیدگی به مادران باردار بود. وی تصریح کرد: مادران باردار در حوادث بیشترین ضربه را می‌بینند و به طبع آن نسل آینده دچار آسیب می‌شود که رسیدگی هلال احمر به این قشر آسیب پذیر نشان از حاکم بودن مقررات و سیستم خاص امدادرسانی است که در پیکره هلال احمر جاری و ساری است و بصورت مرتب و منظم در طول سال تمرین می‌شود. آقاپور با تقدیر از اقدامات پیشگیرانه هلال احمر استان و شهرستان شبستر ادامه داد: جمعیت هلال احمر در سال‌جاری علاوه بر فعالیت وسیع در استان‌های سیل زده در استان‌هایی که در آنها حادثه سیل منجر به آسیب نشد نیز فعالیت‌های پیشگیرانه خوبی انجام داد و در جریان طرح نوروزی و استقبال از مهمانان و شاخه گردشگری نیز شاهد فعالیت‌های درخشانی از هلال احمر بودیم. نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تامین منابع مالی برای خرید تجهیزات بروز امدادی برای هلال احمر تاکید کرد و گفت: ما در مجلس در اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده که کلیاتش در صحن علنی مجلس تصویب شد یکی از مواردی که بشدت بر روی آن متمرکز بودیم معاف از مالیات بر ارزش افزوده شدن هلال احمر در امر خرید تجهیزات امدادی بود و علاوه بر آن درصدی نیز که بعدا معین می‌شود جداگانه از سهم یک نهم مالیات بر ارزش افزوده جهت خرید تجهیزات امدادی هلال احمر در نظر گرفته شده است که ان شالله بعد از تصویب نهایی اجرایی خواهد شد.

به انتهای لیست رسیدید

گردشگری

گردشگری یا توریسم (به انگلیسی: tourism) به‌طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به کسی که گردشگری می‌کند گردشگر یا توریست (tourist) گفته می‌شود. واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردن نمودند. از زمانی که مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی‌تر شد، این امر ممکن شد. اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند. در این صفحه مهم‌ترین اخبار گردشگری ایران و جهان را می‌خوانید. ویکی‌پدیا