گردشگری

اخبار «گردشگری»

صنعت گردشگری در ایران

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- این موشن گرافیک به بررسی مفهوم گردشگری و ارائه آمار و اطلاعات در این حوزه در سه زیر شاخه گردشگری داخلی، ورودی و خروجی‌های کشور پرداخته است.

چرخ صنعت گردشگری با روستاها می‌چرخد

3+
فارسفارس2 ماه قبل
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند عصر امروز شنبه در سی و نهمین کارگروه اشتغال که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: تعیین مناطق نمونه گردشگری در استان یکی از کارهای بسیار خوب در حوزه گردشگری است. وی افزود: اگر بتوانیم منطقه نمونه گردشگری را با یک سطح مشخص کنیم یعنی در اصل محدوده‌ای را برای گردشگری در استان معین کرده‌ایم. استاندار کرمانشاه با تاکید بر مشخص کردن سطح بندی مناطق گردشگری در استان، گفت: باید به این منظور از یک مشاور استفاده کنیم تا برای سال ۹۸ بتوانیم این سطح بندی را آماده و طرح امکان سنجی مشخص شود. وی تصریح کرد: سعی می‌کنیم از اعتبارات عمرانی، بودجه‌ای را برای امکان سنجی در نظر بگیریم به شرطی که نقاط نمونه گردشگری تعیین تکلیف شود. استاندار کرمانشاه بیان داشت: بحث گردشگری در استان از ظرفیت بالایی برای اشتغال برخوردار است و باید موانع سر راه سرمایه گذازی را برداریم تا شاهد ایجاد اشتغال پایدار در این حوزه باشیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 هفته قبل
به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته با هدف معرفی ظرفیت‌های صنعت گردشگری ایران و بررسی زمینه‌های رشد و توسعه این صنعت ارز آور با حضور سازمان‌ها، شرکت‌ها و نهادهای داخلی و خارجی فعال در حوزه گردشگری برگزار می‌شود و گروه مالی گردشگری به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری کشور و بانک گردشگری به عنوان بانک تخصصی در این نمایشگاه حضوری فعال خواهند داشت. گفتنی است دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته از تاریخ ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه جاری در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار خواهد شد و غرفه بانک گردشگری در سالن ۳۵ پذیرای علاقه مندان خواهد بود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
در این میان استان گلستان با وجود جاذبه‌های توریستی فراوان نتوانسته است جایگاه واقعی خود را از لحاظ جذب گردشگر در بین استان‌های کشور پیدا کند. صنعت گردشگری گلستان با توجه به جاذبه‌های گردشگری زیاد، با موانع زیادی مواجه است که می‌تواند به نبود برنامه ریزی منسجم و مدون در زمینه توسعه صنعت گردشگری، نگرش تفننی و تفریحی مردم و مسوولان استان نسبت به این موضوع، عدم معرفی مناسب جاذبه‌های گردشگری استان، محدود بودن امکانات رفاهی و اقامتی، بخشی نگر بودن، عدم برنامه جامع گردشگری و گذرگاهی بودن استان اشاره کرد. اینک گردشگری گلستان با داشتن قابلیت‌های بسیار از نبود سرمایه‌های مطمئن با قابلیت اجرای طرح‌های بزرگ و زیربنایی رنج می‌برد. گلستان از آن دسته استان‌ها به شمار می‌آید که پیشینه تاریخی وسیعی را داراست. نکته جالب دیگری که درباره گلستان وحود دارد همجواری آن با دیگر استان‌های داخلی، دریای خزر و کشور ترکمنستان است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، پرویز افشار روز چهارشنبه در نشست خبری چهارهمین همایش گردشگری سلامت کشورهای اسلامی افزود: گردشگری سلامت ثروت آفرین و کارآفرین است و این مساله، ایران هراسی و سیاسی کاری علیه ایران را خنثی می‌کند. افشار ادامه داد: در دادگاه لاهه نیز بیان شده است که آمریکا اجازه ندارد موانعی را برای امنیت غذایی و سلامت ایجاد کند؛ از این رو باید صنعت گردشگری سلامت را ارتقا داد. رئیس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی اضافه کرد: قابلیت‌های پزشکی موجود در کشور را باید همچون تبحر جراحان ایرانی با صدای بلند به گوش جهانیان برسانیم. به گفته افشار، گردشگری سلامت، بخش مهمی در گردشگری محسوب می‌شود و افراد بسیاری برای درمان به کشورمان می‌آیند و درآمد حاصل از این صنعت برای ما سودآوری دارد. چهارمین همایش بین‌المللی سلامت کشورهای اسلامی با هدف مشارکت عمومی به ویژه نقش‌آفرینی فعالان گردشگری سلامت جمهوری اسلامی ایران، تعریف روابط تجاری و برندسازی خدمات سلامت کشورهای اسلامی ۱۷ تا ۱۹ مهرماه ۹۸ در تهران برگزار خواهد شد.
ایلناایلنا1 هفته قبل
نشست اقتصادی ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری و گردشگری سلامت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، مجید زنگوئی (دبیرکل مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی) در حاشیه سفر به کشور آذربایجان و دیدار با مسئولین تشکل‌های گردشگری و گردشگری سلامت این کشور از برنامه‌های گسترده مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی جهت تعمیق مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری سلامت خبر داد. وی تعاملات گسترده مرکز با انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران جهت انجام پروژه‌های مشترک در حوزه‌های گردشگری و گردشگری سلامت را از جمله ساز و کارهای موثر در گسترش تعاملات بین المللی برشمرده و دیدارهای صورت پذیرفته با روسای تشکل‌های شرکت‌های گردشگری و همچنین گردشگری سلامت کشور آذربایجان را گام موثری در تعمیق مناسبات دو کشور ارزیابی نمود. زنگوئی ضمن تشکر از شرکت گردشگری مای تراول آذربایجان جهت انجام هماهنگی‌های اجرایی جهت برگزاری نشست‌های موثر با مجموعه‌های سیاستگذاری حوزه گردشگری و گردشگری سلامت کشور آذربایجان از برگزاری نشست اقتصادی ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری و گردشگری سلامت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ خبر داد.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
سید جواد حسینی کیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت صنعت گردشگری کرمانشاه، گفت: صنعت گردشگری کرمانشاه دارای ظرفیت‌های بسیار بالقوه‌ای است اما متاسفانه با توجه به اینکه قدمت آثار تاریخی استانکرمانشاه مثال زدنی است اما تاکنون از ظرفیت این حوزه انتخابیه استفاده مکفی نشده است. عملکرد میراث فرهنگی درقبال صنعت گردشگری کرمانشاه مناسب نیستنماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد سازمان میراث فرهنگی در زمینه صنعت گردشگری کرمانشاه مناسب نیست افزود: انقلاب در حوزه اشتغال با توسعه صنعت گردشگری به سادگی امکان پذیر است اما متاسفانه از ظرفیتهای گردشگری استان کرمانشاه به نحو مطلوب استفاده نشده است. همجواری با عراق فرصتی برای توسعه تبادلات تجاری و رونق گردشگریوی با بیان اینکه صنعت گردشگری کرمانشاه نمادی از آثار تاریخی- بین المللی با قدمت چندین ساله است تصریح کرد: همجواری استان کرمانشاه با عراق نیز می‌تواند نه تنها تبادلات تجاری با عراق را وسعت دهد بلکه می‌تواند شاخص گردشگری استان کرمانشاه را نیز به نحو شایانی افزایش دهد. بازاریابی بین المللی کلید توسعه صنعت گردشگری و رونق بازار صنایع دستینماینده مردم سنقر در مجلس افزود: اقدمات جدی در حوزه روابط بین الملل توسط دستگاه دیپلماسی برای جذب توریست در دستورکار انجام نشده است و این درحالی است که برای جذب توریست می‌بایست بازاریابی بین الملل در حوزه گردشگری به طرز شایانی فعال شود. تولید صنایع دستی همسو با ذائقه جهانی در اولویت قرار بگیرد​نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه انقلاب در حوزه اشتغال کرمانشاه با نگاه ویژه به صنعت گردشگری امکان پذیر است ادامه داد: تولید صنایع دستی همسو با ذائقه جهانی در اولویت قرار بگیرد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
علیرضا رزم حسینی چهارشنبه شب در نشست هم اندیشی توسعه گردشگری خراسان رضوی افزود: حوزه گردشگری سومین صنعت پولساز دنیاست و هر گردشگر هشت تا ۱۱ نفر اشتغالزایی در پی دارد. غلامحسین شافعی افزود: گردشگری سلامت با توجه به قابلیت هایی که ایران دارد، می‌تواند نقطه تمرکز صنعت گردشگری در کشور و خراسان رضوی قرار گیرد. وی گفت: از این رو مشهد و خراسان رضوی می‌تواند به عنوان قطب گردشگری سلامت در کشور مطرح باشد. شافعی با بیان اینکه اتاق بازرگانی به عنوان بازوی بخش خصوصی آمادگی همکاری در حوزه گردشگری سلامت را دارد، افزود: تاسیس شرکت‌های مدیریت گردشگری یکی از اقدامات ضروری در راستای ساماندهی گردشگری سلامت است. در این مراسم هر یک از سرمایه گذاران حوزه صنعت گردشگری خراسان رضوی چالش‌ها و مشکلات خود را در بخش‌های مختلف مطرح کردند.
ایلناایلنا3 هفته قبل
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری از باز‌تعریف و مهندسی مجدد جایگاه و ارزش آموزش در نظام توسعه و تحول گردشگری کشور و در نهایت تغییر در رویکرد این حوزه خبر داد. به گزارش ایلنا، زاهد شفیعی با اشاره به موضوع پایش کیفی و اولویت‌بندی راهبرد‌های دفتر آموزش و مطالعات گردشگری گفت: اهمیت نقش آموزش در صنعت گردشگری و نیز بررسی وضعیت موجود متناسب با چشم‌انداز پیش رو، زمینه تغییر و اولویت‌بندی راهبردهای این حوزه را سبب شده است. وی با بیان اینکه پایش کیفی و طراحی شاخص‌ها یکی از اولویت‌های مذکور به شمار می‌آید؛ افزود: ایجاد نظام نظارت و رتبه‌بندی موسسات و مراکزآموزشی و نیز بازنگری دوره و محتوای آموزشی یکی از اهم اقدامات پیش‌رو در راستای توجه به پایش کیفی این حوزه به شمار می‌آید. مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اینکه در رویکرد جدید پیش رو در حوزه آموزش، همگانی و عمومی‌سازی این حوزه در دستور قرار دارد؛ تصریح کرد: این امر بدان معناست که آموزش باید مشمول تمامی اجزای زنجیره ارزش و ذی‌نفعان گردشگری شود. وی در تشریح اجزای این زنجیره گفت: آموزش به گردشگران با انتقال شاخصه‌های: «فرهنگ گردشگری و سبک زندگی»، «گردشگری به عنوان یک مصرف عمومی نه کالای خاص» و نیز آموزش ذینفعان بخش خدمات گردشگری شامل رانندگان وسایط و ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی، اتوبوس‌های بین‌راهی، مراکز بین‌راهی و غیره بخشی از این رویکرد است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زاهدان درباره وضعیت صنعت گردشگری در استان گفت: ارتقاء صنعت گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های ناب سیستان و بلوچستان در حوزه صنعت گردشگری نیازمند مدیریت بهینه و صحیح است. علیم یارمحمدی با بیان این که تلاش‌های مدیران در صنعت گردشگری در استان افزایش یافته تصریح کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تلاش‌های بی‌نظیری در حوزه صنعت گردشگری انجام داده، اما این تلاش‌ها به نحو مطلوب نتوانسته است، صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان را می‌تواند به نقطه مناسب توسعه محور برساند. وی افزود: برای ترغیب بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید دولت آستین‌ها را بالا بزند تا بتوانیم شاهد ترغیب بخش خصوصی در صنعت گردشگری باشیم، این درحالی است که به سادگی می‌توان با سرمایه‌گذاری در صنایع دستی و سواحل بکر دریایی عمان بسیاری از دغدغه‌های اقتصادی و بودجه‌ای کشور را برطرف کرد اما تحقق این امر نیازمند اراده جدی است. یارمحمدی ادامه داد: چابهار به عنوان یک بندر اقیانوسی شناخته شده در منطقه و بین‌الملل است و ظرفیت‌های بسیاری از نظر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی دارد، در حالی که این بندر می‌تواند با بسیاری از مردم کشورها از مسیر آبی ارتباط برقرار کند که امر به توسعه صنعت گردشگری در استان و در نتیجه رشد اشتغالزایی منجر می‌شود. نماینده مردم زاهدان با بیان این که ارتقا صنعت گردشگری نیازمند مدیریت کارآمد است، اظهار کرد: ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان بی‌نظیر است و باید در این رابطه برنامه‌های مدون تدوین شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زاهدان درباره وضعیت صنعت گردشگری در استان گفت: ارتقاء صنعت گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های ناب سیستان و بلوچستان در حوزه صنعت گردشگری نیازمند مدیریت بهینه و صحیح است. به گزارش ایسنا، علیم یارمحمدی با بیان این که تلاش‌های مدیران در صنعت گردشگری در استان افزایش یافته تصریح کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تلاش‌های بی‌نظیری در حوزه صنعت گردشگری انجام داده، اما این تلاش‌ها به نحو مطلوب نتوانسته است، صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان را می‌تواند به نقطه مناسب توسعه محور برساند. وی افزود: برای ترغیب بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید دولت آستین‌ها را بالا بزند تا بتوانیم شاهد ترغیب بخش خصوصی در صنعت گردشگری باشیم، این درحالی است که به سادگی می‌توان با سرمایه‌گذاری در صنایع دستی و سواحل بکر دریایی عمان بسیاری از دغدغه‌های اقتصادی و بودجه‌ای کشور را برطرف کرد اما تحقق این امر نیازمند اراده جدی است. یارمحمدی ادامه داد: چابهار به عنوان یک بندر اقیانوسی شناخته شده در منطقه و بین‌الملل است و ظرفیت‌های بسیاری از نظر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی دارد، در حالی که این بندر می‌تواند با بسیاری از مردم کشورها از مسیر آبی ارتباط برقرار کند که امر به توسعه صنعت گردشگری در استان و در نتیجه رشد اشتغالزایی منجر می‌شود. نماینده مردم زاهدان با بیان این که ارتقا صنعت گردشگری نیازمند مدیریت کارآمد است، اظهار کرد: ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان بی‌نظیر است و باید در این رابطه برنامه‌های مدون تدوین شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های گردشگری راهکاری اساسی برای دور زدن حلقه تحریم‌ها است، عنوان کرد: کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریست تلقی می‌شود. توسعه راهنمایی گردشگری بین المللی راهکار اساسی برای جذب گسترده توریست خارجینماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه راهنمایی گردشگری بین الملی راهکار اساسی برای جذب توریست خارجی به کشور تلقی می‌شود تصریح کرد: برخی ازآثار تاریخی در حوزه گردشگری در کشورغریب هستند. توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد وتحول در زیر ساخت هاوی ادامه داد: توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد تحول در زیر ساخت‌ها گردشگری از جمله مراکز اقامتی، آنلاین بودن نقشه گردشگری است تا بتوان به سرعت صنعت گردشگری را به سمت توسعه اقتصادی حرکت داد. سلیمی افزود: صادرات صنایع دستی و در نهایت ارزآوری برای کشور مان از دل صنعت گردشگری ایجاد می‌شود بنابراین برای کاهش فشارهای اقتصادی به کشور می‌بایست به طریق کاربردی توسعه صنعت گردشگری مدنظر قرار بگیرد. کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریستسخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان اینکه ظرفیت‌های گردشگری راهکاری اساسی برای دور زدن حلقه تحریم‌ها است یادآورشد: کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریست تلقی می‌شود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
سایت تکثیر گورخر ایرانی منطقه پنج‌انگشتی در محدوده‌ای به مساحت ۱۶۰ هکتار که در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان در مسیر جاده ابرکوه - مروست قرار دارد. محمد کاظمی نسب اظهار کرد: در این منطقه حفاظت‌شده، تعدادی گورخر ایرانی از طرف اداره حفاظت از محیط ‌زیست شهرستان نگهداری می‌شوند. وی یادآور شد: در حوزه گردشگری ابرکوه شاخصه‌های ممتازی در عرصه‌های تاریخی، طبیعی و خانه‌های بوم گردی وجود دارد. فرماندار ابرکوه اظهار کرد: این شهرستان علاوه بر کشاورزی، دامپروری و صنعت در حوزه گردشگری (آثار تاریخی، طبیعی) از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالای گردشگری برخوردار است. کرباسی ادامه داد: کوه پنج ‌انگشتی ابرکوه از نظر طبیعی دارای فسیل‌ها و سنگواره‌هایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
اصغر سلیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت صنعت گردشگری در کشور، گفت: عدم استفاده از ظرفیتهای ناب گردشگری جمهوری اسلامی ایران موجب شده است که نتوان از ظرفیتهای اقتصادی و فرهنگی این صنعت مولد بهره برد‌ تا بتوان شرایط اقتصادی کشور را به نوعی ساماندهی کرد. سلیمی افزود: برای توسعه اقتصادی گردشگری الزامی است که آثارباستانی کشور با برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی توسط راهنمایی گردشگری برای توریست‌های داخلی و خارجی تشریح شود تا گردشگران با توجه به ظرفیتهای گردشگری، ایران را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند. توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد وتحول در زیر ساخت هاوی ادامه داد: توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد تحول در زیر ساخت‌ها گردشگری از جمله مراکز اقامتی، آنلاین بودن نقشه گردشگری است تا بتوان به سرعت صنعت گردشگری را به سمت توسعه اقتصادی حرکت داد. سلیمی افزود: صادرات صنایع دستی و در نهایت ارزآوری برای کشور مان از دل صنعت گردشگری ایجاد می‌شود بنابراین برای کاهش فشارهای اقتصادی به کشور می‌بایست به طریق کاربردی توسعه صنعت گردشگری مدنظر قرار بگیرد. کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریستسخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان اینکه ظرفیتهای گردشگری راهکاری اساسی برای دور زدن حلقه تحریم‌ها است یادآورشد: کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریست تلقی می‌شود. /پایان پیام
فارسفارس1 ماه قبل
‎به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حسین اربابی ظهر امروز در همایش توسعه گردشگری و توریسم کشور با تاکید بر اثر بخشی حضور بخش خصوصی در حوزه گردشگری کشور اظهار داشت: در این حوزه از سوی بخش خصوصی دوهزار طرح و با سرمایه گذاری ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی وجود دارد که موجب شده صنعت گردشگری فعال‌ترین صنعت کشور باشد. ‎وی با ابراز خرسندی از حضور فعال بخش‌های خصوصی در صنعت گردشگری گفت: صنعت گردشگری کشور با مدیریت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شاهد کمترین رکود ممکن در کشور بوده است و آمارهای مکانیزه و به روز نشانگر رونق این صنعت است. ‎معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: ۹۵ درصد صنعت گردشگری کشور فعال است و تنها ۵ درصد سرمایه‌گذاری‌ها متوقف شده و به رکود رسیده است. ‎وی از تخصیص سه‌هزار میلیارد تومان وام روستایی در حوزه گردشگری خبر داد و گفت: این وام‌ها برای مناطق کمتر برخوردار سود ۴ تا ۶ درصدی دارد و در مناطق مرزی تسهیلات بدون سود به متقاضیان پرداخت خواهد شد. ‎اربابی افزود: تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و سایر افراد علاقه مند نیز برای ورود به حوزه گردشگری و دریافت تسهیلات کم بهره از طریق ۱۱ بانک عامل ارائه تسهیلات اقدام کنند و بانک‌ها مکلفند ظرف ۴۵ روز تکلیف سرمایه گذار را معین کنند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
در زمان حاضر توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند بازنگری زیرساخت‌های اقتصادی و ارایه خدمات مطلوب مطابق با استانداردهای بین المللی از مبدا تا مقصد است. وی با اشاره به ظرفیت هایی که در حوزه گردشگری برای هر کشور و منطقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت‌های حوزه گردشگری اما مدیریت کلان کشور در توزیع بودجه به این حوزه کمترین توجه را دارد و اعتبارات حوزه گردشگری در مقایسه با دیگر حوزه‌ها در رتبه‌های آخر قرار دارد. **حلقه گردشگری اصفهان تکمیل نیسترئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان گفت: حلقه گردشگری اصفهان با بی توجهی هایی که به ظرفیت‌های اطراف شهر و شهرستان‌های مجاور شده است، تکمیل نیست. ** برخی قوانین مربوط باید اصلاح شودمعاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: برای توسعه صنعت گردشگری نیازمند اصلاح ارتباط بین المللی و تجدید نظر در قوانین کشور است. وی گفت: برای فعالیت در استان اصفهان باید رفتارهای سلیقه‌ای کنار گذاشته شود و شرایط برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تسهیل و شعار توسعه گردشگری در استان با تسهیل شرایط از شعار به عمل برسد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اشاره به ظرفیت صنعت گردشگری در ایجاد شغل گفت: علی رغم وجود مشکلات و تحریم‌های که آمریکا اعمال کرده نه تنها مانع رشد این صنعت نشد بلکه آمارها نشان می‌دهد در حوزه گردشگری خوب عمل کرده‌ایم. وی افزود: اقتصاد ایران نیاز دارد در کنار درآمدهای نفتی، غیر نفتی و مالیات‌ها، درآمد دیگری مانند صنعت گردشگری داشته باشند. معاون رئیس جمهور از علاقه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ایران خبر داد و افزود: این نشانه رشد در صنعت گردشگری ایران است. به گفته مونسان هم اکنون میزان سرمایه گذاری در بخش گردشگری ایران ۱۲ میلیارد بوده است و ۲ هزار پروژه در حال اجرا است. وازدهمین نمایشگاه گردشگری ایران روز سه‌شنبه با حضور ۱۲ کشور از جمله ایتالیا، ترکیه، مالزی، آلمان، سنگاپور، تایلند، اندونزی، هند، کامبوج، افغانستان و پاکستان افتتاح شد.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
امیر خجسته در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت توسعه صنعت گردشگری در همدان، گفت: صنعت گردشگری همدان از مظلومیت خارج شده است و هم اکنون به عنوان پایتخت گردشگری آسیا شناخته می‌شود و از همین رو می‌بایست خیزش توسعه گردشگری در همدان با حمایت‌های ویژه وکاربردی توسعه مند‌تر شود. زیرساخت‌های هوایی و زمینی همدان برای حضور گردشگران خارجی و داخلی مهیا استنماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حدود ۱۵ هتل در همدان در حال ساخت یا اتمام پروژه هستند که این امر نشان می‌دهد، زیرساختهای گردشگری همدان متحول شده است تصریح کرد: زیر ساختهای هوایی وزمینی برای حضور توریست‌های داخلی و خارجی در همدان مهیا شده است. خجسته افزود: بسترهای توسعه اشتغال وجذب توریست در صنعت گردشگری همدان به نحو شایانی مهیا است بنابراین همدان باید بیش از گذشته در صنعت گردشگری مورد حمایت قرار بگیرد. علمی شدن سیر توسعه گردشگری در پایتخت گردشگری آسیا با حضور فارغ التحصیلان گردشگریوی ادامه داد: علمی شدن سیر توسعه گردشگری در همدان پایتخت گردشگری آسیا با حضور فارغ التحصیلان گردشگری به سادگی رقم می‌خورد. همدان درآنتن گردشگری بین المللی قرار گرفته استعضو هیئت رییسه کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه با برگزاری اجلاس جهانی گردشگری، همدان در آنتن بین المللی گردشگری قرارگرفته است یادآورشد: همدان با بیش از ۱۸۰۰ اثار باستانی و تاریخی، جایگاه منحصر به فردی در حوزه گردشگری دارد. /پایان پیام
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمد صادق معتمدیان، در جریان بازدید از غرفه‌های استان خراسان جنوبی در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران اظهارکرد: حضور استان خراسان جنوبی در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران در راستای معرفی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های استان در حوزه گردشگری مطلوب و مناسب است. مقام عالی دولت در خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به آثار تاریخی که در استان وجود دارد به طور حتم گردشگری و صنایع دستی یکی از اهداف مهم توسعه در استان خراسان جنوبی خواهد بود. استاندار خراسان جنوبی، اقدامات انجام شده در خصوص گردشگری و صنایع دستی استان را مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: باید برای جذب بودجه‌های استانی و ملی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تلاش بیشتری صورت گیرد. معتمدیان، اظهار داشت: توسعه گردشگری استان نیازمند زیرساخت‌های لازم، معرفی جاذبه‌ها و ارائه آموزش‌های لازم به متولیان امر می‌باشد که باید در این زمینه‌ها نیز اقدامات و برنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد. وی با تاکید بر اینکه باید بسته فرهنگی صنعت گردشگری استان تدوین شود، گفت: بحث توجه به چارچوب‌های، ارزش‌ها و ملاحظات در استان بسیار مهم است و باید در این راستا بسته فرهنگی تدوین و اجرایی شود.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
عابدی اظهار کرد: بیماران زیادی از عمان و کشور‌های حاشیه خلیج فارس به صورت مرتب برای درمان به شیراز سفر می‌کنند، همچنین بسیاری از بیماران در حاشیه دریا خزر و کشور‌های همسایه شمالی به بیمارستان‌های مرزی مراجعه و روند درمانیشان را پیگیری می‌کنند. به جرئت می‌توانیم بگوییم تبریز، اصفهان، شیراز، تبریز، تهران و مشهد بالاترین مراجعه بیماران را در سطح منطقه دارند. توریست سلامت ساز‌و‌کار و متولی مشخصی ندارندسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: به دلیل نداشتن متولی و سازوکار مشخصی در حوزه توریست سلامت و درمانی شاهد فعالیت‌های پراکنده و جزیره‌ای هستیم. متاسفانه هنوز هیچ تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان گردشگری و وزارت بهداشت برای ساماندهی و توریست درمانی و گردشگر سلامت امضاء نشده است. امیدواریم بین معاونت ریاست جمهوری، رئیس سازمان گردشگر ی و وزارت بهداشت و درمان تفاهم نامه‌ای اجرا و شرایط صدور مجوز‌ها تسهیل شود تا شاهد افزیش ظرفیت این حوزه باشیم.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مجیدی عصر دوشنبه در بازدید از نمایشگاه هنر طعم‌های خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی بیرجند به همت فعالان این بخش راه اندازی شده که یکی از بخش‌های مورد توجه در این کمیسیون حوزه گردشگری غذا است. وی بیان کرد: اگر قرار است سنت و آداب‌های خوب جاذبه گردشگری منطقه باشد باید الزامات کار رعایت شود و این موضوع در جلسات مختلف پیگیری شده است. روزهای خوشی در انتظار حوزه گردشگری استان استمجیدی، گردشگری غذا را یکی از جاذبه‌های گردشگری استان عنوان کرد و گفت: برنامه هایی از قبیل نمایشگاه هنر طعم‌ها به همراه معرفی سایر آداب و رسوم استان را می‌توان برای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برگزار کرد. وی تأکید کرد: مسئولان نیز باید زیرساخت‌های لازم از جهت سخت افزاری، فکری و فرهنگی فراهم کنند چراکه حوزه گردشگری استان روزهای خوشی در انتظار خواهد داشت. وی اضافه کرد: خراسان جنوبی ظرفیت بسیار بالایی در بخش گردشگری از جمله گردشگری غذا دارد که همت فعالان این حوزه را می‌طلبد.
ایرناایرنا21 ساعت قبل
به اعتقاد زمین شناسان به ندرت دیده می‌شود و فقط در تعداد اندکی از غارهای جهان مانند غار مولیس فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا مجموعه‌ای زیبا نظیر آنچه در غار علیصدر وجود دارد به چشم می‌خورد. ** غار علیصدر پربازدیدترین جاذبه همدانمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان آرامگاه بوعلی، تپه باستانی هگمتانه، آرامگاه باباطاهر و لالجین شهر جهانی سفال و آبشار و کتیبه‌های گنجنامه را از مکان‌های پربازدید عنوان می‌کند اما غار علیصدر هرسال گردشگران بیشتری را جذب کرده و در رده نخست جاذبه‌های این دیار قرار دارد. امسال ۷۰۰ هزارنفر از این جاذبه طبیعی دیدن کرده و غارنوردی بی نظیری را تجربه کرده‌اند که نشان از خارق العاده بودن این مخلوق اعجاب انگیز است. ** محبوبیت در گرو تبلیغ به هنگاماین محبوبیت را غارعلیصدر مدیون تبلیغات گسترده و کارشناسی است که معاون گردشگری شرکت سیاحتی علیصدر آن را از ملزومات توسعه و رونق صنعت گردشگری در دنیای ارتباطات شتابنده امروز می‌داند که باید به روز و به هنگام باشد. جولان خودروهای پلاک تهران آنهم تعطیلات آخر هفته در کوچه و خیابانهای همدان نویدبخش رخدادهای خوبی است و ملکی ابراز امیدواری می‌کند که سهم قابل قبولی از مسافران نوروزی داشته باشد تا علیصدرهمچنان یار غار گردشگری همدان بماند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
حسین قراباغی روز پنجشنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا اظهار داشت: با زیرساخت‌های گردشگری که در سال‌های اخیر ایجاد شده باید کهن شهر همدان را به عنوان مقصد جدید گردشگری در کشور معرفی کنیم و از این ظرفیت، بیشترین بهره برداری را در جهت تولید ثروت داشته باشیم. این عضو شورای شهر همدان بیان کرد: تلاش داریم تا با بازدیدهای محیطی مجموعه‌های فعال گردشگری در خصوص رفع موانع اقدام و عملکرد مناسب و قابل دفاعی را به یادگار گذاشته و در این زمینه از همه دست اندرکاران حوزه‌های سرمایه گذاری و گردشگری انتظار همدلی، همراهی و مساعدت داریم. رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان رویکرد جدید این کمیسیون را عملگرایی برشمرد و گفت: کمیسیون نسبت به تشکیل دو کمیته تخصصی اقتصادی و سرمایه گذاری و کمیته گردشگری با حضور اساتید مجرب و فعالان تاثیرگذار در این حوزه‌ها اقدام کرده است. قراباغی افزود: اعتقاد اعضای کمیسیون، شناسایی و رفع مشکلات بخش سرمایه گذاری و اهتمام ویژه در تقویت صنعت گردشگری در حوزه فعالیت مدیریت شهری است. رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان تاکید کرد: در شرایط خاص اقتصادی حاکم بر کشور، اراده اعضای کمیسیون رفع موانع پیش روی سرمایه گذاران در حوزه مدیریت شهری بوده و در راستای توسعه و پیشرفت شهر تمام توان و تلاش خود را معطوف این مهم خواهد کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: گردشگری‌های بسیاری داریم که گردشگری مذهبی یکی از کهن‌ترین آن‌هاست؛ زیرا در گذشته نیز افراد با توجه به هر مذهبی که در دنیا داشته‌اند بیشتر به مکان‌های مذهبی سفر می‌کردند. به گزارش ایسنا، ابوالفضل مکرمی‌فر در نشست بررسی ظرفیت‌های استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری حلال که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، گفت: به گردشگری مذهبی کمتر توجه کرده‌ایم؛ در صورتی که این نوع گردشگری در میراث ملموس و ناملموس ظرفیت‌های بسیاری دارد. ما در کشور با شکوه‌ترین مسجد‌ها را داریم که کمتر به این موارد توجه کرده‌ایم با وجود آن‌که ظرفیت گردشگری دینی ظرفیت بزرگی است. مکرمی‌فر اشاره کرد: در سال ۹۵ آمار گرشگران پنج میلیون بوده که در حال حاضر به ۶ میلیون افزایش پیدا کرده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در مجموع چون داشته‌هایمان زیاد بوده است، به ظرفیت‌هایمان کم توجه کرده‌ایم با وجود آن‌که در کشورهای دیگر مانند دبی، جاذبه‌ها را ایجاد می‌کنند.
ایرناایرنا1 هفته قبل
ابوالفضل مکرمی فر در 'همایش فقه گردشگری با موضوع بررسی ظرفیتهای استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری حلال' روز چهارشنبه در مشهد گفت: قبل از این که افراد برای گردشگری تاریخ، فرهنگ و طبیعت به سفر بپردازند گردشگری دینی وجود داشته است. وی ادامه داد: گردشگری دینی نه تنها در آسیا بلکه در اروپا نیز رواج داشته و هنوز هم پر رونق‌ترین نوع گردشگری است. مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: شهر مشهد نیز سال گذشته پذیرای ۳۱٫۵ میلیون نفر گردشگر داخلی و سه میلیون نفر گردشگر خارجی بوده است. دبیر علمی همایش فقه گردشگری نیز دراین مراسم گفت: با وجود قدمت و رونق گردشگری مذهبی و حلال، اتحادیه و تشکلی بین المللی برای گردشگری مذهبی و حلال اسلامی وجود ندارد. دبیرعلمی همایش بین المللی فقه گردشگری گفت: هر گردشگر سفیر فرهنگی کشور مقصد برای کشور مبدا است و گردشگری که به کشور ما می‌آید فرهنگ ما را به کشور خود معرفی خواهد کرد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
افزایش حضور گردشگران در قزوین تمایل بیشتر سرمایه گذاران را به بخش گردشگری استان معطوف کرده و به توسعه زیرساخت‌های این بخش در نهایت به توسعه اشتغال و اقتصاد قزوین منجر خواهد شد. **اشتغالزایی و رونق اقتصادی پیامد توسعه گردشگریمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این خصوص گفت: رونق و تحول در حوزه گردشگری منافع و مزایای زیادی را برای استان به دنبال دارد و یکی از مصادیق بارز رونق گردشگری، افزایش اشتغال این حوزه در سطح روستاهای کشور و استان است. علی فرخزاد با اشاره به فرصت تعطیلات نوروزی برای ارتقای صنعت گردشگری قزوین، افزود: باید دستگاه‌های اجرایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری هماهنگی‌های بهتر و بیشتری در این زمینه داشته باشند و با فعالسازی تمامی کمیته‌های تخصصی گردشگری در استان و شهرستان‌ها برای ارتقای صنعت گردشگری استان تلاش کنند. **قزوین باید به یکی از مقاصد اصلی گردشگران کشور تبدیل شودسرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا از نوروز به عنوان فرصتی بی بدیل برای صنعت گردشگری استان یاد کرد و گفت: با توجه به نزدیکی تهران به قزوین، فرصت بسیار خوبی برای استان قزوین فراهم شده تا برای توسعه صنعت گردشگری و توریستی در استان اقدام شود. علیرضا خزائلی با پیش بینی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بازدید از جاذبه‌های گردشگری قزوین در نوروز ۹۸، افزود: تمهیدات لازم برای استقبال مناسب از میهمانان و مسافران نوروزی در قزوین انجام شده است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
در زمان حاضر توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند بازنگری زیرساخت‌های اقتصادی و ارایه خدمات مطلوب مطابق با استانداردهای بین المللی از مبدا تا مقصد است. وی با اشاره به ظرفیت هایی که در حوزه گردشگری برای هر کشور و منطقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت‌های حوزه گردشگری اما مدیریت کلان کشور در توزیع بودجه به این حوزه کمترین توجه را دارد و اعتبارات حوزه گردشگری در مقایسه با دیگر حوزه‌ها در رتبه‌های آخر قرار دارد. زاهدی اضافه کرد: اگر مسئولان اصفهان گردشگری را محور توسعه قرار داده‌اند باید برای جاری بودن همیشگی زاینده رود برنامه ریزی و اقدام جدی انجام دهند. **حلقه گردشگری اصفهان تکمیل نیسترئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان گفت: حلقه گردشگری اصفهان با بی توجهی هایی که به ظرفیت‌های اطراف شهر و شهرستان‌های مجاور شده است، تکمیل نیست. ** برخی قوانین مربوط باید اصلاح شودمعاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: برای توسعه صنعت گردشگری نیازمند اصلاح ارتباط بین المللی و تجدید نظر در قوانین کشور است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
افزایش حضور گردشگران در قزوین تمایل بیشتر سرمایه گذاران را به بخش گردشگری استان معطوف کرده و به توسعه زیرساخت‌های این بخش در نهایت به توسعه اشتغال و اقتصاد قزوین منجر خواهد شد. **اشتغالزایی و رونق اقتصادی پیامد توسعه گردشگریمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این خصوص گفت: رونق و تحول در حوزه گردشگری منافع و مزایای زیادی را برای استان به دنبال دارد و یکی از مصادیق بارز رونق گردشگری، افزایش اشتغال این حوزه در سطح روستاهای کشور و استان است. علی فرخزاد با اشاره به فرصت تعطیلات نوروزی برای ارتقای صنعت گردشگری قزوین، افزود: باید دستگاه‌های اجرایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری هماهنگی‌های بهتر و بیشتری در این زمینه داشته باشند و با فعالسازی تمامی کمیته‌های تخصصی گردشگری در استان و شهرستان‌ها برای ارتقای صنعت گردشگری استان تلاش کنند. **قزوین باید به یکی از مقاصد اصلی گردشگران کشور تبدیل شودسرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا از نوروز به عنوان فرصتی بی بدیل برای صنعت گردشگری استان یاد کرد و گفت: با توجه به نزدیکی تهران به قزوین، فرصت بسیار خوبی برای استان قزوین فراهم شده تا برای توسعه صنعت گردشگری و توریستی در استان اقدام شود. علیرضا خزائلی با پیش بینی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بازدید از جاذبه‌های گردشگری قزوین در نوروز ۹۸، افزود: تمهیدات لازم برای استقبال مناسب از میهمانان و مسافران نوروزی در قزوین انجام شده است.
ایلناایلنا4 هفته قبل
به گزارش ایلنا، سعید هاشم زاده، رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت درخصوص اقدامات وزارت بهداشت در حوزه گردشگری سلامت، اظهار کرد: یکی از مهمترین استراتژی‌ها در حوزه گردشگری سلامت، آموزش فعالان در حوزه گردشگری سلامت اعم از شرکت‌ها، بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی است که این موضوع در وزارت بهداشت با رویکرد آکادمیک و صنعتی در حال پیگیری است. رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه گردشگری سلامت در دنیا به عنوان یک صنعت پردرآمد شناخته شده است، گفت: برای ارتقای جایگاه ایران در حوزه گردشگری سلامت باید دیدگاه‌ مان به این حوزه را صنعتی کنیم و مراکز درمانی و شرکت‌‌های تسهیل ‌گر با تمام توان و ظرفیت‌‌های خود پای کار بیایند. ضرورت توسعه فضای مجازی در حوزه گردشگری سلامتهاشم‌ زاده با بیان اینکه توسعه فضای مجازی، یکی دیگر از استراتژی‌های کلان در حوزه گردشگری سلامت است، تصریح کرد: استفاده از نرم افزارها، سایت‌های بیمارستانی و رسانه‌های جمعی برای جذب و بازاریابی در توسعه گردشگری سلامت کشور ضروری است. رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تا زمانی که شرکت‌‌ها و ارائه ‌کنندگان خدمات گردشگری سلامت در مدار قانون حرکت کند، از حمایت‌های کامل وزارت بهداشت برخوردار خواهد شد. رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت تاکید کرد: چنانچه زنجیره گردشگری سلامت در کشور کامل شود، می‌توانیم در منطقه به رتبه اول دست پیدا کنیم، اما در حال حاضر در منطقه غرب آسیا یکی از سه کشور پیشرو در این زمینه هستیم.

به انتهای لیست رسیدید

گردشگری

گردشگری یا توریسم (به انگلیسی: tourism) به‌طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به کسی که گردشگری می‌کند گردشگر یا توریست (tourist) گفته می‌شود. واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردن نمودند. از زمانی که مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی‌تر شد، این امر ممکن شد. اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند. در این صفحه مهم‌ترین اخبار گردشگری ایران و جهان را می‌خوانید. ویکی‌پدیا