آخرین و مهم‌ترین اخبار گردشگری
گردشگری

اخبار «گردشگری»

صنعت گردشگری در ایران

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ماه قبل
خبرگزاری میزان- این موشن گرافیک به بررسی مفهوم گردشگری و ارائه آمار و اطلاعات در این حوزه در سه زیر شاخه گردشگری داخلی، ورودی و خروجی‌های کشور پرداخته است.
مهرمهر3 هفته قبل
کاهش ارزش پول ملی، بهترین فرصت را برای جذب گردشگران خارجی فراهم می‌کند زیرا سفر به ایران برای گردشگران ورودی ارزان شده است و حضور این گردشگران منجر به جذب ارز و کاهش مشکل اقتصادی کشور می‌شود. در این زمینه نیاز است تا از تجارب موفق سایر کشورها در گردشگری استفاده کرد که مورد تأکید صریح مقام معظم رهبری نیز هست مثلا تجربه موفق برگزاری گردشگری رمضان در کشورهای ترکیه و مالزی و حتی کشورهای غیر اسلامی نظیر اسپانیا، گردشگری جنگ در روسیه، گردشگری سلامت در هندوستان و… که لزوم سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری را دوچندان جلوه می‌دهد. حرکت جهادی و مدیریت جهادی در حوزه گردشگری و زیارت، حلقه مفقوده‌ای است که کمتر به آن توجه می‌شود و در این زمینه باید به تعلل مسئولین دستگاه‌های مسئول تذکر جدی داد که در میدان کار گردشگری تلاش مضاعف کنند و به مسائل اختلاف افکن نپردازند، داشته‌های موجود گردشگری کشور را شناسایی و در توسعه این امکانات مصمم باشند. دست اندرکاران گردشگری باید برای رونق تولید در صنعت ملی گردشگری تدابیر ویژه داشته باشند و به کنترل تراز منفی گردشگری کشور بپردازند تا تعداد گردشگران ورودی از گردشگران خروجی بیشتر و درآمد ملی افزایش یابد. مسئولین با نظارت صحیح از سوءاستفاده‌های دلالان در حوزه گردشگری و زیارت جلوگیری کنند و در پایان کلام نیز مراکز آموزشی حوزه گردشگری با هدایت متولیان گردشگری، اقدام به تربیت جوانان انقلابی در این عرصه کنند تا به آینده گردشگری نظام جمهوری اسلامی ایران کمک کرده باشند.

چرخ صنعت گردشگری با روستاها می‌چرخد

3+
فارسفارس4 ماه قبل
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند عصر امروز شنبه در سی و نهمین کارگروه اشتغال که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: تعیین مناطق نمونه گردشگری در استان یکی از کارهای بسیار خوب در حوزه گردشگری است. وی افزود: اگر بتوانیم منطقه نمونه گردشگری را با یک سطح مشخص کنیم یعنی در اصل محدوده‌ای را برای گردشگری در استان معین کرده‌ایم. استاندار کرمانشاه با تاکید بر مشخص کردن سطح بندی مناطق گردشگری در استان، گفت: باید به این منظور از یک مشاور استفاده کنیم تا برای سال ۹۸ بتوانیم این سطح بندی را آماده و طرح امکان سنجی مشخص شود. وی تصریح کرد: سعی می‌کنیم از اعتبارات عمرانی، بودجه‌ای را برای امکان سنجی در نظر بگیریم به شرطی که نقاط نمونه گردشگری تعیین تکلیف شود. استاندار کرمانشاه بیان داشت: بحث گردشگری در استان از ظرفیت بالایی برای اشتغال برخوردار است و باید موانع سر راه سرمایه گذازی را برداریم تا شاهد ایجاد اشتغال پایدار در این حوزه باشیم.
مهرمهر3 هفته قبل
راستاد تصریح کرد: بیست و ششم اسفند سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی از چندین طرح گردشگری دریایی در هرمزگان به ویژه در جزیره قشم و سایت‌های گردشگری جنگل‌های حرا بهره برداری شد. معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین پایانه دریایی کشور، بندر شهید حقانی و سایت‌های گردشگری می‌تواند الگویی برای سایر نقاط دریایی کشور است. راستاد اظهارداشت: امیدوارم همه همکاران و مدیران بنادر کشور برای رونق گردشگری دریایی تلاش کنند؛ زیرا به دلیل تقاضای مردم احتیاج داریم که در همه استان‌ها امکانات گردشگری ساحلی و دریایی بیشتری داشته باشیم. این مقام مسئول اضافه کرد: در تمامی استان‌های ساحلی کشور شناورهای استاندارد باید جایگزین قایق‌های سنتی شود و هرمزگان الگوی مناسبی برای این اقدام مهم است. وی خاطرنشان کرد: از توجه ویژه استاندار هرمزگان به مقوله دریا و بنادر و دریانوردی تشکر می‌کنم، وی در حوزه دریایی و همه حوزه‌های سرمایه‌گذاری بنادر هرمزگان پشتیبانی می‌کند تا بتوانیم سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کنیم.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه مراسم امضای مشترک آیین‌نامه تأسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های تسهیل‌گر ارائه خدمات تشخیصی درمانی به بیماران بین‌المللی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امروز تفاهم‌نامه خوبی با سازمان میراث فرهنگی در راستای ارائه خدمات سلامت‌محور به گردشگران سلامت به امضا رسید. و ما باید تلاش کنیم در خصوص جذب گردشگران خارجی هم‌افزایی بیشتری ب این سازمان داشته باشیموی با اشاره به چگونگی جذب گردشگران سلامت از کشورهای مبدأ در حوزه سازمان میراث فرهنگی، توضیح داد: تدوین بسته‌های ارائه خدمت و همچنین سازوکارهایی برای ارائه خدمات مناسب با کمترین قیمت در حیطه کار وزارت بهداشت است. نمکی تصریح کرد: ارائه خدمات اقامتی و گردشگری برای این بیماران در حوزه کار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و ما باید به نحوی توریست‌ها را مداوا کنیم که احساس کنند بهترین خدمت را دریافت کرده‌ است. وزیر بهداشت افزود: مدیریت پروتکل درمان و ارائه خدمات سلامت در حوزه گردشگری سلامت از جمله اختیارات وزارت بهداشت است و ما باید بتوانیم به گونه‌ای در زمینه درمان بیماران قدم برداریم تا شاهد کمترین عوارض درمانی باشیم. وی با بیان اینکه متولی گردشگری سلامت در وزارت بهداشت، معاونت درمان این وزارتخانه است، گفت: ایجاد معاونت گردشگری در وزارت بهداشت کاری بیهوده است به دلیل اینکه سازمانی به نام میراث فرهنگی در کشور وجود دارد که ما امیدواریم بتوانیم در زمینه مدیریت توریسم سلامت کارها را با یکدیگر پیش ببریم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته با هدف معرفی ظرفیت‌های صنعت گردشگری ایران و بررسی زمینه‌های رشد و توسعه این صنعت ارز آور با حضور سازمان‌ها، شرکت‌ها و نهادهای داخلی و خارجی فعال در حوزه گردشگری برگزار می‌شود و گروه مالی گردشگری به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری کشور و بانک گردشگری به عنوان بانک تخصصی در این نمایشگاه حضوری فعال خواهند داشت. گفتنی است دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته از تاریخ ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه جاری در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار خواهد شد و غرفه بانک گردشگری در سالن ۳۵ پذیرای علاقه مندان خواهد بود.
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
محمد صادق جوریابی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت صنعت گردشگری در استان گیلان، گفت: ظرفیت بکر، گردشگری در استان گیلان در شرایطی به روی زمین مانده است که می‌توان تنها با برنامه ریزی و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، بسیاری از فرصت‌های اشتغال را در این زمینه فعال کرد. صنعت گردشگری فاقد راهبرد مشخص استنماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقشه راهبردی در حوزه صنعت گردشگری به ویژه در گیلان ترسیم نشده است تصریح کرد: ایجاد بسترهای اشتغال و توسعه درآمد‌های ارزی با نگاه درآمدزا به صنعت گردشگری امکان پذیر است. وی ادامه داد: صنعت گردشگری پشتوانه قابل اتکایی در حوزه خلق فرصت‌های شغلی است اما متاسفانه نگاه فراگیر و برنامه ریزی بلندمدت برای ایجاد یک نقشه راه مطمئن برای رسیدن به یک نتیجه مناسب در حوزه گردشگری بویژه در استان گیلان وجودندارد. برنامه ریزی در حوزه گردشگری شعاری استحسنی جوریابی افزود: برنامه ریزی در حوزه گردشگری تنها در حد شعار خلاصه می‌شود و این در حالی است که صنعت گردشگری فاقد نقشه راه مناسب و کاربردی است. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، خود را در زمینه توسعه گردشگری به خواب زده استعضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان اینکه سازمان میراث و فرهنگی خود را به خواب زده است و این امر مانع توسعه گردشگری گیلان است، گفت: برنامه مدون در حوزه تولید فرصتهای اشتغال در حوزه گردشگری وجود ندارد. /پایان پیام
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، پرویز افشار روز چهارشنبه در نشست خبری چهارهمین همایش گردشگری سلامت کشورهای اسلامی افزود: گردشگری سلامت ثروت آفرین و کارآفرین است و این مساله، ایران هراسی و سیاسی کاری علیه ایران را خنثی می‌کند. افشار ادامه داد: در دادگاه لاهه نیز بیان شده است که آمریکا اجازه ندارد موانعی را برای امنیت غذایی و سلامت ایجاد کند؛ از این رو باید صنعت گردشگری سلامت را ارتقا داد. رئیس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی اضافه کرد: قابلیت‌های پزشکی موجود در کشور را باید همچون تبحر جراحان ایرانی با صدای بلند به گوش جهانیان برسانیم. به گفته افشار، گردشگری سلامت، بخش مهمی در گردشگری محسوب می‌شود و افراد بسیاری برای درمان به کشورمان می‌آیند و درآمد حاصل از این صنعت برای ما سودآوری دارد. چهارمین همایش بین‌المللی سلامت کشورهای اسلامی با هدف مشارکت عمومی به ویژه نقش‌آفرینی فعالان گردشگری سلامت جمهوری اسلامی ایران، تعریف روابط تجاری و برندسازی خدمات سلامت کشورهای اسلامی ۱۷ تا ۱۹ مهرماه ۹۸ در تهران برگزار خواهد شد.
ایرناایرنا4 ماه قبل
در این میان استان گلستان با وجود جاذبه‌های توریستی فراوان نتوانسته است جایگاه واقعی خود را از لحاظ جذب گردشگر در بین استان‌های کشور پیدا کند. صنعت گردشگری گلستان با توجه به جاذبه‌های گردشگری زیاد، با موانع زیادی مواجه است که می‌تواند به نبود برنامه ریزی منسجم و مدون در زمینه توسعه صنعت گردشگری، نگرش تفننی و تفریحی مردم و مسوولان استان نسبت به این موضوع، عدم معرفی مناسب جاذبه‌های گردشگری استان، محدود بودن امکانات رفاهی و اقامتی، بخشی نگر بودن، عدم برنامه جامع گردشگری و گذرگاهی بودن استان اشاره کرد. اینک گردشگری گلستان با داشتن قابلیت‌های بسیار از نبود سرمایه‌های مطمئن با قابلیت اجرای طرح‌های بزرگ و زیربنایی رنج می‌برد. گلستان از آن دسته استان‌ها به شمار می‌آید که پیشینه تاریخی وسیعی را داراست. نکته جالب دیگری که درباره گلستان وحود دارد همجواری آن با دیگر استان‌های داخلی، دریای خزر و کشور ترکمنستان است.
ایلناایلنا2 ماه قبل
نشست اقتصادی ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری و گردشگری سلامت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، مجید زنگوئی (دبیرکل مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی) در حاشیه سفر به کشور آذربایجان و دیدار با مسئولین تشکل‌های گردشگری و گردشگری سلامت این کشور از برنامه‌های گسترده مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی جهت تعمیق مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری سلامت خبر داد. وی تعاملات گسترده مرکز با انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران جهت انجام پروژه‌های مشترک در حوزه‌های گردشگری و گردشگری سلامت را از جمله ساز و کارهای موثر در گسترش تعاملات بین المللی برشمرده و دیدارهای صورت پذیرفته با روسای تشکل‌های شرکت‌های گردشگری و همچنین گردشگری سلامت کشور آذربایجان را گام موثری در تعمیق مناسبات دو کشور ارزیابی نمود. زنگوئی ضمن تشکر از شرکت گردشگری مای تراول آذربایجان جهت انجام هماهنگی‌های اجرایی جهت برگزاری نشست‌های موثر با مجموعه‌های سیاستگذاری حوزه گردشگری و گردشگری سلامت کشور آذربایجان از برگزاری نشست اقتصادی ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری و گردشگری سلامت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ خبر داد.
خانه ملتخانه ملت3 ماه قبل
سید جواد حسینی کیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت صنعت گردشگری کرمانشاه، گفت: صنعت گردشگری کرمانشاه دارای ظرفیت‌های بسیار بالقوه‌ای است اما متاسفانه با توجه به اینکه قدمت آثار تاریخی استانکرمانشاه مثال زدنی است اما تاکنون از ظرفیت این حوزه انتخابیه استفاده مکفی نشده است. عملکرد میراث فرهنگی درقبال صنعت گردشگری کرمانشاه مناسب نیستنماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد سازمان میراث فرهنگی در زمینه صنعت گردشگری کرمانشاه مناسب نیست افزود: انقلاب در حوزه اشتغال با توسعه صنعت گردشگری به سادگی امکان پذیر است اما متاسفانه از ظرفیتهای گردشگری استان کرمانشاه به نحو مطلوب استفاده نشده است. همجواری با عراق فرصتی برای توسعه تبادلات تجاری و رونق گردشگریوی با بیان اینکه صنعت گردشگری کرمانشاه نمادی از آثار تاریخی- بین المللی با قدمت چندین ساله است تصریح کرد: همجواری استان کرمانشاه با عراق نیز می‌تواند نه تنها تبادلات تجاری با عراق را وسعت دهد بلکه می‌تواند شاخص گردشگری استان کرمانشاه را نیز به نحو شایانی افزایش دهد. بازاریابی بین المللی کلید توسعه صنعت گردشگری و رونق بازار صنایع دستینماینده مردم سنقر در مجلس افزود: اقدمات جدی در حوزه روابط بین الملل توسط دستگاه دیپلماسی برای جذب توریست در دستورکار انجام نشده است و این درحالی است که برای جذب توریست می‌بایست بازاریابی بین الملل در حوزه گردشگری به طرز شایانی فعال شود. تولید صنایع دستی همسو با ذائقه جهانی در اولویت قرار بگیرد​نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه انقلاب در حوزه اشتغال کرمانشاه با نگاه ویژه به صنعت گردشگری امکان پذیر است ادامه داد: تولید صنایع دستی همسو با ذائقه جهانی در اولویت قرار بگیرد.
ایرناایرنا2 ماه قبل
علیرضا رزم حسینی چهارشنبه شب در نشست هم اندیشی توسعه گردشگری خراسان رضوی افزود: حوزه گردشگری سومین صنعت پولساز دنیاست و هر گردشگر هشت تا ۱۱ نفر اشتغالزایی در پی دارد. غلامحسین شافعی افزود: گردشگری سلامت با توجه به قابلیت هایی که ایران دارد، می‌تواند نقطه تمرکز صنعت گردشگری در کشور و خراسان رضوی قرار گیرد. وی گفت: از این رو مشهد و خراسان رضوی می‌تواند به عنوان قطب گردشگری سلامت در کشور مطرح باشد. شافعی با بیان اینکه اتاق بازرگانی به عنوان بازوی بخش خصوصی آمادگی همکاری در حوزه گردشگری سلامت را دارد، افزود: تاسیس شرکت‌های مدیریت گردشگری یکی از اقدامات ضروری در راستای ساماندهی گردشگری سلامت است. در این مراسم هر یک از سرمایه گذاران حوزه صنعت گردشگری خراسان رضوی چالش‌ها و مشکلات خود را در بخش‌های مختلف مطرح کردند.
ایلناایلنا2 ماه قبل
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری از باز‌تعریف و مهندسی مجدد جایگاه و ارزش آموزش در نظام توسعه و تحول گردشگری کشور و در نهایت تغییر در رویکرد این حوزه خبر داد. به گزارش ایلنا، زاهد شفیعی با اشاره به موضوع پایش کیفی و اولویت‌بندی راهبرد‌های دفتر آموزش و مطالعات گردشگری گفت: اهمیت نقش آموزش در صنعت گردشگری و نیز بررسی وضعیت موجود متناسب با چشم‌انداز پیش رو، زمینه تغییر و اولویت‌بندی راهبردهای این حوزه را سبب شده است. وی با بیان اینکه پایش کیفی و طراحی شاخص‌ها یکی از اولویت‌های مذکور به شمار می‌آید؛ افزود: ایجاد نظام نظارت و رتبه‌بندی موسسات و مراکزآموزشی و نیز بازنگری دوره و محتوای آموزشی یکی از اهم اقدامات پیش‌رو در راستای توجه به پایش کیفی این حوزه به شمار می‌آید. مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اینکه در رویکرد جدید پیش رو در حوزه آموزش، همگانی و عمومی‌سازی این حوزه در دستور قرار دارد؛ تصریح کرد: این امر بدان معناست که آموزش باید مشمول تمامی اجزای زنجیره ارزش و ذی‌نفعان گردشگری شود. وی در تشریح اجزای این زنجیره گفت: آموزش به گردشگران با انتقال شاخصه‌های: «فرهنگ گردشگری و سبک زندگی»، «گردشگری به عنوان یک مصرف عمومی نه کالای خاص» و نیز آموزش ذینفعان بخش خدمات گردشگری شامل رانندگان وسایط و ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی، اتوبوس‌های بین‌راهی، مراکز بین‌راهی و غیره بخشی از این رویکرد است.
ایرناایرنا4 ماه قبل
سایت تکثیر گورخر ایرانی منطقه پنج‌انگشتی در محدوده‌ای به مساحت ۱۶۰ هکتار که در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان در مسیر جاده ابرکوه - مروست قرار دارد. محمد کاظمی نسب اظهار کرد: در این منطقه حفاظت‌شده، تعدادی گورخر ایرانی از طرف اداره حفاظت از محیط ‌زیست شهرستان نگهداری می‌شوند. وی یادآور شد: در حوزه گردشگری ابرکوه شاخصه‌های ممتازی در عرصه‌های تاریخی، طبیعی و خانه‌های بوم گردی وجود دارد. فرماندار ابرکوه اظهار کرد: این شهرستان علاوه بر کشاورزی، دامپروری و صنعت در حوزه گردشگری (آثار تاریخی، طبیعی) از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالای گردشگری برخوردار است. کرباسی ادامه داد: کوه پنج ‌انگشتی ابرکوه از نظر طبیعی دارای فسیل‌ها و سنگواره‌هایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زاهدان درباره وضعیت صنعت گردشگری در استان گفت: ارتقاء صنعت گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های ناب سیستان و بلوچستان در حوزه صنعت گردشگری نیازمند مدیریت بهینه و صحیح است. به گزارش ایسنا، علیم یارمحمدی با بیان این که تلاش‌های مدیران در صنعت گردشگری در استان افزایش یافته تصریح کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تلاش‌های بی‌نظیری در حوزه صنعت گردشگری انجام داده، اما این تلاش‌ها به نحو مطلوب نتوانسته است، صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان را می‌تواند به نقطه مناسب توسعه محور برساند. وی افزود: برای ترغیب بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید دولت آستین‌ها را بالا بزند تا بتوانیم شاهد ترغیب بخش خصوصی در صنعت گردشگری باشیم، این درحالی است که به سادگی می‌توان با سرمایه‌گذاری در صنایع دستی و سواحل بکر دریایی عمان بسیاری از دغدغه‌های اقتصادی و بودجه‌ای کشور را برطرف کرد اما تحقق این امر نیازمند اراده جدی است. یارمحمدی ادامه داد: چابهار به عنوان یک بندر اقیانوسی شناخته شده در منطقه و بین‌الملل است و ظرفیت‌های بسیاری از نظر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی دارد، در حالی که این بندر می‌تواند با بسیاری از مردم کشورها از مسیر آبی ارتباط برقرار کند که امر به توسعه صنعت گردشگری در استان و در نتیجه رشد اشتغالزایی منجر می‌شود. نماینده مردم زاهدان با بیان این که ارتقا صنعت گردشگری نیازمند مدیریت کارآمد است، اظهار کرد: ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان بی‌نظیر است و باید در این رابطه برنامه‌های مدون تدوین شود.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زاهدان درباره وضعیت صنعت گردشگری در استان گفت: ارتقاء صنعت گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های ناب سیستان و بلوچستان در حوزه صنعت گردشگری نیازمند مدیریت بهینه و صحیح است. علیم یارمحمدی با بیان این که تلاش‌های مدیران در صنعت گردشگری در استان افزایش یافته تصریح کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تلاش‌های بی‌نظیری در حوزه صنعت گردشگری انجام داده، اما این تلاش‌ها به نحو مطلوب نتوانسته است، صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان را می‌تواند به نقطه مناسب توسعه محور برساند. وی افزود: برای ترغیب بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان باید دولت آستین‌ها را بالا بزند تا بتوانیم شاهد ترغیب بخش خصوصی در صنعت گردشگری باشیم، این درحالی است که به سادگی می‌توان با سرمایه‌گذاری در صنایع دستی و سواحل بکر دریایی عمان بسیاری از دغدغه‌های اقتصادی و بودجه‌ای کشور را برطرف کرد اما تحقق این امر نیازمند اراده جدی است. یارمحمدی ادامه داد: چابهار به عنوان یک بندر اقیانوسی شناخته شده در منطقه و بین‌الملل است و ظرفیت‌های بسیاری از نظر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی دارد، در حالی که این بندر می‌تواند با بسیاری از مردم کشورها از مسیر آبی ارتباط برقرار کند که امر به توسعه صنعت گردشگری در استان و در نتیجه رشد اشتغالزایی منجر می‌شود. نماینده مردم زاهدان با بیان این که ارتقا صنعت گردشگری نیازمند مدیریت کارآمد است، اظهار کرد: ظرفیت گردشگری سیستان و بلوچستان بی‌نظیر است و باید در این رابطه برنامه‌های مدون تدوین شود.
آناجآناج1 ماه قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در برنامه «تراز» مطرح کرد؛ ۵۲ روستای گردشگری در اولویت توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی/ رونق تولید در حوزه گردشگری نیازمند همکاری تمام دستگاه‌هاستآبدار گفت: ۵۲ روستای هدف گردشگری آذربایجان‌شرقی با هدف توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی در اولویت قرار گرفته‌اند و در راستای معرفی این مناطق ۱۹۳ راهنمای فعال حوزه بوم گردی و طبیعت گردی فعال هستند. به گزارش آناج، مرتضی آبدار شامگاه روز گذشته ۲۶ فروردین ۹۸ در گفت و گوی زنده برنامه «تراز» شبکه استانی سهند با محوریت «رونق تولید در حوزه گردشگری» حضور یافت. وی با بیان اینکه رشد گردشگری، رشد تولید را به دنبال خواهد داشت، ادامه داد: صنعت گردشگری به عنوان نیروی محرکه تولید در داخل کشور این توانایی را دارد تا با توسعه خدمات، اقتصاد کشور را به سمت رونق تولید سوق دهد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی افزود: از طریق باز تعریف گردشگری به عنوان صنعت دارای قابلیت رونق بخشیدن به اقتصاد کشور، شاهد ارتقا مستقیم و غیرمستقیم بخش‌های مرتبط با این صنعت اعم از ارائه خدمات و گسترش تولید صنایع دستی خواهیم بود. انتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های گردشگری راهکاری اساسی برای دور زدن حلقه تحریم‌ها است، عنوان کرد: کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریست تلقی می‌شود. توسعه راهنمایی گردشگری بین المللی راهکار اساسی برای جذب گسترده توریست خارجینماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه راهنمایی گردشگری بین الملی راهکار اساسی برای جذب توریست خارجی به کشور تلقی می‌شود تصریح کرد: برخی ازآثار تاریخی در حوزه گردشگری در کشورغریب هستند. توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد وتحول در زیر ساخت هاوی ادامه داد: توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد تحول در زیر ساخت‌ها گردشگری از جمله مراکز اقامتی، آنلاین بودن نقشه گردشگری است تا بتوان به سرعت صنعت گردشگری را به سمت توسعه اقتصادی حرکت داد. سلیمی افزود: صادرات صنایع دستی و در نهایت ارزآوری برای کشور مان از دل صنعت گردشگری ایجاد می‌شود بنابراین برای کاهش فشارهای اقتصادی به کشور می‌بایست به طریق کاربردی توسعه صنعت گردشگری مدنظر قرار بگیرد. کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریستسخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان اینکه ظرفیت‌های گردشگری راهکاری اساسی برای دور زدن حلقه تحریم‌ها است یادآورشد: کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریست تلقی می‌شود.
ایرناایرنا2 هفته قبل
ازاین‌رو نقطه قوت تنوع غذایی موجود، به پاشنه آشیل این صنعت تبدیل شده است. معاون گردشگری همچنین از تأثیرات صنعت گردشگری در بعد اجتماعی، گفت: گردشگری اصطلاحا صنعت کسب ‌و کارهای کوچک و متوسط است و طبق آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری برای ایجاد شغل در این حوزه، میزان بودجه، هزینه و اعتباری که لازم است؛ ۴۰ درصد نسبت به سایر حوزه‌ها پایین تراست. وی تصریح کرد: ویژگی دیگر در بعد اجتماعی این است که شغل‌ها و کسب‌وکارهایی که در حوزه گردشگری ایجاد می‌شود؛ به بخش خاصی محدود نمی‌شود. تیموری همچنین در تحلیل درآمدزایی صنعت گردشگری در کشور گفت: طبق آمار سازمان جهانی گردشگری به ازای هر یک گردشگر در جنوب آسیا که ما نیز در این منطقه هستیم؛ ۱۴۹۰ دلار وارد آن مقصد یا آن کشور می‌شود. معاون گردشگری تأکید کرد: حوزه گردشگری نیاز به حضور بخش‌های مختلف کشور دارد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی در بازدید از اماکن تاریخی استان بوشهر گفت: باید با آموزش و ترویج فرهنگ، چرخه صنعت گردشگری را به دست مردم بسپاریم. به گزارش ایسنا، رحمت‌الله رئوف حنان با بیان اینکه بوشهر یک استان مستعد در حوزه گردشگری است، افزود: باید از پتانسیل‌های این استان و همچنین تمام ظرفیت‌های موجود در راستای رونق هر چه بهتر صنعت گردشگری استفاده کرد. وی تاکید کرد: ضروری است با آموزش و ترویج فرهنگ، صنعت گردشگری را به دست مردم بسپاریم زیرا ورود مردم به این صنعت می‌تواند تحولات عظیمی را در چرخه اقتصاد در پی داشته باشد. رئوف حنان با اشاره به شعار سال ۹۸، خاطرنشان کرد: حوزه گردشگری می‌تواند مولد اشتغال باشد که این اشتغال‌زایی به تولید و رونق تولید کمک شایانی می‌کند. وی تصریح کرد: اشتغال‌زایی ناشی از فعالیت در حوزه گردشگری می‌تواند چرخه اقتصاد را به گردش درآورده و از این طریق ارزآوری خوبی را در کشور شاهد باشیم.
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
علی ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره حال وروز صنعت گردشگری؛ گفت: تحریم‌های ظالمانه امریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران تاثیر منفی در جذب توریست و تجار در حوزه اقتصاد گردشگری گذاشته است اما با توجه به ظرفیت‌های بی شمار صنعت گردشگری کشورمان می‌توان با بها دادن به بخش خصوصی در حوزه گردشگری بسیاری از چالش‌های موجود را برطرف کرد. بخش دولتی به تنهایی توان دگرگونی صنعت گردشگری را نداردنماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش دولتی به تنهایی توان دگرگونی صنعت گردشگری را ندارد تصریح کرد: دولت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بستر را برای حضور پر قدرت بخش خصوصی در حوزه گردشگری مهیا کند. وی ادامه داد: بروکراسی در حوزه گردشکری باید بطور کامل برچیده شود تا انگیزه و رغبت سرمایه گذار در بخش خصوصی برای تزریق سرمایه به حوزه گردشگری ارتقا یابد. نماینده مردم شازنددر مجلس افزود: استان مرکزی در حوزه گردشگری جز استانهای بسیار مستعد جهت سرمایه گذاری است زیرا شرایط اقلیمی و باستانی این حوزه انتخابیه بسیار کاربردی ومنحصر به فرد است. تحریم‌های ظالمانه آمریکا تاثیر منفی بر جذب بازرگانان و تجار داردعضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه آمریکا تاثیر منفی بر جذب بازرگانان و تجار در حوزه گردشگری دارد یادآورشد: حوزه گردشگری تنها با ساختار دولتی توسعه مند نمی‌شود.
خانه ملتخانه ملت3 ماه قبل
اصغر سلیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت صنعت گردشگری در کشور، گفت: عدم استفاده از ظرفیتهای ناب گردشگری جمهوری اسلامی ایران موجب شده است که نتوان از ظرفیتهای اقتصادی و فرهنگی این صنعت مولد بهره برد‌ تا بتوان شرایط اقتصادی کشور را به نوعی ساماندهی کرد. سلیمی افزود: برای توسعه اقتصادی گردشگری الزامی است که آثارباستانی کشور با برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی توسط راهنمایی گردشگری برای توریست‌های داخلی و خارجی تشریح شود تا گردشگران با توجه به ظرفیتهای گردشگری، ایران را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند. توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد وتحول در زیر ساخت هاوی ادامه داد: توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند ایجاد تحول در زیر ساخت‌ها گردشگری از جمله مراکز اقامتی، آنلاین بودن نقشه گردشگری است تا بتوان به سرعت صنعت گردشگری را به سمت توسعه اقتصادی حرکت داد. سلیمی افزود: صادرات صنایع دستی و در نهایت ارزآوری برای کشور مان از دل صنعت گردشگری ایجاد می‌شود بنابراین برای کاهش فشارهای اقتصادی به کشور می‌بایست به طریق کاربردی توسعه صنعت گردشگری مدنظر قرار بگیرد. کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریستسخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان اینکه ظرفیتهای گردشگری راهکاری اساسی برای دور زدن حلقه تحریم‌ها است یادآورشد: کمبود اقامتگاه و نبود راهنمایی گردشگری از موانع اساسی در حوزه جذب توریست تلقی می‌شود. /پایان پیام
فارسفارس3 ماه قبل
‎به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حسین اربابی ظهر امروز در همایش توسعه گردشگری و توریسم کشور با تاکید بر اثر بخشی حضور بخش خصوصی در حوزه گردشگری کشور اظهار داشت: در این حوزه از سوی بخش خصوصی دوهزار طرح و با سرمایه گذاری ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی وجود دارد که موجب شده صنعت گردشگری فعال‌ترین صنعت کشور باشد. ‎وی با ابراز خرسندی از حضور فعال بخش‌های خصوصی در صنعت گردشگری گفت: صنعت گردشگری کشور با مدیریت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شاهد کمترین رکود ممکن در کشور بوده است و آمارهای مکانیزه و به روز نشانگر رونق این صنعت است. ‎معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: ۹۵ درصد صنعت گردشگری کشور فعال است و تنها ۵ درصد سرمایه‌گذاری‌ها متوقف شده و به رکود رسیده است. ‎وی از تخصیص سه‌هزار میلیارد تومان وام روستایی در حوزه گردشگری خبر داد و گفت: این وام‌ها برای مناطق کمتر برخوردار سود ۴ تا ۶ درصدی دارد و در مناطق مرزی تسهیلات بدون سود به متقاضیان پرداخت خواهد شد. ‎اربابی افزود: تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و سایر افراد علاقه مند نیز برای ورود به حوزه گردشگری و دریافت تسهیلات کم بهره از طریق ۱۱ بانک عامل ارائه تسهیلات اقدام کنند و بانک‌ها مکلفند ظرف ۴۵ روز تکلیف سرمایه گذار را معین کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
به گزارش خبرآنلاین مازندران، علی اصغر مونسان در نشست هم اندیشی توسعه گردشگری کلاردشت افزود: ‌ اشتغال در حوزه گردشگری برخلاف سایر مشاغل با کمترین سرمایه گذاری یعنی با مبلغ حدود ۵۰ میلیون تا ۷۰ میلیون تومان ایجاد می‌شود و نکته مهم‌تر آنکه متوسط زمان بهره برداری از طرح‌ها در این حوزه حدود یکسال است. مونسان افزود: ‌ امسال برای رونق گردشگری برنامه ریزی خوبی شده که از جمله فراهم شدن بسترهای لازم برای حضور گردشگران خارجی است. مونسان تاکید کرد که سرمایه گذاران نباید برای دریافت مجوز برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دچار تعلل شوند و همه مدیران گردشگری در استان‌ها باید این فرآیند را تسهیل کنند. وی همچنین وعده داد که این سازمان از سرمایه گذارانی که در کلاردشت قصد سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از جمله تله کابین، جاده سلامت، پل معلق، ساخت هتل ۵ ستاره و دیگر بخش‌های حوزه گردشگری را دارند حمایت کند. وی تاکید کرد که بزودی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلاردشت مستقر گردد.
فارسفارس2 هفته قبل
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند صنعت گردشگری را مصداق بارز اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: صنعت گردشگری می‌تواند صنعتی تحریم‌شکن باشد. همایش بین‌المللی گردشگری بیابان لوت «فرصت‌های محلی و بین‌المللی» شامل دوبخش است که بخش علمی همایش امروز (چهارشنبه) در دانشگاه بیرجند برگزار و بخش دوم آن بازدید از بیابان لوت است که به اهتمام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز پنجشنبه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) انجام خواهد شد. گردشگری؛ موتور محرکه اقتصادی کشورابراهیم کریمی مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز بیان داشت: میراث فرهنگی و محیط زیست جزو مباحث حاکمیتی و از اهمیت بالایی برخوردار است. کریمی گردشگری را موتور محرکه اقتصادی کشور دانست و خواستار برگزری همایش بین‌المللی گردشگری بیابان لوت به صورت سالانه در استان‌های خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان شد. گردشگری؛ مصداق بارز اقتصاد مقاومتی/ لزوم فراهم کردن زیرساخت‌هامحمدرضا مجیدی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند صنعت گردشگری را مصداق بارز اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: صنعت گردشگری می‌تواند صنعتی تحریم‌شکن باشد و نه تنها ارز مورد نیاز بخش‌های ضروری تأمین بلکه سبب رونق تولید در حوزه صنایع دستی نیز شود.
ایرناایرنا3 هفته قبل
به گزارش ایرنا محمدرضا پورمحمدی روز چهارشنبه در نخستین همایش بین‌المللی فقه گردشگری در دانشگاه تبریز، اظهار داشت: با توجه به نقش صنعت گردشگری در پیشبرد اقتصاد ملی و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری در این صنعت باید افزایش یابد. وی افزود: امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده است و این صنعت می‌تواند به مهمترین منبع کسب درآمد در کشورهای دارای جاذبه‌های گردشگری نظیر ایران تبدیل شود. پورمحمدی با تاکید بر سیاست‌ها و اولویت‌های دولت در توسعه صنعت گردشگری، بیان کرد: کشور ما با قدم برداشتن در این مسیر و معرفی ظرفیت‌های بی‌نظیرش آغوش خود را به روی گردشگران خارجی باز کرده است. پورمحمدی با قدردانی از بانیان همایش بین‌المللی فقه گردشگری، ابراز امیدواری کرد نتایج این همایش در توسعه صنعت گردشگری و گسترش ارتباطات فرهنگی ملت‌ها بویژه در بین کشورهای اسلامی موثر باشد. وی گفت: یافته‌های این همایش می‌تواند پاسخگوی پدیده‌های نوظهور در حوزه گردشگری کشورهای اسلامی و زمینه‌ساز رونق صنعت گردشگری در این کشورها باشد و بر این اساس متولیان حوزه گردشگری از برگزاری چنین برنامه‌هایی استقبال می‌کنند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
در زمان حاضر توسعه صنعت گردشگری در کشور نیازمند بازنگری زیرساخت‌های اقتصادی و ارایه خدمات مطلوب مطابق با استانداردهای بین المللی از مبدا تا مقصد است. وی با اشاره به ظرفیت هایی که در حوزه گردشگری برای هر کشور و منطقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت‌های حوزه گردشگری اما مدیریت کلان کشور در توزیع بودجه به این حوزه کمترین توجه را دارد و اعتبارات حوزه گردشگری در مقایسه با دیگر حوزه‌ها در رتبه‌های آخر قرار دارد. **حلقه گردشگری اصفهان تکمیل نیسترئیس اداره سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان گفت: حلقه گردشگری اصفهان با بی توجهی هایی که به ظرفیت‌های اطراف شهر و شهرستان‌های مجاور شده است، تکمیل نیست. ** برخی قوانین مربوط باید اصلاح شودمعاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: برای توسعه صنعت گردشگری نیازمند اصلاح ارتباط بین المللی و تجدید نظر در قوانین کشور است. وی گفت: برای فعالیت در استان اصفهان باید رفتارهای سلیقه‌ای کنار گذاشته شود و شرایط برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تسهیل و شعار توسعه گردشگری در استان با تسهیل شرایط از شعار به عمل برسد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
عباسی تاکید کرد: کاهش کاغذ بازی اداری و تسریع در روند اجرای امور مرتبط با صدور مجوزهای سرمایه گذاری باعث رونق حوزه گردشگری در این استان است. کاظمی باباحیدری ارائه مشوق‌های لازم به سرمایه گذاران حوزه گردشگری را ضروری دانست و اظهار داشت: توجه به صنعت گردشگری در چهارمحال و بختیاری باعث افزایش اشتغال، رونق اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری، رشد ماندگاری گردشگران خواهد شد. وی گفت: تلاش می‌شود چهارمحال و بختیاری به حق واقعی خود در حوزه گردشگری دست یابد. حمزه زاده تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری به خاطر جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی، گردشگری و همچنین گردشگری سلامت جزو استان‌های برتر کشور است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در نوروز امسال ۴۹ هزار نفر در استان اقامت داشته‌اند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
عباسی تاکید کرد: کاهش کاغذ بازی اداری و تسریع در روند اجرای امور مرتبط با صدور مجوزهای سرمایه گذاری باعث رونق حوزه گردشگری در این استان است. کاظمی باباحیدری ارائه مشوق‌های لازم به سرمایه گذاران حوزه گردشگری را ضروری دانست و اظهار داشت: توجه به صنعت گردشگری در چهارمحال و بختیاری باعث افزایش اشتغال، رونق اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری، رشد ماندگاری گردشگران خواهد شد. وی گفت: تلاش می‌شود چهارمحال و بختیاری به حق واقعی خود در حوزه گردشگری دست یابد. حمزه زاده تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری به خاطر جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی، گردشگری و همچنین گردشگری سلامت جزو استان‌های برتر کشور است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در نوروز امسال ۴۹ هزار نفر در استان اقامت داشته‌اند.

به انتهای لیست رسیدید

گردشگری

گردشگری یا توریسم (به انگلیسی: tourism) به‌طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. به کسی که گردشگری می‌کند گردشگر یا توریست (tourist) گفته می‌شود. واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردن نمودند. از زمانی که مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی‌تر شد، این امر ممکن شد. اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند. در این صفحه مهم‌ترین اخبار گردشگری ایران و جهان را می‌خوانید. ویکی‌پدیا