گردو غبار

گردو غبار

مهرمهر3 روز قبل
وی بیان کرد: دنبال این هستیم تا تنوع زیست محیطی و حیات وحش را ارتقا بخشیم و زیست گاه‌های حیات وحش را توسعه دهیم لذا در این راستا سه منطقه جدید تحت پوشش حفاظت شده اضافه خواهد شد. مدیرکل محیط زیست استان قزوین یادآور شد: غار قلعه کرد در شهر آوج به عنوان اولین اثر ملی طبیعی شناخته شده که یک منطقه فسیلی است و به مناطق تحت پوشش اضافه خواهد شد. عباس نژاد اظهار داشت: منطقه الله آباد به وسعت ۶۰ هزار هکتار کانون ریزگرد در استان است که ۲۵۰۰ هکتار آن به صورت تالاب است. منطقه ۴۰۰ هکتاری تکثیر آهومدیرکل محیط زیست استان قزوین یادآور شد: یک منطقه ۴۰۰ هکتاری در فتح آباد آبیک برای تکثیر آهو پیش بینی شده است که سال آینده عملیات رها سازی انجام می‌شود. بیماری حیات وحش در استان نداریمعباس نژاد افزود: خوشبختانه هیچ گونه بیماری خطرناک حیات وحش در استان نداریم و بر اساس سرشماری انجام شده حدود ۲ درصد به جمعیت وحوش استان اضافه شده است.
فارسفارس6 روز قبل
از جمله سرمایه‌‌‌ با ارزش استان مازندران تالاب میانکاله است که جدا از بحث جلب گردشگر همه ساله پرندگان بسیاری به این تالاب مهاجرت می‌کنند ولی تنش‌های آبی که طی سال‌های اخیر داشتیم موجب خشکی بخشی از این تالاب شده است. همایون خوشروان با اشاره به افت ۱۲ سانتی‌متری سطح تراز آب دریای خزر، افزود: ورودی آب دریای خزر به میزان سه برابر کاهش داشته که وخامت این موضوع زا بیشتری کرده است. وی اضافه کرد: اگر تا سال ۲۰۲۰ این روند ادامه پیدا کند متاسفانه خیلی زود شاهد خشک شدن تالاب میانکاله تا سال ۲۰۲۵ خواهیم بود. وی یادآور شد: هزار سال قبل آب دریای خزر به منهای ۳۳ رسیده که شرایط ناگوار داشتیم و باید بدانیم اگر دوباره دریای خزر پرآب شود و دوباره این خلیج پرآب شود عوارض زیست‌محیطی بسیار عدیده‌ای دارد. خوشروان در پایان گفت: با توجه روند گرمایش کره زمین شاهد افت تراز آب دریای خزر طی سال‌های آینده البته با سرعت زیاد خواهیم بود.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
بنابراین روز ۲۹ دی به عنوان روز ملی هوای پاک می‌تواند عامل مهمی در ایجاد مشارکت مردمی و هماهنگی بین‌بخشی باشد. خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور استمدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور و دارای ۳۵ کانون بحراتی فرسایش بادی است افزود: در حال حاضر این استان و جز ۵ استان درگیر پدیده گرد و غبار بوده است که خوشبختانه اقدامات موثر آبخیزداری و بیابانزدایی از سنوات قبل توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در زمینه مقابله با گرد و غبار در استان در حال اجرا بوده است. وی یادآور شد: طبق آمار ارائه شده از سوی اداره کل هواشناسی استان دربازه زمانی ۱۲ سال گذشته (۱۳۸۷-۱۳۹۸) میانگین تعداد روزهای دارای پدیده گرد و غبار در استان ۲۷ روز در سال برای کل استان است. ایستگاه فعلی بیرجند و نیز ایستگاه‌­های جدید با توجه به دستورالعمل­‌های فنی سازمان حفاظت محیط زیست از بهترین و به روزترین برندهای جهان است. مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه اقلیم جز فرایندهای طبیعی کره زمین بوده است افزود: امروزه با فعالیت‌های بشر شدت و سرعت بیشتری به خود گرفته است.
ایسناایسنا6 روز قبل
ایسنا/لرستان معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بیش از ۵۰ درصد تاکسی‌های استان فرسوده هستند. الهام برنا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امروز ۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک با شعار «اقدام و عمل» است. برنا تصریح کرد: همچنین شهرداری‌ها مکلف شدند در مورد خارج کردن خودروهای فرسوده اقدام کرده و اعتباراتی برای به روزرسانی، نوسازی و بهسازی ناوگان شهری لحاظ کنند. معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد تاکسی‌ها در استان فرسوده هستند، بیان کرد: ۵۰ درصد تاکسی‌ها، ۲۵ درصد وانت‌بارها و ۸۷ درصد موتورسیکلت‌ها در کشور فرسوده هستند که باید برای نوسازی، بهسازی و به روز رسانی آنها از سوی مسئولین امر تدابیری اندیشیده شود. برنا تاکید کرد: ضرورت دارد شهرداری‌ها مدیریت کرده و نسبت به خارج کردن خودروهای فرسوده از چرخه فعالیت اهتمام ویژه داشته باشند.
ایرناایرنا1 هفته قبل
همچنین برداشت‌های بی رویه از معادن شن و ماسه در ارتفاعات شمال غرب شیراز و همجوار با روستاهای دوکوهک، قلات و کودیان در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز همچنین می‌تواند عاملی برای تبدیل فضای ییلاقی این روستاهای گردشگری به کانون ریزگردها شود، تهدیدی که سلامت مردم شیراز را مورد هدف قرار داده است. وجود این مراکز آلاینده هوا باعث می‌شود که با وزش کمتر نسیمی ریز گردها از نواحی غرب و شمال غرب وارد استان فارس و شیراز شوند و شرایط جوی و آلودگی ناشی از ریزگردها در برخی مواقع در شیراز در حالت هشدار قرار گیرد. سنگ شکن‌ها در سایه سنگ صبورحمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس نیز در جلسه شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه معادن دوکوهک و غرب شیراز در سال‌های آینده پیامدهای نامناسبی برای شهر شیراز خواهد داشت، افزود: موضوع انتقال این معادن و همچنین کارخانه‌های آلاینده شیراز در دستور کار قرار دارد. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با تاکید بر اینکه شیراز در بین کلانشهرهای کشور شرایط هوای نسبتا خوبی دارد گفت: شیراز از توسعه صنعتی بازمانده و شرایط اقلیمی هم کمک کرده و موجب شده تا هوای شیراز تا کنون در شرایط مناسبی باشد. ظهرابی اضافه کرد: همه تلاش‌ها معطوف بر این است که این اکوسیستم طبیعی کارکرد خود را داشته باشد و استعلام از مراجع ذیربط برای تبدیل غرب شیراز به منطقه حفاظت شده انجام شده است و بخشی از غرب شیراز به منطقه حفاظت شده تبدیل خواهد شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
نگاه جدی و آسیب‌شناسانه به هنر و ادبیات مقاومت را می‌توان بخشی از این ورود نابهنگام عنوان کرد. اما من ترجیح می‌دهم به دو دلیل جای استفاده از واژه اسطوره از واژه «اسوه» و یا «الگو» استفاده کنم. جامعه برای تجربه این رویارویی و باور امکان پیروزی و آموختن از ناکامی‌ها، به قهرمان و اسطوره نیاز دارد و نویسنده با خلق اسطوره بازتاب‌دهنده این نیاز است. ** بله البته ادبیات مقاومت تعریف گسترده‌ای دارد و نباید آن را با ادبیات جنگ اشتباه گرفت. ادبیات مقاومت اگر می‌خواهد کارکرد داشته باشد باید بتواند التهابات جامعه و فضای مشکل‌آفرین را هم نشان دهد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
وی گفت: اکنون تالاب بالای دریاچه گهر تبدیل به تالاب هفت هکتاری شده است و شرایط اکوسیستمی آن شبیه تالاب شده است. مهمترین تالاب‌های لرستان در پلدختر واقع شده اندمعاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: امر گردشگری تالاب‌های لرستان می‌تواند جایگزینی در راستای تامین معیشت و رونق اقتصادی جوامع محلی تالاب‌ها باشد و از طرفی گامی مهمی در راستای حفاظت از تالاب‌ها و ممانعت از بهره برداری‌های نامناسب از تالاب‌ها باشد. رویکرد مدیریت زیست بومی در تالاب‌های لرستان اجرا می‌شودمعاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: تالاب‌ها زیست بوم‌های حساس و شکننده هستند که باید بر اساس ظرفیت قابل تحمل از آنها برداشت شودو در غیر اینصورت تالاب‌ها با تخریب چند برابر مواجه می‌شوند. وی افزود: اکنون پیشرفت فیزیکی مطالعات تالاب‌های لرستان بیش از ۶۰ درصد است و به دلیل مکشلات مزارع پرورش ماهی در تالاب تنوردر این تالاب نیز تحت مطالعه قرار گرفته است. یونسی با بیان اینکه تالاب‌های لرستان ظرفیت قابل توجهی در کنترل سیلاب‌ها هستند، گفت: تالاب‌های لرستان یتیم هستند و هرکسی از دید خود در مدیریت آنها اقدام می‌کند.
عصر ایرانعصر ایران3 هفته قبل
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در یک سال گذشته موفق به تهیه ۳۴ نقشه مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی همچون زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست و تغییرات اقلیمی شده، ضمن آنکه گزارش‌های فنی مرتبط با سیل و زمین لغزش در فروردین ماه ۹۸ را ارائه کرده است. به گزارش ایسنا، از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، عملکرد این سازمان طی دوره یک‌ساله منتهی به آذرماه ۹۸ منتشر شد. محققان این سازمان هم‌اکنون نیز در حال تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در ۶ لایه اطلاعاتی و ژئوشیمیایی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم و برداشت ژئوفیزیک هوایی با خطوط پروازی ۲۵۰ متر است که روشی مناسب و به صرفه در کشف ذخایر پنهان معدنی به حساب می‌آید. مطالعات و بررسی‌های زمین‌شناسیاین سازمان در حوزه بررسی زمین‌شناسی ۱۹ پروژه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک‌ بیست‌ و پنج‌ هزارم و یک‌پنجاه‌هزارم در مناطق مختلف ایران بر اساس اولویت زون‌های اکتشافی به عنوان مصوبه برنامه‌های عملیاتی سازمان در تهران و مراکز در سال ۹۸ اجرایی ضمن آنکه نقشه زمین‌شناسی یکپارچه تهران بزرگ در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم را عرضه کرده است. مطالعات زیست محیطی در گیلان، مطالعات زیست محیطی و زمین‌شناسی پزشکی در مازندران، پیمایش و برداشت‌های نقشه زمین‌شناسی مهندسی تهران و آغاز طرح تهیه اطلس/نقشه‌های ژئوتکتونیک ایران از جمله اقدامات محققان سازمان زمین‌شناسی عنوان شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 هفته قبل
مالچ نفتی نیز به‌عنوان اصلی‌ترین رقیب، کارش به استفساریه از مجلس کشیده شده است. علی‌محمد طهماسبی درباره نمونه‌های مالچ سازمان منابع طبیعی گفت: مالچ آنها هم در حال طی کردن مراحل اداری است. ستاد ملی مبارزه با گردوغبار در نهایت عین ضابطه کارگروه تثبیت‌کننده‌های خاک و قانون مجلس را عمل خواهد کرد. این کار به‌معنای تأیید مالچ نفتی نیست. مالچ‌ نفتی برای نقاطی که عامل بروز ریزگرد است مانند بستر تالاب‌ها اصلا استفاده نمی‌شود و اصلا کاربرد ندارد.
مهرمهر4 هفته قبل
خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: اواخر سال ۹۷ بود که با ورود سیلاب‌هایی از کشور افغانستان تالاب هامون جانی دوباره گرفت و تالابی که بیش از دو دهه خشکسالی را تجربه کرده بود جانی دوباره گرفت. گستردگی و وسعت تالاب هامون بسیار بیشتر از حق آبه استمدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: حق آبه تالاب هامون ۶۰ میلیون متر مکعب در سال است و با توجه به اینکه گنجایش تالاب هامون ۱۱ تا ۱۳ میلیارد متر مکعب است قطعا مقدار حق آبه برای تالاب هامون کافی نیست. وحید پورمردان افزود: با توجه به بارندگی‌های سال گذشته و امسال و پر شدن چاه نیمه‌ها شاهد آبگیری تقریبا مناسب بخشی از تالاب هامون بودیم. وی ادامه داد: هر ساله با ورود آب به تالاب هامون حجم زیادی از ماهی هم وارد تالاب هامون می‌شوند بنابراین یکی از ذی نفعان تالاب هامون و محیط زیست صیادان منطقه سیستان هستند. پورمردان ادامه داد: صیادان پس از خشک شدن آب تالاب هامون این هرز ماهی‌ها را جمع آوری کرده و به عنوان ماهی خشک شده به کارخانه‌های پودر ماهی به فروش می‌رسانند.
ایرناایرنا4 هفته قبل
وی با بیان اینکه ۴۳۰ هزار هکتار از کانون‌های بحرانی در شمال استان کرمان قرار دارند افزود: چهار و نیم میلیون هکتار از اراضی بیابانی شمال استان را مناطق تحت تأثیر پدیده گردو غبار و طوفان‌های شن تشکیل می‌دهند. کارشناس بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان ادامه داد: از این میزان ۵۰ هزار هکتار، مناطق مستعد برای مالچ‌پاشی با اولویت یک تا سه هستند. وی با بیان اینکه یکهزار و ۵۵۰ هکتار دیگر از کانون‌های بحرانی در شرق استان کرمان مالچ‌پاشی شوند گفت: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان در یکهزار هکتار از زمین‌های منطقه نگین کویر شهرستان فهرج و ۵۵۰ هکتار زمین‌های دشت عباس‌آباد سردار شهرستان ریگان اجرایی می‌شود. مدیر پروژه مالچ پاشی شمال استان کرمان افزود: این پروژه تأمین اعتبار شده و بعد از صدور مجوزهای لازم از یک ماه دیگر آغاز به کار می‌کند. مدیر پروژه مالچ پاشی شمال استان کرمان با اشاره ب مالچ پاشی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های شهرستان‌های ریگان و نرماشیر در سال ۹۶ تصریح کرد: برای مالچ‌پاشی در استان از مالچ‌پاشی نفتی که در سنوات ۴۰ ساله بهره می‌بردند، استفاده شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
ایسنا/مرکزی معاون محیط زیست دریایی و تالابی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: بر توسعه گردشگری در تالاب‌ها تاکید داریم و هر مجموعه‌ای در این راستا سرمایه گذاری کند نگاه مثبتی به او خواهیم داشت. احمدرضا لاهیجان زاده امروز چهارشنبه در جریان بازدید از شرکت معدنی املاح ایران و تالاب میقان اراک افزود: این بازدید در جریان طرح‌های مختص محیط زیست همچون طرح احیای تالاب‌های کشور و مقابله با گردوغبار انجام گرفت. لاهیجان زاده به فعالیت صنعت در منطقه و نگاه حفاظتی به تالاب اشاره کرد و افزود: دغدغه شرکت املاح نیز وارد شدن کمترین صدمه به تالاب است. معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص توسعه گردشگری در تالاب‌ها بیان کرد: توسعه گردشگری یکی از کاربری‌های ویژه برای تالاب‌ها در تمام دنیاست و در واقع گردشگری بهره برداری مسئولانه و پایدار از مواهب طبیعی است که کمترین آسیب و بیشترین درآمد پایدار و منفعت را می‌تواند برای جوامع محلی داشته باشد و صدمه به منطقه وارد نمی‌کند. بر روی گردشگری تاکید داریم و هر مجموعه‌ای در این راستا سرمایه گذاری کند نگاه مثبتی به آنها خواهیم داشت.
فارسفارس1 ماه قبل
معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد: چنانچه تالاب‌های کشور پرآب باشد نشان از مدیریت صحیح بر منابع و مصارف آب است در غیر اینصورت نشان از عدم مدیریت صحیح بر منابع آبی است و باید به گونه‌ای اقدام کرد که تغییر اقلیم سبب خشکی تالاب‌ها نشود. ‌وی اظهار داشت: وجود تالاب‌ها یک نعمت خدادادی است و نباید خواه، ناخواه باعث تخریب تالاب‌ها شویم و باید بیان کرد در این راستا سازمان محیط زیست کشور در سال ۹۶، قانون حفاظت از تالاب‌ها را در مجلس به تصویب رساند. معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: بر اساس این قانون، توجه به تنوع زیست محیطی پناهگاه‌ها، کنوانسیون رامسر و جلوگیری از دخل و تصرف زیاده خواهان را مدنظر قرار داد. معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: بر اساس این آیین نامه، کارگروه حفاظت از تالاب‌ها که با ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار می‌شود که وزارت نیرو موظف است پس از آب شرب، تعیین حقابه تالابها باید در اولویت قرار گیرد. وی با اشاره به وجود حشرات ریز در تالاب‌ها نیز گفت: حشرات جزء اکوسیستم تالابی است و حشرات خوراک پرندگانی است که در تالاب‌ها زیست می‌کنند.
رکنارکنا1 ماه قبل
آلودگی هوا می‌تواند توسط آلاینده‌های اولیه مانند دی اکسید گوگرد تولید شده از کارخانه‌ها یا به علت آلاینده‌های ثانویه مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی باشد. از آنجایی که اثرات زیان‌بار آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ریه‌های انسان را تحت الشعاع قرار می‌دهد. جایگزین کردن وسایل حمل و نقل عمومی به جای وسایل نقلیه شخصی تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از نفود آلودگی هوا به ریه‌های انسان دارد. همچنین پیشنهاد ما به شما در آلودگی هوا پرهیز از نوشیدن نوشابه‌ها، غذا‌های پر چرب و جایگزین کردن آبمیوه‌های طبیعی و خانگی است. همچنین افراد باید مصرف نمک خود را به علت افزایش بروز ابتلا به آسم کمتر کنند و در زمان سرماخوردگی و آلودگی هوا کمتر از موادغذایی مانده استفاده کنند.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
د) محیط زیست انسانی: تدوین آیین نامه­ها و استانداردهای قانون حفاظت از خاک. آموزش محیط زیستی و مشارکتهای مردمیتشکیل کارگروه ملی ارتقاء آگاهی­های محیط زیستی در نظام آموزش رسمی کشور. تدوین و امضای سند همکاریهای فرابخشی و بین بخشی در حوزه آموزش حفاظت محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس سراسر کشور. تدوین، چاپ و انتشار کتابهای آموزشی در حوزه محیط زیست ویژه مربیان کودکان پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور. راه اندازی سامانه ارتباط مستقیم سمن­های محیط زیستی کشور در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست و به روز رسانی بانک اطلاعاتی این سمن‌ها.
مهرمهر1 ماه قبل
امید ذاکری افزود: در استان هرمزگان ۷ شهرستان در ۹ نقطه همزمان کاشت نهال آغاز شد و ۱۱۵ هزار اصله نهال امروز توسط مردم کاتشه شد. وی با بیان اینکه هرمزگان به دیار حرا شناخته شده است گفت: در ۵۵ کشور دنیا جنگل‌های حرا وجود دارد که در هرمزگان نیز با دارا بودن جنگل‌های حرا تابلویی برای معرفی استان به گردشگران و طبیعت گردان است. ذاکری گفت: از ۳ سال گذشته نهال حرا به صورت پایلوت در سواحل بندرعباس کاشته شده است و از رشد خوبی برخوردار بودو با همکاری سازمان سیما و منظر شهرداری کاشت نهال حرا ادامه دارد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: حفاظت از جنگل‌های حرا و عرصه‌های طبیعی و توسعه جنگل‌های حرا با توجه به آلودگی‌های زیست محیطی از نیاز‌های کره زمین است. ایرج حیدری افزود: جنگل‌های حرا با گستردگی از غرب به شرق هرمزگان سبب رونق گردشگری شده است که در بندرعباس زمینه طبیعی برای کاشت و گسترش این جنگلها از ۲ سال گذشته آغاز شده
ایسناایسنا1 ماه قبل
«امیر زواری» یکی از کشاورزان منطقه «رودابان» وسعت اراضی کشاورزی این منطقه در قسمت جنوبی و جنوب‌غرب ساوه را قریب به سه هزار هکتار بیان کرد که در سالجاری افزون بر ۱۲۰۰ هکتار از اراضی آن زیر کشت پائیزه رفته است. برای روستای الوسجرد حقابه از سدالغدیر تخصیص یافته و برای رودابان قطره‌ای آب نمی‌دهند و جالب اینکه کشاورزان روستای الوسجرد مازاد آبی که از سدالغدیر سهم دارند را با قیمت بالایی به کشاورزان منطقه رودابان می‌فروشند. وی افزود: این بی‌عدالتی است که سهمی از آب الغدیر برای رودابان در نظر گرفته نمی‌شود و باید برای تامین آب مورد نیاز اراضی، آب را از بهره‌برداران خریداری کنند. این ذرات که با نام «ریزگرد» شناخته می‌شوند، چند سالی است که گریبان شهر ساوه را نیز گرفته‌اند. هدایت فاضلاب جنوب شهر ساوه به رودابان موجب شده است که حتی عده‌ای فرصت طلب نیز وسوسه شده و اقدام به کشت محصولات زراعی با آب فاضلاب کنند که خطر جدی برای سلامت انسان به شمار می‌رود.
مهرمهر1 ماه قبل
والدین گلایه دارند که ساعت ۱۰ نیمه شب زمان مناسبی برای اعلام تعطیلی مدارس نیست در حالیکه مسئولان درباره آلودگی هوا به قدر کافی اطلاعات داشته‌اند. اینها همه در حالی است که همزمان با تعطیلی مدارس تهران، استانداری تمهیدی برای تاخیر در شروع به کار ادارات نیز در نظر نمی‌گیرد در حالیکه در بسیاری از شهرهای دیگر به هنگام تعطیلی مدارس این اتفاق روی می‌دهد. از سوی دیگر این تعطیلی‌ها هیچ وقت مورد پذیرش آموزش و پرورش نبوده است که دلایل این مخالفت را می‌توانید اینجا بخوانید. اما ما برای تعطیلی مدارس تابع دستورالعمل هستیم و باید شاخص آلودگی هوا به عدد ۱۵۰ در متوسط ایستگاه‌ها برسد که بتوانیم مدارس را تعطیل کنیم و در این چند روز ما به این عدد نزدیک نشدیم. تعطیلی مدارس به این معنا نیست که والدین دست فرزندانشان را بگیرند و دنبال کارهای عقب مانده خود بروند.
مهرمهر2 ماه قبل
منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به گزارش‌های هواشناسی مبنی بر وضعیت آلاینده‌های جوی اظهار داشت: وضعیت پایداری جوی تا پنج شنبه بعدازظهر ادامه دارد اما در وضعیت هشدار نیست و مدارس تعطیل نخواهد بود. شهرهای ناسالم شناسایی شدندوی افزود: با ۲۰ ایستگاه سنجش آلاینده‌های جوی که ۱۵ عدد از آن در شهر اصفهان استقرار دارد، بیشترین آلاینده‌های جوی در مناطق زرین شهر لنجان، فولادشهر، باغ بهادران، فلاورجان، پیربکران، مبارکه، شاهین شهر، برخورار، شهر اصفهان، خمینی شهر، نجف آباد و کاشان شناسایی شده است. با پایش و بررسی‌های میدانی طرح‌های گردو غبار در منطقه تالاب بین المللی گاوخونی در حال اجراست. وی افزود: در مدت یک ماهه تنها ۸ درصد تالاب گاوخونی آبگیری شده است. برای پیشگیری از فعالیت کانونهای گردوغبار باید حقابه تالاب گاوخونی پرداخت شود وگرنه تهدید فعالیت کانون‌های گردوغبار همواره وجود دارد و ضرورت براحیا تالاب گاوخونی است.
ایمناایمنا2 ماه قبل
منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: مهر امسال پس از مدتها حدود هشت تا ۱۰ درصد از بخش‌های کم عمق تالاب بین المللی گاوخونی آبگیری شده است. وی افزود: بر اثر بارش‌ها و سیلاب‌های فروردین امسال حجم سد زاینده رود میزانی افزایش یافت که پس از سال‌ها امکان رهاسازی آب برای گاوخونی را فراهم کرد. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اهمیت احیای تالاب بین المللی گاوخونی در پیشگیری از گرد و غبار منطقه، ادامه داد: آبگیری حداقلی گاوخونی در مهر امسال مانع از حرکت گردو غبار و ریزگرد می‌شود. شیشه فروش با تاکید بر اینکه احیای کامل تالاب گاوخونی مطالبه استان اصفهان است، خاطرنشان کرد: این تالاب از جمله تالاب‌های نادر و ارزشمندی است که در کنوانسیون رامسر ثبت جهانی شده و همیشه زمستان‌ها میزبان پرندگان مهاجر بوده است. وی بیان کرد: گاوخونی هنوز توان زیست پالایی و اثرات زیست محیطی را دارد و در آینده نیز همچنان میزبان پرندگان مهاجر خواهد بود.
رکنارکنا3 ماه قبل
به گزارش رکنا، وقتی از کوچه پس کوچه‌های محله خزانه بخارایی بگذری جایی در میان خانه‌های قدیمی و آپارتمان‌های جدید منزل پدر و مادری است که فرزند ارشدشان اولین شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در سوریه شد. در میان همه وسایل خانه آنچه نظر را در ابتدای ورود جلب می‌کند تصویری بزرگ از شهید محرم ترک است. علاوه بر این محرم بچه با اذیت کنی نبود. *مکتب خانه مادر شوهرممادر شوهرم ۲۵ سال با ما زندگی کرد. پدرش می‌گفت تو قبول نمی‌شوی.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین3 ماه قبل
پیام خوزستان - اهواز - مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: علاوه بر اعتباراتی که برای طرح‌های مقابله با گرد و غبار در خوزستان درنظر گرفته‌شده، برای مرحله آمادگی در مقابل گرد و غبارهای پیش‌رو، نیازمند اعتبار هستیم. پس از توفان شدید گرد و غبار بهمن سال ۹۵ که خوزستان را فلج کرد، طرح مهار کانون‌های گرد و غبار در این استان به صورت اضطراری آغاز شد. از سال ۱۳۹۵ تاکنون در مجموع ۳۶ هزار هکتار نهالکاری در کانون‌های گرد و غبار خوزستان در دستور کار بوده که همه آن محقق نشده و در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ در حدود ۲۱ هزار هکتار نهالکاری اجرا شده است. برآوردها کانون‌های گرد و غبار خوزستان را بیش از ۷۰۰ هزار هکتار (رسی و ماسه‌ای) نشان می‌دهد که ۳۵۰ هزار هکتار از آنها بحرانی و بیش از ۴۰ هزار هکتار فوق بحرانی است. در سال ۹۷ با اجازه رهبرمعظم انقلاب مقرر شده بود که ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای مهار گرد و غبار خوزستان اختصاص یابد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
در میان همه وسایل خانه آنچه نظر را در ابتدای ورود جلب می‌کند تصویری بزرگ از شهید محرم ترک است. علاوه بر این محرم بچه با اذیت کنی نبود. *مکتب خانه مادر شوهرممادر شوهرم ۲۵ سال با ما زندگی کرد. یکبار محرم کلاس دوم راهنمایی بود، آمد گفت با دوستم می‌خواهم بروم هیئت. تا مدیرشان مرا دید با تعجب پرسید چرا گریه می‌کنی خانم ترک؟ گفتم برای اینکه محرم یکبار من را سر درس خواندن اذیت نکرد.

اولین شهید مدافع حرم چطور تربیت شد؟

5+
الفالف3 ماه قبل
ایسناایسنا3 ماه قبل
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: با احیای دریاچه ارومیه بسیاری از مشکلات ناشی از آلودگی هوا حل می‌شود. وی ادامه داد: احیای دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید به یک گفتمان عمومی تبدیل شده و در همین راستا تاکنون اقدامات بسیار خوبی نیز در جهت تثبیت و احیای این دریاچه انجام گرفته که این اقدامات همچنان ادامه دارد. آرامون اظهار کرد: با احیای دریاچه ارومیه بسیاری از مشکلات ناشی از آلودگی هوا در این حوزه رفع می‌شود. وی با تاکید بر لزوم حساسیت و جدیت دستگاه‌های استانی در بحث مقابله با گرد و غبار و آلودگی هوا بر لزوم توجه به پارامترهای هواشناسی، اقلیمی و ژئوتکنیکی در توسعه شهرها و روستاها در مقابله با آلودگی هوا تاکید کرد. آرامون افزود: کمیته فنی ذیل کارگروه مقابله با گرد و غبار نیز تشکیل و موضوعات و راهکارهای علمی و علمی مقابله موثرتر با گرد و غبار و آلودگی هوا را بررسی و برای کارگروه استانی تصمیم سازی خواهد کرد.
مهرمهر3 ماه قبل
پیمان آرامون همچنین بر لزوم توجه به پارامترهای هواشناسی، اقلیمی و ژئوتکنیکی در توسعه شهرها و روستاها در مقابله با آلودگی هوا تاکید کرد. وی افزود: کمیته فنی ذیل کارگروه مقابله با گرد و غبار نیز تشکیل و موضوعات و راهکارهای علمی و علمی مقابله موثرتر با گرد و غبار و آلودگی هوا را بررسی و برای کارگروه استانی تصمیم سازی خواهد کرد. وی ادامه داد: احیای دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید به یک گفتمان عمومی تبدیل شد؛ در همین راستا تاکنون اقدامات بسیار خوبی نیز در جهت تثبیت و احیای این دریاچه انجام گرفته که این اقدامات همچنان ادامه دارد. سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: با احیای دریاچه ارومیه بسیاری از مشکلات ناشی از آلودگی هوا در این حوزه رفع می‌شود. در این جلسه گزارشی از مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی و گرد و غبار در استان و اقدامات و برنامه‌های پیش بینی شده برای این مناطق ارائه شد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین3 ماه قبل
ژیلا مهدی آقایی مهمترین دلیل شرکت در این نشست را مساله تشکیل نشدن شبکه تشکل‌های محیط زیستی خوزستان، بیان کرد و افزود: نبود شبکه به ضرر انجمن‌های خوزستان و شبکه ملی تشکل‌های محیط زیستی است. انتخابات شبکه تشکل‌های محیط زیستی خوزستان در اوایل امسال به دلیل اختلاف و اعتراض تعدادی از انجمن‌ها، لغو شد و هنوز انتخابات جدید برگزار نشده است. داوودی همچنین از نبود استقبال، و مشارکت اندک اعضای تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی خوزستان در این نشست اظهار گلایه کرد. موج سواری ممنوعمدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز با بیان اینکه سمن‌های محیط زیستی نباید سوار موج دیگران شوند، گفت: تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی اگر از نگاه‌های حزبی و جریانی و تبلیغاتی فارغ شوند، می‌توانند بهترین کمک و همکار برای هر مدیر باشند. ناصر عبیات دیگر فعال محیط زیست نیز گفت: عملکرد همه نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 ماه قبل

روایت دلدادگی/مجاهدان فی سبیل الله در نیم قدمی حسین (ع)

6+
فارسفارس3 ماه قبل
مهرمهر3 ماه قبل
منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری جلسات و کارگروه‌های متعدد برای پیشگیری و کنترل آلودگی هوای اصفهان اظهار داشت: در فصل‌های پاییز و زمستان به علت پایداری هوا، آلودگی تشدید می‌شود؛ برای پیشگیری و کنترل آلودگی هوا با استفاده از تجارب سالهای گذشته اولویت‌های اجرایی به سازمان‌های ذی‌ربط استان اعلام و ابلاغ شده است. وی افزود: ۲۱ دستگاه سنجش کیفیت هوا توسط سازمان‌های محیط زیست، هواشناسی و شهرداری اصفهان رفع نقص شده‌اند و اطلاعات کیفیت هوا و میزان آلاینده‌ها مرتب از طریق اداره کل محیط زیست اطلاع رسانی می‌شود. هواشناسی ۹۶ ساعت قبل از آلودگی هوا اطلاع رسانی می‌کندمدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه هواشناسی موظف شده است تا ۹۶ ساعت پیش از وضعیت آلودگی هوا اطلاعات را به اداره کل محیط زیست مخابره کند ادامه داد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا «بسته‌های سلامت» توسط مراکز بهداشت و درمان آماده توزیع خواهند شد. وی افزود: کنترل گازخانگی خارج شده از پکیج‌ها و آبگرمکن‌ها از اقدامات دیگر برای پیشگیری از آلودگی هواست. تقویت سیستم حمل و نقل عمومیمدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر تقویت سیستم حمل و نقل عمومی از جمله مترو، اتوبوس و بی آرتی گفت: مطابق با آیین نامه شرایط اضطرار آلودگی هوا و آیین نامه کنترل گردو غبار تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها موظف به پیشگیری و کنترل آلودگی هوا هستند که برای تحقق این امر اعتبار ملی بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

به انتهای لیست رسیدید