گرد و غبار

گرد و غبار

ایسناایسنا1 ساعت قبل
معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس از اجرایی شدن طرح پایش عرصه‌های بیابانی در این استان با هدف کنترل و ممانعت از گسترش پدیده بیابان‌زایی خبر داد. یوسفی از اجرای طرح پایش عرصه‌های بیابانی استان فارس با هدف کنترل و مهار پدیده بیابانزایی خبر داد و گفت: در این راستا فرایند گسترش روند بیابانی شدن و مساحت جدید بیابان‌ها بعد از دوره خشکسالی با همکاری کارشناسان و اساتید علوم منابع طبیعی و تحقیقاتی و کارشناسان اداره بیابان منابع طبیعی استان پایش شده و مناطق جغرافیایی هدف به لحاظ گستردگی این پدیده تحت کنترل قرار می‌گیرد. معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ادامه داد: یک میلیون و ۱۳۹ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی فارس، مناطق بیابانی است که ۹ درصد مساحت استان را شامل می‌شود. یوسفی اضافه کرد: این عملیات شامل اجرای طرح‌های نهالکاری، مدیریت هرز آب، حفاظت و قرق، آبیاری و مراقبت در اراضی بیابانی استان است. وی با بیان اینکه ۳٫۵ درصد از کل مساحت عرصه‌های بیابانی کشور در استان فارس قرار دارد، گفت: وسعت بیابان‌های کشور ۳۲٫۵ میلیون هکتار است که حدود ۲۰ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود.
ایرناایرنا1 ساعت قبل
ولی بهره‌مند روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پدیده گرد و غبار از فردا چهارشنبه وارد کهگیلویه و بویراحمد می‌شود و تا پایان هفته آینده ادامه دارد. کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: حداکثر دمای این استان در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه لیکک ۴۵ و حداقل میزان دما در یاسوج سردترین نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۴٫۲ درجه سانتیگراد گزارش شده است. آمارها نشان می‌دهد که بیشترین میزان بروز پدیده گرد و غبار در شهرهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد به ویژه دوگنبدان و یاسوج مربوط به ماه‌های اردیبهشت و خرداد و اوج آن نیز بین ساعت ۹ صبح تا ۱۵ عصر است. کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد. کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت کشور را دارد.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
کارشناس پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان گفت: از فردا وزش باد شدید موجب بروز گرد و خاک خواهد شد و دمای هوا یک تا دو درجه افزایش می‌یابد. حجت الله علی عسگریان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- اظهار کرد: بررسی‌های نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که طی سه روز آینده بر روی استان جوی پایدار خواهد بود. وی افزود: طی این مدت وضعیت هوا نیز صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش شدید باد خواهد بود و دمای هوای نیز طی همین مدت یک تا دو درجه افزایش خواهد یافت. این کارشناس پیش‌بینی هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: از فردا وزش باد شدید در مناطق شرقی استان رخ خواهد داد و مناطق شرقی و شمالی استان را همراه با گرد و غبار می‌کند و روز پنجشنبه نیز این گرد و خاک به اصفهان خواهد رسید. عسگریان تصریح کرد: از فردا یک تا دو درجه دمای هوا افزایش پیدا می‌کند و طی ۲۴ ساعت آینده دمای هوای اصفهان بین ۳۶ تا ۲۳ درجه متغیر خواهد بود و در این مدت خور و بیابانک با ۴۲ درجه سانتی گراد بیشترین و بوئین و میاندشت با ۷ درجه سانتی‌گراد کمترین دما را ثبت خواهد کرد.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
سعید رضوانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به گزارشات هواشناسی و پیش بینی دمای هوا، بیان کرد: با توجه به پیش بینی دمای زیر ۵۰ درجه در این روز تاکید می‌شود که اخبار منتشر شده در شبکه‌های مجازی با عنوان تعطیلی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد صحت ندارد. وی همچنین با اشاره به پدیده گرد و غبار که از اواسط روز سه شنبه برخی نقاط خوزستان را دربر گرفت، افزود: پیش بینی می‌شود این پدیده جوی در ساعات پایانی امروز به پایان برسد. مدیرکل روابط عمومی استانداری خوزستان در خصوص ابلاغیه کاهش ساعات کاری ادارات و سازمان‌ها در خوزستان بیان کرد: با توجه به گرمای هوا و دمای بالا در خوزستان و به منظور صرفه جویی، مصرف بهینه انرژی و جلوگیری از قطعی احتمالی برق و رعایت حال عموم شهروندان ساعات کاری از تاریخ ۱۹ خرداد تا ۳۱ شهریور امسال روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت هفت تا ۱۳ است. بر اساس این گزارش، به دستور استاندار خوزستان ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸ به دلیل وقوع دمای هوای بالای ۵۰ درجه تعطیل شدند. ۹۹۳۱ / ‏‬ ۶۰۳۷
ایسناایسنا3 ساعت قبل
ماجرای سنگسار یک خرس به شدت دلخراش است و به هیچ شکل نمی‌توان از آنچه بر سر خرس نگون‌بخت رفت دفاع کرد اما فارغ از همدردی، برای تحلیل یک ماجرا باید آن را از زوایای مختلف واکاوی کرد. به گزارش ایسنا، احسان محمدی در عصر ایران نوشت: «در سریال بازی تاج و تخت، ییگریت، دختری که به سرزمین آزاد تعلق دارد وقتی با جان اسنو آشنا می‌شود، چند بار به او می‌گوید: «تو هیچی نمی‌دونی جان اسنو»! بعدها می‌بینیم که حق با او بود و جان اسنو هیچ چیز نمی‌دانست. چند روزی است که فیلم دلخراش سنگسار یک خرس در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. این که چطور می‌شود یک توله خرس دو ساله بی‌پناه را این طور سنگباران کرد.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
محمد سبزه زاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: گرد و غبار موقتی است و در هنگام وقوع باد شدید اتفاق می‌افتد؛ شعاع دید رو به بهبود است و در بستان به ۶ کیلومتر رسید. وی افزود: بر اساس آخرین گزارش سرعت باد در ظهر روز سه شنبه در اهواز ۲۹، بستان ۳۲٫۵، آبادان ۲۹، امیدیه ۳۶، ماهشهر ۴۷ و شادگان ۳۲٫۴ کیلومتر برساعت اعلام شده است. اداره کل هواشناسی خوزستان روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: خروجی مدل‌های جهانی و منطقه‌ای نشان دهنده باد قابل ملاحظه و به نسبت شدید همراه با تندباد لحظه‌ای در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه برای مناطق غربی، مرکزی و جنوبی استان و در روز پنجشنبه برای مناطق جنوب غربی و غرب است و در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و ظهر جمعه شمال خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود. در زمان ذکر شده به ویژه چهارشنبه رخداد پدیده گردوغبار کاهش دید افقی به صورت موقت در مناطق مرکزی، جنوبی و غربی خوزستان پیش بینی شده است. ۳۰۰۴ / ‏‬ ۶۰۳۷
فارسفارس4 ساعت قبل
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: امسال ۱۰۰ میلیون یورو اعتبار برای بیابان‌زدایی، محیط زیست و حل مشکل برق در استان‌های درگیر با پدیده گرد و غبار از محل صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این مطلب گفت: نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان از اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی برای مقابله با بیابان‌زایی به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اختصاص خواهد یافت. وی ادامه داد: بر اساس طرح شناسایی کانون‌های بحرانی، ۲۰ میلیون هکتار اراضی کشور در ۲۲ استان، متأثر از فرسایش بادی قرار دارد. شهبازی اظهار داشت: ۷٫۷ میلیون هکتار اراضی کشور نیز به علل خسارت‌هایی که به منابع زیستی، اجتماعی و اقتصادی وارد شده جزو کانون‌های بحرانی هستند. وی افزود: در سال گذشته همچنین در سطح ۱۸۷ هزار هکتار طرح مدیریت مشارکتی ترسیب کربن به اجرا در آمد.
مهرمهر4 ساعت قبل
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خاطر نشان کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۱۳۹ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس را مناطق بیابانی در برگرفته که این میزان ۹ درصد مساحت استان را شامل می‌شود. وی با بیان اینکه بیشترین سطح اراضی بیابانی استان در شهرستانهای نیریز، زرین دشت، لامرد، لارستان، خنج، مهر و فراشبند واقع شده است گفت: اجرای طرح مطالعاتی هفت شهرستان از مناطق بحرانی بیابانی فارس در سنوات گذشته انجام و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی مقابله با بیابانزایی در این مناطق در حال انجام است. وی اضافه کرد: این عملیات شامل اجرای طرح‌های نهالکاری، مدیریت هرز آب، حفاظت و قرق، آبیاری و مراقبت در سطح اراضی بیابانی استان است. یوسفی با بیان اینکه ۳٫۵ درصد مساحت عرصه‌های بیابانی کشور در استان فارس قرار دارد گفت: هم اکنون وسعت بیابانهای کشور ۳۲٫۵ میلیون هکتار است که حدود ۲۰ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. وی در ادامه با اشاره به اجرای پروژه‌ای بیابانزدایی موفق در شهرستان‌ها افزود: اقدامات انجام گرفته در دومنطقه دژگاه شهرستان فراشبند و تم شولی شهرستان نیریز از جمله طرح‌های تأثیر گذار و موفق در مناطق بیابانی استان بوده است.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به سبب افزایش سرعت وزش باد در جهت‌های شرقی و شمال شرقی از اواخر روز سه شنبه ۲۸ خرداد شرایط برای فعال شدن کانون‌های گرد و خاک داخلی مهیا است. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود روزهای چهارشنبه تا پایان هفته جاری، پدیده باد و گرد و خاک در مناطق شمال و شرق استان باعث کاهش دید و کیفیت هوا شود. سیدان، گرم‌ترین نقطه استان اصفهان را خور با ۴۲ و خنک‌ترین را بویین میاندشت با هفت درجه سانتی گراد اعلام و خاطرنشان کرد: بیشینه دمای اصفهان نیز ۳۶ و کمینه ۲۳ درجه سانتی گراد است. از نیمه شب جمعه تا یکشنبه ۲۶ خرداد، بخش‌های مرکزی، شمال و شرق اصفهان دچار کاهش کیفیت هوا شد و شاخص کیفی هوا به وضعیت خطرناک و ناسالم رسید. مسئولان مربوطه و کارشناسان، منبع این آلایندگی را کانون‌های گرد و خاک در استان‌های همجوار از جمله در سمنان و یزد و برخی کانون‌های داخل استانی اعلام کردند.
ایرناایرنا5 ساعت قبل
گسترش بیابان‌ها و به تبع آن فرسایش خاک‌های حاصلخیر، آسیب جدی به کشاورزی، دامداری و منابع آبی وارد کرده و در نهایت به مهاجرت‌های زیست محیطی منجر شده است. در هر کدام از بخش‌های کره زمین، باید مواردی مورد بررسی قرار بگیرد. هوا کرههمان‌طور که دور زمین را آب فرا گرفته، هوا نیز جزو جدانشدنی کره زمین است. رصد کردن پوشش گیاهی کره زمین، می‌تواند در برنامه‌ریزی برای این امور، مثمرثمر باشد. عوامل انسانی در ساخت و گسترش بیابان‌ها نقش بسزایی ایفا می‌کنند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین6 ساعت قبل
در پاسخ به برخی گمانه زنی‌ها مبنی بر تعطیلی؛ پیام خوزستان - اهواز - دبیر شورای اطلاع رسانی خوزستان در پاسخ به برخی گمانه زنی‌ها مبنی بر تعطیلی ادارات خوزستان در روز چهارشنبه گفت: ساعات کاری ادارات استان در این روز عادی است و هیچگونه اطلاعیه‌ای برای تعطیلی صادر نشده است. سعید رضوانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به گزارشات هواشناسی و پیش بینی دمای هوا، بیان کرد: با توجه به پیش بینی دمای زیر ۵۰ درجه در این روز تاکید می‌شود که اخبار منتشر شده در شبکه‌های مجازی با عنوان تعطیلی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد صحت ندارد. وی همچنین با اشاره به پدیده گرد و غبار که از اواسط روز سه شنبه برخی نقاط خوزستان را دربر گرفت، افزود: پیش بینی می‌شود این پدیده جوی در ساعات پایانی امروز به پایان برسد. مدیرکل روابط عمومی استانداری خوزستان در خصوص ابلاغیه کاهش ساعات کاری ادارات و سازمان‌ها در خوزستان بیان کرد: با توجه به گرمای هوا و دمای بالا در خوزستان و به منظور صرفه جویی، مصرف بهینه انرژی و جلوگیری از قطعی احتمالی برق و رعایت حال عموم شهروندان ساعات کاری از تاریخ ۱۹ خرداد تا ۳۱ شهریور امسال روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت هفت تا ۱۳ است. بر اساس این گزارش، به دستور استاندار خوزستان ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸ به دلیل وقوع دمای هوای بالای ۵۰ درجه تعطیل شدند.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
آغاز زودهنگام آتش سوزی در مراتع همدانفرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در این میزگرد گفت: همه ساله با گرم شدن هوا در تیرماه آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی شیوع می‌یابد اما امسال با توجه به افزایش بارش‌های بهاره و رشد پوشش گیاهی، آتش سوزی از نیمه خرداد آغاز شد. سرهنگ رسولی افزود: به منظور پیشگیری از بروز آتش در عرصه‌های منابع طبیعی از تمام توان تیم‌های این اداره کل استفاده شده است تا بتوان در کمترین زمان دامنه آتش را مهار کرد. کاهش بروز آتش در محیط زیست همدانمعاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان نیز در این میزگرد اظهار داشت: میزان وسعت بروز آتش از سال ۹۲ به مدت پنج سال بررسی شد که وسعت آتش در چهار سال نخست به ترتیب ۳۲۲، ۲۵۶، ۲۲۶ و ۲۰۶ هکتار ثبت شد. صفی خانی با بیان اینکه آتش سوزی حاصل شرایط طبیعی و غیر طبیعی است، تبیین کرد: بخش غیر طبیعی سهم عمده‌ای از آتش سوزی‌ها غیرعمدی و ناشی از سهل انگاری بشر است و تنها درصد اندکی از آتش سوزی‌ها عمدی هستند. آتش زدن محیط زیست توسط شکارچیان معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: در روستاهای حاشیه مناطق به دامداران و باغداران در دوره‌های و جلسات مختلف آموزش چهره به چهره داده شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز امروزه استفاده از مژه‌های مصنوعی و بلند از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیار رایج شده است اما مصرف این نوع مژه‌ها با بروز مشکلاتی همراه است. گفتنی است؛ در این حالت، تماس چشم با مواد آلرژی‌زا می‌تواند منجر به اگزما در نواحی اطراف چشم شود که بسیار ناخوشایند است. مژه‌ها در مدت ۴ تا ۶ ماه رشد می‌کنند و طول عمر آنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز است. جالب است بدانید؛ مژه‌های مصنوعی از مو یا خز حیوانات ساخته می‌شوند که فعالان حقوق بشر به شدت با این کار مخالفند و معتقدند که نباید از حیوانات برای تولید لوازم آرایشی استفاده کرد. از طرفی مصرف مکرر این سرم‌ها می‌تواند منجر به عفونت‌های خاصی با پیامدهای چشمگیر شود، یکی از این پیامدها تغییر رنگ عنبیه است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین8 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: شعاع دید به دنبال وزش باد و گرد و خاک در بستان در ظهر روز سه شنبه به ۷۰۰ متر رسید. محمد سبزه زاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: گرد و غبار موقتی است و در هنگام وقوع باد شدید اتفاق می‌افتد؛ شعاع دید رو به بهبود است و در بستان به ۶ کیلومتر رسید. وی افزود: بر اساس آخرین گزارش سرعت باد در ظهر روز سه شنبه در اهواز ۲۹، بستان ۳۲٫۵، آبادان ۲۹، امیدیه ۳۶، ماهشهر ۴۷ و شادگان ۳۲٫۴ کیلومتر برساعت اعلام شده است. در زمان ذکر شده به ویژه چهارشنبه رخداد پدیده گردوغبار کاهش دید افقی به صورت موقت در مناطق مرکزی، جنوبی و غربی خوزستان پیش بینی شده است. ۳۰۰۴ / ‏‬ ۶۰۳۷
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ساعت قبل
خسرو شهبازی، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد: ایران در هر دهه ۶۵ میلیمتر به سمت بیابانی شدن پیش رفته است و حدود ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن قرار دارند. ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور تبدیل به بیابان شده‌اندوی با اشاره به اینکه در مجموع حدود ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور ما بر اثر فرسایش بادی، آبی، شوری‌زایی و تخریب فیزیکی، شیمیایی خاک در معرض بیابانی شدن قرار دارند، تصریح کرد: بر اساس مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور تبدیل به بیابان شده‌اند و در قالب کویر، تپه‌های ماسه‌ای، اراضی شور و نمکزارها شناخته می‌شوند. معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه بیش از ۲۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در ۲۲ استان تحت فرسایش بادی قرار دارند، گفت: از این مقدار ۷٫۷ میلیون هکتار جزو کانون‌های بحرانی فرسایش بادی هستند. وی افزود: میزان و پراکنش نامنظم بارندگی‌ها در کشور نیز از جمله عوامل بیابانی شدن اراضی کشور است. در حال حاضر نیز حدود ۷۲ هزار و ۴۲۹ هکتار از اراضی کشور نیازمند عملیات مالچ‌پاشی هستند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین9 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: پیش بینی می‌شود روز چهارشنبه شاهد وزش تندباد در اهواز با سرعت حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت باشیم. وی با اشاره به اینکه تا اواخر هفته جاری کاهش دما را در خوزستان را شاهد هستیم گفت: پیش بینی می‌شود روز جمعه و شنبه دمای اهواز به ۴۳ درجه سانتیگراد و در مناطق شمالی و شرقی خوزستان زیر ۴۰ درجه برسد. مدیرکل هواشناسی خوزستان افزود: از روز سه شنبه هفته آینده مجددافزایش دما از ۴۸ درجه به بالا برخی نقاط خوزستان پیش بینی می‌شود. به گزارش ایرنا براساس گزارش اداره کل هواشناسی خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته آغاجاری با دمای ۴۹ درجه سانتیگراد و ایذه با دمای ۲۲ درجه سانتیگراد به ترتیب بیشترین و کمترین دمای هوا را در خوزستان داشتند. در این مدت حداکثر و حداقل دمای اهواز ۴۷ و ۳۳ درجه سانتیگراد گزارش شده است.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
نمایشگاه سی‌ای‌اس آسیا در سال ۲۰۱۹ که در شانگهای چین برگزار شد پر بود از نوآوری‌های استارتاپ‌هایی که رونق خاصی به نمایشگاه امسال بخشیده بودند. ۲۲ شرکت برتر سوئیسی که تمرکزشان بر روی نوآوری و توسعه بود از این کشور شرکت کردند. این استارتاپ که توسط دولت نروژ بنیان نهاده شده، متخصص توسعه سیستم‌های غیرمتمرکز انرژی و تکنولوژی انتقال قدرت بی‌سیم است. هدف این شرکت فراهم کردن یک باتری جهانی است که بتواند قدرت بیسیم را به تعدادی از دستگاه‌های الکترونیکی تحویل دهد. «سومنیاکز» (Somniacs) نیز یک شرکت توسعه همه جانبه تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) است که تجربیات همه جانبه VR نسل بعدی را توسعه می‌دهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، امروزه استفاده از مژه‌های مصنوعی و بلند از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیار رایج شده است اما مصرف این نوع مژه‌ها با بروز مشکلاتی همراه است. گفتنی است؛ در این حالت، تماس چشم با مواد آلرژی‌زا می‌تواند منجر به اگزما در نواحی اطراف چشم شود که بسیار ناخوشایند است. جالب است بدانید؛ مژه‌های مصنوعی از مو یا خز حیوانات ساخته می‌شوند که فعالان حقوق بشر به شدت با این کار مخالفند و معتقدند که نباید از حیوانات برای تولید لوازم آرایشی استفاده کرد. این سرم‌ها چشم‌ را تحریک می‌کنند و اگر این اتفاق رخ دهد، باید فورا مصرف را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید تا پزشک داروهای ضد التهابی را تجویز کند. از طرفی مصرف مکرر این سرم‌ها می‌تواند منجر به عفونت‌های خاصی با پیامدهای چشمگیر شود، یکی از این پیامدها تغییر رنگ عنبیه است.
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، امروزه استفاده از مژه‌های مصنوعی و بلند از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیار رایج شده است اما مصرف این نوع مژه‌ها با بروز مشکلاتی همراه است. گفتنی است؛ در این حالت، تماس چشم با مواد آلرژی‌زا می‌تواند منجر به اگزما در نواحی اطراف چشم شود که بسیار ناخوشایند است. مژه‌ها در مدت ۴ تا ۶ ماه رشد می‌کنند و طول عمر آنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز است. این سرم‌ها چشم‌ را تحریک می‌کنند و اگر این اتفاق رخ دهد، باید فورا مصرف را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید تا پزشک داروهای ضد التهابی را تجویز کند. از طرفی مصرف مکرر این سرم‌ها می‌تواند منجر به عفونت‌های خاصی با پیامدهای چشمگیر شود، یکی از این پیامدها تغییر رنگ عنبیه است.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
مدیرکل منابع طبیعی استان یزد با بیان اینکه ۹۰ درصد حنگل کاری یزد پس از انقلاب بوده، از انجام سه هزار و ۴۳۳ هکتار بیابان زدایی در سال گذشته یزد خبر داد. محمدرضا آخوندی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی بیابان‌زدایی برگزار شد اظهار داشت: در حال حاضر دو و شش میلیون هکتار اراضی بیابانی در استان یزد داریم. وی با بیان اینکه شعار روز جهانی بیابان زدایی امسال «بیایید با هم جهانی سبز بسازیم» است گفت: در حال حاضر ۱۳ کانون بحرانی با وسعت ۵۳۴ هزار هکتار در استان یزد وجود دارد. آخوندی خاطرنشان کرد: در استان یزد تاکنون ۷۰ هزار هکتار جنگ کاری برای بیابان زدایی انجام شده که ۹۰ درصد کل جنگل کاری انجام شده پس از انقلاب اسلامی بوده است. مدیرکل منابع طبیعی استان یزد بیان کرد: اعتبار استان یزد در سال گذشته در بخش استانی ۶۰۹ میلیون تومان بوده که از این مبلغ، ۳۷۱ میلیون تومان تخصیص پیدا کرده که نزدیک به ۶۰ درصد است.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدرضا آخوندی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی بیابان‌زدایی برگزار شد اظهار داشت: در حال حاضر دو و شش میلیون هکتار اراضی بیابانی در استان یزد داریم. وی با بیان اینکه شعار روز جهانی بیابان زدایی امسال «بیایید با هم جهانی سبز بسازیم» است گفت: در حال حاضر ۱۳ کانون بحرانی با وسعت ۵۳۴ هزار هکتار در استان یزد وجود دارد. آخوندی خاطرنشان کرد: در استان یزد تاکنون ۷۰ هزار هکتار جنگ کاری برای بیابان زدایی انجام شده که ۹۰ درصد کل جنگل کاری انجام شده پس از انقلاب اسلامی بوده است. مدیرکل منابع طبیعی استان یزد بیان کرد: اعتبار استان یزد در سال گذشته در بخش استانی ۶۰۹ میلیون تومان بوده که از این مبلغ، ۳۷۱ میلیون تومان تخصیص پیدا کرده که نزدیک به ۶۰ درصد است. مدیرکل منابع طبیعی استان یزد پیشنهاد اعتباری این برنامه‌ها را ۱۵ میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: تا دو ماه آینده موافقت‌نامه‌های مربوط به این برنامه‌ها و هزینه‌های آن مبادله می‌شود.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین22 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز – ایرنا – مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به بی سابقه بودن آتش سوزی‌ها در خوزستان در سال جاری گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۰۰ فقره آتش سوزی در این استان رخ داده است. وی ایذه، مسجدسلیمان و بهبهان را رکورددار آتش سوزی در استان عنوان کرد و افزود: بهبهان با ۱۴ فقره، مسجدسلیمان با ۱۰ فقره و ایذه با هشت فقره آتش سوزی به ترتیب بیشترین آمار را از نظر تعداد و سطح به خود اختصاص داده‌اند. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به تأثیر بارشهای اخیر در میزان آتش سوزی مراتع بیان کرد: بارش‌های زیاد موجب افزایش پوشش جنگلی و مرتعی متراکم در استان شده که به دلیل افزایش درجه حرارت دما یا عوامل انسانی آتش سوزی در مرتع یا جنگل رخ می‌دهد و می‌توان گفت در استان خوزستان همه عرصه‌هایی که درجه حرارت دمای بالا را تجربه می‌کنند مستعد آتش سوزی هستند. هلال احمر تیم اطفای حریق نداردمعاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان نیز در این نشست گفت: جمعیت هلال احمر در زمینه اعزام نیرو برای امدادرسانی در زمان وقوع آتش‌سوزی مشکل دارد و تیم اطفای حریق ندارد. وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در زمان آتش‌سوزی و اطفای حریق در سطح سوم قرار دارد بیان کرد: هلال احمر در این شرایط به عنوان پشتیبان عمل می‌کند.
شاناشانا1 روز قبل
موضوعی که مسائل را پیچیده‌تر می‌کند، این است که حتی اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) محدودیت تولید خود را تمدید کند، عرضه بیش از حد کشورهای غیر عضو اوپک سبب می‌شود اوپک و متحدانش برای متوازن کردن عرضه نفت با تقاضای آن به چالش کشیده شوند. به‌ویژه با توجه به این که ارزیابی تأثیر افزایش تعرفه‌ها بر تقاضای نفت، در کوتاه مدت در عمل غیر ممکن است. انتظار می‌رود در نشست اوپک و متحدانش، مسئله تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی حل و فصل شود. با وجود کاهش طولانی قیمت نفت، همچنان می‌توان باور داشت که نگرانی‌ها درباره کاهش تقاضای نفت، در قیمت کنونی نفت لحاظ شده‌اند، اما خطرها برای عرضه نفت در نظر گرفته نشده‌اند. به نظر می‌رسد خطر اختلال‌های بیشتر در عرضه نفت همچنان بالاست و می‌تواند پشتوانه خوبی برای افزایش قیمت شاخص‌های برنت و دبلیو تی آی فراهم کند.
ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر گرجی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تحقیقات و کارهای عملی انجام شده نشان می‌دهد مدیریت خاک می‌تواند بهره‌وری آب را قطعا افزایش دهد و مصرف آب در کشاورزی را به حدود نصف برساند و اکنون که قانون حفاظت از خاک تصویب و ابلاغ شده می‌توان به این چشم‌انداز امیدوار بود. وی با تاکید بر نقش مدیریت خاک در کاهش مصرف آب اظهار داشت: برخی از مسئولان جهاد کشاورزی نیز بارها اعلام کرده‌اند که افزایش راندمان مصرف آب بدون توجه به خاک یا به عبارتی حل مشکل آب کشور بدون توجه به خاک، آب در هاون کوبیدن است، این جمله‌ای کاملا درست و تخصصی است، زیرا اگر مشکل خاک حل نشود مشکل آب روز به روز بیشتر خواهد شد، یعنی خشکسالی‌ها بیشتر به ما فشار خواهد آورد اما اگر خاک درست مدیریت شود می‌تواند این فشار را کاهش دهد و مشکل آب و منابع آب زیرزمینی را حل کند. وی درباره مدیریت خاک گفت: هر گونه اقداماتی که با هدف افزایش بهره‌وری روی خاک انجام می‌شود را مدیریت خاک می‌گویند مانند نوع شخمی که زده می‌شود با توجه به نوع محصول، زیرا در هر خاکی نمی‌توان هر محصولی را کشت کرد، نحوه مدیریت اراضی شیب‌دار، نوع کوددهی و نوع تناوب زراعی در مجموع مدیریت خاک را تشکیل می‌دهند. گفته می‌شود در کشور ۵۰ درصد بانوان کمبود روی و آهن دارند که از طریق مدیریت خاک قابل حل است. گرجی با اشاره به روند فرسایش خاک در کشور افزود: در زمینه فرسایش خاک جزو کشورهایی با رتبه اول هستیم، البته میزان فرسایش دلایل مختلفی دارد از جمله شرایط اقلیمی، توپوگرافی و مدیریتی که این مجموعه دست به دست هم داده و باعث شده‌اند فرسایش خاک در کشور زیاد شود، برآوردی که از میزان فرسایش خاک در کشور صورت گرفته نشان می‌دهد سالانه حدود دو میلیارد تن فرسایش داریم.
ایسناایسنا1 روز قبل
پایش ماهواره‌ای پدیده بیابان‌زایی در استان قماز جمله مناطقی که دچار بیابان‌زایی شده، استان قم است. بخش زیادی از مساحت استان قم دارای شرایط خشک و بیابانی است و گسترش بی رویه فعالیت‌های انسانی، بدون در نظر گرفتن توان اکولوژیکی، روند آن را تشدید کرده است. موقعیت حوضه‌های آبریز فوق الذکر، گستره دریاچه نمک، رودها و محدوده شهر قم درتاریخ مرداد ماه ۱۳۷۲ در تصویر ماهواره‌ای زیر دیده می‌شود. تصویر ماهواره‌ای لندست، سنجنده TM از حوضه‌های آبریز استان قم ۱۳۷۲/۰۵/۰۱بررسی تصویر فوق نشان می‌دهد که مساحت دریاچه نمک در سال ۱۳۷۲ حدود ۱۷۲۱ کیلومتر مربع و مساحت شهر قم، حدود ۵۳ کیلومتر مربع بوده است. از طرفی مساحت شهر قم نیز بیش از دو برابر مساحت قبلی خود (حدود ۱۱۷ کیلومتر مربع) گسترش یافته است.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، خسرو شهبازی گفت: نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان از اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی برای مقابله با بیابانزایی به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اختصاص خواهد یافت. وی افزود: با این میزان اعتبار قرار است در سطح ۳۵۴ هزار هکتار عملیات نهال کاری، مدیریت روان آب‌ها و مدیریت جنگل‌های دست کاشت انجام شود. وی ادامه داد: بر اساس طرح شناسایی کانون‌های بحرانی، ۲۰ میلیون هکتار اراضی کشور در ۲۲ استان، متاثر از فرسایش بادی قرار دارد. شهبازی گفت: ۷٫۷ میلیون هکتار اراضی کشور نیز به علل خسارت هایی که به منابع زیستی، اجتماعی و اقتصادی وارد شده جزو کانون‌های بحرانی هستند. وی افزود: در سال گذشته همچنین در سطح ۱۸۷ هزار هکتار طرح مدیریت مشارکتی ترسیب کربن به اجرا در آمد.
ایسناایسنا1 روز قبل
پژوهشگر بخش تحقیقات بیابان در مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: آبگیری تالاب‌های کشور باعث کاهش چشمه‌های تولید گرد و غبار می‌شود. وی با بیان اینکه برنامه‌های مقابله با بیابانزایی برنامه‌های جدیدی در ایران نیست، توضیح داد: ایران در یک دوره زمانی پرچمدار مقابله با بیابان‌زایی در منطقه خاورمیانه و جنوب غربی آسیا بوده و برنامه‌های مقابله با بیابانزایی را از سال ۱۳۳۰ آغاز کرده است. وی خاطر نشان کرد: ایران توانسته با کاشت گونه‌های اکولوژیکی، اقداماتی برای تثبیت شن‌های روان چهار میلیون هکتار از عرصه‌های بیابانی کشور انجام دهد که اینکار در منطقه بی نظیر بوده است. وی ادامه داد: بدون شک آبگیری این تالاب‌ها بعد از حدود دو دهه باعث کاهش چشمه‌های تولید گرد و خاک در کشور می‌شود. وی اضافه کرد: واقعیت این است به دلیل اینکه امنیت در سوریه و عراق وجود ندارد، کارشناسان نمی‌توانند برای تثبیت ناهمواری‌های ماسه‌ای و انتخاب گونه‌های مناسب اقدام کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، به رغم فوایدی که ارائه می‌کند، نور خورشید می‌تواند با خطرات سلامت ناخوشایندی نیز مرتبط باشد. پرتوهای فرابنفش خورشید که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند می‌توانند به سلامت پوست و چشم انسان آسیب برسانند. دنبال کردن رژیم غذایی مناسبمحافظت در برابر نور خورشید و آسیب دیدگی تنها روش‌های موجود برای حفظ سلامت چشم‌ها نیستند. مواد غذایی بسیاری وجود دارند که می‌توانند سلامت چشم‌ها را تقویت کرده و به پیشگیری از بیماری‌های چشم کمک کنند. خواب کافیدر فصل تابستان نباید خواب و سلامت کلی، از جمله سلامت چشم‌های خود را قربانی انجام فعالیت‌های مختلف کنید.
ایرناایرنا1 روز قبل
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: در حاشیه دریاچه ارومیه مبارزه با گرد و غبار در سطح ۴۴ هزار و ۹۰۰ هکتار برای سال جاری برنامه ریزی شده است. وی ادامه داد: این استان‌ها شامل اصفهان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، ایلام، منطقه جنوب کرمان و هرمزگان هستند که جزو کانون‌های بحرانی محسوب می‌شوند. وی ادامه داد: بر اساس طرح شناسایی کانون‌های بحرانی، ۲۰ میلیون هکتار اراضی کشور در ۲۲ استان، متأثر از فرسایش بادی قرار دارد. شهبازی اظهار داشت: ۷٫۷ میلیون هکتار اراضی کشور نیز به علل خسارت‌هایی که به منابع زیستی، اجتماعی و اقتصادی وارد شده جزو کانون‌های بحرانی هستند. وی افزود: در سال گذشته همچنین در سطح ۱۸۷ هزار هکتار طرح مدیریت مشارکتی ترسیب کربن به اجرا در آمد.

به انتهای لیست رسیدید