گریس وان

گریس وان

ایلناایلنا3 هفته قبل
در انتهای مصاحبه ایلنا با فرمانده نیروی دریایی سپاه مطلبی به نقل از خبرنگار درخصوص «اجاره کشتی گریس وان از سوی سپاه پاسداران» منتشر شده بود که بدینوسیله این خبر اصلاح می‌گردد. به گزارش ایلنا، کشتی گریس وان که پس از رفع توقیف به آدریان دریا تغییر نام داده است، نفتکش ساخت کره و متعلق به روسیه است و در حال حاضر در اجاره یکی از خطوط کشتی‌رانی ایرانی قرار دارد. انتساب این کشتی به سپاه ناشی از اشتباه خبرنگار بوده که بدینوسیله اصلاح می‌گردد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 هفته قبل
علیرضا تنگسیری در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال که برخی‌ها مدعی هستند که توقیف کشتی بریتانیایی اقدام متقابل و گروکشی بوده حال اینکه مقام‌های ایرانی بارها اعلام کرده‌اند این کشتی به دلیل مسائل فنی و تخلفات محرز توقیف شده است، با توجه به شرایط آیا تصمیمی برای رفع توقیف کشتی بریتانیایی گرفته شده است؟ گفت: توقیف کشتی بریتانیایی پس از توقیف کشتی آدریان دریا – گریس وان- بوده است. اما نکته حائز اهمیت این است که کشتی بریتانیایی مرتکب سه تخلف محرز شده است؛ اول اینکه‌ای او سی – رادار- کشتی در حال حرکت خاموش بوده و دومین تخلف این کشتی خاموش بودن جی پی اس آن بوده است. فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به سومین تخلف این کشتی اظهار داشت: ‌ یک تصادم دریایی هم وجود داشته که احتمال می‌دهیم با کشتی بریتانیایی مرتبط بوده چراکه آثار این تصادم بر روی بدنه کشتی بریتانیایی موجود است. وی همچنین درباره حفاظت از این کشتی در مسیر آینده‌اش گفت: کشتی آدریان دریا نیاز به هیچ اسکورتی ندارد. گفتنی است، کشتی گریس وان که پس از رفع توقیف به آدریان دریا تغییر نام داده است، نفتکش ساخت کره و متعلق به روسیه است که در حال حاضر در اجاره سپاه قرار دارد.
ایلناایلنا3 هفته قبل
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به آخرین وضعیت کشتی آدرین دریا گفت: این کشتی در ادامه مسیر نیاز به هیچ اسکورتی ندارد. علیرضا تنگسیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در پاسخ به این سوال که برخی‌ها مدعی هستند که توقیف کشتی بریتانیایی اقدام متقابل و گروکشی بوده حال اینکه مقام‌های ایرانی بارها اعلام کرده‌اند این کشتی به دلیل مسائل فنی و تخلفات محرز توقیف شده است، با توجه به شرایط آیا تصمیمی برای رفع توقیف کشتی بریتانیایی گرفته شده است؟ گفت: توقیف کشتی بریتانیایی پس از توقیف کشتی آدریان دریا – گریس وان- بوده است. فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به سومین تخلف این کشتی اظهار داشت: ‌ یک تصادم دریایی هم وجود داشته که احتمال می‌دهیم با کشتی بریتانیایی مرتبط بوده چراکه آثار این تصادم بر روی بدنه کشتی بریتانیایی موجود است. وی همچنین درباره حفاظت از این کشتی در مسیر آینده‌اش گفت: کشتی آدریان دریا نیاز به هیچ اسکورتی ندارد. گفتنی است، کشتی گریس وان که پس از رفع توقیف به آدریان دریا تغییر نام داده است، نفتکش ساخت کره و متعلق به روسیه است که در حال حاضر در اجاره سپاه قرار دارد.
صدا و سیماصدا و سیما4 هفته قبل
هر چند این توافقنامه، دقیقا همان توافقنامه‌ای نبود که ما می‌خواستیم و یقینا توافقنامه‌ای هم نبود که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌خواستند. این پیام را هم از طرف اروپایی‌ها به مردم ایران می‌دهیم که اروپا در شرایط کنونی آماده‌ی همکاری و کمک است. این در حالی است که آمریکا توافق را نقض کرد و رئیس جمهور ترامپ بکلی از برجام خارج شد. در جنگ اقتصادی، هدف‌ها غیرنظامی است و آمریکا برخلاف تعهداتش این جنگ اقتصادی را ضد ملت ایران براه انداخته است. حقوق بشر باید بر پایه‌ی ارزش‌ها و نیکی‌هایی که دارد سنجش و ارزیابی شود نه بر اساس روابط دیپلماتیک و سیاسی.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
دولت ترزا می‌به توقیف نفتکش ایرانی در اوایل ماه ژوئیه کمک کرد, اقدامی که به نظر می‌رسید به نیابت از آمریکا انجام شده است. انگلیس به منظور خارج شدن از توافق هسته‌ای ایران تحت فشارهای فزاینده‌ای از سوی آمریکا قرار دارد. پیش بینی می‌شود آزادی نفتکش گریس ۱ زمینه را برای آزادی نفتکش استنا امپرو -نفتکش با پرچم انگلیس که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز توقیف شده است فراهم کند. آزادی نفتکش ایرانی در حال حاضر سبب تقویت دکترین «نفت در برابر نفت» ​روحانی خواهد شد. این کشور با دور شدن از این مناقشه حقوقی سبب متقاعد شدن ایرانی‌ها در این باره شد که این کشور بر خلاف آمریکا نفتکش آنها را به سبب وجود نگرانی در ارتباط با مقصد این نفتکش (سوریه) و نه منبع نفت (ایران) توقیف کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
مقصد نفتکش «گریس ۱» پس از آزادی به طرف دریای مدیترانه خواهد بود. (خبرگزاری فرانسه) // دولت جبل الطارق با وجود درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش گریس ۱ آن را آزاد کرد. (­شبکه تلویزیونی المیادین) آلمان// ­آلمان خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را بسیار محتمل توصیف کرد. (شبکه تلویزیونی الجزیره) سوریه// ­سامانه پدافند هوایی سوریه یک هدف متجاوز را پنچشنبه شب رهگیری و منهدم کرد. (شبکه تلویزیونی العالم) هند// نخست وزیر هند در جریان سخنرانی به مناسبت سالروز استقلال هند؛ از سیاست هایش در قبال کشمیر دفاع کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، وزیر امور خارجه ایران در پیامی توئیتری با اشاره به آزادی نفت کش گریس۱، حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق نوشت: «تلاش ناکام آمریکا در اقدام به دزدی دریایی (ادامه دار کردن توقیف نفت کش گریس وان) نشان دهنده آن است که دولت ترامپ هیچ ارزشی برای قانون قائل نیست و اصلا قانون نمی‌داند چیست.» محمد جواد ظریف در توئیتر نوشت: «پس از ناکامی در رسیدن به اهداف از مسیر تروریسم اقتصادی - از جمله محروم کردن بیماران سرطانی از داروهای مورد نیازشان - دولت آمریکا تلاش کرد از نظام حقوقی (بین المللی) سوء استفاده کرده و برای دزدیدن دارایی و مایملک ما در آب‌های آزاد اقدام کند. این دزدی دریایی ناکام ماند اما نشان داد دولت ترامپ به هیچ قانونی پایبند نیست.»
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
پیشنهاد ماحیات بابک زنجانی در گروی بازگشت ۲میلیارد یورو است / او همچنان در انفرادی است و سلول لاکچری ندارد / اگر وزیر نفت سندی دارد، با صدای بلند اعلام‌کندزنی که می‌تواند خلبان هواپیما باشد، چرا نتواند راننده موتور باشد / برخی مواجه‌ها با مسائل زنان، جفا به دین استدختری که می‌تواند قدرتمندترین زن انگلیس بعد از ملکه شود/ عاشق پیشه یا قدرت‌طلب؟ / کری سایموند؛ نامزد بوریس جانسون واقعا کیست؟ دکتر عارف هنوز هم یک چهره سیاسی نیست / مهمترین کار واعظی حفظ فاصله بین اصلاح‌طلبان و شخص رییس‌جمهور است/ نمی‌دانم جهانگیری در دولت چه می‌کند/ حوادث دی ۹۶ شوک برای اصلاح‌طلبان بودمهم‌ترین رهبران جهان را که جنازه‌شان گم شده است بشناسید/ از ناپدید شدن هیتلر و شایعه زنده بودنش تا ناپدید شدن جنازه صدام و رضا شاه و حل کردن جسد تزار روسیه در اسیداینفوگرافی؛ تعداد ناوهای جنگی ۸ کشور اول جهان/ ایران در رتبه‌ چهارم قرار دارد
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
وی افزود: این کشتی حامل ۷۰۰ هزار لیتر سوخت توقیف شد و هفت خدمه که تبعه خارجی بودند نیز دستگیر شدند. توقیف نفتکش گریس‌وان تنش در منطقه خلیج‌فارس را که از زمان اجرایی شدن تحریم نفتی ایران توسط آمریکا تشدید شده بود افزایش داد. به‌دنبال توقیف گریس وان دولت بریتانیا مدعی شد که نیروی دریایی سپاه پاسداران قصد توقیف یک نفتکش بریتانیایی را داشته که با مداخله یک ناوچه نیروی دریایی سلطنتی ناکام مانده است؛ ادعایی که بلافاصله از سوی ایران تکذیب شد. به‌دنبال آن نامه‌ای از جانب نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد به شورای امنیت ارائه و در آن دلایل توقیف نفتکش انگلیسی تشریح شد. در همین حال در ادامه توقیف نفتکش‌ها روز گذشته نیروهای منطقه دوم دریایی سپاه یک شناور خارجی را با ۷۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق با ۷ خدمه در اطراف جزیره فارسی در خلیج‌فارس توقیف کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
به جای آن، ترجیح می‌دهند در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه تلاش کنند. اعتمادآنلاین| الجزیره نوشت: از زمان توقیف نفت کش «گریس وان»، ایرانی‌ها تصمیم گرفتند پشت‌پرده، برای حل بحران از راه دیپلماسی وارد شوند. بر این اساس، ایران که تمایلی به ورود به جنگ ندارد، خواستار حل بحران از راه سیاسی است. به همین دلیل، انتظار می‌رود که ایران و بریتانیا با وساطت‌های بین المللی و بویژه عمانی، برای حل بحران نفتکش‌ها، همراهی کنند. ممکن است این بار، کلید حل بحران، در دست روس‌ها باشد، که مالک کشتی «گریس وان» هستند و تعدادی از خدمه کشتی توقیف شده بریتانیایی، در بندر عباس ایران، اهل روسیه هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
اما نکته مهم در توقیف نفتکش ایران این بود که براساس گزارش‌ها ظاهرا این نفتکش به دستور مستقیم آمریکا توقیف شده است. دو هفته بعد از توقیف کشتی گریس وان با محموله ایران در جبل‌الطارق، ایران کشتی بریتانیایی «استنا ایمپرو» را به‌خاطر «نقض قوانین بین‌المللی» در تنگه‌هرمز توقیف کرد. اخطار شناور سپاه به یک رزم‌ناو انگلیسیهمزمان با این تحولات روز گذشته متن مکالمه اخطار شناور سپاه به یک رزم‌ناو انگلیسی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد. به گزارش خبرگزاری فارس، براساس فیلم منتشرشده از مکالمه شناور سپاه با رزم‌ناو انگلیسی، ابتدا شناور ایرانی به رزم‌ناو مذکور اعلام می‌کند: «ناو انگلیسی اف۲۳۶! من ناو اف۲۳۶ هستم.» این گزارش حاکی است، شناور نیروی دریایی سپاه خطاب به رزم‌ناو انگلیسی تصریح می‌کند: «ناو جنگی اف۲۳۶!
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
از دید کارشناسان حضور دوباره یوسف بن‌علوی در تهران و دیدار با محمدجواد ظریف در ارتباط با کاهش تنش در روابط ایران و انگلیس است. سفر بن‌علوی به تهران دومین سفر او ظرف دو ماه گذشته است. این وزارتخانه دیروز و در آستانه سفر بن‌علوی گفت که «آزادی ناوبری در تنگه هرمز» از جمله محورهای گفت‌وگوی دو طرف بوده است. پس از سفر اردیبهشت‌ماه وزیرخارجه عمان به تهران، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت که «سفر بن‌علوی وزیرخارجه عمان به تهران ارتباطی به موضوع میانجیگری این کشور در روابط تهران و واشنگتن ندارد.» واعظی افزود که «وزیرخارجه عمان در سفر به تهران با ظریف دیدار و مذاکره کرد. وزیرخارجه عمان در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی عربی که آیا عمان نقشی به‌عنوان میانجی میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند، گفت: نه واقعا.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ماه قبل
سفر بن‌علوی به تهران دومین سفر او ظرف دو ماه گذشته است. این وزارتخانه دیروز و در آستانه سفر بن‌علوی گفت که «آزادی ناوبری در تنگه هرمز» از جمله محورهای گفت‌وگوی دو طرف بوده است. وزیرخارجه عمان دومین مقام منطقه است که ظرف روزهای اخیر به تهران آمده است. پس از سفر اردیبهشت‌ماه وزیرخارجه عمان به تهران، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت که «سفر بن‌علوی وزیرخارجه عمان به تهران ارتباطی به موضوع میانجیگری این کشور در روابط تهران و واشنگتن ندارد.» واعظی افزود که «وزیرخارجه عمان در سفر به تهران با ظریف دیدار و مذاکره کرد. وزیرخارجه عمان در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی عربی که آیا عمان نقشی به‌عنوان میانجی میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند، گفت: نه واقعا.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
وزیرخارجه عمان دومین مقام منطقه است که ظرف روزهای اخیر به تهران آمده است. چند روز پس از سفر نخست‌وزیر عراق، اعزام فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری فرانسه و علنی‌تر شدن شکست عملی ائتلاف خود خوانده غربی – عربی در یمن، سفر مهم «یوسف بن‌علوی» وزیر مشاور در امورخارجه عمان، تهران را به کانون دیپلماسی تبدیل کرده است. پس از سفر اردیبهشت‌ماه وزیرخارجه عمان به تهران، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت که «سفر بن‌علوی وزیرخارجه عمان به تهران ارتباطی به موضوع میانجیگری این کشور در روابط تهران و واشنگتن ندارد.» واعظی افزود که «وزیرخارجه عمان در سفر به تهران با ظریف دیدار و مذاکره کرد. وزیرخارجه عمان در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی عربی که آیا عمان نقشی به‌عنوان میانجی میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند، گفت: نه واقعا. عبداللطیف بن راشد الزیانی دبیر کل شورای همکاری خلیج [فارس] نیز در این نشست حضور داشت.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
دادگاه عالی انگلیس در حکمی اعلام کرد شرکت انگلیسی سازنده تانک چیفتن نباید تمام سود ناشی از مبلغی را که چهار دهه پیش بابت فروش این نوع تانک به ایران دریافت کرده به تهران پرداخت کند. بر اساس این حکم، مبلغی که طرف انگلیسی باید بابت زیان وارده به ایران پرداخت کند، باید از نو محاسبه شود. به گزارش خبر فوری، رژیم پهلوی در دهه هفتاد میلادی مبلغ ۶۵۰ میلیون پوند برای خرید ۱۷۵۰ دستگاه تانک «چیفتن» به دولت انگلیس پرداخت کرد اما پیش از سرنگون شدن تنها ۱۸۵ دستگاه از آنها را تحویل گرفت. دولت انگلیس در سال ۲۰۰۹ محکوم به پرداخت ۴۵۰ میلیون پوند به ایران شد اما همچنان به بهانه‌های مختلف از پرداخت آن امتناع کرده است. به نظر می‌رسد که آرای جدید حقوقی علیه ایران، در راستای تلاش برای دزدی دریایی و عدم بازگردانیدن نفتکش ایرانی «گریس وان» باشد.

افت اعتبارجهانی انگلیس در کشتیرانی بازرگانی

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
یک فرمانده نیروی دریایی سابق در انگلیس ابراز نگرانی کرده است که مالکان برخی کشتی‌های بازرگانی شاید تصمیم بگیرند پرچم قرمز رنگ مشهور انگلیس را کنار بگذارند! پلی بویکو (Polly Boiko) خبرنگار شبکه تلویزیونی راشا تودی در این باره گزارش داد: وقتی که پای کشتیرانی بازرگانی به میان می‌آید , عملکرد انگلیس بسیار عالی است! پس از کنایه خبرنگار راشا تودی به کشتیرانی بازرگانی انگلیس فیلمی کوتاه به این مضمون درباره کشتیرانی انگلیس پخش شد: «ما به عنوان یک کشور (انگلیس) به طریقی فزاینده متکی به تامین بی وقفه نفت, گاز و مواد خام به بنادر ما (انگلیس) هستیم. روی هم رفته پرچمی که روی کشتی‌ها نصب می‌شود «پرچم مصلحت» نام دارد. شما پرچم کشتی خود را تغییر می‌دهید تا از مزایای پرچم جدید استفاده کنید. بسیار جالب است که در دهه ۱۹۸۰ پرچم انگلیس افزایش زیادی در کشتی‌ها داشت چون نیروی دریایی سلطنتی انگلیس از کشتی‌های با پرچم انگلیس حفاظت می‌کرد ولی مثلا پرچم لیبریا از حفاظت زیادی برخوردار نیست. هم اکنون حرکت کشتی‌ها با پرچم انگلیس مخاطرات بالایی دارد و برای من تعجب برانگیز نخواهد بود که افراد بخواهند از این پرچم فاصله بگیرند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
پیش از این نیز یک نفتکش‌ ایران به نام «گریس وان» از سوی نیروهای انگلیسی به بهانه انتقال نفت خام به سوریه در تنگه جبل‌الطارق توقیف شده است. هانت در همین ارتباط در جلسه پارلمان گفت منتظر پیشنهاد تازه آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی است. هانت نخستین اقدام این کشور در تامین امنیت کشتیرانی‌اش را اعزام کشتی جنگی «دانکن» به خلیج فارس در روز ۲۹ جولای (۶ تیرماه) اعلام کرد. پیش از این آمریکا اعلام کرده بود در تلاش برای تشکیل ائتلافی‌ است که ناظر بر روند بدون اخلال کشتیرانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان باشد. همزمان هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت که کشورش با فرانسه و بریتانیا برای رسیدن به یک راه‌ مشترک در حل بحران نفتکش‌ بریتانیایی در ایران در تماس است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
این توقیف حدود دو هفته پس از آن از سوی ایران صورت گرفت که نفتکش ایران به‌نام «گریس وان» از سوی مقامات جبل‌الطارق وبه‌دستور مقامات انگلیسی توقیف شد. براساس گزارش‌ها ظاهرا توقیف نفتکش ایران بنا به درخواست آمریکا صورت گرفته است. احتمال اقدامات اقتصادی انگلیساما درحالی‌که مقامات جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایران رابرای یک ماه دیگر تمدید کرده‌اند، روز گذشته هیات انگلیس در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران را «ایجاد یک مداخله غیرقانونی» خواند. در همین راستا، روز گذشته جرمی ‌هانت وزیر امورخارجه انگلیس در جمع خبرنگاران گفت که کمیته واکنش اضطراری دولت انگلیس امروز چگونگی واکنش به اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی را اعلام خواهد کرد. لزوم جلوگیری از جنگدرواکنشی دیگر‌هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان به تحولات اخیر در خلیج‌فارس و توقیف نفتکش انگلیسی واکنش نشان داد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
توقیف گریس وان، مستقیما به توقیف استینا ایمپرو در تنگه هرمز منجر شد. نفتکش گریس وان، که ادعا می‌شود به مقصد سوریه درحال حرکت بود، توسط این ماهواره‌ها ردیابی شد. به گفته سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، گریس وان عازم پالایشگاه بانیاس در سوریه بود. نیروی دریایی اسپانیا، حرکت گریس وان از تنگه جبل‌الطارق را دنبال کرد. بورل گفت بریتانیا به دستور آمریکا نفتکش گریس وان را توقیف کرد.
الفالف1 ماه قبل
نشریه «آبزرور» که نسخه هفتگی روزنامه گاردین به شمار می‌آید، یکشنبه نوشت که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، لندن را در مورد ایران فریب داده و به دام خطرناکی کشانده است. او در توئیتر نوشت: یک خبر عالی: انگلیس ابرنفتکش گریس وان را که حامل نفت ایران بود، توقیف کرده است. لندن با نگرانی نظاره‌گر سیاست «فشار حداکثری» ترامپ و بولتون علیه ایران بوده است. آبزرور در جمعبندی و در تفسیر نهایی از فریبکاری آمریکا و فریب خوردن لندن نوشت: قمار بولتون موفقیت‌آمیز بود. لندن ایران را به «تبعات جدی» تهدید کرده است بدون آنکه بداند چه پیش خواهد آمد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
به‌دنبال توقیف این نفتکش، انگلیس اقدام تهران را غیرقانونی توصیف کرد و نسبت به عواقب آن هشدار داد. درحالی‌که ایران تاکید دارد توقیف نفتکش انگلیسی مطابق با قوانین بین‌المللی است، روز گذشته وزارت خارجه انگلیس کاردار سفارت ایران در لندن را احضار کرد. تکذیب توقیف کشتی دومدر همین حال ادعای برخی رسانه‌ها مبنی‌بر توقیف کشتی دوم از سوی ایران جمعه شب تکذیب شد. وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد لندن به‌دنبال یافتن راهی برای حل موضوع توقیف نفتکش ایران در «جبل‌الطارق» است. وزیر امور خارجه انگلیس همچنین از گفت‌وگوی تلفنی با محمدجواد ظریف خبر داد و تاکید کرد که کشتیرانی انگلیس باید محافظت شود و چنین نیز خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
البته آمریکا دست به چنین اقدامی نزد. کشورهای عضو برجام اگر مایل باشند که توافق هسته‌ای پایدار بماند باید نوک پیکان اتهامات را متوجه آمریکایی‌ها کنند. بازنده اصلی در هر منازعه‌ای کشورهای منطقه هستند. لذا چنین مساله‌ای هم به ضرر اوپک و هم کشورهای منطقه است. در دید کلی در نهایت بازنده هر منازعه‌ای کشورهای منطقه خواهند بود.
انتخابانتخاب2 ماه قبل
وزیر امور خارجه انگیس ضمن اشاره به اهمیت حفظ برجام، مواضعش را درباره توقیف کشتی ایرانی در جبل‌الطارق تکرار کرد. وی با اشاره به توقیف کشتی حامل سوخت گریس ۱ در جبل‌الطارق گفت: همان‌طور که این آخر هفته به ایرانی‌ها گفتم، توقیف گریس ۱ یک اقدام از سوی جبل‌الطارق در زمینه تحریم‌های اتحادیه اروپا برای سوریه بود. باید اقدامی می‌شد، و این هیچ ارتباطی به تعلق نفت [این کشتی حامل سوخت] به ایران نداشت. به گزارش ایسنا، با توجه به اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس، وی روز شنبه نیز با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت‌وگویی تلفنی با محوریت کشتی گریس ۱ داشت. در این گفت‌وگوی تلفنی، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر غیرقانونی بودن تحریم‌های نفتی آمریکا، گفت: جمهوری اسلامی ایران به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه خواهد داد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
نفتکش «گریس وان» ۱۰ روز پیش به ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شد. ایران توقیف این کشتی را «دزدی دریایی» خواند. توقیف نفتکش، آزادی کادراز سوی دیگر پلیس جبل‌ الطارق اعلام کرد که اعضای بازداشت‌شده نفتکش توقیف‌شده حامل نفت ایران با وثیقه آزاد شده‌اند. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، پلیس جبل‌الطارق روز جمعه اعلام کرد که تمامی افراد نفتکش ایرانی «گریس وان» با وثیقه آزاد شده‌اند. توضیح بیشتری ارائه نشده اما گفته شده است که تحقیقات ادامه داشته و نفتکش «گریس وان» همچنان توقیف است.
پارس نیوزپارس نیوز2 ماه قبل
پارس نیوز، به گزارشپایگاه اینترنتی بلومبرگ در گزارشی به موضوع نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل الطارق پرداخت. انگلیس به توقیف یک نفتکش در روز پنجشنبه در جنوب اسپانیا کمک کرد، این موضوع سبب ایجاد یک جدال حقوقی شد که می‌تواند ماه‌ها به طول بینجامد. منشأ این محموله ایران بود که به توقیف این نفتکش اعتراض کرده است. منشأ این محمولهبود که به توقیف این نفتکش اعتراض کرده است. از سوی دیگر، ایران می‌تواند با موفقیت از خودش در نظام قضایی جبل الطارق دفاع کند و این موضوع می‌تواند سبب دفع توقیف این نفتکش شود.
فراروفرارو5 ماه قبل
طبق تحلیل‌های ردیابی کشتی رویترز، اطلاعات بنادر و مصاحبه با کارگزاران و تاجران نفتی، تحریم‌های شدید آمریکا، در ماه‌های اخیر حداقل ۲ نفتکش نفت سوختی ایران را به آسیا فرستاده‌اند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، این محموله با مستنداتی که نشان می‌دهد نفت سوختی متعلق به عراق است، بارگیری شده است. درحالی که ایالات متحده به ۸ کشور معافیت داده است تا از ایران نفت وارد کنند، اما این معافیت‌ها شامل فراوردهای پالایشگاهی به دست آمده از نفت خام، نظیر نفت سوختی نمی‌شود. اما جدول زمان‌بندی بارگیری نفت‌کش‌ها که توسط رویترز بررسی شده است، نفت‌کش «گریس وان» را در لیست نفت‌کش‌های مراجعه‌کننده به بندر بصره نشان نمی‌دهد. مدیرعامل این شرکت، جورج مایلوناس، تأیید کرد که «کریتی آیلند» نفت را از «گریس وان» بارگیری کرده است. هیچ مدرکی وجود ندارد که «کریتی آیلند» آگاهانه نفت سوختی ایران را بارگیری کرده باشد.
ایران‌جیبایران‌جیب6 ماه قبل
طبق این گزارش در ماه‌های اخیر حداقل دو تانکر حامل نفت ایران به کشورهای آسیایی فرستاده شده است. انتقالاتی از این دست در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا علیه این کشور معامله می‌شود و روش‌های مورد استفاده دلالان و تاجران مشابه روش‌هایی است که در فاصله‌ سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ –اوج تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران به علت فعالیت‌های هسته‌ای این کشور- به کار می‌رفت. اما در برنامه بارگیری بندر بصره در آن تاریخ اثری از از نفتکش گریس وان ثبت نشده است. زمانی گریس وان دوباره بر روی صفحه رادار ظاهر می‌شود که در آب‌های ایران و در بندر عسلویه وارد می‌شود. گمرک سنگاپور و مقامات وزارت نفت ایران سوالات خبرگزاری رویترز درباره این نفتکش و محموله نفت کوره را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.
یورونیوزیورونیوز6 ماه قبل
طبق این گزارش در ماه‌های اخیر حداقل دو تانکر حامل نفت ایران به کشورهای آسیایی فرستاده شده است. پیتر کیرنان، تحلیل‌گر ارشد «واحد اطلاعات اقتصادی» به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «بعضی از خریداران خواهان نفت ایرانی هستند و به سیاست آمریکا برای به صفر رساندن درآمدی نفت ایران اهمیتی نمی‌دهند. اما در برنامه بارگیری بندر بصره در آن تاریخ اثری از از نفتکش گریس وان ثبت نشده است. زمانی گریس وان دوباره بر روی صفحه رادار ظاهر می‌شود که در آب‌های ایران و در بندر عسلویه وارد می‌شود. گمرک سنگاپور و مقامات وزارت نفت ایران سوالات خبرگزاری رویترز درباره این نفتکش و محموله نفت کوره را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

به انتهای لیست رسیدید