گمرک

گمرک

فراروفرارو4 ساعت قبل
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز گذشته در نشست خبری خود از حکم قطعی سلطان قاچاق سوخت خبر داد. علی مؤیدی‌خرم‌آبادی خبر داد: «اخیرا با همکاری اطلاعات سپاه توانسته‌ایم حکم قطعی برای سلطان قاچاق سوخت صادر کنیم و حکم قطعی برای این فرد جریمه حدود ۱۵۰ میلیاردتومانی بوده است. پ»، سلطان قاچاق سوخت، همکاری نزدیکی با حمید باقری‌درمنی، سلطان قیر داشت؛ فردی که گفته می‌شود فعالیت اقتصادی خود را از بدنه یکی از نهاد‌ها آغاز کرده بود و به اسم بخش خصوصی، مینی‌فاینر (پالایشگاه کوچک) راه‌اندازی کرده و به اسم تولید گازوئیل، از طریق مبادی رسمی، این سوخت را به کشور‌های همسایه قاچاق می‌کرد. حکم قطعی سلطان قاچاق سوخت صادر شدرئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز گذشته درباره این پرونده گفت: اخیرا با همکاری اطلاعات سپاه توانسته‌ایم حکم قطعی برای سلطان قاچاق سوخت صادر کنیم و حکم قطعی برای این فرد جریمه حدود ۱۵۰ میلیاردتومانی بوده است. مؤیدی‌خرم‌آبادی در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر قاچاق سوخت به‌صورت سازمان‌یافته از طریق ایجاد خطوط انتقال سوخت به کشور‌های دیگر گفت: گلوگاه‌های شکل‌گیری قاچاق سازمان‌یافته را توانستیم بخشکانیم و خوشبختانه برنامه ما در این حوزه تحقق پیدا کرده است.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سردار محسن سوهانی فرمانده اطلاعات عملیات لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) ماجرای جالب اولین دیدار شهیدان همنام، حسین نوروزی را روایت و خاطره‌های رفاقت خدایی این دو شهید را تعریف کرد. نام و فامیل هر دوی این شهدا حسین نوروزی، یکی از اهالی بازار تجریش و دیگری ساکن محله‌ی حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) شهر ری بود. اولین روزی که حسین بچه شمیران آمد در واحد اطلاعات عملیات با حسین بچه‌ی شهر ری درگیر شد. حسین اهل شمیران مادرزادی نوک زبانی صحبت می‌کرد، حسین اهل شهر ری هم به علت اینکه در جبهه، تیر دو زمانه در دهانش خورده و کامش را از بین برده بود با لکنت و توی دماغی حرف می‌زد. پیکر حسین نوروزی اهل شمیران در گلزار شهدای چیذر در خاک آرام گرفت و حسین نوروزی بچه محله حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در گلزار شهدای بهشت زهرا سلام الله علیها.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی مصوبات جلسه ۶۹ ستاد تنظیم بازار نشان میدهد، دریافت هزینه انبارداری بالاتر از نرخ اعلامی سازمان حمایت توسط مراکز نگهداری اعم از انبارهای گمرکات، انبارهای عمومی و … جهت کالاهای اساسی و ضروری غیر قانونی می‌باشد. سازمان حمایت مکلف می‌باشد نسبت به بررسی و اقدام قانونی در خصوص دریافت هزینه غیر متعارف و انبارداری گمرک غرب و گمرک سهلان اقدام و با تخلفات احتمالی برخورد نماید. از آنجایی که بخشی از محموله‌های کنجاله سویا وارداتی متعلق به بخش خصوصی ترخیص (۸۰ درصد) و مابقی به عنوان تضمین پرداخت سود و عوارض گمرکی و مطالبات دولت در گمرکات نگهداری می‌شود به دلیل مطالبه هزینه غیر متعارف از سوی انبارهای عمومی رسوب و تحویل سازمان اموال تملیکی گردیده است. در پایان این بند نیز تاکید شده است، شرکت صاحب کالا مکلف به پرداخت سود و عوارض و هزینه انبارداری بر اساس نرخ اعلامی سازمان حمایت بوده و گمرک و سازمان اموال تملیکی مکلف به تحویل کالا بدون فوت وقت به صاحب کالا و ترخیص می‌باشند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
این درحالی است که گمرک ایران به جای اجرای وظیفه قانونی خود مبنی بر اعلام جرم قاچاق، با مکاتبات زائد آن را به وزارت (صنعت، معدن و تجارت) ارجاع می‌دهد. در حالی که اگر گمرک با استناد ماده قانونی امری را قاچاق تشخیص داده باید جهت احقاق حقوق دولت نسبت به اعلام جرم اقدام نماید. اگر وزارت یا اشخاص دیگری به این موضوع معترض است باید مدارک و مستندات خود را به مراجع قانونی ارسال نماید. این درحالی است که شهریاری در این خصوص معتقد است، واردات قطعه ارزان از چین به اسم تولید قطعه در داخل کشور توسط عده‌ای در سال‌های گذشته سبب شد بسیاری از تولیدکنندگان واقعی از چرخه رقابت حذف شوند. اما پس از چند برابر شدن نرخ ارز، دیگر واردات قطعه به اسم تولید داخل صرفه اقتصادی نداشت و همین امر نیز کمبود در بازار قطعه را رقم زد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد7 ساعت قبل
در همین زمینه او با تاکید بر اینکه ثبت‌سفارش‌ها شامل قیمت‌های جدید نمی‌شود خواستار ایجاد گزینه ویرایش در سیستم الکترونیکی ثبت‌سفارش واردات کالا شد. محدودیت‌های تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی از دیگر مشکلاتی بود که فعالان حاضر در این نشست به آن پرداختند. به عقیده اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران، محدودیت‌های ایجاد شده در تخصیص ارز ترجیحی منجر به حذف واردکنندگان خرد شده است. اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران همچنین خواستار تخصیص ارز با اولویت کالاهایی که در گمرک بلاتکلیف مانده‌اند، شدند. مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت در همین زمینه سیاست ممنوعیت واردات کالاهای ساخت داخل را فرصتی برای رشد تولید داخل دانست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد7 ساعت قبل
براساس این گزارش، راهکارهای اصلی حمایت از تولید در سه موج توسعه صنعتی خلاصه می‌شود. تجارب جهانیبررسی تاریخی نشان می‌دهد ادبیات حمایت از تولید در دنیا با سه موج روبه‌رو بوده است که طی موج اول، شناسایی پدیده «شکست بازار» ‌دولت را در متن سیاست‌های حمایت از تولید قرار می‌داد، موج دوم، شناسایی «شکست دولت»، ترویج بازارها و کوچک‌سازی دولت را به‌عنوان راهکار حمایت از تولید دنبال می‌کرد. تجربه ایراناقتصاد ایران مانند دیگر اقتصادهای جهان، مجموعه‌ای از سیاست‌های حمایت تولید را در دوره‌های مختلف اعمال کرده است. سیاست‌های ثبات اقتصاد کلان: این سیاست‌ها، پیش از سیاست‌های حمایت از تولید قرار گرفته و چشم‌انداز سرمایه‌گذاران از ورود به فعالیت‌های تولیدی را نشان می‌دهد. سیاست‌های تسهیل‌گر تولید: در کنار شوک‌های رخ داده که حمایت از تولید را با چالش‌های بنیادین روبه‌رو کرده، وضعیت سیاست‌های تسهیل‌گر تولید در ایران نیز با انواع آشفتگی‌ها روبه‌رو بوده است.
ایمناایمنا7 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند در پایان جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران درباره وضعیت صادرات کالاهای غیرنفتی اظهار کرد: بخشی از وضعیت اقتصادی کشور مربوط به تجارت خارجی است و باوجود تمام فشارها و محدودیت‌هایی که دشمن اعمال کرده است، در ۱۰ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، حدود سه درصد تغییر داشته است؛ به عبارتی این فشارها نتوانسته اثری بر صادرات غیرنفتی و واردات داشته باشد. وی با اشاره به اینکه صادرات و واردات کالاهای غیرنفتی از نظر وزنی ۲۰ درصد رشد داشته و از نظر ارزشی سه درصد منفی است، تصریح کرد: علت پایین بودن رشد ارزشی کالاهای صادر شده این است که صادرکنندگان اعتقاد داشتند ارزشی که برای کالاهای صادراتی تعیین شده، بالا است بنابراین با در نظر گرفتن صحبت‌های آنان قیمت پایه نسبت به سال گذشته را ۳۰ درصد کاهش دادیم. وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه صادرکنندگان باید براساس صادرات، ارز را به کشور برگردانند، اضافه کرد: باوجود اینکه قیمت پایه نسبت به سال گذشته، ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد صادرات غیرنفتی از لحاظ وزنی ۲۰درصد رشد داشته است و صادرکنندگان توانستند خوب بازار را در خارج پوشش دهند. دژپسند درباره دپوی مواد اولیه در گمرک کشور نیز گفت: نگهداشت کالا و مواد قبل از اظهارنامه گمرکی، دپو تلقی نمی‌شود و رسوب مواد اولیه، کالای سرمایه‌ای و مصرفی در گمرکات کشور به میزان ناچیز است، اما یکسری از کالاها با ثبت سفارش وارد گمرک کشور شده‌اند و به دلیل محدودیت‌های که دولت اعمال کرده است امکان ترخیص وجود ندارد و این موضوعی ربطی به عملکرد گمرک ندارد. وی با اشاره به اینکه محدودیت‌های دولت باعث شده تا یک هزار و ۴۰۰ قلم کالا در گمرک باقی بماند و ترخیص نشود، افزود: از این تعداد کالا، مهلت برخی از آن‌ها به اتمام رسیده و برخی دیگر جزء کالاهای لوکس هستند و به همین دلیل نامه‌ای به دولت ارسال کردیم که کالاهای لوکس حذف، معدوم و یا جزو اموال تملیکی شوند، زیرا کالاهای لوکس ترخیص نمی‌شوند و سایر کالاها را دستگاه‌های مربوطه بررسی کند و اگر لازم است عرضه شوند.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه وزیر نفت با ابلاغ بخشنامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، منشاء‌های مجاز برای صادرات همه فرآورده‌های نفتی، انواع مشتقات نفتی و محصولات نهایی آنها را اعلام کرد. خواهشمند است به‌منظور حفظ منافع ملی و جلوگیری از قاچاق فرآورده‌های نفتی، دستور مؤکد فرمائید که این موارد به دقت رعایت شود. *صادرات انواع هیدروکربورها و موارد مشمول این ابلاغیه حتی اگر در تحت عنوان تعرفه‌های دیگر کتاب مقررات واردات و صادرات، مانند فصول ۲۹، ۳۲، ۳۴ و ۳۸ برای صادرات اظهار شوند، مشمول اعلام منشأ مجاز به ترتیب مقرر در این ابلاغیه می‌باشند. *تاکید می‌کند که این ابلاغیه صرفا ناظر بر اعلام منشاء‌های مجاز برای صادرات کلیه فرآورده‌های نفتی، انواع مشتقات نفتی و محصولات نهایی آنها می‌باشد و لذا صادرات دیگر محصولات شرکت‌های نامبرده شده در بند «د» این ابلاغیه (شرکت‌های پتروشیمیایی)، کماکان طبق روال قانونی مورد عمل فعلی ادامه خواهد یافت. ج -۲- برای صادرات قیر، دارا بودن مجوز منشأ منتهی به پالایشگاه‌های یادشده در بند (ب) این ابلاغیه الزامی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
وی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی تقریبا جای صادرات نفتی را گرفته است و کشور از محل درآمد این بخش اداره می‌شود، گفت: ‌ صادرات غیر نفتی در سال جاری ۳۲ میلیارد دلار بوده که در شرایط اقتصادی کشور به یک معجزه شبیه است زیرا در حال حاضر چیزی به عنوان صادرات نفتی وجود ندارد. قائم مقام وزیر صنعت افزود: در حال حاضر تشکل‌های بخش خصوصی در حوزه صادرات بسیار فعال عمل می‌کنند دولت به خوبی می‌داند که نقطه تماس بخش دولتی و بخش خصوصی، تشکل‌ها هستند و باید تمام تصمیمات خود را با در نظر گرفتن نظرات بخش خصوصی اتخاذ نماید. وی با اشاره به اینکه باید مسائل و مشکلاتی که از باب استاندارد در حوزه صادرات وجود دارد، رفع شود، گفت: نیاز است که به استاندارد به عنوان یکی از مقوله‌هایی که در حوزه صادرات غیرنفتی تأثیر دارد توجه شود. بر اساس توافق صورت گرفته میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی برای تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات از این پس مالیات دریافتی یکماهه مسترد می‌شود. وی با اشاره به اینکه کمیته ارزش گذاری گمرک فعال شده تا با حضور تشکل‌های صادراتی نسبت به اصلاح نرخ‌های پایه صادراتی اقدام کند، خاطر نشان کرد: سازمان توسعه تجارت به عنوان ترمینال در امر صادرات بزرگترین وظیفه‌اش فراهم کردن زمینه ارتباط صادرکنندگان با تجار است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز11 ساعت قبل
یک مقام مسئول در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعداد خودروهای دپو شده در مناطق‌ آزاد را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام کرد و گفت: شرایط آنها با خودروهایی که برای سرزمین اصلی وارد شده بودند، متفاوت است. اما بخشی از این خودرها در مناطق‌ آزاد قرار دارند که وضعیت آنها در گفت‌وگو با ناصر خرمالی، مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد مورد بررسی قرار گرفته است. خرمالی، تعداد خودروهای دپو شده در مناطق‌ آزاد را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام کرد و گفت: شرایط آنها با خودروهایی که برای سرزمین اصلی وارد شده بودند، متفاوت است. اما این حدود ۴۰۰ دستگاه خودرو مناطق آزاد، خودروهایی هستند که فقط برای تردد در این مناطق وارد شده‌اند و مشکل این است که ثبت سفارش ندارند، بالای ۲۵۰۰ سی‌سی بوده و در بین آنها خودروهای ساخت آمریکا و یا سفارش آمریکا وجود دارد، البته تعدادی هم کمتر از ۲۵۰۰ سی‌سی هستند. وی با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف خودروهای دپو شده، ادامه داد: خودروهای دپوشده مناطق آزاد، فاقد ثبت سفارش، کمتر و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، آمریکایی و یا غیرآمریکایی هستند؛ بنابر این باید در اولویت اول خودروهای فاقد ثبت سفارش و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که غیرآمریکایی هستند، ‌تعیین تکلیف شوند.
فارسفارس12 ساعت قبل
هر یک از عوامل موثر در حقوق ورودی معانی مشخصی دارند و در تعیین عوامل دیگری نیز موثر هستند. بنابراین عملا به جای اینکه در مرحله فروش، ارزش افزوده کالا در مرحله جدید محاسبه شود، ارزش افزوده این مرحله و بخش مهمی از ارزش افزوده واقعی مرحله قبل پرداخت می‌شود. نسبت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به نرخ ارز آزاد. یعنی از این جنبه هم، پایین نگاه داشتن نرخ تسعیر ارز لطف بزرگی به میزان دو سوم مالیات قابل پرداخت از سوی دولت به فراریان مالیاتی است! این اقدام دقیقا برای حفظ صحت ارزش گمرکی کالا و در عین حال ثابت نگاه‌داشتن حقوق ورودی اتخاذ شده بود.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
وی در زمینه مبارزه با قاچاق سوخت بیان داشت: در حوزه سوخت، فرآورده‌های متفاوتی مانند نفت گاز، نفت سفید، بنزین، نفت کوره و … وجود دارد و با توجه به تخصیص سهمیه بنزین از طریق کارت سوخت قاچاق بنزین اگرچه اندک بود و حدود ۴ تا ۵ درصد قاچاق سوخت را به خود اختصاص داده بود، کاهش یافت. سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشت: اگر این اقدامات صورت نمی‌پذیرفت، این ۹ میلیارد لیتر به شبکه تزریق می‌شد و از شبکه خارج می‌شد و عرضه خارج از شبکه صورت می‌پذیرفت و به سمت قاچاق می‌رفت. وی افزود: در این حوزه یکی از پرمصرف‌ترین فرآورده‌های صورت، اقلام کشاورزی است که می‌توان به پمپ چاه کشاورزی و ماشین آلات کشاورزی اشاره کرد. اولین ادوات احصاء شد و با همکاری نیروی انتظامی اقلام کشاورزی شناسه دار شد و مصرف سوخت در این حوزه کاملا رصد شد. دهقانی‌نیا در پاسخ به این سوال که سلطان قاچاق سوخت چگونه دستگیر شد، گفت: وقتی سامانه‌ها راه‌اندازی می‌شود و حلقه برای تشخیص کالای قاچاق بیشتر می‌شود، در نتیجه اطلاعات سپاه‌، وزارت اطلاعات، نیروی دریایی سپاه که مشخصا در حوزه دریایی برای کشف سوخت قاچاق مسئولیت مستقیم دارند، این کشف را انجام دادند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رضا رحمانی در نشست با تولیدکنندگان صنعت پوشاک، با اشاره به این که رشد این صنعت نشان از رونق تولید پوشاک در کشور دارد گفت: در مسیر تولید پوشاک اگر مشکلی بروز دهد یا تخلفی ایجاد شود قاطعانه با آن برخورد خواهیم کرد. وی با اشاره به این که قاچاق پوشاک در سال‌های گذشته رقمی معادل ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است افزود: هم اکنون این رقم به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است که البته ما در مورد مبارزه با قاچاق بسیار جدی هستیم و جلسات پیگیری هم در این خصوص برگزار می‌شود. وزیر صمت واردات انجام شده از مناطق آزاد در خصوص انواع کالا‌ها را ۵۲۸ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: برای مرزنشین‌ها نیز با اعمال محدودیت امکان واردات وجود دارد به طور مثال در خصوص واردات مواد اولیه و قطعات یدکی که این کار دولت، برای حمایت از مرزنشینان است. رحمانی با بیان این که در سال ۹۷ واردات رسمی کالا‌های مصرفی ۳۱ درصد کاهش داشته است ادامه داد: فرض ما بر این است که همه کالا‌های وارداتی حتی اگر از مناطق آزاد وارد شده باید در گمرک کنترل شود چنانچه این کنترل در برخی مبادی گمرکی انجام نمی‌شود تخلف است. وی با اشاره به این که حلقه مفقوده تولید براساس صحبت‌های تولیدکنندگان، نبود اطلاعات شفاف است گفت: صنعت پوشاک برای ما بسیار مهم است و ما در این زمینه باید اطلاعات شفافی را به دست بیاوریم. وزیر صنعت با بیان این که ما باید ببینیم در کجا وابستگی وجود دارد و چه چیزی باید وارد شود افزود: البته توان و منابع بخش خصوصی را نباید دست کم گرفت و در هرجایی که زمینه سودآوری است باید امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شود. وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در خصوص صنعت پتروشیمی و مشکلات صنعت پوشاک با این بخش گفت: ما باید در بخش‌های مختلف صنعت پوشاک از جمله صادرات، نام‌های تجاری ایرانی که دارای مشکل هستند و راهکار‌های تقویت تولید داخل، بررسی‌هایی انجام دهیم البته باید فضای تولید، رقابتی باشد ضمن اینکه در خصوص نشان‌های تجاری خارجی هم مشکلاتی است که باید برطرف شود. وزیر صنعت اضافه کرد: در خصوص سرمایه گذاری در صنعت پوشاک و هر زمینه دیگری وزارت صنعت حمایت می‌کند به طور نمونه هر جا که واردات ضربه‌ای بر تولید وارد کند به ویژه در بخش پوشاک و لوازم خانگی، ما جلوی آن را خواهیم گرفت و به طور قطع با کار‌هایی که انجام شده ما به قطب تولید پوشاک تبدیل خواهیم شد.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
وی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی تقریبا جای صادرات نفتی را گرفته است و کشور از محل درآمد این بخش اداره می‌شود، گفت: ‌ صادرات غیر نفتی در سال جاری ۳۲ میلیارد دلار بوده که در شرایط اقتصادی کشور به یک معجزه شبیه است زیرا در حال حاضر چیزی به عنوان صادرات نفتی وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه باید مسائل و مشکلاتی که از باب استاندارد در حوزه صادرات وجود دارد، رفع شود، گفت: نیاز است که به استاندارد به عنوان یکی از مقوله‌هایی که در حوزه صادرات غیرنفتی تأثیر دارد توجه شود. بر اساس توافق صورت گرفته میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی برای تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات از این پس مالیات دریافتی یکماهه مسترد می‌شود. وی با اشاره به اینکه کمیته ارزش گذاری گمرک فعال شده تا با حضور تشکل‌های صادراتی نسبت به اصلاح نرخ‌های پایه صادراتی اقدام کند، خاطر نشان کرد: سازمان توسعه تجارت به عنوان ترمینال در امر صادرات بزرگترین وظیفه‌اش فراهم کردن زمینه ارتباط صادرکنندگان با تجار است. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
وی افزود: دستور کارهای این جلسه شامل پیگیری مصوبات جلسه قبل، بررسی وضعیت تصادفات محورهای پرحادثه استان در ۹ ماهه ابتدای سال ۹۸، بررسی وضعیت دوربین‌های ثبت تخلف در محورهای استان، بررسی وضعیت محور غرق‌آباد-نوبران، بررسی وضعیت محور توره-بروجرد (زالیان)، بررسی تصادفات محور اراک-ازنا و تردد اتوبوس‌های غیرمجاز در محورهای برون‌شهری استان می‌شود. زندی‌فر عنوان کرد: همچنین با توجه به آمار بالای تصادفات در محورهای ساوه به‌ویژه آزادراه ساوه-همدان، آزادراه ساوه-تهران، جاده قدیم ساوه-سلفچگان و جاده قدیم ساوه-همدان، نسبت به افزایش تیم‌های گشت پلیس راه در محورهای موصوف اقدام لازم انجام شود و فرمانداری مسئول نظارت بر این کار باشد و گزارش آن به دبیرخانه کمیسیون منعکس شود. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی عنوان کرد: طبق گزارشات دستگاه‌های مربوطه ۶۰ درصد مصوبات جلسه گذشته انجام شده است. وی تصریح کرد: در حوزه ساوه (آزادراه ساوه-همدان) ۶ سامانه نصب شده و محورهای قدیم (ساوه-بوئین زهرا، ساوه-تهران و ساوه-همدان) مجهز به ملزومات نصب دوربین‌ها هستند و منتظر خود دستگاه دوربین هستند. بردبار ادامه داد: در آزادراه ساوه-همدان، سرعت متوسط کنترل می‌شد و آمار ثبت تخلفات در حوزه سرعت متوسط از سرعت لحظه‌ای بسیار بیشتر بود، متاسفانه سرقت‌ها سبب شد که دیگر سرعت متوسط را نتوانیم داشته باشیم، اما ۶ دوربین جدید در آزادراه ساوه-همدان جانمایی شده که اضافه می‌شود.
فارسفارس15 ساعت قبل
مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و واردات سازمان ملی استاندارد گفت: اگر مثلث سه وجهی از صادرات، تولید و اشتغال داشته باشیم حلقه واصل این سه وجه کیفیت است بنابراین زمانی می‌توان در بازار صادراتی حضور داشت که کالا کیفیت داشته باشد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تقی تقی پور امروز در همایش استاندار کیفیت صادراتی گفت: سازمان ملی استاندارد تنها مرجعی است که بحث ایمنی و سلامت مصرف کننده جزو وظایف ذاتی آن است و این موضوع شامل تمام مصرف کنندگان کالای ایرانی چه در داخل و چه در خارج کشور می‌شود. مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد افزود: بنابراین به استناد بند ۱۵ ماده ۷ تقویت کیفیت کالاهای صادراتی جزو وظایف سازمان ملی استاندارد است. تقی پور اظهار داشت: به همین دلیل به استانداردها در تجارت بسیار تاکید شده است و الزامات صادراتی مرتبط تاکید می‌شود. مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و واردات سازمان ملی استاندارد بیان داشت: گفته میشود صادرات پایدار لوکوموتیو اشتغال و تولید پایدار است در حالی که ما میگوییم اگر مثلث سه وجهی از صادرات، تولید و اشتغال داشته باشیم حلقه واصل این سه وجه کیفیت است بنابراین زمانی می‌توان در بازار صادراتی حضور داشت که کالا کیفیت داشته باشد.
جام نیوزجام نیوز15 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در ۹ ماهه سال جاری ۱۵۳۵ تن غذای سگ و گربه به ارزش ۲ میلیون و ۷۱۹ هزار دلار وارد کشور شده است. همچنین از دیگر اقلام جالب توجه، واردات ۵۴۶ تن شامپو و ۱۱۴ تن جوهر خودکار است. در همین لیست نام سنگ‌پا هم دیده می‌شود که گویا با وجود تحریم‌ها، هنوز وابستگی به این محصول کم نشده است. قابل ذکر است در لیست ارائه شده از سوی گمرک، این اقلام در بخش اقلام کشاورزی ذکر شده و تفاضل قیمت ارزی و ریالی آنها نشان می‌دهد با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند، اینکه اقلام مذکور با ارز ۴۲۰۰ وارد می‌شوند یا اعداد ارائه شده از سوی گمرک دقیق نیستند، ازجمله ابهاماتی است که در حوزه تجارت خارجی همواره وجود داشته است.
ایلناایلنا15 ساعت قبل
قائم مقام وزیر صمت گفت: مقرر شده بانک مرکزی به صورت ماهانه میزان بازگشت ارز را به سازمان مالیات ارسال کند. همزمان کمیته ارزش‌گذاری گمرک نیز فعال شده و قرار است با حضور تشکل‌های مختلف ارقام پایه‌های صادراتی به روز شود. قائم مقام وزیر صمت با اشاره به اهمیت استاندارد در بخش صادرات گفت: در تجارت جهانی استاندارد و کیفیت کالا حرف اول را می‌زند. وی ادامه داد: مقرر شده بانک مرکزی به صورت ماهانه میزان بازگشت ارز را به سازمان مالیات ارسال کند. همزمان کمیته ارزش‌گذاری گمرک نیز فعال شده و قرار است با حضور تشکل‌های مختلف ارقام پایه‌های صادراتی به روز شود.
مهرمهر15 ساعت قبل
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چیزی به نام صادرات نفت در اقتصاد ایران وجود ندارد و هر آنچه که از کشور صادر می‌شود را می‌توان به عنوان صادرات غیرنفتی تلقی کرد. بنابراین هر آن چیزی که از کشور به سمت بازارهای هدف صادراتی روانه می‌شود را می‌توان صادرات نامید. بنابراین نیاز است که به استاندارد به عنوان یکی از مقوله‌هایی که در حوزه صادرات غیرنفتی تأثیر دارد توجه شود. قائم مقام وزیر صنعت خاطرنشان کرد: در عین حال کمیته ارزش گذاری گمرک فعال گردیده تا با حضور تشکل‌های صادراتی نسبت به اصلاح نرخ‌های پایه صادراتی اقدام شود. وی افزود: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان یک ترمینال در امر صادرات وظیفه بزرگی به عهده دارد که آن ارتباط صادر کنندگان با بدنه این سازمان است.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
ایسنا/مرکزی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: به منظور کاهش فوت در سر صحنه تصادفات جاده‌ای باید از امداد هوایی نهایت استفاده صورت گیرد. وی تصریح کرد: فوت سر صحنه تصادفات جاده‌ای در استان مرکزی بیشتر از میانگین کشوری (۵۸درصد) است. زندیه وکیلی بر ضرورت استفاده از ظرفیت امداد هوایی در استان تاکید کرد و گفت: اگر شدت تصادف بالاست باید حتما از امداد هوایی استفاده شود تا تلفات سر صحنه تصادفات جاده‌ای کاهش یابد. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی اضافه کرد: در آزادراه ساوه - همدان در گذشته امکان ارزیابی سرعت متوسط خودروها وجود داشت، اما به دلیل سرقت صورت گرفته این امر در حال حاضر متوقف شده است. زندی فر اضافه کرد: استان مرکزی از نظر تلفات تصادفات جاده‌ای رتبه نهم کشور را دارد ولی در ۹ ماهه امسال نسبت به سال گذشته سه درصد کاهش تلفات تصادفات جاده‌ای حاصل شده است.
ایرناایرنا16 ساعت قبل
یکی از کمیسیون‌های مهم مجلس که در عملکرد نهایی هر دوره‌ای از مجالس اثرگذار است کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی است. از این رو بررسی عملکرد کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس فعلی موضوع گزارش پیش رو است. قرائت ۱۲ گزارش در صحن علنی مجلس «بهرام پارسایی» سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یک سال پیش در گفت‌وگویی رسانه‌ای بیشترین شکایت‌های ارسال شده به کمیسیون اصل ۹۰ را مرتبط با خودروسازان دانست و بیان داشت: اکثر این شکایت‌ها به دلیل عدم تعهد خودروسازان به مشتریان است. «داود محمدی» رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم اواخر مهرماه در مصاحبه‌ای با بیان اینکه ۱۲ گزارش از سوی کمیسیون اصل ۹۰ آماده شده، اظهار کرده است: پرونده‌های مهمی مثل زمین‌خواری، مسکن مهر، حقوق‌های نجومی، زلزله کرمانشاه از جمله این پرونده‌ها هستند. یکی دیگر از مسائلی که پیرامون کمیسیون اصل ۹۰ در سال ۹۶ مطرح‌شد و هنوز خبری از آن نیست فرایند تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوانی مستقل برای افزایش قدرت عمل این نهاد بود که از دید برخی ناظران باید آن را جزو طرح‌های فراموش شده این کمیسیون به حساب بیاوریم.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما، علی مویدی خرم آبادی در نشست دبیران کمیسیون‌های برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان‌ها گفت: در طی پنج سال گذشته با همکاری ستاد، دولت برنامه‌های بسیاری را برای جلوگیری از قاچاق سوخت و کاهش مصرف در صنایعی که به سوخت بسیاری احتیاج دارند در دستور کار قرار داده که در نتیجه این برنامه‌ها ما موفق شدیم در طی تنها ۱۸ ماه گذشته ۹ میلیارد لیتر در مصرف سوخت به خصوص گازوئیل صرفه جویی کنیم. مویدی درباره حجم کشفیات قاچاق در سال جاری افزود: ارزش کالا‌های مکشوفه بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و نشان از توفیق فعالیت‌های ستاد در کنترل قاچاق کالا است. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه این نشست درباره انتقاد گمرک به حضور نیروی انتظامی در مبادی ورودی و خروجی کالا گفت: وجود پلیس امنیت اقتصادی در سیزده مبادی خروجی و ورودی تنها به دلیل افزایش امنیت در تجارت است و این پلیس هیچ نقشی در امنیت مبادی ندارد. وی ادامه داد: این پلیس اولا آموزش‌های اقتصادی دیده و ثانیا به منظور هم افزایی و همکاری در این مبادی قرار گرفته ضمن این که امروز ما احساس نمی‌کنیم که وجود پلیس امنیت اقتصادی مانع فعالیت تجار شود، اما اگر در طی رصد‌های دوره‌ای که انجام می‌دهیم به این نتیجه برسیم که وجود این عزیزان مخل فعالیت اقتصادی باشد حتما آن را به نیرو‌های مسلح اطلاع رسانی خواهیم کرد. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه این نشست در جواب سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حجم قاچاق دخانیات گفت: در چند سال گذشته ما در بحث تولید دخانیات در داخل کشور اتفاقات بزرگی داشتیم البته برای همه مشخص است که مصرف دخانیات برای سلامت همه افراد مضر است، اما با توجه به این که ما در داخل ستاد کارگروه حمایت از تولیدکنندگان را داریم و دخانیات هم کالایی است که متاسفانه در داخل کشور مصرف کننده بسیاری دارد دولت موظف است که این کالا را تهیه کند، اما پیش از این، این کالا به صورت وارداتی هم باعث خارج شدن ارز از کشور می‌شد و هم بازار قاچاقش گرم بود. وی افزود: در حال حاضر ما توانایی تولید ۹۰ درصد مصرف داخلی دخانیات را داریم که این هم از خروج ارز جلوگیری می‌کند و هم اشتغال آفرین است. مویدی در پایان جلسه ضمن اعلام این نکته که ستاد آماده اجرای طرحی برای جلوگیری از قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان است گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پی آن است که با نا امن سازی بستر‌های قاچاق، جلوی خروج و یا ورود غیر قانونی کالا به کشور را بگیرد. وی ادامه داد: در همین راستا ما به دنبال اجرای تمهیداتی در استان سیستان و بلوچستان هستیم که با همکاری استاندار خود استان و دستگاه‌های امنیتی در حال اجراست تا جلوی قاچاق سوخت در این استان گرفته شود که جزئیات آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.
رکنارکنا18 ساعت قبل
به گزارش رکنا، مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی گفت: ۲ قاچاقچی ارز در استان که قصد قاچاق ۳۰ هزار دلار به خارج از کشور را داشتند، به پرداخت یک‌میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال جریمه محکوم شدند. وی بیان کرد: در پرونده دیگری نیز فردی قصد انتقال ۱۰ هزار دلار به صورت قاچاق از کشور را داشت که توسط ماموران گمرک بازرگان دستگیر شد. مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی ادامه داد: این فرد نیز پس از بررسی پرونده در شعبه ماکو به پرداخت ۶۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ضبط ارز قاچاق محکوم شد. به گزارش ایرنا، از ابتدای امسال قاچاقچیان ارز در آذربایجان‌غربی به پرداخت میلیاردها ریال جریمه محکوم شده‌اند. مبارزه با قاچاق ارز از جمله دلار، یورو و لیر ترکیه از جمله مهمترین اقدامات نیروی انتظامی، گمرک و تعزیرات حکومتی در آذربایجان‌غربی است و سالانه ده‌ها پرونده در این خصوص تشکیل می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
رییس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم‌خانگی ایران گفت: براساس اجرای طرح شناسه کالا، خریداران لوازم‌خانگی از ۱۶ بهمن ماه با دریافت این شناسه از فروشندگان و اطمینان از اصالت کالا نسبت به خرید اقدام کنند. وی یادآورشد: حدود ۲۲ ماه پیش و با ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور، با رشد قاچاق و کالاهای تقلبی در این دسته از کالاها روبرو شدیم. رییس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم خانگی ایران تاکیدکرد: ‌ چنانچه افراد متوجه تقلبی بودن اجناس خود پس از خرید شدند، می‌توانند با ارتباط تلفنی با سامانه ۱۲۴ وزارت صنعت، مراجعه حضوری به قسمت شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها یا مراجعه به اتحادیه لوازم خانگی، طرح شکایت کنند. وی خاطرنشان‌کرد: ‌ پس از قطعیت تقلبی بودن جنس، پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود و در یک هفته گذشته نیز دو فروشگاه بزرگ لوازم خانگی پایتخت به دلیل شکایت‌های مردمی پلمپ شده است. همچنین تا پایان آبان ماه تولید کولر آبی با رشد ۱۷٫۹ درصدی به ۶۰۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه رسید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
اما بخشی از این خودرها در مناطق‌آزاد قرار دارند که وضعیت آنها در گفت‌وگو با ناصر خرمالی - مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد - مورد بررسی قرار گرفته است. خرمالی، تعداد خودروهای دپو شده در مناطق‌آزاد را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام کرد و گفت: شرایط آنها با خودروهایی که برای سرزمین اصلی وارد شده بودند، متفاوت است. وی با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف خودروهای دپو شده، ادامه داد: خودروهای دپوشده مناطق آزاد، فاقد ثبت سفارش، کمتر و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، آمریکایی و یا غیرآمریکایی هستند؛ بنابر این باید در اولویت اول خودروهای فاقد ثبت سفارش و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که غیرآمریکایی هستند، ‌تعیین تکلیف شوند. همچنین تعیین تکلیف خودروهای فاقد ثبت سفارش، بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و آمریکایی و یا سفارش آمریکا که تعداد آنها به حدود ۷۰ دستگاه می‌رسد، نیازمند سیاست‌گذاری کلان و بررسی‌های خاصی از سوی مسئولان و صاحب‌نظران است که باید در اولویت بعدی انجام شود. خودروهای مناطق مشکل ارزی ندارندخرمالی، همچنین درباره اینکه آیا این ۴۰۰ خودرو مشکل ارزی دارند؟ توضیح داد: خیر این خودروها در مقاطع ابتدایی سال ۱۳۹۶ که شرایط ارزی حساس نبود و کالاها بدون انتقال ارز و یا با حساب شخصی وارد می‌شد، خریداری شده‌اند.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
اما بخشی از این خودرها در مناطق‌آزاد قرار دارند که وضعیت آنها در گفت‌وگو با ناصر خرمالی - مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد - مورد بررسی قرار گرفته است. خرمالی، تعداد خودروهای دپو شده در مناطق‌آزاد را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام کرد و گفت: شرایط آنها با خودروهایی که برای سرزمین اصلی وارد شده بودند، متفاوت است. وی با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف خودروهای دپو شده، ادامه داد: خودروهای دپوشده مناطق آزاد، فاقد ثبت سفارش، کمتر و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، آمریکایی و یا غیرآمریکایی هستند؛ بنابر این باید در اولویت اول خودروهای فاقد ثبت سفارش و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که غیرآمریکایی هستند، ‌تعیین تکلیف شوند. همچنین تعیین تکلیف خودروهای فاقد ثبت سفارش، بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و آمریکایی و یا سفارش آمریکا که تعداد آنها به حدود ۷۰ دستگاه می‌رسد، نیازمند سیاست‌گذاری کلان و بررسی‌های خاصی از سوی مسئولان و صاحب‌نظران است که باید در اولویت بعدی انجام شود. خودروهای مناطق مشکل ارزی ندارندخرمالی، همچنین درباره اینکه آیا این ۴۰۰ خودرو مشکل ارزی دارند؟ توضیح داد: خیر این خودروها در مقاطع ابتدایی سال ۱۳۹۶ که شرایط ارزی حساس نبود و کالاها بدون انتقال ارز و یا با حساب شخصی وارد می‌شد، خریداری شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: هر یک روز تاخیر در ترخیص کالا از گمرک یک درصد به قیمت کالا‌های وارداتی اضافه می‌شود. عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: پیش بینی می‌شود پس از لازم الاجرا شدن توافق نامه تسهیل تجارت (TFA) هزینه‌های تجاری بین ۱۳ تا ۱۵ درصد کاهش یابد. وی اضافه کرد: به تازگی اتفاقی برای تسهیل تجارت بین کشور‌های عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) افتاده به نام توافق نامه تسهیل تجارت (TFA) که بیش از ۱۱ سال بواسطه زبده‌ترین کارشناسان بین المللی از سال ۲۰۰۶ در حال تدوین بوده و در سال ۲۰۱۷ لازم الاجرا شده است. وی ادامه داد: این موافقت نامه از ظرفیت خوبی برای کاهش هزینه‌های جاری و افزایش حجم تجارت بین کشور‌ها و درآمد جهانی برخوردار است. بخشنده به مطالعه سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: این مطالعه نشان می‌دهد TFA هزینه تجارت را بین ۱۲٫۵ تا ۱۷ درصد کاهش داده است.
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفت: اگر برخی محدودیت اعمال می‌شود صرفا برای افرادی است که از امکانات کشور استفاده کرده‌اند، اما در مقابل از بازگشت ارز خودداری می‌کنند در همین راستا برای برخورد قانونی اسامی آن‌ها به قوه قضاییه ارسال شده است. بر این اساس بانک مرکزی به منظور مساعدت با صادرکنندگان، مهلت بازگشت ارز صادراتی سال ۹۷ را تا پایان دی ماه ۹۸ تمدید کرد تا تمامی صادرکنندگان سال ۹۷ بتوانند برای آخرین بار، جهت بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی، نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند. طبق این اطلاعیه امروز آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی است و پس از آن با افرادی که ارز‌ها را برنگردانده باشند طبق قانون برخورد می‌شود. در این باره محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان درباره میزان ارز برگشت داده شده از سوی صادرکنندگان اظهار کرد: از تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان آذرماه امسال، ۳۶ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگردانده شد که بیش از ۷۰ درصد از تعهد صادرکنندگان را شامل می‌شود. لاهوتی ادامه داد: با پایان دی ماه، بانک مرکزی اسامی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد داد و این سازمان بر اساس این لیست نسبت به معافیت صادراتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده اقدام خواهد کرد. میزان۲۰۲۵
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
صداوسیما دیروز در برنامه‌ای عجیب به ایرانی‌ها اعلام کرد که یک هفته شیر و لبنیات نخورند! روزنامه شهروند: صداوسیما دیروز در برنامه‌ای عجیب به ایرانی‌ها اعلام کرد که یک هفته شیر و لبنیات نخورند! این ادعای صداوسیما درحالی مطرح شد که کارشناس برنامه‌شان هیچ‌گونه مدرک و سند ‏معتبر و قابل اعتنایی ارایه نداده بود. در مرحله بعد شیر ‏در کارخانجات مورد آزمایش واحد کنترل کیفی قرار می‌گیرد و سازمان استاندارد و وزارت بهداشت هم بر ‏تولید محصول نهایی نظارت می‌کنند. این فعال اقتصادی درباره میزان آفلاتوکسین در شیر توضیح می‌دهد: «در دولت یازدهم یکی از دستاوردها، ‏کنترل بسیار شدید آفلاتوکسین در لبنیات بود.

پیش‌بینی تحقق ۲۰۰ هزار میلیارد ریال مالیات بر واردات در سال ۹۹

3+
ایبناایبنا19 ساعت قبل

به انتهای لیست رسیدید