اخبار خوان گوایدو - آخرین و مهم ترین اخبار خوان گوایدو از خبرگزاری‌های ایران | خبری
گوایدو

گوایدو

فیلم/ برخورد مردم ونزوئلا با سیاستمدار وطن‌فروش!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
گوایدو رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا پس از بازگشت از سفر به اروپا و آمریکا که تحریم‌های بیشتری علیه کشورش را به بار آورد، با خشم و اعتراض مردم مواجه شد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «خوان گوایدو» سرکرده شورشیان مورد حمایت غرب در ونزوئلا پس از بازگشت از دوره گردی آمریکائی- اروپائی خود با خشم مردم و کارکنان فرودگاه بین‌المللی «سیمون بولیوار» در کاراکاس مواجه شد. بر اساس اعلام این خبرگزاری، سرکرده شورشیان مورد حمایت غرب در ونزوئلا که با نادیده گرفتن حکم دادگاه مبنی بر ممنوع‌الخروج بودن خود از ونزوئلا خارج و به کلمبیا، آمریکا، کاناد و چند کشور اروپائی سفر کرده بود، در بازگشت به ونزوئلا مجبور شد از میان معترضانی عبور کند که به حاصل سفر او که تحریم‌های جدیدی علیه کشورشان بود معترض بودند. معترضان مردمی و کارکنان فرودگاه علیه وی فریاد می‌زدند: «گوایدو فاشسیت»، «از اینجا گمشو»، «قاتل.. قاتل»، «بی حیا»، «تو از کشور رفتی تا به ما حمله کنی»، «تو داری کشورت را می‌فروشی». این در حالسیت که «خوان گوایدو» پیشتر اعلام کرده بود که پس از سفر به اروپا تلاش خواهد کرد که به کاراکاس بازگردد. سرکرده شورشیان مورد حمایت غرب در ونزوئلا در خیانتی آشکار به کشورش در جمع نمایندگان پارلمان اروپا در بروکسل از این بلوک خواست تا از طریق تحریم، فشار به دولت «نیکلاس مادورو» نخست‌وزیر قانونی و منتخب کشورش را افزایش دهدوی در این باره گفت: خطر می‌کنم تا به کشورم بازگردم… اما بازگشت بی خطر نخواهد بود.

حمله اعتراضی به خوان گوایدو به محض بازگشت به ونزوئلا +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «فرانس ۲۴»، گوایدو عصر دیروز به وقت محلی هنگام ورود به فرودگاه کاراکاس در حساب توئیتری خود نوشت: «اکنون در کاراکاس هستیم. با این حال هنگامی که او وارد سالن فرودگاه بین‌المللی «سیمون بولیوار» شد، با خشم و اعتراض مردم ونزوئلا و هواداران «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا مواجه شد. مردم معترض و کارکنان فرودگاه فریاد می‌زدند: «گوایدو فاشسیت»، «از اینجا گمشو»، «قاتل.. قاتل»، «تو بی شرمی»، «تو از کشور رفتی تا [از آنجا] به ما حمله کنی»، «تو داری کشورت را می‌فروشی». یکی از کارکنان فرودگاه نیز قوطی نوشابه خود را به نشانه اعتراض بر روی گوایدو ریخت. گوایدو در این سفرها به آمریکا رفته و در سخنرانی سالانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در کنگره شرکت کرد.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارش «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) به تهدید آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌هایی بر ونزوئلا که می‌تواند حوزه نفتی روسیه را نیز تحت تاثیر قرار دهد، واکنش نشان داد. اخبار بین الملل- پسکوف طی نشست خبری در کرملین گفت: «تحریم‌های احتمالی جدید علیه روسیه در ارتباط با ونزوئلا، اقدامی مخرب است که خلاف قوانین بین‌المللی نیز هست». بر این اساس، وی همچنین تاکید کرد که در صورت اعمال تحریم‌های آمریکا بر ونزوئلا و درگیر شدن بخش نفتی روسیه، مسکو نیز با توجه به شرایط واکنش نشان خواهد داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته قبل علاوه بر اعمال محدودیت‌هایی علیه چند شرکت هواپیمایی وابسته به ونزوئلا، تهدید کرد تحریم‌های جدیدی علیه ونزوئلا اعمال می‌کند که می‌تواند حوزه نفتی روسیه را نیز درگیر خواهد کرد. پیش از کرملین نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در دیدار با «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا، با محکوم کردن تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا، آنها را ظالمانه توصیف کرده بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
ساعت۲۴-سخنگوی کاخ کرملین با مخرب و غیرقانونی خواندن تحریم‌های احتمالی جدید آمریکا علیه ونزوئلا، گفت اگر این تحریم‌ها بر مسکو اثر بگذارد واکنش نشان خواهیم داد. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) به تهدید آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌هایی بر ونزوئلا که می‌تواند حوزه نفتی روسیه را نیز تحت تاثیر قرار دهد، واکنش نشان داد. بر این اساس، وی همچنین تاکید کرد که در صورت اعمال تحریم‌های آمریکا بر ونزوئلا و درگیر شدن بخش نفتی روسیه، مسکو نیز با توجه به شرایط واکنش نشان خواهد داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته قبل علاوه بر اعمال محدودیت‌هایی علیه چند شرکت هواپیمایی وابسته به ونزوئلا، تهدید کرد تحریم‌های جدیدی علیه ونزوئلا اعمال می‌کند که می‌تواند حوزه نفتی روسیه را نیز درگیر خواهد کرد. پیش از کرملین نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در دیدار با «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا، با محکوم کردن تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا، آنها را ظالمانه توصیف کرده بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
این در حالی است که ایالات متحده، دولت مادورو را غیرقانونی و فاسد می‌داند. طبق قانون ونزوئلا، شرکت ملی نفت این کشور باید در تمام پروژه‌های مهم نفتی سهامدار اصلی باشد. با این حال شرکت ملی نفت ونزوئلا در خصوص این موضوع هنوز هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است. سرعت این تحولات به ‌شدت بالاست و به نحوی این شرکت‌ها بار دیگر تولیدات نفت ونزوئلا را تا حدی احیا کردند. تحریم‌های اعمال شده در ژانویه سال ۲۰۱۹ تقریبا یک سوم تولید نفت ونزوئلا را از بین برد و طبق داده‌های رسمی سازمان ملل این پایین‌ترین سطح تولید نفت ونزوئلا از دهه ۱۹۴۰ به شمار می‌آید.
ایرناایرنا1 ماه قبل
براساس سوابق تجاری ونزوئلا، امارات متحده عربی از زمان تحریم خرید طلای ونزوئلا در اواخر سال ۲۰۱۸ حدود یک میلیارد دلار طلا از ونزوئلا وارد کرده است. اما سفارت ترکیه در واشنگتن هرگونه تجارت نفت یا طلا با ونزوئلا که نقض تحریم‌های ایالات متحده است را تکذیب می‌کند. ایالات متحده به مقامات روسیه، ترکیه، امارات متحده عربی و هند در خصوص هرگونه داد و ستد با ونزوئلا هشدار داده است. دو روز پس از سوگند گوایدو، آبرامز به عنوان فرستاده ویژه دولت ایالات متحده به ونزوئلا فرستاده شد. مقامات کنونی و پیشین ایالات متحده و مخالفان دولت ونزوئلا بر این باور هستند که انتظارات غیرواقعی ایالات متحده مسبب وضعیت کنونی است.
الفالف1 ماه قبل
یک مقام آمریکایی به کاراکاس درباره وارد کردن هر گونه گزندی به گوایدو سردسته شورشیان ونزوئلا پس از بازگشت از آمریکا هشدار داد. ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۱۸ بهمن ۱۳۹۸، ۱۱:۳۳ ۳۹۸۱۱۱۸۰۳۵به گزارش مهر به نقل از النشره، الیوت آبرامز نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا مجددا به تهدید حکومت ونزوئلا روی آورد. وی به حکومت ونزوئلا درباره تبعات ممانعت از بازگشت خوان گوایدو سردسته شورشیان ونزوئلا پس از پایان سفرش به آمریکا هشدار داد. آبرامز مدعی شد: امیدواریم که نظام ونزوئلا در محاسبات خود دقت کند به ویژه پس از این سفر، زیرا گوایدو از حمایت قوی واشنگتن برخوردار است و هرگونه اقدامی علیه وی نتایج معکوسی برای نظام ونزوئلا به همراه دارد. درباره چگونگی واکنش آمریکا به هر اقدام علیه گوایدو هم گفت: ما آمادگی کامل داریم.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش روز جمعه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، «الیوت آبرامز» نماینده آمریکا که هدایت اقدامات برای براندازی دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا را برعهده دارد، ‌ اعلام کرد درصورتی که گوایدو با مشکل مواجه شود، آمریکا آماده اقدامات نامشخص است. وی هفته گذشته با شهروندان ونزوئلایی در میامی دیدار کرد و سپس روز سه شنبه در جلسه سخنرانی سالانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کنگره حضور یافت. اعتراضات خیابانی در ونزوئلا به رهبری گوایدو شکست خورده و مادورو همچنان از حمایت روسیه، ‌ چین و کوبا برخوردار است. از سویی، ‌ ساعاتی پس از دیدار گوایدو با ترامپ، مقام‌های ونزوئلا شش نفر با تابعیت دوگانه آمریکایی – ونزوئلایی را که از مدیران شرکت آمریکایی «سیتگو» بودند، بازداشت کردند. شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا زندگی را برای مردم این کشور سخت کرده و سبب مهاجرت بیش از چهار میلیون نفر از این کشور در سال ۲۰۱۹ شده است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، الیوت آبرامز نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا مجددا به تهدید حکومت ونزوئلا روی آورد. وی به حکومت ونزوئلا درباره تبعات ممانعت از بازگشت خوان گوایدو سردسته شورشیان ونزوئلا پس از پایان سفرش به آمریکا هشدار داد. آبرامز مدعی شد: امیدواریم که نظام ونزوئلا در محاسبات خود دقت کند به ویژه پس از این سفر، زیرا گوایدو از حمایت قوی واشنگتن برخوردار است و هرگونه اقدامی علیه وی نتایج معکوسی برای نظام ونزوئلا به همراه دارد. ما نگرانیم و امیدواریم که وی سالم برگردد. درباره چگونگی واکنش آمریکا به هر اقدام علیه گوایدو هم گفت: ما آمادگی کامل داریم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
هنگ کنگ (چین) نمایندگان وزارت امور خارجه چین در هنگ کنگ کنفرانسی مطبوعاتی درباره کروناویروس برگزار می‌کنند. پاریس (فرانسه) امانوئل مکرون, رئیس جمهور فرانسه درباره راهبرد دفاعی و بازدارندگی در برابر کارآموزان بیست و هفتمین ارتقاء مدرسه جنگ سخنرانی می‌کند. رم (ایتالیا) وولودیمیر زلنسکی, رئیس جمهور اوکراین با سرجیو ماتارلا, همتای ایتالیایی خود دیدار می‌کند. سوچی (روسیه) الکساندر لوکاشنکو, رئیس جمهور بلاروس از روسیه دیدن می‌کند. واشنگتن (آمریکا) مایک پمپئو, وزیر امور خارجه آمریکا با جوزپ بورل, مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
با این حال، رفتار اخیر رییس مجلس نمایندگان امریکا یکی از بدنام‌ترین اقدامات صورت گرفته در آن مجلس بود. رییس مجلس نمایندگان باید فراتر از یک حزب سیاسی باشد به خصوص زمانی که رییس‌جمهوری کشور سخنرانی می‌کند. رییس مجلس نمایندگان نباید به عنوان نماینده یک حزب رفتار کند. او نتوانست بیطرفی خود را در منصب رییس مجلس نمایندگان امریکا حفظ کند. سایت «ووکس»، اما در گزارشی به برندگان و بازندگان سخنرانی ترامپ در مجلس نمایندگان امریکا پرداخته است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حساب کاربری کاخ سفید در توئیتر با انتشار تصاویری، از دیدار «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا با «خوان گوایدو»، رئیس جمهور خودخوانده و رهبر شورشیان ونزوئلا خبر داد. گفته شده میزبانی از گوایدو پس از دعوت از او برای شرکت در سخنرانی سالانه ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا صورت گرفته است. حدود یک ماه پیش از این، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در حاشیه یک نشست منطقه‌ای در «بوگوتا» پایتخت کلمیبا گفته بود: آمریکا اقدامات بیشتری را برای حمایت از گوایدو انجام می‌دهد. گوایدو از ابتدای سال گذشته میلادی با حمایت آمریکا و کشورهای متحد واشنگتن، خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا خوانده است. این در حالی است که تنها چند هفته پیش از آن، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا در انتخابات سراسری با رأ‌ی بالا بار دیگر به ریاست‌جمهوری برگزیده شده بود.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در کنگره با واکنش‌های بسیاری مواجه شده و حتی رسانه‌های این کشور هم این سخنرانی را «یک سخنرانی انتخاباتی» توصیف کرده‌اند. دونالد ترامپ در ابتدای سخنرانی‌اش در اقدامی که رسانه‌های آمریکایی آن را «عمدی» توصیف کردند، هنگام ارائه کپی متن سخنرانی خود، از دست دادن با رئیس مجلس نمایندگان امتناع کرد. این اتفاقات در تاریخ روابط کاخ سفید و مجلس نمایندگان بی سابقه بوده است. از جمله دیگر موارد جنجالی در سخنرانی ترامپ، تحریم این سخنرانی توسط هفت تن از قانون‌گذاران دموکرات بود. متن تا حاشیه سومین سخنرانی سالانه ترامپ، شکاف‌های سیاسی در عمق لایه‌های پنهان دولت آمریکا را آشکار کرد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته- چهارشنبه- با رهبر مخالفان ونزوئلا در کاخ سفید دیدار کرد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته- چهارشنبه- با «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا که چندی پیش خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرده بود، در کاخ سفید دیدار کرد. به گزارش بسیاری از رسانه‌های آمریکا این دیدار در کاخ سفید صورت گرفت و ترامپ از درب اصلی از گوایدو استقبال کرد. در این دیدار تعدادی از سیاستمداران آمریکائی و در رأس آنها «مایک پنس»، معاون ترامپ حضور داشت. «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا به دنبال حمایت آمریکا از گوایدو اعلام کرد که روابط با این کشور قطع شده و واشنگتن را به تلاش برای کودتا متهم کرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
فارس نوشت: رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین فشارهای این کشور علیه دولت قانونی ونزوئلا، این بار در کاخ سفید با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور دیدار کرده است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بعد از آنکه رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را به عنوان میهمان ویژه به سخنرانی سالیانه خود در کنگره آمریکا دعوت کرد، در کاخ سفید هم از او میزبانی کرده است. کاخ سفید در صفحه توئیتری خود ضمن انتشار تصاویر دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با خوان گوایدو رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا نوشت: «ایالات متحده به همکاری با شرکایمان در منطقه برای مقابله کردن با دیکتاتوری نامشروع در ونزوئلا ادامه خواهد داد». در تصاویری که کاخ سفید از این دیدار منتشر کرده، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا هم دیده می‌شود. دیدار ترامپ با گوایدو در حالی انجام شده که پیش از این رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در سخنرانی سالیانه رئیس‌جمهور آمریکا در کنگره که بامداد روز گذشته ایراد شد، حضور یافت و مورد استقبال جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها قرار گرفته بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، یک مقام ارشد دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، امروز -‌چهارشنبه- گفت که این کشور طی ۳۰ روز آینده تحریم‌هایی تاثیرگذار علیه دولت ونزوئلا اعمال می‌کند. این مقام عالی‌رتبه همچنین احتمال تحریم شرکت روس‌نفت در پی همکاری با ونزوئلا را رد نکرد. وی افزود که آمریکا هنوز در «نیمه راه» فشار حداکثری علیه دولت ونزوئلا است. این در حالی است که ترامپ بناست امروز در کاخ سفید با «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است تا ساعتی دیگر با «خوان گوایدو» سرکرده شورشیان در ونزوئلا دیدار کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید این دیدار را تأئید کرد. تا کنون اطلاعاتی پیرامون محورهای این دیدار منتشر نشده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
یک روز بعد از سخنان رییس جمهوری آمریکا در حمایت از مخالفین دولت نیکلاس مادورو، کاخ سفید در بیانیه‌ای از دیدار احتمالی ترامپ با خوان گوایدو رهبر مخالفین ونزوئلا حمایت کرد. به گزارش شبکه سی ان ان، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دیدار فرصتی برای تأکید مجدد تعهد ایالات متحده به مردم ونزوئلا و بحث در مورد چگونگی کار با گوایدو برای تسریع در روند انتقال دموکراتیک در ونزوئلا خواهد بود. کاخ سفید همچنین در ادامه توهین‌های خود به دولت قانونی مادورو، دولت وی را غیرقانونی و نامشروع خواند و متعهد شد که در کنار مردم ونزوئلا بایستد تا آینده‌ای دموکراتیک و سعادتمند را تضمین کند. این کشور که از زمان حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال گذشته توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند. پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به جای یک رئیس جمهوری شایسته، ما ترکیبی از یک گردهمایی انتخاباتی و یک دادزن نمایش را دیدیم. با این حال او نمی‌تواند در برابر رئیس جمهوری سابق رفتار شایسته‌ای داشته باشد حتی اگر نمره اقتصادی رئیس جمهوری سابق بهتر از او باشد. او می‌توانست در کاخ رئیس جمهوری نشسته باشد یا حداقل برای پیروزی مبارزه کند اما او اینجاست و رئیس جمهوری از سیاست ونزوئلای خود رجزخوانی می‌کند. وی با تاکید بر اینکه ترامپ حکومت مادورو را به پایان نرسانده است، تصریح کرد: رژیم مادورو امروز قدرتمندتر است، امروز از آن زمان که رئیس جمهوری سیاست ضد مادورویی را شروع کرد، قدرتمندتر است. واقعیت این است که رئیس جمهوری ترامپ بیش از یک ساعت برای صحبت کردن استفاده کرد اما تعداد نادرستی، خودنمایی و تناقضات نفس گیر بود.
ایلناایلنا1 ماه قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا بناست با رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، بناست امروز -‌چهارشنبه- با «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کند. این خبر را کاخ سفید گزارش داد. تیم رسانه‌ای گوایدو نیز در پیامی توئیتری از دیدار او با ترامپ در کاخ سفید خبر داد.

(تصاویر) سخنرانی جنجالی ترامپ در کنگره

29+
فراروفرارو1 ماه قبل

سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره جنجال آفرین شد + فیلم

رکنارکنا1 ماه قبل
بر اساس قطعنامه ارائه شده از سوی میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، رای گیری نهایی در خصووص این پرونده امروز و پس از سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره انجام خواهد شد. نکته جالب توجه و خبرساز در سخنرانی امشب ترامپ این که وی زمانی که پیش از شروع سخنرانی، خواست متن سخنرانی خود را هنگام تحویل نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان دهد، از دست دادن با او خودداری کرد. رئیس جمهوری آمریکا افزود: در سه سال گذشته، تضعیف سرنوشت آمریکا را رد کردیم و با شتابی به پیش می‌رویم که تصور ناپذیر بود. رئیس جمهوری آمریکا در مقابله با نامزد سوسیال دموکرات آمریکا یعنی برنی سندرز هم گفت: سوسیالیسم کشورها را نابود می‌کند اما آزادی روح و روان را یکپارچه می‌کند. رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست مهاجرتی دولت خود هم گفت: دولت من تلاش بی سابقه‌ای را برای امنیت مرز جنوبی آمریکا انجام داده است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
«خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا که خود را رییس جمهوری قانونی این کشور اعلام کرده، بامداد چهارشنبه در مراسم سخنرانی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در کنگره این کشور حضور یافت. ترامپ در حالی که درباره سیاست‌ها و دستاوردهای دولتش در قبال ونزوئلا سخن می‌گفت، گوایدو را به عنوان «رییس جمهوری واقعی و قانونی» ونزوئلا معرفی کرد. رهبر مخالفان ونزوئلا همچنین سپس به فرانسه و اسپانیا رفت. رهبر مخالفان دولت ونزوئلا همچنین در این تور اروپایی‌اش با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس و راب مک‌ایر وزیر خارجه این کشور نیز دیدار کرد. رهبر مخالفان دولت ونزوئلا که پیش از این در سیاست‌هایش برای براندازی دولت مشروع کاراکاس ناکام بوده، این بار چشم به حمایت‌های کشورهای دیگر بسته است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
رئیس جمهوری آمریکا افزود: در سه سال گذشته، تضعیف سرنوشت آمریکا را رد کردیم و با شتابی به پیش می‌رویم که تصور ناپذیر بود. رئیس جمهوری آمریکا در مقابله با نامزد سوسیال دموکرات آمریکا یعنی برنی سندرز هم گفت: سوسیالیسم کشورها را نابود می‌کند اما آزادی روح و روان را یکپارچه می‌کند. رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست مهاجرتی دولت خود هم گفت: دولت من تلاش بی سابقه‌ای را برای امنیت مرز جنوبی آمریکا انجام داده است. نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان که در این سخنرانی در کنار مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا و پشت تریبون محل استقرار ترامپ ایستاده بود، در اوج اعتراض به سخنان ترامپ، متن این سخنرانی را پاره کرد و کنار انداخت. پیش از این اقدام پلوسی، پلوسی که می‌خواست با رئیس جمهوری آمریکا دست بدهد، ترامپ از دست دادن با او خودداری کرد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
رهبر مخالفان دولت ونزوئلا ابتدا در کلمبیا به دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا رفت و در مورد جدیدترین تحولات ونزوئلا مذاکره کردند. رهبر مخالفان دولت ونزوئلا همچنین در این تور اروپایی‌اش با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس نیز دیدار کرد. رهبر مخالفان دولت ونزوئلا که پیش از این در سیاست‌هایش برای براندازی دولت مشروع کاراکاس ناکام بوده، این بار چشم به حمایت‌های کشورهای دیگر بسته است. از نظر رهبر مخالفان دولت کاراکاس، تنها گزینه باقی‌مانده، رسیدن به انتخابات آزاد است. رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در حالی به آمریکا سفر کرد که امید داشت با دونالد ترامپ در این کشور دیدار کند اما این دیدار انجام نشد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، خوان گوایدو سردسته شورشیان مورد حمایت غرب در ونزوئلا در آخرین مرحله سفر خود اعلام کرد به زودی به کشورش باز خواهد گشت. بر اساس اعلام این خبرگزاری، با وجود آنکه گوایدو در شهر میامی با چندین سیاستمدار جمهوریخواه دیدار کرد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وقتی را برای دیدار با وی اختصاص نداد.
جام نیوزجام نیوز1 ماه قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، با وجود آنکه گوایدو در شهر میامی با چندین سیاستمدار جمهوریخواه دیدار کرد، اما دونالد ترامپ وقتی را برای دیدار با وی اختصاص نداد؛ اقدامی که چندان عجیب نیست. پیش از این نیز دولت آمریکا به خصوص در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بارها حمایت خود از گروه هایی که به تحریک آمریکا دست به شورش زده اما نتوانستند مقاصد سیاسی واشنگتن را تامین کنند، قطع کرده است. بحران سیاسی ونزوئلا ژانویه سال ۲۰۱۹ و با اعلام ریاست جمهوری از سوی خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی این کشور وارد مرحله جدیدی شد. با وجود آنکه نزدیک به ۶۰ کشور جهان به تبعیت از آمریکا، از وی حمایت کرده‌اند اما او نتوانست دولت نیکلاس مادورو را سرنگون کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
ترامپ با خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا که هر دو در ایالت فلوریدا به سرمی ‌برند دیدار نکردبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست, سخنگوی کاخ سفید تأیید کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا که در یکی از شهرهای ایالت فلوریدا به سرمی ‌برد دیدار نکرد. استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید روز شنبه تایید کرد علیرغم آنکه ترامپ در اقامتگاه خود در ایالت فلوریدا به سر می‌ برد اما تصمیم گرفته است در مراسم راهپیمایی میامی در حمایت از گوایدو شرکت نکند. با این تصمیم ترامپ، امیدهای گوایدو و مشاورانش مبنی بر اینکه رئیس جمهور آمریکا از این فرصت نزدیکی محل استفاده خواهد کرد تا پیام قوی همبستگی با گوایدو ارسال کند از بین رفت. گوایدو در اولین سفر پرمخاطره‌اش به خارج از ونزوئلا- جایی که نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا علیه وی ممنوعیت سفر وضع کرده است- امیدوار بود اولین بار شخصا با ترامپ دیدار کند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز چهارشنبه گفته است که کاراکاس مایل به از سرگیری روابط کنسولی با کشور همسایه یعنی کلمبیا است. بر اساس این گزارش، روابط ونزوئلا و کلمبیا پیش از این به دلیل یک سناتور فراری کلمبیایی که در ونزوئلا بازداشت شده، با تنش روبرو شده بود. مادورو سال گذشته روابط سیاسی و کنسولی با کلمبیا را به حالت تعلیق درآورد و به کارکنان کنسولی و دیپلماتیک این کشور ۲۴ ساعت فرصت داد تا به دلیل اقدامات ایوان دوکه رئیس جمهور کلمبیا در کمک به مخالفان ونزوئلا، خاک این کشور را ترک کنند. کلمبیا نیز مانند کشورهای غربی خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته است. مادورو با درخواست کشورهای غربی برای کناره گیری از قدرت مخالفت کرده و گوایدو را عروسک خیمه شب بازی کشورهای غربی می‌داند.

به انتهای لیست رسیدید

گوایدو

خوان خراردو گوایدو مارکز (زادهٔ ۲۸ ژوئیهٔ ۱۹۸۳) مهندس و سیاست‌مدار ونزوئلایی است، که از ۵ ژانویه ۲۰۱۹ ریاست مجمع ملی ونزوئلا را برعهده دارد. او عضو حزب اراده عمومی و نمایندهٔ ایالت وارگاس در مجمع ملی ونزوئلا است. در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۹، گوایدو در جریان بحران ریاست جمهوری که با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو آغاز شد خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. گوایدو پیش از این گفته بود تمایل دارد به عنوان رئیس‌جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد. اما مادورو از او سلب قدرت کرد. به دنبال اعلان گوایدو سازمان کشورهای آمریکایی و چندین دولت از جمله کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، اکوادور، پرو، و ایالات متحده از وی حمایت کردند. اما دادگاه عالی ونزوئلا که منصوب رئیس‌جمهور مادورو بود، حکم به برکناری او از ریاست مجمع ملی ونزوئلا داده‌است. ویکی‌پدیا