اخبار خوان گوایدو - آخرین و مهم ترین اخبار خوان گوایدو از خبرگزاری‌های ایران | خبری
گوایدو

گوایدو

تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، مائوریسیو کارونه مشاور ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه حاضر به شرکت در مراسم تحلیف آلبرتو فرناندز رئیس جمهور جدید آرژانتین و نشست‌های کاری برنامه ریزی شده، نشده است. ایالات متحده و کشورهای غربی خواستار کناره گیری نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از قدرت شده‌اند. کریستینا فرناندز کرشنر معاون رئیس جمهور آرژانتین روابط نزدیکی با مادورو دارد. مائوریسیو ماکری رئیس جمهور سابق آرژانتین که قدرت را واگذار کرده است، متحد نزدیک واشنگتن به شمار می‌رفته است. میگوئل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا و رافائل کورئا رئیس جمهور سابق اکوادور نیز در این مراسم حضور داشتند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
وزیرامور خارجه آمریکا روابط دوجانبه با روسیه را بغرنج و در عین حال رقابتی دانست و گفت: با سرگئی لاوروف همتای روسی توافق کردیم که خط دیپلماتیک بین دو کشور به طور فعال برقرار باشد. ایرنا: وزیرامور خارجه آمریکا روابط دوجانبه با روسیه را بغرنج و در عین حال رقابتی دانست و گفت: با سرگئی لاوروف همتای روسی توافق کردیم که خط دیپلماتیک بین دو کشور به طور فعال برقرار باشد. پمپئو موضوع اوکراین را دیگر محور مذاکرات با همتای روسی خود دانست و اظهار کرد: بخش عمده‌ای از مذاکرات ما به این مساله اختصاص داشت. این تحریم‌ها فقط مربوط به آمریکا نیست بلکه در قطعنامه‌های شورای امنیت مورد تایید قرار گرفته که روسیه هم با آن موافقت داشته است. وزیر خارجه آمریکا افزود: در آخر ماه جاری میلادی (دسامبر)، همه کشورها باید تمام کارگران کره شمالی را اخراج کنند که شامل کارگران این کشور در روسیه هم می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی اذعان کرد که تلاش‌های واشنگتن برای براندازی دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه دست‌کم در مقطع کنونی، حتی موجب تقویت جایگاه مادورو شده است. از جمله نشانه‌های تقویت جایگاه مادورو می‌توان به بهبود نسبی وضعیت اقتصاد، فروکش کردن اعتراض‌های مخالفان و مواجه شدن مخالفان با اتهام فساد اشاره کرد. وی افزود: دلیلی نمی‌بینم پیش بینی کنم در سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد تغییرات مثبتی برای مردم ونزوئلا خواهیم دید. دیوید اسمیلده کارشناس مسائل ونزوئلا در دانشگاه تولان به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: شرایط به گونه‌ای پیش رفته که جایگاه مادورو تقویت شده است. آبرامز عنوان کرد: اگر می‌بینم شرایط ونزوئلا رو به باثباتی است به این دلیل بوده که روسیه و چین در حال دادن وام به ونزوئلا به امید بازپرداخت آن هستند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
دلیل روی کار آمدن راست‌ها در کشورهای آمریکای لاتین و نیز بازگشت موج علیه آنها در سال جاری چیست؟ برای پرداختن به مسائل آمریکای لاتین باید نکاتی درباره جنگ‌های استقلال و همچنین شکل‌گیری کشورهای جدید در آمریکای لاتین دانست. همچنین کلمبیا که به راست‌گراترین کشور آمریکای لاتین مشهور بوده، درگیر خیزش‌های مردمی شده است. ما فرصت‌های ونزوئلا، بولیوی و خیلی دیگر از کشور‌ها را از دست دادیم. یکی از شاخه‌های بی‌توجهی‌ ظریف به سیاست خارجی، در آمریکای لاتین مشهود است. یکی از شاخه‌های بی‌توجهی‌ ظریف به سیاست خارجی، در آمریکای لاتین مشهود است. میزان تجارت چین با کشورهای آمریکای لاتین در حدود ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده و چین در ۱۰ سال آینده قرار است ۲۵۰ میلیارد دلار در آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری کند.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشچهار منبع آگاه به بلومبرگ گفتند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در حال بررسی راهکار‌های جایگزین برای برکناری نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا، از قدرت است و گزارش‌هایی حاکی از آن است که او در مورد توانایی خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، برای کمک به واشنگتن در دستیابی به این هدف دچار تردید شده است. در همین حین گزارش شده که مقامات کاخ سفید در دیدار روز پنجشنبه با پنس ایده محدود ساختن واردات نفت هند از ونزوئلا را که منبع مهم درآمدی برای دولت مادورو محسوب می‌شود، رد کردند. از ژانویه سال جاری میلادی که مراسم تحلیف نیکلاس مادورو با اعتراضاتی روبرو شد، خوان گوایدو، رئیس وقت مجلس ملی که تحت کنترل مخالفان بود، خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرد. او از سوی شماری از کشور‌های غربی از جمله آمریکا مورد حمایت شدید قرار گرفت و به او اجازه داده شد برخی از اموال ونزوئلا در آمریکا را به دست بیاورد. مادورو که از حمایت روسیه، چین، ایران و ترکیه برخوردار است او را «عروسک خیمه شب‌بازی آمریکا» نامید.
ایلناایلنا4 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا در حال بررسی استراتژی‌های جایگزین برای سرنگونی دولت رئیس‌جمهوری ونزوئلا است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، در حال بررسی استراتژی‌های جایگزین برای سرنگونی دولت «نیکولاس مادورو»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا است. این منابع اعلام کردند که ترامپ شک دارد که «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان، بتواند رئیس‌جمهوری ونزوئلا را به چالش بکشد. بلومبرگ گزارش داد که «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنج‌شنبه در نشستی با چندین مقام ارشد درباره استراتژی‌های جایگزین برای انتقال سیاسی در ونزوئلا گفت‌وگو کرد. بلومبرگ گزارش داد که همکاری با حلقه درونی دولت مادورو و تلاش برای کشاندن آن‌ها به طرف آمریکا از دیگر گزینه‌هایی است که واشنگتن برای تغییر نظام سیاسی ونزوئلا مد نظر دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
در حال حاضر حدود ۳ سال از آغاز ریاست جمهوری ترامپ می‌گذرد، اما به اذعان بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، اقدامات ترامپ در زمینه سیاست خارجی انزوای بیشتر آمریکا در عرصه جهانی را در پی داشته است. در پی این اقدام ترامپ، تنش تجاری میان پکن و واشنگتن تاکنون ادامه پیدا کرده و تلاش‌ها برای ایجاد توافق نتیجه‌ای در بر نداشته است. کره شمالی و راهبرد شکست خورده واشنگتندونالد ترامپ برای نخستین بار ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ با «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی، در سنگاپور دیدار کرد و موضوع خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی در جریان این دیدار مطرح شد. دیدار دوم ترامپ و کیم در ماه فوریه ۲۰۱۹ در ویتنام و دیدار سوم میان آن‌ها در ماه ژوئن در مرز مشترک کره شمالی و کره جنوبی برگزار شد. آنچه اکنون کارشناسان و تحلیل‌گران درباره سیاست خارجی ترامپ در زمینه‌های مختلف بیان می‌کنند نشان دهنده انزوای بیشتر واشنگتن در عرصه بین‌المللی است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
کشورهای عضو اتحادیه اروپا تلاش کرده‌اند این پیمان را زنده نگه دارند؛ اما تحریم‌های آمریکا سبب شده این تلاش‌ها با مانع روبه‌رو شود. با آنکه بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا از خوان گوایدو، رقیب مادورو حمایت کرده‌اند اما مادورو همچنان در مسند قدرت در این کشور قرار دارد و ضروری است شکل روابط اتحادیه اروپا و ونزوئلا مشخص شود. ترامپ گاه رفتار خصومت‌آمیزی با اتحادیه اروپا داشته و بین آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر برخی مسائل از جمله تجارت و پروژه‌های نظامی تنش به وجود آمده است. برنامه آقای بورل برای افزایش اثرگذاری اتحادیه اروپا در جهان مورد حمایت بسیاری از اعضای این اتحادیه است. از دید آنها این مسیر حرکت مفید است؛ زیرا ابتدا باید در داخل اتحادیه اروپا یکپارچگی پدید آید، در غیر این صورت تلاش‌ها برای افزایش اثرگذاری اتحادیه اروپا در صحنه بین‌المللی بی‌اثر خواهد بود.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در تازه‌ترین اقدام کاخ سفید برای تشدید فشار علیه کوبا با هدف قطع حمایت از دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، دولت ترامپ ۶ فروند نفتکش را که در انتقال محموله‌های نفتی ونزوئلا به کوبا مشارکت داشته‌اند، تحریم کرد. بر اساس این گزارش، ۶ فروند نفتکشی که در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است، متعلق به شرکت نفت دولتی ونزوئلا است. این مطلب را وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است. ایالات متحده به اتخاذ اقدامات لازم برای حمایت از مردم ونزوئلا ادامه خواهد داد. آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و خواستار کناره گیری مادورو از قدرت شده‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشدر تازه‌ترین اقدام کاخ سفید برای تشدید فشار علیه کوبا با هدف قطع حمایت از دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، دولت ترامپ ۶ فروند نفتکش را که در انتقال محموله‌های نفتی ونزوئلا به کوبا مشارکت داشته‌اند، تحریم کرد. اخبار بین‌الملل- بر اساس این گزارش، ۶ فروند نفتکشی که در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است، متعلق به شرکت نفت دولتی ونزوئلا است. این مطلب را وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است. ایالات متحده به اتخاذ اقدامات لازم برای حمایت از مردم ونزوئلا ادامه خواهد داد. آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و خواستار کناره گیری مادورو از قدرت شده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا ضمن تحریم این ۶ نفتکش اعلام کرد که این نفتکش‌ها متعلق به شرکت نفت دولتی ونزوئلا «پترولیوس دی ونزوئلا» (PDVSA) است. «جاستین موزینیچ» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: کوبا و رژیم پیشین مادورو به تلاش خود برای دور زدن تحریم‌ها از طریق تغییر نام کشتی‌ها و تسهیل انتقال نفت از ونزوئلا به کوبا ادامه می‌دهند. آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری‌اش، او را «غاصب قدرت» خواند و اعلام کرد که دیگر وی را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد. پس از آنکه «خوان گوایدو» رئیس مجلس ملی ونزوئلا در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۹۷) خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت. بیش از ۵۰ کشور دیگر به تبعیت از آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در اظهاراتی گفت: ایالات متحده هیچ طرح و برنامه‌ای برای مداخله نظامی در ونزوئلا ندارد. وی در عین حال خواستار آن شده است که نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا سرانجام روزی سرنگون شود. وزیر خارجه آمریکا افزود: ولی ما از تاریخ درس گرفته‌ایم که خطرات ناشی از استفاده از نیروی نظامی بسیار جدی و بزرگ است. ترامپ از ژانویه تاکنون خواستار استعفای مادورو شده است ولی رئیس جمهور قانونی ونزوئلا با این درخواست مخالفت کرده است. دولت آمریکا و متحدان غربی اش از خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس جمهور موقت و خودخوانده معرفی کرده، حمایت می‌کنند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشخوآن گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس کنگره ونزوئلا اعلام کرد، کنگره به بررسی درباره این مساله می‌پردازد که به گزارش وبسایت Armando. info، نه تن از قانونگذاران احزاب اپوزیسیون «نخست عدالت»، «خواسته مردمی» و «یک زمان جدید» در آن دست دارند. وی در جریان یک نشست خبری گفت: غیر قابل قبول است که از یک نهاد دولتی برای ترمیم اعتبار و وجهه سارقان و فساد اشخاصی استفاده کنیم که ونزوئلا را غارت می‌کنند. هنوز مشخص نیست که این قانونگذاران چگونه قوانین دولتی ونزوئلا را نقض کرده‌اند. رهبر اپوزیسیون ونزوئلا همچنین اعلام کرد، مشکوک است این قانونگذاران پول‌هایی را در ازای نوشتن این نامه‌ها دریافت کرده باشند و در این باره تحقیقاتی را انجام می‌دهد. این نامه‌ها خطاب به خزانه داری آمریکا و دفتر دادستان عمومی کلمبیا نوشته شده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
اپوزیسیون ونزوئلا اعلام کرد تحقیقاتی را درباره اقدامات غیرقانونی از سوی گروهی از قانونگذاران احزاب اپوزیسیون انجام می‌دهد که گزارش‌هایی درباره آنها منتشر شده مبنی بر اینکه این افراد به صورت نابجایی از یک تاجر مرتبط با دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور حمایت کرده‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، خوآن گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس کنگره ونزوئلا اعلام کرد، کنگره به بررسی درباره این مساله می‌پردازد که به گزارش وبسایت Armando. info، نه تن از قانونگذاران احزاب اپوزیسیون «نخست عدالت»، «خواسته مردمی» و «یک زمان جدید» در آن دست دارند. وی در جریان یک نشست خبری گفت: غیر قابل قبول است که از یک نهاد دولتی برای ترمیم اعتبار و وجهه سارقان و فساد اشخاصی استفاده کنیم که ونزوئلا را غارت می‌کنند. هنوز مشخص نیست که این قانونگذاران چگونه قوانین دولتی ونزوئلا را نقض کرده‌اند. رهبر اپوزیسیون ونزوئلا همچنین اعلام کرد، مشکوک است این قانونگذاران پول‌هایی را در ازای نوشتن این نامه‌ها دریافت کرده باشند و در این باره تحقیقاتی را انجام می‌دهد.
ایلناایلنا1 هفته قبل
مخالفان دولت ونزوئلا اعلام کردند که اتهام‌ها مبنی بر تخلف در صفوف خود را بررسی خواهند کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مخالفان دولت ونزوئلا روز گذشته -‌یکشنبه- اعلام کردند که اتهام‌ها مبنی بر تخلف در صفوف خود را بررسی خواهند کرد. پیشتر رسانه‌ها گزارش کرده بودند که گروهی از قانون‌گذاران مخالف، بیش از حد از یک تاجر مرتبط با دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا، حمایت کرده‌اند. «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان دولت، گفت که این نهاد قانون‌گذاری درباره این موضوع تحقیقاتی را صورت خواهد داد. وبسایت «آرماندو» پیشتر در این رابطه گزارش داده که ۹ نماینده از احزاب «نخست عدالت»، «اراده مردمی» و «دوران جدید» در این پرونده درگیر هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دو نماینده جناح مخالف ونزوئلا که چندی پیش از بیم بازداشت به سفارت ایتالیا در کاراکاس پناه برده بودند، احتمالا امروز یکشنبه وارد ایتالیا می‌شوند. ماریئلا ماگالانس و آمریگو دی گرازیا دو نماینده پارلمان ونزوئلا از جناح مخالف که مه گذشته به سفارت ایتالیا در کاراکاس پناهنده شده بودند، امروز وارد ایتالیا می‌شوند. این دو نماینده جناح مخالف پارلمان ونزوئلا مه گذشته پس از آن که مصونیت پارلمانی آنها لغو شد، از بیم بازداشت به سفارت ایتالیا پناه برده بودند. در آن زمان رژیم کاراکاس آنها را متهم کرده بود در شورش نظامی نافرجام اواخر آوریل دست داشته‌اند. تشکل سیاسی این دو نماینده روز یکشنبه هنگام عزیمت این دو نفر به ایتالیا، رژیم نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا را متهم کرد با بیرون کردن دو نماینده پارلمان از کشور، یک بار دیگر مرتکب یک جنایت بر ضد بشریت شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
بیلینگسلیا از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۰۳ به عنوان مسئول بازداشت شدگان نظامی در زندان گوانتانامو و تحت نظارت دونالد رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا خدمت کرده است. بر اساس گزارش سال ۲۰۰۸ مجلس سنا، وی در این جایگاه، در زمینه شیوه‌های بازجویی که کنگره بعدا آن‌ها را شکنجه نامید نقش داشته است. یکی از حامیان بیلینگسلیا، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا است که در نامه‌ای در ماه سپتامبر به سنای آمریکا از تلاش‌های او به خاطر هدایت تلاش‌های آمریکا در زمینه تحریم رژیم نیکلاس مادورو تمجید کرد. اما سرنوشت این نامزدی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. جایگاه معاون وزیر امور خارجه در امور امنیت، دموکراسی و حقوق بشر از زمان روی کار آمدن ترامپ خالی مانده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
این تصمیم بلافاصله با انتقادهای فعالان و مقام‌های دولتی سابق آمریکا مواجه شد. بیلینگزلی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ ریاست بازداشتگاه گوانتانامو را برعهده داشت. این در حالی است که دولت ترامپ و جمهوریخواهان ارشد کنگره از نامزدی رئیس سابق گوانتانامو دفاع کرده و گفته‌اند که نقش وی در اعمال تکنیک‌های شکنجه، ‌ بزرگنمایی شده است. همچنین «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا در نامه‌ای به سنای آمریکا به منظور درخواست برای تحریم مقام‌های حکومت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، ‌ از بیلینگزلی تمجید و تعریف کرده است. «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا نیز مدعی است که بیلینگزلی در خط مقدم مبارزه با نقض حقوق بشر و فساد در سراسر جهان بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
با این حال دولت ترامپ و برخی چهره‌های کلیدی جمهوری‌خواه کنگره از این انتخاب دفاع کرده و گزارش‌های موجود درباره شکنجه‌های انجام شده در گوانتانامو را اغراق‌شده می‌دانند. سناتور «رابرت منندز» از پنتاگون درخواست کرد سوابق بیشتری از بیلیگزلی را از حالت محرمانه خارج و منتشر کند. پس از برگزاری این جلسه استماع، کمیته روابط خارجی سنا، درخواست نامزدی بیلیگزلی را پیش نبرد. «جیمز ریش» رئیس این کمیته گفته است از تأیید شدن وی حمایت می‌کند اما از توضیح درباره زمان پیش‌برد آن امتناع کرد. معاونت امنیت داخلی، دموکراسی و حقوق بشر در وزارت امور خارجه آمریکا، که در زمان ریاست‌جمهوری «باراک اومابا» تأسیس شد، از سال ۲۰۱۷ که ترامپ وارد کاخ سفید شد خالی مانده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از اسپوتنیک، رئیس جمهور ونزوئلا از توطئه کلمبیا و آمریکا در مرز غربی بولیوی خبر داد. نیکلاس مادورو گفت: اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد کلمبیا و آمریکا در مرز‌های غربی جمهوری بولیوی قصد اقدامات تحریک آمیز داشته‌اند و از این رو از نیرو‌های مسلح کشور خواست برای جنگ آماده باشند. وی روز جمعه در دیدار با کارمندان بخش حمل و نقل کشور گفت: بر اساس این اطلاعات، کلمبیا و فرماندهی جنوبی آمریکا در صدد ایجاد تنش دوباره در مرز کلمبیا و ونزوئلا هستند و آمادگی نیرو‌های نظامی برای رویارویی با هر گونه تهدید را خواستار شد. او دلیل این طرح فتنه انگیزانه را ایجاد تنش نظامی در مرز کلمبیا و ونزوئلا برای انحراف افکار عمومی از اعتراضات فعلی کلمبیا دانست. اوایل سپتامبر، مادورو اعلام کرد رزمایش نظامی گسترده کشورش در مرز غربی با کلمبیا پاسخی به تهدید امنیتی در سطح نارنجی از طرف کشور همسایه است. دو کشور همواره یکدیگر را به حمایت از نیرو‌های ضد دولتی محکوم می‌کنند. گفتنی است بحران ونزوئلا در اوایل ژانویه و تنها دو هفته بعد از مراسم تحلیف وی برای دور دوم ریاست جمهوری رو به وخامت گذاشت. خوان گوایدو قانونگذار مخالف مادورو، به طور غیرقانونی خود را «رئیس جمهور موقت» خواند و از شهروندان خواست او را در به دست گرفتن قدرت یاری دهند. گوایدو بلافاصله از حمایت آمریکا و برخی کشور‌های آمریکای جنوبی نظیر کلمبیا بهره‌مند شد در حالی که مادورو وی را به تلاش برای کودتا در ونزوئلا با کمک آمریکا متهم کرد. انگشت اتهام مادورو به سمت بوگوتا نیز نشانه رفت و کلمبیا را در توطئه برای سرنگونی و ترور خود شریک دانست. در حالی که گوایدو از طرف آمریکا و کلمبیا «رئیس جمهور» قلمداد می‌شد، برخی کشور‌های دیگر از جمله روسیه و چین اعلام کردند مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.
فارسفارس1 هفته قبل
گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور آمریکا برای معاونت امنیت داخلی، حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه این کشور، رئیس سابق زندان گوانتانامو است که به حمایت از شکنجه متهم است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انتصاب فردی بدنام در سمتی در ارتباط با مسائل حقوق بشر، نگرانی برخی مقامات آمریکایی را برانگیخته و به شکل‌گیری بن‌بستی یک ساله برای تصدی این سمت منجر شده است. با این حال دولت ترامپ و برخی چهره‌های کلیدی جمهوری‌خواه کنگره از این انتخاب دفاع کرده و گزارش‌های موجود درباره شکنجه‌های انجام شده در گوانتانامو را اغراق‌شده می‌دانند. پس از برگزاری این جلسه استماع، کمیته روابط خارجی سنا، درخواست نامزدی بیلیگزلی را پیش نبرد. معاونت امنیت داخلی، دموکراسی و حقوق بشر در وزارت امور خارجه آمریکا، که در زمان ریاست‌جمهوری «باراک اومابا» تأسیس شد، از سال ۲۰۱۷ که ترامپ وارد کاخ سفید شد خالی مانده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشتصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انتصاب فردی بدنام در سمتی در ارتباط با مسائل حقوق بشر، نگرانی برخی مقامات آمریکایی را برانگیخته و به شکل‌گیری بن‌بستی یک ساله برای تصدی این سمت منجر شده است. «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا که در اعمال تحریم‌های غیرانسانی علیه ایران نقش پررنگی دارد مدعی است: «بیلیگزلی در خط مقدم مبارزه علیه نقض حقوق بشر و فساد در سرتاسر جهان حضور داشته است. سناتور «رابرت منندز» از پنتاگون درخواست کرد سوابق بیشتری از بیلیگزلی را از حالت محرمانه خارج و منتشر کند. پس از برگزاری این جلسه استماع، کمیته روابط خارجی سنا، درخواست نامزدی بیلیگزلی را پیش نبرد. معاونت امنیت داخلی، دموکراسی و حقوق بشر در وزارت امور خارجه آمریکا، که در زمان ریاست‌جمهوری «باراک اومابا» تأسیس شد، از سال ۲۰۱۷ که ترامپ وارد کاخ سفید شد خالی مانده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
به گزارش ایسنا، الیوت آبرامز گفت: معافیت برای شرکت شورون صادر شده تا پس از تغییر حکومت ونزوئلا، کمک به احیای تولید نفت را برای این کشور راحت‌تر کند. آمریکا که خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت را به عنوان رییس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است، اعلام کرد تحریم‌ها علیه شرکت PDVSA را تا زمان کنار نرفتن نیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا از قدرت، برنخواهد داشت. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در آوریل اظهارات مشابهی داشت و مدعی شده بود کاهش تولید نفت ونزوئلا به دلیل سیاستهای مادورو و نه سیاست آمریکا بوده و این مشکل هفت سال است که در جریان است. طبق نظرسنجی اوپک «اس اند پی گلوبال پلاتس»، تولید نفت ونزوئلا در اکتبر ۶۵۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر بوده است. تولید نفت ونزوئلا در مدت دو سال ۱٫۲۴ میلیون بشکه در روز سقوط کرده است.
فارسفارس1 هفته قبل
رئیس‌جمهور ونزوئلا ضمن تأکید بر اینکه آمریکا و کلمبیا در مرز غربی این کشور در حال فتنه‌انگیزی هستند، تأکید کرد که به ارتش ونزوئلا دستور آماده‌باش برای نبرد احتمالی را داده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا روز گذشته (جمعه) در دیدار با کارکنان بخش حمل و نقل کشورش از توطئه آمریکا و کلمبیا برای فتنه‌انگیزی در مرز غربی جمهوری بولیواری ونزوئلا خبر داد. رئیس‌جمهور ونزوئلا اینگونه گفت: «من اطلاعاتی در دست دارم مبنی بر اینکه کلمبیا، به همراه فرماندهی جنوبی آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای انجام یک اقدام تحریک‌آمیز دیگر در مرز ونزوئلا با کلمبیا است. ونزوئلا تأکید دارد که کلمبیا از گروههای ضددولتی این کشور حمایت می‌کند و کلمبیا نیز متعاقبا اتهامات مشابهی را علیه کاراکاس مطرح کرده است. مادورو، کلمبیا و آمریکا را متهم کرده که پشت پرده توطئه برای سرنگونی دولت وی و ترورش بوده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد آمریکا و کلمبیا در حال فتنه‌انگیزی علیه کشورش هستند. اعتمادآنلاین| «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا آمریکا و کلمبیا را به فتنه انگیزی علیه کشورش متهم کرده است. مادورو گفت گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد کشور همسایه کلمبیا در همکاری با فرماندهی ارتش آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای فتنه‌انگیزی در مرزهای ونزوئلا هستند. مادورو در ادامه سخنانش که در جمع کارکنان حمل‌ونقل ونزوئلا بیان کرده است هدف از این فتنه را ایجاد جنگ و آشوب در مرز ونزوئلا با کلمبیا و برای دور کردن توجهات از اعتراضات داخل کلمبیا بیان کرده است. بحران سیاسی در ونزوئلا از ماه ژانویه سال جاری پس از آنکه یکی از نمایندگان مجلس به نام «خوان گوایدو» با حمایت آمریکا و کلمبیا خود را رئیس‌جمهور کشور نامید، آغاز شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- رئیس جمهور ونزوئلا ضمن بیان این مطلب که آمریکا و کلمبیا در صدد انجام تحرکات جدید در مرز‌های غربی ونزوئلا هستند از ارتش این کشور خواست تا برای مقابله با این تحرکات آماده شود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، «نیکلاس مادورو»، می‌گوید اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهند آمریکا و کلمبیا خود را برای تحرکات و اقدامات جدیدی در مرز‌های غربی ونزوئلا آماده می‌کنند. رئیس جمهور ونزوئلا ضمن بیان این مطلب، از تمامی نیرو‌های ارتش این کشور خواست تا خود را برای درگیری احتمالی آماده کنند. مادورو در جریان دیدار با کارکنان بخش حمل و نقل ونزوئلا گفت: اطلاعاتی دارم که کلمبیا و مرکز فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا (ساوث‌کام) در حال برنامه‌ریزی برای انجام یک اقدام تحریک آمیز دیگر در مرز ونزوئلا و کلمبیا هستند. رئیس جمهور ونزوئلا می‌گوید که این تحرکات برای ایجاد درگیری نظامی برگزار می‌شوند تا توجه افکار عمومی از اعتراضات در کلمبیا منحرف شود.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا آمریکا و کلمبیا را به فتنه انگیزی برعلیه کشورش متهم کرده است. مادورو گفت گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد کشور همسایه کلمبیا در همکاری با فرماندهی ارتش آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای فتنه‌انگیزی در مرزهای ونزوئلا هستند. مادورو در ادامه سخنانش که در جمع کارکنان حمل‌ونقل ونزوئلا بیان کرده است هدف از این فتنه را ایجاد جنگ و آشوب در مرز ونزوئلا با کلمبیا و برای دور کردن توجهات از اعتراضات داخل کلمبیا بیان نموده است. بحران سیاسی در ونزوئلا از ماه ژانویه سال جاری پس از آنکه یکی از نمایندگان مجلس به نام «خوان گوایدو» با حمایت آمریکا و کلمبیا خود را رئیس‌جمهور کشور نامید آغاز شد. این دخالت آمریکا در سیاست داخلی ونزوئلا با مخالفت سایر کشورها روبرو شد.
ایبناایبنا1 هفته قبل
البته در مقابل بانک‌های چینی نیز طی ماه‌های اخیر و با هدف تبعیت نسبی از تحریم‌های آمریکا شرایط افتتاح حساب برای شرکت‌های ونزوئلایی را دشوارتر کرده‌اند. این حساب می‌تواند به عنوان پشتوانه شرکت‌های ونزوئلایی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین شرکت ملی نفت ونزوئلا نیز از سال‌ها پیش حسابی فعال در چین داشته که صادرات نفت این کشور به چین را پوشش می‌داده است. با این حال شرکت ملی نفت چین که یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در بخش نفت ونزوئلا محسوب می‌شود، از ماه اوت به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا، فعالیت خود را در این کشور متوقف کرد. شرکت ملی نفت ونزوئلا امیدوار است با آغاز معاملات یوانی مانع از توقف صادرات نفت و فرآورده‌های آن به چین شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه از تصمیم دولت موقت بولیوی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو استقبال کرد. بیشتر بخوانید: برقراری رابطه دولت موقت بولیوی با رژیم اشغالگربه نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی ضمن ابراز خرسندی از این تصمیم، گفت احیای روابط دیپلماتیک با بولیوی «به روابط خارجی و جایگاه بین‌المللی اسرائیل کمک می‌کند.» به گفته وی، رایزنی‌ها در این خصوص از «مدت‌ها پیش» از طریق «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور راستگرای برزیل که روابط نزدیکی با تل‌آویو دارد، در جریان بوده است. کاتص با ابراز خرسندی از برکناری «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی، این تحول را زمینه‌سازی برقراری روابط دو جانبه توصیف کرده و گفته است که مورالس «با اسرائیل خصومت داشت.» ساعتی پیش دولت موقت بولیوی اعلام کرد بعد از یک دهه وقفه، روابط دیپلماتیک با رژیم صیهونیستی را از سر می‌گیرد. مورالس» که ماه گذشته تحت فشار نظامیان و با وجود پیروزی در انتخابات مجبور به استعفا شد، در سال ۲۰۰۹ میلادی در اعتراض به عملیات خونبار ارتش رژیم صهیونیستی در نوار غزه، روابط دیپلماتیک با تل‌آویو را قطع کرد. دولت موقت بولیوی به ریاست «جینین آنز» پیش از این هم در اقدام دیگری که با استقبال آمریکا روبرو شده بود، «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور قانونی به رسمیت شناخته بود.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با استقبال از تصمیم دولت موقت بولیوی برای احیای روابط دیپلماتیک با تل‌آویو، گفت از مدت‌ها پیش رایزنی در این خصوص در جریان بوده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه از تصمیم دولت موقت بولیوی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو استقبال کرد. به نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی ضمن ابراز خرسندی از این تصمیم، گفت احیای روابط دیپلماتیک با بولیوی «به روابط خارجی و جایگاه بین‌المللی اسرائیل کمک می‌کند.» به گفته وی، رایزنی‌ها در این خصوص از «مدت‌ها پیش» از طریق «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور راستگرای برزیل که روابط نزدیکی با تل‌آویو دارد، در جریان بوده است. کاتص با ابراز خرسندی از برکناری «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی، این تحول را زمینه‌سازی برقراری روابط دو جانبه توصیف کرده و گفته است که مورالس «با اسرائیل خصومت داشت.» ساعتی پیش دولت موقت بولیوی اعلام کرد بعد از یک دهه وقفه، روابط دیپلماتیک با رژیم صیهونیستی را از سر می‌گیرد. دولت موقت بولیوی به ریاست «جینین آنز» پیش از این هم در اقدام دیگری که با استقبال آمریکا روبرو شده بود، «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور قانونی به رسمیت شناخته بود.

به انتهای لیست رسیدید

گوایدو

خوان خراردو گوایدو مارکز (زادهٔ ۲۸ ژوئیهٔ ۱۹۸۳) مهندس و سیاست‌مدار ونزوئلایی است، که از ۵ ژانویه ۲۰۱۹ ریاست مجمع ملی ونزوئلا را برعهده دارد. او عضو حزب اراده عمومی و نمایندهٔ ایالت وارگاس در مجمع ملی ونزوئلا است. در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۹، گوایدو در جریان بحران ریاست جمهوری که با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو آغاز شد خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. گوایدو پیش از این گفته بود تمایل دارد به عنوان رئیس‌جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد. اما مادورو از او سلب قدرت کرد. به دنبال اعلان گوایدو سازمان کشورهای آمریکایی و چندین دولت از جمله کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، اکوادور، پرو، و ایالات متحده از وی حمایت کردند. اما دادگاه عالی ونزوئلا که منصوب رئیس‌جمهور مادورو بود، حکم به برکناری او از ریاست مجمع ملی ونزوئلا داده‌است. ویکی‌پدیا