گونه مذهبی

گونه مذهبی

ایسناایسنا3 ماه قبل
این بار نیز به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی تصمیم گرفتیم صحبتی با علی مغازه‌ای کارشناس موسیقی درباره موسیقی مذهبی داشته باشیم. او اضافه می‌کند: پیش از این موسیقی مذهبی و اشعار ایدئولوژیک در وجوه مختلف زیست اجتماعی در جریان بود. این کارشناس موسیقی معتقد است این گزاره که موسیقی ایرانی با غم همراه است درست است. این غم باری موسیقی ایرانی در دستگاه‌های موسیقی نیز نهفته است. او ادامه می‌دهد: در خراسان نیز شکل‌های دیگری از موسیقی مذهبی رواج دارند از آن جمله نقاره‌خانه در حدود کمتر از پنج قرن پیش در حوزه‌ و گونه مذهبی پدیدار شده است.

نگاهی به زندگی و آثار مداحان تهران قدیم+صوت

ایلناایلنا4 ماه قبل
مداحان مطرح تهران قدیم چه کسانی هستند؟ بی‌شک تهران قدیم از گذشته‌های دور، روضه‌خوانان و نوحه‌سرایان مطرح و کاربلدی را به خود دیده است. علی‌اصغر خراطهاعلی‌اصغر خراط‌ها یکی از مداحان تهران قدیم است که در زمان حیاتش خود را غلام عبدالله (ع) می‌دانست. عزیزالله مبارکیعزیز‌الله مبارکی (مداح و شاعر آیینی) یکی دیگر از نوحه‌خوانان و مداحان مطرح تهران قدیم است. عزیزالله مبارکی طی سال‌های فعالیتش در عرصه مداحی و نوحه‌سرایی در هیئت‌های مطرحی چون جامعه مداح، پیرعطا، افجه‌ای‌های مقیم تهران مداحی کرده است. دیگر مداحان مطرحالبته مداحان و روضه‌خوانان مطرح قدیمی، محدود به چند نفر نامبرده نیستند.

محرم و گونه‌های موسیقایی آن+فیلم و صوت

ایلناایلنا4 ماه قبل
موسیقی ماه محرم دارای زیر شاخه‌های متنوعی است که برخی از آنها به دلیل بی‌توجهی هنرمندان و مسئولان در شرف فراموشی هستند. گزارش پیش رو به تاریخچه موسیقی مذهبی ماه محرم و گونه‌های مختلف آن می‌پردازد. در این مراسم، موسیقی نقش به سزایی داشته و با آواخوانی محزون خوانندگان و همراهی نوازندگان همراه بوده است. گونه‌های مختلف موسیقایی ماه محرم کدام‌ها هستند؟ شهرها و روستاهای زیادی را می‌توان سراغ داشت که در ماه محرم با توجه به فرهنگ و رسوم اهالی آن مناطق رویه‌ای موسیقایی را برای عزاداری سالار شهیدان انتخاب کرده‌اند. اغلب ایرانیان می‌دانند که روضه‌خوانی نوعی مراسم مذهبی متعلق به شیعیان است که در مناسبات مختلف مذهبی توسط روضه‌خوانان خوانده می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید