آخرین و مهم‌ترین اخبار استان گیلان
گیلان

اخبار «استان گیلان»

تنها «سورتینگ» استان گیلان

12+
ایسناایسنا2 ماه قبل

تنها «سورتینگ» استان گیلان

12+
ایسناایسنا2 ماه قبل

طبیعت بهاری استان گیلان

30+
مهرمهر1 ماه قبل

طبیعت بهاری استان گیلان

3+
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
نمایش «فصل فراموشی» به کارگردانی و بازی «بهاره رهنما» که قرار بود روز گذشته در شهر رودسر اجرا شود با وجود اخذ مجوزهای لازم از اداره ارشاد استان گیلان و بلیت فروشی یک ساعت قبل از اجرا توسط شورای تامین شهرستان رودسر لغو شد. بهاره رهنما در واکنش به این اقدام و جلوگیری از ناراحتی مردم در طول یکساعت اجرا در سالن ماند و با مردم عکس یادگاری گرفت.
مهرمهر3 ماه قبل
رشت- انقلاب اسلامی باعث بهبود شاخص‌های مختلف توسعه‌ای در استان گیلان شده است. به گزارش خبرنگار مهر، به برکت انقلاب اسلامی شاهد بهبود شاخص‌های توسعه‌ای در استان گیلان در زمینه‌های مختلف از جمله کشاورزی، اماکن ورزشی و آب و فاضلاب روستایی و بهداشت و درمان و گاز و … هستیم. این اینفوگرافیک بخشی از این دستاوردها را بیان می‌کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بهار فصل تجدید حیات طبیعت است. جوانه‌ها از دل خاک سر برآورده و سبزه‌ها چون مخملی سبز، دشت‌ها و باغها را پوشانده‌اند. این روزها در استان گیلان طراوت بهار را به گونه‌ای زیبا می‌توان دید. منبع: مهرانتهای پیام/

عکس/ طبیعت بهاری استان گیلان

30+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
فارسفارس1 ماه قبل
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان، این استان را جزو پنج استان پرتردد کشور دانست. وی با تأکید بر اینکه اوج تردد در محور آزادراه قزوین رشت بوده است گفت: با توجه به اینکه بیشترین میزان ورودی مسافر از آزادراه قزوین به رشت صورت می‌گیرد طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۸ هزار وسیله نقلیه از این ورودی وارد استان گیلان شده و پس‌ازآن محور رامسر به چابکسر با میزان ورودی ۱۸ هزار وسیله نقلیه جزو پرترددترین مسیرهای استان گیلان بوده است. مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان با اذعان به اینکه تاکنون استان گیلان شاهد حضور مسافران پرتعدادی بوده است افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ هزار وسیله نقلیه وارد استان و ۴۴ هزار وسیله نقل استان خارج‌شده است. نازک‌کار با اشاره به پرترددترین مسیرهای استان گیلان تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار در استان گیلان طی ۲۴ ساعت گذشته محور امامزاده هاشم تقاطع سراوان با متوسط تردد ساعتی دو هزار ۹۹ و با سرعت متوسط ۷۵ کیلو بر ساعت و پس‌ازآن محور آزادراه قزوین رشت با متوسط تردد ساعتی دو هزار ۶۱ وسیله نقلیه و با سرعت متوسط ۹۰ کیلومتر بر ساعت پرترددترین محور‌های استان بوده‌اند. وی استان گیلان را جزو پنج استان پرتردد کشور دانست و افزود: بر اساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار استان گیلان از ابتدای طرح نوروزی استان گیلان از نظر متوسط حدود ساعت‌ساعتی با تعداد ۶۳۳ وسیله نقلیه استان پرتردد کشور بوده است که در این مدت در مقایسه با سال گذشته رشد ۰/۱ درصدی نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.
ایرناایرنا1 ماه قبل
وی اظهار کرد: همچنین از ابتدای طرح نوروزی تا پایان وقت چهاردهم فروردین ماه جاری (روز گذشته) یک میلیون و ۳۳۲ هزار و ۳۴۵ وسیله نقلیه از استان خارج شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت و سه دهم درصد کاهش را نشان می‌دهد. وی بیشترین میزان ورودی به استان را از طریق آزادراه رشت - قزوین با ۶۵۷ هزار و ۵۱۶ وسیله نقلیه و بیشترین میزان خروجی را از طریق محور رامسر- چابکسر با تردد ۴۸۸ هزار و ۸۰۴ وسیله نقلیه عنوان کرد. دو هزار و ۵۰۰ نفر از اعضا، داوطلبان، نجاتگران و همکاران جمعیت هلال احمر گیلان در طرح‌های نوروزی شامل طرح ایمنی و سلامت و امداد و نجات همکاری می‌کنند. طرح امداد نوروزی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان نیز در ۶۲ پایگاه استان آغاز شده و در اجرای این طرح؛ یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، دو موتورلانس و ۱۲۰ دستگاه آمبولانس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با ۴۵۰ نیرو به کار گرفته شده است. همچنین ۴۷۵ نیروی راهدار نیز با ۲۸۸ دستگاه ماشین آلات سبک، نیمه سنگین و سنگین در محورهای مواصلاتی گیلان مستقر هستند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش روز دوشنبه ایرنا به مناسبت هفته بزرگداشت معلم از ۱۳۰ نفر از معلمان نمونه و بازنشستگان فرهنگی آستانه اشرفیه تجلیل و قدردانی شد. به گفته محمدرضا سیرتی رئیس اداره آموزش و پرورش آستانه اشرفیه، ۷۰۰ نفر از فرهنگیان و معلمان در یکصد واحد آموزشی این منطقه در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول فعالیت هستند و در مراسم امسال از دو معلم نمونه استانی، ۱۱ معلم الگوی برتر استانی، ۵۲ معلم نمونه شهرستانی مدارس دولتی، ۱۷ معلم نمونه مدارس غیر دولتی، ۴۶ بازنشسته فرهنگی و دو خانواده فرهنگی فوت شده تجلیل شد. بر اساس گزارش خبرنگار ایرنا از رودبار؛ در همایشی معلمان نمونه این شهرستان تجلیل شدند و فرماندار رودبار نیز در این همایش، از آموزگار ۴۱ سال قبل خود در کلاس اول دبستان قدردانی کرد. همچنین همایش گرامیداشت مقام معلم در صومعه سرا و نیز تولمات برگزار شد. ۷۲۸۷/۷۲۹۲/۲۰۰۷انتهای پیام /*
ایرناایرنا1 ماه قبل
محمدرضا نازک کار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گیلان از نظر متوسط تردد ساعتی با ۶۴۹ وسیله نقلیه پنجمین استان پرتردد کشور بوده که این میزان تردد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشاندهنده ۹ دهم درصد کاهش است. وی به آمار ورودی و خروجی استان نیز طی همین مدت اشاره و بیان کرد:۴۹۵ هزار و ۷۶۰ وسیله نقلیه وارد استان و ۳۴۴ هزار و ۲۰۷ دستگاه خودرو از استان خارج شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد کاهش در ورود و دو و شش دهم درصد کاهش در خروج از استان است. نازک کار بیشترین ورودی را از طریق آزادراه رشت-قزوین با تردد ۲۶۳ هزار و ۹۲۰ وسیله نقلیه و بیشترین میزان خروجی را نیز از طریق محور چابکسر - رامسر با ۱۴۱ هزار و ۷۸۷ دستگاه خودرو عنوان کرد. وی به امار ورودی خودروها به استان طی ۲۴ ساعت گذشته نیز اشاره و اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته۹۶ هزار و ۶۴۶ وسیله نقلیه وارد استان شده که بیشترین ورودی مربوط به آزادراه رشت- قزوین بوده است. ۷۲۹۶/۲۰۰۷انتهای پیام /*
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی، رئیس جمهور دقایقی پیش در رأس هیئتی از وزرا از طریق فرودگاه سردار جنگل رشت وارد استان گیلان شد. دیدار با مردم گیلان در ورزشگاه تختی لاهیجان، افتتاح خط آهن رشت – قزوین، افتتاح همزمان چندین طرح به صورت ویدئو کنفرانس، شرکت در جلسه توسعه و نشست با نخبگان استان گیلان، حضور در شورای اداری و نشست خبری مهمترین برنامه‌های سفر دو روزه رئیس جمهور به گیلان است.

تصاویری زیبا از طبیعت استان گیلان

3+
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار ایرنا تجمع دانشگاهیان دانشگاه گیلان با حضور اساتید، دانشجویان و کارکنان این دانشگاه در حمایت از سپاه بعد از نماز ظهر و عصر امروز (یکشنبه) در مسجد باقرالعلوم و در جوار مزار شهدای گمنام این دانشگاه برگزار شد. تجمع اعتراض آمیز دانشگاهیان دانشگاه گیلان با توجه به اقدام نابخردانه و غیرقانونی رئیس جمهوری آمریکا در تروریستی خواندن سپاه و در راستای محکوم کردن این عمل برگزار شد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و نیز واحد لاهیجان در رتبه بندی Scimago در سال ۲۰۱۹، از میان شش هزار و ۴۵۹ دانشگاه و موسسه معتبر بین المللی که در ۸۶۳ جایگاه رتبه بندی شده‌اند، حائز رتبه شدند. این رتبه‌بندی یکی از جدیدترین و جامع‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش محور در جهان است. نظام رتبه‌بندی سایمگو از سال ۲۰۰۹، سالانه رتبه‌بندی پنج هزار دانشگاه‌ و موسسه‌ پژوهشی برتر جهان را در سه بخش پژوهش، نوآوری و وب‌سایت منتشر می‌کند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وی با اشاره به خدمات هلال احمر استان گیلان در این مدت تصریح کرد: جمعیت هلال احمر استان گیلان با کمک نیروهای رسمی و داوطلب خود در طی این مدت ۳ تیم پزشکی درمانی داوطلب، یک تیم امداد هوایی و یک فروند بالگرد امدادی را به مناطق آسیب دیده از سیل ارسال کرد. ولی‌پور خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر استان گیلان با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی، سپاه قدس گیلان، بهزیستی و نمایندگی آستان قدس رضوی در گیلان، کمک‌های مردمی که حدود ۱۲۰ تن وزن داشتند را به مناطق سیل زده ارسال کردند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان افزود: بیش از ۱۰۰ میلیون تومان کمک نقدی توسط مردم خیر گیلان در این مدت جمع آوری شد که ما در مجموعه هلال احمر گیلان این مبلغ را صرف خرید لوازم اساسی زندگی کرده و به مناطق سیل زده فرستادیم. مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان با اشاره به اجرای طرح نوروزی خاطرنشان کرد: این طرح از ۲۵ اسفند سال گذشته تا ۱۵ فروردین ادامه داشت و طی آن ۱۰۵ عملیات در سطح استان گیلان انجام شد که که ۳۴۲ حادثه دیده از خدمات این طرح بهره‌مند شدند. ولی‌پور استان گیلان را جزو ۵ استان حادثه‌خیز کشور معرفی و خاطرنشان کرد: خدا را شکر تا به الان به خاطر تدبیر استاندار گیلان و سایر مسئولان و دستگاه‌ها مشکل خاصی در استان گیلان نداشتیم اما باید فکری به حال مشکلات احتمالی در آینده کنیم زیرا گیلان جزو استان‌های حادثه خیز کشور است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
«معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهور برای سفری یک روزه وارد استان گیلان شد. معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری دقایقی پیش برای سفری یک روزه وارد استان گیلان شد. وی در ابتدای ورود خود به این استان به دیدار آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت رفت. نشست با زنان فعال اقتصادی و کارآفرین گیلان، بازدید از اورژانس اجتماعی، حضور در نشست گفتگوی ملی خانواده، نشست با مسئولان قضایی گیلان در زندان لاکان رشت از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک روزه ابتکار به گیلان است.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری دقایقی پیش برای سفری یک روزه وارد استان گیلان شد. وی در ابتدای ورود خود به این استان به دیدار آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت رفت. نشست با زنان فعال اقتصادی و کارآفرین گیلان، بازدید از اورژانس اجتماعی، حضور در نشست گفتگوی ملی خانواده، نشست با مسئولان قضایی گیلان در زندان لاکان رشت از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک روزه ابتکار به گیلان است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای اداری استان گیلان در رشت که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد اظهار داشت: ساخت بیمارستان هزار تختخوابی از نیازهای گیلان است زیرا بیمارستان‌های فعلی جوابگوی نیازهای مردم نیستند. نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان این استان را مرکز عالمان بزرگ دینی و دانشمندان سرشناس و مردمانی شهیدپرور خطاب کرد و ابراز داشت: استان گیلان بیش از ۸ هزار شهید و ۲۲ هزار جانبار و ایثارگر تقدیم ارزش‌های انقلاب اسلامی کرده و در ولایتمداری همیشه نمونه بوده است. امام جمعه رشت وجود بزرگانی نظیر میرزاکوچک خان جنگلی در گیلان را نشان‌دهنده روحیه استکبار ستیزی مردم این دیار در تمام طول تاریخ دانست و ابراز داشت: ‌ خوشحالیم که دولت و رئیس‌جمهور به این گیلان نیز نگاهی داشتند و این استان را مقصد سفرهای خود قرار داد. وی به سفرهای پزشکی مردم منطقه به ایران برای درمان بیماری‌ها را نشانه پیشرفت‌های حوزه بهداشت و درمان ایران دانست و تصریح کرد: از دولت انتظار داریم فکری برای بیمارستان‌های موجود در استان گیلان بکند زیرا قدمت بسیاری از این‌ها به عهد قاجاریه باز می‌گردد. نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه فقر و مشکلات گیلان زیر سرسبزی‌های آن پنهان شده است خاطرنشان کرد: ‌ وجود دو رودخانه آلوده در مرکز شهر رشت آسیب‌های فراوانی را متوجه خانواده‌ها و شهروندان آن کرده است و از دولت انتظار داریم برای ساماندهی آن‌ها بودجه‌ لازم را اختصاص دهد.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، پریسا کرمی با حکم دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به‌عنوان «مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان گیلان» منصوب شد. کرمی که کارشناس ارشد علم‌اطلاعات و دانش‌شناسی است، مسئولیت امور فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی شاخه گیلان را در کارنامه کاری خود دارد. وی پیش از این سرپرستی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان را برعهده داشت. انتهای پیام/
رکنارکنا5 روز قبل
به گزارش رکنا، شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید به بناهای تاریخی استان گیلان اهمیت داده شود اظهار کرد: اگر ارگان‌های مختلف به بناهای تاریخی توجه و در نگهداری آن بکوشند چون باعث رونق اشتغال و جذب سرمایه‌گذار در استان گیلان می‌شود. با اشاره به ساماندهی بناهای تاریخی در استان گیلان گفت: با تلاش مسؤولین مربوطه و بخش خصوصی و در راستای جذب گردشگر تاکنون ۶۵ بنای تاریخی در استان گیلان مرمت‌شده است که بسیار می‌تواند به گردشگری استان گیلان کمک کند. میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان با اذعان به اینکه مردم باید برای حفظ بناهای تاریخی در استان گیلان تلاش کنند تصریح کرد: مردم باید خودشان به بناهای تاریخی استان خود اهمیت داده و در نگهداری از آن تلاش کنند زیرا انجام این کار می‌تواند به مردم همان منطقه کمک بسیار زیادی در حوزه و عرصه‌های مختلف کند. انتخابی با اشاره به بناهای بازسازی‌شده در استان گیلان افزود: مرمت بخش شرقی قلعه رودخان، خانه‌های تاریخی ماسوله، حمام کسماء، مسجد اکبریه، بقعه تورار، پل خشتی تمیجان، ساختمان هادی خان صوفی، ساختمان محمدتقی خان صوفی املش، ساختمان دریابیگی لنگرود، سایت اسب ریسه ماسال، بقعه امامزاده بارکوسرا، امامزاده متعلق محله لاهیجان، حمام گلشن لاهیجان، موزه رشت، بقعه پیر محله رودسر، قلعه صلصال، حمام مریان، قلعه گردن رودسر، بقعه شیخ زاهد رودسر ازجمله بناهای مرمت‌شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت آب و فاضلاب گیلان، آب ۱۰ شهر استان گیلان اعم از آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، کومله، شلمان، سیاهکل، رشت، انزلی، خمام، کیاشهر و روستاهای اطراف مسیر آبرسانی به این شهرها به دلیل تکمیل طرح راه‌اندازی تابلو برق تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان از ساعت ۸ تا ۱۲ ظهر فردا یکشنبه ۲۸ بهمن دچار افت فشار می‌شود.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، بازدید از موزه‌های استان گیلان در ۲۸ اردیبهشت ماه روز جهانی موزه‌ها رایگان است. ولی جهانی معاون میراث فرهنگی گیلان اظهار کرد: به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی و به منظور ترغیب و تشویق مردم برای بازدید از موزه‌ها روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ بازدید از تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی برای عموم مردم رایگان است.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، صبح شنبه با حضور گروه‌های امدادی و خدماتی اعم ا، هلال احمر و راهداری و نیروهای پلیس راهور رزمایش نوروزی پلیس استان گیلان برگزار شد. فرمانده انتظامی گیلان در این رزمایش با اشاره به آغاز طرح نوروزی پلیس از امروز ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین ما سال آینده، اظهار کرد: بازدیدهای مشترک پلیس و با همکاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان از پایانه‌های مسافربری شخصی و عمومی و شناسایی نواقص فنی خودروها برخی از برنامه‌های این طرح نوروزی است. سردار محمدرضا اسحاقی با تأکید بر اینکه ارتقای سطح ایمنی سفر در محورهای اصلی و فرعی استان گیلان از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است، افزود: در طول اجرای این طرح ۴۵۰ نیروی پلیس استان گیلان حضور دارند. وی در ادامه با بیان اینکه این تعداد نیرو در قابل ۱۰۰ تیم پلیسی در محورهای اصلی و فرعی و تفرجگاه‌های مناطق گردشگری استان حضور داشته و گشت زنی می‌کنند، گفت: افزایش ایمنی سفر و کاهش تصادفات در تعطیلات نوروزی از مهم‌ترین اولویت‌های ما در اجرای این طرح است.
ورزش۳ورزش۳2 ماه قبل
به گزارش «ورزش سه» و به نقل از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، در جلسه‌ای با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مصطفی سالاری، استاندار گیلان، محمدحسین علیزاده، مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و سایر مسئولین دانشگاه گیلان تفاهم نامه ساخت و تجهیز دهکده ورزشی شمال کشور به امضاء رسید. در این تفاهم نامه موارد مربوط به توسعه، ارتقاء امکانات و زیرساخت‌های موجود در دانشگاه گیلان به دهکده ورزشی شمال کشور بعنوان پایگاه ورزش دانشجویی و ارائه خدمات به تیم‌های ملی و باشگاهی مطرح شده است. استانداری گیلان نیز موظف شد تا در خصوص تخصیص اراضی ملی و دولتی به طرح توسعه و احداث دهکده ورزشی اقدام نماید.
مهرمهر2 ماه قبل
علی درجانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تاکنون ۱۸۰ هزار تن انواع مرکبات از باغات مرکبات استان گیلان برداشت شده است، گفت: این میزان معادل ۹۵ درصد مرکبات باغات استان گیلان است. وی ارزش مرکبات برداشت شده را ۲۱۶ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: استان گیلان دارای ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات است که ۲۷ هزار و ۵۰۰ باغدار باغدار در آن مشغول به فعالیت هستند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه پرتقال، نارنگی، لیمو، نارنج گریپ فروت و بالنگ از مهمترین مرکبات تولید شده در استان گیلان هستند، بیان کرد: رودسر، املش و لنگرود بیشترین باغات استان گیلان را دارند. گفتنی است برداشت مرکبات در گیلان هر سال از آبان ماه آغاز و تا اوایل فروردین سال بعد ادامه دارد.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
مدیرعامل انجمن کتابخانه‌ساز گیلان گفت: استان گیلان ۷ کتابخانه عمومی خیرساز دارد. محمدحسن عاقل‌منش امروز در مراسم افتتاح کتابخانه خیرساز شمسی موسوی در واجارگاه شهرستان لنگرود اظهار داشت: کتابخانه مرحوم فیض، کریمی و رمضانی در لاهیجان، کتابخانه عمومی زنده‌یاد فرشید عزیزی در رستم آباد، کتابخانه دکتر کتایون کوهساری در سیاهکل و کتابخانه‌ای در آستانه‌اشرفیه و کتابخانه شمس موسوی، ۷ کتابخانه خیرساز در گیلان هستند. مدیرعامل انجمن کتابخانه‌ساز گیلان با بیان اینکه ساخت کتابخانه یک باقیات صالحات ارزشمند است خاطرنشان کرد: این کار فرهنگی بعد از ۶۸ سال تلاش مشترک این زوج فرهنگی و دلسوز قابل تقدیر است و امیدوارم فرزندان این خطه از وجود این کتابخانه ارزشمند بهره کافی را ببرند. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نیز در این مراسم اظهار داشت: از همراهی مسئولانی که تلاش کردند این پروژه در کمتر از دو سال به بهره‌برداری رسیده و به مردم تحویل داده شود، تشکر می‌کنم. وی خاطرنشان کرد: در این پروژه استانداردهای یک کتابخانه عمومی رعایت شده و این کتابخانه دارای بخش مستقل کودک، سالن مخصوص مطالعه، سالن ارائه خدمات قرآنی و سالن آمفی‌تئاتر است؛ مجموعه کتابخانه‌های عمومی سعی در ارتقای دانش، فرهنگ و نیازهای اجتماعی افراد دارند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شهرود امیر انتخابی ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در رشت اظهار کرد: از آغاز مسافرت‌های نوروزی به استان گیلان در تاریخ ۲۷ اسفند ماه گذشته تا ۱۴ فروردین بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو وارد استان گیلان شده است. وی با بیان اینکه در این مدت شاهد ورود ۶ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۱۰۸ نفر مسافر به صورت زمینی و هوایی به استان گیلان بودیم، افزود: بیش از ۴ میلیون و ۵۷۱ هزار نفر شب اقامت نیز در مراکز اقامتی ثابت و موقت استان گیلان به ثبت رسیده است. امیر انتخابی در ادامه به بازدید موزه‌ها و بناهای تاریخی و تفریحی استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: ۲۵۷ هزار و ۱۱۷ نفر از این مراکز بازدید کرده‌اند. وی با بیان اینکه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۱۱ درصدی اقامت گردشگران خارجی در استان گیلان بوده‌ایم، تصریح کرد: در این مدت ۹۵۳ گردشگر خارجی وارد استان گیلان شده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
جلسه هماهنگی سفر کاروان تدبیر و امید به استان گیلان به ریاست رئیس‌جمهور و با هدف بررسی نیازمندی‌های این استان و روند اجرای طرح‌ها در مسیر تحقق توسعه همه جانبه و پایدار استان گیلان تشکیل شد. اعتمادآنلاین| ارائه آخرین گزارش عملکرد و روند اجرایی طرح‌‌‌ها و پروژه‌‌های مصوب سفر قبلی حسن روحانی به این استان، نیازمندی‌‌های مردم در مناطق مختلف استان گیلان و نهایی کردن طرح‌‌های پیشنهادی برای تحقق توسعه همه‌‌جانبه و پایدار استان، از اهداف این نشست بود. جزئیات این طرح‌‌ها که می‌‌تواند شتاب و تحول تازه‌‌ای در روند پیشرفت و توسعه پایدار استان گیلان ایجاد کند، توسط رئیس‌‌جمهور و در جریان سفر اعلام می‌‌شود. رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، به همراه شماری از وزیران کابینه، مسئولان اقتصادی و مدیران ارشد استان گیلان از جمله شرکت کنندگان در این نشست بودند. رئیس‌‌جمهور قرار است در ادامه سفرهای استانی خود، طی روزهای آینده به استان گیلان سفر کند.

به انتهای لیست رسیدید

گیلان

استان گیلان (به گیلکی: گیلان یا گیلؤن)، از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است. گیلان دهمین استان پرجمعیت و دومین استان پرجمعیت شمال ایران پس از استان مازندران است. تراکم جمعیت در این استان با ۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع جایگاه سوم را در ایران دارد. کلانشهر رشت با داشتن ۴۶ درصد جمعیت کل استان، مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر شمال کشور و دوازدهمین شهر پرجمعیت ایران است. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به ترتیب به شهرهای بندر انزلی، مهم‌ترین بندر ایرانی در حاشیه دریای کاسپین، لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، صومعه سرا و اشاره کرد. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار استان گبلان را می‌خوانید... ویکی‌پدیا