گیلان

اخبار «استان گیلان»

تنها «سورتینگ» استان گیلان

12+
ایسناایسنا4 هفته قبل

تنها «سورتینگ» استان گیلان

12+
ایسناایسنا4 هفته قبل
فارسفارس3 روز قبل
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان، این استان را جزو پنج استان پرتردد کشور دانست. وی با تأکید بر اینکه اوج تردد در محور آزادراه قزوین رشت بوده است گفت: با توجه به اینکه بیشترین میزان ورودی مسافر از آزادراه قزوین به رشت صورت می‌گیرد طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۸ هزار وسیله نقلیه از این ورودی وارد استان گیلان شده و پس‌ازآن محور رامسر به چابکسر با میزان ورودی ۱۸ هزار وسیله نقلیه جزو پرترددترین مسیرهای استان گیلان بوده است. مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان با اذعان به اینکه تاکنون استان گیلان شاهد حضور مسافران پرتعدادی بوده است افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ هزار وسیله نقلیه وارد استان و ۴۴ هزار وسیله نقل استان خارج‌شده است. نازک‌کار با اشاره به پرترددترین مسیرهای استان گیلان تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار در استان گیلان طی ۲۴ ساعت گذشته محور امامزاده هاشم تقاطع سراوان با متوسط تردد ساعتی دو هزار ۹۹ و با سرعت متوسط ۷۵ کیلو بر ساعت و پس‌ازآن محور آزادراه قزوین رشت با متوسط تردد ساعتی دو هزار ۶۱ وسیله نقلیه و با سرعت متوسط ۹۰ کیلومتر بر ساعت پرترددترین محور‌های استان بوده‌اند. وی استان گیلان را جزو پنج استان پرتردد کشور دانست و افزود: بر اساس آخرین آمار دریافتی از ۴۲ دستگاه تردد شمار استان گیلان از ابتدای طرح نوروزی استان گیلان از نظر متوسط حدود ساعت‌ساعتی با تعداد ۶۳۳ وسیله نقلیه استان پرتردد کشور بوده است که در این مدت در مقایسه با سال گذشته رشد ۰/۱ درصدی نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
نمایش «فصل فراموشی» به کارگردانی و بازی «بهاره رهنما» که قرار بود روز گذشته در شهر رودسر اجرا شود با وجود اخذ مجوزهای لازم از اداره ارشاد استان گیلان و بلیت فروشی یک ساعت قبل از اجرا توسط شورای تامین شهرستان رودسر لغو شد. بهاره رهنما در واکنش به این اقدام و جلوگیری از ناراحتی مردم در طول یکساعت اجرا در سالن ماند و با مردم عکس یادگاری گرفت.
مهرمهر1 ماه قبل
رشت- انقلاب اسلامی باعث بهبود شاخص‌های مختلف توسعه‌ای در استان گیلان شده است. به گزارش خبرنگار مهر، به برکت انقلاب اسلامی شاهد بهبود شاخص‌های توسعه‌ای در استان گیلان در زمینه‌های مختلف از جمله کشاورزی، اماکن ورزشی و آب و فاضلاب روستایی و بهداشت و درمان و گاز و … هستیم. این اینفوگرافیک بخشی از این دستاوردها را بیان می‌کند.
ایرناایرنا3 روز قبل
محمدرضا نازک کار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گیلان از نظر متوسط تردد ساعتی با ۶۴۹ وسیله نقلیه پنجمین استان پرتردد کشور بوده که این میزان تردد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشاندهنده ۹ دهم درصد کاهش است. وی به آمار ورودی و خروجی استان نیز طی همین مدت اشاره و بیان کرد:۴۹۵ هزار و ۷۶۰ وسیله نقلیه وارد استان و ۳۴۴ هزار و ۲۰۷ دستگاه خودرو از استان خارج شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد کاهش در ورود و دو و شش دهم درصد کاهش در خروج از استان است. نازک کار بیشترین ورودی را از طریق آزادراه رشت-قزوین با تردد ۲۶۳ هزار و ۹۲۰ وسیله نقلیه و بیشترین میزان خروجی را نیز از طریق محور چابکسر - رامسر با ۱۴۱ هزار و ۷۸۷ دستگاه خودرو عنوان کرد. وی به امار ورودی خودروها به استان طی ۲۴ ساعت گذشته نیز اشاره و اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته۹۶ هزار و ۶۴۶ وسیله نقلیه وارد استان شده که بیشترین ورودی مربوط به آزادراه رشت- قزوین بوده است. ۷۲۹۶/۲۰۰۷انتهای پیام /*
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی، رئیس جمهور دقایقی پیش در رأس هیئتی از وزرا از طریق فرودگاه سردار جنگل رشت وارد استان گیلان شد. دیدار با مردم گیلان در ورزشگاه تختی لاهیجان، افتتاح خط آهن رشت – قزوین، افتتاح همزمان چندین طرح به صورت ویدئو کنفرانس، شرکت در جلسه توسعه و نشست با نخبگان استان گیلان، حضور در شورای اداری و نشست خبری مهمترین برنامه‌های سفر دو روزه رئیس جمهور به گیلان است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
«معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهور برای سفری یک روزه وارد استان گیلان شد. معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری دقایقی پیش برای سفری یک روزه وارد استان گیلان شد. وی در ابتدای ورود خود به این استان به دیدار آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت رفت. نشست با زنان فعال اقتصادی و کارآفرین گیلان، بازدید از اورژانس اجتماعی، حضور در نشست گفتگوی ملی خانواده، نشست با مسئولان قضایی گیلان در زندان لاکان رشت از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک روزه ابتکار به گیلان است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری دقایقی پیش برای سفری یک روزه وارد استان گیلان شد. وی در ابتدای ورود خود به این استان به دیدار آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت رفت. نشست با زنان فعال اقتصادی و کارآفرین گیلان، بازدید از اورژانس اجتماعی، حضور در نشست گفتگوی ملی خانواده، نشست با مسئولان قضایی گیلان در زندان لاکان رشت از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک روزه ابتکار به گیلان است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، پریسا کرمی با حکم دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به‌عنوان «مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان گیلان» منصوب شد. کرمی که کارشناس ارشد علم‌اطلاعات و دانش‌شناسی است، مسئولیت امور فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی شاخه گیلان را در کارنامه کاری خود دارد. وی پیش از این سرپرستی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان را برعهده داشت. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای اداری استان گیلان در رشت که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد اظهار داشت: ساخت بیمارستان هزار تختخوابی از نیازهای گیلان است زیرا بیمارستان‌های فعلی جوابگوی نیازهای مردم نیستند. نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان این استان را مرکز عالمان بزرگ دینی و دانشمندان سرشناس و مردمانی شهیدپرور خطاب کرد و ابراز داشت: استان گیلان بیش از ۸ هزار شهید و ۲۲ هزار جانبار و ایثارگر تقدیم ارزش‌های انقلاب اسلامی کرده و در ولایتمداری همیشه نمونه بوده است. امام جمعه رشت وجود بزرگانی نظیر میرزاکوچک خان جنگلی در گیلان را نشان‌دهنده روحیه استکبار ستیزی مردم این دیار در تمام طول تاریخ دانست و ابراز داشت: ‌ خوشحالیم که دولت و رئیس‌جمهور به این گیلان نیز نگاهی داشتند و این استان را مقصد سفرهای خود قرار داد. وی به سفرهای پزشکی مردم منطقه به ایران برای درمان بیماری‌ها را نشانه پیشرفت‌های حوزه بهداشت و درمان ایران دانست و تصریح کرد: از دولت انتظار داریم فکری برای بیمارستان‌های موجود در استان گیلان بکند زیرا قدمت بسیاری از این‌ها به عهد قاجاریه باز می‌گردد. نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه فقر و مشکلات گیلان زیر سرسبزی‌های آن پنهان شده است خاطرنشان کرد: ‌ وجود دو رودخانه آلوده در مرکز شهر رشت آسیب‌های فراوانی را متوجه خانواده‌ها و شهروندان آن کرده است و از دولت انتظار داریم برای ساماندهی آن‌ها بودجه‌ لازم را اختصاص دهد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت آب و فاضلاب گیلان، آب ۱۰ شهر استان گیلان اعم از آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، کومله، شلمان، سیاهکل، رشت، انزلی، خمام، کیاشهر و روستاهای اطراف مسیر آبرسانی به این شهرها به دلیل تکمیل طرح راه‌اندازی تابلو برق تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان از ساعت ۸ تا ۱۲ ظهر فردا یکشنبه ۲۸ بهمن دچار افت فشار می‌شود.
مهرمهر1 هفته قبل
علی درجانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تاکنون ۱۸۰ هزار تن انواع مرکبات از باغات مرکبات استان گیلان برداشت شده است، گفت: این میزان معادل ۹۵ درصد مرکبات باغات استان گیلان است. وی ارزش مرکبات برداشت شده را ۲۱۶ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: استان گیلان دارای ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات است که ۲۷ هزار و ۵۰۰ باغدار باغدار در آن مشغول به فعالیت هستند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه پرتقال، نارنگی، لیمو، نارنج گریپ فروت و بالنگ از مهمترین مرکبات تولید شده در استان گیلان هستند، بیان کرد: رودسر، املش و لنگرود بیشترین باغات استان گیلان را دارند. گفتنی است برداشت مرکبات در گیلان هر سال از آبان ماه آغاز و تا اوایل فروردین سال بعد ادامه دارد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، صبح شنبه با حضور گروه‌های امدادی و خدماتی اعم ا، هلال احمر و راهداری و نیروهای پلیس راهور رزمایش نوروزی پلیس استان گیلان برگزار شد. فرمانده انتظامی گیلان در این رزمایش با اشاره به آغاز طرح نوروزی پلیس از امروز ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین ما سال آینده، اظهار کرد: بازدیدهای مشترک پلیس و با همکاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان از پایانه‌های مسافربری شخصی و عمومی و شناسایی نواقص فنی خودروها برخی از برنامه‌های این طرح نوروزی است. سردار محمدرضا اسحاقی با تأکید بر اینکه ارتقای سطح ایمنی سفر در محورهای اصلی و فرعی استان گیلان از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است، افزود: در طول اجرای این طرح ۴۵۰ نیروی پلیس استان گیلان حضور دارند. وی در ادامه با بیان اینکه این تعداد نیرو در قابل ۱۰۰ تیم پلیسی در محورهای اصلی و فرعی و تفرجگاه‌های مناطق گردشگری استان حضور داشته و گشت زنی می‌کنند، گفت: افزایش ایمنی سفر و کاهش تصادفات در تعطیلات نوروزی از مهم‌ترین اولویت‌های ما در اجرای این طرح است.
ورزش۳ورزش۳1 هفته قبل
به گزارش «ورزش سه» و به نقل از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، در جلسه‌ای با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مصطفی سالاری، استاندار گیلان، محمدحسین علیزاده، مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و سایر مسئولین دانشگاه گیلان تفاهم نامه ساخت و تجهیز دهکده ورزشی شمال کشور به امضاء رسید. در این تفاهم نامه موارد مربوط به توسعه، ارتقاء امکانات و زیرساخت‌های موجود در دانشگاه گیلان به دهکده ورزشی شمال کشور بعنوان پایگاه ورزش دانشجویی و ارائه خدمات به تیم‌های ملی و باشگاهی مطرح شده است. استانداری گیلان نیز موظف شد تا در خصوص تخصیص اراضی ملی و دولتی به طرح توسعه و احداث دهکده ورزشی اقدام نماید.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
مدیرعامل انجمن کتابخانه‌ساز گیلان گفت: استان گیلان ۷ کتابخانه عمومی خیرساز دارد. محمدحسن عاقل‌منش امروز در مراسم افتتاح کتابخانه خیرساز شمسی موسوی در واجارگاه شهرستان لنگرود اظهار داشت: کتابخانه مرحوم فیض، کریمی و رمضانی در لاهیجان، کتابخانه عمومی زنده‌یاد فرشید عزیزی در رستم آباد، کتابخانه دکتر کتایون کوهساری در سیاهکل و کتابخانه‌ای در آستانه‌اشرفیه و کتابخانه شمس موسوی، ۷ کتابخانه خیرساز در گیلان هستند. مدیرعامل انجمن کتابخانه‌ساز گیلان با بیان اینکه ساخت کتابخانه یک باقیات صالحات ارزشمند است خاطرنشان کرد: این کار فرهنگی بعد از ۶۸ سال تلاش مشترک این زوج فرهنگی و دلسوز قابل تقدیر است و امیدوارم فرزندان این خطه از وجود این کتابخانه ارزشمند بهره کافی را ببرند. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نیز در این مراسم اظهار داشت: از همراهی مسئولانی که تلاش کردند این پروژه در کمتر از دو سال به بهره‌برداری رسیده و به مردم تحویل داده شود، تشکر می‌کنم. وی خاطرنشان کرد: در این پروژه استانداردهای یک کتابخانه عمومی رعایت شده و این کتابخانه دارای بخش مستقل کودک، سالن مخصوص مطالعه، سالن ارائه خدمات قرآنی و سالن آمفی‌تئاتر است؛ مجموعه کتابخانه‌های عمومی سعی در ارتقای دانش، فرهنگ و نیازهای اجتماعی افراد دارند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، مصطفی سالاری عصر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: جنگل یکی از سرمایه‌های استان گیلان و کشور به شمار می‌رود که در راستای حفاظت از آن، دستگاه‌های اجرایی مرتبط وظیفه دارند راهکارهای خود را طی جلسات ارائه دهند. نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به اینکه راهبرد‌های ارائه شده توسط مدیران استانی باید به سمت اجرا شدن باشد تصریح کرد: مدیران مؤظفند با توجه به وضع موجود در استان گیلان طرح سند آمایش سرزمین گیلان را بررسی کنند. وی با بیان اینکه در راستای تدوین طرح آمایش سرزمین گیلان، شناخت کامل از این استان ضرورت داشته و حیاتی است خاطرنشان کرد: طرح سند آمایش سرزمین گیلان به گونه‌ای بوده که باید با نگاه عمیق‌تر به آن پرداخت و نسبت به آن راهکار ارائه داد. استاندار گیلان با تأکید بر روند توسعه و رونق در استان گیلان اظهار داشت: مطالعات مربوط به سند آمایش سرزمین گیلان باید ساز و کارهای متناسب در روند توسعه گیلان را ارائه دهد و مسائل راهبردی آن ارائه شود. نماینده عالی دولت در گیلان به هدایت گردشگر در سطح استان گیلان اشاره کرد و عنوان کرد: مساله مربوط به تردد و هدایت گردشگر و مسافران با توجه به مسائل توسعه گردشگری در برخی شهرهای گیلان باید بررسی شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
جلسه هماهنگی سفر کاروان تدبیر و امید به استان گیلان به ریاست رئیس‌جمهور و با هدف بررسی نیازمندی‌های این استان و روند اجرای طرح‌ها در مسیر تحقق توسعه همه جانبه و پایدار استان گیلان تشکیل شد. اعتمادآنلاین| ارائه آخرین گزارش عملکرد و روند اجرایی طرح‌‌‌ها و پروژه‌‌های مصوب سفر قبلی حسن روحانی به این استان، نیازمندی‌‌های مردم در مناطق مختلف استان گیلان و نهایی کردن طرح‌‌های پیشنهادی برای تحقق توسعه همه‌‌جانبه و پایدار استان، از اهداف این نشست بود. جزئیات این طرح‌‌ها که می‌‌تواند شتاب و تحول تازه‌‌ای در روند پیشرفت و توسعه پایدار استان گیلان ایجاد کند، توسط رئیس‌‌جمهور و در جریان سفر اعلام می‌‌شود. رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، به همراه شماری از وزیران کابینه، مسئولان اقتصادی و مدیران ارشد استان گیلان از جمله شرکت کنندگان در این نشست بودند. رئیس‌‌جمهور قرار است در ادامه سفرهای استانی خود، طی روزهای آینده به استان گیلان سفر کند.
فارسفارس1 هفته قبل
دبیر ستاد خدمات سفر استان گیلان گفت: سال گذشته ۹ میلیون مسافر به استان سفرکردند و ‌این انتظار را داریم که امسال ۱۲ میلیون نفر به استان گیلان سفرکنند، این استان توانایی پذیرایی از ۱۷ میلیون نفر را دارد. به گزارش خبرگزاری فارس امیر انتخابی امروز در نشست خبری با بیان اینکه استان گیلان برای میزبانی از گردشگران در آمادگی کامل است اظهار کرد: استان گیلان دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی به لحاظ جذب گردشگر و توریست است و به همین دلیل و با تدابیر اندیشیده شده توسط مسؤولان این استان در آمادگی کامل است. وی با اشاره به میزان گردشگر سفرکرده به استان گیلان در سال گذشته گفت: سال گذشته ۹ میلیون مسافر به استان سفرکرده و ‌این انتظار را داریم که امسال ۱۲ میلیون نفر به استان گیلان سفرکرده و این استان توانایی پذیرایی از ۱۷ میلیون نفر را دارد. امیر انتخابی لازمه پیشرفت استان گیلان در حوزه گردشگری را معرفی نمادهای این استان دانست و افزود: استان گیلان دارای نمادهای بسیاری است که سعی داریم با برگزاری جشنواره نوروزی در موزه روستایی گیلان، برپایی غرفه‌های صنایع‌دستی و برپایی سفره هفت‌سین در ورودی شهرها این نمادها را به گردشگران معرفی کنیم. دبیر ستاد خدمات سفر گیلان با تأکید بر فرهنگ بالای استان گیلان به لحاظ گردشگری گفت: استان گیلان دارای مزیت‌های بسیار زیادی در حوزه گردشگری است ولی علاقه به این ویژگی‌ها گیلان دارای فرهنگ بسیار غنی بوده به‌طوری‌که کپی از قدیمی‌ترین شهرهای که مردم در آن سکونت کرده‌اند در گیلان قرار دارد که باید به این ویژگی توجه ویژه کنیم.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان تعداد پروژه‌های قابل بهره‌برداری دهه فجر این دستگاه در حوزه بوم‌گردی را برشمرد و عنوان کرد: در این ایام ۱۰ واحد از طرح‌های بوم‌گردی گیلان واقع در رشت، ‌ خمام، سنگر، ‌ نرسیده به آستارا و سایر نقاط استان افتتاح می‌شوند. امیرانتخابی از صدور بیش از ۶۰۰ موافقت‌نامه اصولی برای ساخت واحدهای بوم‌گردی توسط اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان خبر داد و بیان داشت: این تعداد مجوز از ابتدای اجرای طرح‌های بوم‌گردی در گیلان برای متقاضیان واجد شرایط صادر شده است. وی با تأکید بر اینکه ایجاد واحدهای بوم‌گردی به پرداخت تسهیلات بانکی وابسته است خاطرنشان کرد: با همه تلاش‌های انجام شده به علت عدم تأمین مالی بانک‌های عامل و وجود یکسری مشکلات اعتباری روند آماده‌سازی بسیاری از واحدهای بوم‌گردی گیلان پیشرفت مطلوبی ندارند. مدیرکل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان رونق کسب و کار روستائیان و افزایش درآمدهای آنان را از جمله مزایای اجرای طرح‌های بوم‌گردی نامید و گفت: جلوگیری از مهاجرت روستائیان به سمت شهرها و زمینه‌سازی برای مهاجرت معکوس از دیگر فواید ایجاد واحدهای بوم‌گردی است. امیر انتخابی لزوم مطالعه دقیق تبعات فرهنگی و اجتماعی ورود گردشگران به واحدهای بوم‌گردی روستایی گیلان را متذکر شد و اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان در کنار ایجاد واحدهای بوم‌گردی به حفظ فرهنگ اصیل، ‌ بکر و سنتی روستاها نیز توجه ویژه‌ای دارد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، در جلسه‌ای با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مصطفی سالاری استاندار گیلان، محمدحسین علیزاده مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و سایر مسئولین دانشگاه گیلان، تفاهم‌نامه ساخت و تجهیز دهکده ورزشی شمال کشور به امضا رسید. در این تفاهم نامه موارد مربوط به توسعه، ارتقای امکانات و زیرساخت‌های موجود در دانشگاه گیلان به دهکده ورزشی شمال کشور بعنوان پایگاه ورزش دانشجویی و ارائه خدمات به تیم‌های ملی و باشگاهی مطرح شده است. استانداری گیلان نیز موظف شد تا در خصوص تخصیص اراضی ملی و دولتی به طرح توسعه و احداث دهکده ورزشی اقدام کند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
استاندار گیلان به نقش مهم بانوان در فضای خانواده و جامعه اشاره کرد و افزود: در استان گیلان نیز در راستای افزایش سطح مدیریتی بانوان در عرصه‌های مختلف، تأکیدات مرتبط را به دستگاه‌های اجرایی داشتیم و امروز ۱۴ نفر از مدیران کل در استان گیلان خانم هستند. سالاری با اشاره به مشکلات و مسائل اجتماعی در گیلان گفت: یکی از مشکلاتی که ما امروز در استان گیلان از آن رنج می‌بریم در حوزه مسائل اجتماعی است و متاسفانه استان گیلان جزو ۷ استان نخست کشور از نظر مشکلات اجتماعی و طلاق به‌شمار می‌رود. نماینده عالی دولت در استان گیلان خاطرنشان کرد: ما در استان گیلان همواره بر روی مساله بهره‌گیری از توانایی بانوان و نقش داشتن آنان در عرصه‌های مختلف تأکید داشتیم و در این راستا باید زمینه ایفای نقش بانوان در عرصه‌های مختلف بیشتر شود. دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این جلسه اظهار داشت: استان گیلان جزء استان‌های شاخصی است که بانوان در پست‌های مدیریتی مختلفی قرار گرفتند و فعاایت‌های بسیار مؤثری در زمینه و در بخش اشتغال و مشکلات اجتماعی داشتند. به گزارش تسنیم در انتهای این نشست، ارسلان زارع به‌عنوان معاون جدید سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان معرفی شد.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
سخنان رییس‌جمهور در شورای اداری استان گیلان دقایقی پیش آغاز شد. حجت السلام و المسلمین حسن روحانی در دومین روز از سفر به استان گیلان، با حضور در شورای اداری این استان به سخنرانی پرداخت.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسین اکبر صبح شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در پاییز امسال با ۱۲۰ کیلومتر عملیات لوله‌گذاری، ۳ هزار و ۷۰۰ انشعاب جدید در استان گیلان نصب شد، افزود: با اتصال این انشعابات ۱۲ هزار و ۷۰۰ مشترک جدید به مشترکان گاز استان گیلان اضافه شد. مدیرعامل شرکت گاز گیلان با بیان اینکه ۹۰ درصد این عملیات لوله‌گذاری در راستای اجرای بند «ق» بوده است، یادآورشد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه گازرسانی در استان گیلان بوده که بعداز پیروزی انقلاب بیش از ۲۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری شده است. وی به مجموع انشعابات استان گیلان اشاره و مجموع انشعابات گاز در استان گیلان به ۵۷۶ هزار انشعاب عنوان کرد و افزود: مشترکان گاز استان گیلان نیز یک میلیون و ۴۴ هزار مشترک است. مدیرعامل شرکت گاز گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر همه شهرهای استان گیلان بجز ماسوله به دلیل بافت تاریخی آن گازرسانی شده است، ادامه داد: در حوزه روستایی نیز هزار و ۹۴۲ روستای استان گیلان معادل ۹۴٫۲ درصد از نعمت گاز برخوردار هستند. وی با تأکید بر مصرف درست و صرفه‌جویی در گاز از سوی شهروندان، بیان‌کرد: شرکت گاز گیلان طرحی در راستای نهادینه سازی فرهنگ مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی در میان همه مشترکان گاز گیلانی اجرایی می‌کند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح تحول سلامت یکی از افتخارات دولت است تصریح کرد: تعداد زیادی از افراد معتقدند که طرح تحول سلامت شکست خورد. رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت به مردم آرامش‌خاطر داد گفت: در قسمت‌های مختلف اقتصادی کشور کمبود بودجه وجود دارد که بر روی طرح تحول سلامت تاثیر گذاشت. رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی مطالباتی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان از شرکت‌های بیمه دارند افزود: مگاهاسپیتال باعث ایجاد تغییر و تحولات در خدمات درمانی استان گیلان می‌شود. نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای پروژه مگاهاسپیتال حق استان گیلان است گفت: نمایندگان استان گیلان در نامه‌ای اهمیت اجرای مگاهاسپیتال در استان گیلان را به معاون رئیس‌جمهور متذکر شدند. دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اینکه مگاهاسپیتال در استان‌های مختلف کشور اجرا شد و باید در استان گیلان نیز ایجاد شود عنوان داشت: مجمع نمایندگان استان گیلان به جهت نادیده گرفتن مگاهاسپیتال گیلان در بودجه ۹۸ گله‌مند است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از لاهیجان، مصطفی سالاری صبح امروز پیش از آغاز صحبتهای رئیس جمهور در ورزشگاه لاهیجان اظهار داشت: گیلان مهد تمدن و فرهنگ است و مردم مهمان‌نواز گیلان همواره حامی نظام و دولت بوده‌اند. استاندار گیلان ضمن خیر مقدم به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: گیلان به تعبیر رئیس جمهور سرزمین فخر ایران است و گیلانی‌ها در سال‌های ۹۲ و ۹۶ با رای خود قاطعانه از سیاست‌های دولت تدبیر و امید حمایت کردند. سالاری با بیان اینکه ما در عمل به پیشنهادات ارزشمند رئیس‌جمهور برای تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های استان مصمم هستیم تصریح کرد: تکمیل راه‌آهن قزوین رشت و پیگیری مصوبات قبلی دولت از جمله مهم‌ترین برنامه‌های ما است. وی با اشاره به اینکه امیدواریم سفر رئیس جمهور به گیلان باعث توسعه و پیشرفت بیشتر استان شود گفت: مردم ساعت‌ها منتظر دیدار رئیس جمهور بودند و من به نمایندگی از مردم، ورود ایشان به سرزمین نشاط، تمدن و فرهنگ را خوش‌آمد می‌گویم. انتهای پیام/ش
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
مدیرکل ورزش‌ و‌ جوانان استان گیلان با بیان اینکه برای بازسازی ورزشگاه‌های عضدی رشت، تختی بندرانزلی و سردار جنگل رشت نیازمند ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم تصریح کرد: ورزشگاه‌های عضدی و تختی شرایط بهره‌برداری جهت مسابقات فوتبال را نداشتند. بخشی با اشاره به اینکه ورزشگاه سردارجنگل رشت جهت استانداردسازی نیازمند اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی است بیان داشت: در مورد بازسازی ورزشگاه‌های استان گیلان نیازمند اعتبارات ملی هستیم. مدیرکل ورزش‌ و‌ جوانان استان گیلان با اعلام اینکه جام جهانی کشتی در سال ۹۸ در استان گیلان برگزار می‌شود عنوان کرد: جام جهانی کشتی در سالن ۶ هزار نفری شهدای رشت برگزار می‌شود. وی با اعلام اینکه مسابقات بین‌المللی شطرنج در دهه فجر با حضور ۲۱ کشور در استان گیلان برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: مسابقات بین‌المللی کیک بوکسینگ در لاهیجان برگزار می‌شود. مدیرکل ورزش‌ و‌ جوانان استان گیلان با تاکید بر اینکه در استان گیلان ۹۱ سازمان مردم‌نهاد وجود دارد، اظهار داشت: استان گیلان در بخش سازمان‌های مردم‌نهاد جزء استان‌های برتر کشور است.
فارسفارس3 هفته قبل
عضو مجمع نمایندگان استان گیلان ضمن اعلام قرار گرفتن چهار پروژه عمرانی آستانه‌اشرفیه در قالب سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان، خواستار اجرایی شدن شبکه ریلی رشت به آستارا شد. محمدحسین قربانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه امیدواریم سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان باعث پیشرفت در پروژه‌های عمرانی شود اظهار کرد: استان گیلان دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری، تفریحی و اقتصادی بوده که امیدواریم با سفر رئیس‌جمهور به گیلان منجر به مصوب و اجرایی شدن طرح‌های مختلف شود. وی با تأکید بر بررسی مصوبات قبلی سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان گفت: در سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان دو مورد که باید موردتوجه قرار گیرد، پیگیری مصوبات قبلی و تصویب مصوبات جدید در استان است که امیدواریم با پیگیری مسؤولین و نمایندگان این امر محقق شود. عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با اذعان به اینکه اتمام راه‌آهن رشت به قزوین آرزوی دیرین مردم گیلان بوده است تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم گیلان از دولت اتمام راه‌آهن رشت –قزوین بوده است که خوشبختانه و علیرغم مشکلات مالی به لحاظ تأمین منابع این راه‌آهن با حضور رئیس‌جمهور افتتاح و آماده خدمت‌رسانی به مردم است. قربانی لازمه افزایش ترانزیت کالا در استان گیلان را اجرایی شدن راه‌آهن رشت_آستارا عنوان کرد و افزود: استان گیلان به دلیل همسایگی با کشورهایی نظیر آذربایجان و روسیه دارای ظرفیت خوبی به لحاظ ترانزیت کالا و رشد اقتصادی و تولید اشتغال است که امیدواریم کلنگ افتتاح این شبکه ریلی با حضور رئیس‌جمهور زده و به‌زودی به مرحله اجرایی برسد.
فارسفارس1 ماه قبل
قطعا استان گیلان در تحقق اهداف انقلاب و به دست آمدن دستاوردهای آن نیز نقش بی‌بدیلی را در طول چهل سال ایفا کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، لفظ انقلاب برای مردم استان گیلان تنها در قیام مردم از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ خلاصه نمی‌شود زیرا گیلان با وجود داشتن قهرمانی چون «شهید میرزاکوچک جنگلی و نهضت جنگل» پیش‌ازاین‌‌ها با مفهوم «انقلاب» آشنا شده بود. حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد قوام و همچنین سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اصغر ناظم‌زاده در تجمع انقلابیون استان گیلان ازجمله عواملی بود که انگیزه مردم گیلان را برای برپایی راهپیمایی‌های پرشکوه در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی بیشتر می‌کرد. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند در آستانه جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین وظیفه ما تبیین دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب برای مردم ایران و جهان است. قطعا استان گیلان همان‌طور که نقش غیرقابل‌انکاری را در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرد، در تحقق اهداف انقلاب و به دست آمدن دستاوردهای آن نیز نقش بی‌بدیلی را در طول چهل سال ایفا کرده است.
فارسفارس13 ساعت قبل
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان از رشد ۷۱ درصدی حضور گردشگران خارجی در گیلان و اقامت آن‌ها در واحدهای بوم گردی استان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حمیدرضا آذرپور امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حضور گردشگر در استان گیلان باعث رشد اقتصادی منطقه می‌شود اظهار کرد: استان گیلان دارای ظرفیت بسیار بالایی به لحاظ بوم گردی، اماکن تاریخی و تفریحی است که می‌تواند به رشد و ‌توسعه استان گیلان کمک کند. وی با اشاره به میزان گردشگر وارد شده به استان گیلان گفت: در پایان دور اول سفرهای نوروزی ۵۹۳ هزار خودرو وارد استان گیلان شده که منجر به اقامت یک‌میلیون مسافر در استان شده است که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان با اشاره به اینکه در رابطه با حضور گردشگران خارجی در استان رشد ۷۱ درصدی را شاهد بودیم، بیان کرد: در ایام نوروز شاهد حضور بسیاری از گردشگران خارجی در استان گیلان بوده‌ایم که بیشتر در واحدهای بوم گردی اقامت یافته‌اند و‌ این امر نشان‌دهنده اهمیت بوم گردی است. آذرپور با تأکید بر توجه مسؤولان به مکان‌های تاریخی استان افزود: بیشترین میزان بازدید گردشگران خارجی و داخلی از شهر و اماکن تاریخی مانند ماسوله و قلعه رودخان بوده که نشان‌دهنده اهمیت بالای این مکان‌ها در استان گیلان است که قطعا توجه به این مکان‌ها باعث رشد منطقه می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید

گیلان

استان گیلان (به گیلکی: گیلان یا گیلؤن)، از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است. گیلان دهمین استان پرجمعیت و دومین استان پرجمعیت شمال ایران پس از استان مازندران است. تراکم جمعیت در این استان با ۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع جایگاه سوم را در ایران دارد. کلانشهر رشت با داشتن ۴۶ درصد جمعیت کل استان، مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر شمال کشور و دوازدهمین شهر پرجمعیت ایران است. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به ترتیب به شهرهای بندر انزلی، مهم‌ترین بندر ایرانی در حاشیه دریای کاسپین، لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، صومعه سرا و اشاره کرد. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار استان گبلان را می‌خوانید... ویکی‌پدیا