FATF

اخبار FATF

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
۲۰ روز از آغاز به‌کار سومین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذرد. به این ترتیب بررسی لایحه مبارزه با پولشویی در مجمع تمام شد. امام جمعه موقت تهران گفته بود FATF در دو کمیسیون مجمع به‌اتفاق آرا رد شده است، لذا از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهیم که درباره لوایح FATF اقدامات لازم و ضروری انجام شود. محمد صدر، دیگر عضو مجمع تشخیص به جماران گفته است «من فکر می‌کنم نظرات مثبت در این مورد بیشتر از نظرات منفی است. هرچند جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام برخلاف گذشته منظم شده، اما تصمیم‌گیری‌ها همچنان به جلسات آینده موکول می‌شود.

اف ای تی اف را با رسم شکل توضیح دهید

الفالف3 هفته قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
محمد مهاجری مطرح کرد؛ ۵ گروه مخالفان FATF: جاهلان، متوهمان، دروغگویان و …اقتصادنیوز؛ محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، مخالفان تصویب لوایح FATF را به پنج گروه تقسیم کرد. مهاجری افزود: گروه پرشماری از مخالفان اطلاعی از این لوایح ندارند. این افراد اساسا نمی‌دانند «اف ای تی اف» چیست و نسبت به این موضوع جهل دارند. مثلا می‌گویند با تصویب «اف ای تی اف» نیروهای نظامی و امنیتی تحریم خواهند شد. یقین دارم شهردار سابق تهران کمترین اطلاعی از موضوعات «اف ای تی اف» ندارد وی برای فهم موضوع باید ۵۰ ساعت کلاس برود.
ایرناایرنا3 هفته قبل
فیاض زاهد تحلیلگر سیاسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر این که مخالفین لوایح چهارگانه FATF اعتباری در افکار عمومی ندارند، گفت: تصمیم‌گیری مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام درباره «پالرمو» بار دیگر به تعویق افتاده و به سال آینده موکول شد. وی با بیان اینکه این مخالفت‌ها از سر اغراض سیاسی است، گفت: برخی‌ به دنبال تخریب و ناتوان نشان دادن دولت روحانی هستند. این استاد دانشگاه می‌گوید: مخالفان پیوستن به FATF شناخت دقیقی از وضعیت این لوایح ندارند. بخشی از این مخالفت‌ها از سر اغراض سیاسی است و برخی‌ها به دنبال تخریب و ناتوان نشان دادن دولت روحانی و گذاشتن دست آن‌ها در پوست گردو هستند. سیام**۱۰۵۸**۱۵۳۵انتهای پیام /*
ایرناایرنا3 هفته قبل
درک همین مساله باعث خرسندی مقامات کشور از تمدید دوباره اف ای تی اف شد تا «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه از اعضای مجمع تشخیص مصلحت بخواهد در مورد دو لایحه باقیمانده «بر اساس واقعیات» تصمیم بگیرند. همچنین «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز تاکید کرده که «برای کاهش فشار تحریم باید با اف ‌ای تی ‌اف همکاری کنیم». علاوه بر ظریف و عراقچی، «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی نیز تصمیم اف ای تی اف مبنی بر تمدید مهلت را «نشانگر عدم ایجاد بن‌بست با ایران» ارزیابی کرد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند تصویب نهایی لوایح چهارگانه، توطئه آمریکایی‌‌ها را در زمینه اعمال تحریم‌‌های شدید مالی و بانکی کم اثر خواهد کرد. افزون بر آن الحاق ایران به اف ای تی اف بهانه را از دشمنان خواهد گرفت که در تبلیغات خود دائما ایران را تهدیدکننده صلح و حامی تروریسم معرفی می‌کنند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
شرکت‌های بزرگ که بازار آمریکا را به ایران ترجیح نمی‌دهند هنوز با ایران کار می‌کنند اما برخی شرکت‌های بزرگ و متوسط فعلا دست نگه داشته‌اند که آینده چه می‌شود. ** در بیانیه راه اندازی اینستکس، یکی از خواسته‌های سه کشور اروپایی روشن شدن وضعیت ایران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بود. ** منتقدان همکاری ایران با اف ای تی اف می‌گویند که با این کار هم اطلاعات ایران و هم حمایت از گروه‌های آزادیبخش برای دشمنان افشا می‌شود. ** منتقدان می‌گویند عضویت اف ای تی اف منافع ملی را تهدید می‌کند- نقشینه: این بستگی دارد که تعریف شما از منافع ملی چه باشد. ** در شرایط کنونی بانک‌ها برای روابط کارگزاری بسیاری از مقررات اف ای تی اف را رعایت می‌کنند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
این افراد اساسا نمی‌دانند «اف ای تی اف» چیست و نسبت به این موضوع جهل دارند. مهاجری یادآور شد: گروه دوم مخالفان، متوهم هستند؛ کسانی که مقدار زیادی فیلم‌های پلیسی دیده‌اند و فکر می‌کنند از گذر تصویب «اف ای تی اف» استقلال مملکت از میان می‌رود. مثلا می‌گویند با تصویب «اف ای تی اف» نیروهای نظامی و امنیتی تحریم خواهند شد. شاید میان آنها آدم‌های جناحی وجود داشته باشد ولی مخالفان دلسوز اف ای تی اف هستند و تعدادشان کمتر از انگشتان یک دست است افرادی چون غلامرضا مصباحی مقدم و احمد توکلی. یقین دارم شهردار سابق تهران کمترین اطلاعی از موضوعات «اف ای تی اف» ندارد وی برای فهم موضوع باید ۵۰ ساعت کلاس برود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ماه قبل
همانند فوتبال باید مقررات اقتصادی را هم بپذیریمفرهاد فزونی، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که مسلما عدم پذیرش قوانین و مقررات مربوط به اف ای تی اف بر اقتصاد ایران تأثیر زیادی دارد. اف ای تی اف تاثیر مستقیم بر اقتصاد ایران داردمجید عینیان، کارشناس اقتصادی به «ایران» گفت: قوانین و مقررات مربوط به کارگروه ویژه مالی یا اف ای تی اف تأثیر مستقیمی بر اقتصاد ایران دارد. وی افزود: حتی اگر اعتقاد داشته باشیم که در شرایط تحریمی فعلی این مقررات دردی از اقتصاد دوا نمی‌کند اما به‌طور قطع در آینده اقتصاد کشور تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت. تصویب مقررات اف ای تی اف ضرورت استعباس هشی، حسابرس و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: فرض کنیم که اقتصاد ایران در شرایط کاملا عادی قرار دارد و هیچ گونه تحریمی هم درکار نیست. به گفته وی، اف ای تی اف و تمام مجموعه مقررات آن نیز الزامات نظارتی هستند که هم‌اکنون تمام بانک‌های دنیا از آن تبعیت می‌کنند.
مهرمهر3 هفته قبل
در جامعه معیار باید عفت و اخلاق باشد و اگر بنا شد پول و طلا در زندگی معیار شود نظام در خطر خواهد بود. وی تأکید کرد: تأیید مصوبه اف ای تی اف به معنای قبول کردن ریاست وزارت خزانه‌داری آمریکا بر کشور است. میلیون‌ها نفر در روز ۲۲ بهمن به خیابان‌ها آمدند و عشق و ارادت خود را به رهبر معظم انقلاب نشان دادند و رهبر معظم انقلاب نیز روز اول اعلام کردند پیمان‌های خارجی برای حفظ منافع آمریکا است. علم‌الهدی گفت: وقتی در مجمع تشخیص اعلام شد پیوستن به اف ای تی اف مملکت فروشی است اوقات برخی تلخ می‌شود. روزی گفتید تا برجام تصویب نشود هیچ‌چیز درست نمی‌شود و آب مردم را به برجام گره زدید و حال می‌گوید مشکل گوشت با اف ای تی اف حل می‌شود؟ مگر قبلی حل شد که حالا این یکی حل شود؟
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سازوکار مالی INSTEX را دارای فرصت‌های مناسب اقتصادی برای ایران و اروپا خواند و گفت: گره زدن FATF و INSTEX به هم ممکن نیست و اروپا نباید با اتلاف وقت بر روی این موضوع فرصت سوزی کند. فلاحت پیشه همچنین تاکید کرد: در شرایط تحریمی که علیه ایران اتفاق افتاده است موضوع فروش نفت برای ایران اهمیت بسیار دارد از این حیث بررسی این فاکتور در INSTEX از نگاه من دارای اهمیت است. وی ادامه داد: در سازوکار مالی اروپا هنوز درباره موضوع فروش نفت توسط ایران مکانیسمی تعریف نشده است و این مساله‌ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. فلاحت پیشه درباره برخی اظهارات مطرح شده از جانب اروپایی‌ها مبنی بر اینکه فعالیت INSTEX منوط به تصویب FATF است، گفت: FATF و INSTEX قابل پیوند زدن به یکدیگر نیستند و اروپا نمی‌تواند با این سیاست تصمیمی را به ایران تحمیل کند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص تاکید کرد: اینکه اروپا با سیاسی بازی بخواهد این دو حوزه را به هم پیوند دهد در نهایت به نفع همکاری‌های ایران و اروپا نخواهد بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 هفته قبل
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: می‌خواهیم با دنیا کار کنیم و FATF از لوازم این کار است. اشاره مستقیم این نهاد بین المللی به تصویب و اجرای لوایح پالرمو و سی اف تی در ایران است. وقتی بررسی لایحه پالرمو این میزان در مجمع طولانی شد، رسیدگی به لایحه سی اف تی قطعا زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. وی افزود: یکی از شاخص‌های ارتباطات ایران با دنیا بحث‌های مالی است. به هر حال ما در جامعه جهانی حضور داریم و عضو جامعه جهانی هستیم، می‌خواهیم با دنیا کار کنیم و FATF از لوازم این کار است.
انتخابانتخاب3 هفته قبل
البته به نظر من حدس زده می‌شود که پالرمو رای نیاورد. اما موافقین می‌‏گفتند، چون پالرمو و سی اف تی به هم مربوط هستند، باید این دو مساله را در کنار هم ‏ببینیم تا دچار اشتباه نشویم. پس معلوم می‌شود، آقای ‏روحانی با اظهارنظری که درباره فعالیت مجمع درباره اف ای تی اف داشت، رفتاری غیر ‏دموکراتیک از خود نشان داده است. ‏‏*شما به عنوان یکی از مخالفین، چه دلیلی برای مخالفت با تصویب اف ای تی ‏اف دارید؟ توضیح اش خیلی مشروح است. شما فقط این را بنویسید که احمد توکلی یکی از ‏مخالفان اف ای تی اف است. ‏
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
البته دست‌اندرکاران «اف‌ای‌تی‌اف» علاوه بر تمدید خروج موقت ایران از فهرست به اصطلاح سیاه خود و همچنین استقبال از اقدامات ایران، با لحن تهدیدگونه اعلام داشتند اگر ایران تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) قوانین لازم را تصویب نکند، تدابیر تنبیهی علیه ایران به اجرا می‌گذارد. از برآیند مواضع و سخنان دست‌اندرکاران «اف ای تی اف» و مقامات آمریکایی و اروپایی چنین به نظر می‌رسد که دستورالعمل «تشویق و تهدید» در زمینه لوایح ذیل «اف‌ای تی اف» برای اثرگذاری در داخل ایران مدنظر غربی‌هاست. در تیرماه سال ۹۶ نیز جلسه دوره‌ای FATF در «والنسیا اسپانیا» برگزار شد و خروجی این جلسه رای به استمرار تعلیق اقدامات تقابلی در برابر ایران برای دومین بار پیاپی بود. این امر بدین معنا بود که از منظر دست‌اندرکاران کارگروه FATF ایران تعهدات خود ذیل «برنامه اقدام» را به نحو مطلوب عملیاتی کرده است. روز جمعه ۴ اسفند ۹۶، گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF طی بیانیه‌ای برای سومین بار پیاپی از زمان انعقاد و اجرایی شدن برجام، اقدامات تقابلی و تنبیهی علیه ایران را تعلیق کرد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
«گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) ضمن تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران، تا ماه ژوئن (خرداد - تیرماه) به کشورمان فرصت داده است تا قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی را تقویت کند. با توجه به اهمیت موضوع، همچنان بازار بحث و گفت وگو در خصوص تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) در محافل عمومی، رسانه‌ای و همچنین نهادهای تصمیم گیر داغ است. در همین ارتباط روز دوشنبه (۱۳ اسفندماه) «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌ جمهوری در مراسم تودیع معاون هماهنگی و نظارت و معارفه معاونین جدید خود، نگاهی نیز به 'اف ای تی اف' داشت. آنان بر این باورند تصویب نهایی لوایح چهارگانه، توطئه آمریکایی‌‌ها را در زمینه اعمال تحریم‌‌های شدید مالی و بانکی کم اثر خواهد کرد. همان گونه که رئیس جمهوری هشدار داد در صورت تصویب نشدن لوایح مرتبط با مقررات گروه ویژه اقدام مالی، مبادلات مالی برای ایران ۲۰ درصد گران ‌تر تمام می‌‌شود.
الفالف2 هفته قبل
ماهیت سازمان اف ای تی اف مهار کشورهایی است که مقابل زورگویی‌ها و زیاده خواهی‌های نظام سلطه سر خم نکرده است. نکته جالب ماجرای اف ای تی اف در این است که بیشترین رقم‌های پولشویی در کشورهایی وجود دارد که از بانیان تاسیس اف ای تی اف هستند و یا بیشترین حمایت‌ها از گروه‌های تروریستی در دنیا از سوی کشورهایی صورت می‌گیرد که نقش اصلی را در سازمان اف ای تی بازی می‌کنند. رئیس سازمان اف ای تی اف مارشال بیلینگسلی یک آمریکایی به شدت ضد ایران است. موضوع اف ای تی اف مسئله‌ای نیست که بتوان آن را به رفراندوم گذاشت چرا که قطعا آحاد مردم از ریز محتوای آن آگاهی کافی ندارند و نمی‌توانند درباره آن نظر بدهند و تصمیم گیری کنند. بدون آگاهی بخشی درباره اف ای تی اف نمی‌توان آن را در معرض نظر و رای مردم گذاشت و برای آن رفراندوم برگزار کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
وی درباره چرایی عدم تقاضای دولت برای تسریع در رسیدگی به لایحه CFT در مجمع تشخیص با تشکیل جلسه فوق العاده اظهار کرد: تردید نکنید که دولت همیشه و به طور مکرر پیگیر بود. وی به کسانی که می‌گویند «چون اینستکس بسته‌ای توخالی بود پس ما نباید به همه خواسته اف ای تی اف جامه عمل به پوشانیم و سی اف تی را تصویب کنیم»، یادآور شد: راجع به هیچ نهادی قضاوت‌های زودرس صحیح نیست. نه می‌توانیم بگوییم «اینستکس توخالی است» و نه می‌توانیم بیان کنیم «اینستکس معجزه خواهد کرد». وی درباره ارتباط بین اینستکس و اف ای تی اف ادامه داد: اینستکس در درون اتحادیه اروپا می‌خواهد عملیاتی شود بنابراین تابع قوانین و نظامات اروپا است. مثل اینکه یک شرکتی در ایران تأسیس شود قطعا تابع قوانین و نظامات ایران خواهد بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
بانک مرکزی از تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی (اف. ای. تی. اف) درباره ایران مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات تقابلی تا خرداد آینده استقبال کرد. «گروه ویژه اقدام مالی» (اف. ای. تی. اف) در پایان نشست خود اعلام کرد مهلت ایران برای تکمیل تعهداتش تا ماه ژوئن (خرداد-تیر ۹۸) تمدید شده است. بانک مرکزی در پی تصمیم جدید کارگروه ویژه اقدام مالی اطلاعیه‌ای صادر کرد. بانک مرکزی با قدردانی از نهادهای تصمیم گیر کشور که با تصویب ۲ لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، زمینه تمدید دوباره تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی استقبال کرد. بانک مرکزی در این اطلاعیه ابراز امیدواری کرد تکلیف ۲ لایحه باقیمانده نیز هرچه زودتر تعیین شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
پرویز داودی در نشست علمی «بررسی مسائل اقتصادی ایران» و همچنین شانزدهمین مجمع عمومی انجمن اقتصاد اسلامی حوزه که در سالن جلسات دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد، ضمن کالبد شکافی از اوضاع اقتصادی، پولی و بانکی کشور، در بخشی از سخنانش اظهار کرد: مسئولان هنوز باور ندارند در جنگ اقتصادی قرار داریم و باید برای برون رفت از مشکلات به طور جدی‌تری برنامه ریزی کرد. وی افزود: در اقتصاد ما حداقل با گزارش‌هایی که از مجلس و کمیسون اقتصاد مجلس و هم از مرکز پژوهش‌ها گرفته‌ایم با انواع مختلف حدود ۳۰ درصد ظرفیت اقتصادی مان کار می‌کند و ۷۰ درصد خالی است. تولید ما برای بخش صنایع و معادن در سال ۹۰ میزان ۱۷۰ هزار میلیارد بوده و در سال ۱۳۹۵ یعنی ۵ سال بعد این رقم ۱۵۷ هزار میلیارد تومان بوده است که نشان می‌دهد ۱۱ هزار میلیارد تومان از تولید کم شده است و ظرفیت‌هایی موجود بوده، ولی بلااستفاده مانده استطبق گزارش حوزه، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تراز اقتصاد سیاسی گفت: دولت به این گونه نیست که هر مشکلی ایجاد شود راس نظام اسلامی را مورد خطاب قرار دهیم، سیاست‌های کلان بر عهده مقام اول کشور است، افرادی که بر سر دولت‌های مختلف می‌آیند دارای ویژگی‌هایی هستند، که مثبت یا منفی باشد جمع می‌شود و عده‌ای نیز نفوذی هستند یا ناآگاه یا مغرض هستند از این ویژگی استفاده می‌کنند و جریانی را به راه می‌اندازند و وقتی جریان در بروکراسی دولتی افتاد به جلو می‌رود. داودی متذکر شد: اولین بانک خصوصی در سال ۷۹ ایجاد شد حال آنکه در سال ۸۴ این سیاست‌های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری ترسیم و ابلاغ گردید، از اول بنا نبود بانک‌های خصوصی در آن بیاید، منتها یک مجموعه‌ای هماهنگ کرد و بانک‌های خصوصی را مطرح کردند حالا بدان معنا نیست که همه اجرای آن را، چون مدیریت ارشد نظام آورده، نه مدیریت ارشد نظام کلان را نگاه می‌کند وظیفه ما است که کم کاری نکنیم، ما باید به درستی فعالیت می‌کردیم افرادی دنبال آن بودند که تحقق یابد، باید کاری می‌کردیم دست آن‌ها را رو می‌کردیم و می‌گفتیم اشتباه است وگرنه اگر مدیریت ارشد نظام بخواهد وارد هر جزئیاتی شود که درست نیست. داودی خاطرنشان کرد: نباید به مدیریت ارشد نظام مرتبط بدانیم این به واسطه کم کاری ما در آن مقطع بوده و من می‌گویم در حال حاضر فعال و پرکار باشیم و وارد شویم در همین ماجرای FATF نیز اگر کم کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
فلاحت پیشه همچنین تاکید کرد: در شرایط تحریمی که علیه ایران اتفاق افتاده است موضوع فروش نفت برای ایران اهمیت بسیار دارد از این حیث بررسی این فاکتور در INSTEX از نگاه من دارای اهمیت است. وی ادامه داد: در سازوکار مالی اروپا هنوز درباره موضوع فروش نفت توسط ایران مکانیسمی تعریف نشده است و این مساله‌ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. وی تصریح کرد: سازوکار مالی اروپا و ایران فرصت‌ها و فرجه‌های مناسب و امیدبخشی برای اقتصاد ایران دارد که باید با هوشمندی از آن‌ها استفاده کرد، در مقابل این کانال برای اروپا نیز فرصت‌های مناسبی به وجود خواهد آرود بنابراین اروپا نیز باید با واقع بینی در این خصوص گام بردارد و دست از فرصت سوزی بردارد. فلاحت پیشه درباره برخی اظهارات مطرح شده از جانب اروپایی‌ها مبنی بر اینکه فعالیت INSTEX منوط به تصویب FATF است، گفت: FATF و INSTEX قابل پیوند زدن به یکدیگر نیستند و اروپا نمی‌تواند با این سیاست تصمیمی را به ایران تحمیل کند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص تاکید کرد: اینکه اروپا با سیاسی بازی بخواهد این دو حوزه را به هم پیوند دهد در نهایت به نفع همکاری‌های ایران و اروپا نخواهد بود.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش روز جمعه ایرنا، «استفان شولتز» سفیر اتریش در ایران بخشی از بیانیه گروه ویژه اقدام مالی را درباره «تعلیق» اقدامات تقابلی علیه ایران منتشر کرد و راب مکر سفیر انگلیس در ایران هم پیام توییتری حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس را بازنشر داد. گروه ویژه اقدام مالی در مورد مبارزه با پول‌شویی ۴۰ توصیه و در مورد تأمین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آن‌ها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را کاهش دهد. گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک لیست سیاه از کشورهایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرار داده است. گروه ویژه اقدام مالی، ایران را برای رفع مشکلات، از فهرست کشورهایی که توصیه می‌شود در رابطه با آن‌ها اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود، معلق کرده است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش روز جمعه ایرنا، «استفان شولتز» سفیر اتریش در ایران بخشی از بیانیه گروه ویژه اقدام مالی را درباره «تعلیق» اقدامات تقابلی علیه ایران منتشر کرد و راب مکر سفیر انگلیس در ایران هم پیام توییتری حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس را بازنشر داد. گروه ویژه اقدام مالی در مورد مبارزه با پول‌شویی ۴۰ توصیه و در مورد تأمین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آن‌ها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را کاهش دهد. گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک لیست سیاه از کشورهایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرار داده است. گروه ویژه اقدام مالی، ایران را برای رفع مشکلات، از فهرست کشورهایی که توصیه می‌شود در رابطه با آن‌ها اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود، معلق کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: سایت دولتی خبر آنلاین ضمن بازنشر ادعایی که قبلا دروغ بودن آن ثابت شده، کوشید موضوع تمکین دولت روحانی از FATF را مسبوق به سابقه در دولت قبل از روحانی کند. این در حالی است که مکاتبات وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد به مجلس شورای اسلامی و رئیس اف ای تی اف موجود است". نخست اینکه دکتر پرویز داودی مغضوب احمدی نژاد واقع و حذف شد؛ چون پایبند به اصول بود. احمدی نژاد با حذف دکتر داودی منتقد، اسفندیار مشایی را آورد. آنچه جرم است، اجرای دیکته‌های ضد امنیتی FATF است و نه صرف مکاتبه با آن.
الفالف3 هفته قبل
وی گفت: پس از بررسی‌ها، گزارش‌های لازم در اختیار دفتر رهبر معظم انقلاب، سران قوا، دبیر و اعضای شورای نگهبان و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکنون دوباره به این قانون اشکال و تاکید کرده‌اند که باید دوباره اصلاح شود و کاملا و به طور قطع این استثنا را از قانون مبارزه با تروریسم حذف کنیم. «ای اف تی اف» ابزار وزارت خزانه داری امریکا در جنگ اقتصادی علیه ایرانوی ادامه داد: کار این واحد این بود که تراکنش‌های مالی را در دنیا رصد کند­ و از آن زمان امریکا فهمید باید وارد جنگ اقتصادی شود و پس از آن هم‌ ای اف تی اف ایجاد شد که از آن­ به عنوان ابزار وزارت خزانه داری امریکا استفاده می‌شود. داوودی افزود: براین اساس جنگ اقتصادی بسیار قوی علیه ما برقرار کرده‌اند و یکی از دستیاران وزارت خزانه داری امریکا به عنوان رئیس کنونی اف‌ ای تی اف در حال فعالیت است. وی گفت: از بیش از ۴۰۰ کارشناس شاغل در اف‌ ای تی اف، حدود ۳۰۰ نفرشان مرتبط با مسایل ایران هستند و رئیس کنونی اف‌ ای تی اف نیز کارشناس مسایل ایران بوده است و در اظهارات شان نیز گفته‌اند برای اینکه تحریم‌ها در ایران کامل شود و نتایج مدنظر را به دست بیاورند ایران باید به «اف‌ای تی اف» بپوندد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
رویترز نوشت: شرکت‌های خارجی می‌گویند خروج ایران از لیست سیاه عاملی کلیدی در سرمایه گذاری‌های آنها در ایران خواهد بود. نشست اخیر اف ای تی اف از ۱۷ فوریه تا ۲۲ فوریه (۲۸ بهمن تا ۳ اسفند)، با حضور بیش از ۸۰۰ مقام به نمایندگی از ۲۰۵ حوزه قضایی، صندوق بین المللی پول، سازمان ملل متحد، بانک جهانی و دیگر سازمان‌ها برگزار شد. 'اف ای تی اف' در مورد مبارزه با پولشویی ۴۰ توصیه و در مورد تأمین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده بندی می‌کند. در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار، نام ایران در لیست سیاه این سازمان وارد شد. گروه ویژه اقدام مالی، ایران را برای رفع مشکلات، از فهرست کشورهایی که توصیه می‌شود در رابطه با آنها اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود، معلق کرده است.
عصر ایرانعصر ایران4 هفته قبل
نکته جالب این است لبنان، سوریه و عراق عضو FATF هستند و این نگرانی‌هایی که ما داریم را ندارند. آیا همه آنها اطلاعات مالی، سیاسی و امنیتی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند. شما اگر می‌خواهید در مسابقات جهانی شرکت کنید باید عضو فیفا باشید. نمی‌تواند بدون اینکه عضو فیفا باشید انتظار حضور در جام جهانی را داشته باشید. همان گونه که هر قدر هم از فیفا بدمان بیاید برای فوتبال به رعایت قواعد فیفا نیاز داریم برای بازی‌های مالی و روابط مالی هم یک فیفا درست کرده‌اند به نام اف. ای. تی. اف …
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش ایرنا از خانه ملت، سید کاظم دلخوش با اشاره به اینکه شفافیت آرا مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سی اف تی و پالرمو چقدر ضروری است، افزود: همانگونه که رهبری فرموده‌اند مجلس باید به وظیفه کارشناسی خود عمل کند. وی افزود: شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در رابطه با تصویب لوایح اف ای تی اف کار کارشناسی خود را انجام می‌دهند و در آخر نظر نهایی را اعلام می‌کنند. نماینده مردم صومعه سرا تصریح کرد: براساس اصل۱۱۰ قانون اساسی نظر رهبری به همه نظرات ارجحیت دارد و در حال حاضر هم که کار کارشناسی لوایح سی اف تی و پالرمو در مجمع تشخیص مصلت نظام در حال بررسی هستند. سیام*ا. ع*۱۵۳۵انتهای پیام /*
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش ایرنا، تارنمای گروه ویژه اقدام مالی در گزارشی در این باره نوشت: این نشست در بازه زمانی بین ۱۷ فوریه تا ۲۲ فوریه (۲۸ بهمن تا ۳ اسفند)، با حضور بیش از ۸۰۰ مقام به نمایندگی از ۲۰۵ حوزه قضایی، صندوق بین المللی پول، سازمان ملل متحد، بانک جهانی و دیگر سازمان‌ها برگزار می‌شود. بر اساس این گزارش، مقامات شرکت کننده به بررسی بیش از سه هزار صفحه مطالب مربوط به مسائل مهم برای حفظ و حراست از یکپارچگی نظام مالی و کمک به امنیت جهانی می‌پردازند. در نشست‌های گروه ویژه اقدام مالی مسائل مختلفی شامل مقررات دارایی‌های مجازی، تحولات در زمینه تامین مالی داعش، القاعده و گروه‌های وابسته و راهبردهای مخرب کشورها، ارزیابی متقابل اقدامات چین و فنلاند، اقدامات ایتالیا و نروژ، تهدیدهای احتمالی نظام مالی و دستور راهنمای رویکردهای مبتنی بر ریسک برای متخصصان حقوقی، حسابداران و ارائه دهندگان خدمات شرکتی بررسی خواهد شد. در نشست‌های 'اف ای تی اف' همچنین گزارش هایی از برخی سازمان‌ها از جمله صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، سازمان ملل، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سازمان امنیت وهمکاری اروپا، گروه اگمونت متشکل از واحدهای اطلاعات مالی، و یوروپل و غیره دریافت می‌شود. کنفرانس خبری مارشال بیلینگسلی رئیس 'اف ای تی اف' درباره نتایج این نشست ۲۲ فوریه (۳ اسفند) برگزار می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، کارگروه اقدام مالی (FATF) برای چهار ماه دیگر به ایران زمان داد تا در فهرست سیاه این کارگروه بین‌المللی قرار نگیرد. گروه ویژه اقدام مالی در جلسه اخیر خود مدعی شده است که جمهوری اسلامی ایران هنوز همه درخواست‌ها برای رعایت استانداردهای مورد قبول این سازمان را کامل نکرده است. گروه ویژه اقدام مالی با انتشار بیانیه‌ای، مدعی شده است: اگر ایران تا ژوئن سال ۲۰۱۹ قوانین مورد نظر در راستای استانداردهای «اف ای تی اف» را اجرایی نکند، این سازمان بر افزایش بررسی‌ها و نظارت بر نهادهای مالی مستقر در ایران تاکید دوچندان و بیشتری خواهد کرد. پیش از این گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مهر ماه امسال نیز زمان لازم جهت عمل کردن به خواسته‌های این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرده بود. تاکنون مجمع تشخیص مصلحت نظام طی چند نوبت جلسات کارشناسی را برای تایید یا رد این لایحه برگزار کرده است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
«محسن جلیلوند» استاد روابط بین‌الملل معتقد است این سازوکار در حوزه اقلام پزشکی، کشاورزی و دارویی کار می‌کند که حجم زیادی از مبادلات ایران به اروپا را پوشش نمی‌دهد؛ مثلا مبادلات دارویی ایران به اروپا حدود ۸ میلیون دلار است که در صورت پیشرفت به حدود ۲ میلیارد دلار می‌رسد. جلیلوند افزود: البته شاید بتوان در پوشش این مبادلات، مبادلات دیگری نیز انجام داد اما این موضوعی است که اکنون مشخص نیست. جلیلوند در خصوص پیش‌شرطهای اروپا برای اجرایی کردن ساز و کار ساحات گفت: اروپاییان اجرای این سازوکار را به پیوستن ایران به «اف ای تی اف» منوط کرده‌اند و این نکته مهمی است چون تا زمانی که ما به «اف ای تی اف» نپیوندیم چنین سازوکاری به کار نخواهد آمد. این استاد دانشگاه در خصوص گام‌های بعدی این سازوکار مالی گفت: هنوز مشخص نیست که قدم‌های بعدی اروپا چه خواهد بود سقف مبادلات ما با اروپا ۳۰ میلیارد دلار است اتحادیه اروپا با آمریکا، هزار میلیارد دلار مبادله دارد که بیشتر شرکت‌های بزرگ، ملزم به تحریم‌ها هستند، همانطور که دیدیم، پژو با سرعت از ایران خارج شد. او افزود: توجه کنید که این قرارداد یا سازوکار فعلا میان دولت‌هاست، اما هنوز شرکت‌ها وارد معامله با ایران نشده‌اند بنابراین پیش‌بینی دشوار است.

به انتهای لیست رسیدید

FATF

گروه ویژه اقدام مالی (در پول‌شویی) یا به اختصار اف‌ای‌تی‌اف یا فَت اِف (به انگلیسی: FATF)، همچنین شناخته شده با نام (Groupe d'action financière (GAFI, یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. دبیرخانه فَت اِف مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است. در این صفحه مهم‌ترین اخبار مرتبط با FATF‌را می‌خوانید. ویکی‌پدیا