آخرین و مهم‌ترین اخبار «FATF»
FATF

اخبار FATF

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
۲۰ روز از آغاز به‌کار سومین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذرد. به این ترتیب بررسی لایحه مبارزه با پولشویی در مجمع تمام شد. امام جمعه موقت تهران گفته بود FATF در دو کمیسیون مجمع به‌اتفاق آرا رد شده است، لذا از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهیم که درباره لوایح FATF اقدامات لازم و ضروری انجام شود. محمد صدر، دیگر عضو مجمع تشخیص به جماران گفته است «من فکر می‌کنم نظرات مثبت در این مورد بیشتر از نظرات منفی است. هرچند جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام برخلاف گذشته منظم شده، اما تصمیم‌گیری‌ها همچنان به جلسات آینده موکول می‌شود.

اف ای تی اف را با رسم شکل توضیح دهید

الفالف2 ماه قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
به گزارش نامه نیوز، مهدی چمران در توییتر نوشت: در این وانفسای سیل و ویرانی شهرها و روستاها، بعضی به بهانه تروریسم نامیدن سپاه از سوی آمریکا، ‌ به سوی تصویب FATF روی آورده‌اند و گفته شد در سال ۸۶ تصویب شده است با آنکه جزییات آن رو نشده است، ‌ اگر هم شده باشد اشتباه کرده‌اند و آدمی اگر اشتباه کرد باید باز هم اشتباه کند؟ این چه منطقی است؟
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ماه قبل
محمد مهاجری مطرح کرد؛ ۵ گروه مخالفان FATF: جاهلان، متوهمان، دروغگویان و …اقتصادنیوز؛ محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، مخالفان تصویب لوایح FATF را به پنج گروه تقسیم کرد. مهاجری افزود: گروه پرشماری از مخالفان اطلاعی از این لوایح ندارند. این افراد اساسا نمی‌دانند «اف ای تی اف» چیست و نسبت به این موضوع جهل دارند. مثلا می‌گویند با تصویب «اف ای تی اف» نیروهای نظامی و امنیتی تحریم خواهند شد. یقین دارم شهردار سابق تهران کمترین اطلاعی از موضوعات «اف ای تی اف» ندارد وی برای فهم موضوع باید ۵۰ ساعت کلاس برود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
شرکت‌های بزرگ که بازار آمریکا را به ایران ترجیح نمی‌دهند هنوز با ایران کار می‌کنند اما برخی شرکت‌های بزرگ و متوسط فعلا دست نگه داشته‌اند که آینده چه می‌شود. ** در بیانیه راه اندازی اینستکس، یکی از خواسته‌های سه کشور اروپایی روشن شدن وضعیت ایران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بود. ** منتقدان همکاری ایران با اف ای تی اف می‌گویند که با این کار هم اطلاعات ایران و هم حمایت از گروه‌های آزادیبخش برای دشمنان افشا می‌شود. ** منتقدان می‌گویند عضویت اف ای تی اف منافع ملی را تهدید می‌کند- نقشینه: این بستگی دارد که تعریف شما از منافع ملی چه باشد. ** در شرایط کنونی بانک‌ها برای روابط کارگزاری بسیاری از مقررات اف ای تی اف را رعایت می‌کنند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
درک همین مساله باعث خرسندی مقامات کشور از تمدید دوباره اف ای تی اف شد تا «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه از اعضای مجمع تشخیص مصلحت بخواهد در مورد دو لایحه باقیمانده «بر اساس واقعیات» تصمیم بگیرند. همچنین «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز تاکید کرده که «برای کاهش فشار تحریم باید با اف ‌ای تی ‌اف همکاری کنیم». علاوه بر ظریف و عراقچی، «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی نیز تصمیم اف ای تی اف مبنی بر تمدید مهلت را «نشانگر عدم ایجاد بن‌بست با ایران» ارزیابی کرد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند تصویب نهایی لوایح چهارگانه، توطئه آمریکایی‌‌ها را در زمینه اعمال تحریم‌‌های شدید مالی و بانکی کم اثر خواهد کرد. افزون بر آن الحاق ایران به اف ای تی اف بهانه را از دشمنان خواهد گرفت که در تبلیغات خود دائما ایران را تهدیدکننده صلح و حامی تروریسم معرفی می‌کنند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
فیاض زاهد تحلیلگر سیاسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر این که مخالفین لوایح چهارگانه FATF اعتباری در افکار عمومی ندارند، گفت: تصمیم‌گیری مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام درباره «پالرمو» بار دیگر به تعویق افتاده و به سال آینده موکول شد. وی با بیان اینکه این مخالفت‌ها از سر اغراض سیاسی است، گفت: برخی‌ به دنبال تخریب و ناتوان نشان دادن دولت روحانی هستند. این استاد دانشگاه می‌گوید: مخالفان پیوستن به FATF شناخت دقیقی از وضعیت این لوایح ندارند. بخشی از این مخالفت‌ها از سر اغراض سیاسی است و برخی‌ها به دنبال تخریب و ناتوان نشان دادن دولت روحانی و گذاشتن دست آن‌ها در پوست گردو هستند. سیام**۱۰۵۸**۱۵۳۵انتهای پیام /*
ایرناایرنا2 ماه قبل
این افراد اساسا نمی‌دانند «اف ای تی اف» چیست و نسبت به این موضوع جهل دارند. مهاجری یادآور شد: گروه دوم مخالفان، متوهم هستند؛ کسانی که مقدار زیادی فیلم‌های پلیسی دیده‌اند و فکر می‌کنند از گذر تصویب «اف ای تی اف» استقلال مملکت از میان می‌رود. مثلا می‌گویند با تصویب «اف ای تی اف» نیروهای نظامی و امنیتی تحریم خواهند شد. شاید میان آنها آدم‌های جناحی وجود داشته باشد ولی مخالفان دلسوز اف ای تی اف هستند و تعدادشان کمتر از انگشتان یک دست است افرادی چون غلامرضا مصباحی مقدم و احمد توکلی. یقین دارم شهردار سابق تهران کمترین اطلاعی از موضوعات «اف ای تی اف» ندارد وی برای فهم موضوع باید ۵۰ ساعت کلاس برود.
ایران‌جیبایران‌جیب3 ماه قبل
همانند فوتبال باید مقررات اقتصادی را هم بپذیریمفرهاد فزونی، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که مسلما عدم پذیرش قوانین و مقررات مربوط به اف ای تی اف بر اقتصاد ایران تأثیر زیادی دارد. اف ای تی اف تاثیر مستقیم بر اقتصاد ایران داردمجید عینیان، کارشناس اقتصادی به «ایران» گفت: قوانین و مقررات مربوط به کارگروه ویژه مالی یا اف ای تی اف تأثیر مستقیمی بر اقتصاد ایران دارد. وی افزود: حتی اگر اعتقاد داشته باشیم که در شرایط تحریمی فعلی این مقررات دردی از اقتصاد دوا نمی‌کند اما به‌طور قطع در آینده اقتصاد کشور تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت. تصویب مقررات اف ای تی اف ضرورت استعباس هشی، حسابرس و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: فرض کنیم که اقتصاد ایران در شرایط کاملا عادی قرار دارد و هیچ گونه تحریمی هم درکار نیست. به گفته وی، اف ای تی اف و تمام مجموعه مقررات آن نیز الزامات نظارتی هستند که هم‌اکنون تمام بانک‌های دنیا از آن تبعیت می‌کنند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا با انتشار ویدئویی از سخنرانی یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس، پیامی روی صفحه شخصی خود در توئیتر نسبت به اظهارات نماینده مخالف FATF که گفت با تصویب لوایح اف ای تی اف صبح که از خواب بلندشویم می‌بینیم آمریکا یک میلیارد از حسابت برداشت کرده واکنش شدیدی نشان داد. برترین‌ها: محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا با انتشار ویدئویی از سخنرانی یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس، پیامی روی صفحه شخصی خود در توئیتر نسبت به اظهارات نماینده مخالف FATF که گفت با تصویب لوایح اف ای تی اف صبح که از خواب بلندشویم می‌بینیم آمریکا یک میلیارد از حسابت برداشت کرده واکنش شدیدی نشان داد. می گوید با پذیرشFATFصبح که از خواب بیدار می‌شوی می‌بینی امریکا یک میلیارد از حسابت برداشت کرده! فردا صبح از خواب بلند می‌شوی و می‌بینی صدمیلیون از پولت نیست، دو میلیون یا یک میلیارد از پولتان نیست. بعد باید به سازمان ملل شکایت کنی و بعد از یک سال آیا پولت را پس بدهند یا ندهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
کارویژه اصلی سازمان گروه اف. ای. تی. اف که هم‌اینک ریاست آن بر عهده مسئول تحریم‌های ایران در وزارت خزانه‌داری آمریکا است، اجرای لیست تحریمی آمریکا است. هم‌اکنون مارشال بیلینگزلی دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تحریم ایران، ریاست گروه اف. ای. تی. اف را بر عهده دارد. بر اساس همین تعهدات، ایران باید به دو کنوانسیون غربی بپیوندد: کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون سی. اف. تی. با این حال، کارشناسان بسیاری نسبت به تبعات پذیرش تعهدات دولت به اف. ای. تی. اف هشدار داده‌اند. اگر شما وکیل یک نهاد اروپایی باشید خطرات زیادی را در رابطه با سپاه ایران خواهید دید چراکه سپاه بخش بزرگی از بنیه اقتصاد ایران است؛ البته تلاش برای اینکه بفهمیم سپاه در چه بخش‌هایی از اقتصاد ایران دخیل است، مشکل است.
مهرمهر2 ماه قبل
در جامعه معیار باید عفت و اخلاق باشد و اگر بنا شد پول و طلا در زندگی معیار شود نظام در خطر خواهد بود. وی تأکید کرد: تأیید مصوبه اف ای تی اف به معنای قبول کردن ریاست وزارت خزانه‌داری آمریکا بر کشور است. میلیون‌ها نفر در روز ۲۲ بهمن به خیابان‌ها آمدند و عشق و ارادت خود را به رهبر معظم انقلاب نشان دادند و رهبر معظم انقلاب نیز روز اول اعلام کردند پیمان‌های خارجی برای حفظ منافع آمریکا است. علم‌الهدی گفت: وقتی در مجمع تشخیص اعلام شد پیوستن به اف ای تی اف مملکت فروشی است اوقات برخی تلخ می‌شود. روزی گفتید تا برجام تصویب نشود هیچ‌چیز درست نمی‌شود و آب مردم را به برجام گره زدید و حال می‌گوید مشکل گوشت با اف ای تی اف حل می‌شود؟ مگر قبلی حل شد که حالا این یکی حل شود؟
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: می‌خواهیم با دنیا کار کنیم و FATF از لوازم این کار است. اشاره مستقیم این نهاد بین المللی به تصویب و اجرای لوایح پالرمو و سی اف تی در ایران است. وقتی بررسی لایحه پالرمو این میزان در مجمع طولانی شد، رسیدگی به لایحه سی اف تی قطعا زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. وی افزود: یکی از شاخص‌های ارتباطات ایران با دنیا بحث‌های مالی است. به هر حال ما در جامعه جهانی حضور داریم و عضو جامعه جهانی هستیم، می‌خواهیم با دنیا کار کنیم و FATF از لوازم این کار است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
گروه سیاست نامه نیوز: پروسه تعیین تکلیف لوایح اف ای تی اف آنقدر طولانی و کش دار شده است که همچون بطری درون دریا افتاده با هر موجی جابه جا می‌شود و سرنوشتش تغییر می‌کند. بعد از آنکه آمریکا نام سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره منتفی شدن الحاق به کنوانسیون مدنظر اف ای تی اف صحبت کردند. غلامرضا مصباحی مقدم به نامه نیوز درباره منتفی شدن بررسی پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمی‌دانم و قضاوتی هم نمی‌توانم داشته باشم. وقتی رسانه‌ها رصد می‌کنند می‌بینند برخی کسانی که در حوزه سیاسی اظهار می‌کنند از پایان یافتن مهلت اف ای تی اف واهمه دارند اما اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام واهمه‌ای ندارند. مصباحی مقدم در پاسخ به کسانی که می‌گویند «هر چقدر بررسی لوایح مربوط به اف ای تی اف مشمول مرور زمان شود، اتفاقاتی می‌افتد که شرایط را برای ایران سخت‌تر می‌کند» گفت: این تصورات کسانی است که اف ای تی اف را یک جریان مسلط جهانی تلقی می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
البته دست‌اندرکاران «اف‌ای‌تی‌اف» علاوه بر تمدید خروج موقت ایران از فهرست به اصطلاح سیاه خود و همچنین استقبال از اقدامات ایران، با لحن تهدیدگونه اعلام داشتند اگر ایران تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) قوانین لازم را تصویب نکند، تدابیر تنبیهی علیه ایران به اجرا می‌گذارد. از برآیند مواضع و سخنان دست‌اندرکاران «اف ای تی اف» و مقامات آمریکایی و اروپایی چنین به نظر می‌رسد که دستورالعمل «تشویق و تهدید» در زمینه لوایح ذیل «اف‌ای تی اف» برای اثرگذاری در داخل ایران مدنظر غربی‌هاست. در تیرماه سال ۹۶ نیز جلسه دوره‌ای FATF در «والنسیا اسپانیا» برگزار شد و خروجی این جلسه رای به استمرار تعلیق اقدامات تقابلی در برابر ایران برای دومین بار پیاپی بود. این امر بدین معنا بود که از منظر دست‌اندرکاران کارگروه FATF ایران تعهدات خود ذیل «برنامه اقدام» را به نحو مطلوب عملیاتی کرده است. روز جمعه ۴ اسفند ۹۶، گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF طی بیانیه‌ای برای سومین بار پیاپی از زمان انعقاد و اجرایی شدن برجام، اقدامات تقابلی و تنبیهی علیه ایران را تعلیق کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سازوکار مالی INSTEX را دارای فرصت‌های مناسب اقتصادی برای ایران و اروپا خواند و گفت: گره زدن FATF و INSTEX به هم ممکن نیست و اروپا نباید با اتلاف وقت بر روی این موضوع فرصت سوزی کند. فلاحت پیشه همچنین تاکید کرد: در شرایط تحریمی که علیه ایران اتفاق افتاده است موضوع فروش نفت برای ایران اهمیت بسیار دارد از این حیث بررسی این فاکتور در INSTEX از نگاه من دارای اهمیت است. وی ادامه داد: در سازوکار مالی اروپا هنوز درباره موضوع فروش نفت توسط ایران مکانیسمی تعریف نشده است و این مساله‌ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. فلاحت پیشه درباره برخی اظهارات مطرح شده از جانب اروپایی‌ها مبنی بر اینکه فعالیت INSTEX منوط به تصویب FATF است، گفت: FATF و INSTEX قابل پیوند زدن به یکدیگر نیستند و اروپا نمی‌تواند با این سیاست تصمیمی را به ایران تحمیل کند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص تاکید کرد: اینکه اروپا با سیاسی بازی بخواهد این دو حوزه را به هم پیوند دهد در نهایت به نفع همکاری‌های ایران و اروپا نخواهد بود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
«گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) ضمن تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران، تا ماه ژوئن (خرداد - تیرماه) به کشورمان فرصت داده است تا قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی را تقویت کند. با توجه به اهمیت موضوع، همچنان بازار بحث و گفت وگو در خصوص تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) در محافل عمومی، رسانه‌ای و همچنین نهادهای تصمیم گیر داغ است. در همین ارتباط روز دوشنبه (۱۳ اسفندماه) «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌ جمهوری در مراسم تودیع معاون هماهنگی و نظارت و معارفه معاونین جدید خود، نگاهی نیز به 'اف ای تی اف' داشت. آنان بر این باورند تصویب نهایی لوایح چهارگانه، توطئه آمریکایی‌‌ها را در زمینه اعمال تحریم‌‌های شدید مالی و بانکی کم اثر خواهد کرد. همان گونه که رئیس جمهوری هشدار داد در صورت تصویب نشدن لوایح مرتبط با مقررات گروه ویژه اقدام مالی، مبادلات مالی برای ایران ۲۰ درصد گران ‌تر تمام می‌‌شود.
انتخابانتخاب2 ماه قبل
البته به نظر من حدس زده می‌شود که پالرمو رای نیاورد. اما موافقین می‌‏گفتند، چون پالرمو و سی اف تی به هم مربوط هستند، باید این دو مساله را در کنار هم ‏ببینیم تا دچار اشتباه نشویم. پس معلوم می‌شود، آقای ‏روحانی با اظهارنظری که درباره فعالیت مجمع درباره اف ای تی اف داشت، رفتاری غیر ‏دموکراتیک از خود نشان داده است. ‏‏*شما به عنوان یکی از مخالفین، چه دلیلی برای مخالفت با تصویب اف ای تی ‏اف دارید؟ توضیح اش خیلی مشروح است. شما فقط این را بنویسید که احمد توکلی یکی از ‏مخالفان اف ای تی اف است. ‏
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
روز جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ کارگروه اقدام مالی یا همان «اف‌ای‌تی‌اف» در پاریس با برگزاری جلسه‌ای اعلام کرد مجددا و برای ششمین بار، مهلت ایران جهت تصویب لوایح مرتبط با این کارگروه را تمدید کرده است. تمدید ششم؛ تا خرداد ۱۳۹۸بنا بر اعلام «اف‌ای تی اف» مهلت ایران برای تصویب لوایح ذیل این کارگروه شامل «پالرمو» و «سی اف تی» تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) دیگر تمدید شده است. از برآیند مواضع و سخنان دست‌اندرکاران «اف‌ ای تی اف» و مقامات آمریکایی و اروپایی چنین به نظر می‌رسد که دستورالعمل «تشویق و تهدید» در زمینه لوایح ذیل «اف‌ای تی اف» برای اثرگذاری در داخل ایران مدنظر غربی‌هاست. این امر بدین معنا بود که از منظر دست‌اندرکاران کارگروه FATF ایران تعهدات خود ذیل «برنامه اقدام» را به نحو مطلوب عملیاتی کرده است. و نهایتا در جریان جلسه روز جمعه (۳ اسفند) کارگروه اقدام مالی یا «اف ای تی اف» مقرر شد تا ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) مجددا و برای ششمین بار به ایران مهلت داده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
وی درباره چرایی عدم تقاضای دولت برای تسریع در رسیدگی به لایحه CFT در مجمع تشخیص با تشکیل جلسه فوق العاده اظهار کرد: تردید نکنید که دولت همیشه و به طور مکرر پیگیر بود. وی به کسانی که می‌گویند «چون اینستکس بسته‌ای توخالی بود پس ما نباید به همه خواسته اف ای تی اف جامه عمل به پوشانیم و سی اف تی را تصویب کنیم»، یادآور شد: راجع به هیچ نهادی قضاوت‌های زودرس صحیح نیست. نه می‌توانیم بگوییم «اینستکس توخالی است» و نه می‌توانیم بیان کنیم «اینستکس معجزه خواهد کرد». وی درباره ارتباط بین اینستکس و اف ای تی اف ادامه داد: اینستکس در درون اتحادیه اروپا می‌خواهد عملیاتی شود بنابراین تابع قوانین و نظامات اروپا است. مثل اینکه یک شرکتی در ایران تأسیس شود قطعا تابع قوانین و نظامات ایران خواهد بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ماه قبل
بانک مرکزی از تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی (اف. ای. تی. اف) درباره ایران مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات تقابلی تا خرداد آینده استقبال کرد. «گروه ویژه اقدام مالی» (اف. ای. تی. اف) در پایان نشست خود اعلام کرد مهلت ایران برای تکمیل تعهداتش تا ماه ژوئن (خرداد-تیر ۹۸) تمدید شده است. بانک مرکزی در پی تصمیم جدید کارگروه ویژه اقدام مالی اطلاعیه‌ای صادر کرد. بانک مرکزی با قدردانی از نهادهای تصمیم گیر کشور که با تصویب ۲ لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، زمینه تمدید دوباره تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی استقبال کرد. بانک مرکزی در این اطلاعیه ابراز امیدواری کرد تکلیف ۲ لایحه باقیمانده نیز هرچه زودتر تعیین شود.
ایرناایرنا1 ماه قبل
** ایران در فهرست سیاه اف ای تی افایران در سال ۲۰۱۰ متعاقب هشدارهایی که در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی در خصوص مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم منتشر شده بود؛ در فهرست کشورهای دارای ریسک اف ای تی اف قرار گرفت. پنج سال پس از آن در سال ۲۰۱۵ ایران در کنار کره شمالی در فهرست سیاه اف ای تی اف اضافه شد و این گروه اعلام کرد به اقدامات محتاطانه خود در قبال ایران ادامه می‌دهد؛ در فوریه ۲۰۱۶ اف ای تی اف در بیانیه‌ای ایران اعلام کرد که ایران در عمل به توصیه‌های این گروه ویژه اقدام مالی ناتوان بوده است و بنابر این همچنان در لیست سیاه این گروه قرار دارد. از چهار لایحه مورد بحث دو مورد خارجی و بین المللی است و دو مورد دیگر داخلی است؛ لایحه اصلاح قانون مقابله با پولشویی و همچنین لایحه اصلاح قانون مقابله با تامین مالی تروریسم داخلی هستند که هر دو در مجلس شورای اسلامی تصویب شدند. سپس در دولت یازدهم لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در اواخر آبان ۹۷ تقدیم مجلس شورای اسلامی شد؛ جزییات این لایحه پنجم تیرماه۹۷ در مجلس شورای اسلامی مصوب و پس از تایید شورای نگهبان؛ دستور اجرای آن از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد. اما و اگرهای تصمیم گیری در خصوص این لوایح در حالی است که گروه ویژه اقدام مالی تاکنون دوبار به ایران مهلت داده است و اگر در چهارماه باقی مانده این موضوع در ایران تعیین تکلیف نشود، پیامدهای جبران ناپذیری برای کشور به بار خواهد آمد.
الفالف2 ماه قبل
ماهیت سازمان اف ای تی اف مهار کشورهایی است که مقابل زورگویی‌ها و زیاده خواهی‌های نظام سلطه سر خم نکرده است. نکته جالب ماجرای اف ای تی اف در این است که بیشترین رقم‌های پولشویی در کشورهایی وجود دارد که از بانیان تاسیس اف ای تی اف هستند و یا بیشترین حمایت‌ها از گروه‌های تروریستی در دنیا از سوی کشورهایی صورت می‌گیرد که نقش اصلی را در سازمان اف ای تی بازی می‌کنند. رئیس سازمان اف ای تی اف مارشال بیلینگسلی یک آمریکایی به شدت ضد ایران است. موضوع اف ای تی اف مسئله‌ای نیست که بتوان آن را به رفراندوم گذاشت چرا که قطعا آحاد مردم از ریز محتوای آن آگاهی کافی ندارند و نمی‌توانند درباره آن نظر بدهند و تصمیم گیری کنند. بدون آگاهی بخشی درباره اف ای تی اف نمی‌توان آن را در معرض نظر و رای مردم گذاشت و برای آن رفراندوم برگزار کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
فلاحت پیشه همچنین تاکید کرد: در شرایط تحریمی که علیه ایران اتفاق افتاده است موضوع فروش نفت برای ایران اهمیت بسیار دارد از این حیث بررسی این فاکتور در INSTEX از نگاه من دارای اهمیت است. وی ادامه داد: در سازوکار مالی اروپا هنوز درباره موضوع فروش نفت توسط ایران مکانیسمی تعریف نشده است و این مساله‌ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. وی تصریح کرد: سازوکار مالی اروپا و ایران فرصت‌ها و فرجه‌های مناسب و امیدبخشی برای اقتصاد ایران دارد که باید با هوشمندی از آن‌ها استفاده کرد، در مقابل این کانال برای اروپا نیز فرصت‌های مناسبی به وجود خواهد آرود بنابراین اروپا نیز باید با واقع بینی در این خصوص گام بردارد و دست از فرصت سوزی بردارد. فلاحت پیشه درباره برخی اظهارات مطرح شده از جانب اروپایی‌ها مبنی بر اینکه فعالیت INSTEX منوط به تصویب FATF است، گفت: FATF و INSTEX قابل پیوند زدن به یکدیگر نیستند و اروپا نمی‌تواند با این سیاست تصمیمی را به ایران تحمیل کند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص تاکید کرد: اینکه اروپا با سیاسی بازی بخواهد این دو حوزه را به هم پیوند دهد در نهایت به نفع همکاری‌های ایران و اروپا نخواهد بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
پرویز داودی در نشست علمی «بررسی مسائل اقتصادی ایران» و همچنین شانزدهمین مجمع عمومی انجمن اقتصاد اسلامی حوزه که در سالن جلسات دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد، ضمن کالبد شکافی از اوضاع اقتصادی، پولی و بانکی کشور، در بخشی از سخنانش اظهار کرد: مسئولان هنوز باور ندارند در جنگ اقتصادی قرار داریم و باید برای برون رفت از مشکلات به طور جدی‌تری برنامه ریزی کرد. وی افزود: در اقتصاد ما حداقل با گزارش‌هایی که از مجلس و کمیسون اقتصاد مجلس و هم از مرکز پژوهش‌ها گرفته‌ایم با انواع مختلف حدود ۳۰ درصد ظرفیت اقتصادی مان کار می‌کند و ۷۰ درصد خالی است. تولید ما برای بخش صنایع و معادن در سال ۹۰ میزان ۱۷۰ هزار میلیارد بوده و در سال ۱۳۹۵ یعنی ۵ سال بعد این رقم ۱۵۷ هزار میلیارد تومان بوده است که نشان می‌دهد ۱۱ هزار میلیارد تومان از تولید کم شده است و ظرفیت‌هایی موجود بوده، ولی بلااستفاده مانده استطبق گزارش حوزه، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تراز اقتصاد سیاسی گفت: دولت به این گونه نیست که هر مشکلی ایجاد شود راس نظام اسلامی را مورد خطاب قرار دهیم، سیاست‌های کلان بر عهده مقام اول کشور است، افرادی که بر سر دولت‌های مختلف می‌آیند دارای ویژگی‌هایی هستند، که مثبت یا منفی باشد جمع می‌شود و عده‌ای نیز نفوذی هستند یا ناآگاه یا مغرض هستند از این ویژگی استفاده می‌کنند و جریانی را به راه می‌اندازند و وقتی جریان در بروکراسی دولتی افتاد به جلو می‌رود. داودی متذکر شد: اولین بانک خصوصی در سال ۷۹ ایجاد شد حال آنکه در سال ۸۴ این سیاست‌های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری ترسیم و ابلاغ گردید، از اول بنا نبود بانک‌های خصوصی در آن بیاید، منتها یک مجموعه‌ای هماهنگ کرد و بانک‌های خصوصی را مطرح کردند حالا بدان معنا نیست که همه اجرای آن را، چون مدیریت ارشد نظام آورده، نه مدیریت ارشد نظام کلان را نگاه می‌کند وظیفه ما است که کم کاری نکنیم، ما باید به درستی فعالیت می‌کردیم افرادی دنبال آن بودند که تحقق یابد، باید کاری می‌کردیم دست آن‌ها را رو می‌کردیم و می‌گفتیم اشتباه است وگرنه اگر مدیریت ارشد نظام بخواهد وارد هر جزئیاتی شود که درست نیست. داودی خاطرنشان کرد: نباید به مدیریت ارشد نظام مرتبط بدانیم این به واسطه کم کاری ما در آن مقطع بوده و من می‌گویم در حال حاضر فعال و پرکار باشیم و وارد شویم در همین ماجرای FATF نیز اگر کم کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.
الفالف2 ماه قبل
وی گفت: پس از بررسی‌ها، گزارش‌های لازم در اختیار دفتر رهبر معظم انقلاب، سران قوا، دبیر و اعضای شورای نگهبان و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکنون دوباره به این قانون اشکال و تاکید کرده‌اند که باید دوباره اصلاح شود و کاملا و به طور قطع این استثنا را از قانون مبارزه با تروریسم حذف کنیم. «ای اف تی اف» ابزار وزارت خزانه داری امریکا در جنگ اقتصادی علیه ایرانوی ادامه داد: کار این واحد این بود که تراکنش‌های مالی را در دنیا رصد کند­ و از آن زمان امریکا فهمید باید وارد جنگ اقتصادی شود و پس از آن هم‌ ای اف تی اف ایجاد شد که از آن­ به عنوان ابزار وزارت خزانه داری امریکا استفاده می‌شود. داوودی افزود: براین اساس جنگ اقتصادی بسیار قوی علیه ما برقرار کرده‌اند و یکی از دستیاران وزارت خزانه داری امریکا به عنوان رئیس کنونی اف‌ ای تی اف در حال فعالیت است. وی گفت: از بیش از ۴۰۰ کارشناس شاغل در اف‌ ای تی اف، حدود ۳۰۰ نفرشان مرتبط با مسایل ایران هستند و رئیس کنونی اف‌ ای تی اف نیز کارشناس مسایل ایران بوده است و در اظهارات شان نیز گفته‌اند برای اینکه تحریم‌ها در ایران کامل شود و نتایج مدنظر را به دست بیاورند ایران باید به «اف‌ای تی اف» بپوندد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: سایت دولتی خبر آنلاین ضمن بازنشر ادعایی که قبلا دروغ بودن آن ثابت شده، کوشید موضوع تمکین دولت روحانی از FATF را مسبوق به سابقه در دولت قبل از روحانی کند. این در حالی است که مکاتبات وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد به مجلس شورای اسلامی و رئیس اف ای تی اف موجود است". نخست اینکه دکتر پرویز داودی مغضوب احمدی نژاد واقع و حذف شد؛ چون پایبند به اصول بود. احمدی نژاد با حذف دکتر داودی منتقد، اسفندیار مشایی را آورد. آنچه جرم است، اجرای دیکته‌های ضد امنیتی FATF است و نه صرف مکاتبه با آن.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش روز جمعه ایرنا، «استفان شولتز» سفیر اتریش در ایران بخشی از بیانیه گروه ویژه اقدام مالی را درباره «تعلیق» اقدامات تقابلی علیه ایران منتشر کرد و راب مکر سفیر انگلیس در ایران هم پیام توییتری حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس را بازنشر داد. گروه ویژه اقدام مالی در مورد مبارزه با پول‌شویی ۴۰ توصیه و در مورد تأمین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آن‌ها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را کاهش دهد. گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک لیست سیاه از کشورهایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرار داده است. گروه ویژه اقدام مالی، ایران را برای رفع مشکلات، از فهرست کشورهایی که توصیه می‌شود در رابطه با آن‌ها اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود، معلق کرده است.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش روز جمعه ایرنا، «استفان شولتز» سفیر اتریش در ایران بخشی از بیانیه گروه ویژه اقدام مالی را درباره «تعلیق» اقدامات تقابلی علیه ایران منتشر کرد و راب مکر سفیر انگلیس در ایران هم پیام توییتری حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس را بازنشر داد. گروه ویژه اقدام مالی در مورد مبارزه با پول‌شویی ۴۰ توصیه و در مورد تأمین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آن‌ها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را کاهش دهد. گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک لیست سیاه از کشورهایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرار داده است. گروه ویژه اقدام مالی، ایران را برای رفع مشکلات، از فهرست کشورهایی که توصیه می‌شود در رابطه با آن‌ها اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود، معلق کرده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل پیش از عزیمت به نیویورک میهمان کافه خبر بود. او شایعات مربوط به اف ای تی اف را غیرکارشناسی خواند. این بخش از صحبت‌های مجید تخت روانچی را در ادامه بخوانید. *یکی از نمایندگان اخیرا بیان کرده چنانچه به اف ای تی اف بپیوندیم شب که بخواهیم و صبح بیدار شویم یک میلیارد از حسابهای مشتری بانک کم می‌شود! وگرنه صرفا اگر کسی ادعا کند گوشت صد هزار تومان است و چنانچه به فلان کنوانسیون بپیوندیم صد و پنجاه هزار تومان می‌شود، یک بحث غیرعلمی و غیرکارشناسانه است.

به انتهای لیست رسیدید

FATF

گروه ویژه اقدام مالی (در پول‌شویی) یا به اختصار اف‌ای‌تی‌اف یا فَت اِف (به انگلیسی: FATF)، همچنین شناخته شده با نام (Groupe d'action financière (GAFI, یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. دبیرخانه فَت اِف مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است. در این صفحه مهم‌ترین اخبار مرتبط با FATF‌را می‌خوانید. ویکی‌پدیا