INSTEX

INSTEX

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ساعت قبل
بنابراین، برجام بر اساس تدلیس آمریکایی – اروپایی شکل گرفت و خسارات سنگینی را به اقتصاد کشور وارد کرد. اما حالا که به تصریح خیلی‌ها مانند صوفی (عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و مشاور خاتمی) «محبوبیت روحانی نزد مردم به زیر ۱۰ درصد رسیده»، یا می‌گویند دولت، دولت ما نیست و یا می‌گویند دولت، فاقد اختیار است. اما این بساطی که آن‌ها به قیمت فضاحت زدن زیر قول و قرار برجامی، پهن کرده‌اند خبر از یک برنامه دراز مدت برای نابودی اقتصاد ایران می‌دهد. به واقع این تقسیمی ناعادلانه است که در چهارمین سال تصویب برجام ارائه می‌فرمایید و آن را به مردم می‌فروشید. پس ما بدون امضای برجام، قطعا اکنون جلوتر از چهار سال قبل بودیم و با امضای برجام مشخصا عقب‌تر از چهار سال قبل رفته‌ایم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
مشکل فرایند انتخابات ایران، به ‌رسمیت ‌شناسی صداهاست … در چنین وضعیتی، دولت با مشکلی اساسی مواجه می‌شود؛ او می‌خواهد با لطایف‌الحیل بیعت را به‌جای رأی بنشاند. ۹- گویا امثال آقای مرعشی فکر می‌کند سال اول و دوم دولت است و همچنان می‌توان فرافکنی کرد. اما حالا که به تصریح خیلی‌ها مانند صوفی (عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و مشاور خاتمی) «محبوبیت روحانی نزد مردم به زیر ۱۰ درصد رسیده»، یا می‌گویند دولت، دولت ما نیست و یا می‌گویند دولت، فاقد اختیار است. «چه کسی مردم را محاکمه می‌کند؟ در دور دوم انتخابات سال ۸۴ که احمدی‌نژاد در برابر هاشمی‌رفسنجانی به پیروزی رسید، یأس و سرخوردگی عمیقی در بین روشنفکران و اصلاح‌طلبان اتفاق افتاد. ترامپ وزارت خارجه و سیا را مأمور «جنگ سیاسی» کرده است و هزینه هزاران جاسوس برای نفوذ سیاسی و دستکاری فکری در ذهن سیاستمداران کشورهای هدف را به راحتی می‌پردازد.
الفالف12 ساعت قبل
عملیات نظامی یک بعد آن است و تنها بعد آن هم نیست. اما وقتی صدام در شهریور ۱۳۵۹ به نمایندگی از قدرت‌های جهانی ایران را مورد حمله نظامی قرار داد، موضوع نبرد نظامی ودفاع هم در دستور کار رهبران انقلاب قرار گرفت. اولین شکست آمریکا در جنگ نامتقارن در جریان جنگ ویتنام اتفاق افتاد. چون حرفی در جنگ نامتقارن نداردو به لحاظ حقوق بشر حیثیت اخلاقی آنها را بر باد می‌دهد. ​​​​​​​تحمل «نعش‌کشی» سربازان خود را ندارند. بهره هوشی ملت ایران ۱۰ برابر کسانی است که در اتاق جنگ اقتصادی نشسته‌اند و هر روز توطئه می‌کنند.
افکارنیوزافکارنیوز16 ساعت قبل
اول از همه رایزنی‌های خوبی درباره روش‌های ادامه کار برای حفظ کامل توافق هسته‌ای با ایران داشتیم. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد، اما کشورهای اروپایی وعده داده بودند آن را گسترش خواهند داد. او گفت: «درباره مکانیسم حل و فصل اختلاف-بند ۳۶ برجام- باید بگویم این ساز و کار در توافق برای «عدم پایبندی اساسی» در نظر گرفته شده است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته کشورش را از از توافق هسته‌ای برجام خارج کرده و تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را از سر گرفت. در روزهای گذشته، مقام‌های دولت ترامپ از ایران خواسته‌اند به توافق هسته‌ای پایبند بماند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، یک سال از بازداشت غیرقانونی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در آلمان می‌گذرد. در پیمان وین یا کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک به‌عنوان مهم‌ترین معاهده مربوط به حقوق دیپلماتیک آمده است: مصونیت دیپلماتیک اساسا قابل نقض نیست. کنوانسیون وین در موضوع مصونیت قضایی نیز اشاره دارد بر اینکه این مصونیت شامل مصونیت کیفری، مصونیت مدنی و اداری، مصونیت از ادای شهادت و بالاخره مصونیت از اقدامات اجرایی است. با همه اینها و در نتیجه مماشات وزارت امور خارجه ایران در یک سال گذشته، بازداشت اسدالله اسدی، دیپلمات مظلوم ایرانی در کشورهای اروپایی یک‌سال به طول انجامیده است. ابوالفضل ظهره‌وند که سابقه سفارت در یک کشور اروپایی (ایتالیا) را هم دارد، معتقد است دستگاه دیپلماسی در این ماجرا باید اقدام متقابل انجام می‌داد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، یک سال از بازداشت غیرقانونی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در آلمان می‌گذرد. «توماس اشنول» سخنگوی وزارت خارجه اتریش نیز همان زمان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «از ایران خواسته‌‌ایم مصونیت این دیپلمات را لغو کند». در پیمان وین یا کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک به‌عنوان مهم‌ترین معاهده مربوط به حقوق دیپلماتیک آمده است: مصونیت دیپلماتیک اساسا قابل نقض نیست. کنوانسیون وین در موضوع مصونیت قضایی نیز اشاره دارد بر اینکه این مصونیت شامل مصونیت کیفری، مصونیت مدنی و اداری، مصونیت از ادای شهادت و بالاخره مصونیت از اقدامات اجرایی است. ابوالفضل ظهره‌وند که سابقه سفارت در یک کشور اروپایی (ایتالیا) را هم دارد، معتقد است دستگاه دیپلماسی در این ماجرا باید اقدام متقابل انجام می‌داد.
جام نیوزجام نیوز4 روز قبل
مقر اینستکس در پاریس، و ریاست آن بر عهدهٔ «پر فیشر آلمانی»، از مدیران پیشین «کومرتس‌بانک»، است. از تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۹۸ با اعلام رسمی سید عباس عراقچی سازوکار مالی اینستکس عملیاتی شد. ۱. برخی اینستکس را کانال مالی مختص ۳ کشور اروپایی و ایران دانسته‌اند اما فرانسه، آلمان و انگلیس آن را سازوکاری برای استفاده همه کشورهای اروپایی است. در این شرایط ممکن است اینستکس اجازه خرید برخی اقلام به ایران را ندهد و مجددا محدودیت‌هایی برای ایران وضع کند. اینستکس مراقبت خواهد کرد ایران اقلام تحریمی نخرد و اقلام خریداری شده دست نهادهای تحریمی نرسد! گذشته ازابهامات این کانال مالی در نگاه تحلیلگران داخلی، شبکه یورونیوز با انتشار دیدگاه «ناتالی توچی» مشاور «فدریکا موگرینی» پرده از واقعیت این کانال مالی برداشت.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشکمال دهقانی فیروزآبادی، با اشاره به اعلام جزئیات گام دوم کاهش تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی گفت: ایران سیاست اصولی و درستی در مقابل ۱+۴ اتخاذ کرده و از این به بعد با برنامه عملیاتی و بدون هیچ صبر استراتژیکی مسیر خود را طی می‌کند. جمهوری اسلامی منافع ملی خود را به دولت‌هایی که به تعهدات خود پایبند نیستند، گره نمی‌زنداخبار سیاسی- وی با بیان اینکه اروپایی‌ها در برجام به دنبال وقت کشی به نفع آمریکا هستند، تصریح کرد: این در حالی است که زمان برای ما بسیار با ارزش بوده و نمی‌توانیم شرایط اقتصادی و منافع کشور را به دولت هایی که تا کنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، گره بزنیم. نماینده مردم تفت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید فضای دیپلماسی و مذاکره را حفظ کنیم، عنوان کرد: از سوی دیگر باید در تصمیم گیری اقتدار داشته باشیم چرا که جامعه جهانی نیز قطعا این حق را به ایران می‌دهد که در راستای منافع خود عمل کند. وی همچنین طرح پیشنهادی اروپا برای تبادلات مالی (INSTEX) را یک شوخی تلخ توصیف و تصریح کرد: اینستکس بنا به درخواست اروپایی‌ها مورد بررسی قرار گرفت اما انتظارات ما را برآورده نمی‌کند از این رو هیچ مذاکره‌ای برای این موضوع با اروپایی‌ها نخواهیم داشت. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: معیار ارزیابی ما برای اجرای برجام، اقدامات عملی طرف‌های اروپایی بوده و انتظار روشن ایران همان چیزی است که در متن برجام تصریح شده و چیزی خارج از این چارچوب قابل قبول نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
به گزارش مشرق، هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا در نشست امروز (چهارشنبه، ۱۹ تیرماه) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بابت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام ابراز تأسف کرده و از ایران خواسته به این توافق پایبند باشد. بیشتر بخوانید: گذر از صبر راهبردی به مقاومت فعالنمایندگی اتحادیه اروپا همچنین از گام‌های ایران برای کاستن از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام ابراز نگرانی کرد. اقدامات ایران ناقض توافق هسته‌ای نیست. اتحادیه اروپا در ادامه به اظهارات مقام‌های ایران در خصوص ماندن در برجام اشاره کرده است: «ما قصد ابرازشده ایران مبنی بر ماندن در برجام را مدنظر داریم. طبق ادعای اتحادیه اروپا برخی از دیگر اعضای این اتحادیه در حال پیوستن به این ساز وکار هستند.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند مسائل کنونی باید از سوی امضاء کنندگان برجام به ویژه از طریق برگزاری نشست اضطراری کمیسیون مشترک حل شود. طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه سال گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. شایان ذکر است، تصمیم ایران در افزایش غنی‌سازی اورانیوم در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و عهدشکنی طرف‌های اروپایی این توافق بین‌المللی در عمل به تعهداتشان اتخاذ شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها در برجام به دنبال وقت‌کشی به نفع آمریکا هستند، گفت: جمهوری اسلامی منافع ملی خود را به دولت‌هایی که تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، گره نمی‌زند. اعتمادآنلاین| کمال دهقانی فیروزآبادی، با اشاره به اعلام جزئیات گام دوم کاهش تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی گفت: ایران سیاست اصولی و درستی در مقابل ۱+۴ اتخاذ کرده و از این به بعد با برنامه عملیاتی و بدون هیچ صبر استراتژیکی مسیر خود را طی می‌کند. پذیرش برجام برای رفع برخی نگرانی‌های جامعه جهانی بوددهقانی فیروزآبادی در ادامه با یادآوری اینکه برجام برای به رسمیت شناختن حق استفاده صلح آمیز از فن آوری هسته‌ای و برداشتن موانع تحریمی تصویب شد، بیان داشت: جمهوری اسلامی برای رفع نگرانی‌های جامعه جهانی حاضر به پذیرش برخی محدودیت‌ها شد اما در مقابل انتظار داشتیم تحریم‌ها به صورت تمام و کمال برداشته شده و مبادلات تجاری انجام پذیرد که البته اقدامی در این زمینه صورت نگرفت. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: معیار ارزیابی ما برای اجرای برجام، اقدامات عملی طرف‌های اروپایی بوده و انتظار روشن ایران همان چیزی است که در متن برجام تصریح شده و چیزی خارج از این چارچوب قابل قبول نیست. منبع: خانه ملت
خانه ملتخانه ملت5 روز قبل
کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام جزئیات گام دوم کاهش تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی گفت: ایران سیاست اصولی و درستی در مقابل ۱+۴ اتخاذ کرده و از این به بعد با برنامه عملیاتی و بدون هیچ صبر استراتژیکی مسیر خود را طی می‌کند. جمهوری اسلامی منافع ملی خود را به دولت‌هایی که به تعهدات خود پایبند نیستند، گره نمی‌زندوی با بیان اینکه اروپایی‌ها در برجام به دنبال وقت کشی به نفع آمریکا هستند، تصریح کرد: این در حالی است که زمان برای ما بسیار با ارزش بوده و نمی‌توانیم شرایط اقتصادی و منافع کشور را به دولت هایی که تا کنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، گره بزنیم. نماینده مردم تفت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید فضای دیپلماسی و مذاکره را حفظ کنیم، عنوان کرد: از سوی دیگر باید در تصمیم گیری اقتدار داشته باشیم چرا که جامعه جهانی نیز قطعا این حق را به ایران می‌دهد که در راستای منافع خود عمل کند. وی همچنین طرح پیشنهادی اروپا برای تبادلات مالی (INSTEX) را یک شوخی تلخ توصیف و تصریح کرد: اینستکس بنا به درخواست اروپایی‌ها مورد بررسی قرار گرفت اما انتظارات ما را برآورده نمی‌کند از این رو هیچ مذاکره‌ای برای این موضوع با اروپایی‌ها نخواهیم داشت. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: معیار ارزیابی ما برای اجرای برجام، اقدامات عملی طرف‌های اروپایی بوده و انتظار روشن ایران همان چیزی است که در متن برجام تصریح شده و چیزی خارج از این چارچوب قابل قبول نیست. /پایان پیام

سیاست‌های سینوسی پاریس در قبال تهران

4+
خبر فوریخبر فوری6 روز قبل
فارسفارس6 روز قبل
سفر مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه به تهران در حالی انجام می‌شود که او ظرف چند هفته اخیر برای دومین بار است که به ایران می‌آید، ولی این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که ایران ۱۶ تیر ماه ورود به گام دوم توقف برخی تعهدات برجامی را رسما اعلام کرد. در کنار این مسیر، رایزنی‌های دیپلماتیک و طراحی ابتکارات و اقدامات سیاسی نیز در جریان است و این دو باید همزمان و مکمل هم پیش برود. دیدارهایی که نمی‌توانم بگویم خیلی خوب، ولی خوب بود و حرف هایی که زده شد قدری متفاوت بود. روزنامه «گاردین» هم بعد از ورود ایران به گام دوم نوشت: دیپلمات‌های سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای قصد دارند ظرف روزهای آینده با طرف ایرانی دیدار کنند. چرا که به گفته موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی «گام بعدی ایران در چارچوب حقوقی است که بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به ایران داده و اگر در این بین برخی از کشورها بخواهند اقدامات عجیب و غریبی کنند، ایران منتظر گام سوم نخواهد ماند و گام نهایی را برخواهد داشت.
تابناکتابناک1 هفته قبل
اروپا نمی‌خواهد بیش از حد ایالات متحده را با خود دشمن کند چرا که برای امنیت در برابر روسیه و تهدیدات دیگر به واشنگتن وابسته است. اما اروپایی‌ها همچنان به خاطرخروج یکجانبه از توافق هسته‌ای در سال گذشته از دولت ترامپ خشمگین هستند. آنها برای وارد شدن به دور تحریم‌های جدید اشتیاق کمی دارند، هر چند علاقه کمتری هم به دیدن یک ایران هسته‌ای دارند. و همه به دلایل مختلف ایالات متحده را بر ایران ترجیح داده‌اند. " اروپا نمی‌خواهد بیش از حد ایالات متحده را با خود دشمن کند چرا که برای امنیت در برابر روسیه و تهدیدات دیگر به واشنگتن وابسته است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشسخنگوی دولت فنلاند در بیانیه‌ای‌ اعلام کرد این کشور از کانال مالی ویژه ایجاد شده توسط فرانسه، آلمان و انگلیس حمایت می‌کند و در حال ارزیابی شرایط لازم برای پیوستن به آن است. اخبار سیاسی- ​طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه سال گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. آنها طی روزهای گذشته نیز مدعی راه‌اندازی رسمی این سازوکار مالی شدند، اما بنابر گفته مقامات کشورمان، با گذشت چند ماه از ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز در یک اظهار نظری گفت: کلید واژه‌هایی مانند «اینستکس» خلق‌الساعه هستند که هیچ ارتباطی با متن برجام ندارند. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز در یک اظهار نظری گفت: کلید واژه‌هایی مانند «اینستکس» خلق‌الساعه هستند که هیچ ارتباطی با متن برجام ندارند. مدیر مسئول روزنامه جوان، تصریح دارد: طبق برجام اروپایی‌ها باید از ایران نفت بخرند اما آمریکایی‌ها این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهند. لذا ایران باید در صندوق اینستکس، پول ناشی از فروش نفت خود را واریز کند و در ازای آن غذا و دارو دریافت کند! برخی معتقدند بجای پذیرفتن چنین ساز و کاری باید از اروپا پرسید چرا به تعهدات برجامی خود پایبند نیست؟ آنها برخلاف سیاست اعلامی باید در عمل به تعهدات خودشان پایبند باشند.
خانه ملتخانه ملت1 هفته قبل
نکته مهمی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد این است که کاهش تعهدات سطح اجرای تعهدات برجامی ایران، به معنای از بین رفتن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که بین ایران و ۱+۵ منعقد شد، نیست. شرط ایران که از سوی معاون وزیر خارجه ایران برای گفت‌وگوهای برجامی با آمریکا مطرح شد، «لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران است». کاهش تعهدات برجامی ایران، مطابق مفاد برجام انجام می‌شودمعاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین گفت: برجام یک پرونده بسته شده است، به نحوی که قابل مذاکره و گفت‌وگوی مجدد نیست. نباید این گونه تصور شود که کاهش سطح تعهدات برجامی ایران به معنای خروج ایران از توافق هسته‌ای و پایان کار برنامه جامع اقدام مشترک است، بلکه جمهوری اسلامی ایران همچنان براساس برجام عمل می‌کند. علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس در این زمینه گفته است: با تصمیم اخیر ایران، آمریکا و اروپا در موضع انفعال قرار گرفته‌اند.
تابناکتابناک1 هفته قبل
ایران همچنین توانایی ایالات متحده را برای تخصیص منابع خود به منظور فشار به روسیه برای ورود به نظم بین المللی تحت رهبری ایالات متحده محدود می‌کند. این سیستم تسلیحاتی به شکلی حیاتی حتی برای برای پیشرفته‌ترین هواپیماهای نظامی ایالات متحده هم خطرناک است. او اظهار داشت که روسیه از تحریم‌های ایالات متحده بر ایران بهره می‌برد، زیرا منابع محدودتر ایران، به معنی ظرفیت کمتر ایران برای حفظ نفوذ در سوریه است. مامدوف این مساله را با تأکید بیان کرد که اگرچه بین اهداف روسیه و ایران تفاوت وجود دارد، این امر به نفع روسیه نیست که ایران بی ثبات باشد. او پاسخ داد، «موافقم» و سپس اظهار داشت که ارائه کمک نظامی روسیه به ایران، شرایط توافق هسته‌ای را نقض خواهد کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
من فرض می‌گیرم که نه اروپایی‌ها، نه آژانس و نه هیچ قدرت دیگری اعتراضی نداشته باشند و این حق ایران است. ایران راهبرد اقدام را جایگزین راهبرد صبر کرده استیک خبرگزاری آمریکایی در گزارشی تأکید کرد ایران که در قبال خروج ترامپ از برجام راهبرد صبر پیشه کرده بود، سیاست خود را تغییر داده و راهبرد اقدام را درپیش گرفته است. تا آمریکا مجوز خرید نفت ندهد اروپا از ایران نفت نمی‌خرد. مسأله مهم‌تر این است که عملا اینستکس هیچ کاری علیه تحریم‌های آمریکا انجام نمی‌دهد بلکه اینستکس تحریم‌های آمریکا را به رسمیت می‌شناسد! در عین حال، پیشنهادهای مدیران برای اصلاح یا تغییر روش ارزیابی و اجرا نیز مورد تاکید این نهاد بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
اینستکس در ساختار و تعاریف فعلی خودش محدود به غذا و دارو خواهد بود، در واقع اینستکس قرار است در چارچوب مقررات تحریمی آمریکا عمل کند و حتی به دنبال این است که از محل فروش نفت ایران به سایر کشورها و انتقال بستانکاری آنها در ترازنامه اینستکس کار کند. بنابراین به‌طور طبیعی و به دلیل قواعد تحریمی آمریکا آنچه با اینستکس قابل خریداری است از کالاهای غیرتحریمی به غذا و دارو تنازل پیدا می‌کند. تا آمریکا مجوز خرید نفت ندهد اروپا از ایران نفت نمی‌خرد. همچنین اینستکس مراقبت خواهد کرد ایران اقلام تحریمی نخرد و اقلام خریداری شده دست نهادهای تحریمی نرسد. مسأله مهم‌تر این است که عملا اینستکس هیچ کاری علیه تحریم‌های آمریکا انجام نمی‌دهد بلکه اینستکس تحریم‌های آمریکا را به رسمیت می‌شناسد!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، برونو لی‌مایر وزیر دارایی فرانسه در این زمینه گفت امیدوارم کانال مخصوص تجارت با ایران اولین معامله محدود خود را در روزهای آتی انجام دهد. لی‌مایر در نشستی در لهستان گفت: «ما می‌خواهیم اینستکس طی چند روز آینده اجرایی شود و من امیدوارم بتوانیم آن را راه‌اندازی کنیم. من امیدوارم اولین معامله طی چند روز آینده تکمیل شود». دو دیپلمات دیگر گفتند: «در حالی که معاملات ممکن شناسایی شده‌اند، هنوز اجرای آن‌ها زود است». نکته جالب‌تر اینکه اروپایی‌ها از آبان و آذر گذشته پشت سرهم وعده راه‌اندازی کانال موسوم به SPV وسپس INSTEX با قید زمانی «به ‌زودی» را داده‌اند؛ بسته‌ای که چون فاقد محتوا است، قابلیت راه‌اندازی و رونمایی هم ندارد.
الفالف1 هفته قبل
گروه جهان الف، ۱۴ تیر ۱۳۹۸، ۰۳:۲۵ ۳۹۸۰۴۱۴۰۱۲به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اتحادیه اروپا تهدید کرد اگر در پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تردید وجود داشته باشد، سازوکار مالی موسوم به اینستکس عملیاتی نخواهد شد. یک دیپلمات اروپایی در گفتگو با رویترز گفت: «اگر درباره پایبندی ایران به مفاد برجام تردیدی وجود داشته باشد، ما دکمه بله را (در خصوص اینستکس) فشار نخواهیم داد». به نوشته رویترز وزارت خارجه فرانسه نیز روز چهارشنبه اعلام کرد عملیاتی‌شدن اینستکس به «پایبندی کامل ایران به اجرای تعهداتش در برجام» بستگی دارد. طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند.

تعهد برجامی بدون سود/ حقیقت ماجرای اینستکس چیست؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 هفته قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، INSTEX در واقع مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges است که به‌معنای «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» است. اینستکس یک ابزار ویژه مالی است که در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا، برای تسهیل تجارت غیر دلاری با ایران ایجاد شد. مقر اینستکس در پاریس، فرانسه و ریاست آن بر عهدهٔ پر فیشر آلمانی، از مدیران پیشین کومرتس‌بانک، است. هدف اصلی از ایجاد این کانال مالی ویژه، دادن امکانات به شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی است تا بتوانند مجاری متعارف مالی خود با ایران را حفظ کنند اما با همه این‌ها انگار قرار نیست منافع ایران را تامین کند. بیشتر بخوانید: برخورد قاطع روحانی با آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها درباره تعهدات برجامی + فیلمانتهای پیام/
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به عبارت دیگر این سازوکار جایگزین اس پی وی شده بود. اروپا از این سازوکار به عنوان «اینستکس» یاد کرد. ثبت اینستکس در فرانسه به معنای اعلام موجودیت سازوکار ویژه مالی اروپا برای تجارت با ایران است و بانک مرکزی ایران نیز باید همچون اروپایی‌ها شرکتی در تهران ایجاد کند که طرف حساب اینستکس باشد. اینستکس موسسه‌ای است که این اجازه را می‌دهد که بدون انجام مراودات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا تجارت همچنان صورت گیرد. ** اینستکس شامل چه اقلامی خواهد شد؟ طبق بیانیه مشترکی که از سوی وزرای خارجه ۳ کشور تأسیس کننده اینستکس صادر شده، این نهاد در مرحله نخست، روی مبادله مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی متمرکز خواهد شد. برخی اینستکس را کانال مالی مختص ۳ کشور اروپایی و ایران دانسته‌اند، اما فرانسه، آلمان و انگلیس آن را سازوکاری برای استفاده همه کشور‌های اروپایی است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
اما برای عمل به تعهدات، اروپا ابتدا طی بیانیه‌ای در ۲۸ اردیبهشت ۹۷ به آغاز فرایند رسمی برای اجرای چهار تصمیم اروپا در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرد. به عنوان مثال درست یک روز بعد از اجرای قانون مسدودسازی، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد با آغاز تحریم‌های آمریکا فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد. اینستکس کمتر از نفت در برابر غذادر ادامه ابعاد جدید بازی اروپا در بستر اهمال کاری و انفعال دولتمردان ایران نمایان می‌شود. تا اینکه جمعه ۷ تیرماه ۹۸ کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای آغاز کار اینستکس را اعلام کرد. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
امری که به وضوح نشان می‌دهد اینستکس توان برآورده کردن حداقل‌های تعهدات برجامی اروپا را هم ندارد. به عنوان مثال درست یک روز بعد از اجرای قانون مسدودسازی، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد با آغاز تحریم‌های آمریکا فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد. اینستکس کمتر از نفت در برابر غذادر ادامه ابعاد جدید بازی اروپا در بستر اهمال کاری و انفعال دولتمردان ایران نمایان می‌شود. تا اینکه جمعه ۷ تیرماه ۹۸ کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای آغاز کار اینستکس را اعلام کرد. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
اما برای عمل به تعهدات، اروپا ابتدا طی بیانیه‌ای در ۲۸ اردیبهشت ۹۷ به آغاز فرایند رسمی برای اجرای چهار تصمیم اروپا در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرد. فعال‌سازی قانون مسدودسازیاجرای قانون مسدودسازی با یک ماه تأخیر در ۱۵ مردادماه ۹۷ اعلام شد. به عنوان مثال درست یک روز بعد از اجرای قانون مسدودسازی، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد با آغاز تحریم‌های آمریکا فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد. تا اینکه جمعه ۷ تیرماه ۹۸ کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای آغاز کار اینستکس را اعلام کرد. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
یکی از مقامات ارشد دولتی عراق در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفته است که این سازو کار محصول ماه‌ها مذاکره میان مقامات عراقی، ایرانی و آمریکایی است. طبق اعلام بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، عراق مبلغی معادل ۲ میلیارد دلار از محل خرید گاز و برق به ایران بدهکار است. لازم به ذکر است یک مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که واشنگتن از ایجاد این امکان آگاه است. خبرگزاری فرانسه مدعی شده است که سفارت آمریکا در بغداد این موضوع را رد کرده اما، سفارت ایران پاسخی به درخواست خبرگزاری فرانسه نداده است. طبقچالی به خبرگزاری فرانسه گفت: "این سازو کار ایجاد شده مثل یک دفترچه است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
کاری که ترامپ در این میان کرد، باز‌نمایی واقعیت و نیشتر زدن به بی‌صداقتی آمریکا و اروپا بود. اروپایی‌ها پس ازخروج ترامپ، قول دادند تا آبان ۹۷، مزایای ضدتحریمی برجام را برای ایران جبران می‌کنند. آنها متعهد بودند مقابل تحریم‌های مالی، بانکی و نفتی بایستند؛ اصلا نامی از SPV و INSTEX در برجام نیامده بود. آنها با وعده SPV مدعی شدند می‌خواهند نفت ایران را بخرند و غذا و دارو بفروشند. برجام، به خودی خود نمی‌توانست راهبرد دولت باشد اما اگر هم به خطا چنین شد؛ مشروط به پایبندی غرب بود.

به انتهای لیست رسیدید