INSTEX

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، «محمد اسماعیلی در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت: INSTEX سازوکار مالی اروپایی باوجود آنکه آثار و پیامدهای سیاسی و فنی فراوانی دارد که علت تامه به وجود آمدن آن پیامدها «روزنه‌های حقوقی» است که در متن بیانیه سه کشور اروپایی تحت عنوان «INSTEX» رونمایی شده است. ۱- مطابق اصول کلی حقوقی، توافق زمانی صورت می‌گیرد که ایجاب (پیشنهاد) بدون هر شرط دیگری توسط طرف مقابل قبول شود و اگر ایجاب (پیشنهاد) به صورت مشروط پذیرفته شود، یک ایجاب (پیشنهاد) جدید به وجود آمده است و ایجاب سابق ملغی شده است. کنوانسیون ۱۹۶۹ وین (به‌عنوان قانون معاهدات بین‌المللی)، در مواد ۱۹ تا ۲۳ خود به این مسئله اشاره کرده است و آن‌گونه که در ادامه خواهد آمد متن بیانیه سه کشور اروپایی (INSTEX) شرایطی را به وجود آورده است که نتیجه آن تحمیل پیامدهای جدید حقوقی به طرف ایرانی علاوه بر متن توافق هسته‌ای است. اقتصادی جهت سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی اروپایی در ایران» و چه در مرحله «رفع حل و فصل اختلافات در نظام حقوقی برجام» و «حسن اجرای تعهدات دو طرف بر اساس اصل حسن نیت» اجرایی کنند. ۳- شروط جدید اروپایی‌ها در قالب (INSTEX) اصل استقلال را نیز دچار خدشه می‌کند.
الفالف2 ماه قبل
اتحادیه اروپا روز پنج شنبه اعلام کرد مکانیسم مالی جدید با ایران را با عنوان instex ثبت کرده است. instex در واقع یک نوع SPV یعنی ابزار دارای هدف خاص است که اروپایی‌ها گفته‌اند هدف آن پشتیبانی از معاملات مشروع ایران است. ۲- نگرانی دیگر این است که instex به تدریج تبدیل به سیاهچاله اروپایی شده و همه تجارت خارجی ایران را ببلعد. از این جنبه instex کمک کار و تسهیل کننده تحریم‌های امریکا خواهد بود نه مقابله کننده با آن. این ۴ نگرانی حیاتی است و اگر همین حالا با شفافیت کامل رفع نشود، می‌تواند به فاجعه‌ای برای امنیت ملی ایران در سال‌های آینده بدل شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
۲- نگرانی دیگر این است که Instex به تدریج تبدیل به سیاهچاله اروپایی شده و همه تجارت خارجی ایران را ببلعد. «کنش‌زدایی» از تجارت خارجی ایران اتفاق بسیار خطرناکی است که اگر Instex آن را محقق کند خدمت بزرگی به آمریکا کرده است. از این جنبه Instex کمک‌کار و تسهیل‌کننده تحریم‌های آمریکا خواهد بود نه مقابله‌کننده با آن. اولا اصلی‌ترین هدف آمریکا گرفتن اختیار پول‌های ایران از ایران و به دست گرفتن مدیریت پول‌های ایران است و instex کمک موثری به این موضوع می‌کند. بنابراین می‌بینید که مکانیسم جدید نه تنها تحریم‌های آمریکا را تضعیف نمی‌کند، بلکه کاملا در چارچوب آن عمل می‌کند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
اما در مورد بخش دوم سوال، به نظراحتمال ناکارآمدی Instex به دلیل فشارهای دولت آمریکا بسیار بالاست. طبیعی است که شرط گذاشتن برای ایران آن هم در شرایطی که اروپایی‌ها می‌بایست شرمنده عدم اجرایی شدن برجام باشند، بسیار غیرطبیعی به نظر می‌رسد. اما در صورتی که مجمع تشخیص این ایرادات را وارد نداند و لایحه مذکور را تصویب کند، شرط اعضای اروپایی برجام برای ایجاد Instex محقق خواهد شد و هیچ گونه بهانه‌ای نخواهند داشت. آنگاه زمانی که لایحه CFT را به منظور گرفتن بهانه از اروپایی‌ها تصویب شده باشد و سازوکار Instex ناکارآمد باشد، باید تاسف خورد. چرا که در این دو سال می‌توان از حسن نیت اروپا و امکان اجرایی شدن Instex اطمینان حاصل کرد.

روزنامه‌ها درباره INSTEX چه نوشتند؟

6+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
آخرین خبرآخرین خبر2 ماه قبل
نظر نماینده مشهد درباره INSTEXمهر/ عضو هیات رئیسه مجلس گفت: شروطی که اروپا ضمن عقد INSTEX مطرح کرده است، نقض برجام و استقلال ملی ایران است. سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفتگو با مهر با انتقاد از سازو کار جدید مالی اروپا برای مراودات اقتصادی با ایران گفت: شروطی که اروپا ضمن عقد INSTEX مطرح کرده است نقض برجام و استقلال ملی ایران است. عضو هیات رئیسه مجلس گفت: INSTEX در واقع تحقیر ملت ایران است و مشخص نیست دولت تا چه زمانی می‌خواهد این تحقیر را ادامه دهد. عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایدگان ولایی مجلس گفت: غربی‌ها در قبال ایران شرطی شده‌اند. نقاط ضعف برجام و همچنین دفاع ضعیف دولت از برجام موجب شده است غرب و آمریکا با استفاده از این ابزار بر دولت ضعیف فشار وارد کند.

برگردان فارسی Instex را بشناسید

آخرین خبرآخرین خبر2 ماه قبل
فارسفارس2 ماه قبل
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: تعهدات اروپا در برجام خرید نفت، فروش هواپیما و قطعات، برداشتن تحریم‌های بانک‌ها، فروش قطعات خودرو و آلیاژ‌ها و … است و هیچ یک از این تعهدات اروپایی بعد از انجام تعهدات در داخل انجام نشده و هیچ کدام هم در INSTEX نیامده است. وی ادامه داد: اصول انقلاب توسط کسی که در جایگاه رهبری قرار دارد حفظ می‌شود؛ ولی فقیه کسی است که تاکتیک‌ها را تغییر می‌دهد ولی اصول را همیشه حفظ می‌کند. بخش از پیام این مفهوم را می‌رساند که ما در این چهل سال دست از اصول برنداشتیم اما تغییر روش و تاکتیک داده‌ایم ولی هیچگاه با کسی بر سر اصول خود معامله نکرده‌ایم. کریمی قدوسی با اشاره به اینکه چرا معاملات تجاری را با بانک انجام نمی‌دهند، گفت: تعهدات اروپا در برجام خرید نفت، فروش هواپیما و قطعات، برداشتن تحریم‌های بانک‌ها، فروش قطعات خودرو و آلیاژ‌ها و … است که یکی از این تعهدات اروپایی بعد از انجام تعهدات در داخل انجام نشده و هیچ کدام هم در INSTEX نیامده است. وی ادامه داد: همین INSTEX سه شرط دارد که این شرط‌ها شامل دست برداشتن از قدرت موشکی، دست کشیدن از قدرت منطقه‌ای غرب آسیا و هم تصویب کنوانسیون‌های FATF و CFT است.
خانه ملتخانه ملت2 ماه قبل
حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری ثبت ساز و کار مالی INSTEX اروپا، گفت: ساز و کار مالی INSTEX برای ایران یک گذار سیاسی است تا کشورهای مختلف به این نتیجه برسند که باید با ایران همکار کرد، در گام‌های بعد هم کشورهای دیگر اروپایی و چین و روسیه هم به این مجموعه مالی خواهند پیوست. وی افزود: اروپایی‌ها با راه‌اندازی INSTEX سعی کردند ضمن تامین حداقل خواسته ایران فضا برای چانه زنی با آمریکایی‌ها را باز کنند تا به جای مذاکره به صورت مجزا در قالب سه کشور اتحادیه اروپا جهت بهبود شرایط ایران مذاکره کنند. متاسفانه برخی از جریان‌های داخلی سعی دارند ناامیدی را به حوزه اقتصادی تزریق کند، وگرنه در این ساز و کار INSTEX به اندازه کافی راهکار برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور وجود دارد. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جریانات و تریبون‌ها به دنبال پمپاژ ناامیدی هستند وگرنه به اندازه کافی شرایط امیدبخش برای اقتصادی کشور وجود دارد. تغییر عبارتی ساز و کار مالی اروپا از SPV به INSTEX هیچ معنی خاصی نداردوی در توضیح تغییر عبارتی این ساز و کار مالی از SPV به INSTEX، گفت: این تغییر عبارتی عنی خاص ندارد، البته دلیلی هم نداریم که بگوییم پوشش حداکثری در SPV وجود داشته زیرا توضیحاتی پیرامون SPV مطرح نشده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
این کلمات بی معنا با لمس تصادفی حروف کیبورد به دست آمده است! INSTEX (به قول وزارت خارجه ساحات!) اگر هم امتیاز جدید دادند و بیشتر دست ملت خود را در راستای خود تحریمی و خود زنی بستند؛ چه بهتر. عنایت داشته باشیم قیمت گوشت قبل از برجام ۳۵ هزار تومان بود و با برجام و FATF سه برابر شد. گوشت مخلوط با INSTEX و دمبه و سیرابی و شیردان چند؟!
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ماه قبل
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سازوکار مالی INSTEX را دارای فرصت‌های مناسب اقتصادی برای ایران و اروپا خواند و گفت: گره زدن FATF و INSTEX به هم ممکن نیست و اروپا نباید با اتلاف وقت بر روی این موضوع فرصت سوزی کند. فلاحت پیشه همچنین تاکید کرد: در شرایط تحریمی که علیه ایران اتفاق افتاده است موضوع فروش نفت برای ایران اهمیت بسیار دارد از این حیث بررسی این فاکتور در INSTEX از نگاه من دارای اهمیت است. وی ادامه داد: در سازوکار مالی اروپا هنوز درباره موضوع فروش نفت توسط ایران مکانیسمی تعریف نشده است و این مساله‌ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. فلاحت پیشه درباره برخی اظهارات مطرح شده از جانب اروپایی‌ها مبنی بر اینکه فعالیت INSTEX منوط به تصویب FATF است، گفت: FATF و INSTEX قابل پیوند زدن به یکدیگر نیستند و اروپا نمی‌تواند با این سیاست تصمیمی را به ایران تحمیل کند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص تاکید کرد: اینکه اروپا با سیاسی بازی بخواهد این دو حوزه را به هم پیوند دهد در نهایت به نفع همکاری‌های ایران و اروپا نخواهد بود.
خانه ملتخانه ملت2 ماه قبل
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید مشخص شود که آیا INSTEX مشمول ذخیره ارزی بانکی در کشورهای مختلف اروپایی که هنوز در این کانال عضو نشده‌اند می‌شود یا خیر، اظهار داشت: سازوکار INSTEX مبهم است و تا زمانی که اقدام عملی در این حوزه صورت نگیرد نمی‌توان درباره این کانال مالی اظهارنظر کرد. حسینی شاهرودی با بیان اینکه INSTEX روی کاغذ گشایش حداقلی ایجاد می‌کند، ادامه داد: باید دید که آیا کانال جدید مالی در اجرا گشایشی حاصل می‌کند یا خیر و آیا دیگر سرمایه‌گذاران، فروشندگان و خریداران اجناس صادراتی از جمله نفت و میعانات گازی در دیگر کشورهای اروپایی می‌توانند مطالبات صادر کنندگان را در مسیر این کانال قرار دهند یا فقط مخصوص کشورهای سه گانه است. مسئولان بانک مرکزی با حضور در کمیسیون اقتصادی توضیحات بیشتری درباره INSTEX ارائه می‌دهندوی با تاکید بر اینکه باید موضوع صادرات نفت و میعانات گازی و بازگشت پول آن در INSTEX دیده شود، تاکید کرد: باید مشخص شود که کشورهای غیراروپایی همانند هند و چین می‌توانند مطالبات ایران را وارد این کانال مالی کنند و ایران نیز از اروپا خرید کند یا فقط خاص کشورهای اروپایی است. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مسئولان بانک مرکزی با حضور در کمیسیون و مجلس توضیحات بیشتری درباره INSTEX ارائه می‌دهند. بیشتر بخوانیددولت می‌تواند نرخ دلار را وارد کانال ۸ هزار تومانی کندموج جدید کاهش قیمت ارز در راه است//پایان پیام
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس روز گذشته به طور رسمی ایجاد زیرساخت INSTEX را که SPV محسوب می‌شود، ایجاد کردند تا از این طریق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزنند. فارس به نقل از اسپوتنیک: سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس روز گذشته به طور رسمی ایجاد زیرساخت INSTEX را که SPV محسوب می‌شود، ایجاد کردند تا از این طریق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزنند. INSTEX به طور مخفف یعنی ابزار حمایت از مبادلات تجاری، مکانیزه پرداختی است که به شرکت‌های اروپایی این امکان را می‌دهد بدون قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکا با ایران تجارت کنند. این قوانین پیشتر در سال ۱۹۹۶ و با هدف مقابله با تحریم آمریکا علیه اروپا، ایران و لیبی از سوی پارلمان اروپا اجرایی شد. ایجاد SPV که INSTEX ابزار آن محسوب می‌شود، بخشی از تلاش اروپا برای نجات توافق هسته‌ای با ایران است.
آخرین خبرآخرین خبر2 ماه قبل
شفاف‌سازی از برخی گمانه‌ها پیرامون INSTEXفارس/ بر اساس متن بیانیه منتشر شده از سوی سه کشور اروپایی، آنها اجرای SPV را مشروط به اجرای ضوابط FATF توسط ایران نکرده‌اند. در واقع اروپایی‌ها تنها شرط اجرای کامل SPV را اجرای کامل تعهدات ایران در برجام عنوان کرده و خواستار پایبندی کشورمان به توافق هسته‌ای شده‌اند. در بیانیه اروپایی‌ها آمده است در اجرای SPV که به مکانیزم INSTEX تغییر نام داده است، تمام استانداردهای بین المللی در زمینه مبارزه با پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم رعایت شده است. INSTEX will function under the highest international standards with regards to anti-money laundering, combating the financing of terrorism (AML/CFT) and EU and UN sanctions compliance. سرمایۀ اولیۀ شرکت توسط سه کشور اروپایی امضاکنندۀ برجام یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا تأمین خواهد گردید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
۹ ماه انتظار برای اینکه اروپا برای حفظ برجام، کدام شق القمر را خواهد کرد، به تولد جنین مرده و ناقص الخلقه‌ای به نام INSTEX منتهی شد. آیا ما از اروپا خواسته بودیم که برای ما SPV یا INSTEX راه اندازی کند؟ خدعه‌های آمریکا به عنوان کلاهبردار اصلی که جای خود محفوظ. INSTEX سند ادراک و برآورد درست دولت آمریکا از دولت روحانی و تیم ظریف است؛ مگر اینکه شاهد واکنش قاطع باشیم. در واقع، SPV قرار بود کاریکاتوری از تعهدات برجامی اروپا باشد اما حالا اینستکس را رو کرده‌اند که کاریکاتوری از وعده‌های اروپا در قالب SPV است! اگر هم می‌خواهیم مراودات با اروپا را حفظ کنیم، چاره‌اش متوازن کردن ناموازنه پسا برجامی است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
در این بیانیه آمده است که "ایجاد این ابزار اولین گام مهم است که توسط سه کشور اروپایی برداشته شده و عملیاتی کردن آن گام به گام انجام خواهد شد. در عین حال که سه کشور اروپایی همچنان نحوه دستیابی این کشورها به این ابزار را در دست بررسی دارند. از این رو سه کشور اروپایی از ایران می‌خواهند فورا تمامی لوازم برنامه اقدام FATF را اجرایی کند. در عین حال این سازوکار مالی مناسب شرکت‌های عظیم انرژی نخواهد بود. هدف این سازوکار این است که کاری کند تا شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کنند توسط آمریکا تحریم نشوند.
خانه ملتخانه ملت2 ماه قبل
این سیستمی که پول ایران به بانک‌های اروپایی فرستاده شود و از اروپایی‌ها غذا و دارویی را وارد کنیم، پسندیده نیست. اروپایی‌ها باید از ایران نفت بخرندجمالی نوبندگانی اظهار داشت: انتظار ما این است که اروپایی‌ها از ایران نفت بخرند و پول نفت را وارد کشور کنیم و براساس نیازمان از دیگر کشورها واردات داشته باشیم. وی در خصوص اینکه روابط ایران با سایر کشورهای غیر اروپایی در INSTEX چه خواهد شد؟، افزود: گویا این کانال فعلا برای اروپایی‌ها است مگر اینکه غیر اروپایی‌ها تقاضای ورود به این قضیه را داشته باشند. نماینده مردم فسا در مجلس بیان کرد: طرف‌های خریدار نفت ایران چند دسته هستند، کشورهای ژاپن و کره جنوبی با اولین تشر آمریکایی‌ها، خرید نفت از ایران را قطع می‌‎کنند، چنین، هند و روسیه نیز شرایط خاصی در قبال FATF دارند. منوط کردن اجرای INSTEX به FATF از سوی وزرای خارجه اروپایی نیز یک نوع گرو کشی بود. /پایان پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
این ابزار، کانال ویژه‌ای برای تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است. " این بار اما اروپایی‌ها، وقت‌کشی و تلاش برای مدیریت انتظارات طرف ایرانی را هم به ژست ایستادگی در برابر تحریم‌های آمریکا برای تسهیل تجارت با ایران اضافه کرده‌اند. هوک تأکید کرد «اس. پی. وی» در صورت تسهیل هر نوع تجارتی که از نظر آمریکا «فعالیت قابل تحریم» در نظر گرفته شود خود هدف تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت. برای توضیح درباره اینکه کارشناسان چه اشکالات و ابهاماتی را بر این کانال مالی وارد می‌کنند ابتدا لازم است با مکانیسم پیش‌بینی‌شده برای عملکرد آن آشنا شویم. «اس. پی. وی» در واقع قرار است به عنوان یک نهاد واسط برای مبادله پایاپای میان شرکت‌های بستانکار از و بدهکار به ایران عمل کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس با انتقاد از سازو کار جدید مالی اروپا برای مراودات اقتصادی با ایران گفت: شروطی که اروپا ضمن عقد INSTEX مطرح کرده است نقض برجام و استقلال ملی ایران است. بیشتر بخوانید تکرار معامله نسیه‌ برجاموی ادامه داد: اروپا و آمریکا طبق برجام موظف بودند دسترسی ایران به تجارت جهانی را تسهیل کنند و هدف اصلی ایران از حضور در مذاکرات برجام حل برخی محدودیت‌های اقتصادی بود. عضو هیات رئیسه مجلس گفت: INSTEX در واقع تحقیر ملت ایران است و مشخص نیست دولت تا چه زمانی می‌خواهد این تحقیر را ادامه دهد. این سازوکار ضعیف مشکلات دسترسی ایران به تجارت جهانی را حل نمی‌کند. نقاط ضعف برجام و همچنین دفاع ضعیف دولت از برجام موجب شده است غرب و آمریکا با استفاده از این ابزار بر دولت ضعیف فشار وارد کند.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
رسانه‌های آلمان اعلام کرده‌اند که کانال مالی اروپا با عنوان INSTEX برای مبادلات تجاری با ایران راه اندازی شد. اما چنانکه پیش بینی کرده بودیم، کارکرد این کانال مالی محدود به مبادلات غذا و دارو است. یاسر جبراییلی در کانال تلگرامی خور نوشت: رسانه‌های آلمان اعلام کرده‌اند که کانال مالی اروپا با عنوان INSTEX برای مبادلات تجاری با ایران راه اندازی شد. باید منتظر بود که جریانی برای پیوستن خریداران آسیایی نفت ایران به INSTEX به راه بیفتد. هدف این «پیوستن»، انتقال پول نفت ایران از آسیا به اروپا خواهد بود چرا که اروپا قصد ندارد پس از راه‌اندازی این کانال، از ایران نفت وارد کند.
خانه ملتخانه ملت2 ماه قبل
علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص ثبت رسمی سازوکار ویژه مالی اروپا برای ایران، اظهار داشت: کانال مالی INSTEX زایمان دیررس بود. اروپایی‌ها باید هر چه سریعتر وعده خود را سرعت ببخشند و آن را عملی کنند زیرا آمریکا قطعا فشار خود را ادامه خواهد داد. البته می‌دانیم که این تاخیر به دلیل فشار آمریکایی‌ها بوده است. خواست آمریکا عملی نشدن کانال مالی و همکاری اقتصادی اروپا با ایران استوی با اشاره به هشدار آمریکا به شرکت‌هایی که به موجب INSTEX با ایران همکاری کنند، افزود: آمریکا به دنبال جنگ است، خواست آمریکا عملی نشدن کانال مالی و همکاری اقتصادی اروپا با ایران است لذا به موجب شکسته شدن این سد باز تهدید می‌کنند. راه اندازی INSTEX همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا را افزایش می‌دهدوی در مورد آثار مالی این کانال مالی، گفت: آثار مثبتی خواهد داشت، به هر میزان که بتواینم داد و ستد راحت‎تری داشته باشیم همکاری اقتصادی و پروژه‌های بیشتری با اروپا خواهیم داشت.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
در این بیانیه آمده است که "ایجاد این ابزار اولین گام مهم است که توسط سه کشور اروپایی برداشته شده و عملیاتی کردن آن گام به گام انجام خواهد شد. در عین حال که سه کشور اروپایی همچنان نحوه دستیابی این کشورها به این ابزار را در دست بررسی دارند. از این رو سه کشور اروپایی از ایران می‌خواهند فورا تمامی لوازم برنامه اقدام FATF را اجرایی کند. در عین حال این سازوکار مالی مناسب شرکت‌های عظیم انرژی نخواهد بود. هدف این سازوکار این است که کاری کند تا شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کنند توسط آمریکا تحریم نشوند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید مشخص شود که آیا INSTEX مشمول ذخیره ارزی بانکی در کشورهای مختلف اروپایی که هنوز در این کانال عضو نشده‌اند می‌شود یا خیر، اظهار داشت: سازوکار INSTEX مبهم است و تا زمانی که اقدام عملی در این حوزه صورت نگیرد نمی‌توان درباره این کانال مالی اظهارنظر کرد. INSTEX روی کاغذ گشایش حداقلی ایجاد می‌کندوی با اشاره به اینکه در گذشته علیرغم اینکه اتحادیه اروپا به بانک‌های اروپایی تعامل با ایران را تکلیف کرده بود اما عملا گشایشی در این امر حاصل نشد، افزود: امیدواریم ابتکاری که توسط اروپایی‌ها برای تبادلات مالی صورت گرفته گشایشی بر روی روابط تجاری حاصل کند. حسینی شاهرودی با بیان اینکه INSTEX روی کاغذ گشایش حداقلی ایجاد می‌کند، ادامه داد: باید دید که آیا کانال جدید مالی در اجرا گشایشی حاصل می‌کند یا خیر و آیا دیگر سرمایه‌گذاران، فروشندگان و خریداران اجناس صادراتی از جمله نفت و میعانات گازی در دیگر کشورهای اروپایی می‌توانندمطالبات صادر کنندگان را در مسیر این کانال قرار دهند یا فقط مخصوص کشورهای سه گانه است. مسئولان بانک مرکزی با حضور در کمیسیون اقتصادی توضیحات بیشتری درباره INSTEX ارائه می‌دهندوی با تاکید بر اینکه باید موضوع صادرات نفت و میعانات گازی و بازگشت پول آن در INSTEX دیده شود، تاکید کرد: باید مشخص شود که کشورهای غیراروپایی همانند هند و چین می‌توانند مطالبات ایران را وارد این کانال مالی کنند و ایران نیز از اروپا خرید کند یا فقط خاص کشورهای اروپایی است. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مسئولان بانک مرکزی با حضور در کمیسیون و مجلس توضیحات بیشتری دربارهINSTEX ارائه می‌دهند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، هایکو ماس، جرمی هانت و ژان ایو لودریان وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه بیانیه‌ای مشترک پیرامون سازوکار مالی ویژه اروپا برای ایران موسوم به INSTEX دادند. سه کشور اروپایی (E۳) تاکید می‌کنند که بهره مندی‌های اقتصادی برجام مشروط بر پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود شامل همکاری کامل و به موقع با آژانس بین المللی انرژی اتمی است. INSTEX از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کند؛ این تجارت در ابتدا بر بخش‌های بسیار ضروری برای مردم ایران مثل دارو، دستگاه‌های پزشکی و کالا‌های کشاورزی-غذایی تمرکز می‌کند. ایجاد INSTEX گام ابتدایی مهمی است که امروز توسط سه کشور اروپایی برداشته شد. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام اف.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
اشپیگل اعلام کرد فردی که مسئولیت مکانیزم مالی ایران-اروپا موسوم به INSTEX «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» را بر عهده خواهد گرفت، پر فیشر ۶۹ ساله و مدیر سابق «کامرتس‌ بانک» (Commerzbank) است. به گزارش خبر فوری، وی که قرار است به مدت ۶ ماه مدیریت INSTEX را بر عهده بگیرد، سابقه ۲۹ سال حضور در مناصب مختلف این بانک را دارد. گفتنی است کانال NDR آلمان ساعاتی پیش از آمادگی برلین، پاریس و لندن برای راه اندازی SPV یا مکانیزم مالی ایران-اروپا خبر داد. به گفته این رسانه، کشورهای مذکور مکانیزم را به ثبت رسمی رسانده‌اند. قرار است این مکانیسم مالی INSTEX نامیده شود که نام اختصاری عبارت «ابزار حمایت از تبادلات تجاری» به زبان انگلیسی است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
INSTEX از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کندINSTEX یا ابزار حمایت از تبادلات تجاری، برای شروع کار تمرکز خود را بر دارو، مواد غذایی و کشاورزی گذاشته است که در واقع اقلام غیر تحریمی هستند. البته آنگونه که در بیانیه اروپایی‌ها اعلام شده است این سازوکار مالی به صورت گام به گام ومتناسب با پایبندی ایران به تعهداتش گسترش پیدا خواهد کرد. در بخشی از بیانیه اعلام INSTEX آمده است که: INSTEX از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کند و در ابتدا بر بخش‌هایی که برای مردم ایران ضروری‌تر هستند تمرکز دارد، همچون اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و غذا و کشاورزی. شقاقی شهری همچنین به عدم حضور شرکت‌های بزرگ در این سازوکار جدید اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که اروپایی‌ها نتوانسته‌اند رضایت شرکت‌های بزرگ را برای مبادله با ایران بگیرند و به همین خاطر بر شرکت‌های کوچک و متوسط برای واردات غذا و دارو تکیه کرده‌اند. SPV بستری امن برای تحریم‌های آمریکاییهمچنین کنایسل - وزیر امورخارجه اتریش - با اشاره به ثبت ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و گفت: اجرایی شدن سیستم INSTEX برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی مهم است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
INSTEX از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کندINSTEX یا ابزار حمایت از تبادلات تجاری، برای شروع کار تمرکز خود را بر دارو، مواد غذایی و کشاورزی گذاشته است که در واقع اقلام غیر تحریمی هستند. البته آنگونه که در بیانیه اروپایی‌ها اعلام شده است این سازوکار مالی به صورت گام به گام ومتناسب با پایبندی ایران به تعهداتش گسترش پیدا خواهد کرد. در بخشی از بیانیه اعلام INSTEX آمده است که: INSTEX از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کند و در ابتدا بر بخش‌هایی که برای مردم ایران ضروری‌تر هستند تمرکز دارد، همچون اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و غذا و کشاورزی. شقاقی شهری همچنین به عدم حضور شرکت‌های بزرگ در این سازوکار جدید اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که اروپایی‌ها نتوانسته‌اند رضایت شرکت‌های بزرگ را برای مبادله با ایران بگیرند و به همین خاطر بر شرکت‌های کوچک و متوسط برای واردات غذا و دارو تکیه کرده‌اند. SPV بستری امن برای تحریم‌های آمریکاییهمچنین کنایسل - وزیر امورخارجه اتریش - با اشاره به ثبت ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و گفت: اجرایی شدن سیستم INSTEX برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی مهم است.
مهرمهر2 ماه قبل
نماینده مردم کرمان افزود: متاسفانه بعد از خروج آمریکا از برجام علیرغم تعهدات طرف‌های اروپایی در برجام، اروپا هم به تعهدات خود وفادار نماند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در ابتدای سال ۲۰۱۹ اروپایی‌ها ابزار مبادلات مالی تحت عنوان اینستکس را تعریف کردند. وی گفت: اروپا متعهد شده بود در قالب SPV به ایران کمک کند تا نقل و انتقال پول فروش نفت ایران انجام شود اما در ساز و کار INSTEX این موضوع منتفی شده است. پور ابراهیمی تصریح کرد: اقدام اروپایی‌ها در شرط گذاری برای INSTEX عملا توهین به ملت ایران است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مجلس حتما به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد گفت: INSTEX در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر، گره زدن پالرمو و cft به instex را نوعی باج خواهی دانست. وی در توئیتی نوشت: «کانال حمایت از تجارت اروپایی یک کانال تهاتری و کالایی است. بعد از این همه معطلی، گره زدن پالرمو و cft به instex نوعی باج خواهی است. اروپایی‌ها به تعهدات خود در مقابل برجام عمل کنند. برای ما شروط جدید نگذارند»
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ماه قبل
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار پستی در توئیتر، گره زدن پالرمو و سی‌اف‌تی به instex را نوعی باج خواهی دانست. متن توئیت رضایی به شرح زیر است: کانال «حمایت از تجارت» اروپایی یک کانال تهاتری و کالایی است. بعد از این همه معطلی، گره زدن #پالرمو و cft به instex نوعی باج خواهی است. اروپایی‌ها به تعهدات خود در مقابل برجام عمل کنند. اروپایی‌ها به تعهدات خود در مقابل برجام عمل کنند.

به انتهای لیست رسیدید